rief [aken Bedrijven draaien korter door ADV Van Thijn herroept aanval op Den Uyl Oorlog barst los in speelgoedhandel Beroepsmilitairen weg door slechte arbeidsvoorwaarden Hoop op verder contact met Moskou 'DAT RAKETTENBESLUIT IS TOCH TWEE JAAR GENOMEN l'liet het juiste middel zaterdag 2 november 1985 It5 pagina 2 DIBTIIM BINNENLAND I Kortingen tot 40 procent Han Lammers eerste man in Flevoland timistisch DE STEM COMMENTAAR 'Loonbelasting eindheffïng voor AOW-ers met pensioen' Maar geen rechtstreekse invloed op plaatsing irden bewandeld. Jegering het nood- |te maken van de fle de wet in een dt. 6 de uitgebrachte jtij ksplanologische Jrealisering van de |heningen worden epassing van arti- Jvan de Wet op de Sening en artikel an de Woningwet, i betrokken lagere Eeze beslissing in hun de gelegen en drie weken hun ienbaar te maken, fhet 1 juni-besluit Istedingsprocedure J en zal pas worden ling en bouw na keuring van de ;el tot goedkeuring lomst zal nadat de daarover advies zo spoedig moge- .de Kamer worden gering heeft tevens Vertegenwoordiger pructie gegeven de dure met de bond- kerntaken onver- ngen. Aan de hand |n daarvan zal een sing over de kern- Inomen. deze te doen sa- iie indiening van de Juringswet bij de ,.J hierbij nog eens Irklaren dat met dit Ide is gekomen aan Iderd streven naar ig en wapenvermin- I zij zich, geleid door Herland en daarbui- Jlangen naar veilig- In bondgenootschap- 1 met kracht voor de van een wapenbe- enkomst tussen Oost blijven inzetten. In ■ng hiermee kan in in de overeenkomst Jde Staten is vermeld, lil in Nederland te fclaatste kruisvlucht- aangepast, lister-president, mi- iemene Zaken, Drs. Fs, de minister van taken, Mr. H. van den liister van Defensie, illerie beschikt over 1 i Houwitsers, die be eldwapens. Bij een ge it de batterij overge- naar het Nederlandse rden van West-Duits- [ran het Eerste Leger- l. De Houwitser zit zo Ihele verdedigingsstel- Ig niet te denken valt. litaken vormen onder- waarmee generaal Ber- velhebber van de NA- (i, nog langs de deuren imoet. Itijdens de consultatie- 1 Nederland wordt uit- pn- en F-16-tsken te behoort tot het poli- •JAVO-partners weten Wten betalen voo- het iisraketten in Neder- dat, als de internaio- wijzigt, Nederlanain latsing van 48 kruisn- fertijd 4 andere kernh- T28 pagina 3 DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Ed Van Thijn van Amsterdam heeft zijn aanval op het PvdA-Iijsttrekker- schap van zijn partijgenoot Den Uyl herroepen. Van Thijn neemt in een verklaring vrijdag afstand van zijn uitlatingen dat „Den Uyl beter op kan stappen" zoals hij die doet in een boek over de PvdA-voorman dat deze maand het licht ziet. Van Thijn merkt op dat zijn uitspraken-over Den Uyls lijsttrekkerschap 'gedateerd zijn' omdat de vraagge sprekken ten behoeve van het boek eind 1984 zijn gehou den, dus voordat Den Uyl te kennen gaf voor de zevende meer de PvdA-kar te willen trekken. Van Thijn (binnenlandse zaken in het kabinet Van Agt/Den Uyl) zegt Den Uyl thans „in die positie volledig te steunen". Van een onzer verslaggevers I ALMELO - Volgende week begint een prijzenoorlog in de speelgoedwereld. Twee machtsblokken, die thans samen 40 procent van de markt in handen heb ben, komen met kortingen van 25 tot 40 procent. De twee combinaties, Blok- I ker-Miro-Bart Smit en Hobo- Ifaam (Intertoys en Marskra- I mer) beheersen de markt. Bo- i vendien bezit Blokker sinds i kort éénderde van het aande- I lenpakket van Hobofaam. De prijspolitiek van die I twee groepen kan tot bepaalde [hoogte worden gevolgd door [v&D, Bijenkorf en inkoop- combinaties maar betekent voor veel kleine speciaalzaken [verlies van hun zelfstandig- heid. Ze gaan kopje onder of ze laten zich tegen een redelijke vergoeding opslokken door Blokker en Hobofaam. Hun [enige kracht is het brengen |van kwaliteit en het bieden [van service, aldus secretaris G. Franssen van de Algemene Nederlandse Vereniging van I DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft vrijdag de huidige burgemeester van Almere, |j.C.J. Lammers, voorgedragen Commissaris van de Ko- ningin in de nieuwe provincie Flevoland. Lammers (54) werd in 1976 I benoemd tot landdrost van de I Zuidelij ke IJsselmeerpolders, i bestuurlijke voorloper van i nieuwe provincie Flevo- I land. Speelgoedhandelaren. Volgens verkoopleider J.Benninga van Otto Simon bv te Almelo is ook dit jaar de Kruitvat-keten (drogisten) al medio september met stunten begonnen. Daar werd in grote hoeveelheden ingeslagen Lego-speelgoed 'ver onder de prijs' verkocht. Deze week al begint Miro (Bart Smit) met een lage-prijzen-actie. De prijsslag zal op zijn hevigst gaan woeden in de eerste twee weken van november, aldus Benninga. Bij acties als deze gaat het in meerderheid om niet-merk- artikelen, die niet van een ad viesprijs zijn voorzien. „Door gestreepte prijzen suggereren dit wél. Maar men kan bij een stuk speelgoed dat geprijsd is 'Van 49,50 voor 24,50 net zo goed zetten: 'Van 79,50 voor 24,50 - dat kun je élles boven- zetten." Van de combinaties die de markt beheersen is Blokker- Miro-Bart Smit de grootste met een aandeel van circa 24 procent. De tweede gigant, met 16 procent, is Hobofaam, waarin de speelgoedgroep In tertoys en Marskramer zijn opgenomen. Intussen heeft Blokker, na de meerderheid van het aandelenpakket van Bart Smit te hebben verwor ven, ook éénderde van het aandelenpakket van Hobo faam in handen „en heeft daar dus ook een vinger in de pap", aldus Benninga. du voor het eerst meer jileveren dan het zou te- rijgen. Het diende te- pis gebaar voor Genève, Ewijs dat de Sovjet-Unie flexibel was. J vertrok niet beter we- dan dat dit telegram -uurd zou worden. Maar elijk hebben de 'havi- gewonnen, want het te rn spreekt toch weer ai over Europees-Rusland. klinkt gek uit mijn 3, maar dan heeft Lub- gelijk dat hij plaatst. Ik me dit persoonlijk aan, r ben niet aangeslagen." -leurgesteld maar niet jeslagen. Van Eeghen t optimistisch. Eén no- ber mag een historische im zijn, fataal voor de te- itanders voor plaatsing t het niet te zijn. „Er is lelijk een overeenkomst en beide telegrammen, nelijk dat de Sovjets wil- praten. En dat is iets an- s dan Van den Broek al- heeft gezegd. De uitein- ijke plaatsing is pas in en tot die tijd willen de jets praten. )e Nederlandse diplomatie Dt nu een actief beleid in voeren om een aantm viken' om te krijgen, zodat de volgende keer wel gf~ ;g mensen in de top zijh de ruil willen plegen, de gezien de ontwikkelin- in Genève zie ik voor d volgend jaar Nederland de Sovjet-Unie alsnog tot akkoord komen." Van Eeghen zal zijn ëe" rekken met de Sovjets niet iken. Ook niet na de te- irstelling van deze week- c heb toch niets verloren- heb juist gewonnen, want willen er tenminste een ntal mensen praten. M® ze dingen moet je geduw bben." Ruim vier uur heeft het Kabinet gisteren het Nederlandse volk, de in Dei Haag geaccrediteerde ambassadeurs en vierhonderd bui tenlandse journalisten laten wachten op een uitspraak over het al daryniet plaatsen van 48 Amerikaanse kruisraketten op de basis Wqënsdrecht. Na al die spanning kwam de verklaring van minis- president Lubbers min of meer als een anticlimax: het Kabinet iet er, zoals verwacht, over eens dat de kruisraketten geplaatst eten worden; Nederland blijft bereid om met Rusland te praten voor de door Lubbers en het CDA beoogde vermindering van idere Nederlandse kerntaken is een compromis gevonden, iaarin de WD zich vinden kan: een gesprek met de Navo-bond- lenoten over het afstoten op termijn van de kernwapentaken 'oor de Koninklijke Marine (de Orion-onderzeeboot, bestrijdings- 'iiegtuigen) en de Koninklijke Luchtmacht (de F-16 straaljagers). Maandag reeds zal met Amerika de overeenkomst getekend wor den, waarin het plaatsingsbesluit is uitgewerkt. Maar dan duurt let nog wel een maand voordat die regeling in de vorm van een [goedkeuringswet aan het parlement wordt voorgelegd. In die tijd 'kan nog van alles gebeuren: een uitnodiging van Moskou bijvoor beeld om toch nog eens te komen praten en natuurlijk eventuele afspraken tijdens de topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov deze maand in Genève. Als iedereen werkelijk van goede wil is, kan Woensdrecht in 1988 nog steeds en raketvrije basis zijn. |Als. Waarom heeft het, zal menigeen zich afvragen, zo lang ge duurd voordat het Kabinet gisteren tot een eensluidende beslis- Ng kon komen? Het antwoord op die vraag ligt in het gegeven, [dat het CDA van het plaatsingsbesluit gebruik had willen maken [om meteen een aantal andere kerntaken af te schrijven. Van zo'n [koppeling wil de WD echter niet weten. En aangezien de libera- |l6n zich tegenover Lubbers ook wel eens wilden profileren, is er ""3l tijd gaan zitten in het zoeken naar een compromis. Uiteinde- heeft het CDA daarbij een veer moeten laten. Geen eenzijdig [afstoten van andere Nederlandse taken nu, maar een gesprek [daarover met de Navo-bondgenoten. Keek iedereen gisteren in spanning naar het Binnenhof, ook el- ers zijn dingen gebeurd, die het vermelden waard zijn. De he nrijkste daarvan is de voorbereiding van een actie voor bur- Wjjke ongehoorzaamheid. Het initiatief daarvoor heeft de ge- ensioneerde FNV-bestuurder Commandeur genomen, de voor Jfler van het aanbevelingscomité volkspetionnement kruisraket 1 Als hij zijn zin krijgt, staan Nederland nog roerige maanden 'wachten. De leiding van het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) '®t niets in zo'n actie. De vredesbeweging zou daardoor in vaar- Ner terecht kunnen komen waarin zij zich niet thuis voelt. Het nN stelt zich op het standpunt dat de kiezers zich nu eerst die- 'n uit te spreken. En dat is correct. De parlementaire democratie functioneert niet optimaal. Er kle- w alle fouten aan die het doen en laten van mensen kenmer- «n. Tot nu toe hebben de westerse democratieën echter geen pteem kunnen ontwikkelen dat een betere waarborg biedt voor bescherming en eerbiediging van de rechten van vrije bur- ers- Daarom moeten we, ondanks alle tekortkomingen zuinig F1 op ons democratisch bestel, dat wil zeggen dat er spelregels TOccepteerd moeten worden inzake het aanvaarden van meer- ■'heidsbesluiten. Zulke spelregels kunnen niet ongestraft gene- Jerd worden. Wie zich democraat noemt, maar de beslissingen 'n het parlement alleen wenst te accepteren voor zover zij over- -n komen met het eigen standpunt, is een wegbereider van de ^archie. Burgerlijke ongehoorzaamheid, die kan leiden tot ont- 'chting van de samenleving, is niet het juiste middel om te pro steren tegen het plaatsingsbesluit. Daar is de stembus voor. Duimendraaien op dag des oordeels in Woensdrecht Door Henk Boot en Jan van Zuilen WOENSDRECHT - De herfstbladeren lig gen als stickers op glimmend asfalt. In de druilerige regen deelt een enkele vredesacti vist blootshoofds voor de hoofdpoort van de vliegbasis pamfletten uit aan personeel dat voor het weekendver lof naar huis gaat. Dat is in Woensdrecht het enige dat erop zou kunnen duiden dat de re geringsploeg van Ruud Lubbers honderd kilome ter verderop worstelt met een zeker voor Woens drecht verstrekkend be sluit om 48 Amerikaanse kruisraketten achter de peperdure, maar nu nog milieuvriendelijke, hek ken van de basis te plaat sen. De basisleiding vindt het niet eens nodig om het zware rolhek voor de entree te schui ven. Een rood-witte slagboom met een gehelmde bewaker volstaat. Ook elders op het grondge bied van burgemeester mr. Jan de Leeuw lijkt het leven op deze 'dag des oordeels' zijn gewone gangetje te gaan. De eerste burger tekent even na vieren op zijn kamer nog wat paperassen. De bode komt met een draagbare radio aanzet ten, want nieuwsgierig is de burgemeester wel. „Het is be roerd materiaal, maar er is niet beter", verontschuldigt de bode zich voor de gammele portable. Zijn baas haalt be rustend de schouders op. „In mijn hart heb ik nog gehoopt dat ik het kabinetsbesluit niet via de media hoefde te verne men", geeft De Leeuw iets van zijn gekwetst eergevoel bloot. Aan de andere kant van de raadhuismuur houdt vredes activist Frits ter Kuijle een hongerstaking. Hij krijgt van B en W geen vergunning om oud gereedschap in te zamelen voor de derde wereld. Ter Kuijle wenst zich daarbij niet neer te leggen. Met protestbor den, een paraplu en een ver lept bosje gele bloemen instal leert hij zich voor het raad huis. Net zo lang tot hij zijn zin krijgt. Spa en thee moeten hem daarbij op de been hou den. Het uur U passeert zonder persconferentie van Lubbers. „De keuze is voor hem toch echt niet zo moeilijk: het is kruisraketten ja, of kruisra ketten ja", meent de honger staker. Voor de plaatselijke bevol king is 1 november 1985 een dag zoals alle andere. Op straat is het niet druk. De re gen houdt de mensen binnen. Of is het toch de verklaring van Lubbers die hen aan de buis kluistert? Waarschijnlijk niet. Velen weten niet eens wat er aan de hand is. „Een rakettenbesluit?" weder- De politie doorzoekt auto's van arrestanten op idendi- teitsbeivijzen (bovenEen actievoerder die de politie had uitgescholden wordt af gevoerd (links) - FOTO DE STEM/DICK DE BOER vraagt de cassiere van de bank verlegen. „Dat is toch twee jaar geleden al beslist (jat die hier zouden komen", oppert ze voorzichtig. Ze mag van haar chef toch al niet over zulke za ken praten met dë"cliënten.'M De enigen, die nog een greintje hoop hebben, moeten gezocht worden in de vredes beweging. De ene helft bidt, hoe toepasselijk op Allerheili gen, voor een verlichting van Lubbers geest. De andere wil len het daar niet van laten af hangen en smeden grimmig nieuwe actieplannen. Zo wil len ze uit protest 'tegen de mil jarden verslindende wapen wedloop' en de 'dreigende vol kerenmoord' op maandag 4 november wordt de poort van de vliegbasis blokkeren. Bij het uitbundig beschil derde bunkervak aan de Kooi weg naast de basis is de politie dan ook paraat. Belgische be zoekers uit Florennes komen eens kijken waar men in ons land de raketten wil opslaan. „Kunnen we jullie kniptang even lenen?, vragen ze aan enige losvaste bewoners van de bunker. „Maar ik moet hem wel terug hebben", zegt ze, terwijl ze solidair het gemeen schappelijk bezit overhandigt. Even later klauteren de zui derburen met zijn achten over het gaas. Zo in de armen van de luchtmachtbewaking. De marechaussee doorzoekt even later him auto's aan de Kooiweg en haalt er de identi teitsbewijzen van de arrestan ten uit. „Dat kan toch niet, het gaat hier echt de verkeerde kant op met de politieverorde ning", briest een Woensdrech- tenaar die zich warmt bij een houtvuurtje. Brommer Later worden nog tien wan delaars op verboden terrein aangehouden alsmede een ac tivist, wiens brommer in be slag is genomen, en die de agenten daarop voor 'vuile dieven' uitscheldt. Als hij dat nog een keer herhaalt, voeren twee marechaussees hem af naar de politiebus. „Tot zo, mannen", roept Juul, zo heet hij, nog dapper vanachter het getraliede glas naar zijn mak kers. „Daar zou ik maar niet op rekenen", zegt met een uit gestreken gezicht een van de twee marechaussees. Aan de Kooiweg staan op een gegeven moment meer or dehandhavers dan actievoer ders. De miezerige regen ver drijft hen op den duur in hun auto's om al duimendraaiend naar de Haagse berichten te luisteren. Als Rubbers om streeks 21.00 uur Woensdrecht voor een reeks van jaren weer eens aan zich verplicht, is het stil geworden op de Kooiweg. Het bunkervak is verlaten, aan de andere kant van het hek kniezen twee bewakers. Lubbers heeft gezegd dat hij geen bloemen verwacht. Ook hij weet dat anderen daar op Allerzielen eerder voor in aanmerking komen. EDE (ANP) - Dat steeds meer ervaren militairen tussentijds de dienst verlaten is een ge volg van het vooral de laatste jaren gegroeide verschil tus sen de arbeidsvoorwaarden, met name de primaire, in het Van een onzer verslaggevers BREDA - Staatssecretaris Ko ning (Financiën) zoekt naar een oplossing om te voorko men dat bejaarden met een pensioen en de AOW-uitke- ring automatisch een aanslag krijgen voor de inkomstenbe lasting. Hij zei dit gisteren op een voorlichtingsdag van de Ad viescommissie voor Pensioe nen in Breda. Als gevolg van de wet twee verdieners en de individuali sering worden ook gehuwde vrouwen die een pensioen ge nieten naast de AOW met de aanslag inkomstenbelasting geconfronteerd. De staatsse cretaris noemde dit verschijn sel „onplezierig". Hij wil de mogelijkheid la ten onderzoeken om in geval len van eén of meer pensioe nen naast de AOW, de inhou ding van de loonbelasting op één plaats te concentreren. Op die wijze kan in de meeste ge vallen de loonbelasting tevens de eindheffing zijn. Op die wijze vallen de AOW-ers bui ten de extra aanslag inkom stenbelasting. particuliere bedrijfsleven en in de krijgsmacht. Dit verklaarde vrijdagmid dag in Ede de voorzitter van de Nederlandse Oficieren Ver eniging, de generaal-majoor KLu b.d. J.B. Spiegelenberg, tijdens zijn jaarrede gedu rende de algemene vergade ring. De Nederlandse Officie ren Vereniging viert dit jaar het 85-jarig bestaan. De voorzitter is somber over de personeelsproblematiek waarmee de drie krijgsmacht onderdelen worden gecon fronteerd. Arbeidstijdverkor ting wordt ingevoerd terwijl volgens generaal Spiegelen berg de krijgsmacht zich gelet op haar functie en taak niet of nauwelijks leent voor arbeids duurverkorting. Hij is bang dat hierdoor de extra belas ting alleen maar zal toenemen terwijl de regering ernaar streeft (blijkens de toelichting op de defensiebegroting 1986) de extra werkdruk van het militaire personeel met onge veer 20 procent terug te drin gen. Spiegelenberg noemde in dit verband ook het tekort aan vliegers bij de luchtmacht op vrijwel alle niveau's. Horeca groeit Nederland telt 37.802 horeca bedrijven, vijfhonderd meer dan vorig jaar rond deze tijd. Er zijn vooral veel ijssalons en coffeeshops bijgekomen. Dat is vrijdag bekend gemaakt door het Bedrijfschap Horeca. Jeugdwerkplan De NS wil komend jaar via een jeugdwerkplan circa 250 jongeren bij de spoorwegen aan een baan helpen. Met de uitvoering van het plan, dat aan vakbonden en onderne mingsraad is voorgelegd, is in totaal ruim 2,5 miljoen gulden gemoeid. De vakbonden vin den de plannen aan de magere kant. Bestuurder H. Strating van de Vervoersbond CNV be treurt het dat NS maar voor 100 jongeren leer-arbeids- plaatsen wil. Vaarwegen Ondanks de recente tegenval lers bij de Oosterscheldewer- ken zal in 1986 voor de aanleg en uitbreiding van scheep vaartwegen 120 miljoen gul den beschikbaar zijn, 80 mil joen meer dan dit jaar. Tot 1990 worden er geen nieuwe scheepvaartwegen gegraven maar zullen de bestaande ver bindingen zonodig worden verbeterd, aldus het Meerja renprogramma Scheepvaart wegen 1986-1990. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister-presi dent Lubbers hoopt op voort zetting van de contacten met de Sovjet-Unie, ook „in de nieuwe situatie" na de beslis sing tot plaatsing van 48 kruisvluchtwapens. Resultaten van Nederlands overleg met Moskou zullen echter niets meer veranderen aan de gisteren genomen be slissing tot stationering van kruisraketten. Eventuele con clusies zullen echter wel wor den voorgelegd aan de NAVO en aan de Verenigde Staten. Dat verklaarde premier Lubbers gisteravond na afloop van het kabinetsberaad dat vier uur langer duurde van wege onenigheid over het af stoten van twee kerntaken. De premier zei niet uit te sluiten dat de Sovjet-Unie door het „bijzondere karakter van ons besluit tot plaatsing - dat Moskou zeker geen genoe gen zal doen - toch in contact wil blijven met Nederland; al zal men zich afvragen of Ne derland nog wel interessant is". Lubbers verwacht dat het afstoten van de nucleaire taak van de F-16 en van de Orion- vliegtuigen een „pittige dis cussie" zal opleveren in de NAVO-gelederen. „Het is ook een pittig besluit om twee kerntaken af te stoten, al staat daar iets extra's tegenover op het gebied van conventionele wapens", aldus Lubbers die toegaf dat het plan tot verster king van de luchtverdediging pas in de loop van de middag geboren was. Consequentie De premier legde omstandig uit dat - „Gemeten naar het aantal SS-20's in de Sovjet- Unie" - plaatsing een „logische consequentie" van het 1-juni- besluit van het vorig jaar was. De brieven van Gorbatsjof en het telegram dat woensdag nog door de Russische ambas sadeur was overhandigd, maakten duidelijk dat „er geen mogelijkheden meer wa ren". „Na een besluit tot uitstel van onze kant, hadden we in redelijk niets.te verwachten. En we zijn gehouden aan de ernst van ons 1-junibesluit". Lubbers zei anderzijds ook positieve elementen ontdekt te hebben in de briefwisseling. „Het was positief omdat niet alleen maar het botte ja en nee werden gewiseld. Ik kan me ook niet aan de indruk ont trekken dat het Nederlandse gedrag positieve uitwerking heeft gehad op het klimaat tussen oost en west". De pre mier concludeerde wel dat de uitnodiging van woensdag om naar Moskou te gaan „geen echte uitnodiging" was. De premier ging gister avond niet in op de vraag welke consequenties een af wijzing door de NAVO van de voorgenomen afstoting van de twee kerntaken zal hebben. Die NAVO-reactie wordt rond 1 december verwacht, als de Kamer ook zal praten over de goedkeuring van de overeen komst met de VS. „Eenzijdige stappen van Nederland in NA VO-verband zijn nu in elk ge val uit den boze. Ik loop niet vooruit op het antwoord van de NAVO, het is niet zo dat we ons daar zomaar bij zullen neerleggen, ook niet dat we dat zomaar naast ons zullen neerleggen". Lubbers zei gisteravond op de hoogte te zijn van het plan van president Reagan om het aantal kruisvluchtwapens in Europa te reduceren tot 140, maar hij ontkende te weten dat Nederland genoemd wordt als een van de land waar geen plaatsing zou hoeven plaats vinden. ROTTERDAM (ANP) - De vijf procent arbeidstijdverkorting (ADV) in de metaalindustrie heeft ertoe geleid dat 80 pro cent van de ondernemingen 2,5 tot 5 procent korter draait. Daardoor staan de winsten van de bedrijven onder druk. Oorzaak van deze kortere bedrijfstijd is het feit dat ruim driekwart van de arbeids duurverkorting collectief, dat wil zeggen voor alle werkne mers gelijk, is ingevoerd. Het bedrijf sluit gewoon eerder. Dat is de uitkomst van een on derzoek dat de Contactgroep van Werkgevers in de Metaal industrie (CWM), een werkge versorganisatie in de metaal verwerkende industrie, dat vrijdag is gepubliceerd. De CWM behartigt de be langen van 600 middelgrote en kleinere ondernemingen in de metaalindustrie waar zo'n 35.000 mensen werken. De to tale bedrijfstak is echter veel groter. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van de vijf procent arbeidsduurverkor ting die op 1 januari 1985 in de bedrijfstak een feit werd. Er zijn 281 ondernemingen bij het onderzoek betrokken, met in totaal 15.000 werknemers, een gemiddelde van 53 per onder neming. In het algemeen ervaart de ondernemer de ADV als een zware en ongewenste belas ting van zijn onderneming. De kostprijs neemt toe door een drastische capaciteitsvermin dering, terwijl organisatie en planning van het werk veel vuldig worden verstoord. De ondernemers zijn dan ook tegen verdere ADV. Die is immers financieel slechts mo gelijk bij een uitbreiding van de bedrijfstijd. Daartoe moet meer leidingevend en specia listisch personeel worden aan getrokken, waar dan echter geen volledige dagtaak ont staat binnen deze onderne mingen.

de Stem | 1985 | | pagina 3