Milieubeleid is een zaak van lange adem Nyerere laat land in diep dal achter Bon< even. UITBLAZEN Lubbers: uitleg nodig wordt u onthaald op koffie met gebak? Verwarring met namen Mwinyi krijgt voile steun TANZANIA: STRAATARM VNG: ONDEh DE STEM COM Te weinig K A WIM KOCK DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 ■ACHTERGROND Gezondheidszorg „IMF-rellen" Kijk in de krant van vrijdag. Haags hoogstandje Uit elkaar Noormannen AGENDA DINSDAG 5 NOVEMBEF Klacht Organon tegen Wemos wel gegrond SVR stemt in met premiebeeld fondsen en SVB LS HET beestje maar een naam heeft. Maar zo simpel was het niet. Ik herinner me de visite, lang geleden. Drie hoogzwangere vrouwen en hun echtgenoten. Gele genheidskennissen. Het gesprek ging over namen. Het gesprek van de vrouwen tenminste, want wij mannen zaten er zomaar een beetje bij; in de geest van het hierboven aangehaalde gezegde. Een van de vrouwen had een dik boek bij zich. Daar stonden alle na men in die sinds Adam en Eva op de wereld zijn gebruikt, maar ze kon maar niet tot een keuze komen. De jaren '60 waren zowat halverwege. Het was de tijd van de Patricks en de Michaels (spreek uit-: Maikels), de Moni- ques en de Mireilles. Sommige meisjes werden zelfs Conchita genoemd en menige, inmiddels volgroeide, jongeman torst de naam Joeri omdat zijn vader destijds zo onder de indruk was van 's werelds eerste kosmo naut. Op de Angelsaksische na- mengolf volgde de Mediterrane vloed. Daarna kwamen de Vi kingen: Lars, Niels, Björn, Olaf, Sven enz. Die buiten landse namen vond de vrouw met het boek maar niets. Ach teraf gezien zat zij in de voor hoede van de restaurateurs van de goed-Nederlandse naam. De naam die het dikke boek uitein delijk opleverde was gewoon Paul. De Nederlandse naam werd niet eenvoudigweg in ere her steld, maar ook gemoderni seerd. Piet werd (weer) Peter of Pieter, Bart werd Norbert, Kees werd Korné (echt een mooie verbetering vond ik) en met Jan kon je verschillende kanten uit. John bijvoorbeeld, maar Jan werd ook een popu laire combinatienaam. Kees- Jan en Jan-Kees, Hendrik-Jan, Jan-Willem en Willem-Jan, Pie- ter-Jan en Jan-Carel (met 'n 'C'), Jan-Jozef en Jan-Joost. Mijn vrouw en ik hadden weinig problemen met het vin den van een naam. Als het een jongen was zou hij de stamhou der zijn en naar z'n opa - mijn vader - heten. Een meisje zou naar oma worden genoemd. Daarmee zouden we twee vlie gen in een klap slaan want die heetten beiden Maria. Dat was allemaal conform de gewoonte in de familie. Ik heet ook naar m'n opa hoewel ik geen stam houder was. Dat was een oudere neef die ook Willem heette. Om de een of andere re den bleken mijn vrouw en ik aan die traditie te hechten en er de voorkeur aan te geven boven de 'vrije' namen. Opa deed aanvankelijk net of het hem niets kon schelen hoe zijn stamhouder zou heten, maar hij kon zijn vreugde slecht verbergen toen we hem ons besluit meedeelden en toen we dat zagen hadden we het ge voel nog nooit een betere be slissing te hebben genomen. Het belang van dit soort zaken is natuurlijk betrekkelijk want enkel gevoelsmatig. Mede door de rage van buitenlandse na men en als gevolg van het feit dat mijn opa zelf geen Willem had voortgebracht, dreigde die naam voor de nieuwe generatie verloren te gaan. Die had im mers geen opa's meer die Wil lem heetten. Daarom werd onze tweede zoon een Willem, terwille van de tijdgeest: Wil lem-Jan. Met die louter mo dieuze toevoeging laadde ik de verdenking op me dat ik hem naar mezelf heb genoemd want mijn tweede naam is ook Jan, maar hij heet in werkelijkheid natuurlijk naar z'n overgroot vader. De twee W.J.'s in één gezin geeft soms enige verwarring. Zo werd ik een keer opgeroepen om een hockeywedstrijd te ko men fluiten. Een andere keer wilde men mij bij de bank het gevraagde bedrag niet geven omdat het saldo op 'mijn' reke ning ontoereikend was en nu en dan openen we per ongeluk wel eens mekaars post, maar verder valt het wel mee met de verwar ring. Dat dit heel wat erger kan laat me een lezeres weten naar aanleiding van een feestelijke geboorteadvertentie in De Stem van 29 oktober jl. Daarin wordt de geboorte aangekondigd van een jongen wiens voornaam met een 'J' begint. Uit de ad vertentie blijkt dat ook de na men van de vader en de twee broertjes van de boreling met een 'J' beginnen. De brief schrijfster uit Hoeven voorspelt voor deze familie veel verwar ring en zij kan het weten. In haar eigen gezin komen de ini tialen 'J' en 'A' veelvuldig voor. „In het begin geeft het geen problemen", schrijft ze, maar dan komt de periode van de inentingskaarten en dan wordt het goed opletten geblazen dat je de juiste kaart bij het juiste kind hebt als er eentje moet worden ingeënt." Daarna kwamen de spaar bankboekjes, die moeder na tuurlijk bewaarde. „Wederom was het scherp opletten gebla zen dat de eerste 'A' niet met het boekje van de tweede of derde 'A' op stap ging om woe dend terug te keren omdat moeder het verkeerde boekje had meegegeven." Enfin, de rest laat zich raden, kleine kin deren worden immers groot: de bankafschriften, aanvragen voor rijbewijzen, paspoorten, visa etc. „Die ouders van de ad vertentie vinden al die 'J's op een rijtje nu misschien nog leuk, maar later slaat de ver warring toe en daarbij komt dan nog dat je als ouder zult moeten toegeven zelf schuldig te zijn, want wie had de langste vinger in de pap bij het namen uitzoeken?" aldus de brief schrijfster. Ja, de oude Willem Shakes peare heeft de vraag eeuwen ge leden al opgeworpen 'Wat bete kent een naam?' Voor de meeste mensen heel veel, luidt het antwoord. Men hoeft er maar een willekeurige namen lijst op na te slaan om te zien hoeveel moeite er is gestoken in het uitzoeken van namen. iliiiiiilillllllltlllliillillillllilllliiiliiiilllllllllllllliilllllllllllllllllillliiillllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: J 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ron if ml otipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Frans Boogaard CATHY Ubels (EVP) vatte de situatie vorige week wel heel kort sa men, toen ze aan het eind van haar eerste ter mijn over de milieube groting het Indiaanse stamhoofd Seattle ci teerde: „De honger van de blanke man zal de aarde kaalvreten en slechts een woestijn achterlaten." Oude wijsheden van in dit geval ruim 125 jaar terug blijken vaak een verrassende actualiteitswaarde te heb ben. Want als één ding vorige week tijdens de overigens zeer matte behandeling van de milieubegroting duidelijk is geworden, is het wel dat de vraatzucht van de blanke man nog steeds geen grenzen kent en de woestijnvorming onverminderd doorgaat. Het nog steeds in barakken ondergebrachte ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu beheer mag dan in de per soon van dr. Pieter Winse- mius (WD) een aardig stukje 'probleemoplossend vermogen' hebben binnenge haald, met alleen maar het lanceren van dure termen als 'integratie', 'doelgroepen', 'verzinnelijking', 'communi catie' en 'milieuvernieuwing', schiet het milieu niet echt op; wordt de bodemsanering niet voltooid, het chemisch afval niet opgeruimd en de verzu ring niet gestopt. Tommei (D'66) ergerde er zich deze week flink aan: „Ik ben allergisch voor dat opge fokte taalgebruik. En zeker als het, zoals hier, in feite weinig of niets inhoudt." Winsemius - die eer komt hem toe - heeft flink wat za ken op de rails gezet. De inte gratie heeft vorm gekregen door een meerjarenprogram ma, waaraan voor het eerst ook twee collega-ministers (Braks van Landbouw en Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat) hun naam heb ben verbonden. De communicatie met doelgroepen (landbouworga nisaties, exploitanten van raffinaderijen en kolenge- stookte elektriciteitscentra les) is ongetwijfeld verbeterd en de 'verzinnelijking' (ver vuilers zelf tot het inzicht brengen dat ze fout zitten, en hen vervolgens naar dat nieuwe inzicht laten hande len) is in gang gezet. Op termijn zullen delen van dit beleid zeker vrucht afwerpen, maar in de uitvoe ring lijkt steeds grotere stag natie op te treden: de bodemsanering, een nog steeds geldverslindende ope ratie, lijkt in de praktijk steeds meer neer te komen op isoleren in plaats van schoonmaken. In de Kamer bleek overigens geen meer derheid te vinden voor ver ruiming van middelen op korte termijn; de berging van chemisch afval is op papier rond, maar laat in de praktijk nog alles te wensen over. Grote produ centen blijven exporteren, voor kleine blijven de kosten (mede daardoor) te hoog. Re sultaat: nog steeds raken grote hoeveelheden chemisch afval zoek; de verzuring, onderkend als milieuprobleem nummer 1, wordt zeker de komende ja ren niet echt aangepakt. De ammoniakuitstoot (inten sieve veehouderij) zal pas te gen 2.000 gehalveerd zijn, het autoverkeer (stikstofoxiden) wordt selectief en te lang zaam aangepakt, de raffina- gesector blijft (om redenen van concurrentie, blijft Win semius volhouden) helemaal buiten schot; in EG-verband (Nederland is het komende halfjaar voorzitter) huldigt Winse mius het principe dat een klein stapje samen beter is dan een grote stap met een aantal landen; waarmee Ne derland ook op milieugebied van trendsetter trendvolger dreigt te worden. Winsemius, in een vorig le ven organisatiedeskundige, heeft met die aanpak zijn eigen, goede bedoelingen. Anders dan Schoo (Ontwik, kelingssamenwerking) valt hem geen 'uitverkoop' van departementstaken aan 'con currerende' collega's (zoals die van Economische Zaken) te verwijten. De opstelling van Braks (Landbouw en Visserij) waar het gaat om de aanpak van de intensieve veehouderij (vanuit milieu- oogpunt veel te weinig, van- uit landbouwoogpunt een hele stap) is in dat opzicht Il lustratief. Toch zou vanuit de in de praktijk al zo vaak bewezen filosofie dat milieukosten op termijn onevenredig hoog oplopen, van Winsemius èn van de Kamer vooral ook op de korte termijn meer mogen worden verwacht. Maar blijkbaar is de hon ger van de blanke man nog steeds te groot. GEEN enkele Tanza- niaan behalve de ver trokken president zelf durft een uitspraak te doen over wat voor ver anderingen het aftreden van Julius Nyerere als staatshoofd van Tanza nia met zich mee zal brengen. „De stijl van regeren zal ongetwijfeld veranderen, maar niet het beleid", is zijn reso lute mening. De kersverse nieuwe pre sident Ali Hassan Mwinyi is de rustige, vrij onbekende leider van het semi-auto- nome eiland Zanzibar en een devoot moslem. Hij neemt het bestuur over op een mo ment dat Tanzania steeds dieper in een economische crisis weg zinkt en de stabili teit van het land bedreigd wordt door de burgeroorlog in het buurland Oeganda. Nyerere, of Mwalimu (leermeester) zoals hij in heel Tanzania genoemd wordt, blijft wel voorzitter van de enige politieke partij van het land, de revolutionaire rege ringspartij Chama Cha Ma- pinduzi (CCM). Tot ongenoegen van de Westerse landen zal zijn stem ook nog op wereldconferen ties te horen zijn. In tegen stelling tot Fidel Castro, Mao of Ho Chi Minh kan deze bedachtzame, liberale chris ten niet terzijde worden ge schoven als een communist. Zijn roep om een verande ring van de economische we reldstructuur en een beper king van de enorme militaire uitgaven hebben hem de woede van de Westerse we reld bezorgd. Zijn belofte in Ali Hassan Mwinyi is met 92,2 procent van de stemmen tot president van Tanzania gekozen. Aan zijn verkiezing heb ben 5,2 van de 6,9 miljoen geregistreerde kiezers deelgeno men. Mwinyi was de enige kandidaat en de kiezers konden alleen ja of nee zeggen. Mwinyi is Julius Nyerere ais pres- dient opgevolgd. Nyerere blijft zelf nog wel aan als voorzit ter van de eenheidspartij van Tanzania. De 54-jarige Ali Hassan Mwinyi, in feite door Nyerere aangewezen tot zijn opvolger, geldt als een pragmaticus, die zich een goed minis ter van Binnenlandse Zaken en Handel heeft getoond. Ove rigens kwam de keuze van Nyerere wei als een verrassing. Mwinyi is sinds 1984 president van het bij Tanzania horende eiland Zanzibar, maar hij was op het vasteland van Afrika nauwelijks bekend. Op Zanzibar is hij erin geslaagd de le vensstandaard te verhogen. Of hij de zieke economie van Tanzania kan verbeteren, is nog maar de vraag. Met span ning wordt nu afgewacht of Mwinyi inderdaad het huidige socialistische beleid zal voortzetten. Nyerere bezocht dit jaar no ons land. Aantal inwoners: 21 miljoen Inkomen per hoofd: 660 gul den per jaar Inschrijvingen lagere school: 99 procent Inschrijvingen middelbare school: 3 procent Analfabetisme volwassenen: 15 procent Voedselimport 1984/85: 185000 ton granen Geschat handelstekort 1984/ 85: 541 miljoen dollar Exportartikelen: koffie, katoen, sisal, cashewnoten, thee, ta bak de verklaring van Arusha uit 1967, dat hij een socialistische staat voor arme boeren zou bouwen, werd toentertijd be groet met een scepticisme, dat nooit opgehouden heeft de internationale mening te domineren. Al twintig jaar lang ge bruikt Tanzania het grootste deel van de financiële ont wikkelingshulp voor wel zijnsvoorzieningen, opvoe ding en onderwijs. Volgens de VN is „de gezondheidszorg in Tanzania de beste van het hele continent". Zeventig procent van alle kinderen leeft op vijf kilometer af stand (of minder) van een medisch centrum, er is lagere schoolonderwijs voor ieder een, volgend jaar zal er een landelijk inentingspro gramma van start gaan en 85 procent van de volwassenen kan lezen en schrijven: een indrukwekkend percentage, vergeleken met dat van rij kere Afrikaanse landen als Senegal (tien procent), Nige ria (34 procent) en Kenia (47 procent). Toch sterven er per dag 600 kinderen onder de vijf jaar. De armoede op het platteland is in Tanzania net zo verne derend als waar ook in Afri ka. De oogstopbrengst in de dorpjes, waarvan de inwo ners in groepen zijn inge deeld zodat ze de essentiële voorzieningen kunnen delen, is in de meeste gevallen niet verbeterd. Soms ook wel: vlak bij Do- doma, waar Nyerere na zijn aftreden zal leven en zijn eigen druiven, bananen, mais en papaya zal kweken, ligt het dorpje Chamwino, dat een gemeenschappelijke wijngaard bezit en waar de kuddes geiten en koeien de indruk maken regelrecht uit een plaatjesboek te komen. Het gebied rond Dodoma heeft dit jaar een recordoogst aan sorgum binnengehaald. De economische crisis ver hindert echter dat het graan, het hoofdvoedsel van de Tan- zanianen, over het hele land verspreid kan worden, aldus Anna Abdallah, de commis saris van het gebied. „We hebben geen brandstof", legt ze uit. „Het enige dat het goed doet, is de corruptie". „De neerwaartse economi sche spiraal is niet een speci fiek Tanzaniaans probleem, maar zie je ook in andere Afrikaanse landen onder de Sahara. Tenzij er een veran dering in het internationale beleid komt, zal de situatie steeds slechter worden", al dus Amir Jamal, voormalig minister van Financiën en nu bezig aan zijn laatste weken als Nyerere's minister van Binnenlandse Zaken. President Nyerere is er van overtuigd dat, als Tanza nia een lening bij het IMF zou afsluiten, hij het leger de straat op zou moeten sturen om de woede van de bevol king onder controle te hou den. De voorwaarden voor een IMF-lening betekenen namelijk hogere prijzen voor levensonderhoud. De „IMF- rellen" in Soedan, Egypte, Tunesië en Marokko vormen een afschrikwekkend voor beeld voor de Afrikaanse lei ders. De uitvoer van Tanzania berust voor negentig procent op landbouwprodukten. De val in de exportprijzen, die zich over de hele wereld voordoet, betekent dat Tan zania veel minder geld bin nen krijgt voor haar export- produkten en dus minder overhoudt voor de import- produkten die het land nodig heeft. Als resultaat van de neerwaartse spiraal in effi ciëntie en aanvoer van grondstoffen is de exportpro- duktie bovendien met meer dan een derde gedaald. Regering en bevolking moeten elk jaar de broekriem een stukje verder aanhalen. Sinds 1981 heeft Tanzania zijn munteenheid, de shilling, tweemaal gedevalueerd, zijn er bijna 20.000 ambtenaren ontslagen, zijn de exportprij zen opgeschroefd en is er be zuinigd op de voedselsubsi dies. Niets van dit alles heeft de talloze missies van het IMF echter weten over te ha len het in augustus 1980 toe gezegde reserve-krediet van 600 miljoen gulden vrij te ge ven. Tanzania heeft eigenlijk de meeste voorschriften van het IMF wat betreft de land bouw al uitgeprobeerd en binnen de CCM wordt heftig gediscussieerd over de resul taten. Premier Salim Salim legt uit: „Onze partij is niet totalitair. Er is een linkse en een rechtse manier waarop er tegen het beleid en de ver klaring van Arusha aange keken wordt. Over ons socia listische principe is iedereen het echter eens". „De landbouw zal de red ding van Tanzania zijn. Sinds vorig jaar hebben we daar nog meer de nadruk op gelegd. We kunnen onszelf voeden, we kunnen onze pro- duktie voor de export uit breiden, kunnen de kwaliteit van het onderwijs en de pro- duktie verbeteren", zegt hij, rotsvast vertrouwend op een betere toekomst. Nyerere is wat voorzichti ger. Voor de toekomst „moet een overlevingsstrategie worden gezocht", zegt hij. Amir Jamal is nóg voorzich tiger: „Er zullen nog wat gaatjes in de riem komen. De wereld blijkt ongevoeliger te zijn dan we ooit hadden ver wacht". (COPYRIGHT THE GUAR DIAN) VanRossum: ...degelijk... -FOTO DESTEM/JOHANVANGURP DEN Uyl was er verreweg het meest uitgesproken in: een gotspe noemde hij het, en in diplomatieke zin een schoffering. Dat de PvdA-leider, die de stationering van 48 Ameri kaanse kruisvluchtwapens te Woensdrecht al vroeg tot verkiezingsonderwer uit riep, bij geen enkel plaat- singsbesluit zou staan te jui chen, was natuurlijk op voorhand duidelijk. Maar zijn verwijt dat Lubbers op een vitaal mo ment het initiatief uit han den geeft - ook andere linkse fracties stelden dat vrijdag vast - blijkt achteraf méér waar dan zelfs Den Uyl kon bevroeden. Natuurlijk: het blijft zo dat, zoals Lubbers nu ander- halve week geleden eerst de vredesbeweging en vervol gens zijn eigen achterban voorhield, hij het was die luttele weken na de herden king van veertig jaar bevrij - ding het initiatief nam om op een openhartige toon Sovjet-leider Gorbatsjov te vragen of het niet mogelijk was wederzijds de kernbe wapening terug te brengen. Maar even waar is het dat Lubbers op twee uitgebreide brieven van de Sovjet-leider (van 14 augustus en 21 okto ber) volstrekt niet reageer de, en dat hij de briefwisse ling op 8 oktober van zijn kant als afgesloten be schouwde - de premier be dankte toen Gorbatsjov voor 'de ernstige gedachtenwisse- ling die wij schriftelijk had den' - terwijl wat Gorbats jov betrof die gedachtenwis- seling nog helemaal niet was afgesloten. Let wel, even af gezien van de verschillen in omvang en politiek gewicht tussen de Sovjet-Unie en Nederland: nadat Lübbers de gedachtenwisseling was begonnen! Voor iemand die ander halve week eerder nog zei iedere dag te hopen en bid den dat er een nieuw signaal uit Moskou zo'u komen, blijft dat plaatsingsbesluit-zon- der-meer (en zeker zonder nieuw tussentijds contact met de Sovjets) dus een op zijn minst merkwaardige reactie. Maar misschien heeft Lubbers - als hij deze week wat minder bidt en hoopt - nog tijd om het parlement daarover uitleg te verschaf fen. De Kamer zal hem er zé ker voor uitnodigen. „HET is te wijten aan de jarenlange interne verdeeld heid van het CDA dat Neder land nu pas weer een vol waardig lid van het bondge nootschap is.(WD-leider Nijpels na het kabinetsbe sluit over de raketten). EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD HET was maar een achte loos zinnetje tussendoor, maar voor zijn overwegend Vlaamse gehoor legde Frits Niessen (PvdA-cultuurspe- cialist) er zaterdag toch eer mee in: „Als ik moet zoeken naar overeenkomsten tussen de Nederlandse en Vlaamse cultuurminister, dan is er één heel treffende: dat ze op dit soort bijeenkomsten al tijd volstrekt onvoorbereid verschijnen." Plaats van handeling: een door zware slagregens ge teisterde tent in het Ant werpse Bouwcentrum, waar dezer dagen de 49-ste Vlaamse boekenbeurs wordt gehouden - een evenement dat traditidiegetrouw ook altijd nogal wat Nederlan ders trekt, en waar zaterdag onder leiding van Jozef De- leu, hoofdredacteur van Ons Erfdeel, uitgebreid werd ge debatteerd over de boeiende vraag: „Groeien Nederland en Vlaanderen uit elkaar?" Om dat in elk geval op taalgebied te voorkomen sloten nu alweer enige tijd geleden het Koninkrijk der Nederlanden en de deelrege- ring van Vlaanderen in de Ridderzaal plechtig het Taalunieverdrag af. Die Taalunie heeft een se cretariaat, een eigen raad, een interparlementaire commissie en - dat was waar Niessen op doelde - een eigen comité van minis ters, waarvan dit jaar Brinkman (WVC) voorzitter is. Vraag aan het forumlid, daags na de drukbezochte discussie in Antwerpen: Doet Brinkman het écht zo slecht? Niessen: „Nogal. Je moet weten dat het voorzitter schap jaarlijks wisselt en dat Brinkman nu sinds 1 ja nuari voorzitter is. Op de eerste vergadering met de interparlementaire commis sie liet hij zich door Poma vervangen (de Vlaamse cul tuurminister - FB) en die kreeg er zó van langs dat-ie op het laatst uitriep: 'Nu ben ik zo goed geweest om die- jen Brinkman te vervangen en nu word ik zó behandeld!' Maar de laatste keer was Brinkman er wel zelf en toen ging het nog harder mis: hij bleek de hele inhoud van het Taalunieverdrag niet te kennen!" Het forum kwam zater dag na een uurtje praten tot de slotsom dat het met het uit elkaar groeien van Ne derland en Vlaanderen best meevalt. Maar als we Nies sen mogen geloven, dus meer ondanks dan dankzij de twee cultuurministers. SINDS het vertrek van Maarten Schakel (CDA) en Marcus Bakker (CPN) is het aantal in historisch perspec tief geplaatste betogen in de Kamer procentueel flink af genomen, maar ook onder de zittende Kamerleden zijn er (gelukkig) nog wel die bij een passende aanleiding graag eens wat verder terug kijken dan de lopende kabi netsperiode. Eén van hen is Van Ros- sum (SGP), die niet alleen vanwege zijn staatkundig- gereformeerde achtergrond vaak op het Oude Testament terugvalt, maar ook overi gens houdt van het soort de- gelijke betogen, dat in de kerken van de gerefor meerde gemeente elke zon dag nog wel te beluisteren valt. En die doorgaans be- halye in lengte, ook uitblin ken in godvrezendheid en een onvoorwaardelijk geloof in het eigen gelijk. Afgelopen week gaf de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG Van Ros- sum aanleiding tot een his torische terugblik. „Vroeger," zo meende de SGP-er, doelend op de tach tigjarige oorlog, „waren onze betrekkingen verre van vriendelijk. De staatkundige overheersing en godsdien stige onderdrukking hebben diepe sporen in het bestaan van de Nederlandse natie achtergelaten." Waarna Van Rossum nog eens herinnerde aan de ge boorte van Nederland, de Unie van Utrecht in 1579, het afzweren van Filips II in 1581 en het tiende couplet van het Wilhelmus, dat daarover zo aanschouwelijk verhaalt: „Niets doet mij meer erbarmen//dan dat men ziet verarmen//des Ko- nings land en goed//dat u de Spanjaard krenke//o edel Neêrlands zoet//als ik daar aan gedenke//mijn edel hart dat bloedt". Van Rossum verbond er een lange tirade aan over het leed dat invallende lan den, voornamelijk onder ka tholiek bewind, door de eeu wen heen in Nederland heb ben aangericht. Kamervoorzitter Dolman, oplettend als altijd, be speurde echter een omissie: „Vergeet de heer Van Ros sum de Noormannen niet?" Die was Van Rossum dus inderdaad vergeten. Maar dat waren dan ook geen verfoeide katholieken. DE Tweede Kamer be handelt deze week de begro tingen van Justitie en Ver keer en Waterstaat en zal - maar dat moet formeel nog worden aangevraagd - on getwijfeld ook aan het ra ketstandpunt van het kabi net nog een verhit politiek debat wijden. De Eerste Kamer volstaat met een paar minder be langrijke wetswijzigingen. Van onze correspondent ARNHEM - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren een 54-jarige oorlogsrecht- specialist van de defensies taf in Den Haag, een kolonel uit Alphen aan de Rijn, tot 2500 gulden boete veroor deeld omdat hij valse aan gifte deed van diefstal van cheques. De kolonel was de nacht voor de opening van een grote Amerikaanse opslag plaats bij AFCENT in Brunssum vorig jaar maart op bezoek gegaan bij de plaatselijke nachtclub La Strada, waar hij zich vol- DEN HAAG (ANP) - De klachtencommissie van de Na tionale Commissie Voorlich ting en Bewustwording Ont wikkelingssamenwerking (NCO) heeft een klacht van de Nederlandse chemie-multina- tional Organon tegen de Werkgroep Medische Ontwik kelingssamenwerking (We mos) gegrond verklaard. De Wemos had contact met Organon moeten opnemen voor men een pershericht uit gaf waarin stond dat Organon nog steeds onjuiste bijsluiters leverde bij geneesmiddelen voor verkoop in ontwikke lingslanden. Dit heeft de NCO meegedeeld. ZOETERMEER (ANP) - De Sociale Verzekeringsraad stemt in met de vaststelling van de arbeidsongeschikt heidspremies door de centrale fondsen AAF (AAW) en AOF (WAO), van de AOW, AWW en AKW door de Sociale Ver zekeringsbank (SVB) en het premieadvies van het werk loosheidsfonds. Dat blijkt uit een concept advies van de commissie fi nancieel economische zaken van de SVR. De commissie ad viseert de SVR op zijn beurt staatssecretaris De Graaf po sitief te adviseren over de be stuursbesluiten van de fond sen en de SVB. Donderdag stelt de SVR het advies vast. Overleden DE secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, mr. G. van Setten, is geheel onverwacht op 64-jarige leef tijd overleden. Mr. Van Setten zou op 1 januari 1986 met pen sioen gaan. g v ti b tri n bi v V; ei k< oi b iï d ti b] ei ee S] h ac m ET g< T z< O' re! op d< de be o\ m w d? he IT v: IT re vi g( vi de de n: g* be k< v< re DE KATHOLIEKE Universiteit van N net zich zelf in de knoop. En opni genspraak. Uit een onderzoek van dat 84 procent van de medewerke denten geen boodschap heeft aan Nijmeegse universiteit. Van de leer van het voorbereidend wetenscha slechts vier procent de katholieke i< ven. Uit deze cijfers concludeert h bureau, dat de teruglopende belar denten voor Nijmegen te wijten is van de universiteit. Reden waaron doen, zeggen de onderzoekers, de keremanen. Bij deze conclusie en de daarop enkele kanttekeningen te maken draagt eveneens het predikaat kat daar de 'vertaling' van de katholiciti ™ng en in het persoonlijk leven, ma studenten geen reden te zijn om Ti den zijn, zoals in universitaire kring< oe wetenschapsbeoefening en de oerzoekprojecten in het Tilburgse ji ken dan wat Nijmegen op dit gebiei niet uit het oog verloren, dat Nijmegi en met Wageningen, Maastricht en add heeft de laatste jaren meer rr diversitaire studies. Die grotere ke °'9 dat studenten zeker in een tij en tekort aan hooggekwalificeerde ®n universiteit of hogeschool, was en biedt voor een goede toekomst. Natuurlijk speelt ook de K van Nij Fen van het aantal eerstejaars. Mae erzoekbureau bevroedt. Nijmegen ®n®tig en zeventig met veel ru d net Rijke Roomse Leven, wa< het ldecennia lan9 doordrenkt is c lure ,er van een revolutie, niet" Tiih n' maar legen de totaliteit van de w Hr9 'ijkt dat onstuimige veranc oeri 'e hebben, maar Nijmegen zi Den i i waarin katholieke onderwij derV n te worden door het marxis oQ„ van maatschappelijke vernieuv uATVatten kijken naar de rücksich M n en normen, in ^s®c|d'en is het probleem van Nij sen weinig eigentijdse begeleidi

de Stem | 1985 | | pagina 2