BEWONERS KLAGEN OVER KANKER EN MYSTERIEUZE ZIEKTEN India's heilige koe gevaar op snelweg 7ATERDAG 2 NOVEMBER 1985 EXTRA Stille Oceaan Kerngezond 130 ontploffingen 'Reisgids' 3000 Banen [wallis en r J futun a UPOLU -|. i-. -■J TUTUILA SAVAI'I jTONGAf „WAVAV FIDZJI inelst groeiende iar. j u een goed sala- beidsvoorwaarden 2 werksfeer. vergezeld van cur- wij binnen 14 da- heer H.A. Ouds- Karolusstr. 14, jze groeidoelstellingen .HOWLAND K I R Fenikseiln. JARVIS •a. FunafutiJ TOKELAU rT--I iwest\am^rik .wc9ia cauaa MANIHIKI NIUE I I 500 km NUKUHIVA RANGIROA n°tu. - BORA BORA .'FAKARAVA *TONGATAPU RAROTONGA TAHITI 'apseiln._ FRANS Evenaar _L Markiezineiln. i HIV A OA MURUROA'. MANGAREVA Steenbokskeerkring POLYNESIË Gambiereiln- PITCAIRN een jonge enthousiaste een grote mate van joden wordt, werkgebied wonen, dan 'huisregeling van kracht, op een representatief zien zijn van een secundaire arbeidsvoor- p BV. suksesvolle en snel van de internationale eraI Mills. In Nederland <od Group de snackmarkt chips/sticks en overige menten waren in 1984 i r323 miljoen konsumen- zij de kontinue innovatie en konsumenten- en anpak, is ip in beide segmenten tleider. Mede dankzij len kan over een reeks :en worden van prima iar deze aantrekkelijke jmstperspektieven itten door een begelei- uw curriculum vitae te hs Food Group bv., weg 5, >p Langedijk, t.a.v. sman Hoofd Personeel fel. 02260-6364. |F:rankrijk: Mururoa kerngezond Door Alan Rusbridger I TAHITI De burgemeester van Mangareva waande zich dezer dagen zowaar even een be roemdheid. Twintig Franse journalisten, vergezeld van artsen, academici en regeringsfunctionarissen, waren naar zijn eilandje gevlogen om met hem te praten over kanker, over babies die scheel geboren werden en over de mysterieuze ziekte waar de vissen in de la gune aan lijden. Het was maar goed dat er I niets ernstigers aan de hand was - het was tenslotte meer dan zes weken geleden dat burgemeester Lucas Paca- I mara een korte en eenvoudige j brief naar de kranten had ge- I stuurd, waarin hij de aan- I dacht vestigde op het aantal I kankergevallen en misvormde I babies op de eilandengroep I Gambiers, waar Mangareva I toe behoort. Ook schreef hij over de vis- sen in de lagune, die bijna al- I ..-maal besmet waren met de I ziekte van Ciguatera, veroor- I zaakt door het eten van orga nismen die zich voeden met I aangetast koraal. Zijn mensen I radden altijd vis gegeten, I naar durfden dat nu niet I neer. Ze waren niet gelukkig. I Hij beschuldigde niemand, naar hij hoopte dat zijn brief I reskundigen zou aansporen hen onderzoek naar het pro- bleem in te stellen. De burgemeester stuurde I zijn brief naar de twee grote I Franstalige dagbladen in Ta- I rati, Les Nouvelles en La De pêche, die de brief niet publi ceerden. Uiteindelijk kwam de I noodkreet van de burgemees- I ter terecht in Vea Porotetani, [een in het Tahiti geschreven kerkblad. Mangareva, een eiland met inwoners, ligt in de buurt '«n Mururoa, op zo'n vierhon derd kilometer ten oosten van ['et terrein waar Frankrijk al Ijegentien jaar lang haar ■kernproeven houdt. Op het ■eiland vind je nog een aantal l'chuilkelders uit de tijd dat er J kernproeven in de lucht Plaatsvonden. Na de proef ■werd de bevolking met de ■tuinslang afgespoeld en weer Paar huis gestuurd. Je hoeft niet helemaal naar Mangareva te' gaan: ook in Tahiti heerst ongerustheid over het groeiende aantal kan kergevallen. Aan het woord John Doom, secretaris-gene raal van de Polynesische Pro testantse Kerk, waar ongeveer zestig procent van de 116.000 inwoners van Polynesië toe behoort: „We hebben geen bewijzen, maar we moeten gewoon op wat we zien afgaan, en dat is dat steeds meer mensen ziek worden -ze krijgen kanker, leukemie en meer van dat soort problemen. Het pro bleem is om het ook te bewij zen." De schrijfster Marie Thé- rèse Danielson, de vrouw van de vooraanstaande Zweedse antropoloog Bengt Danielson, houdt een dossier bij van alle kankergevallen waar ze per soonlijk mee geconfronteerd wordt. In het dorpje waar ze woont, heeft ze de afgelopen drie jaar drie 'verdachte' kan kergevallen gesignaleerd. Eén van de slachtoffers werkt vier dagen per maand als havenar beider in Mururoa, een baantje dat hem net zoveel geld oplevert als een maand werken in Tahiti. Vermoedens in feiten om zetten gaat echter niet zonder problemen. De Franse autori teiten hebben de publikatie van cijfers over de Polynesi sche volksgezondheid een tijd lang gestaakt en pas sinds 1983 zijn particuliere artsen ver plicht de doodsoorzaak van hun patiënten op de overlij densakte in te vullen. In het burgerziekenhuis in Tahiti werken uitsluitend mi litaire artsen en kankerpa tiënten worden meestal voor De nucleaire paddestoel tiert welig op Mururoa. der, die uitgedeeld wordt on der de troepen wanneer ze be ginnen aan hun diensttijd van een jaar op het eiland Muru roa. Het heeft inderdaad veel weg van een toeristische reis gids, compleet met een be schrijving van de beste stran den, zwembaden, bioscopen, tennisbanen en restaurants. „We beschouwen Mururoa als een laboratorium", aldus de kolonel. „Het leger is hier puur om veiligheidsredenen, terwijl het Atoomenergiecentrum (CEA) wetenschappelijke tes ten uitvoert. Natuurlijk is het veilig. De mensen op Mururoa leiden een volkomen normaal leven." Deze Club Med-folder ver schilt nogal van een andere of ficiële publicatie, daterend uit 1980, waarop de gebieden van het atol aangegeven staan die tot verboden terrein verklaard zijn of zwaar besmet zijn. De vele boorgaten en met cement opgevulde verzakkingen ge ven het landschap een pokda lige aanblik. Protest op Tahiti tegen de Franse kemproeven. behandeling naar Frankrijk gestuurd. Secties worden - be halve in geval van een gerech telijk onderzoek- nauwlijks verricht in Tahiti. Frankrijk publiceerde in 1983 een op zich zelf staand rapport, waaruit een lichte stijging in het aantal kanker gevallen viel te constateren, maar dit werd geweten aan een grotere alcohol- en tabak consumptie. De Franse autoriteiten zijn wat spraakzamer wanneer het gaat om de technische details van hun kernproeven in de Stille Zuidzee. Tot nu toe heb ben er 130 afzonderlijke ont ploffingen plaatsgevonden, waarvan zeventig onder gronds. Sinds Mitterand in 1981 aan de macht kwam, is er veertig maal een kernproef genomen. Ladingen met een kracht van maximaal 150 kiloton worden tot ontploffing ge bracht in speciaal daarvoor geboorde gaten in de lagune. De gaten zijn tussen de zes honderd en twaalfhonderd meter diep en worden opge vuld met cement. De explosies veroorzaken temperaturen van meer dan 100.0000 graden celcius en de druk kan oplopen tot meer dan een megapar. Het basalt verdampt en smelt en de omringende rotsen scheu ren of versplinteren. Door de explosie ontstaat er een afgesloten holte, waarin volgens de autoriteiten al het radioactieve materiaal 'ge vangen' wordt gehouden ge durende een periode van ten minste vijfhonderd jaar. De vrees dat de proeven een aard beving of vloedgolf zouden kunnen opwekken, of dat een deel van de atol gewoon zou afbreken, is volgens hen onge grond. Een kolonel ('geen namen, alsjeblieft') van het Franse Experimenteer Centrum in de Stille Zuidzee (CEP) in Tahiti legt een schitterende brochure van het eiland op tafel. „Kijk, net Club Mediterannee", lacht hij. Hij overdrijft niet. Wat op tafel ligt is de kleurrijke fol- cijfers over de bevolkings dichtheid. In het testgebied in de Stille Zuidzee wonen vijf duizend mensen binnen een straal van duizend kilometer. In Nevada zijn dat er 26 mil joen, in Kazakstan (Sovjet- Unie) zes miljoen. De kolonel praat echter het liefst over de economische as pecten van de kernproeven. Het leger bijvoorbeeld ver schaft werk aan drieduizend Polynesiërs - ongeveer vijftien procent van de beroepsbevol king- en neemt in totaal 33 procent van de Polynesische economie voor zijn rekening. De inkomsten aan salarissen en belasting alleen al bedra gen zo'n negenhonderd mil joengulden. De Franse ambassadeur in Tahiti, Bernard Gerard, is maar al te bereid om de econo mische contributie van Frank- rijk aan het gebied te bespre ken, die ongeveer 1,1 miljard gulden per jaar bedraagt (waarvan ongeveer één derde bestemd is voor de kernproe ven). „Vandaar dat de Polyne siërs ook de hoogste levens standaard van de Stille Zuid zee hebben", aldus de ambas sadeur. De anti-kernwapens lobby wijst dergelijke argumenten af als 'propaganda'. In een analyse van de Franse begro ting voor 1983 toont Bengt Da nielson aan dat er maar heel weinig geld bij de eilandbewo ners zelf terecht komt. Het overgrote deel wordt opge slorpt door het leger of de autoriteiten. Het feit dat er ook burgers op Mururoa wer ken, is volgens sommigen ook niet veel meer dan een propa gandastunt: „Er is nauwelijks wat te doen. Ze hangen de hele dag maar wat rond, halen aan het einde van de week hun geld op, en voorzien Frankrijk van de nodige statistieken." Het economische argument geeft Frankrijk echter een machtig instrument in han den, aangezien 37 procent van de beroepsbevolking in de pu blieke sector werkt. „De men sen zijn bang zich negatief uit te laten over de kernproeven, omdat ze vaak betaald worden door de regering, of door iemand die afhankelijk is van de regering", zegt John Doom. „En vergeet niet, ze worden bijzonder goed betaald, of ze nu leraar, politeagent of wat anders zijn." Hoewel de oppositie voor alsnog bijzonder gefragmen teerd is, lijkt er plaatselijk toch een zekere politieke kracht achter de eisen voor het beëindigen van de kernproe ven te zitten. Na de volgende verkiezingen zal het beeld misschien wat duidelijker worden. Het wachten is nu op Parijs, dat de datum van de verkiezingen nog moet vast stellen. Alleen de Protestantse kerk is verenigd in haar oppositie tegen de kemproeven. De Sy node heeft unaniem geëist dat Frankrijk stopt met alle proe ven en met het dumpen van radioactief materiaal. Op de twee brieven van de Synode aan president Mitterand is tot nu toe echter slechts één niets zeggende reactie gekomen. Er is een derde brief onderweg waarin gevraagd wordt om een plaatselijk referendum over dit onderwerp. „We moeten ons niet een economisch rad voor de ogen laten draaien. Het is een mo rele kwestie: kernwapens zijn verkeerd en het is fout om Gods schepping op deze ma nier te behandelen", zegt John Doom. Ambassadeur Gerard is niet zo onder de indruk van het verzoek om een referendum. „Zoiets hebben we niet nodig. Een referendum is alleen han dig wanneer je niet precies weet wat de mensen denken en ik weet dat de Polynesiërs willen dat we doorgaan met de proeven. Voor Greenpeace in teresseert men zich hier niet: in Parijs of in Auckland maakt de bevolking zich meer zorgen dan hier." „We hebben een overeen komst met Polynesië. Wij heb ben een plaats nodig voor onze kernproeven, die we weer no dig hebben om onze defensie in stand te houden. Maar in ruil daarvoor krijgt Polynesië geld, veel geld, van ons. En de meerderheid hier is tevreden met deze overeenkomst." Ook de mening van de Pro- testandse kerk baart Gerard weinig zorgen. „De bevolking is gewend geraakt aan luxe artikelen. Die kan de kerk niet leveren en dus zullen ze de kerk in deze kwestie niet vol gen. De kerk weet dat: ze is te gen kernwapens, maar tegelij kertijd kijkt ze wel uit om het vertrek van de CEP te eisen." Tot nu toe hebben de kran ten over het algemeen op vriendelijke, soms echter ook op wat minder vriendelijke manier de draak met het hele Greenpeace-gebeuren gesto ken. Het is echter wat minder makkelijk om de spot te drij ven met de burgemeester van Mangareva en zijn eilandbe woners, die zich omringd we ten door vergiftigde vis en nu gedwongen zijn cornedbeef uit blik te kopen en te eten. COPYRIGHT THE GUARDIAN/DE STEM Vind de kolonel dat de kern proeven in de lucht van vóór 1975 een vergissing waren? „Nee, het was nooit gevaarlijk. We hielden altijd goed reke ning met de windrichting." Er komen nog meer documenten op tafel, waaronder ook een rapport uit 1984 van een team deskundigen uit Nieuw-Zee- land, Australië en Nieuw-Gui- nea, met weliswaar enige kanttekeningen over de hoe veelheid informatie die het team ter beschikking stond, maar waarin het terrein van de kemproeven voor 'kernge zond' verklaart. Waarom voeren de Fransen hun kernproeven dan niet uit in Frankrijk zelf, als het toch allemaal zo veilig is? „Omdat we geen Nevada woestijn hebben", antwoordt de kolonel, en weer komen er kaarten op tafel, ditmaal met De Franse bovengrondse kemproeven op Mururoa werden met behulp van een ballon uitgevoerd. Onder de ballon is de atoombom zichtbaar. - foto's anp lerlei voertuigen met twee wielen die op hen afstormen. Ze schijnen te weten dat in deze hindoeïstische hoofd stad van India alleen een maniak met zelfmoordnei gingen hen zou aanrijden. 's Nachts komt het voor dat er koeien opduiken uit de duisternis en dat ze de prijs moeten betalen voor een te traag reactievermogen (van zichzelf en van de automobi list). Onlangs nog werd een dergelijk kadaver eerbiedig verwijderd, op nog geen der tig meter afstand van de wo ning van de premier van In dia. Het dagblad 'The Indian Express' noemde kortgeleden het rondzwervende vee 'het grootste gevaar op de wegen van Delhi', wat misschien wat aan de sympathieke kanf was ten opzichte van de plaatselijke automobilisten. De koeien vormen, aldus de krant, 'niet alleen een gevaar in het verkeer, maar ook een ernstig gevaar voor de ge zondheid.' Het stadsbestuur is zich bewust van het probleem. Tien jaar geleden werden er tien 'veekolonies' gebouwd in de buitenwijken van Delhi. Zestig procent van de perce len bleef echter leeg. De melkveehouders van wie het vee is geven er de voorkeur aan om de risico's te nemen. Af en toe gebeurt het dat de een of andere gemeente lijke instelling een rond zwervende koe in beslag neemt op grond van de Over- tredingswet met betrekking tot vee, maar dat werkt niet als afschrikmiddel. Deweige- naar kan het dier terugkrij gen binnen een week tegen betaling van een boete van zo'n 26 gulden. In de eerste helft van dit jaar werden er 3.391 'zwer vers' opgebracht. De ge meente heeft slechts 30 vee vangers in dienst die zijn uitgerust met twee aftandse vrachtwagens. De veehou ders hebben economische motieven om hun kuddes in de stad te houden, omdat ze op die manier kunnen bespa ren op voer en transport. Dankzij de moderne stads planning zijn er talloze open plekken in Delhi. Het vee voedt zich gratis op de grasvelden en in de tuinen, die aan het einde van een goede moessonperiode een overvloed van gras bie den, waarna ze naar huis wandelen om 's avonds ge molken te worden. Volgens een bekend volksgezegde ne men ze de route over de weg omdat het verkeer de vliegen weghoudt. COPYRIGHT THE GUARDIAN/DE STEM Heilige koeien bepalen nog steeds het straatbeeld in India. - foto archief de stem Door Eric Silver NEW DELHI - Een heUige koe kuiert rustig rond tussen het drukke verkeer tijdens het spitsuur op een zesbaans snelweg. Het is het symbool geworden van het eeuwige India dat zich opmaakt voor de 21e eeuw. Maar het begint er hier op te lijken dat er een ware epidemie is uitgebro ken van vee op de wegen in de stedelijke gebieden. Het aantal rondzwervende dieren wordt geschat op 35.000. Je kunt ze overal zien met hun kalveren op sleep touw, witte koeien, bruine koeien, glanzende zwarte buffels, liggend of kalm slen terend over de weg. Ze trekken zich absoluut niets aan van de auto's, vrachtwagens, bussen en al-

de Stem | 1985 | | pagina 7