LEKKER VLEES OP JE BORD, GRATIS* BELEG OP JE BROOD. ER GEBEURT HEEL WAT BUIAC. HERMANS Verpleeghuizen presenteren zich O RT ZEEUWS Huldiging kampioenen duivensport ONZE WEEKAANBIEDING: JacHermans Sluis Kinderzegels te koop in Oostburg markten Avond over landinrichting Lantoorauto- ïatisering nu ok in Terneuzen GRATIS* 100 GRAM LEKKERE CERVELAATWORST A169 BIJ AANKOOP VAN 1 MAGERE VARKENSROLLADE (PER KILO 995). TIJDENS GEZAMENLIJKE INFORMATIEDAG ;rknemer bij \oNpERLINGE HAGELVERZEKERING K UIT ka verongelukt I Paardenfokdag warmbloedigen in Nieuwvliet DlBflM VAN ZEELAND IGINA ZEELAND 3 IniNSPAG 5 NOVEMBER 1985 itekoppen op ek naar arrentempel Braakman pntmeester Plaatselijk nieuws De Collectie - De vereniging van verzamelaars De Collectie houdt zaterdag 9 november van 12.00 tot 17.00 uur in het gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje een grote ruil beurs van postzegels, munten, ansichtkaarten enzovoorts. Om 15.00 uur is er een kinder veiling, om 15.30 uur een grote veiling, terwijl om 16.00 uur een grote verloting wordt ge houden. Ouderavond - De ouderraad van de openbare basisschool J.H. van Dale hield in het schoolgebouw aan de Kloos terstraat de jaarlijkse ouder avond. Tijdens het huishoude lijke gedeelte werd afscheid genomen van drie bestuursle den: mevrouw W. Viane en de heren Notebaart en Saalmink. Hun plaatsen worden ingeno men doorde dames Du Fossé en Frohwein en de heer Keij- mel. Na de pauze hield L. Wil le, hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, een lezing over deze vereniging, waarbij al lerlei onderwijszaken de revuê passeerden. OOSTBURG - De kinderpost zegels, dit jaar met het thema 'Kind in Verkeer', zijn vanaf 13 november weer overal in Nederland te koop. In het postkantoor te Oostburg is, zo als gebruikelijk, vanaf die da tum tot en met 22 november een stand ingericht voor de verkoop van deze zegels en wenskaarten. Er zijn moderne 'pop-up'- kaarten en verder Zuid-Ame rikaanse- bloemen- en tradi tionele wenskaarten. Ook is er een verkeerskaart van de be kende striptekenaar Joost Swarte. De stand is bemand tussen 9.15 en 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Tussen 9 en 17 december staat de kraam weer in het postkantoor. AMSTERDAM - Aardappelter- mij nmarkt. In Bintje 50mm wer den 41 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ18,00 tot ƒ17,70 per 100 kg. De stemming was kalm. GOES - Vijftig jaar geleden werd de Landinrichtings- dienst in Nederland opgericht. In verband hiermee houdt de districtscommissie Zeeland van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland samen met provin ciale milieu-organisaties dins dag 19 november in de 'Prins van Oranje' te Goes een avond over landinrichting. Drie sprekers houden elk een korte inleiding. Ze behan delen de onderwerpen 'Zeeuwse Landinrichtings plannen in de loop der jaren', 'De natuur van geen belang tot deelbelang' en 'De rol van het Staatsbosbeheer in de landin richtingsprojecten'. Na de pauze is er een forumdiscussie. Al was het dan geen auto. ook de vriizen voor de heren Dieleman (derde vrijs, tweede van rechts) en Glerum (eerste prijs, uiterst rechts) mochten er zijn. P. Goossen, voorzitter van het Sportcomité, kijkt toe Van onze duivensportmedewerker KAPELLE - De afdeling Zeeland van de Zuidnederlandse Bond van Postdui- venhouders heeft tijdens een in het ge meenschapscentrum de Vroone in Ka- pelle gehouden feestdag, de kampioenen van het afgelopen seizoen gehulgdigd. Hoogtepunt van deze dag was toen kort na 19.00 uur een splinternieuwe Lada- personenauto werd binnen gereden. De hoofdprijs van de in augustus gehouden Zeeuwse Derby-vlucht voor jonge dui ven. Winnaar hiervan Alb. Rombout uit Westdorpe, mocht uit handen van voor zitter P. Goossen van het Provinciaal Sport Comité de sleutels in ontvangst nemen. Voorzitter Goossen maakte van de gelegenheid gebruik te zeggen dat ook in 1986 voor de Zeeuwse Derby- vlucht weer een auto als hoofdprijs te laten vervliegen en verder getracht wordt er een blijvende traditie van te maken. De belangstelling voor deze derde provinciale kampioenendag viel wat te gen en de meeste deelnemers kwamen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij het oostelijk gedeelte de kroon spande. Vanaf 15.30 uur was het een lange rij van liefhebbers, die ofwel een titel, een provinciale wedvlucht of enig ander door sponsors beschikbaar gesteld ere metaal hadden gewonnen. Een uitrei king daarvan werd onderbroken voor een gezamenlijke mosselmaaltijd. Om acht uur begon de feestavond met mu ziek van het dansorkest The Combina tions. De Stemtrofee kwam in handen van de heer Thijs fotos willem mieras Sinds enkele jaren heeft he' drijf ook twee servicesta-1 >ns: in de Guido Gezeik" raat en in de Bellamystraat. SRNEUZEN - Sinds 2 jaar is in de Beethovenhof 7 te Ter' :uzen Advies- en Service- iro voor kantoorautomatise" ng Zuid-West BV gevestigd et bedrijf stelt zich als taa adviseren bij de keuze va >paratuur en programing ur tijdens de opzet van auto* atiseringsprojecten. Een belangrijk bijkomen igeven is - en dat is in ff1 specialisatie - de advis ;nde rol bij het inrichten va ;n administratieve orgen'^ e. Het gaat niet om verkw >n apparatuur en program a'o allppn Aan de Beethovenhof wej?e ;n team van deskundigen imiddeld reeds 15 jaar irschillende AANBIEDING GELDIG T/M ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 nivo's in itomatisering werkzaa jn. Het kan natuurlijk v°° men, dat speciale wens et terug zijn te vinden m andaard software. Het o* ■ijf draaët. dan zor® i^ns 'ogrammering VU1& igen' specificaties. U.ÖÖ.) ';5F !PV CERVELAATWORST HET VERVANGENOE GELDBEDRAG A Van een onzer verslaggevers GOES - Vier verpleeghuizen op de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland - De Werf- kampen (Rilland-Bath), Maria Terweel(Goes), Ter Valcke (Goes) en de Corneliastichting (Zierikzee) - geven donderdag 14 november in Verpleeghuis Ter Valcke te Goes een geza menlijke presentatie. De ge hele dag wordt de bezoeker geïnformeerd over de diverse aspecten van het ouder wor den. Het initiatief is genomen om zowel de bejaarden en hun fa milie als degenen die betrok ken zijn bij de zorg voor oude ren, meer inzicht te geven in wat er binnen en rond een verpleeghuis speelt. Woordvoerder van het or ganiserende comité A. Schra- ven, directeur van verpleeg huis Ter Valcke, vertelt dat deze beurs voor een zo groot mogelijk publiek bedoeld is. Groeperingen uit de eerste lijn in de gezondheidszorg, zoals het kruiswerk, vrijwilligers organisaties, medici en para- medici zijn vertegenwoordigd om naast algemene informa tie, inlichtingen te geven over onderwerpen als dagbehande ling, ergotherapie, psycho-so- ciale verpleeghuiszorg en acti- viteitentheraphie. Totaalbeeld Niet alleen de professionele werkers in de gezondheidzorg krijgen tijdens deze manifes tatie een totaalbeeld van de veranderingen die zich de laatste jaren op het gebied van de ouderenzorg heeft voorge daan ook diverse scholen (vooropleidingen in de gezond heidszorg) zijn uitgenodigd. Nu al bestaat de tendens de ouderen zoveel mogelijk in hun eigen woonomgeving te laten. De betrokkenheid van familie speelt daarbij een grote rol. Volgens de prognoses zal het aantal bejaarden in het jaar 2000 eens zo groot zijn als thans. Er is dan sprake van de zogenaamde dubbele vergrij zing. "Het beleid in de oude renzorg stelt zich hier nu al op in", weet mevrouw E. van Maarseveen (voorlichting en public relations). Op de presentatie verpleeg huiszorg is er een informatie markt waar de meest uiteen lopende bedrijven organisaties en instanties vertegenwoor digd zijn. Het Ministerie van Volkshuisvesting is aanwezig om de mogelijkheden op het gebied van bejaardenhuisves ting onder de aandacht te brengen, daarnaast zijn speci fieke Zeeuwse groeperingen zoals de Reuma patiëntenver eniging Midden-Zeeland en de Ziekenfondsen Midden Zee land vertegenwoordigd. Workshops worden vanaf 14.30 uur gehouden door de medewerkers van de ver pleeghuizen. Hier komen on derwerpen als: Groepsverzor- ging van de demente mens, Decubitus preventie (voorko men van doorliggen) en Afasie aan de orde. Afatisie en hun familieleden krijgen een spe ciaal programma aangeboden. De manifestatie 'Verpleeghuis naar buiten', wordt om 10.15 uur officieel geopend door mr.' W. Blanken, burgemeester van Goes. T20 PAGINA ZEELAND 4 Van onze paardesportmedewerker NIEUWVLIET - De fokkers vereniging Zeeuwsch-Vlaan deren van het Warmbloed Paardenstamdboek Nederland houdt zaterdag 9 november haar jaarlijkse fokdag voor warmbloedpaarden in manege Riemens te Nieuwvliet. Eige naren uit geheel Zeeland kun nen die dag hun dieren laten keuren. Vorig jaar is het bestuur van de fokkersvereniging be gonnen met een aantal Belgi sche paardenfokkers uit te no digen. Dat was toen een succes en men heeft besloten de zaak uit te bouwen. Dit jaar zijn de contacten met België belang rijk uitgebreid. Het resultaat daarvan is dat nu ongeveer 40 paarden van Belgische eigena ren aanwezig zijn. Daarnaast doen nog eens ruim 60 dieren van Zeeuwse eigenaars mee. Vanaf 's morgens tien uur wordt gekeurd in diverse ru- brieken met in elke rubriek direct plaatsing. De groepen zijn gesplitst naar leeftijd en geslacht. De jury bestaat uit twee Brabantse deskundigen: F. van Loon en H. Leyser met als arbiter J. van Dalen, de Zeeuwse inspecteur uit Poort vliet. De als eerste geplaatsten in elke rubriek ontvangen een geldprijs. Tussen de keurings rubrieken door is er een ru briek 'bestgaand' rijpaard en is er gelegenheid de beesten die te koop zijn, voor te bren gen aan de hand of onder het zadel. In de keuringscatalogus zijn al 16 paarden voor de ver koop aangemeld en dit aantal zal hoogstwaarschijnlijk nog uitbreiden. MIDDELBURG - Boerinnendag De agrarische commissie CPB/CBTB houdt op donderdag 14 november in de Getuigenis- kerk te Middelburg de jaarlijkse Boerinnendag. Het thema van deze dag, die om 9.45 uur begint is: 'Hallo Agrarische vrouw, dag fiscus'. Belangstellenden dienen zich vóór 11 november op te ge ven bij E. Koeyer-Van de Ree, tel 01153-1301. Indien gewenst is een crèche aanwezig. GOES - Afscheidsreceptie - Met ingang van 1 november heeft ir. J. Swemmer, chef van de afdeling stadsontwikkeling gemeente Goes, deze post verlaten. Hij is op deze datum toegetreden tot de directie van het Goese architecten- en constructiebureau Archi- kon BV. Swemmer trad in 1976 in dienst bij de gemeente Goes, aanvankelijk als projectleider stads- en dorpsvernieuwing en sinds 1979 als stedebouwkundige, in de functie van chef van de afdeling stadsontwikkeling. Totdat een opvolger is benoemd blijft J. Swemmer nog enige maanden op parttime-basis ver bonden aan de gemeente Goes. In de tussenliggende periode wordt de afdeling stadsontwikkeling geleid door de waarne mend chef, A. Marcusse. Ter gelegenheid van het afscheid wordt ir. Swemeer op vrijdag 29 november (vanaf 17.00 uur) een recep tie aangeboden in het stadhuis te Goes. VLISSINGEN - Ere-lid wandelbond - Tijdens een zeer druk be zette jaarvergadering van de wandelkring West-Brabant en Zeeland van de KNBVLO werd afscheid genomen van twee be stuursleden. Secretaresse mevrouw Crucq-Zwartveld uit Vlis- singen le^de na 12 jaar haar functie neer. Voorzitter Harthoorn roemde mevrouw Crucq vooral voor haar goede contacten met zowel verenigingen uit de regio als met de landelijke bond. Ze was niet alleen een goede secretaresse, maar tevens een goede vriendin van vele wandelsportvrienden. Voor al haar werk speldde de heer Harthoorn de zilveren ere-speld bij mevrouw Crucq op en werd zij benoemd tot erelid van de kring West-Bra bant/Zeeland. De scheidende secretaresse is hiermee het derde ere-lid. boeren Van een onzer verslaggevers iENBERGEN - Bij Enka in nbergen is gistermiddag en bedrijfsongeval de 48. ;e A. de Keijzer uit Berget im om het leven geko- man was werkzaam bij I ïchnische dienst van del nbergse Enka-vestiging ens werkzaamheden aan| akconstructie viel hij rond drie van een hoogte van| i zes meter naar beneden. slachtoffer was vrijwel op dood. verband met het ongeluk en rijkspolitie en arbeids-1 ectie een onderzoek in. paar j aar voor Van een onzer verslaggevers jUIDZANDE - Dit jaar heeft de West- jeeuws-Vlaamse Onderlinge Hagelverzeke- [jng Maatschappij ruim 58.000 gulden uitge keerd aan de aangesloten boeren, jat bedrag is een topper in het honderdjarig be- Ltaan van de maatschappij. Van onze correspondent VAN GENT - Carnavals- De Betekoppen I zondag 10 november rondgang langs de Sasse met het doel een ge- Narrentempel te kie- voor het carnaval 1986. Te- wordt de oude Narren café De Watergeus Gentsestraat, gesloten. vanouds is de Narren- voor de Sasse carna- de verzamel- aus van waaruit de activi- en worden ondernomen en ar De Betekoppen zijn car- ■alsformaliteiten regelt. In 'olging van het succes van ig jaar - toen vond de Nar- tempel-verkiezing voor het st op zondag plaats - gaat Betekoppen ook dit jaar er op zondag op pad. russen twee en vier uur idagmiddag bezoekt De Be- oppen de diverse Sasse ca- daarbij vergezeld van de erenkapel die de carnavals- :robe in het bloed van de isenaars weer moet wakker ken. Zaterdag 16 november udt De Betekoppen een ot feesthal in De Vlaande- met medewerking van de iesten Benny Neijman en ;o Haak. Tevens is dan de cendmaking van prins car- /al 1986. trekken moet echter nog een hoop werk worden zet. Gemiddeld wordt zo'n ton gesteente gebroken, eefd en gesorteerd om ten- rte één ruwe diamant te men, waaruit een 1-karaat en kan worden geslepen, i ruwe diamant ziet er op eerste gezicht nog niet be- ild schitterend uit. Het lijkt er op een vrij grof, ondoor- ïtig stuk glas, vaak in de m van twee op elkaar ge kte pyramides. let is het vakmanschap van slijper, dat de diamant uit- delijk tot een flonkerend zeel omtovert. Dat is vrij- ;avond dan te zien. liehandel M. de ooter vierde >-jarig bestaan IRNEUZEN - Met een druk- zochte receptie en twee >en-huisdagen' heeft olie- ndel M. De Pooter het vijf- twintigjarig bestaan ge- :rd. De zaak is indertijd op richt door de vader van de idige eigenaar. In de begin- d was 'de handel' nog geves- ;d in de Dahliastraat. Sinds ftien jaar is het adres Wil li de Zwijgerlaan 25. Van aruit is de oliehandel al die ren een bekend adres voor ïdbouw en industrie in heel >st-Zeeuwsch-Vlaanderen. >k huisbrandolie wordt af- leverd. In april werd Zeeuwsch- Ifiaanderen getroffen door en- Le flinke hagelbuien. De hade was erg groot, in Oost- euwsch-Vlaanderen nog D groter dan in het westen, flet name het gebied rond Philippine werd ernstig ge- hoffen. Veel uienpercelen gin- verloren. Ruim honderd jaar geleden eerden de Zeeuwse boeren kele jaren achter elkaar ge- effen door zware hagelscha- [e Dat was een flinke schade- st, zeker omdat niemand U'tegen dat natuurgeweld jjii verzekeren. Daar kwam hter spoedig verandering in. bekende Aardenburger G. forsterman van Oyen, iemand te onder andere de aanzet gaf lot het oprichten van land ouwcoöperaties, kwam met otidee een onderlinge hagel- erzekeringsmaatschappij op richten. Een aantal boeren i bestuurders zag wel wat in Jat idee en in oktober 1885 terd de maatschappij opge licht met als doel het verzeke- m van landbouwgewassen jen hagelschade in West- euwsch-Vlaanderen. Het is niet bekend of er in tie tijd ook andere hagelver- lekeringsmaatschappijen wa tt Landelijk kon men zich thter pas in 1894 op grote fchaal verzekeren tegen deze form van schade. De West-Zeeuws-Vlaamse taatschappij ging van start iet 21 leden. Een aantal Aar lenburgers en verder boeren lit IJzendijke, Biervliet en Hcofdplaat sloten zich aan. pat velen uit die drie laatstge- emde plaatsen kwamen is pt zo verwonderlijk, omdat lat gebied tot aan de inpolde- van de Braakman regel- latig zwaar werd getroffen. onweersbuien bleven aak voor de Braakman han- len", zegt de huidige voorzit- Jtr A. Dierikx uit Oostburg. |5a de inpoldering is dat niet erg meer, maar het blijft let gebied waar we het meeste eten uitkeren, j Met name de grote boeren l'trden lid. „Voor de kleine wen was het inleggeld van He gulden te hoog", zegt de Iwzitter. Tegenwoordig poet men 7,50 inleggeld be- alen en gemiddeld 45 cent per H gulden verzekerde waar. De maatschappij groeide De boeren zagen het nut fin het verzekeren. In 1889 ade men 4000 gulden uit, [we jaar later ƒ4500,- en het pr daarop 3000 gulden. h'u zijn zijn 230 boeren lid. pn heeft nooit overwogen om ft een van de grote maat- aPpijen te fuseren. „West- fwwsch-Vlamingen willen 1 graag een nummer wor- 31 Ze willen het klein en Inzichtelijk houden, en daar pwij het mee eens", zegt de p-voorzitter I. Risseeuw. „Daar komt nog eens bij dat we redelijk laag zitten met onze premies". Volgens de voorzitter is on geveer een kwart van West- Zeeuws-Vlaamse boeren lid van de maatschappij. Som mige boeren sluiten zich weer aan bij andere maatschap pijen en er zijn er ook die zich niet verzekeren tegen schade. „Alleen al uit hoofde van mijn functie vind ik dat niet juist. Daar komt nog eens bij dat wij jaarlijks zowat evenveel uit keren als de brandverzeke ring. Elke boer sluit wel een brandverzekering af". Sommige pachters mogen van hun rentmeester geen lid worden van de Onderlinge Hagelverzekering. Zulke rent meesters hebben bijvoorbeeld een eigen verzekeringskan toor. Zo zijn er ook rentmees ters die agent zijn voor een suikerfabriek, waardoor de pachters zowat verplicht zijn aan dat bedrijf te leveren. Kostprijs Per jaar keert de maat schappij gemiddeld 23 mille uit. Vorig was er bijna geen hagelschade, het jaar daar voor 16.000 gulden. De boeren brengen jaarlijks tesamen een premie van 123 mille op. Wanneer een gewas getrof fen is door de hagel moet de boer binnen drie dagen de schade melden. Daarna komt er een schatter en die gaat sa men met de teler kijken hoe groot de schadepost is. De boer krijgt na afloop de kostprijs van het gewas vergoed. Men gaat niet uit van de opbrengst van een gewas, omdat dat nooit met zekerheid is te bepa len. Volgens de voorzitter is de streek rond IJzendijke en Biervliet nog steeds de gevoe ligste plaats. „De Braakman speelt nog steeds een rol. Dit jaar werd echter het Land van Cadzand flink getroffen. Dat kwam omdat de hagel niet uit onweersbuien kwam. Het ware gewone maartse buien", zegt hij. Hagel valt vooral net voor in de zomer. „Dat is een kwa lijke periode. Dan dragen veel gewassen vruchten en zijn de bladeren groot. Bladschade is dan ook niet ongewoon na een flinke bui". De toekomst ziet Dierikx rooskleurig tegemoet. „Er zal behoefte blijven be staan aan een hagelverzeke- raar en wij zullen wel zelf standig blijven. Ter viering van het 100 jarig bestaan houdt de maatschap pij vrijdag 22 november een feest in de sporthal in de Braakman. Vanaf 15.00 zijn de genodigden welkom, een uur later houdt de voorzitter de feestrede en om 16.15 uur zal G. van Vooren uit Aardenburg het een en ander vertellen over het verleden van de streek. Daarna gaan de leden genieten van een diner en om 21.30 uur treedt Piet Brakman op- (ADVERTENTIE)

de Stem | 1985 | | pagina 13