DEUR »taat Straf windje PatentRem 'In 1990 bij Rijkspolitie twintig procent vrouwen' SNM: Geld voor windenergie besteed aan kernenergie Amsterdam vraagt rechter verbod brandweeractie Verdachten hormonenschandaal in beroep tegen afwijzing bezwaar Y erruiming voor voetoverheveling 'JULLIE 5%%IS DUS MEER DAN 5%%BIJ EEN ANDER... SINDS WANNEER DAN WEL?' ENII NG MISTER OVER BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID: ongolf dreigt nMPERDAG 7 NOVEMBER 1985 ■BINNENLAND ESTEM COMMENTAAR Oók akelig van uw ziektekostenpremie? Bel dan: 01608-35549. Philips neemt niet deel in YDT verenigde spaarbank T5 PAGINAi de diplomatieke arena dt de indruk gewekt dat Kremlin de banden met ël zou willen herstellen en poging de Sowj et-stern het vredesproces in het' den-Oosten te kunnen neffen. In Jeruzalem jg niet verrast over de ptische en Jordaanse po- ,en om de Sowjet-Unie ie te bewegen diploma- :e betrekkingen met Is- aan te knopen. Herstel die diplomatieke betrek gen wordt door Israël als rwaarde gesteld voot isische deelname aan het desproces in het kader een internationale confe- tie. Via een internationale ferentie zou het vredes- ces in de toekomst naast Sowjet-Unie ook Syrië men omvatten zoals in 4 bij de mislukte Geneefse ferentie. n Jeruzalem wordt het als hoopgevend teken be- ouwd dat Polen en Hon- ije hebben aangekondigd een onderbreking van 18 r weer diplomatieke be kkingen met Israël te wil- aanknopen. Joegoslavië, lgarije en Tsjechoslowa- hebben ook belangstel- getoond om de diploma- re of de culturele en eco- nische banden met de dse staat aan te halen, as na de gesprekken in iskou van VS-minister ultz en Russische leiders de ontmoeting tussen Rea- i en Gorbatsjov zal blijken het de Sowjet-leiders me ns is of dat zij door een ilwillende indruk tegen- er Israël en de Sowjet-jo- n te wekken voor de top- ïferentie in Genève de kri- k op het Russische men- ïrechtenbeleid proberen af zwakken en de publieke inie in West-Europa en de renigde Staten gunstig nberen te beïnvloeden. nnen en dreigt bij een da- de wereldmarkt onbetaal de ontwikkeling zal onge- zetten op nieuwe investe- nning van olie in moeilijk den. gen industrielanden met nergiebronnen, zoals kern- ngunstiger uitgangspositie. ,t in vergelijking met goed- if duurder en daardoor on- Tederland krijgt grote last olieprijs omdat daardoor uit de aardgasexport gaat n voorspellen al dat de k toch als sterkste uit de tevoorschijn zal komen en rchtspositie zal herwinnen, leerde westen, vooral West- afhankelijk van OPEC-olie Dosten vooralsnog niet ge- als energieleverancier. Bo- oor de voorspelde prij zen- teling van nieuwe oliewin- natieve energiebronnen op ezet. Het gevolg hiervan is uropa veel langer afhanke- an de grote OPEC-oliepro- lidden-Oosten dan het poli- il wenselijk acht. an wanneer hij naar itraatsburg loopt. De Benthem-zaak opent in ■Ik geval de mogelijk voor de ;ewone rechter, zij het niet linnen de landsgrenzen, om en administratieve zaaK ver te nemen. Een gunstig' mtwikkeling, zeker als ee" e zwaar wegend ambtelijk dement weggenomen moe vorden. En de Friese garage- ïouder heeft nu een handva >m in eigen land een civie' irocedure te beginnen om ichadevergoeding te krijgen T28 PAGINA 3 iCHT (ANP) - De Rijks- over vijf jaar voor procent uit vrouwen .in, tegenover een kleine „procent nu. De Rijkspo- begint eind deze week met landelijke wervingsactie iaal gericht op vrouwen, ijl ook hun spontane be- stelling voor een baan bij jkspolitie groeiende is. ,t heeft R. Baars van de ttie Politie van het minis- van justitie in Utrecht ,d tijdens een studiedag "politievrouwen. L-zitter L. van de Linden de Nederlandse Politie- (NPB) liet weten dat vooral de gemeentepolitie moeilijk aan vrouwen kan ko men. Zij struikelen bij de se lectie vaak op 'lullige din getjes', zoals sportprestaties, omdat de selectienormen voor de politie-opleidingen niet zijn aangepast aan de toenemende belangstelling van vrouwen. Ook zijn collega G. Koffe- man van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) pleitte fel voor meer vrouwen op de opleidingsscholen. Hij zei het niet bezwaarlijk te vin den wanneer sommige scho len, bij wijze van inhaalma noeuvre, de komende jaren uitsluitend vrouwen zouden aannemen. Koffeman beklaagde zich erover dat de argumenten die vakbonden in het georgani seerd overleg met de politiede partementen (Binnenlandse Zaken en Justitie) op een rub beren muur stuiten wanneer zij beginnen over een regeling voor vrouwen die het politie vak weer in willen na er een paar jaar uit te zijn geweest. Vrouwen stuiten bij herintre ding vaak op grote moeilijk heden omdat zij hun erva ringsjaren meebrengen en daardoor de ranglijsten door breken, waarin promoties ge regeld worden. Tijdens de discussiedag werd de aanzet gegeven voor de oprichting van een lande lijk netwerk voor politievrou wen, dat zich onder meer zal bezighouden met de arbeids marktsituatie van vrouwe lijke politiebeambten. itholling democratie Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Volgens de lan delijke stichting Natuur en Milieu en nog een aantal an dere milieu-organisaties, wordt een bedrag van 25 mil joen dat voor ontwikkeling van windenergie is bestemd, in feite voor kernenergie ge bruikt. Natuur en Milieu schrijft daarover eind deze week een brief naar de Tweede Kamer. Volgens dr. L. Reijnders van de stichting Natuur en Milieu zijn de 25 miljoen uitgetrok ken voor verdere ontwikke ling van de plannen van de Bredase ingenieur Lievense voor energie-opslag met be hulp van een waterbassin. Lievense wilde op die ma nier garanties, dat ook in windstille tijden een beroep zou kunnen worden gedaan op met behulp van windturbines opgewekte stroom. Later werd het idee voor een energie-op- slagbekken, eerst door specia listen van het CDA maar later ook door Economische Zaken, steeds nadrukkelijker gekop peld aan de bouw van de nieuwe kerncentrales waartoe het kabinet in principe heeft besloten. Met behulp van het opslagsysteem kunnen dan pieken in de vraag worden op gevangen. Volgens Reijnders kan het geld dat voor onderzoek naar het energie-spaarbekken wordt besteed, daarom niet meer ten laste van het toch al bescheiden budget voor wind energie worden gebracht. „Dan raakt Nederland met de ontwikkeling van windturbi nes nog verder achter op het buitenland. We moeten daar nü geld in stopen of we kun nen het vergeten." Volgens een woordvoerdeï van minister Van Aardenne (Economische Zaken) komt het geld voor verder onderzoek naar het plan-Lievense en naar ondergrondse opslag van energie (OPAC) ten laste van een speciaal onderzoekpotje. Het budget voor windenergie blijft volgens de woordvoerder even groot als het was: ƒ65 miljoen. Van onze Haagse redactie HAAG - Justitieminister Korthals Altes en de Kamerleden Brouwer (CPN), nkhorst (PPR) en Schutte (GPV) hebben [teren de oproep van vier parlementariërs burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de latsing van de 48 kruisraketten in Neder- fd, fel gehekeld. vier, de PSP'ers Van der Spek, Willems en Van |ende PvdA'er De Visser riepen dinsdag in een ad- lentie op tot geweldloze bezetting van overheids - jouwen en belastingontduiking als protest tegen Iplaatsingsbesluit. ister Korthals Altes Inde dat gisteren een op- tot het plegen van straf- ifeiten en vergeleek de ac- jnet een tovenaarsleerling [krachten oproept, die hij i niet meer in de hand Itsuden. „Uiteindelijk kan [leiden tot een uitholling parlementaire demo- Ie in Nederland van bin- |nit, juist daar waar het (net met zijn plaatsingsbe- J gepoogd heeft uitholling I buiten af tegen te houden. Iweimar-republiek is aan lelijke acties ten onder ge- lamerlid Andrée van Es verdedigde haar hand met de stelling dat lerlijke ongehoorzaam- louder is dan de democra tie het poogt te bewaken, let is een uiterst middel, Ier. gerechtvaardigd als [overtuigd is dat datgene ■men wenst te bereiken be ls dan dat wat men wil te- louden." Ze vergeleek [actie met die van Gandhi Indertijd via een vorm van [aam verzet en burgerlijke porzaamheid de Engelse psten in India op de (en wist te krijgen, f GPV'er Schutte verweet t haar actie in strijd is lie eed van trouw aan de grondwet die ze heeft afgelegd bij de aanvaarding van haar kamerlidmaatschap. Waarop Van Es: „Ik ben bereid mijn actie door een rechter te laten toetsen en daar de consequen ties uit te trekken." Kritiek op de oproep kwam er ook van de PPR'er Lank- horst die hem op zijn minst voorbarig noemde. Lankhorst citeerde de jurist Schuit die burgerlijke ongehoorzaam heid alleen toestaat als maxi maal gepoogd is een parle mentair besluit tegen te hou den. „Dat is hier nog niet ge beurd, de Kamer moet nog be slissen. U zet de positie van de volksvertegenwoordiging op het spel." Ook CPN-fractieleidster Brouwer liet zich in die rich ting uit. „Er heeft geen enkel CPN-kamerlid getekend. Te kenen is het opgeven van het vertrouwen in de democratie. Ik geef toe dat het plaatsings- besluit een zware wissel op dat vertrouwen trekt, maar wij gaan ervan uit dat de Kamer alsnog de waarde van bijna vier miljoen handtekeningen onder het volkspetitionnement zal erkennen." De Kamer praat volgende week over het plaatsingsbe- sluit. CNTIE) AR 'Nederland weer een loongolf te wachten? Het lijkt er op. "idsbestuurders en werknemers stropen in een toenemend sectoren de mouwen op om actie te voeren voor hoger Me brandweer is de vlam al in de pan geslagen. Het rom- m de Rotterdamse haven en bij het beroeps- en streekver- ®gen 'spontane' werkonderbrekingen voor extra druk op Wvan nauwelijks begonnen CAO-onderhandelingen. Een •bonden en vakbondsbestuurders staat gewoon te popelen 'weer eens ouderwets tegenaan te gaan. at er in. Een aantal jaren achtereen is het aan het loon- opvallend rustig gebleven. Door de economische recessie 'Me werkloosheid was in brede kring het besef doorge lat het Nederlandse bedrijfsleven zich door (onder meer) 'boog loonkostenniveau uit de internationale markt had ge- *t medewerking van de vakbeweging werd daarom ge- "|d loonmatiging betracht. Niet iedereen heeft daar begrip »ant door het straffe bezuinigingsbeleid van de regering is wsumptiepatroon van de huishoudens onder zware druk "o staan. Haar medewerking aan het loonmatigingsbeleid «beweging deswege op fors ledenverlies komen te staan. "_aj9elopen jaar heeft het bedrijfsleven over het algemeen oerd. Vele bedrijven boekten hogere winsten en al 'endement slechts zeer ten dele in nieuwe investerin- 'üezet, waardoor de werkloosheid op een te hoog niveau an9en, er groeit toch opnieuw vrij snel een stemming, dat gebied van de lonen weer het een en ander zou kunnen *,en gebeuren. Het gegeven, dat de inlevering van loon in "'arbeidsduurverkorting een aantal bonden en hun achter- sttot groot enthousisasme vermag te bewegen - het aantal 'arbeidsplaatsen valt dan ook tegen - is er ook niet ^an, dat het loonfront weer in beweging dreigt te komen, waardig genoeg is het de rijksoverheid geweest, die het B dam heeft gehaald. Om een staking af te wenden en klimaat te scheppen voor de privatisering van de loods- aeft het kabinet de rijksloodsen onlangs een douceurtje ffind gulden per maand bruto toegestopt. Een compensa- anregeimatige werktijden, heette het. Natuurlijk zijn er in ,enarenwereld en daarbuiten vele andere beroepen en 'aan te wijzen, waarvoor extra toeslagen in verband met flensten zijn te bedenken. De Amsterdamse brandweer ®ste op dat idee gekomen. Met hun eis van vierhonderd netto per maand extra hebben de Amsterdamse spuitgas- ol9ens een kettingreactie ontketend, waarvan het einde n zicht is. de FNV-bond voor ambtenaren ëh trendvolgers, Haa n°9 een aPPel,ie te schillen met minister Rietkerk anase Zaken). Van de Scheur en de zijnen zullen onge- P'bberen om zoveel mogelijk terug te halen van wat de en onder het bezuinigingsbeleid hebben moeten inleve- e AbvaKabo daarin zou slagen, zullen de bonden, die in vuiiere bedrijfsleven opereren, niet lijdzaam toezien. Met wden: dan komt het gehele loonfront in beweging. "9. vakbeweging en werkgevers komen, als de dijken oonmatiging inderdaad door een loongolf doorbroken e w0rdep, voor moeilijke beslissingen te staan. Als zij die vloedgolf laten meeslepen kan aan het (nog niet J economisch herstelproces grote schade worden toe- al staan leidt tot arbeidsonrust, verdere afbrokkeling onbestand van de bonden en een politiek klimaat, dat, 'verkiezingen in zicht, hoogst onaantrekkelijk is. De nni6t moeilijk mogen zijn want de Nederlandse econo- n 'oongolf voorlopig nog niet aan. De storm van het afgelopen etmaal heeft heel wat doen opwaaien. In Scheveningen voornamelijk zand, levard ophoopte. Gemeentewerkers hadden de laadschoppen vol om het weer op het strand te krijgen. dat zich op de bou- - FOTO ANP AMSTERDAM (ANP) - Het daadwerkelijk actievoeren bleef gisteren beperkt tot de brandweerkorpsen van Am sterdam, Rotterdam en Breda. Maar de brandweerkorpsen van Tilburg en Utrecht sloten zich 's avonds aan. Nadat b en w van Tilburg liet weten dat niet tegemoet kan worden gekomen aan de gestelde eisen, besloot een ruime meerderheid van het korps tot bezetting van de ka zerne over te gaan. Niettemin besloten beide partijen verder te praten. In Utrecht besloot een ruime meerderheid met in gang van vandaag te stoppen met dienstverlening. Dat wil zeggen dat werkzaamheden in en aan de kazerne en aan de voertuigen niet meer worden uitgevoerd. De Dezetters van de Bredase brandweerkazerne negeerden een dringend beroep van bur gemeester Fey de bezetting te beëindigen. Zij verschenen bo vendien niet op een door Fey uitgeschreven bijeenkomst waarop de burgemeester had willen vernemen hoe de zaken er in de kazerne voorstaan in verband met zijn verantwoor delijkheid voor de openbare orde. De dinsdag uitgesproken bereidheid van B en W in Rot terdam om met de bonden te onderhandelen over een ho gere onregelmatigheidstoeslag had gisteravond, voorzover bekend, nog niet tot concrete resulaten geleid. De acties gaan intussen gewoon door. In Maastricht, Heerlen, Amersfoort hebben de brand weerkorpsen acties in het vooruitzicht gesteld wanneer de gemeentebesturen geen ge volg geven aan het gestelde ultimatum om aan de eisen te voldoen. De Nijmegese brandweer ziet voorlopig af van het voe ren van acties nu b en w zich hier bereid hebben verklaard de discussie over bezoldiging en compensatie voor onregel matige diensten te heropenen. In Den Haag tenslotte be raadt de brandweer zich over een verzoek van de centrales van overheidspersoneel het ultimatum, dat vanavond af loopt, te verlengen. B en W hebben de centrales namelijk beloofd volgende week dins dag met standpunten over de eisen te komen. (ADVERTENTIE) Geen gezin kan buiten een ziektekosten polis, maar als u er toch zelf een af moet slui ten is het de moeite waard om eens te ver gelijken. Een komplete dekking tegen een lage premie die u bovendien zelf nog voor deliger kunt maken, daarover wilde ik u eens informeren. Als FBTO-adviseur zal ik graag, samen met u, alle mogelijkheden eens doorreke nen. Zonder enige verplichting. De FBTO is een grote "onderlinge", dus zonder winstoogmerk, die u prima polissen biedt tegen gunstige premies. Een afspraak is vlot gemaakt. FBTO-adviseur A.B.M. Al, Tolhuislaan 28, 4875 AL ETTEN-LEUR. Tel. 01608-35549. TILBURG (ANP) - Een deel name door Philips in het aan delenpakket van Van Doorne's Transmissie (VDT) in Tilburg is uitgesloten, maar een finan ciering door Philips als vriendschapsgebaar is moge lijk. Dat zei drs J. Zantman, vice-president van Philips, in Amsterdam. Samen sterker DE moeilijkheden in de detail handel voor schoenen drijven de schoenverkopers naar el kaar. Codes Nederland bv te Maarssen, een organisatie van schoenwinkeliers, is bespre kingen begonnen met de in koopcombinatie Samen Sterk te Breda over samenwerking, aldus een bekendmaking van Samen Sterk. Samen Sterk en Codes tellen samen 200 zelf standige ondernemers met een totale verkoopomzet van ruim f 100 miljoen. Leegstand Aanhouding VANAF 1 januari kan elke ge meente woningen die abnor maal lang leeg staan van de eigenaar vorderen om er wo ningzoekenden in onder te brengen. Dit geldt ook voor gebouwen. Op die datum treedt een deel van de Leeg- standwet in werking, die het parlement vier jaar geleden heeft goedgekeurd. DE Eindhovense politie heeft de 17-jarige I.K. aangehouden. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de jongen bekend dat hij samen met zijn vader maandagochtend in de spreekkamer van de ver moorde arts C. Rietdijk is ge weest. De jongen heeft ver klaard dat de dodelijke scho ten door zijn vader zijn gelost. Van een onzer verslaggevers BREDA - Drie hoofdverdach ten in het groeihormonen schandaal rond de Sittardse firma Schils BV zijn bij het gerechtshof in Den Bosch in beroep gegaan tegen de afwij zing van het bezwaar dat zij tegen hun dagvaardingen ge maakt hebben. De Bredase rechtbank heeft gesteld dat zij geweten moeten hebben dat zij handelden in strijd met de geboden zorgvul digheid. Volgens de rechtbank werd bij de toediening van een hormonencocktail aan kalve ren gewerkt met blanco fla cons met een niet gecontro leerde inhoud en zonder vete rinaire begeleiding. Officier van justitie mr. Wabeke: „Alle bezwaarschrif ten die de drie medewerkers van het Sittards bedrijf tevo ren hebben ingediend zijn door de Bredase rechtbank af gewezen. Hun laatste bezwaar wijkt inhoudelijk niet af van hun eerdere bezwaren". De Bredase rechtbank heeft het dan ook afgewezen. „Natuurlijk zijn de heren in beroep gegaan. Dat kan heel lang duren, maar justitie zal er alles aan proberen te doen om die termijn zo kort moge lijk te houden. Als we de zaak over jaren alsnog voor de Bre dase rechtbank zouden bren gen, zijn we nauwelijks meer geloofwaardig", aldus de offi cier. De Nederlandse groeihor monenaffaire heeft in het bui tenland nogal wat losgemaakt. Italië wil alle stukken hebben om te bezien wat daar onder nomen kan worden. In West- Duitsland zijn vorige week bij 57 boeren 11.000 runderen aan de ketting gelegd. Er zou sprake zijn van illegaal uit Nederland en Frankrijk inge voerde, voor die landen verbo den groeistimulerende hormo nen. In de Duitse pers is de naam van het Raamsdonks- veers bedrijf Dopharma ge noemd. Volgens mr. Wabeke is de problematiek door het onder zoek in Nederland niet hele maal uit de wereld: „We heb ben een bepaalde methode achterhaald die werd gebruikt om de groei van de dieren te stimuleren. Kwaadwillende kalvermesters zullen zeker proberen andere methoden te ontwikkelen. De problematiek in Europa zal pas echt voorbij zijn als de verschillende parle menten een sluitende wetge ving hebben opgesteld". DEN HAAG - De voetoverhe veling voor de kleine twee verdieners wordt verruimd door verhoging van de alge mene belastingvrije som. De nieuwe maatregel, die gisteren bij de Tweede Kamer werd in gediend, richt zich op de twee verdienerssituatie waarin de minstverdienende partner de arbeidstoeslag krijgt en er geen kinderen jonger dan 12 jaar zijn. Van voetoverheveling, die met ingang van het nieuwe jaar ook maandelijks kan worden toegepast in plaats van eenmaal per half jaar, is pas sprake wanneer een van de partners een belastbaar in komen heeft dat lager is dan de belastingvrije som. Het niet benutte deel van de belasting vrije som wordt dan overgehe veld naar de andere partner, 'oor wie die belastingvrije som met hetzelfde bedrag wordt verhoogd. De verruiming houdt in dat bij de bepaling van het bedrag aan voetoverhevling 15 pro cent van het inkomen van de minstverdienende buiten be schouwing wordt gelaten. Uit gerekend komt dat neer op een totale belastingvrije som van 8900 inplaats van 7565 de algemene belastingvrije som van 7168 plus de arbeidstoe slag van 397 De Tweede Kamer heeft voor deze maatregel gepleit om door middel van een finan ciële tegemoetkoming een bij drage te leveren aan het weg nemen van de door de invoe ring van de wet twee-verdie ners veroorzaakte onrust op de arbeidsmarkt. Dat kwam vooral tot uitdrukking in de massale ontslagname van al fahulpen in de gezinszorg. (ADVERTENTIE) Sinds de introduktie van de Patent-rekening. Een nieuwe spaarvorm met een rentepercentage dat oploopt naarmate u meer spaart. Bovendien geldt onze rente over uw gehele spaargeld. Daarmee steekt onze Patent-rekening gunstig af bij vergelijkbare spaarrekeningen. En daarom kan onze 5%% u méér opleveren dan hetzelfde bij een ander. ZO WERKTDE NIEUWE PATENT-REKENING: De rentevergoe ding is t4 opgebouwd uit een basisrente en 'n premie rente. Beide worden tweemaal perjaar uitgekeerd, op 1 juni en 1 december. Precies op die momenten dat het u goed van pas komt De basisrente krijgt u altijd over 't hele tegoed. De premierente wordt vergoed over dat deel van uw spaar- bedrag dat gedurende 'n volle halfjaarperiode onaangesproken op uw rekening heeft gestaan. Natuurlijk bent u altijd vrij om uw geld op te nemen, wanneer u maar wilt. In het tabelletje ziet u welke rente bij welk saldo hoort. Wilt u meer informatie, bel dan de gratis Patent-lijn: 06-4221122 (op werkdagen van 09.00 tot 20.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur). MET DE PATENT-REKENING HAAL JE MÉÉR UITJE SPAARGELD. Saldo vanaf Basis- rente Ipjr] Premie rente Ipjr) Totale rente Ipjr) Patent Basis Patent 1 Patent 2 Patent 3 f 2.500r f 5.000,- f 10.000,- 3'/4% 3</«% 3'/2% 4 l>/4% l'/2% 1%% 3'/4% 4'/2% 5 53/4% BELDE PATENTLIJN: 06-4221122

de Stem | 1985 | | pagina 3