even UITBLAZEN! Volledige tekst van de kruisvluchtwapen-brief NAVO niet tevreden met resterende kerntaken 'Nederland denkt te klein' Oorlog baj in speelgo Van Thijn aanval op ERNST VAN EEGHEN (65), KOOPMAN EN KREMLIN-INTIMUS: De winter kan komen DE STEM COM Niet het juiste JD1BTEI ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985 ACHTERGROND Verstopt Telegram Optimistisch ZATERDAG 2 NOVEMBI Kortingen tot 40 Han Lammers eerste man in Flevoland DE WINTER komt dichterbij. Stap voor stap bijna. Het lezen van de krant, 's-morgens op bed in de (nog) onver warmde slaapkamer wordt af en toe een wat huiverige bezigheid. Na het eerste katern kruip ik even terug onder de dekens. 'Om schouders te wannen' WIM KOCK mijn leg ik mijn vrouw uit als ze me toeval lig daarbij betrapt. Sommige mensen hebben het eerst koude voeten. Bij mij koelen altijd de bovenarmen het eerst af wan neer het kil wordt in huis. Een onbehaaglijk gevoel geeft dat. Een pullover helpt niet want daar zitten geen mouwen aan. Een trui is weer te warm. De oplossing is een loshangend wollen vest. Regelmatige be zoekers van ons huis kunnen mij er wel mee uittekenen. Ik weet veel van vesten. De aller beste zijn de dubbelgebreide van Kilspindie uit Schotland. Hangen lekker zwaar op de schouders. Na een half jaar rui ken ze nog steeds een beetje naar schaap. De eerste rijp op de auto hebben we ook gehad. De zon had de voorruit en de portierra men al schoongesmolten. Al leen de achterruit had nog een dikke laag, maar die was zacht geworden en de ruitewisser trok er met gemak een fraaie, heldere boog in. Nog een week of twee en de ochtendzon komt niet meer boven de huizen aan de overkant uit en dan zal ik m'n ruiten zelf moeten schoon- krabben. Afgelopen maandag hadden de mensen 's morgens op straat dat ineengedokene, alsof ze zich zo klein mogelijk wilden maken. 'Het is guur vanmor gen', zei de postman opgewekt. Ik besloot m'n nieuwe sjaal om te doen. Ik heb vroeger veel last gehad van keelontstekingen. De voorlaatste keer zo erg dat ik werd opgenomen in de zie kenboeg van de vliegbasis Gilze-Rijen. Ik was nog in dienst en zat toevallig thuis met verlof. In de ziekenboeg móest ik brood met harde korsten eten 'om de keel open te hou den'. Zachte heelmeesters maakten toen nog stinkende wonden. „Als je beter bent zul len je amandelen eruit moe ten", zei de vlieger-arts. „Ja wel" zei ik, „maar dat mag ik toch zeker wel aan de marine overlaten?" „Ik zal een briefje meegeven voor de marine-arts", zei de dokter. De marine-arts in Den Hel der bekeek mijn keel, liet me tot kokhalzens toe 'aaah' zeg gen en concludeerde dat een operatie onzin zou zijn. Ik heb nog één keer keelontsteking ge had en toevallig was het weer vakantie. „Neem maar een cog nacje voor het slapen", advi seerde de dokter. Sindsdien heb ik nooit meer (even afkloppen) keelontsteking gehad. M'n nieuwe sjaal kocht ik vorige maand in Engeland. Ik zag hem in Chester liggen, in de etalage van Dunn Co, een zaak die ik eigenlijk een beetje boers van assortiment vind. Veel Harris-tweed, maar dan niet van de snit die de gentle men siert bij zijn veldvermaak, maar het soort flodderige en toch ietwat stijve jasjes dat boe ren aantrekken op marktdagen. Het RAF-kleurig dessin van de sjaal was onweerstaanbaar, maar wat de doorslag gaf was de hoop dat het er een zou zijn dat je niet tegelijk in elke mo dezaak in Nederland vindt. Vo rig jaar had ik zoiets aan de hand. Een mooie, modieuze, warme, royale sjaal. Van m'n vrouw gekregen met Sin terklaas. Na een tijdje kwam ik steeds meer mensen tegen met zo'n zelfde sjaal. Dat vond ik niet leuk. Alleen mensen die Burberry-sjaals dragen schijnen dit niet vervelend te vinden. Kwestie van: klasse ontmoet klasse denk ik. Sneu voor ze dat de Burberry-ruit met zoveel energie wordt nagemaakt. Vrouwen vinden het een ramp wanneer ze een andere vrouw ontmoeten met precies hetzelfde aan. Van mannen wordt verondersteld dat ze zich daar niets van aantrekken. Minstens 20 jaar geleden kwam ik aan een diner terecht naast een wethouder van Breda. We hadden allebei precies hetzelfde kostuum aan. Donkergrijs met een lichte krijtstreep. Het onbe hagen was wederzijds. Later, nadat iemand anders aan tafel er een grapje over had gemaakt, raakten we er over aan de praat en toen bleek dat beide cos- tuums uit dezelfde modezaak kwamen. Daar waren we alle1 bei kwaad om want die zaak adverteerde met exclusieve kle ding. Vanmorgen bleek de winter weer een stapje dichterbij en trok ik voor het eerst m'n win- terjack aan. Ook in Engeland gekocht, maar dit keer niet van wege zijn (verhoopte) Britse ex clusiviteit. Het is trouwens Made in Finland en dat vond ik bij aankoop wel zo plezierig. In Finland weten ze, van winters. Je zou met recht kunnen zeggen dat het een impuls-aankoop was. Het was vrijdag 4 januari, de dag waarop Nederland was overvallen door de eerste kou degolf van de vorige winter. 10 graden vorst in Vüssingen en een pak sneeuw. Ik bevond me in Canterbury met geen andere overkleding dan een dunne re genjas en ik vernikkelde al twee dagen van de kou. In Engeland was op dat moment nog geen sneeuw gevallen, maar de lucht was er al wel zwanger van. Ineens stond ik voor Marks Spencer. „Ik ga iets warms kopen", zei ik tegen een collega die bij me was. Ik had geluk: het wintergoed was in de uit verkoop. 'Hoe staat het?', vToeg ik de collega. 'Een beetje bulky1, antwoordde hij. Maar het was vederlicht en warm en het kwam uit Finland. Buiten, in de bijtende sneeuwkou, schurkte ik me be haaglijk in mijn nieuwe aan winst. Laat maar komen de winter. Illlllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres. Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; f 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties® 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 DEN HAAG (ANP) - De volle dige inhoud van de brief van de minister-president en de ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer over het plaatsingsbesluit kruisvlucht- wapens luidt als volgt: 's-Gravenhage, 1 november 1985. Onder verwijzing naar de brief aan de Tweede Kamer van 1 juni 1984 over het besluit met toelichting inzake kruisvluchtwapens en de Nederlandse nucleaire taken mogen U hierbij de conclusies worden aan geboden, die de Ministerraad heden in overeenstemming met het 1 juni- besluit heeft getrokken. Bij het besluit van 1 juni 1984 is vastgesteld dat Nederland de nog steeds openstaande beslissing over de eventuele plaatsing van 48 kruis vluchtwapens zo goed mogelijk zou moeten gebruiken om een omme keer te bewerkstelligen in de sedert 1977 geconstateerde voortdurende opbouw in de Sovjet-Unie van het arsenaal van SS-20 raketten. De re gering heeft zich daarbij laten lei den door de stellige overtuiging dat eerst alle mogelijkheden voor een wapenbeheersingsoplossing onder zocht dienden te worden, alvorens zij tot plaatsing van 48 kruisvlucht wapens in Nederland zou besluiten, zoals voorzien in het NAVO-dub- belbesluit van december 1979. Nederland ging tevens een ver plichting aan zijn aandeel te aan vaarden in een wapenbeheersingso- vereenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie die hand having van een aantal middel- lange-afstandswapens zou inhou den. Met dit besluit wilde de rege ring immers tevens duidelijk ma ken dat Nederland zich van het bondgenootschappelijk streven om een adequaat antwoord te geven op de dreiging van de SS-20-raketten, niet afzijdig wilde houden. Met het in het 1 juni-besluit ver vatte appèl aan de Sovjet-Unie, be oogde Nederland binnen het kader van het bondgenootschappelijk vei ligheidsbeleid een eigen impuls te geven tot wapenbeheersing. Dit ap pèl kwam in concrete neer op de be reidheid van Nederland om op 1 no vember 1985 van plaatsing van 48 kruisvluchtwapens af te zien indien het aantal van 378 SS-20 raketten waarover de Sovjet-Unie op 1 juni 1984 beschikte, niet verder zou wor den opgevoerd danwel zou worden teruggebracht naar dat niveau. In vervolg daarop zou door mid del van onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de noodzakelijke veiliger en meer evenwichtige situatie tussen Oost en West kunnen worden bereikt waarvoor een verdergaande ver mindering nodig is. Na de Kamerdebatten op 12 en 13 juni 1984 heeft de regering de Sov jet-Unie schriftelijk van het besluit in kennis gesteld en dit toegelicht. De minister van Buitenlandse Za ken heeft vervolgens bij een viertal gelegenheden, met name tijdens zijn bezoek aan Moskou in april van dit jaar, zijn Sovjetrussische colle ga's, zowel de heer Gromyko als de heer Sjevardnadze, de betekenis van het 1 juni-besluit en de uit drukkelijke wens van de regering om langs de daarin aangegeven weg tot wapenbeheersing en verminde ring te komen uitvoerig uiteengezet. Hij heeft het Nederlandse appèl te vens ter kennis gebracht van an dere Oosteuropese ambtgenoten zo wel in Oosteuropese hoofdsteden als ook in Den Haag. De minister-president heeft zich in een briefwisseling gericht tot de Sovjetrussische partijleider Gor- batsjov met een indringend verzoek om aan het wapenbeheersingsappel van de regering gehoor te geven. De regering heeft uit de vorige week ontvangen brief van partijlei der Gorbatsjov tot haar teleurstel ling moeten constateren dat de Sov jet-Unie niet bereid is gebleken aan ons streven naar wapenbeheersing en wapenvermindering zoals dat in het 1 juni-besluit tot uitdrukking kwam, te voldoen. Zoals ook blijkt uit bondgenootschappelijke gege vens, welke zijn gebaseerd op de meest recente informatie die door de Verenigde Staten is verstrekt, is het aantal SS-20 raketten thans ho ger dan 378. In Uw Kamer is tijdens de algemene politieke beschouwin gen uitvoerig stilgestaan bij de wens van sommige leden, om in het licht van de recente aankondiging door de Sovjet-Unie met betrekking tot het aantal zich in het Europese deel van de Sovjet-Unie bevindende SS-20 raketten en de aanstaande bijeenkomst tussen de Ameri kaanse president en de Sovjetrussi sche leider Gorbatsjov de uiteinde lijke beslissing over plaatsing van kruisvluchtwapens in Nederland andermaal uit te stellen. In dat debat en tijdens het debat over de boodschap van de Sovjet- Unie van 30 oktober is van de zijde van de regering uiteengezet dat uit stel van een beslissing afbreuk zou doen aan de geloofwaardigheid van het Nederlandse beleid en de be trouwbaarheid van Nederland als NAVO partner. Ook naar de Sovjet- Unie toe zou uitstel een verkeerd signaal betekenen. De Sovjet-Unie zou verder uitstel kunnen opvatten als een teken dat de kansen nog niet zijn verkeken om zonder onderhan delingen tot een eenzijdige reductie aan Westelijke zijde te komen. Ook bij de aanstaande topconfe rentie tussen partijleider Gorbats jov en president Reagan zou een Nederlands uitstel door de Sovjet- Unie kunnen worden uitgelegd als een verzwakking van de Westelijke positie en als een teken van ver deeldheid binnen de Westelijke we reld. Hier komt bij dat de datum van 1 november 1985 niet willekeu rig was gekozen doch het laatst mo gelijke tijdstip markeerde tot waar een beslissing tot plaatsing door Nederland nog kon worden uitge steld, gegeven de wenselijkheid binnen de uiterste grens van het NAVO plaatsingsschema te blijven. In deze situatie is geen verandering gekomen; de beschikbare tijd is verbruikt. De regering heeft het voornemen de nucleaire taken, die thans met de Orion en met de F-16 worden uitge voerd, af te stoten. Dit wordt, reke ning houdend met militair-techni sche omstandigheden, in de tijd ge synchroniseerd met de daadwerke lijke stationering van kruisvlucht wapens in Nederland. De regering acht het niet verant woord de nucleaire taken, die thans worden uitgevoerd met de Lance en de 8 inch Howitzer af te stoten of te reduceren. In de voorwaartse ver dediging speelt de nucleaire artille rie een zodanige rol dat een ade quate Nederlandse bijdrage daarin niet kan worden gemist. In het ka der van de uitvoering van het zoge noemde Montebello-besluit waarin onder andere tot een aan zienlijke reductie van het aantal kernladingen voor wapens voor de kortere en korte afstand werd be sloten - worden maatregelen voor gesteld die nodig zijn om met het sterk verminderd aantal ladingen in deze categorie een effectieve bij drage aan de afschrikking te kun nen blijven leveren. De door SACEUR uitgewerkte voorstellen zijn thans in studie. Het is de verwachting dat over deze voorstellen medio 1986 besluitvor ming zal moeten plaats hebben. De regering is van mening dat met het aanvaarden van de statiohering van 48 kruisvluchtwapens op Ne derlands grondgebied en met het handhaven en ook in de toekomst adequaat uitvoeren van twee nu cleaire taken - te weten de artillerie voor korte afstand en de Lance - een evenwichtige bijdrage wordt geleverd aan de nucleaire afschrik king van de NAVO. Zij is voorne mens in de consultatieprocedure met de bondgenoten tevens het be leidsvoornemen aan de orde te stel len van een extra inspanning op conventioneel terrein. Daarbij wordt gedacht aan een intensive ring van de luchtverdediging. De middelen die daarvoor nodig zijn, zullen prioriteit krijgen binnen de voor de komende jaren geldende meerj arenramingen. De regering heeft in het licht van bovenstaande samenhangende be sluitvorming de minister van Bui tenlandse Zaken gemachtigd om bij briefwisseling een overeenkomst aan te gaan met de Verenigde Sta ten inzake de plaatsing van 48 kruisvluchtweapens op Nederlands grondgebied. Onmiddellijk na on dertekening van deze overeenkomst op 4 november a.s. zal de tekst daar van aan de Staten-Generaal wor den toegezonden. Het vorenstaande impliceert dat bouwkundige en infrastructurele voorzieningen zullen moeten wor den gerealiseerd op de vliegbasis in de gemeente Woensdrecht. Uit het gevoerde overleg over de realise ring van de benodigde voorzienin gen is gebleken dat Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant van me ning zijn dat onderhavige zaak tot de competentie van de Rijksover heid behoort, maar dat het college loyaal uitvoering zal geven aan be sluiten van de Rijksoverheid ter za ke. Bij motie van 27 september 1983 heeft de gemeenteraad van Woens drecht, Burgemeester en Wethou ders opdracht gegeven alle voorbe reidende en verdere werkzaamhe den die verband houden met het plaatsen van kruisvluchtwapens tot nader order te staken. Burgemeester en Wethouders hebben ons meegedeeld aan deze motie gevolg te geven. De normale weg van de vergunningverlening op gemeentelijk niveau zal derhalve niet kunnen worden bewandeld. Daarom acht de regering het nood zakelijk gebruik te maken van de mogelijkheden die de wet in een dergelijk geval biedt. Overeenkomstig de uitgebrachte adviezen van de Rijksplanologische Commissie zal de realisering van de benodigde voorzieningen worden bevorderd met toepassing van arti kel 66, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 102, tweede lid, van de Woningwet. De regering zal de betrokken lagere overheden van deze beslissing in kennis stellen en hun de gelegen heid bieden binnen drie weken hun mening ter zake kenbaar te maken. Overeenkomstig het 1 juni-besluit zal de aanbestedingsprocedure thans aanvangen en zal pas worden overgegaan tot gunning en bouw na parlementaire goedkeuring van de overeenkomst. Het wetsvoorstel tot goedkeuring van de overeenkomst zal nadat de Raad van State daarover advies heeft uitgebracht zo spoedig moge lijk bij de Tweede Kamer worden ingediend. De regering heeft tevens de Permanente Vertegenwoordiger bij de NAVO instructie gegeven de consultatieprocedure met de bond genoten over de kerntaken onver wijld aan te vangen. Aan de hand van de resultaten daarvan zal een definitieve beslissing over de kern taken worden genomen. Beoogd wordt deze te doen sa menvallen met de indiening van de ontwerp-goedkeuringswet bij de Staten-Generaal. De regering wil hierbij nog eens uitdrukkelijk verklaren dat met dit besluit geen einde is gekomen aan haar onverminderd streven naar wapenbeheersing en wapenvermin dering, doch dat zij zich, geleid door het alom in Nederland en daarbui ten levende verlangen naar veilig heid en vrede, in bondgenootschap pelijk verband met kracht voor de totstandkoming van een wapenbe- heersingsovereenkomst tussen Oost en West zal blijven inzetten. In overeenstemming hiermee kan in dat geval, zoals in de overeenkomst met de Verenigde Staten is vermeld, ook het aantal in Nederland te plaatsen of geplaatste kruisvlucht wapens worden aangepast. W.g. De minister-president, mi nister van Algemene Zaken, Drs. R.F.M. Lubbers, de minister van Buitenlandse Zaken, Mr. H. van den Broek, de minister van Defensie, Mr. J. de Ruiter. Door Aad Jongbloed DE NEDERLANDSE regering begint voor het afstoten van haar kerntaken nu aan een consultatieperiode met de NAVO, die op verzoek van Defensie minister Job de Ruiter op 1 december afgesloten zal zijn. Het moment voor het afstoten van kerntaken kon voor de NAVO niet ongelukkiger gekozen zijn, want het bondgenootschap zit midden in een periode van afbouw van het aantal kernwapens, dat ook een herschikking noodzakelijk maakt. Zodra een van de lidstaten besluit kernta ken af te stoten, houdt dat vrijwel zeker in dat andere NAVO-landen daarmee opgeza deld worden. Bovendien komt het afstoten van de kerntaak van de Orion (marine) en van de F-16 (luchtmacht) strategisch gezien hard aan bij de NAVO. Met de atoommijnen en de Nike/Hercules, die Nederland kwijt wil, heeft de NAVO veel minder moeite. In oktober 1983 viel het zgn.Montabello-be- sluit, waarbij de NAVO het aantal kernkop pen met 1400 zou terugbrengen tot 4600. De operatie zou in 1988 voltooid moeten zijn, ge lijktijdig ongeveer met het plaatsen van de kruisraketten in Nederland. Vrijwel onmid dellijk viel te beluisteren dat de 350 atoom- mijnen (ADM-Atomic Demolition Munitions) onder de terug te trekken wapens zouden vallen, omdat de effectiviteit ervan in geen enkele verhouding staat tot de fall out, die het gevolg is van de ontploffing. Ook de Nike/Hercules luchtdoelraket, be horend tot de luchtverdedigingsgordel van de NAVO in West-Duitsland met een W31 kern kop - explosieve kracht van 1 tot 20 kiloton -, heeft zijn tijd gehad. Door de vaste opstelling is de Nike zeer kwetsbaar en het systeem is verouderd. Vliegtuigen van het Warschau- pakt zijn inmiddels in staat zo laag en snel te vliegen, dat zij de luchtverdedigingsradar en de luchtdoelraketten zullen ontwijken. De Nike zal daarom vervangen worden door de conventionele, meer up to date Patriot. Anders ligt het met de Lance-raket met een bereik van 110 kilometer. Daarmee kan de Lance het tweede, wellicht derde echelon van de aanvallende troepen bereiken en de opmars schaden door het eerste, aanvallende echelon af te snijden van versterkingen. De NAVO wil kost wat kost de Lance behouden. Vandaar dat de Lance geen rol speelde in de politieke discussie binnen de regering. De F-16, waarvan Nederland er 36 heeft, kan worden uitgerust met de B43 kernbom (explosieve kracht 1000 kiloton) en met de B61 kernbom (kracht van 100 tot 500 ton). De kerntaak van de F-16 zou overbodig zijn, in dien de kruisraketten geinstalleerd zijn, maar het bereik van de kruisraket is minder - de F-16 kan worden bijgetankt - en de F-16 kan in oorlogstijd bij herhaling gebruikt worden, terwijl de kruisraket na lancering als verloren mag worden beschouwd. Militair technisch gezien wil de NAVO dat Nederland de kerntaak van de F-16 behoudt. De Orion, waarvan Nederland er 13 heeft,is met zijn bereik van 2500 kilometer en uitge rust met de B57 (kern)dieptebom, een gelief koosd wapen van de marine, omdat dit wa pen de Nederlandse marine de mogelijkheid geeft om in de NAVO op atomair gebied te blijven meepraten. De vraag bij de Orion is het effect: weegt het eventueel uitschakelen van een Russische onderzeeboot op tegen het overschrijden van de atoomdrempel en ver grootje met een gering succes niet de kans op vergelding met atoomwapens De Nederlandse artillerie beschikt over 1 batterij (8) stuks 203 mm Houwitsers, die be horen tot de gevechtsveldwapens. Bij een ge wapend conflict wordt de batterij overge bracht van 't Harde naar het Nederlandse NAVO-vak in het noorden van West-Duits land om de operatiesvan het Eerste Leger korps te ondersteunen. De Houwitser zit zo 'ingebakken' in het gehele verdedigingsstel sel dat aan afschaffing niet te denken valt. De 6 Nederlandse kerntaken vormen onder deel van 'het plaatje' waarmee generaal Ber nard Rogers, opperbevelhebber van de NA- VO-troepen in Europa, nog langs de deuren van de regeringsleiders moet. Het is duidelijk dat tijdens de consultatie periode grote druk op Nederland wordt uit geoefend ook de Orion- en F-16-tjken te handhaven. Die druk behoort tot hst poli tieke spel, want de NAVO-partners weten dat ze een prijs moeten betalen voo- het plaatsen van de 48 kruisraketten in NeJer- land. En dat betekent dat, als de internaio- nale situatie zich niet wijzigt, Nederlanain 1988 begint met de plaatsing van 48 kruisn- ketten, terwijl tegelijkertijd 4 andere kernta ken verdwijnen. Door A lex Ruiten beek ERNST van Eeghen wil niet dat de kruisraket ten geplaatst worden. Ernst van Eeghen pro beert bruggen te bou wen tussen Moskou en Den Haag. Ernst van Eeghen is echter actie voerder noch ambassa deur. Hij is koopman, telg uit een oud patri ciërsgeslacht. Maar vooral is hij bezorgd over alles wat met de bewapening misgaat en geïrriteerd door de kan sen die de Nederlandse diplomatie laat liggen. Vijftien jaar geleden kwam hij voor het eerst in Moskou, als lid van het presi dium van het Conference of European Churches. Hij kwam er niet alleen om te vergaderen, maar ook om contacten te leggen met mili tairen en politici. „We leven met de Sovjet-Unie in een voortdurende conflictsitua tie. Morgen kunnen we el- kaars kinderen vernietigen, maar weten weinig van el kaar. Die overkill is het be langrijkste vraagstuk van de eeuw. Dat houdt mij en iedere willekeurige voorbij ganger bezig." Betrouwbare bronnen be vestigen dat Van Eeghen geen commercieel belang heeft bij zijn contacten met Moskou, zoals veel wordt ge suggereerd. 'Den Haag', dat hem niet erg serieus neemt, Zo rustig als het is op zijn prachtige kantoor aan de Keizersgracht in Amsterdam, zo stormachtig ver loopt de week voor de 65-jarige Ernst van Eeghen, koopman in van alles en nog wat, oprichter van de Berkenrode-conferentie en intimus van het Kremlin. Hij is de man van het telegram uit Moskou, dat niet het telegram bleek te zijn dat hij verwachtte. Hij is de man die probeert Nederland te bewegen van plaat sing af te zien, maar de regering gelijk geeft dat zij wel plaatst. Hij is ook de man die ingang heeft bij hooggeplaatste Sovjets, maar stellig beweert: „Ik ben geen diplomaat." Kortom, een on-Nederlandse verschijning in deze rumoerige dagen. mag graag wijzen op zijn hang naar publiciteit. „Pu bliciteit heeft vaak geen nut," zegt hij. „Ik ben wel geïnte resseerd in alles wat met be wapening te maken heeft. Van mijn moeders kant ben ik bij wijze van spreken met militarisme opgegroeid." Om (vooral) militaire re denen is hij ook tegen de kruisraketten. „Als je geen onafhankelijke kernmacht hebt die vrij is voor een first strike van de Sovjets, moetje niet meedoen met dit spel letje- Dat hebben de Joint Chiefs of Staff van de VS zelf gezegd. Het is een politiek verrotte zaak geweest van mensen die geen verstand hebben van militaire zaken." Van Eeghen kreeg gaande weg meer ingang bij Sovjets die in en rond de Kremïin- top vertoeven. Hij voelde zich niet geremd door de officiële diplomatie, omdat die „ver stopt was. Alle grote Navo- landen hebben uitgebreide bilaterale betrekkingen met de Sovjet-Unie. Maar Neder land denkt te klein, wordt opgeslorpt in de Navo. Dat heeft mij geërgerd. De grootte van het land doet er niet toe. Voor de Sovjets is bovendien elk land klein." Hij viel goed bij de Sovjets die hij ontmoette. „Het blijft raden, maar volgens mij vin den ze het interessant als ze een kerel tegenkomen met wie ze goed kunnen praten. Dat betekent niet dat je ze naar de mond moet praten. Ik ben gewend me vrij scherp uit te drukken en dat stellen ze op prijs. Je moet wel be leefd blijven en verstand van militaire zaken hebben. Dan ga je van hand tot hand." Maar waarom een Neder- Ernst van Eeghen. lander? „Ze begrijpen veel niet van Nederland, zoals het verschijnsel krakers. Maar ze hebben een bepaald respect voor ons. Vanwege het eco nomische bestel. We zijn een land dat meetelt: produktivi- teit, harde gulden en veel ex port." Afgelopen week was Van Eeghen voor de derde keer in oktober in Moskou. Om een laatste poging te doen de misvattingen over het 1- juni-besluit weg te nemen, zoals hij zelf zegt. Zijn blik in de keuken van het Kremlin: „Van Nederlandse, zijde is geen enkele poging gedaan het bespreekbaar te maken. Maar er waren wel lichtpun- - FOTO ANEFO ten. De Russen waren geïrri teerd, omdat wij ons be moeien met hun verdediging in het oosten. 'Jullie hebben daar helemaal geen koloniën meer', zeiden ze verbaasd. Ik heb uitgelegd dat de SS-20's die in het oosten staan opge steld, vanwege de mobiliteit voor ons wel van belang zijn. Bij de besprekingen van de afgelopen week was de ge hele Kremlin-top betrokken. Ik heb een memorandum ge maakt waarin ik de Neder landse situatie uitleg en ik kreeg mijn zin. Het Kremlin zou een telegram sturen met het aanbod zestig SS-20's te ontmantelen, waarbij ook de raketten in Aziatisch-Rus- land meegeteld worden bij het totale aantal. Er werd mij toegevoegd dat dit een histo rische beslissing was, omdat Moskou voor het eerst meer zou inleveren dan het zou te rugkrijgen. Het diende te vens als gebaar voor Genève, als bewijs dat de Sovjet-Unie toch flexibel was. Ik vertrok niet beter we tende dan dat dit telegram verstuurd zou worden. Maar kennelijk hebben de 'havi ken' gewonnen, want het te legram spreekt toch weer al leen over Europees-Rusland. Het klinkt gek uit mijn mond, maar dan heeft Lub bers gelijk dat hij plaatst. Ik trek me dit persoonlijk aan, maar ben niet aangeslagen." Teleurgesteld maar niet aangeslagen. Van Eeghen blijft optimistisch. Eén no vember mag een historische datum zijn, fataal voor de te genstanders voor plaatsing hoeft het niet te zijn. „Er is namelijk een overeenkomst tussen beide telegrammen. Namelijk dat de Sovjets wil len praten. En dat is iets an ders dan Van den Broek al tijd heeft gezegd. De uitein delijke plaatsing is pas in 1988 en tot die tijd willen de Sovjets praten. De Nederlandse diplomatie moet nu een actief beleid gaan voeren om een aantal 'haviken' om te krijgen, zodat er de volgende keer wel ge noeg mensen in de top zijn die de ruil willen plegen. Mede gezien de ontwikkelin gen in Genève zie ik voor eind volgend jaar Nederland en de Sovjet-Unie alsnog tot een akkoord komen." Van Eeghen zal zijn ge sprekken met de Sovjets niet staken. Ook niet na de te leurstelling van deze week „Ik heb toch niets verloren? Ik heb juist gewonnen, want nu willen er tenminste een aantal mensen praten. Met deze dingen moet je geduld hebben." DEN HAAG (ANP) - Burgen Amsterdam heeft zijn aanval 1 schap van zijn partijgenoot Dei Van Thijn neemt in een verkl zijn uitlatingen dat „Den Uyl t hij die doet in een boek over d maand het licht ziet. Van Thijn merkt op dat zijnl lijsttrekkerschap 'gedateerd sprekken ten behoeve van het i den, dus voordat Den Uyl te kfl meer de PvdA-kar te willen trJ Van Thijn (binnenlandse zj Agt/Den Uyl) zegt Den Uyl te steunen". Van een onzer uerslj ALMELO Volgende week in de speelgoedwereld. Tv thans samen 40 procent van ben, komen met kortingen va De twee combinaties, Blok- ker-Miro-Bart Smit en Hobo- faam (Intertoys en Marskra mer) beheersen de markt. Bo vendien bezit Blokker sinds kort éénderde van het aande lenpakket van Hobofaam. De prijspolitiek van die twee groepen kan tot bepaalde hoogte worden gevolgd door V&D, Bijenkorf en inkoop combinaties maar betekent voor veel kleine speciaalzaken verlies van hun zelfstandig heid. Ze gaan kopje onder of ze laten zich tegen een redelijke vergoeding opslokken door Blokker en Hobofaam. Htm enige kracht is het brengen van kwaliteit en het bieden van service, aldus secretaris G. Franssen van de Algemene Nederlandse Vereniging van DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft vrijdag de huidige burgemeester van Almere, J.C.J. Lammers, voorgedragen als Commissaris van de Ko ningin in de nieuwe provincie Flevoland. Lammers (54) werd in 1976 benoemd tot landdrost van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, de bestuurlijke voorloper van de nieuwe provincie Flevo land. Ruim \ier uur heeft het Kabinet gist in Dei Haag geaccrediteerde amb tenlandse journalisten laten wacht dan niet plaatsen van 48 Amerika Wqênsdrecht. Na al die spanning ter-president Lubbers min of meer is het er, zoals verwacht, over eens Seten worden; Nederland blijft be voor de door Lubbers en het C idere Nederlandse kerntaken i 'aarin de WD zich vinden kan: ee lenoten over het afstoten op ter 'oor de Koninklijke Marine (de Ori /vliegtuigen) en de Koninklijke Luch J Maandag reeds zal met Amerika d den, waarin het plaatsingsbesluit i i del nog wel een maand voordat di /goedkeuringswet aan het parleme kan nog van alles gebeuren: een ui beeld om toch nog eens te komen afspraken tijdens de topontmoeting deze maand in Genève. Als iedere kan Woensdrecht in 1988 nog st Als. Waarom heeft het, zal menigee duurd voordat het Kabinet gistere sing kon komen? Het antwoord op dat het CDA van het plaatsingsbe- om meteen een aantal andere kern koppeling wil de WD echter niet w 'en zich tegenover Lubbers ook w veel tijd gaan zitten in het zoeken n, "ik heeft het CDA daarbij een veer afstoten van andere Nederlandse daarover met de Navo-bondgenote Keek iedereen gisteren in spanni ders zijn dingen gebeurd, die het 'angrijkste daarvan is de voorbere 9erlijke ongehoorzaamheid. Het i Pensioneerde FNV-bestuurder Co bitter van het aanbevelingscomité Jen. Als hij zijn zin krijgt, staan Ne wachten. De leiding van het Ko :|et niets in zo'n actie. De vredesb pater terecht kunnen komen waari uKN stelt zich op het standpunt da lnen uit te spreken. En dat is correct De parlementaire democratie fun 'en alle fouten aan die het doen ®n. Tot nu toe hebben de wester Jysteem kunnen ontwikkelen dat e 'e bescherming en eerbiediging Iers. Daarom moeten we, ondan' !lin op ons democratisch bestel, d leaccepteerd moeten worden inza Jerheidsbesluiten. Zulke spelregels ïeerd worden. Wie zich democraat jan het parlement alleen wenst te a -®n komen met het eigen standpu '"archie. Burgerlijke ongehoorzaa I "chting van de samenleving, is ni «sieren tegen het plaatsingsbesluit

de Stem | 1985 | | pagina 2