STERKE MERKEN ZUN UITNODIGING VOOR NAMAKERS UIT Afweer tegen infectieziekten VAN AGT MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 EXTRA OP MAANDAG Kern(wapens) PAPIER VOOR UW PEN Scholieren staking MEDISCHE RUBRIEK Blunderende Britse idioten agina zeeland 0011 Helpt 'om-alarm >ij Dow ^rneuzen ,SZKN in de nacht T48 Nieuwe merknaam: zoeken naar speld in een hooiberg Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - De Britse sigarettenfa- brikant die hier het merk 'NSB' dacht te lanceren, keerde op advies van een Neder lands bureau schielijk op zijn schreden te rug. De Japanse autofabri kant Mitsubishi wilde een terreinwagen het veld in sturen met de type-aan duiding 'Pajero'. Hij moest zijn huiswerk met een rood hoofd over doen toen bleek dat deze fanta- sienaam in het Spaans voor onkuis handwerk staat. Het pad van de merkenman ligt vol voetangels en klem men. Iets bedenken dat goed 'bekt' is nog niet eens het halve werk. Er zijn alleen in Europa al drie miljoen merken geregistreerd. In de Benelux gaat het om ongeveer 450.000 stuks. En jaarlijks komen daar nu zo'n 10.000 merken bij. Daarnaast zijn in de Benelux ongeveer 10.000 modellen gere gistreerd, een aantal dat maandelijks met een honderd tal groeit. Er is dus nog maar weinig nieuws onder de zon. En wat nieuw is, moet ook nog ge schikt zijn: in één oogopslag te lezen, goed te onthouden, iets toevoegen aan het produkt in kwestie en nog veel meer. Maar bovenal moet het een unieke naam zijn, die niet kan worden aangevochten door de concurrentie en die kan wor den beschermd tegen nama kers. 1925 1945 1939 Een beeldmerk omzetten in een ander schrift kan problemen opleveren. Coca Cola loste het in China zo op. - fotoap anderde de directie van 'Dat Jidosha Seizo' in 1932, nadat een vloedgolf de fabriek had getroffen, het merk Datson men. toch maar in Datsun). In het vorige week versche- Noodlottig nen boek 'Beroemde merken' staan nog enkele wetenswaar digheden over bekende pro- duktnamen. Blaupunkt bij voorbeeld heeft zijn naam te danken aan een simpel keur merk op de hoofdtelefoons die in het begin van de jaren twintig werden gemaakt door de 'Ideal Werke für Drahtlose Telefonie AG'. De blauwe stip werd een begrip en zo volgde de naam als vanzelf. Bij de selectie is nadrukkelijk de klantenkring van het bu reau in kwestie aan bod geko- Schelp Computer Professionele merken-advi- seurs halen er dan ook de com puter bij om naar die speld in een hooiberg te zoeken. Met het ontwikkelen van een nieuw merk voor een interna tionale markt is al gauw een half jaar of langer zoek. Dat kost veel geld, maar het altijd nog beter dan een goed pro dukt te zien stranden door een onzorgvuldig gekozen merk. De Japanse firma 'Tokyo Een halve eeuw geschiede nis in beeld: het 'Bataafje' van een bekend fietsmerk onderging regelmatig een gedaanteverandering. Tsushin Kogyo Kabushiki Kaisha Co.' richtte in 1957 de blik op export en dus was een internationaal wat gemakke lijker in de mond liggende naam vereist. Omdat het over geluidsapparatuur ging, von- De schelp die aan het beeldmerk van de bekende oliemaatschappij ten grond slag heeft gelegen, is in de loop van de jaren steeds meer gestileerd. den de Japanners dat de let ters Son (sones is latijn voor geluid) gepast waren. Maar in het Japans heeft dat woord iets met tegenslag en verlies te maken en daarom werd het Sony. (Om dezelfde reden ver- Dat een bekende oliemaat schappij een schelp als beeld merk voert, heeft ook met zo'n historisch toeval te maken. Eén van de voorgangers van de Koninklijke/Shell Groep was het Londense handelshuis Samuel Co, dat in de negen tiende eeuw handelde in Ja panse sierschelpen. Toen de zoon zich in (lamp-)olie ging interesseren, vergat hij zijn afkomst niet. Overigens is dat boek, uit gegeven door het bureau Markgraaf in Amsterdam, verre van het standaardwerk dat de auteurs er in zien. Het bevat een handvol anecdotes over inderdaad beroemde merken, maar is voor het grootste deel gevuld met onbe duidende stukjes over de his torie van een aantal bedrijven. Soms wordt het succes een merk noodlottig. Dan wordt het merk een soortnaam en verliest het zijn functie, name lijk te onderscheiden van an dere produkten. Tectyl is de naam van een roestwerend produkt. Maar het behandelen van een auto met een concur rerend produkt heet even goed 'tectyleren' in de volksmond. En Monopoly is na vijftig jaar zó ingeburgerd als spelsoort, dat de fabrikant volgens de rechter niet langer exclusief aanspraak kan maken op die aanduiding. 'Grammophone' en 'Linoleum' zijn in een ver verleden ook merken geweest. Gewiekste merkbedenkers dekken zich tegen dat risico in door naast het merk een soort naam in te voeren. Het kan heel subtiel liggen. Cola is een drank, gebaseerd op de cola-noot. Daarom kon Coca Cola de komst van Pepsi Cola niet tegen houden. Seven Up is helemaal gefantaseerd en dat was genoeg om alle Up- dranken van het schap te ve gen. Uitnodiging Sterke merken zijn een uit nodiging voor namakers. Hoe groter het verschil tussen kostprijs en winkelwaarde, des te meer risico's willen de merkpiraten nemen. Het Franse juweliershuis Cartier denkt dat er vorig jaar twee miljoen surrogaten van haar sjieke horloges zijn verkocht. De Zwitserse horloge-indu strie spreekt van 10 miljoen nagemaakte 'Zwitserse' horlo ges per jaar. De Internationale Kamer van Koophandel in Londen raamt de totale we reldhandel in namaak op on geveer 180 miljard. Het merk kan in veel geval len de stok zijn om de piraat terug te slaan. Als de naam (maar soms ook de vorm, de kleur, het materiaal etc.) tijdig is geregistreerd, kan de rech ter worden gevraagd een in breuk te veroordelen. Dat ge beurt vaak genoeg: alleen al in Nederland zijn wel enkele tientallen procedures per week. Het is echter een kostbare en altijddurende strijd. Niet elke firma kan, zoals Levi Strauss, jaarlijks tien miljoen gulden uitgeven aan juristen die de markt schoon moeten houden. De spijkerbroeken- firma heeft zijn produkt tot in de puntjes, zelfs tot in de stik sels van de achterzak, be schermd. Elke overtreder wordt opgespoord en vervolgd. Maar voor de uitvinder van de clickets (wie kent ze nog, die magnetische knikkers?) was er gewoon geen beginnen aan. De namakers uit Taiwan en Hong Kong hadden hem zó uit de markt geknikkerd. De geschiedenis heeft ons geleerd dat elk type wapen dat ooit is ontwikkeld, ook is gebruikt. Momenteel be schikt men over genoeg wa pens om deze aarde een aan tal keren te vernietigen. De vraag is natuurlijk, wat zal van deze aarde overblijven na het gebruik van de kruis raketten en de andere type kernwapens? Door telkens nieuwe type wapens te ont wikkelen en te plaatsen, zal je je niet beschermen en bo vendien schrikt de tegen partij er ook niet van, wat er vaak wordt gesuggereerd. Het maakt de situatie alleen maar onveiliger. De Sovjet-Unie zal haar ooestew bewapeninsinspanning dan ook zeker verhogen, met het gevolg dat er steeds meer nieuwe wapens erbij blijven komen. Nu gaat de aandacht al uit naar nieuwe technolo gische ontwikkelingen, zoals de nieuwste ontwikkeling in de opgaande bewapenings spiraal: Star Wars. De be langrijkste wedloop is die tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, die hun bondgenoten daarin meezui gen. De Nederlandse rege ring accepteert dit kri tiekloos. Natuurlijk gaat deze regering de 48 kruisra ketten plaatsen met in hun achterhoofd om ze ooit te ge bruiken. Als deze mensen, die mo menteel voor het zeggen heeft in de regering, meer van hun kinderen houden dan ze de Russen haten, zou den ze niet hebben besloten om de kruisraketten te plaatsen, die een totale ramp op deze aarde kan veroorza ken en zeker niet als men zich Christenen durft te noemen. Want deze wapens zullen volgens de bijbel te gen de wil van God ge plaatst worden. Mensen die zich Christenen noemen, dienen naar het woord van God te luisteren en niet naar het woord van Reagan of wie dan ook. Het besluit van de rege ring om de 48 kruisraketten te plaatsen betekent dat men het eigen doodvonnis en van veel onschuldige mensen heeft ondertekend. Daarom doe ik een beroep op alle burgers, overal in de wereld, zich te verzetten tegen alle wapens en te streven naar een geweldloze maatschap pij. Terneuzen André Mardenborough Alle respect voor mensen die voor hun mening uit willen komen, maar laten we a.u.b. de dingen wél bij him juiste naam blijven noemen! Wat in De Stem van 30/10 om schreven wordt als een 'scholierenstaking' is niets meer en niets minder dan georganiseerd gespijbel. Voor zover er directeuren en hoofden van scholen zijn die hieraan hebben meege werkt; zij kennen duidelijk hun verantwoordelijkheid niet. Wat de scholieren betreft die aan de acties mee hebben gedaan: Ik zou heel wat meer overtuigd zijn van hun motivatie als deze acties ge houden waren buiten de schooluren. Nu verdenk ik de meesten ervan dat ze ge woon de gelegenheid aange grepen hebben om een dag niet naar school te hoeven. Al met al kan ik voor de or ganisatoren van genoemde acties bijzonder weinig sym pathie opbrengen. Breda E.J. Kuijper Door onze medische medewerker JE GEEN plek op je lijf aan wijzen of het krioelt er van de bacteriën en andere microbees ten. Sommige ervan zijn beslist kwaaie rakkers. Ze beschou wen ons lichaam als één grote brok lekkernij en nemen elke kans waar om naar binnen te sluipen. Slagen ze daarin, dan heb je een infectie ziekte onder de leden. De vraag: waarom slagen ze daar vaak niet in? Waarom zijn we niet voortdu rend ziek? Het antwoord daarop is ta melijk oude koek. Even een korte herhalingscursus. Tussen ons lichaam en de miljoenen ons belagende microbeesten (bacteriën, virussen en parasie ten) is het voortdurend oorlog. De microbeesten proberen steeds om ons lichaam binnen te dringen, en ons afweerappa- raat mept ze - zolang het goed gaat - steeds weer het lichaam uit. Om dat te kunnen moet het afweerapparaat goed kun nen onderscheiden tussen vriend en vijand. Dat gaat zo. Alle miljarden lichaamscellen hebben een identiteitsplaatje op celwand die hen vrijwaart van actie van het afweerapparaat. Maar binnendringers hebben dat identiteitsplaatje niet. Ze kun nen zich niet legitimeren en krijgen onmiddellijk het af weerapparaat op hun nek. De eerste keer kun je nog wel eens ziek worden. Maar een tweede keer is het afweerapparaat vaak ingeschoten en wacht de binnendringer op met een overmaat aan antistoffen. Dan ben je immuun. Afstoting Dit systeem zou op het eerste gezicht ook werken als alle mensen hetzelfde identiteits plaatje zouden hebben. Maar mensen hebben niet allemaal een zelfde plaatje. Integendeel. Dat blijkt wel bij transplanta ties. Heel vaak zal het ontvan gende menselijk lichaam an dermans menselijk weefsel niet accepteren: de bekende af stotingsreactie. Het kan dat nou? En waarom is dat zo? Daarover lees je de laatste tijd heel interessante zaken. Hoe dat kan werd 25 jaar ge leden een beetje duidelijk door een onderzoek van de latere Nobelprijswinnaar (1980) Jean Dausset. Hij ontdekte een plek in het erfelijk materiaal dat precies bepaalt hoe dat plaatje er uit moet zien. Latere onder- zoekers ontdekten meerdere plekken en noemden het ge heel het HLA-systeem. Het identiteitsplaatje is niet alleen erfelijk (op zich al heel belang rijk) maar voor iedereen ook nog erg verschillend. De na tuur heeft dat echt niet gedaan om transplantatie-chirurgen dwars te zitten. Maar waarom dan wel? Emigranten In 1964 infecteerde Lilly in- geteelde muizen met een kan kerverwekkend virus. Muizen met een bepaald identiteits plaatje kregen eerder kanker dan anderen. Zo'n proef kun je bij mensen niet doen, maar een 'wreed experiment van de na tuur' hielp de wetenschap een handje. In 4845 vertrokken vijf schepen met ruim 360 boeren naar Suriname om daar een bedrijf op te zetten. Binnen een jaar was de helft van hen ge storven aan een felle tyfus- epidemie. Nog eens 20 procent stierf aan gele koorts. De emi gratiestroom stopte abrupt. De overlevenden vermengden zich niet met de omringende heidenenen huwden slechts met elkaar. Jaren later, in 1976, kwam de Leidse onderzoeker De Vries op een briljant idee. Hij spoorde zestig afstamme lingen op en vergeleek hun identiteitsplaatje met die van de Nederlandse bevolking. Die bleken zeer verschillend te zijn. Het kon niet anders dat mensen met een bepaald iden titeitsplaatje toendertijd in overmaat gestorven waren. Nog een conclusie. Sommige identiteitsplaatjes maken je blijkbaar extra gevoelig voor een bepaalde ziekte, in dit ge val tyfus en gele koorts, andere beschermen je er juist tegen. Op We hebben dus als mensheid een heel repertoire van miljoe nen verschillende plaatjes met verschillende gevoeligheden voor verschillende ziekten. Maar wat heb je aan dat reper toire als je bij de gevoelige pechvogels behoort? Ant woord: niets. Het HLA-systeem is niet bedoeld voor mensen, maar voor de mensheid. Welke ziekte ook toeslaat, er is altijd wel een groep mensen die er tegen bestand is. Geen enkele ziekte kan met één klap de mensheid uitroeien. hol Om het nog ingewikkelder te maken: waarschijnlijk maakt aanleg voor de ene ziekte je juist weer ongevoeli ger voor een andere. Er zijn mensen die buitengewoon goed in staat zijn om anti-stoffen tegen infectieziekten te maken. Op zich een gunstige eigen schap. Die hebben heel vaak een identiteitsplaatje van het type HLA-DR3. De keerzijde is dat bij hen op oudere leeftijd het afweerapparaat zo op hol kan slaan dat niet alleen vreemde binnendringers, maar ook eigen lichaamscellen wor den aangevallen. Auto-im muun ziekten als multipele sclerose, diabetes en de ziekte van Addison komen bij hen veel vaker voor dan bij andere mensen. Heel wat nare ziekten - de ziekte van Bechterew, reu ma, psoriasis, enz. - blijken te sporen met een bepaald identi teitsplaatje. Zij zijn niet zon der meer erfelijk, maar je erft wel een bepaalde gevoeligheid. Tot nu toe heeft al deze ken nis maar één praktische oplos sing opgeleverd. Men kan al jaren heel precies nagaan welke combinatie van donor en ontvanger bij transplanta tie het meeste succes heeft. An dere toepassingen zijn nog toe komstmuziek. In de toekomst zal het mogelijk zijn om risico groepen op te sporen en even tueel eerder te behandelen. Verder hoopt men te weten te komen hoe bepaalde ziekten (neem nou multipele sclerose) precies ontstaan. Ook doemen -hoe kan het anders- de onvermijdelijke ethische problemen op. De Leidse HLA-pionier, prof. Van Rood: „Hoe zou u zich voelen als u wist dat uw kind een heel grote kans heeft om diabetes of reuma te krijgen? En hoe zal het gaan met de mogelijk heden van zulke vaak jonge mensen om een baan te krij gen. Zal de HLA-typering een onderdeel van het keurings pakket bij een nieuwe baan of verzekering worden? Voorlo pig nog zeker niet; maar hoe lang is voorlopig?" B E ARME jongen zat E I W zogezegd met een half verlamde rech- E terarm. Die had hij overge- houden van een onge- val met een autobus. E Zijn ouders waren van oordeel, dat de H busmaatschappij E aansprakelijk was. f§ Er kwam na- tuurlijk een proces H van. Meester F.E, Smith, de latere lord Birkenhead, verdedigde de E belangen van het openbaar ver- voer. Voor de rechtbank vroeg hij de gewonde knaap hem eens E te tonen hoe ernstig de gevolgen E van de verlamming waren. „Laat ons eens zien hoe ver je die rechterarm nog kunt ophef- E fen," vroeg de advocaat. Met =j een van pijn vertrokken gezicht bracht de jongen zijn rechterarm E moeizaam tot op schouderhoog- E te. „Thank you," zei Mr Smith. „En toon mij nu hoe ver je hem E kon heffen vóór het ongeluk." e De knaap stak onmiddellijk e zijn arm moeiteloos in de hoog- E te. Hij verloor het proces. E Voor elke slimme Brit zijn er E minstens een dozijn blunde- E rende idioten. Dat zeggen Peter Mason en John Burns, die over E dit onderwerp een heel grappig E boekje hebben geschreven. Hier- e uit blijkt weer eens, dat ook E Groot-Brittannië vol komische hufters zit. 5 Mason en Bums houden zich e vooral bezig met domme boeven E en niet bepaald snuggere rech- ters. Hun pocketbook is getiteld E 'Criminal Blunders'. Het toont inde eerste plaats aan, dat mis- E daad niet loont. Volgens Peter Mason en John Bums wijken in E Groot-Brittannië nogal wat e mensen van het rechte pad af omdat zij nergens voor deugen. E In de wereld van de criminaliteit e komen zij echter vrij snel tot de e vaststelling, dat alleen slimme booswichten carrière maken. E 'Criminal Blunders' vertelt E over inbrekers, die hun porte- E feuille achterlaten in het huis E dat ze net hebben 'bezocht'. An- e dere schurken zijn zo onhandig, E dat zij zichzelf opsluiten en dan e telefonisch om hulp moeten roe- li pen. E In het Engelse Nottingham E was er een inbreker, die het e hoofd koel hield toen de politie het café omsingelde dat hij bezig was te plunderen. Deze dief e sprong fluks in een diepvries- kast. Hij hield zich daar 90 mi- nuten verborgen tot een van de e agenten het deksel oplichtte en E hem bij zijn half bevroren klad- Ane\ tenmin den greep. Ian Bishop, een andere inbre. ker, was van plan in Sussex 1® landhuis van de bekende tv-m David Frost met een nachtelijk bezoek te vereren. Maar hoe Ei-1 shop ook zocht, hij kon die riante woning niet vinden. Deze inbreker vroeg maar aan verschillende pi nen de weg. Dit veroorzaak natuurlijk achterdocht. Hij v door de gewaarschuwde po op heterdaad betrapt. De recht-1 bank van Ipswich gaf lan shop drie jaar. Zelfs zijn advoJ caat gaf toe, dat alleen de dom- f ste Engelse inbreker ieders aa dacht zou trekken door Jan i alleman de weg te vragen naai I het huis van een tv-ster, die daa maar zelden verblijft. Maar ook de Britse sterke arm is niet altijd van de Een 50-jarige grootmoeder weni I wegens winkeldiefstal door 4 politie voor het gerecht gesleep Zij won het proces omdat bleek I dat de 'gestolen' handschoen::! in feite de hare waren. En dan was er die L rechter van de Old Bailey k| Londen. Hij gaf bankrover Rav mond Hill zijn toestemming oi tijdens diens proces enkele da gen thuis te blijven met Hill voelde zich gauw weer! en maakte van de gelegen gebruik om 'm te smeren. Ze a gen hem nooit meer terug. Wijlen rechter Avory werdl ook eens sterk in verlegenheid gebracht op het werk. Hij vrotsl een getuige of deze ooit een vei- oordeling had opgelopen. D:| man antwoordde „Maar het was meer te wijlui aan de onbekwaamheid vm| mijn advocaat dan aan legde hij uit. „Zo is het altijd", zei de rech-1 ter, „en ik leef met u mee". „Uw meegevoel doet deugd", antwoordde de „vooral omdat u toen mijn ad-I vocaat was". Eillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Zee Haa TOEN IK Jong was, gold een dagje Schip hol als een bij kind en ouder geliefd uitstapje. Het was nog zo nieuw die grote na- maakvogels die konden vliegen. In het verlengde van die ver wondering, bezat een vliegveld toen grotere aantrekkings kracht dan nu een pretpark. Van Amsterdam uit was het een aardige fietstocht, alleen wanneer opa en oma bij ons lo geerden namen we de bus. Mijn vriendinnetje ging altijd graag mee. Zij was de oudste van vijf kinderen en moest de enige fiets in huis delen met haar broertje. En met z'n zevenen dat busritje maken, dat hakte er teveel in. Die goeie ouwe tijd was het dus. In mijn herinnering zijn kleurige dia's vastgelegd van zulke zomerse dagen. Want het was nooit een tochtje voor een paar uur, je ging altijd de hele dag naar Schiphol. We namen koffie en broodjes mee, zoals Louis Davids een gelijksoortig dagje Zandvoort bezong. Eerst was er de frisse fietstocht en dan zag je vanaf de weg langs de poldervaart in de laagte een paar gebouwen liggen met heel veel gras eromheen: Schiphol. Er is zonder twijfel een start baan geweest, maar ik herinner me slechts een uitgestrekt gras veld, afgepaald door een simpel hek met wat draad. Daar moes ten wij natuurlijk achter blij ven, maar de strook groen was breed genoeg voor ons en de vele andere dagjesmensen om lekker in het gras te zitten met uitzicht op een paar vliegma chines. Als je geluk had ging er eentje de lucht in. Het kwam niet in je op, dat je daar als gewone sterveling in zou kunnen zitten. Wel had ik later, bij m'n eerste vliegreis,' een triomfantelijk gevoel, ziezo Schiphol, daar ben ik en breng me nu eindelijk maar eens om hoog. Voor mijn man op de krappe stoel naast me was dat anders - hij hhd al eens gevlo gen. Als klein jongetje was hij door vader en oom meegeno men op een vliegreisje: tien mi nuten boven de stad. Maar ze hadden het niet aangekondigd, hij zat opeens in de lucht „leuk, hè, jongen". Hij miste de voor pret en stond alweer met bib- berbeentjes op de grond, eer hij doorhad wat er gebeurde. In verhouding waarschijnlijk z'n duurste verjaarscadeau en het minst geslaagde. Ook daarna genoot hij meer van een dagje Schiphol met het wonder: „Kijk, daar gaat er een de lucht in." Over een paar jaar zullen pretparken in Nederland moeilijk krijgen. Dan zal fflj dagje Woensdrecht bij jong a oud de grote attractie wordet Op de fiets, met bus en tre«| -koffie en broodjes mee-, len de hordes toestromen, lij chend, kauwend, spelend, drisj kend in het gras achter eenW met wat draad, vol verwonij ring kijkend naar de groene grasvlakte met bouwsels. „Zijn ze dat nor Had jij niet gedacht, dat ze va groter zouden zijn?" „Nee, k' zit niet in de omvang, het zit'al in de kracht. Mooi rank toestel f letje, en evenzogoed 500 Hiroshima, hoor. Ik vind Ijl knip, heel knap." „Jan, teljï eens, ik kom maar tot zeven»! veertig, dat kan toch niet,»] hebben toch belasting voor het plaatsen van 48 "Jl die dingen, dat pik ik nis l „Mens, hou je mond, kijk lie"! goed uit je ogen, daar acht«| aan, helemaal rechts, daar'] pen een paar uniformen, zie)j| Misschien hebben we wt' dat er eentje de lucht in g Ik zou dat nooit gedun I hebben, zo spotten met doodernstige zaak, als niet K»| officiële instanties er de dra»l mee staken. In het huis-a»| huis blad lees ik over weer, die coördineert treedt bij rampen, wordt zo ludiek geschreven,' het een 1-april-grap lijkt 0011 als er iets verschrikte.1: gebeurt, dan alarmeert 00" brandweer, de politie en GG&GD, zo lees ik. Die' spoeden zich naar 'ter pW" roepen eventueel extra haf en - nu komt het mooiste-® viseren de burgemeester of een rampenverklaring kan ven. Radio-actieve wolken den daarbij weggewuifd: bestrijding daarvan is eige geen brandweertaak." 1 over het officiële stempojj 'ramp' op alles wat verschm gesmolten, ontregeld, verb® doodziek of levenloos Van een onzer ve JIERIKZEE - 'Zeeland politieke circuit veel ([aan. Het kan een voorbe pan Agt nemen.' Dit werd zaterdag in Zierii [jjdens de officiële presentat Te rijksuniversiteit van Utn [e maatschappelijke effecten (osterscheldewerken voor foor Schouwen-Duiveland ir Het Zeeuwse VVD-Tweede imerlid Jan te Veldhuis, die jnd, dat Zeeland er veel har- sr tegenaan moest gaan prak over Brabantse succes- in in Den Haag, terwijl de [trechtse hoogleraar in de inomische geografie, dr. M. Smidt, opmerkte: „Het pro- ïciaal bestuur van Zeeïand anders dan de heer Van kt". Te Veldhuis zei zaterdag dat ïland in de jaren '86 en '87 ir het aflopen van de Oos- rscheldewerken en door de irganisatie van rijksdien st 3600 arbeidsplaatsen ver bs" Het provinciaal bestuur zal i Den Haag indringend voor jmpenserende werkgelegen- :id moeten pleiten. Die kan ilgens Te Veldhuis onder- |eer in recreatie en toerisme irden gevonden, in kampe- jn op de boerderij („als het rovinciaal bestuur van Zee- [nd ook vóór vergroting van huidige mogelijkheden is, er echt druk op de nu nog (willige fracties van CDA en 'dA uitgeoefend moeten irden"), in de landbouw („er :t nu snel beslist worden Ier de zoetwatervoorziening in Noord-Zeeland") en in de oeververbinding Wes- rschelde. [Te Veldhuis pleitte zaterdag bor een soort plan-Waterman fiibreiding van de kust bij en Haag) voor een vaste [ververbinding. „Wij vinden [thet onderzoek naar de rea ping van een W.O.V. moet prden voortgezet; we moeten p niet blind staren op het paige projekt. Ook andere "gelijkheden moeten wor- |n bestudeerd en GS van eland moeten hier naar de pmster van Verkeer en Wa- ptaat toe het voortouw ne en". [be in het stadhuis van Zie- zee gehouden bijeenkomst, ondermeer door tal van pswaterstaatsfunctionaris- en door medewerkers van aannemerscombinatie Dos- rw> welke combinatie de wmvloedkering in Zeeland fawt, werd bijgewoond, vond ™ts in het kader van het i e lustrum van de Junior roer Schouwen-Duiveland. f Nanier had de universiteit H utrecht gevraagd om het 2üek in te stellen. be de ri W he w de ox P" ke Zi Van een onzer verslaggevers j S °P zaterdag kwam w Chemical in Terneu- bommelding binnen, iemand die zei te namens de linkse Bel- %èns heken «he dat geen mop is Ailllliilllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllillilllllllllliiiiiiiiillilillliilllllllllllll Ir terreur-organisatie ku er op korte termijn irj^ j'^Tloffen in de Dow- irri|ens de offciële Dow- fa,torster was de betrok- nek niet ontruimd en 'ake> Van intimidatie geen irs Z1m geweest. Werkne- 1da a" de betrokken plant Leen ,i echter dat niet LHC 1 "fabriek en- de cV Was ontruimd, maar 'kken yreen 3-plant. De be- mrip„ personeelsleden 'ioenen fchade op enkele iciëip Snidens. Volgens de i er Dow- woordvoerster fgeWe"^chade geen sprake

de Stem | 1985 | | pagina 4