De 203 mm-houwitser raakt het CDA Hassan heeft eindelijk zijn 'zandbak' Euthanasie in stroomversnelling even. UITBLAZEN MASSALE Duel op de sabel KERNTAAK 8-INCH-GESCHUT WEL OF NIET GEWENST? hellicht anc ndeling bus WESTELIJKE SAHARA NA TIEN JAAR MAROKKAANS VERSIMPELING VAN EEN PROBLEEM QESTEMCOMI Gewetensvraag O]] VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 ACHTERGROND Leken Ui JAAR LANG K Veilig Internationaal Ethiek Vervlakking Uitkijken Handomdraai WIM KOCK NOOIT gedacht dat ik nog eens zou worden uitgedaagd tot een duel met de sabel. Maar het staat er: „Bied je ver ontschuldigingen aan, heer schap, anders wordt het sa bels voor twee en ontbijt voor één." De brief is in het Engels geschreven want de schrijver, John J.M. Lee, spreekt, leest en verstaat Ne derlands, maar heeft - schrijft hij - altijd moeite met het in de juiste volgorde op papier zetten van woorden in Nederlandse zinnen. Ik kan daar inkomen. Voor mij is schrijven ook de zwakst ontwikkelde van mijn vaardigheden in het Engels. In mijn stukje van zaterdag, waarin het onder meer over winterkleding ging, heb ik de heer Lee beledigd. Wat zeg ik? Op de ziel getrapt. „Ik ging bijna door het plafond", schrijft hij. De oorzaak van zijn schrik was de wijze waarop ik zijn 'kleermaker' {'my tailor') te kijk zette als een herenmode zaak met een wat boerse collec tie. Het ging hier over Dunn Co, een over de hele Britse eilanden verspreide winkelke ten. Dunn Co, 'my tailor'. Ik vind dat aardig. Het past bij mijn al oude idee dat het Britse spraakgebruik er altijd op uit is de wereld te verfraaien. Kunt u zich een Nederlander voorstel len die Peek Cloppenburg de eer zou aandoen hen 'mijn kleermaker' te noemen? Volgens de heer Lee heb ik het falikant mis. Hij somt een hele garderobe aan perfecte, onverwoestbare kleding op die hij met plezier draagt. Sterker nog: „Jongere leden van hare majesteits diplomatieke dienst zijn Dunn Co dankbaar om dat zij hen in de kleren steken zonder hen met schulden te be laden." De heer Lee kan het weten want hij was zelf 18 jaar in de diplomatieke dienst. Voor het geval ik nog eens ga winke len aan de overkant krijg ik het advies mee niet naar Marks Spencer te gaan als het iets meer moet zijn dan sokken, on dergoed of een trui. 'Daar zijn ze wel goed in, maar daarmee houdt het ook op.' Voor offi ciële avondkleding moeten we naar Moss Bros. De jongelui van de diplomatieke dienst ko men er ook omdat het een zaak is voor 'de man met een rede lijk maar niet onbeperkt inko men.' Waarom heb ik me zo op Dunn Co verkeken? Kan het zijn dat ik ben misleid door de (wel degelijke!) ouderwetsheid van puien, etalages en winkel inrichtingen? Of ben ik in de verkeerde vestigingen geweest? Ik heb in de loop der jaren ver schillende tweedjasjes bij ze ge kocht. In typische streekwin- kelcentra als Chester, Shrews bury en Hartley, ook in een badplaats als Southport en na tuurlijk in Londen, aan de Strand en ook een keer vlak in de buurt van Piccadilly Circus. Nooit de indruk opgedaan, laat staan overgehouden, dat het toevluchtsoorden waren voor snelle, maar onderbetaalde jon geheren, die op het punt ston den over de wereld uit te zwer- E men om de waarden van het S Britse rijk uit te dragen. Ik zal de volgende keer toch eens met andere ogen naar Messrs. Dunn Co, tailors kijken. Zit ik nog 5 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll]? met de vraag waar de boeren dan die zakkerige jasjes van Harris tweed kopen. Namen EEN BRIEF van een hoog be jaarde lezer (90 dit jaar) riep herinneringen op aan zomerva kanties van lang geleden. Ik bracht die door bij een be vriende boer in een gehucht of buurtschap dat een flink eind lopen van het dorp vandaan lag. De mensen gebruikten daar geen achternamen. Ik reed 's morgen mee naar de melkfa briek op de wagen van Jaon van Tieste en ik zwierf er dikwijls door de velden met een jongen die Jan van Kees van Kiskes werd genoemd, dit om hem te onderscheiden van Jan van Kees van Jaone. Verwarring met namen met dezelfde voorletters kenden ze vroeger niet, schrijft de heer Ofman naar aanleiding van mijn stukje Verwarring'met na men' van afgelopen dinsdag. Toch waren de huishoudens toen heel wat groter. Waar ze 'half of heel van het houtje' wa ren, aldus de heer Ofman pak ten ze gewoon de litanie van alle heiligen en kozen er een paar namen uit. In zijn eigen familie - niet 'van het houtje' - wemelde het van Klazen en Aries. Dat probleem losten ze precies zo op als de boeren in het gehucht waar ik veertig jaar geleden vakantie vierde: Klaas van Dien, Arie van tante Trijn etc. Toen Klaas Ofman trouwde met een dochter van gelovige ouders werd hij door zijn schoonfamilie Nicolaas herdoopt. Opneukerke IN DE laatste aflevering van het serietje Bij wijze van spre ken ging het over de nog vrij re cente verdringing van het woord neuken uit de Brabantse dialecten, waar het dienst deed als een soort krachtterm. Ik gaf daar een paar voorbeelden van. Die werden de andere dag al aangevuld door de heer Fens uit Breda. Van iemand die het hoofd hoog hield en door de omgeving verwaand gevonden werd, zei men dat hij of zij een hoop geneuk had. Het mooiste voorbeeld dat Fens gaf was echter het wel eerder gehoorde, maar volstrekt vergeten gezeg de: Het neukt de baker niet als het kindje maar gezond is. Mevrouw H. Raaijmakers uit Terheijden, die woorden en uitdrukkingen uit het dialect van Made verzamelt en mij een schrift vol ter inzage gaf, no teerde opneukerke voor klein, fel ventje. In de eerstvolgende aflevering van Bij wijze van spreken zal ik u vergasten op de mooiste Madese gezegden uit het schrift van mevrouw Raaij makers. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560'AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rf)nkrplr)tiPQ' Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA VRIJDAG 8 NOVEMBER Door Jan Greyn DEN HAAG - Tegelijk met de plaatsing van 48 kruisvluchtwapens op Woensdrecht moeten in de visie van het kabinet Lubbers nog twee van de huidige zes kernta ken voor de Nederland krijgsmacht overblij ven: de onbetwiste Lan- ce-raket (PvdA, CDA en WD zijn het daarover roerend eens) en het 203- millimeter-geschut, ook wel 8-inch houwitser of M 110 genaamd. Over de nucleaire taak van dit soort artillerie bestaat al geruime tijd verschil van mening tussen op positie samen met CDA aan de ene en WD en NAVO aan de andere kant. Het CDA legt zich welis waar intussen neer bij het Salomons oordeel van de ploeg van 'onze Ruud', maar behoudt zijn feitelijke be zwaren tegen het nucleaire geschut - om politieke zowel als militaire redenen. CDA-Kamerlid en militair deskundige Joep de Boer ma noeuvreert dan ook heel voorzichtig als hij deze - po litiek gevoelige - materie aansnijdt. Zijn verhaal over de bezwaren van het nu cleaire 203-millimeter-ge- schut is voor de gelegenheid nauwelijks aangepast, al zal Joep de Boer .'verbeteringen. - FOT'OS DE STEM/JOHAN VAN GURP zijn betoog volgende week in de reeks kruisrakettendebat- ten niet opnieuw uitmonden in een motie - zoals in 1979 - waarin de regering wordt verzocht niet nóg een ander korte-drachtwapen aan het bestaande bedenkelijke arse naal toe te voegen. Voor de verdediging van het aan Nederland toegewe zen 'blok' - de Noordduitse laagvlakte - beschikt de landmacht over acht genu- cleariseerde houwitsers. PvdA, CDA en D'66 hebben Stemerdink leken'. steeds bedenkingen gehad te gen dit soort slagveldwapens, waarbij zelfs de eigen leger macht schade kan oplopen; een verkeerde windrichting kan er al voor zorgen dat de bedieners van de houwitsers zelf last krijgen van fall-out, want het bereik van een hou witsergranaat is rond dertig kilometertjes. Dat is een van de praktische bezwaren, naast de militair-technische. De Boer haalt ze zelf met verve aan: „We stationeren de houwitsers op de Noord duitse laagvlakte om - pak weg - Russische tanks in ge sloten formatie doorgang naar het westen te belemme ren. Met zo'n houwitser raak je in het beste geval - en dan heb je knap geluk - een tank per schot. Om meer succes te hebben kun je gebruik ma ken van nucleaire granaten. Maar dat doe je niet zo maar, vanwege het gevaar voor nu cleaire escalatie. Het be zwaar is nu dat je houwitsers inzet in geval van acute drei ging, je moet snel een beslis sing nemen. En dat zie ik niet gebeuren met de geldende consultaties". Conclusie: die kerntaak bestaat maar kan in noodsi tuaties niet echt functione ren? De Boer aarzelt, maar zegt: „Dat gaat me te ver". Dan toegeeflijk: „We hebben inderdaad in het verleden gezegd dat de korte-dracht- wapens als eerste uit het kerntakenpakket moeten verdwijnen. Maar de situatie is anders nu, vooral ook om dat de NAVO voorkeur heeft voor handhaving van het 203 millimetergeschut. Zeker Duitsland dat in dat soort wapenspul voor de verdedi ging tegen het oostblok groot vertrouwen heeft". Joep de Boer rekent erop dat 'emerging technologies', in de wandeling 'ET', voor nieuwe wapens zullen zorgen die bijvoorbeeld de nucleaire houwitser kunnen vervan gen. „Slimme wapens kun nen ook meer dan een doel tegelijkertijd vernietigen, hetzelfde effect dus van een atoomgranaat". En het af schrikwekkende effect van het 203-millimeter-kernwa- pen? „Dat is al beperkt omdat de Russen natuurlijk ook we ten welke uitgebreide proce dure vooraf moet gaan aan inzet van nucleair spul. Zon der die uitgebreide procedure bestaat anderzijds het gevaar dat al te snel tot inzet van kernwapens wordt overge gaan. En dat is al helemaal uit den boze", verklaart De Boer. Het gebruik van nucleaire artillerie past ook in de - door de CDA'er verfoeide - NAVO-strategie van 'voor waartse verdediging': bij een aanval van een onverlaat, maak je geen pas op de plaats of ga je terug, maar loop je juist vooruit, het vijandelijke gebied in. Duitsland is daar van erg geporteerd omdat het gevechtsgebied daarmee naar het oosten Wordt ver plaatst. De PvdA'er Bram Stemer dink is het (nog steeds) roe rend eens met de politiek- militaire uiteenzetting van De Boer. Alleen trekt Ste merdink de conclusie dat 'daarom' de kerntaak van hei 203-millimetergeschut moet verdwijnen. Stemerdink: „Alleen mili. taire leken, als Van Mierlo durven begrip te hebben voor handhaving van de houvrit. sers. Onzin is dat, net zoals het kabinetsbesluit om <]t luchtverdediging te verbete ren. Wat is dat nu helemaal! Die F-16's hebben maar be perkte mogelijkheden, al paj je ze nog zo aan. Als je de luchtverdediging echt wj] verbeteren, moet je praten over een ander type vlieg, tuig. Zo is dat". De Boer glimlacht ook over het kabinetsbesluit om de F- 16's om te bouwen tot 'all. weather-fighters' en daar mee de Nederlandse lucht, verdediging te verbeterer. Niet omdat dat niet zou kun nen, maar omdat dat naar de stellige overtuiging van De Boer allang besloten is „Daar is al overeenstemming over. En het het kabinetsbe sluit laat deze verbeteringen pas toe in 1988. Het procent extra waarbinnen deze ver beteringen moeten plaats vinden is niet meer dan hooguit 140 miljoen per jaar Maar de kinderhand van dt WD is blijkbaar snel ge vuld". Van onze Haagse redactie )j;N HAAG - Na een jaar ing onderhandelen is minis- >r Smit-Kroes (Verkeer en gaterstaat) eventueel bereid m de, voor reizigers finan- leel ongunstige, zöne-inde- „g van het openbaar vervoer veranderen. Onder druk van de Tweede ramer bleek de bewinds vrouw gisteren bereid om aan e hand van nieuwe vervoers- jfers nog een keer met de be- Door Nell Westerlaken TIEN jaar nadat 350.000 Marokkaanse vrijwilligers de Westelijke Sahara binnentrokken, lijkt de 'marokkani- sering' van dit dunbevolkte woestijn gebied een voldongen feit. Van het aanvankelijk felle verzet van het volksbevrijdingsfront Polisario tegen de Marokkaanse bezetter is weinig meer over. Hoewel de Westelijke Sa hara internationaal als zelfstandige natie wordt erkend, kraait er geen haan meer naar de bezetting door Ma rokko. Koning Hassan II heeft einde lijk 'zijn zandbak'. Het is november '75 als de Marokkaanse koning 350.000 vrijwilligers het gebied in stuurt dat officieel nog een Spaanse kolonie is en de naam Spaanse Sahara draagt. Met deze 'Groene Mars' probeert Marokko druk uit te oefenen op Spanje om de Westelijke Sahara voorgoed in de Spaanse geschiedenis boeken te doen verdwijnen. De opzet schijnt te lukken. Begin '76 wordt een akkoord gesloten waarin de overdracht van het land aan Marokko en Mauretanië wordt geregeld. Van meet af aan is er echter het heftige verzet van de bevrijdingsbewe ging voor de Westelijke Sahara, Polisario, die voornamelijk bestaat uit Saharawi, de oor spronkelijke bewoners. Polisario krijgt vooral steun van Algerije, dat steeds meer te maken krijgt met vluchte lingen uit de Westelijke Sahara. De Alge rijnse grensplaats Tindoef wordt in de loop der jaren de belangrijkste uitvalsbasis van de bevrijdingsbeweging. De Algerijnse steun aan Polisario beweegt Hassan er toe in '75 de banden met Algerije te verbreken. geld was overigens voor het grootste deel af komstig van de Verenigde Staten en Saoedi- Arabië. Maar dankzij de steun van Algerije, dat op zijn beurt wapens betrekt uit de Sovjet-Unie, houdt Polisario stand. Hassan past vervol gens een even simpele als revolutionaire me thode toe om de Polisario-guerrillas buiten de grenzen van de Westelijke Sahara te hou den. Tussen '80 en '83 bouwde hij een drie me ter hoge muur van zand en stenen, met om de 50 meter de modernste observatie-appara- tuur van Franse en Amerikaanse makelij. De muur loopt over een afstand van 2500 kilome ter langs de grens met Mauretanië en Alge rije. In '76 roept Polisario de Democratische Arabische Republiek Sahara (DARS) uit. Drie jaar later wordt het recht op zelfbe schikking van de Polisario-strijders be krachtigd door de Algemene Vergadering van Verenigde Naties. Als Mauretanië zich in '79 terugtrekt uit 'zijn' deel van de Westelijke Sahara wordt dat gebied overgedragen aan Polisario. De volksbeweging kan echter niet voldoende tegenwicht bieden aan de militaire kracht van Marokko en moet zich noodge dwongen terugtrekken. Dit gaat niet zonder slag of stoot: Hassan heeft in de tien jaar durende strijd tegen de Saharawi naar schatting tienduizend mili tairen verloren en drie miljard dollar. Dat Beschermd door deze muur is de ontwik keling van de 'zandbak' door Marokko ter hand genomen, wat onder meer heeft gere sulteerd in tal van investeringen die de be volking ten goede komen. Polisario beweegt zich aan de andere kant van de muur en kan nauwelijks meer doen dan af en toe een felle aanval uitvoeren. Met het risico om stuk te lopen op Marokkaanse landmijnen. Zelfs de Russische Sam 6-luchtdoelraketten en T 55- tanks hebben hooguit plaatselijk schade be rokkend. De vraag is wat een land als Marokko, dat zelf te kampen heeft met een zware economi sche crisis, aan moet met een gebied dat slechts door 150.000 mensen wordt bewoond. Hoewel Marokko het gebied claimt op histo rische gronden, is het aannemelijker dat men uit is op de grondstoffen. De Westelijke Sa hara beschikt over een rijkdom aan fosfaten, olie, uranium en ijzer en heeft bovendien een strategische ligging aan de Atlantische Oce aan. Omdat Marokko een groot deel van de wereldmarkt voor fosfaten in handen heeft, ligt het voor de hand.dat men deze niet kwijt wil. Moeilijker te beantwoorden is de vraag waarom er op internationaal niveau nauwe lijks directe bemoeienis is met de Marok kaanse bezetting. Polisario wordt immers door meer dan zestig landen officieel erkend en daarnaast door de VN en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). (Toen Poli sario vorig jaar voor het eerst acte de pre sence gaf op een vergadering van de OAE, is Marokko opgestapt.) Gezien de strategische ligging zou het land ook interessant kunnen zijn voor de grootmachten en de Afrikaanse buurlanden. Het ziet er naar uit dat de gecompliceerde verhoudingen tussen de landen van de Maghreb debet zijn aan het uitblijven van internationale bemoeienis. De Verenigde Staten steunen Marokko weliswaar in de strijd tegen Polisario, maar hebben aanzien lijke economische belangen in Algerije, dat op zijn beurt weer militair wordt gesteund door de Sovjet-Unie. De Russen hebben om gekeerd weer economische belangen in Ma rokko. Het ligt voor de hand dat Algerije, de militaire reus onder de Maghreb-landen, geen zin heeft in een grensoorlog in het wes ten. Te meer omdat het zijn aandacht nodig heeft in het oosten, voor Libië, dat weer ban den heeft met Marokko en Tunesië. Zowel vanuit de Verenigde Naties als van Algerijnse kant zijn er pogingen ondernomen om de kwestie van de Westelijke Sahara aan de orde te stellen. Maar het ziet er niet naai uit dat er op korte termijn fundamenteel over gesproken zal worden. Ondanks het ont breken van internationale erkenning lijkt Hassan zich comfortabel te hebben ver schanst in zijn zandkasteel. Door Jan van de Ven Pogingen om euthanasie in de wet op te nemen raken nu in een stroom versnelling. Het kabinet wil met een wetsvoorstel komen, maar ziet daar toe op korte termijn geen kans. En een Ka mermeerderheid wenst niet langer te wachten. Reden om met een ini tiatiefvoorstel te komen. Een initiatiefvoorstel, dat op bijschaven na klaar lijkt te zijn. De kans is groot, dat de ge meenschap inderdaad voor de verkiezingen in 1986 te maken krijgt met een wijzi ging in het wetboek van strafrecht. Of de samenle ving daarmee content kan zijn is de vraag. Haastwerk kenmerkt zich doorgaans door oppervlakkigheid. On derhavig onderwerp is zo nieuw en biedt zoveel onver moede aspecten, dat haast werk moeilijk diepgravend kan zijn. Verwacht mag worden, dat een initiatiefvoorstel van de Tweede Kamer of zelfs een voorstel van het kabinet, zo dat nog komt en in de behan- delingstijd inpasbaar is, zich beperkt tot grote lijnen. Lij nen, die in de rechtspraak reeds aanvaard zijn. Ter op frissing van het geheugen: ondraaglijk lijden in de ster vensfase en een dringend verzoek van de stervende mogen een arts na consulta tie van een collega tot levens- beëindigd handelen aanzet ten. Staan genoemde elemen ten in een wetswijziging dan houdt de wetgever zich eigenlijk op de vlakte. Durft hij de diepte van het onder werp niet te peilen en onder woorden te brengen. Om een indruk te krijgen van de euthanasie-diepte zou men zich eens moeten wagen aan gesproken of geschreven me ningen van ethici. De kans op hoorndol worden is levens groot, zoveel verschillende gezichtspunten zijn er, maar er valt lijn te ontdekken wanneer een van de mening gevers een polemiek aangaat met anderen. Zo is onderstaande ont leend aan een betoog van prof. W. Klijn, hoogleraar theologische ethiek aan de Katholieke Theologische Ho geschool in Amsterdam, die ingaat op uitlatingen van KNMG, H. Kuitert, H. Lee- nen (gezondheidsjurist en lid van de staatscommissie euthanasie), en anderen. De keuze voor Klijn berust op het feit, dat hij ethicus is. De wetgever pleegt aan de hand van de ethiek te bepa len wat recht is. Zo wordt de ethiek, het gevoel van 'zo hoort het te zijn', van de grootste gemene deler van de natie verheven tot geschre ven recht. Niet dat de wetge ver zich zal spiegelen aan de mening van Klijn, want hij verkondigt niet het absolute behoren. Een mening, die hij trouwens zelf ook is toege daan. Klijn verzet zich om te be ginnen tegen een algemeen waarneembare vervlakking als over euthanasie wordt gesproken. Het onderscheid tussen actieve en passieve euthanasie vervaagt of is zelfs geheel verdwenen, ter wijl voor goed begrip van de problematiek een onder scheid juist onvermijdelijk is. Wie het onderscheid wel maakt, krijgt bijgevolg te maken met beogend of niet- beogend nalaten en daar naast de direct actieve euthanasie. Zo leidt de ondeugd der vervlakking, aldus Klijn, tot: euthanasie mag, mits drin gend verzocht. Wanneer iemand dringend verzoekt 'mag het', een ogenschijnlijk toelaatbare omdraaiing van de stelling, maar met wel als gevolg, dat in delen van de samenleving de omgedraaide mening een uitbreiding van het onderwerp te zien geeft. 'Steeds meer verschuift het accent van het euthanatisch aspect van de problematiek naar het zelfmoordaspect, van mildheid van stervens- verkorting naar recht op le vens beëindiging in uiteenlo pende situaties', schrijft Klijn. Indien een arts dusdoende het zelfbeschikkingsrecht van de patiënt voor ogen houdt, kan hij meewerken aan hulp bij zelfdoding. Een fraaie omschrijving voor zelfmoord. Zelfmoord is ech ter geen synoniem voor euthanasie. Als actief doden buiten het stervensproces geen eutha nasie is, wat dan wel In de optiek van de ethicus, is do den op verzoek in het ster vensproces en bij ondraaglijk lijden actieve euthanasie. Van passief wordt gesproken als de arts met toestemming van de patiënt 'de natuur niet meer voor de voeten loopt', een behandeling niet voortzet of het stillen van pijn zoda nig opvoert, dat als bijko mend gevolg de patiënt snel ler overlijdt. Een arts kan ook besluiten een behandeling na te laten met als oogmerk de patiënt te laten overlijden. In dat geval wordt gesproken van be ogend nalaten, een aan actief doden grenzende bezigheid. Heel wat anders dan een niet verder bestrijden van de dood, omdat beogend nalaten het bevorderen van de dood inhoudt: niet verlengen is iets anders dan verkorten. Er is geen sprake van euthanasie als de arts besluit een medisch zinloze behan deling te staken of eigen machtig over te gaan tot lij densverzachting met als ne veneffect het verhaasten van de dood. Een geneesheer, die vanuit zijn beroepsethiek tot deze handelingen overgaat, moet echter uitkijken. Hij heeft zeggenschap over de zin van het medisch hande len en niet over de zin van het leven. In zijn overweging een behandeling te staken stelt hij zichzelf de vraag of hij aan de zorgplicht heeft voldaan (de grens tussen geoorloofd en ongeoorloofd nalaten) en of het lij dén in het concrete geval zo groot is, dat het niet meer bijdraagt aan groei in menselijkheid maar als mensonwaardig wordt ervaren. In de laatste overweging schuilt een theologisch as pect, een levensbeschouwe lijk waardeoordeel, dat ech ter de poging om objectief te zijn geen schade doet, omdat iedereen bij ingrijpende be slissingen toch ook put uit zijn levensbeschouwing. Het verschil tussen be ogend en niet-beogend nala ten krijgt pas zijn volle ge wicht als het voorbeelden wordt ingevuld. Een ster vende krijgt longontsteking en de arts besluit die ontste king niet te bestrijden. Be ogend of niet beogend nala ten Volgens Klijn niet be ogend nalaten, omdat de arts slechts besluit de dood niet langer te bestrijden, de na tuur niet voor de voeten te lopen. Twee baby's lijden aan een afwijking. De ene ondergaat een operatie en heeft daar door kans op een lang leven. De andere - met dezelfde af wijking - wordt niet geope reerd. Het is geestelijk ge stoord en de behandelend ge neesheer wil het daarom niet cureren, hetgeen zeker de dood tot gevolg heeft In dit geval oordeelt de arts over de zin van het leven, wat hem niet is toegestaan. Bejaarden liggen in coma en een arts besluit deze men sen uit hun Tijden' te verlos sen. Net als bij de gestoorde baby matigt hij zich een waarde-oordeel aan. Boven dien handelt hij zonder toe stemming van de patiënt Wanneer iemand in een der gelijk geval tot levensbeëin diging overgaat, gaat hij ver buiten zijn bevoegdheden. Hypothetisch De laatste ge ruchtmakende rechtzaak over euthanasie (de Terp- zaak) ging over zo'n arts. Na een mislukte zelfmoord j besluit de arts geen reanima- tie toe te passen. De patiën wilde immers toch dood. Te recht of niet terecht, Niet te recht, want door niet tot be handeling over te gaan oor deelt de arts over de zin van het leven. Er is niets theore tisch aan dit voorbeeld. I" een Haags ziekenhuis be teen chirurg een handvol ope raties uit te stellen om het le ven van een gevaarlijk ge wonde te redden. De ge wonde had de schade zichzelf te wijten door o[ telijk met grote snelheid te gen een boom te rijden. Tot zover ehticus W. KliJn- een vleugje van zijn beW dat veel dieper gaat in Kluwer-uitgave Euthanasie waarin ook theologische juridische aspecten aan tb orde komen. Een vleugje be toog om aan te geven, dat eer. lichtvoetige wetgevende be handeling van het onderwerp niet terecht is. Mr. Langemeijer, oud Prc' cureur generaal van de Hoge Raad, verzuchtte onlanP 'laat euthanasie toch ove' aan de medische wereld'et strafrecht geleerde Ensche® betoogt, dat het onderwerp juridisch pas goed tot al" recht kan komen bij een rus tige en geleidelijke ontwik keling in de praktijk- pleidooi voor 'rechters reffljj omdat euthanasie zeker W in een handomdraai van en kele maanden tot tevreden heid van het grootste deel de gemeenschap in het strai- recht is te verwerken. Voor een diepgaander W' tact met het denken euthanasie is het lezen Euthanasie (recht, ethiekj» medische praktijk) van f™ Kluwer overigens aan te velen. Bra )EN HAAG/TILBURG lamse rechtbankpresidei leeft donderdag grenze irandweeracties. De a cherpte acties van de ho< veer oordeelde hij ongeoo; Inmiddels wordt er onder c proken over massale ziekmel liddel. Mr Asscher deed uitspraak fik i het kort geding van B en W hoi an Amsterdam tegen de Ab- sla 'aKabo. Hij verbood de bond he p te roepen tot en mee te wer- in en aan het niet blussen van nie luitengewone) branden in de uto's, containers, slooppan- dei en en gemeentelijke panden. Rie >e bond en de brandweerlie- Za en hadden deze acties aange- we ondigd om hun eisen voor mi en hogere onregelmatig- wil eidstoeslag kracht bij te zet- vai ïn. het Bond en brandweerlieden we eageerden terleurgesteld op et verbod van de rechter. „De bra itslag van het geding ruikt der olgens ons naar klassejusti- raa e", sprak woordvoerder C. eni onner. De AbvaKabo liet we- pul ïn de uitspraak te zullen res- ren ecteren. we: der Inmiddels wordt onder de Lei tievoerende brandweerlie- mo en in met name Amsterdam ten i Rotterdam ook serieus ge- wei acht aan massale ziekmel- I ingen als nieuw middel in de Am trijd als resultaten van het Brc verleg dat in beide steden nog don eeds gaande is te lang uit- Uti ijft. De AbvaKabo is tegen triq n wil er niets mee te maken is e ebben, zo benadrukte don- lop< erdag de woordvoerder van vrij bond. Massale ziekmeldin- ulti en, een actiemiddel dat re- we« int nog door de verkeerslei- wee ers op Schiphol is toegepast, gad ouden ernstige gevolgen heb- tral en voor de paraatheid van de ove randweer. ma Een oplossing voor het con- zou 30LETARISCH winkelen, krakersopr in om zich massaal ziek te melden, in miljoen schade door demonstrj echt, massaal schoolverzuim, belasl 'nierleden die oproepen tot burgerli zo maar door: allemaal uitingen aatschappelijke onvrede. Ze staan aar hebben wel één ding met elkaai he rechtsorde komen voort uit het ansen in alle geledingen van de san aar hebben aan de wet en de speln •mocratie, maar hun eigen normen schouwen. proces is al jaren aan de gang. "9 's in de jaren zestig en zeventir swrdeeld over zogeheten grensve '9eving bleek in een aantal gevallen elingen achterhaald te zijn. Jon acht9 'deeën en actie-patronen, die, >n n ee' toleranter was geworden, ■t Ook toen echter werd er al voc Ten los te gooien. Een parlemen jn a9en, maar geen algehele uitverk .geen aanpassing van algemene r< attingen. Zo'n ontwikkeling zou ae rechtsstaat en de deur openze De conclusie lijkt gewettigd, dat v teareri0ren is 9e9aan in het rumoer ach 95 als de bezuinigingen op soc nsid en het rakettenbesluit. Stuk v< ,k',en gegeven aan stromingen, die chti aslu'tvorming niet met hun zie 9d achten het recht in eigen han ii hot90' dat zelfs kamerleden de op et plaatsingsbesluit te beantwoor iQd.aa.mheicl' 2elfs n°9 voordat de Tot er door de Tweede Kamer is beh a Vfc kamerleden behoort behalve an m9r' 's Terecht door zijn fractie 'DleHo °verigens blijven zitten. Burc I'.®1n betekent oproepen tot stels 'bhonroep kan niet uitgaan van kam 'horo ai3n de Grondwet. Politici die iaw konsekwent te zijn en te bed de r ambteloze burgers? let o—,. Pi'oht om «het eigen geweten t >ort nf„Van dien natuurlijk. Aan iede "entie wiwi i i iuiuui njr\. nai i iouc int da?n we9'n9 van waarden vooraf e6| rt 1 een sluitend antwoord zoeken :h6 Roeraat zijn verontwaardiging iaq k:l,Ze tot stand gekomen plaats i|ininr,en9en door mee te werken aar y van de democratische rechtsor

de Stem | 1985 | | pagina 2