EN ÏINGEN -SERIE. SPORT Lancia en Austin Rover met nieuwe wapen in RAC MENT JAN LAMMERS WACHT HET JUISTE MOMENTAF Citroën met BX 4 klaar voor rally-wereldtitel KEVERTJE HAL VE EEUW OP DE WEG EYBOER AUTOSPORT AGENDA bn de markt [Papier en pen Bewijzen Anti-slipschool Zelfvertrouwen Rothengatter Uijuhu I NUVCIVIPCH laoo lUMOXJMi A53 A58 Tatra 815 Geen naafreductie toch veel trekkracht aan de t wielen. jlianastraat 66 el. 01140-13578 n een van onze 5-modellen. varing zal uw rachtingenovertreffen |KT RIJDEN GEWELDIG. HEYBOER BV SPUtPLEIN 43 jklns tel oir;: 1:23 011.l'hu rijfswagens gens en opleggers 1 De huldiging van de EC-race in Monza. Winnaar Lammers wordt geflankeerd door laraurri (links) en Jellinski. Jan Lammers (29) sloot vorige week het Europa- Cup-seizoen voor Renault V6 Alpines af met een zege op het circuit van Vallelunga. Het was de derde zege voor Lammers, die in de eindrang schikking genoegen moest nemen met een derde plaats. De coureur uit Zandvoort heeft een druk seizoen achter de rug. Behalve de twaalf Alpine races was hij ook actief in de groep C, F3 en het CART-racen, de Amerikaanse tegenhanger van de Formule-1. De Stem zocht Lammers vorige week in Zandvoort op tijdens een van zijn spaar zame vrije dagen. Heeft hij zich verzoend met en plaats achter de vangrails van het Formule 1-cir cus of hoopt hij toch nog op een come-back? Lammers keert dolgraag terug, maar dan wel om te presteren en niet om achterin het veld mee te hobbelen. Lammers in een Amerikaanse CART. Formule leen nuchter doel, deen obsessie Door Ad Pert ijs I ZANDVOORT - „Het voor- I programma is mijn plaats I niet". Jan Lammers zegt het I met een vanzelfsprekend heid, die bij een gevestigde I kampioen hoort. Toch heeft j hij het hoofdnummer, de I Formule-1, dit jaar weer vanachter de vangrails moe- I ten volgen. De 29-jarige cou- reur uit Zandvoort moest het I tijdens de meeste Grand I Prix stellen met een rol in I het voorprogramma, de I Europa Cup voor Renault V6 I Alpines. Daarin trad Lam- jmers met wisselend succes I op. Vorige week zondag [werd bij Rome de laatste race gehouden. De Neder- lander won op overtuigende j wijze, maar in de eindrang- schikking moest hij met een straatlengte achterstand ge- noegen nemen met een derde [plaats achter de Argentijn I Larrauri. „Ach, wat zegt die derde plaats. De laatste races heb- I ben aangetoond dat ik de beste rijder ben in die klasse. Ik heb drie races gewonnen, ben een paar maal in gewon- nen positie uitgevallen en kon lange tijd niet beschik- ken over optimaal materiaal. Neem de race in Zandvoort. [Met die wagen was vooraf I een vierde plaats het hoogst I denkbare. Ómdat ik het cir- cuit op mijn duimpje ken en j voor eigen publiek wilde [vlammen, sleepte ik er toch nog een tweede plek uit." Jan Lammers heeft een [druk seizoen achter de rug. „Ik ben zelden meer thuis. Mijn vaste schema is maan- thuiskomen en woens- weer afreizen." Halver- I wege de opsomming van zijn race-activiteiten dit seizoen moet Jan Lammers er pen en papier bij pakken om orde te scheppen in zijn veelheid van wedstrijden. „Op de eerste plaats heb ik het Europese kampioen schap voor Renault Alpines gereden. Als vaste rijder voor het Nederlandse Roth- mans-team was dat de hoofdmoot. Eens even kij ken. Monaco, Monza en Val- lalunga gewonnen. Derde plaats in de eindrangschik king. Daarnaast heb ik een IMS A en vier CART-races gereden in Amerika. Gezien de toekomst, waren dat de belangrijkste wedstrijden. Die CART-wedstrijden zijn daar populairder dan de vergelijkbare Formule 1- wedstrijden. In het begin van het seizoen moest ik be talen om aan de IMSA-race in Miami mee te doen. Dat vond mijn manager echter geen bezwaar. Je zult je toch eens moeten mengen in die wereld. Die IMSA is een soort groep C-race over drie uur. De opzet lukte. Ik kwam in contact met allerlei men sen, wat weer resulteerde in contracten voor vier wed strijden. Ik ben begonnen te rijden voor ene meneer Armstrong, maar de organi satie bij die man was wel zo droevig dat ik er na twee wedstrijden uitgestapt ben. Ik kon toen overstappen naar STS en dat leverde o.a. een vijfde plaats op in La- guna Seca. Het is alleen jam mer dat STS er op het einde van het seizoen mee stopt. Er zijn echter voldoende con tacten om volgend jaar ver der te rijden in Amerika. Dan heb ik nog een paar Groep C-races gedaan. Monza en Silverstone voor het Canon-Porsche team, na ruzie met manager Lloyd vlak voor Le Mans uit het team gestapt, en vervolgens Brands Hatch gedaan voor Jaguar. In de training ging het daar prima, alleen tij dens de race viel ik door pech al na twee uur uit. Tot slot heb ik nog een enkele Formule 3 race gedaan en heb ik voor de NOS het me rendeel van de Formule 1- races verslagen." Lammers leidt het veld in Zandvoort tijdens een Alpine-race. Al dat gerace moet uitein delijk leiden tot een plaats in een goed Formule-1 team. Lammers was al eens vaker actief in het circus van Ber- nie Ecclestone. „Toen was de formule-1 voor mij echter een obsessie. Ik wilde per sé rijden. Waar kom je dan als beginneling terecht. In kleine slecht georganiseerde teams. Omdat je het goede materiaal niet hebt, kun je je nauwelijks in de kijker rij den. Je kunt je gewoon niet bewijzen," aldus de Zand- voorter. In 1979 reed hij voor Shadow, in 1980 gevolgd door ATS en na de GP van San Remo stopte hij er in 1981 voor de eerste keer mee. In 1982 pakte hij bij het krak- kemikkerige team van Theodore enkele races mee en hield het toen verder voor gezien. Eind 1983 besloot Lam mers zich volledig te gaan concentreren op het autorij den en verkocht daartoe zijn anti-slipschool. „Directeur/ eigenaar zijn van een slip- school en professionele auto coureur zijn gaat gewoon niet samen. De beide zaken leiden onder elkaar. In no vember 1983 heb toen maar besloten om de slipschool te verkopen aan mijn mede compagnon Interstate. Met pijn in mijn hart overigens. Wat ik vind het nog steeds een fantastisch bedrijf. De spaarzame keren dat ik thuis ben, ga ik er altijd even langs. Koffie drinken en zo." Voor 1986 verwacht Jan Lammers nog geen plaats in de hogeschool van het auto rijden. „De tijd is er nog niet rijp voor. Weinig rijderswis selingen momenteel. Mocht er een kans komen dan grijp ik hem graag. Maar dan wel in een goed team. Als ze me nu drie ton zouden bieden om voor een team als Osella te gaan rijden, zou ik dat niet doen. Die ellende heb ik allemaal al een keer meege maakt. Tot de tijd dat er een echt goede aanbieding komt is het zaak tot vervelens toe in al die andere nummers te blijven rijden. De Alpine cup sla ik dan nog het minst hoog aan. Laraurri heeft met een groot verschil die cup gewonnen, maar geloof maar niet dat ze om hem staan te vechten. Iedereen weet gewoon dat ik de beste coureur ben in die serie. Dat is geen bluf. Vraag het maar aan de rijders in de Fl. Wat me tegenhoud? Het geld in direct. Wanneer ik nu tien miljoen had, stapte ik zo een topteam binnen. Maar ik ge loof niet dat het ontbreken van die tien miljoen me die kans zal onthouden. Nog maals tot vervelens toe in al lerlei bij nummers blijven rijden en maar afwachten. Wat dat betreft heb ik de meeste hoop op Amerika." Het zelfvertrouwen ken merkt Lammers. „Maar wat wil je. Ik ben met het auto racen opgegroeid. Hoe gaat het bij de meeste anderen. Die vinden autorijden leuk enb stappen over op het ra cen. Ik ben begonnen met ra cen. Rob Slotemaker heeft me destijds helemaal ge maakt. Van jongs af aan heeft hij me getraind. Tot vervelens toe dezelfde oefe ningen doen met een auto om de juiste reflexen aan te leren." De Zandvoorter heeft niet het gevoel dat hij zijn kans heeft laten glippen. „Ik denk dat die conclusie vaak te vroeg wordt getrokken. Ik ben pas 29. In een race-car- riere moet je een groot aan tal belangrijke beslissingen nemen. Met wie je in zee gaat, welke mensen je tegen komt enz. Wil je de top halen dat moet het allemaal mee zitten. Neem mijn debuut in de Formule 1. Toen waren er 30 wagens voor 24 start plaatsen. Dat is dus harder knokken dan nu, wanneer er tijdens de training maar een of twee wagens hoeven af te vallen. Pas wanneer ik over tien jaar nog niet mijn uit eindelijke doel heb bereikt kun je stellen dat ik ergens op die lange weg een ver keerde afslag heb genomen. Maar nu zeker nog niet. Nogmaals ik heb de capaci teiten om zo in een Formule I-wagen te stappen. De kring mensen die daarvan overtuigd is wordt steeds groter. Het is alleen zaak van afwachten en niet blind in de eerste de beste wagen stappen. Formule 1 is voor mij nu een nuchter doel, geen obessie." Met de goede prestaties van Arie Luijendijk (beste debutant en buitenlander op Indianapolis) en het Fl-de- buut van Huub Rothengat ter, is Lammers niet langer de enige Nederlandse toppi- loot. „Voor mij hebben er dit seizoen twee rijders potentie getoond. Op de eerste plaats Arie Luijendijk Hij heeft het van ons allemaal het slimst aangepakt door direct naar Amerika te gaan. De tweede is Gerrit van Kou wen, die potentie heeft ge toond in de Formule 3. En Rothengatter. Och, ik heb respect voor die jongen, maar wat heeft die nou ge presteerd. Maar hij heeft ook niet het materiaal om zich te onderscheiden. Dat Rothen gatter mijn terugkeer in de Fl in de weg zou staan is een typisch Hollandse gedachte. Er rijdt toch ook meer dan een Italiaan of Fransman piiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Autosportliefhebbers kijken al maanden reikhalzend uit naar de Engelse RAC-rally. Niet dat deze afsluitende VVK- rally belangrijk is voor het eindklassement (Peugeot en Timo Salonen hebben de titels al lang op zak), maar aan de start verschijnt minimaal een tweetal noviteiten. Austin Rover komt aan de start met de Metro 6R4, een compact vierwielaangedreven rallymonster. Tony Pond gaat het gevaarte naar alle waar schijnlijkheid besturen. Lancia gaat in Engeland eindelijk het vierwiel-geweld van Peugeot en Audi beant woorden. De Italianen steken het Kanaal over met de Delta S4. Niet alleen de beide Finse fabrieksrijders Marku Alen en Henry Toivonen stappen in de Delta S4 ook semi-fabrieks- coureur Masimo Biassion krijgt de beschikking over de eerste vierwiel aangedreven Lancia. Bij Audi kijkt men een stuk opgewekter de wereld in sinds Röhrl in San Remo het ijzer- sterke Peugeot-team in het stof liet bijten. Met de nieuwe Quattro Sport SI lijken de Duitsers eindelijk het ant woord gevonden te hebben op de lijn (ideale gewichtsverde ling via middengeplaatste mo tor) die Peugeot voor jaren heeft gezet. Audi komt in En- Michele Mouton. geland aan de start met Mi chele Mouton (de Francaise rijdt momenteel de Ivoorku strally) en Hannu Mikkola. Het debuut van de BX 4TC, Opel Kadett 4x4 en Ford RS 200 lijkt nog wel een tijdje op zich te laten wachten. Ford heeft al wel Stig Blomqist aangetrokken als toprijder. Opel en Citroën wachten waarschijnlijk de nieuwe reglementen van 1987 af. Mo menteel moeten er van een be paald type 200 exemplaren worden gebouwd, alvorens de wagen in wedstrijden mag uitkomen. In 1987, bij de in voering van de Groep S, wordt dat aantal naar beneden ge bracht tot 20. De BX 4TC Evolution van Citroën AMSTERDAM - Citroën is helemaal klaar voor de strijd om het wereldkampioenschap Rally in 1986. Nadat al eerder duidelijk was geworden dat de Franse constructeurs op basis van de succesvolle Citroën BX, bezig waren aan het ontwikkelen van een echt 'rally-kanon', is het thans zover dat de BX 4 TC „Evolution", met in de toe komst Jean-Claude Andruet en Philippe Warbergue achter het stuur, aan de buitenwereld kan worden getoond. Van deze BX 4 TC „Evolu tion" worden in totaal 20 wa gens gebouwd, die in de loop van het jaar ingezet kunnen worden in de grote rally's. De wagens beschikken over een motorvermogen van 380 pk bij 7.000 toeren per minuut. Vier- wielaandrijving, een hydrop- neumatische vering en een stuurbekrachtiging met auto- Door Jack Arentsen ftöCIES 100 en 50 jaar gele- Fzijn er ontwikkelingen ge- die van grote invloed zijn peest op de mobiliteit van fflens. (Tijdens de novemberdagen F11885 reed op een 3 kilome- I' lang traject tussen de ptduitse plaatsjes Cann- 1® en Untertürkheim voor ['eerst een 'Niederrad'; een is, respectievelijk petro- aangedreven tweewieler |e in 14 maanden door Gott- F> Daimler en Wilhelm May- p1 was ontwikkeld. Deze [Motoriseerde 'rammelkast', ris men het ongeveerde pderrad' met zijn houten met ijzerbeslag toen e, werd uiteindelijk de Moper van de stoere mo- f 'ietsen die nu op de wegen |wn. |%tig jaar later, in de van 1935, werd opnieuw (West Duitsland een schep- p gelanceerd die een beslis- P® bijdrage leverde aan de prisering in tal van lan- T Prof. Ferdinand Porsche tenteerde toen de Volks- i Kever, waarvan er tot J®e 20,63 miljoen stuks zijn ISj'uwd. Sinds 17 februari I®' toen in Wolfsburg de |W.034ste Kever van de "1 'iep en het tot dan toe be- pide wereldrecord van de jwidarische 'T'-Ford werd P'oken, is de Kever al 'pro- 'ewereldkampioen'. e maiden-trip met de eer- r'otorfiets ter wereld op 10 ntober 1885 was verre van portabel. Na de 3 kilometer Motorfiets viert eeuwfeest streeks met zijn voeten aan de grond komen. Besturing De eerste motorfiets ter wereld. lange testrit, die door de 16-ja rige zoon van Daimler werd afgelegd, werd danook niet over een motorfiets gesproken, maar over een 'bottenschud- der'. De motor, met een cilin derinhoud van 0,264 liter die een vermogen leverde van 0,5 pk bij ongeveer 600 omwente lingen per minuut, was onder de zitplaats van de bestuurder gemonteerd. Om de trillingen van de krachtbron, die het achterwiel aandreef, enigszins te dempen, werd de hoge en smalle 'reitwagen'-motor in rubber lagers opgehangen. Links en rechts van het onder stel (dat in vele opzichten dui delijke overeenkomsten ver toonde met de frameconstruc ties van de loopfiets) waren kleine verende steunwielen aangebracht, waardoor de motorfiets nog enige koerssta- biliteit had. De steunwielen moesten ook het kantelen van het voertuig voorkomen. Door de hoge zitplaats kon de be stuurder namelijk niet recht- De besturing gebeurde met behulp van een horizontale stang, die was verbonden met de vork van het voorwiel. Een trekveer hield de onbelaste stuurinrichting in de rechtuit stand. Na het starten van de motor met de slinger, kon de bestuurder door het draaien van een kruk de overbren gingssnaar tussen motor en achterste aandrijwiel span nen, de krachtstroom herstel len en zo de motorfiets in be weging brengen. Door twee verschillende overbrengingen bereikte het voertuig snelhe den van 6 en 12 km/u. Wan neer men de aandrijfriem op de andere schijf wilde leggen, moest het voeruig wel hele maal stil staan. Ondanks de geslaagde proefrittten in de november dagen van 1885 werd de ont wikkeling van deze tweewie ler toch niet voortgezet. Gott lieb Daimler was in gedachten al bezig met de aandrijving voor schepen en vierwielige wegvoertuigen. In het oktrooi- schrift werd zelfs een voor de winter geschikte versie met glijders genoemd, maar het duo Daimler-Maybach pakte de uitwerking van het twee- wieler-idee niet meer op. Het ging hen uitsluitend om een zo goedkoop mogelijk prototype die de geschiktheid van hun motor voor inbouw in voertui gen, moest bewijzen. Kever Werd de verdere ontwikke ling van de motorfiets in 1885 voorlopig stopgezet, anders ging het met het eerste proto type van de Volkswagen Ke ver: het geesteskind van Prof. Ferdinand Porsche. Het con cept van Porsche voorzag vanaf het begin al in een vol waardige, betrouwbare en eenvoudig te bedienen auto met een verhoudingsgewijs lichte constructie. Nadat na 1935 miljoenen testkilometers waren afgelegd, werd begin 1938 de definitieve vorm voor de Kever gevonden. Het idee van de Kever is danook ouder dan de geschiedenis van de Volkswagenfabrieken, waar- matische terugloop, behoren tot de basis- constructie die uit de fabriek in Trappes komt. De wieldraagarmen vóór en achter kunnen bij de BX 4 TC verticaal verplaatst worden teneinde de carrosseriehoogte, afhankelijk van de bodemge steldheid, te wijzigen. AUTOSPORT-EVENEMENTEN in november: FORMULE 1: 3 nov. GP Australië (Adelaide); ENDURANCE: 10 nov. Sandow Park (Australië); WK- RALLY: Ivoorkust (29 okt.-3 nov.), 23-28 nov. RAC-rally (Engeland); NK-RALLY: 9/10 nov. Köln-Ahr- weiler (W-Duitsland); RALLY SPRINT: 24 nov. Doetinchem; TERREINSPORT: 10 nov. Volkel; OVALRACING: 17 nov. Lelystad; KAR TING: 17 nov. Amsterdam (Wintercup). De Kever 'V 1' uit 1935. Deze wagen had een luchtgekoelde tweetakt-boxermotor en een vloersectie die bestond uit staalplaat en hout voor in mei 1938 de eerste steen werd gelegd. Naar meer dan 150 landen werd de wagen in de loop van de tijd geëxporteerd. Langza merhand loopt het Kever-tijd perk echter ten einde. In Duitsland werd de produktie al in 1978 gestopt Brazilië, Me xico en Nigeria produceren nog steeds, maar de export naar Europa is enkele maan den geleden gestaakt. In Bra zilië, Mexico en Nigeria ligt de dagproduktie tegenwoordig op gemiddeld 420 eenheden; een mager getal in vergelijking met de gemiddelde dagpro duktie in 1971: liefst 5.535 wa gens. Schattingen Begin augustus zijn de laat ste 3.150 Kevers naar Europa gekomen. Begin 1986 zal de laatste jubileum Kever onge twijfeld verkocht zijn. Toch mag niet verwacht worden dan deze Volkswagen snel uit het straatbeeld verdwenen is. i Volgens schattingen rijden er 1 momenteel over de hele we reld nog 8 miljoen Kevers rond, waarvan bijna 1 miljoen alleen al in West Duitsland. Van de 477.191 Kevers die in de loop van de jaren in Neder land aan de man en de vrouw zijn gebracht, rijden er vol gens een globale berekening nog altijd zo'n 10.000 stuks rond.

de Stem | 1985 | | pagina 21