Kees Brusse met thriller in Axel Pihama Kwartet uit as herrezen Première Pinokkio Dubbelexpositie in Clinge: Merkwaardige wisselwerking Kleurhoutsneden THEATER De School van Barbizon 'U SPREEKT MET UW MOORDENAAR' Uitgaan in Belgie ONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 ft Theater 't Sterretje brengt zondag en maandag om 15.00 uur voor de kinde ren van 4 tot en met 9 jaar Een muis in huis, het ver haal van een clown-gooche laar en een muis. Woensdag 13 en zondag 17 november om 15.00 uur voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar de produktie Smukkel van poppentheater Froe-froe. Een avontuur van de taarte- tende koning van Pappadije. ft De Opera voor Vlaande ren brengt 9 en 15 november om 19.30 uur en 17 november om 15.00 uur de twee passio nele zuiderse drama's Pagli- acci en Cavalleria Rustica- na. Beide drama's zijn geba seerd op liefde en jaloezie tussen eenvoudige mensen in een landelijk of kleinste- delijk milieu. ft In de Vooruit geeft de zonnekoning van de jazz Sun Ra en zijn 15-koppige band Arkestra een concert zaterdag 9 november om 20.30 uur. Afro-Ameri- kaanse muziek. ft Het NTG presenteert woensdag 13 november om 20.00 uur een folkloristische dansavond. Deze gastvoor- stelling wordt verzorgd door de groep Söprus uit Estland. ft In het Arcatheater aan de St.-Widostraat wordt in het kader van Europalia vanaf woensdag 13 november het toneelstuk Het huis van Bernardo Alba van Garcia Lorca gespeeld. Elke woens dag, donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.00 uur tot en met eind december. Vijf jonge vrouwen leven op- en afgesloten van buitenwereld en mannen in een niet arm maar uiterst conservatief milieu. De moeder heeft noodgedwongen de rol van de man (vader) overgeno men en eist een algehele on derwerping. ft De Opera van Vlaanderen speelt vanaf 8 november de ope rette in twee bedrijven In het witte paard van Benatz- ky. Naast de solisten van de opera treedt als gastsolist de bas Marco Bakker op. Het ballet van Vlaanderen ver leent medewerking. Speel dagen: 8,9 en 15 november om 19.30 uur en 10, 13 en 17 november om 15.00 uur. ft In Theater 19 aan de Werfstraat wordt door Ju- lien Schoenaerts en A. Brui ning het veelbesproken to neelwerk Oidipoes in Kolo- nos van Hugo Claus (naar Sophocles) gespeeld. Morgen en zaterdag om 20.00 uur. ft In het Concertgebouw aan de St.-Jacobsstraat brengt het Ensemble Bent Slag In het water. Woensdag om 20.00 uur. ZONDAG INZUIDLANDTHEATER Basiliekconcert door Hulster Gemengd Koor Koorschool in Terneuzen Zangkoor Breskens Muziekclub IJzendijke Film Reuben in Hulst NIEUWE PRODUKTIE IN DE SPEYE Tips uit Midden- Zeeland ft Vanavond brengt de nachtburgemeester van Rotterdam, dichter, schrij ver en performer Jules Deelder zijn eerste 'one- man-show' in de Middel burgse Schouwburg. 20.30 uur; f 12,50/pas f 10,00. ft In de Middelburgs? Con cert- en Gehoorzaal vertolkt de pianist Theo Bruins vrij dag werken van Beethoven, Debussy, Schumann en Be- rio. 20 uur; f 15,00 pas f 12,50. ft Het Zuidelijke Toneel ft Nieuwe Muziek presen teert zaterdag in het Vest zaktheater te Vlissingen het Ensemble Gilius van Ber- geyk. Deze formatie speelt ft In Jongerencentrum 't Beest te Qoes zaterdag een dubbelconcert van de En gelse popgroep The Mekons en de Nederlandse groep Eton Crop. De Mekons ver schijnen met acht muzikan ten op het podium, waaron der Dick Taylor (ex-Pretty Things). 22.00 uur; f 10,00 /voorverkoop f 7,50. ft In Middelburgs minithea ter aan de Ververijstraat brengt de theatergroep Het Vervolg uit Maastricht za terdag de 'kwaadaardige komedie' De Broek op de planken. 20.00 uur; f 10,00 pas f 8,00. ft In de Middelburgse disco theek The Cavern (Bedde- wijkstraat) speelt zondag middag de Carel Heinsius Band, een jazz-rockgroep rond Carel Heinsius, in 1958 al winnaar van het Loos- drecht Jazz-concours. 15.30 uur; f 10,00 voorverkoop f 7,50. Promotie Nog te zien Video Verwacht: T1 EEN SPANNENDE toneelavond. Dat staat de bezoekers van De Halle te Axel zaterdag te wachten, waar dan de thriller U spreekt met uw moordenaar' wordt vertolkt met in de bootdrollen Kees Brusse en Marijke Merckens. Brusse, één van onze va derlandse top-acteurs, speelt de rol van een politie- inspecteur in dit stuk, dat door de recensenten al eéhs is omschreven als 'de beste toneel-thriller aller tijden'. Ook Marijke Merckens, die wekelijks te zien is in het tv-programma 'Hints', heeft haar sporen op toneelgebied al lang verdiend en staat borg voor tegenspel op hoog niveau. Andere rollen wor den vertolkt door Maxim Hamel, Johan Ooms en Eddy Brugman. De uitvoering van 'U spreekt met uw moordenaar' is een initiatief van het Cul tureel Contact Axel. De eer ste voorstelling die deze werkgroep verzorgde vond 5 oktober plaats in Zuiddorpe. Het ging toen om een optre den van de Vlaamse volks zanger Walter de Buck voor een vrijwel uitverkochte zaal. Voor 'U spreekt met uw moordenaar' verwacht het CCA ook een volle bak. Be langstellenden worden dan ook geadviseerd kaarten vooraf te reserveren bij één van de Axelse postkantoren. Aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ15,00 of ƒ12,50 (CJP/Pas 65). Abonnementhouders kunnen bij reservering voor drie, vier of vijf voorstellin gen rekenen op een korting van respectievelijk 10, 15 of 20 procent. Marijke Merckens en Kees Brusse in U spreekt met uw moor denaar'. - - foto jutka rona ANTWERPEN il Het Koninklijk Filharmo nisch Orkest van Vlaande ren speelt morgen onder lei ding van gastdirigent Wi- told Rowicki de simfonia concertante voor viool, hobo en fagot van Haydn. Verder worden de ouverture tot de opera Comora van Kur- pinsky en de meesterlijke symfonie nr. 9 van Dvorak ('Uit de Nieuwé Wereld') ge speeld. Het concert in de Eli- sabethzaal begint om 20.00 uur. In het Rubenshuis ver tolkt het Ensemble Für Al te Musik uit Den Haag/Basel werken van Scarlatti, zon dag vanaf 16.00 uur. ix Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen speelt dinsdag en woensdag de vernieuwde versie met live-orkest van de musical Piaf in de Singel te Antwerpen. Aanvang 20.00 en 15.00 uur. -jV Het Fakkeltheater speelt in zaal Meir vanaf 8 novem ber het toneelstuk Alle werklozen op een eiland en de bom erop. ix Het Koninklijk Jeugd theater brengt tot 13 novem ber voor de kinderen Oproer in Bekhoudergem; woens dag, zaterdag en zondag om 15.00 uur en zaterdag om 10.00 uur en vanaf 13 novem ber De samenzweerders van het rode koolperk. Voor de jongeren is er elke vrijdag om om 19.30 uur een bewer king van het beroemde Sha- kespeare-drama Romeo en Julia. 'GENT BRUGGE HET TERNEUZENSE Pi hama Jazz Kwartet is weer uit de as herrezen en geeft zondag een koffieconcert in het Zuidlandtheater. Het Pihama Kwartet 'nieuwe stijl' bestaat uit de oudgedienden Piet van Meerbeek (drums) en Tony Krijger (gitaar), de Belg Ronny Verbiest (sax en dwarsfluit) en nieuwkomer Mario Vermandei (string- bas). De zang wordt weer verzorgd door Maria Harp. Tijdens het koffieconcert in het Zuidlandtheater (aan vang 11.30 uur) zal tevens, het Belgisch B.B.S. Saxon- foon-kwartet optreden, een groep waarvan Ronny Ver biest cok deel uitmaakt. Beide kwartetten treden zo wel apart als samen voor het voetlicht. Toegang 5,00; tot 12 jaar gratis. HET HULSTER Gemengd Koor geeft zaterdag onder leiding van dirigent Jo Ivens een concert in de plaatselijke Basiliek. Voor de pauze worden uitgevoerd het Te Deum van Haydn, Five Mystical Songs (voor koor, orkest en bariton) van R. Vaughan Williams en koorwerken van Franck en Fauré. Het Requiem van Gabriel Fauré zal na de pauze worden vertolkt met medewerking van vokale en instrumentale so listen en het West-Vlaams Orkest. De solisten zijn Jeanette de Caluwé (mezzosopraan), Ruud van der Meer (bariton), Sacha Nierich (harp) en Tijn van Eijk (orgel). Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten a 10,00 en 7,50 (de plaatsbewijzen van 12,50 zijn uitverkocht) verkrijgbaar bij Boekhandel van Geyt en vanaf 19.45 uur aan de hoofdingang van de Basiliek. HET JONGENSKOOR van de Zeeuwse Koorschool uit Goes zingt morgen onder leiding van dirigent Evert Heijblok in het Terneuzense Zuidlandtheater. Het jongenskoor zal mor gen in het Zuidland speciaal voor jongenskoren geschre ven werken van onder meer J.S. Bach, Purcell, Mozart en B. Britten ten gehore bren gen. Aanvang 20.00 uur. HET ZANGKOOR 'God is mijn lied' te Breskens geeft zaterdag de jaarlijkse uit voering in gebouw De Uit komst. Maar behalve met zingen zullen de koorleden zich ook met het spelen van een klucht bezig houden. Aanvang 19.30 uur; toe gang gratis. MUZIEKVERENIGING 'Geduld Overwint' te IJzen dijke geeft zaterdag de jaar lijkse uitvoering in het Jeugdgebouw. Onder leiding van dirigent G. Clauws wor den werken gespeeld van Lehar en Stolz. Een aantal leden voert ook de klucht 'Ik heb mooie blomme' uit in een regie van Johan Steenkiste. Aanvang 20.00 uur; toegang gratis. De FILMCLUB Cine 83 ver toond vanavond in het Cine- centrum De Koning van En geland te Hulst de film 'Reuben, Reuben' van Ro bert Ellis Miller. Aanvang 20.00 uur; toe gang 6,00. Poppentheater Pinokkio uit Sas van Gent. POPPENTHEATER Pinokkio uit Sas van Gent brengt za terdag de première van de nieuwe produktie 'Het kippetje van de Koning' in het plaatselijke culturele centrum De Speye. r Het stuk is opgezet als een modern sprookje, waarbin - evenals in de vorige produkties van Pinokkio - zowel ac teurs als poppen meespelen. Practige kostuums, ingenieuze decors en vele technische effecten geven de voorstelling een flitsend karakter. Korte inhoud: Koning Rododendron wordt de dag voor zijn verjaardag betoverd. Het hele land raakt in rep en roer, maar een kip heeft een slimme oplossing. Dan begint een avontuurlijke reis langs een heks, die gek is op televisie, een stel swingende duiveltjes en nog veel meer. De voorstelling van Pinokkio (Marion de Groot, Francois Vervaet, Ad de Witte en technische man Peter Notschaele) in De Speye begint om 19.00 uur. Toegang 2,50. Globe speelt zaterdag in de Middelburgse Schouwburg twee stukken: Hamletma- chine van Heiner Müller en Egofiel van Sam Bogaerts. 20 uur; f 19,50/pas f 14,50. hedendaagse Nederlandse muziek. 20.30 uur; f 10,00/do nateurs 7,50. CLINGE - De Clingse Gale rie 'Esprit' confronteert het publiek deze maand met een dubbeltentoonstelling. De Amsterdammer Paul de Vilder, afstammeling van zeeuwsvlaamse grootouders, exposeert zijn schilderijen. Hij is al jaren geobsedeerd door het ieven dat schuilt in moderne materialen als ogenschijnlijk dood beton. He Biervlietse kunstenaar Ernest Joachim toont ker- juakiek en sculpturen in brons en polyester. Hij zoekt naar mogelijkheden om met verschillende materialen emoties uit te drukken. Paul de Vilder, afstam meling van Zeeuwsvlaamse grootouders, werkt al jaren m Amsterdam. Na zijn aca demietijd probeerde hij zijn schoolse opleiding van zich si te schudden. Hij maakte 'rans' surrealistisch werk en kwam uiteindelijk te recht bij het beschilderen 'an grote betonnen opjecten, gewond beton' noemt hij het self. In galerie Esperit be- Perkt hij zich tot de presen tie van zijn doeken. Ook daarin komt de verwerking v?n moderne materie tot Mting. Evenwicht en agres- s,e geven zijn schilderwerk een beheerste geladenheid. He doeken laten geen over bad aan vormen en kleuren nen, veeleer lichtende vlek- en 0p een 2War^e achter end. „steen en beton", zegt e Vilder, bezitten een stra- S'Het is geen dode mate- Daarom schilder ik bij Slicht. De contrastwer- ig moet materiaal en stra- dt voelbaar maken". De "aken komen dan ook het hun recht wanneer ken dagl'cht worden beke- ,^e zijn Jaag na laag - odbk1 verf nog nat was- i'gebouwd vanuit een on- rgrond van zwarte lak. Van n medrdatieve karakter De Vilders oeuvre speelt Paul Vilder (links) en Ernest Joachim bij hun werk. foto de stem/cor j. de boer OOSTBURG - Wie het be drijfsleven wil inschakelen bij pogingen om kunst en cultuurbehoud onder de aandacht van een breder publiek te brengen vindt vooral bij banken nogal eens een gewillig oor. Dat wordt momenteel in Oostburg gedemonstreerd, waar de ABN en het land bouwmuseum Heille beiden vrucht proberen te oogsten uit een gezamenlijk promo tieproject. Conservator Bak ker heeft een aantal voor werpen uit zijn museum in de hal van de Oostburgse bank (Brouwerijstraat 8) ge plaatst. Hij hoopt er de loop naar zijn museum mee te bevorderen. De ABN op haar beurt heeft een spaar actie aan het expositietje ge koppeld, die de deelnemers recht geeft op een gratis jaarabonnement voor alle Nederlandse musea, wie er gebruik van wil maken moet voor 15 november zijn slag slaan. Abdijcomplex Middelburg, Installaties en constructies op merwaardige wijze in op de sculpturen van Ernest Joachim. Deze beeldend kunstenaar uit Biervliet werkt met ruimte en volu me, waarin hij vorm geeft aan de intimiteit van zijn gevoelens. „Het zijn geen toevalstreffers", zegt hij „maar duidelijke resultaten van veel nadenken en einde loos uitproberen van allerlei kleine modellen. Ik probeer de dingen in hun essentie weer te geven. Dingen die mij boeien en die ik vertaal in het voor dat onderwerp geschikte materiaal." Ernest Joachims zoekt zijn kracht vooral in de be perking, Niet alleen het ker- maiek en de sculpturen in Esprit laten dat zien, ook zijn aquarellen en zijn gra fisch werk dat hier ont breekt. Trouwens ook De Vilder laat zich niet van alle kanten zien. Want in Noord Holland geniet hij ook grote bekendheid als portrettist. Beide kunstenaars hebben al op veel plaatsen, ook in het buitenland erkenning gevonden. De Vilder zoekt binnenkort voor de tweede maal zijn heil in de Ver enigde Staten. In Clinge is hun wer te zien tot 28 no vember. Galerie Esprit (Gravenstraat in Clinge) is dagelijks geopend van 13.30 tot 18.00 uur. Dinsdags ge sloten. J.V. GENT - Wie een bijzondere tentoonstelling van Europese al lure wil zien hoeft deze en komende weken niet ver over de grens. Want het Gents Museum voor Schone Kunsten laat deze herfst een hoogtepunt zien van de Franse landschap schilderkunst in de negentiende eeuw: de school van Barbi zon. Deze tentoonstelling illustreert de nieuwe natuurbeleving, die de weg aangaf voor het impressionisme in de kunst. Er is onder meer werk te zien van Millet, Rousseau, Corot, Dupré en Daubigny. Hun kracht is alom bekend. Hun vlotte schets matige schildertrant, de fixatie van lichtval in allerlei scharkeringen oogstte wereldwijde faam. In Gent (hierna gaat deze internationale tentoonstelling naar Den Haag en daarna naar Parijs) zien 105 werken te zien van de veelal Franse meesters en een unieke collectie grafiek. Maar er is meer. In enkele kleine zalen zijn land schappen van de Belgische School uit de negentiende eeuw gegroepeerd. Dat biedt een mogelijkheid tot vergelijken. De toegangsprijs laag: 40 franc. En er is een catalogus ver krijgbaar, volgens de liefhebbers een naslagwerk van grote kwaliteit. Het museum, te vinden aan het Citadelpark, is da gelijks -behalve op maandagen- geopend van 9.00-12.30 en van 13.30-17.30 uur. De expositie duurt tot 24 november. van de Belgische Groep 00. Tot 18 november. Open: maandag t/m vrijdag 9-17 De Twee Duiven, Groede. Uit het land van de zwem mende leeuw. Aquarellen van Krijn Doolaard, geschil derde klederdrachten van Heieen Mieras en poppen in klederdracht van Corry Versluis. Zeeuws Museum/Abdijcom plex. Installaties en con structies van de Vlaamse groep 00. Tot 18 november. Open: maandag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur; za terdag 13-17 uur. Bellamy 19 Vlissingen. Werk van de schilder Siet Zuider- land. Tot 20 november. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur, za terdag 13-17 uur. Bibliotheek Oostburg, Den Hoekzak. Nepal, waar de go den onder de mensen leven. Tot 21 november. Galerie Trouvaille Terneu zen. Werk van eigenaar Theo Steyaert. Balletdanse ressen in acriel. Tot eind no vember. Open tijdens de winkeluren. Zeeuws Kunstenaars Cen trum, Kloveniersdoelen Middelburg. 'Lyrische abs tracties, met soms nog her kenbare vormen'. Werk van de Zeeuwse schilder Jacques Benschop. Tot 22 november. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook van 19-21 uur. Galerij Blokken 7 Terneu zen. Aquarellen op zijde, ke ramiek en pentekeningen van drie Terneuzense vrou wen: Cockie Acke, Els Visser en Tiny Cevat. Tot 23 no vember. Open: dinsdag t/m vrijdag van 14-18 uur, vrij dag ook tussen 19-21 uur, za terdag van 14-17 uur. De Vleeshal Middelburg. 'Architectuur van een zee land'. Vijf ontwerpen voor een pier in Vlissingen en an der recent werk van Jan Benthem Mels Crouwel (Amsterdam), Luc Deleu (Antwerpen), Frank Paul ilr - I Een van de houtsneden van Tineke Jager van de Berg. fotodestem/corj.deboer TERNEUZEN - De Groningse kunstenares Tineke Jager van de Berg (35) pluist landschappen uit elkaar. Het resulaat daarvan laat ze zien in houtsnedes. Wat de afbeeldingen voorstellen vindt ze minder belangrijk, wel of het haar lukt weer de sensatie op te roepen, die de aanblik van het oor spronkelijke landschap haar gaf. Belangstellenden kunnen haar werk momenteel bekijken in het stadhuis van Terneuzen. Tineke Jager van de Berg maakt zogenaamde reductie-houtsnedes. Door op verschil lende diepten hout weg te snijden legt ze de natuurlijke kleurlagen bloot. Ze studeerde dit jaar af aan de Academie voor Beeldende Kunst 'Minerva' in haar geboorteplaats en heeft inmiddels verschillende solo-exposities op haar naam staan. Ze zegt: „Ik vind overeenkomsten of tegenstellingen in de verschillende ritmes en structuren. Ook de onderlinge af hankelijkheid van kleuren, hun lichtwaarde en hun werking op elkaar, boeien".Te zien tot 23 november. Open tijdens kantooruren. Wintermans (Eindhoven), Paul Robbrecht Christian Kieckens c.s. (Gent) en John Körmeling (Eindhoven). Tot 17 november. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, zon dag 14-17 uur. Entree f 1,00, prijs catalogus f 24,50. Museum voor hedendaagse Kunst, Gent. 'Ziek Zack Durchs Palias'. Video-in stallaties van de Duitse kun stenaars Mercel Odenbach en Klaus vom Bruch. Tot 25 november. Elke dag van 9- 12.30 en van 13.30-17.30 uur Atelier 66 Oostburg. 'Retour d'Afrique'. Het recent werk van de Vlissingse schilder Bob Pingen is een weerslag van zijn waarnemingen tij dens een verblijf in West- Afrika. Het is de komende weken té zien in het nieuwe Atelier 66, Oudestad 66, te Oostburg. Vrijdagavond vindt de opening plaats. Aanvang 20.00 uur. Tot 30 november. Open: woensdag t/, zaterdag 14-17 uur. Stedelijk Museum St. Niklaas. André Moerman, attaché bij de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten in Vlaanderen, houdt zon dagochtend een inleiding bij de opening van een tentoon stelling over het 19de eeuws schildersgeslacht De Loose. Burgemeester Paul de Vidts verricht de opening. Aan vang 11.00 uur. Tot 9 decem ber. Open: alle werkdagen van 14-17 uur, zaterdag van 9-12 en van 14-17, zondag van 10-13 en van 15-18 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 15