«IIKIBÓ Crimineel gedrag hoort bij de leeftijd' rskibus Caravans Intermedium Made b.v Houten dir. keten nieuw balkhoutl hulst ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985 W4 EXTRA KLEINTJE lekreatie unt met de aar Benidorm 5.- p.p. •5.- p.p. leizen Veldhoven Solmar Tours KLEINTJE ran-import mg-v.Hees spen, tel 01656-245 cantie en Sport ek De Smokkelhoej De Smokkelhoek De SmokkelhoeK tek ng De SmokkelhoeR Kampeerauto's Carmiggelt: boek gestolen c.q. gered uit Nazi-handen Carmiggelt Marjan Berk Dolf Brouwers Yvo de Wijs Harry Touw Gerrie Knetemann Frans Moor Ad Lansink Kees Rijvers Yvonne Keuls Brouwers: ik heb niets op mijn geweten Lichtere zaken Waarom Rijvers: appeltjes jatten Kleine stap Vrouwen Geen grapjes Veranderingen A6 Voor: onderhoud, verbo wen e.d. wand-vloertegei keuken/badk., vern. sie pleisters; alle timmerwe ken o.a. dakkapellen, p|. fonds, vloer-wand-dakisi latie etc. voor woning, kai toor of bedrijf. Tevens preventie» inbraakbeveiliging. 01626-2219 Een KLEINTJE nu no< TREFZEKERDER dan voor heen zeer scherp in prijs. Bel S. Bos 01626-5250 ij Made. T.k.a. div. soorten van 1.50 m. hoog. 01626-2268. Tel Maak een reclame met een Het helpt rtr. 22 nov. v.a. rtr. 6 december v.a. n bij uw ANVR „Goede Reis' pende banken of bel 053 aar meer dan 32 plaatsen Trek op vrijdag v.a. 20 decern fraag nu de skipendelfolder gse reizen v.a. 140,- p.p. b reisburo of bel iif- ss. 1. )9- l ch fcr: sn- 39- MERCEDES 406 kampeer bus, bj'74., 3600,- 076-874617. VORIGE WEEK was het nog in jiet nieuws: de meeste jongeren lussen de 12 en 17 maken zich schuldig aan winkeldiefstal, zwartrijden of erger. Is dat écht schokkend nieuws? Nee, zegt de criminoloog dr. Gert Bruinsma. Het hóórt gewoon bij de jeugd. Was het vroeger anders? Ja en nee. Ook Simon Carmiggelt, Gerrie Kneteman en Ad Lansink hebben 'wel eens wat gestolen. Het verschil? Toen waren het appeltjes, nu zijn het duurdere spullen. Door Mick Salet HET LIJKT zo'n schokkend be richt. Pakweg de helft van de jon gens en meisjes tussen de twaalf en zeventien jaar, heeft wel eens een winkeldiefstal gepleegd. Of zonder kaartje in tram of trein gezeten. Is dat een ramp voor het vaderland? Zal de generatie, die na 2000 de macht in handen krijgt, voor de helft bestaan uit inbrekers en fraudeurs? Moet de regering direct beginnen met de bouw van herop voedingskampen? De man die de criminele cijfers de we reld in bracht, dr. G. Bruinsma, schudt bemoedigend het hoofd. Nee. „Ik kan me best voorstellen dat men sen schrikken van die cijfers. Dat komt waarschijnlijk omdat ze dachten, dat het plegen van criminaliteit alleen voorkomt bij bijzondere groepen. Maar dat is niet zo. Het komt voor in alle lagen van de bevolking. Vooral bij de jeugd. De traditionele vormen van criminaliteit worden voorna melijk gepleegd door jongeren, met name de adolescenten (zeg maar: jongeren van veertien tot twintig). Als ze ouder wor den verdwijnt dat criminele gedrag spon taan. Ze worden volwassen en gaan zich als nette burgers gedragen. De groep die later tot de echte crimi nele cultuur gaat behoren, en die mis schien in de gevangenis terecht komt, is heel erg klein. Dat geldt voor de jongeren van vandaag, maar gold ook voor de jeugd van vorige generaties." Is dat zo? Bestond de jeugd van giste ren ook al uit kleine boefjes, die vandaag deel uit maken van de fatsoenüjke geves tigde orde? 10 Dgn. zon voordeel pe luxe bus, prima hotel volp Benidorm 325,-, Llore 259,-. Vertr. elke vrijdat Ook kerst. tel. 040-551166. Tabbert tourcaravans, deale i Alpenkreuzer vouwcaravan lens 1695.- voor 875.- dingen. Keuze uit 110 stuk uw- en tourcavans dealer, Caravanbedrijf van Eijk Tel. 04977-3236. 3e, tel. 01650-51920. De laatst ens nu met 10% aanbetaling a het voorjaar met gratis winter 3is voor al onze occasions. Te aravans 150,-. Adria, Stercke caravans. André Jamet en Mn hte. jaar ^log illen nw. app. 66, voor r.pr. 612- Wintervoortenten uit voo raad (staan opgesteld Voortenten, onderhou reparatie, accessoires. Bürstner, de 1986-mode len zijn binnen. Nu koper in 't voorjaar halen e betalen. Nog enkele over arige modellen met grot <orting. 10 impl. huur Lin- ;hot. 076- lern- sl.k., •00,-. CAMPER VW 28 LT Diesel R.D.W.V. gekeurd, bou«l 1978. Info. 01621 -14423^ Chateau, de nieuwe la® is binnen. Nu nog meer:^ kasteeltje op wielen' kopen, in 't voorjaar \- en betalen. Nog enKe overjarige modellen grote korting. eker. Ook sl.ka- sven. tboe- Jeak ;heu- igens ten C '79, bus goed. type F 60 Tel. ivans, lanta- Gebruikte toercaravaF keus uis 50 stuks, or tis stalling Rijksweg 3, Kapelle- 'e 01102-1623. Flobby, reeds enkele Ij® modellen binnen. niet duurder, nog m<XW Nu kopen, in 't v°°rla. halen en betalen. N enkele overjarige m len met grote korting- De Smokkelhoe Citroën C35, Comtn® Renault Estafette. DP onze accessoires 10™., ting gedurende de november. """Tiisl Rekreatie, Brouwew 55a, Wagenberg. 2i 01693-3707 ho.a 01» 3414. KNAUSS tour/stacaraj' 2.20X5.40 m., als 7800,-, st.pl. Ha» nen, Putte (N.Br). In'- t/m vrij. 076F137386 We vroegen tien Nederlanders boven de zeventien jaar of ze vroeger ook wel eens iets gedaan hadden, dat eigenlijk met door de beugel kon. Ze konden dat makkelijk opbiechten, want de meeste vergrijpen zijn inmiddels wel verjaard. Schrijver Simon Carmiggelt: "Nee, toen ik zo oud was, deed ik zulke dingen niet. Ik kom uit een vrij beschermd mi lieu en had alles dat ik hebben wou. Ik hoefde dus geen geld uit mijn moeders beursje te stelen. En winkeldiefstal? Nu is dat misschien geen halsmisdaad meer, maar ik dacht er toen niet aan. De eerste keer dat ik iets gestolen heb, was in de oorlog. Ik woonde toen in Den Haag. Daar was een nationaal-socialisti- sche boekhandel, die eens een speciale etalage had ingericht met boeken die door de Nazi's verbrand werden. Die boeken lagen daar geëtaleerd onder schijnvlammen van karton. Een vriend van mij had gezien dat daar geweldig mooie boeken bij lagen, die ik nog niet bad. Ik ben toen naar die winkel gegaan en heb een boek van Tucholsky uit de vlammen gestolengered. Ik was toen wel ouder dan zeventien jaar. Daarvóór heb ik niets gestolen. Als dt een beetje bij de tijd wil zijn, moet ik me echt gaan aanstellen en een diefstal verzinnen. Dat doe ik maar niet." Schrijfster Marjan Berk: „Ja, ik heb toen ik twaalf was twee keer kersen aan v™ steeltje gestolen bij de groenteman. kan me dat goed herinneren, want ik beb daarna heel lang met diepe schuldge voelens rond gelopen. Ik vroeg me af of groenteman het gezien had, want hij *ook me steeds zo doordringend aan. Daarna heeft, hij me een keer beschul digd van de diefstal van een peer. Maar dat had ik echt niet gedaan. En verder? De criminaliteit is nooit zo ;er gegaan dat de Hermandad er bij ge baald moest worden. Wel vrat ik thuis diekem de kast leeg aan koekjes en rozij- Niet elk diefje wordt straks een misdadiger Percentage zelfgerapporteerde criminaliteit naar geslacht Jongens Meisjes Soort delict Nooit lof 2 keer Vaker Nooit lof 2 keer Vaker Diefstal uit kleedkamer 89,6 9,1 1,2 96,4 3,2 0,3 Diefstal materiaal van fiets 71,2 21,4 6,9 90,8 8,5 0,7 Inbraak 88,8 8,2 2,6 99,7 9,3 - Heling 69,2 21,1 8,9 78,8 18,5 2,0 Fraude openbaar vervoer 49,1 32,9 17,3 64,0 29,0 6,8 Automatenbraak 90,0 7,2 2,5 3,0 2,9 0,7 Bromfietsdiefstal 93,2 4,9 1,6 98,6 1,2 0,2 Telefooncel kraken 95,7 2,3 1,3 99,3 0,3 - Winkeldiefstal 33,9 43,5 21,7 58,1 34,5 7,5 Prijskaartjes verwisselen in winkels 54,7 31,3 13,8 62,6 32,9 4,4 Diefstal uit auto's 94,6 4,3 1,0 99,0 0,5 - Geld van ouders weggenomen 66,4 26,5 6,9 68,9 26,0 4,9 Diefstaf van fiets 83,9 9,9 5,9 94,4 4,6 0,8 Diefstal goederen van school 66,9 25,4 7,6 76,6 19,7 3,2 Afpersing 95,7 2,5 1,2 98,6 0,5 - nen. Dan jatte ik iets en legde de rest zó terug, dat het leek alsof er niemand had aan gezeten. Dat heb ik wel een tijdje volgehoudentot ik een vriendje kreeg." Artiest Dolf Brouwers (Sjef van Oekel): „Ik heb niets op mijn geweten. Toen ik tussen de twaalf en zeventien jaar oud was, hoorde ik wel dat vriendjes zulke dingen deden, maar daar deed ik niet aan mee. Zó'n ventje was ik niet. Echt niet? Nou, wat ik wel eens deed was heel hard langs de groenteman lopen en dan snel een appeltje meenemen. Maar dat deed me toch wel veel pijn, hoor. Terwijl ik in Den Haag toch in een echte volksbuurt, de Schilderswijk, woonde. We haalden natuurlijk wel kattekwaad uit. Belletje trekken en een touwtje over de straat spannen, zodat voorbijgangers hun hoed verloren. Maar af en toe kwam het touw daarbij in het gezicht van iemand, die dan zijn bril verloor. Daar heb ik nu nog vrêééselijke spijt van." Caberetier Yvo de Wijs: „Ik kan me niets herinneren. Ja, toen ik student was heb ik wel eens een fiets gestolen, na een uitgelopen bezoek aan de studentensoos. Of dat goede of slechte fietsen waren, weet ik niet meer, meestal was ik te wazig om dat te zien. Maar toen ik jonger was? Nee. Ik ben altijd heel keurig geweest. Een echte brave Hendrik. Ik ben toen al tijd misdienaar geweest. Zelfs niet stie kem miswijn gedronken? Nee. Ik kan me niet herinneren iets gedaan te hebben dat onder het wetboek van strafrecht valt." Humorist Harry Touw: „Ja, toen ik dertien of veertien jaar was, werkte ik voor een paar kwartjes als hulp in een koffieshop. Daar pikte ik af en toe wel "eens een koekje. Maar dat deed ik niet, zoals de jeugd nu, uit baldadigheid, maar gewoon omdat ik honger had. Wij had den het thuis namelijk erg arm. Maar dat we daarom winkeldiefstallen pleegden? Nee. Dat dorsten we niet. Ik weet nog goed dat mijn zuster een keertje gesnapt was bij het appeltjes ste len, want dat deden we toen, hè, over de muur bij rijke mensen klimmen en dan wat appeltjes pikken. Mijn zuster was daarbij gepakt en mijn moeder moest haar op het politiebureau ophalen. Daar kreeg ze gelijk zo'n pak slaag, dat we voorlopig niet meer durfden. Ouders hadden toen meer gezag dan nu. En politieagenten ook. Als we aan het voetballen waren in de straat, pikten ze niet alleen de bal in, ze sloegen je ook half kreupel. Eén keer heb ik een fiets ge leend, omdat ik zo graag even wilde fiet sen. Maar die heb ik wel weer terugge bracht. Ik zou niet durven om met een gestolen fiets naar huis te komen. Mijn vader zou alle twee mijn benen hebben gebroken, als hij het gemerkt zou heb ben." Wielrenner Gerrie Knetemann: „Win keldiefstal? Nee. Nooit. Of wacht. Eén keer, toen was ik tien, heb ik een pakje kauwgom uit een supermarkt gepikt. Maar daar kwam mijn moeder achter. Ik heb toen enorm op mijn sodemieter ge kregen en moest dat pakje kauwgom in de winkel gaan betalen. Hoe mijn moe der er achter was gekomen? Moeders ontdekken toch alles!" PvdA-Tweede Kamerlid Frans Moor: „Ik heb ook wel appeltjes gepikt. En ik denk dat ik ook wel eens een Mars of an der snoep gestolen zal hebben. Maar ik denk dat het tegenwoordig allemaal wat makkelijker gaat. Gewoon omdat er meer is. Als ik vroeger geld uit mijn va ders portemonnee had gepikt, zou hij het gelijk gemerkt hebben. Gewoon omdat er zó weinig in zat dat het wel op moést vallen als er iets uit gehaald was. Nu is dat misschien anders." CDA-Tweede Kamerlid Ad Lansink: „Winkeldiefstal heb ik nooit gepleegd, appeltjes jatten wel, maar ik weet niet of je dat toen jeugdcriminaliteit kon noe men. Waarom je appels of perzikken pik te? Omdat je er zin in had. Ik denk dat ik me toen anders kon afreageren dan met winkeldiefstal. Hoe? Bijvoorbeeld door te voetballen op plaatsen waar dat niet mocht. Daardoor heb ik heel wat keren hard weg moeten lopen voor de politie." Trainer Kees Rijvers: „Nou nee, ik ge loof niet dat ik toen iets gedaan heb waarvoor ik me nu nog moet schamen. Ja, appeltjes jatten bij de boer heb ik wel gedaan. Maar verder iets stelen? Dat kwam toch niet in je op! Misschien wil de jeugd van nu wel meer bezitten dan de kinderen van vroeger." Schrijfster Yvonne Keuls: „Beslist niet. Nooit gedaan. Ik geloof dat het te maken heeft met de tijd waarin ik ben groot gebracht. Misschien ook wel omdat ik het vroeger erg goed had. Iets stelen? Winkeldiefstal: een kwestie van leren. Dat dacht je helemaal niet aan. Mis schien is het een beetje calvinistisch, maar ik heb dat nog steeds. Bij mij in de tuin hangen over het hek druiven, die van de buren zijn. Ik heb wel eens be zoek, dat dan een trosje druiven plukt. Dan roep ik dat ze dat niet mogen doen, omdat die druiven van de buren zijn. Dat vinden ze dan belachelijk. Maar bij mij zit zoiets er gewoon in. Ik zal ook nooit niet betalen in de tram. Als ik in Amsterdam met de tram ga, is er niemand die betaalt en als ik dan een strippenkaart afstempel, staan die mensen allemaal te kijken of ik gek ben. Maar ik kan niet anders. Niet alleen om dat ik mezelf trouw wil blijven, maar ook omdat ik uit mijn ritme zou raken als ik zonder kaartje zou reizen." Het onderzoekje is niet wetenschappe lijk genoeg om nu direct de conclusie te trekken dat negentig procent van de be kende Nederlanders wel eens diefstal ge pleegd heeft. Maar het toont wel aan dat de kinderen van vandaag het niet van vreemden hebben. Toen waren het ap peltjes en koekjes, nu zijn het meer waar devolle zaken die gestolen worden. Ligt dat aan de jeugd van vandaag of aan het feit dat de tijden zijn veranderd? Een mooie vraag voor criminoloog Gerrit Bruinsma, die vorige week doctor werd op een studie over deze zaak. Hoe is de situatie vandaag? Bruinsma heeft dat onderzocht. Hij vroeg enkele middel bare scholen in Nederland of de leerlin gen van de eerste, tweede en derde klas sen een vragenlijst wilden invullen. Vijf scholen (van LTS tot VWO) deden mee met zo'n twaalfhonderd leerlingen. Iets meer dan zeshonderd jongens en iets minder dan zeshonderd meisjes. De jongeren kregen onder meer een lijstje met vijftien criminele handelingen. Naar vandalisme en zware criminaliteit (bankoverval enzo) werd niet gevraagd, het ging Bruinsma vooral om wat lichtere overtredingen. Achter die vijftien vergrij pen stond de vraag of ze die daad het af gelopen jaar hadden gepleegd. Ze kon den kiezen uit drie antwoorden: „Nooit", „één of twee keer" en „vaker". Wat de antwoorden van de jongens en meisjes waren (in percentages) staat in de tabel elders op deze pagina. Uit de antwoorden blijkt dat ruim 65 procent van de jongens wel eens een win keldiefstal heeft gepleegd. Voor de meis jes was dat 42 procent. De helft van de jongens heeft wel eens zonder geldig kaartje met het openbaar vervoer ge reisd. Bij de meisjes deed één van de drie dat. Ook het pikken van geld uit de por temonnee van vader of moeder en het verwisselen van prijskaartjes (om daar door iets goedkoper te kunnen kopen) blijkt vrij populair te zijn. Wat moeten we nu met die cijfers? Bruinsma: „Het doel van mijn onder zoek was niét om te komen tot generali serende uitspraken over de jongeren in Nederland. Ook stel ik geen maatregelen voor om de criminaliteit bij jongeren te bestrijden. Ik wilde vooral weten waar óm jongeren zich zo gedragen. Mijn stu die is niet voor ouders of de overheid be doeld. Het is vooral een theoretisch werk voor crimininologen. Ik heb onderzocht of crimineel gedrag wordt aangeleerd door ouders en vrien den. In feite is dat een nieuwe controle van een heel oude theorie, van de Ameri kaanse socioloog Sutherland, die zegt dat crimineel gedrag het resultaat is van een sociaal leerproces. Mensen zijn niet cri mineel van zichzelf, maar leren dat van anderen, ouders en vrienden. Crimineel gedrag heeft niets te maken met erfelijkheid of biologische afwijkin gen. Het is echt niet zo dat je crimineel wordt omdat je bepaald vreemde knob beltjes in je hersens hebt. Een „geboren" crimineel bestaat niet. Iedereen is in po tentie in staat tot crimineel gedrag. Of je dat ook gaat doen hangt af van je omge ving." Uit het onderzoek van Bruinsma blijkt dat jongeren zich pas crimineel gaan ge dragen, als ze regelmatig in contact ko men met mensen die het niet zo nauw ne men met de waarden en normen van de FOTODESTEM/JOHANVANGURP nette Nederlanders. Dat betekent niet dat ze in contact met afpersers en moor denaars hoeven te komen. Contact met mensen die een „afwijkend" gedrag ver tonen is al voldoende. Wat betekent dat? Bruinsma: „Het is niet zo dat ouders kinderen opjutten tot crimineel gedrag. Maar het is ook niet zo dat ouders altijd conformerend zijn. Ouders hebben niet altijd een negatieve invloed op het ont staan van crimineel gedrag. Als ouders bijvoorbeeld zeggen dat winkeldiefstal niet zo vreemd is „omdat de winkeliers er gewoon om vrégen door alles zo voor het grijpen neer te leggen", dan zou een kind kunnen denken dat winkeldiefstal eigen lijk wel mag." Meer invloed dan de ouders hebben vrienden en vriendinnen. Jongeren wor den vooral aangezet tot crimineel gedrag door vrienden die zoiets al eens gedaan hebben. Bruinsma: „Jongeren leren veel van de gesprekken die zij met anderen hebben over technieken om crimineel gedrag uit te voeren. Want crimineel gedrag moet je leren, net zoals je zakkenrollen moet le ren. Je moet weten hoe je het best iets in een winkel kan stelen, wat de beste win kels zijn om niet gesnapt te worden en meer van dat soort dingen. Als jongeren daar vaker over praten, denken ze daardoor over bepaalde tech nische vaardigheden te beschikken waar mee ze criminele handelingen succesvol kunnen verrichten. De stap om het dan ook werkeüjk te gaan doen, wordt dan steeds kleiner. Want, wanneer mensen dénken dat zij met een paperclip een fietsslot kunnen openen, dan zullen zij dat eerder proberen dan wanneer ze den ken dan zoiets niet kan." Of jongeren zich crimineel gaan gedra gen hangt dus voornamelijk af van regel matig contact met vrienden met „afwij kend" gedrag. Dat is voor alle jongeren hetzelfde. Of hun vader nu werkloos bouwvakker of hardwerkend bankier is. Bruinsma: „Of jongeren zich crimineel gaan gedragen of niet, heeft nauwelijks of niets te maken met hun sociale af komst. Crimineel gedrag komt voor bij jongeren uit lage en hoge milieus. Ook maakt het niet uit of kinderen uit een ge zin komen waar de ouders veel invloed op de kinderen hebben, zeg maar een warm nest." Er is nogal wat verschil in crimineel gedrag tussen jongens en meisjes. Hoe komt dat? Bruinsma: „Criminaliteit is een zaak van, voor en door mannen. Zij nemen een buiten-proportioneel aandeel van de criminaliteit voor hun rekening. De hoe veelheid criminaliteit die wordt gepleegd door vrouwen, zinkt vrijwel overal in de wereld in het niet bij die van mannen. Dat is al tijden zo. Daardoor is de criminialiteit onder vrouwen lange tijd niet of nauwelijks be studeerd. Pas met de feministische golf van de jaren zestig en zeventig is er wat meer aandacht gekomen. Er zijn wel wat theorieën geweest, maar die werken nu nogal op de lachspieren. Freud dacht dat vrouwen zich crimineel gedroegen om op de man te lijken. Lombroso verklaarde "het kleine aandeel van de vrouwen in de criminaliteit aan hun gebrek aan intelli gentie. Maar je ziet, ook aan de cijfers uit mijn onderzoek, dat de meisjes wat aan het inlopen zijn. Ze gedragen zich nog steeds minder crimineel dan de jongens, maar er is toch wat aan het veranderen. Of dat komt door de emancipatie? Dat is moeilijk meetbaar. Wel blijkt uit mijn onderzoek dat het sociale leerproces voor crimineel gedrag bij jongens en meisjes vrijwel identiek is." Wat moeten we nu met deze weten schap? Moet de overheid er iets mee doen? Bruinsma: „Ik zou me kunnen voor stellen dat er gezegd wordt dat er meer controleurs op de tram en de trein moe ten komen. Of dat winkels betere maat regelen moeten nemen om winkeldiefstal tegen te gaan. Maar de overheid zal toch weinig kunnen doen aan het criminele leerproces. De overheid kan er toch niet voor zorgen dat jongeren niet meer in aanraking mogen komen met mensen die ze misschien wel op het verkeerde pad zouden kunnen brengen? Dan krijg je een staat zoals George Orwell beschre ven heeft. Dat kan niet en dat mag niet. Bovendien is het de vraag of meer con troleurs en betere beveiliging het pro bleem oplossen? De jongeren vinden dan wel andere plaatsen voor crimineel ge drag. Dat is niet tegen te houden." En kunnen ouders een les trekken uit het onderzoek? Bruinsma: „Ik heb geen kant-en-klare tips voor ouders die willen voorkomen dat hun kinderen een winkeldiefstal ple gen of zoiets. Ik denk wel dat ze zich meer moeten realiseren dat ze negatieve invloed kunnen hebben. Dat ze niet al te lichtvaardig moeten spreken over win kelsdiefstal en dat ze niet al te veel grap jes moeten maken over bepaald crimineel gedrag of belastingontduiking. Of ze het probleem kunnen oplossen door hun kinderen het contact met be paalde vriendjes te verbieden? Ach, dan zullen die kinderen zich juist misschien extra gaan afzetten tegen hun ouders. Daar los je toch ook niets mee op." Overheid en ouders hoeven trouwens helemaal niet zo wakker te liggen van deze criminele gegevens, denkt Bruins ma: „De cijfers over het gedrag van jon geren zijn niet zo verontrustend. Naar mate mensen ouder worden neemt de frequentie van crimineel gedrag in de al lermeeste gevallen af. Dat het vooral de adolescenten zijn die crimineel gedrag plegen, kan op bio logische en fysiologische gronden ver klaard worden. Bij pubers en adolescen ten voltrekken zich grote veranderingen in het leven. Lichamelijk, maar ook so ciaal. Ze maken zich op die leeftijd meer los van hun ouders en het gezin. Ze laten zich dan sterker beinvloeden door vrien den. Juist in die periode wordt vaak be gonnen met crimineel gedrag. Maar als ze wat ouder worden, nemen ze weer afstand van dat criminele gedrag. Ze worden volwassen. Krijgen een meisje of een vriendje. En dat betekent, behalve voor een hele kleine groep, meestal het eind van de criminaliteit." Het verhaal krijgt dus toch een happy end. Crimineel gedrag leer je. En leer je weer af. De winkeldiefjes en zwartrij- dertjes van vandaag, zijn straks even netjes en fatsoenlijk als hun vaders en moeders, die zich altijd zorgen maken over de jeugden de manier waarop de belasting ontdoken kan worden. v

de Stem | 1985 | | pagina 39