UITBLAZEN Verkiezingen onder staat van beleg in Argentinië Aanzien Nederlands paspoort daalt door fraude Bezuinigi 3 even. Uitgekiend sceru Bij wijze van spreken (2) DRIE JAAR NA EINDE VAN MILITAIRE DICTA TUUR VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 BIBTIM ACHTERGROND Aanslagen Kritiek Populariteit Isolement Effect INVOERING DOOR MINDER FRAUDEGEVOELIG REISDOCUMENT WORDT NOODZAAK Diefstal Hoofdmotieven Vervalst Fraudegevoelig VRIJDAG 1 NOVEMBER 1< Aruba-contract Melchior niet te herroepen DE STEM COM TV WIM KOCK BIJNA dagelijks zie je ze in de krant staan, in de rubriek Ter Ge legenheid: de kleine adver tenties waarin 'Abraham- men' worden gefeliciteerd met hun 50ste verjaardag. Wie 50 wordt, 'heeft Abra ham gezien.' In Ooster hout, sinds daar in 1963 voor het eerst een Abrahamdag werd gehouden Nederlands Abra- hamstad bij uitstek, staat een standbeeld van de bijbelse va der met op de sokkel het op schrift: Wijs is hij die weten wil waar Abraham de mosterd haalt. (In navolging van de Abraham- men, maar nergens op stoelend, vieren sommige vrouwen tegen woordig ook hun Sara-dag. De VW in Oosterhout speelt daar handig op in door Sara-beeld- jes te verkópen met de wel sne dige tekst: Sara weet waar Abraham de mosterd haalt). Over de oorsprong van het gezegde waarin Abraham in verband met mosterd wordt ge bracht is al heel wat gediscus sieerd. Ook door geleerden en het is opvallend dat velen van hen van mening zijn dal mos terd een verkeerde 'vertaling' is en dat het mutsaard (mutserd, op z'n Brabants: musterd) zou moeten zijn. Zij verwijzen naar het bijbelverhaal over Abra hams offerande (Genesis 22, 1- 14), waarin sprake is van 'het vuur en het hout'. Dr. F.A. Stoelt (Nederlandsche Spreek woorden, Uitdrukkingen en Gezegden) wijst deze uitleg van de hand. Evenmin gaat Stoett ak koord met de uitleg dat mos terd oorspronkelijk een fou tieve vertaling is van het hoog- duitse Most (er weiss wo Bar- thel Most holt. Barthel is een ook in Gelderland bekende af korting van Abraham). Dit Most zou een verbastering zijn van het Joods-Duitse moos dat geld betekent. Volgens Stoett ligt de oor sprong van het gezegde veel meer voor de hand en gaat het wel degelijk om mosterd. Al in de 17de eeuw, signaleert hij, was om mosterd gaan een alle daagse uitdrukking voor: een boodschap doen. Mosterd was een alledaags en door iedereen gebruikt produkt en Abram was als naam algemeen genoeg om er de spreekwoordelijke fi guur mee te tooien die de pien tere jongen met gezond boeren verstand houvast bood: 'Hij weet waar Abraham de mos terd haalt' of: hem maak je niets wijs, hij weet zijn weetje. Stoett vindt steun in ver schillende naburige Duitse dia lecten waar het gezegde even eens vooikomt met mosterd als ingrediënt. Heel aardig is het overzicht van minder bekende manieren om hetzelfde te zeg gen, die Stoett stuk voor stuk verder sterken in zijn mening: Wel weten wat ter marckt I' eten is; Weten waar Oost ligt; Van Oost wijten; Wel weten van melc meten (middeleeuws); Ik hoor wel dal gy mede wel weet waar. Den Haag leidt; Ge zult heur niet verneuken; zij kent Maas- tricht (of: zij kent Sint-Nico- laas); Hij weet waar Merten zij nen wijn tapt; Hij weet wel waar zijn interest ligt (Brabants vol- gens Stoett); Hij weet waar Da- wid die wortels gegrawe het lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli (Afrikaans); Hij weet wel waar syne kullekens hangen; Weten wat op den leerling loopt; Weten wat paap Marten song; Van de garstenbrooden gegeten hebben; Hij wist wel waar Petrus den sleutel heeft; Hij weet wat die botere ter maerckl mach ghelden en iets moderner: Weten wat de boter kost. Ik herinner mij dat mijn va der vroeger, toen ik nog een jongen was, altijd belui zei in plaats van benul. „Daar heb jij nog geen belui van jongen", zei hij als ik weer eens was gecon fronteerd met de ondoorgron delijkheid van het handelen der volwassenen. Dat mag dan zo zijn, dacht ik in stilte, maar jij weet niet dat het benul moet zijn met een 'n'. Soms, in gezel schap geneerde ik me een beetje als hij weer belui zei, maar nooit bleek me dat het iemand anders ook opviel. Er waren trouwens wel meer men sen die het zeiden. Nooit de moeite genomen hebbend er eens een woorden boek op na te slaan of er naar te informeren bij de boven meester, die toevallig ook Neer landicus was en ons juist graag af en toe trakteerde op spreuken en andere eigenaar digheden van de taal, vergat ik mijn vaders belui tot ik het te genkwam bij Stoett. Meteen de Koenen én de Van Dale erop nageslagen en ja hoor: belui (vera dial.) benul. Mijn vader zat dus helemaal niet zo fout. Belui is gewoon de verouderde vorm van benul. Volgens Stoett is de verande ring van belui in benul (en daarvóór misschien zelfs ooit omgekeerd) nooit voldoende verklaard. Hij stelde dat vast op z'n vroegst in 1901 en op z'n laatst in 1923. Ik vraag me af of de onstuitbare opmars van het (platte) woord lui voor penis er misschien iets mee te maken heeft gehad. Zo zijn er, vooral in dialecten, wel meer woorden op de tocht komen staan als ge volg van annexatie door het seks-bargoens. Neem maar voorbeelden als pielekens voor kuikens en uitdrukkingen als: 'hij neukt er tussenuit'; 'bende beneuktT (zou nog altijd een prachtig carnavalsmotto zijn vind ik) en 'dat neukt me niets.' We voelen ons nog zelden verneukt. Belazerd en besode mieterd ja. Daarentegen vinden we een heleboel dingen wél graag verneukeratief. Modieus bargoens, ücht pikant en dus salonfahig. Q (Aflevering 1 van deze onregel matig verschijnende serie waar van het aantal afleveringen nog niet vaststaat, stond in Even Uitblazen van afgelopen zater dag). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.HM Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229. 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres. Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag,van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA OP 30 oktober 1983 gin gen de Argentijnen naar de stembus, waarbij zij Raul Alfonsin aan de macht hielpen. Hiermee kwam een einde aan de ruim zeven en een half jaar militaire dictatuur, die het land getraumati seerd en futloos achter liet. Nu opnieuw verkiezingen worden gehouden, waarbij de helft van de Kamer van Afgevaardigden wordt ver vangen, had het democrati sche bewind met tevreden heid de balans kunnen op maken van de afgelopen twee jaar, ware het niet dat het vorige week de staat van beleg moest afkondigen. Een besluit dat een maand gele den nog ondenkbaar was. Eind september zag het re sultaat van Alfonsins beleid er ondanks alle problemen waar het land in verkeert in drukwekkend uit. Duidelijk was dat het proces tegen de negen ex-juntaleden, die worden berecht wegens grove schendingen van de mensenrechten in de periode 1976-1983, binnen afzienbare tijd zou worden afgesloten. De drastische maatregelen die de president enkele maanden geleden doorvoerde om de economie uit het slop te halen werden ondanks alle offers die de Argentijnen moesten leveren door de be volking goed ontvangen. Al les wees er op dat de Radicale Burgerunie (UCR) van Al fonsin op het punt stond een nieuwe verkiezingsoverwin ning te vieren. Maar eind oktober ziet het beeld er heel anders uit. Een golf van bomaanslagen, waarvan de verantwoorde lijkheid bij extreem-rechts wordt gelegd, heeft de rege ring doen besluiten de staat van beleg af te kondigen. Zo moet een einde komen aan de 'pogingen tot destabilisering'. Hoewel de 13 aanslagen die sinds het begin van de maand zijn geregistreerd duidelijk tot doel hadden materiële schade aan te richten, is het effect wel dat er weer onrust heerst onder de bevolking. Deze wordt de afgelopen tijd bovendien regelmatig opge schrikt door bommeldingen in scholen. Zeker van de steun van de bevolking aan de democratie, heeft de president na zijn ambtsaanvaarding geen 'heksenjacht' willen ontkete nen. Als enkele militaire hoofden hebben moeten rol len om een voorbeeld te stel len, zijn de meeste functiona rissen, militairen of rechters die ook onder de junta's dien den op hun post gebleven. Alfonsin heeft de weg ge kozen van de nationale ver zoening, maar hierdoor heeft President Raul Alfonsin. hij zich ook in een kwetsbare positie gemanoeuvreerd, zo wordt in kringen van de Ra dicalen opgemerkt. Links en de organisaties die ijveren voor de mensenrechten be kritiseren de president, ter wijl degenen die met verlan gen terugdenken aan het mi litaire regime hem aanval len. Toch is de 59-jarige Alfon sin, die rechten heeft gestu deerd en lid is geweest van het Huis van Afgevaardig den, er in geslaagd de ex-dic- tators voor de rechters te sle pen zonder het leger, dat hij als instituut heeft beloofd te rehabiliteren, tegen zich in het harnas te jagen. En hoe wel de mensenrechtenorga nisaties hun kritiek openlijk spuien, is een sterke reactie vanuit de bevolking uitge bleven. Onmiskenbaar is dat het Argentinië van 1985 in een oneindig betere situatie ver keert dan het land dat de Ra dicalen twee jaar geleden van de militairen overna men. De junta's lieten een in een diepe crisis geraakte eco nomie achter, ontwrichte in stellingen én een gecorrum peerde en ontmoedigde maatschappij. Deze had be halve een jarenlange bloe dige dictatuur ook nog eens een pijnlijk verloren Falk- land-oorlog met Groot-Brit- tannië achter de rug. De afkondiging van de staat van beleg, vorige week, stuitte op hevige kritiek van de rechterlijk macht. Dit leidde het afgelopen week einde zelfs tot een juridische oorlog met de regering. Al fonsin had per decreet, dus met omzeiling van de rech ter, de arrestatie bevolen van Alfonsin na het winnen van de Argentijnse verkie zingen in december '83. 12 personen - zes militairen en zes burgers, die er volgens de regering van worden ver dacht bij een groot komplot betrokken te zijn ter omver werping van het democrati sche bewind. Het lukte de autoriteiten zeven van hen aan te houden Volgens de grondwet mag de uitvoerende macht slechts arrestatiebevelen uitvaardi gen onder de staat van beleg, die op dat moment nog niet was afgekondigd. Na deze protesten besloot de regering alsnog tot afkondiging van de noodtoestand over te gaan. Nadat twee rechters had den geoordeeld dat de zeven gearresteerden moesten wor den vrijgelaten, won de rege ring uiteindelijk toch toen het Hof van Beroep zich uit sprak vóór arrestaties. Deze zijn volgens het Hof onder de staat van beleg ook zonder bewijsmateriaal rechtsgel dig. Alle de twaalf verdach ten waren begin deze week nog op vrije voeten. De Argentijnen, die de helft van de afgelopen veer tig jaar onder de staat van beleg hebben geleefd, lijken zich niet echt druk te maken over het jongste besluit van hun regering. De laatste keer dat een dergelijke maatregel werd afgekondigd was in 1974, toen het land werd ge regeerd door Isabel Peron. Pas negen jaar later zouden de militairen er een einde aan maken, kort voordat zij de macht aan Alfonsin over droegen. De huidige situatie heeft echter weinig gemeen met het verleden. Er wordt zelfs gesproken van een 'technische' staat van beleg, die slechts nodig was om ar restatie van de twaalf te rechtvaardigen. Zondag zal moeten blijken of de populariteit van de pre sident onder de recente ont wikkelingen te lijden heeft gehad. Bij de gedeeltelijke parlementsverkiezingen wordt de helft van de 254 le den van het Huis van Afge vaardigden gekozen. De an dere helft wordt in 1987 ver vangen. Ook in de provincies moeten nieuwe parlementen komen. De samenstelling van de gekozen provincieparle- menten zal bepalend zal zijn voor de vorming van de Se naat, waarvan het komende jaar een derde wordt ver nieuwd. Maar hoe het ook zij, een alternatief voor de charisma tische en temperamentvolle Alfonsin en zijn Radicale Burgerunie (UCR) valt moei lijk te verzinnen. De traditio nele tegenstander van de Ra dicalen, de Peronistische Be weging, was al vóór de presi dentsverkiezingen van 1983 in interne moeilijkheden ge raakt. Het afgelopen jaar is de partij in een aantal los van elkaar operende kleinere partijen uiteen gevallen, maar de interne oorlog woedt voort. De hoofdrol wordt in die strijd gespeeld door Her- minio Iglesias. Iglesias wordt in Argentinië onmiddellijk geassocieerd met de rechtse vakbondsmafia, die de pero nistische partij de afgelopen jaren heeft gedomineerd. De enige hoop voor de par tij militanten ligt nu dan ook nog bij de populaire leider van de machtige arbeiders centrale CGT, Saul Ubaldini. Alleen de CGT is nog in staat het peronisme een beeld van eenheid geven. Maar de pero nisten zullen de 25 procent van de stemmen volgens de opiniepeilingen niet halen. Dat is bijna de helft van het resultaat dat zij bij de vorige verkiezingen boekten. Hoewel wordt verwacht dat de derde partij van Ar gentinië, de linkse Partido Intransigente (PI), waar- naartoe veel linkse peronis ten zijn uitgeweken, bij de komende verkiezingen een flinke vooruitgang zal boe ken, vormt deze ook geen reële bedreiging voor de UCR. De betekenis van het linkse Frente del Pueblo (Volksfront) en van de kleine rechtse partijen is vrijwel te verwaarlozen. De president profiteert zo van de ruzies tussen de pero nisten, van de versplintering van links en van het isole ment van liberaal rechts. Behalve de processen van en de toekomst van de mili tairen worden de verkiezin gen beheerst door de econo mische situatie in het land. Na anderhalf jaar onderhan delingen met het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) en met de Club van Parijs, "die de grootste internationale particuliere banken groe peert, had Alfonsin zes maanden geleden van deze organistaties nog steeds geen substantiële steun gekregen. Het land stond aan de rand van de economische afgrond. De inflatie was de grens van de 1000 procent op jaarbasis gepasseerd en de buiten landse schuld was opgelopen tot 50 miljard dollar (onge veer 175 miljard gulden). De tijd was rijp voor het 'plan austral', naar de naam van de nieuwe munt die de peso vervangt. Dit drastische plan ter herstel van de eco nomie heeft ertoe geleid dat sinds juni de inflatie tot 600 procent is teruggebracht. Te gen alle verwachtingen in reageerde de bevolking, on danks een daling van de koopkracht met ongeveer 30 procent, met opluchting op het bezuinigingsplan, dat drie punten behelst: beper king van het begrotingste kort, bevriezing van de lonen en monetaire hervorming. Hoewel het effect van het 'plan austral' onmiddellijk waarneembaar was en de in flatie kon worden ingedamd, kampt het land nog steeds met zijn enorme schulden probleem. In juli was de bui tenlandse schuld zelfs opge lopen tot 53 miljard dollar. Bovendien houdt de alge mene recessie sinds het plan in juni werd geïntroduceerd aan en neemt de industriële activiteit af. Deskundigen vragen zich dan ook af tot op welke hoogte de schuld kan oplopen en tot op welk punt de economische bedrijvig heid kan afnemen. De reces sie vormt uiteindelijk toch een bedreiging voor de so ciale rust. Hoe het land uit de impasse kan komen weet niemand. De processen en de econo mie zijn zo overheersend dat andere, soms zeer urgente thema's tijdens de verkie zingscampagnes niet aan bod komen. Dit geldt onder an dere voor de legalisering van echtscheiding, wat een natio naal probleem is geworden. Argentinië is een van de wei nige landen ter wereld waar het niet is toegestaan te scheiden. De grote partijen spreken met geen woord over dit controversiële onderwerp. Slechts enkele kleinere par tijen hebben het op hun pro gramma gezet. Over de vraag of hij de ko mende verkiezingen zal win nen hoeft Alfonsin zich al met al niet veel zorgen te maken. De honger naar de mocratie is bij de Argentij nen voorlopig zo sterk dat zij de gevolgen van de economi sche crisis nog aankunnen Maar het kronkelende pad dat de president al twee jaar bewandelt, ziet er voor de toekomst nog gevaarlijker uit. (ANP) HET frauduleus gebruik van Nederlandse pas poorten in het buitenland heeft komt zo veel voor dat deze documenten nu door de buitenlandse autoriteiten met grote argwaan worden bekeken. Als gevolg van dit hand over hand toenemende misbruik is het aanzien van het Nederlandse pas poort in het buitenland aan het tanen. Dit stelt H.E. Overman van het bureau paspoortaangele genheden van het ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag in een gesprek met het ANP. Overman is speciaal belast met paspoortfraude en falsificaties. De exacte omvang van het valselijk gebruik van Neder landse paspoorten is, volgens Overman mede vanwege het ontbreken van een centrale registratie, niet bekend. De sig nalen die echter met name de laatste twee jaar uit het bui tenland komen over dit misbruik noemt Overman zeer ver ontrustend. Alleen al in 1985 zijn er vanuit Parijs, Athene, Rome en Madrid honderden meldingen gekomen van diensten die al daar met personencontrole zijn belast van Nederlandse pas poorten die waren vervalst en waarvan de gebruiker niet degene was aan wie het document oorspronkelijk was ver strekt. „Ook uit andere Europese landen en uit de Verenigde Staten en Canada komen via onze ambassades en consulaten signalen waaruit duidelijk blijkt dat er in sterk toenemende mate misbruik van onze paspoorten wordt gemaakt", aldus Overman. De groeiende belangstelling voor Nederlandse paspoorten voor criminele doeleinden blijkt ook uit de groeiende stroom meldingen van diefstal van paspoorten zowel in Nederland als daarbuiten. Exacte cijfers heeft het ministerie van bui tenlandse zaken echter niet. De schatting is echter dat er per jaar nu in totaal 35.000 aangiften van diefstal of vermissing van een Nederlands paspoort door de rechtmatige eerste ge bruikers worden gedaan, zowel in Nederland als daarbuiten. Op de Nederlandse ambassade in Madrid zijn in 1984 ruim duizend aangiften binnengekomen van Nederlanders die in dit vakantieland hun paspoort waren kwijtgeraakt. Slechts 300 daarvan zijn later weer teruggevonden. Overman noemt het niet verbazingwekkend dat de Spaanse politie bij een in val in een woning van een Spanjaard verdacht van handel in verdovende middelen eind 1984 46 Nederlandse paspoorten aantrof. In alle waren vervalsingen aangebracht. De Neder landse ambassade in de Spaanse hoofdstad is tot nu toe de enige waar gedurende een heel jaar vermissingen van pas poorten zijn bijgehouden. Alle Nederlandse missies in het buitenland hebben dit jaar een circulaire gekregen waarin wordt gevraagd steeds aan het ministerie in Den Haag te melden wanneer een ver valst Nederlands paspoort is aangetroffen. Ook wordt ver zocht alle gegevens uit het opgemaakte verbaal aan het mi nisterie in Den Haag door te geven. „Uit die gegevens blijkt inmiddels dat de handel in Nederlandse paspoorten een lu cratieve bezigheid moet zijn. De gebruikers blijken gemid deld vier- tot vijfduizend gulden voor een Nederlands pas poort te hebben betaald", zo zegt Overman. Er zijn volgens hem twee hoofdmotieven voor het gebruik van een dergelijk paspoort door een andere dan de rechtma tige eigenaar: als middel om frauduleus geldtransacties te verrichten en als middel om illegaal grenzen te overschrij den. Ook bij de Koninklijke Marechaussee op Schiphol bestaat de indruk dat er in toenemende mate handel wordt gedreven in gestolen Nederlandse paspoorten, al dan niet vakkundig aangepast aan de identiteit van de nieuwe gebruiker. „Dik wijls zijn dat vreemdelingen die er illegaal mee naar het land van hun keuze willen reizen. Zij zijn het slachtoffer ge worden van criminelen die gemerkt hebben dat, nu er grote groepen vluchtelingen door West-Europa zwerven, behoefte aan dit soort documenten bestaat en op deze markt inspe len", aldus plaatsvervangend commandant Verdonk van de brigade Schiphol van de Koninklijke Marechaussee. Als triest voorbeeld noemde hij de aanhouding vorige week van een Tamil-echtpaar en hun kind op de luchthaven van Zürich. Met vervalste Nederlandse paspoorten waren zij vanuit Parijs op weg naar Canada. Van een in Canada wo nende broer hadden zij vierduizend-Amerikaanse dollar ge kregen, waarmee zij in Parijs de vliegtickets en de pas poorten hadden gekocht van een organisatie die ook voor de begeleiding naar Canada zou zorgen. Het was de tweede po ging die het echtpaar ondernam. In september was het echt paar op Schiphol aangehouden toen het eveneens vanuit Pa rijs, met valse paspoorten uit Mauritius, een poging onder nam Canada te bereiken. Er blijkt soms maar heel weinig tijd te zitten tussen het moment van diefstal van een Nederlands paspoort en het ogenblik waarop het aan de nieuwe gebruiker is verkocht. Zo werden op 23 februari van dit jaar op Schiphol twee Pa kistani aangehouden met vervalste Nederlandse paspoorten. De eerste had het drie dagen daarvoor voor duizend gulden in Parijs gekocht. Het paspoort bleek op 27 januari van dit jaar uit een auto in Rotterdam te zijn gestolen. De tweede Pakistan had het paspoort voor 500 gulden in de Franse hoofdstad gekocht. Tien dagen voordat de marechaussee op Schiphol het paspoort weer innam was het in Hoornaar ge stolen. Woensdag hield de marechaussee twee Indiërs aan die beide op een vervalst Nederlands paspoort reisden. De een had het gekocht in Duitsland voor 400 Mark, de ander voor 850 Amerikaanse dollar in Parijs. Ze wilden ermee naar de Verenigde Staten. Omdat ze niet over de juiste inreisvisa be schikten werden zij daar niet toegelaten. Via Madrid en Schiphol wilden ze terug naar Duitsland waar ze hun reis waren begonnen en waar zij enige tijd geleden asiel hadden aangevraagd. Een van hen had inmiddels een afwijzende beschikking gekregen. Zowel Overman als Verdonk stellen dat het Nederlandse paspoort relatief gemakkelijk te vervalsen is. Nu echter het misbruik ervan zodanig is toegenomen moet er volgens hem een paspoort komen dat misbruik ervan veel moeilijker moet maken. Ook Verdonk is die mening toegedaan. Volgens hem is het misbruik van Nederlandse paspoorten mede toe genomen als gevolg van wijzigingen die in Groot-Brittannië in de paspoorten zijn aangebracht, waardoor het vervalsen ervan veel moeilijker is geworden. „Tot die tijd hebben wij zeer veel valse Britse paspoorten hier aangetroffen. Dit is nu aanzienlijk minder geworden", zo zegt Verdonk. Het maken van een minder fraudegevoelig paspoort is technisch gezien geen probleem. Tussen het ministerie van buitenlandse zaken dat de paspoorten officieel uitgeeft en het ministerie van binnenlandse zaken dat de gemeenten steunt waar de paspoorten worden verstrekt bestaat echter een verschil van mening over wie in de toekomst het nieuwe Europese paspoort moet gaan uitgeven. De invoering van dit Europese paspoort dat aanzienlijk minder fraudegevoelig zal moeten zijn, laat daardoor op zich wachten. Deze kwestie sleept al jaren. Hoewel Overman op deze zaak niet wil ingaan stelt hij wel dat een centrale pro- duktie en afgifte van paspoorten, waardoor ook een centrale registratie mogelijk wordt van alle gevallen van misbruik, een zeer belangrijk middel is bij de bestrijding van het mis bruik van deze documenten. Ook financiële instellingen zullen, volgens Overman, ge baat zijn met de snelle invoering van een fraudebestendiger paspoort dan het huidige. Deze instellingen zijn naar het hem voorkomt zeer terughoudend met het verstrekken van gegevens over transacties waarbij valse Nederlandse pas poorten zijn gebruikt. Volgens zijn informatie echter zou er bij de Postcheèque- en Girodienst al voor 30 miljoen gulden per jaar aan transacties zijn verricht met gebruikmaking van vervalste Nederlandse paspoorten en zou het bij de le den van de Nederlandse bankiersvereniging gaan om een bedrag van 10 miljoen gulden per jaar. De kwaliteit van de nu aangetroffen vervalsingen ver schilt sterk. In sommige gevallen blijkt zeer nauwgezet te zijn gewerkt. „Wanneer er dan ook nog geldige inreisvisa of andere stempels in zijn verkregen wordt zo'n paspoort des te waardevoller", zo zegt Overman. Op zijn bureau ligt echter ook een in Parijs aangetroffen Nederlands paspoort waarin de pasfoto van de houder vervangen is door een gezinspor tret van de nieuwe gebruikers. Ook met dit paspoort bleken grenzen te zij n overschreden. Overman laat er geen twijfel over bestaan: vervanging van het bekende Nederlandse donkerblauwe boekwerkje, dat blijkens de opmerking op de laatste pagina altijd eigen dom van de Staat der Nederlanden blijft, is een noodzaak geworden. (ANP) DEN HAAG (ANP) - Veel ga- ragerekeningen lijken luk raak te worden opgemaakt. Uit een onderzoek van 2000 re keningen voor kleine en grote onderhoudsbeurten zijn grote o prijsverschillen gebleken voor dezelfde werkzaamheden en len onderdelen. be Ook voor dezelfde autoty- bij pen hanteren de verschillende bij dealers zeer uiteenlopende on- ee derhoudstarieven. Dit schrijft v~ de Consumentenbond in het en november-nummer van de col Consumentengids. De bond noemt de enorme va prijsverschillen - voor het- me zelfde type van een merk - sc' voor het werkplaatstarief, ge voor de olie en voor de ge- en bruikte onderdelen 'opval- de 'Ziel Minister zal het nooit meer doen: Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Het omstreden miljoenencontract tussen de regering en de Limburgse on dernemer Melchior is niet meer terug te draaien. Wel eist een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, VVD en D'66) dat een dergelijke overeenkomst nooit meer aan gegaan wordt, zo bleek giste ren. Zoals bekend heeft Melchior ruim 3,5 miljoen gulden van de regering ontvangen om te be kijken of Aruba economisch nog te redden is. De woede van de Tweede Kamer richtte zich ook nu weer op de voorwaarden waarop Melchior het bedrag ontving. Volgens de PvdA is er geen enkele voorwaarde aan verbonden. Het CDA behoudt „grote aarzelingen" rond het contract. Minister De Koning liet we ten „dat een dergelijk contract nooit meer afgesloten zal wor den. De situatie was zo uniek dat zoiets waarschijnlijk nooit meer zal voorkomen". V zijn gem al b (gem: ven gebo volg houd zou D gett len zen seer in 19 zieke en 1 De St: V kenh elk j ('bou dat 5 veel kenh heb" er ee jard goed M bou Dij iri ZESTIEN maanden heeft het Kremlin kt aanbod van Nederland om geen Ame plaatsen als de Russen op de dag var 378 SS-20 raketten op West-Europa ge die tijd heeft Moskou weinig of niets va opeens eergisteren het bericht werd g Unie alsnog bereid is te praten. Op voor niet tot plaatsing wordt besloten. Russische machthebbers behoren ni taan reagerende mensen, die in een o gebaar kunnen maken. Gorbatsjovs zijn ters op het schaakbord. Iedere zet in wordt tevoren uitvoerig gewikt en gewo ties van dien, liefst tot aan het eindspel de hand om de uitnodiging onder voorw een gesprek met zijn Russische collec plaats te zien als een doelbewuste pogi het vandaag te nemen plaatsingsbesluit gelijke stennis te veroorzaken. Nederland is voor Rusland alleen van door het wegvallen van de nationale c< landse politiek en het defensie-beleid vai noot een zwakke schakel in de NAVO lukken om Nederland, gebruikmakend verdeeldheid over de rakettenkwestie, n tisch bondgenootschap te vervreemden aanstaande ontmoeting met Reagan een innemen. En daar gaat het allemaal om. Neem Het is toch volstrekt onaannemelijk, dat lerlei vooraanstaande dissidenten verlof te verlaten, omdat ze zich plotklaps het coorden van Helsinki Ook hier is spr scenario, dat er op gericht is de beeldvol de zijnen aan de vooravond van Genève te vijzelen. Zou het, ondanks de kritische beme Russische gebaren van goede wil te pla standig zijn de Sovjet-Unie het voordee een Op het eerste gezicht is men ger gend te beantwoorden. De kans op het i kernbewapening is dusdanig, dat bij po tot een betere verstandhouding te komei Is. Dat risico moet dan echter wel word Mogelijkheid dat de offerte aan Lubbers kuil. En daar lijkt het op, zowel door het diging is overhandigd als door de voor 9een plaatsingsbesluit genomen mag wc Waar geen enkele concrete toezegging genover staat. Den Uyl meent, dat Lubbers een 'leve begaan als hij niet op de 'zwaar geclaus 'igaan. Wij houden het er op, dat Lubbe stelde condities - wel naar Moskou te g ongeloofwaardig zou maken als NAVO-bc Unie op het levensgevaarlijke idee zou concessies op het gebied van ontwapenir de Westerse wereld, te beginnen met Nee >oe is. Een plaatsingsbesluit nu houdt nameli "es open want indien de Russen alsnog Willen doen, kunnen de acht-en-veertig~' stemde kruisraketten achteraf zonder cui gereduceerd worden. r

de Stem | 1985 | | pagina 2