bleem NIEUW JEUGDPLAN GEZONDHEIDSZORG ROND: 4Goeie maatjesHn de Kamer Driekwart wil referendum Mk 4 Stadsverwarming duurder dan cv' KlflNE PRIJS! Meer werk en één Europa YDT Tilburg gered Auteurs krijgen in '86 leenvergoeding US MÉÉR DAN N ANDER... R DAN WEI?' ONDERZOEK PLAATSING Industriebond FNV laat herbezetting ATV vallen 221122 ik DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 BINNENLAND Problemen met woonlasten bijna voorbij Deeltijdbanen ministeries fors gegroeid VERKIEZINGSPROGRAM D'66: PRODUKTIE TRANSMISSIE T5 PAGINA Shultz rekende erop dat Nederland uit de boot zou vallen - fotoarchief de stem niet verwonderlijk dat ook de Amerikaanse media wei nig regels c.q. seconden meer overhebben voor het Kruis- rakettenprobleem in ons land. De aanbieding van het volkspetitionnement, vorig weekend, heeft bijna geen krant in de VS gehaald. De Amerikanen zijn bezig met de komende top Rea- gan-Gorbatsjov in Genève en ze zien die meer als een populariteitscompetitie tus sen beide leiders voor het wereldpubliek dan als een ernstige aanzet tot ontwape ning. En waar in de VS con crete kernwapens in discus sie zijn, zijn dat de intercon tinentale MX-raket, de nieuwe B-l kernbommen- werpers en de nucleaire Tri- dent-onderzeeërs. De 'cruise missile' is niet omstreden in de VS, ook al heeft het Pentagon er liefst duizend van in bestelling (c.q. reeds ontvangen), voor zowel te land, ter zee als in de lucht. Dat er aan de Ne derlandse NAVO-tak 48 Kruisraketten komen te hangen is voor de Amerika nen meegenomen. Aan een nucleaire boom zo volgela den, had men ze ook niet echt gemist. ENTIE) m X e Patent-rekening. Een nieuwe ntage dat oploopt naarmate it onze rente over uw gehele Patent-rekening gunstig af bij En daarom kan onze 5%% u )ij een ander. NT-REKENING: De rentevergoe- een basisrente en 'n premie rente. Beide worden tweemaal per jaar uitgekeerd, op 1 juni en 1 december. Precies op die momenten dat het u goed van pas komt De basisrente krijgt u altijd over 't hele tegoed, over dat deel van uw spaar- alfjaarperiode onaangesproken Natuurlijk bent u altijd vrij om u maar wilt. In het tabelletje ziet ort Wilt u meer informatie, 6-4221122 (op werkdagen van in 10.00 tot 13.00 uur). IAL JE MÉÉR UITJE SPAARGELD. T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Stads verwarming is in vee] ge vallen honderden guldens per jaar duurder dan de aardgasgestookte centrale verwarming. Deze boodschap ontving de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken woensdag van het Landelijk Overleg Stadsverwarming Afnemers Nederland (LO- SAN), dat de belangen be hartigt van de gebruikers van stadsverwarming. Volgens deze organisatie richten de stedelijke ener giebedrijven zich bij het vaststellen van hun tarief op het, vaak heel dringende, advies van de Vereniging Stads verwarmingsbedrij ven in Nederland (VESTIN), waarin de producenten zijn verenigd. Als gevolg daar- van komt er niets terecht van het principe dat stads verwarming niet duurder mag zijn dan de CV. De Kamercommissie kreeg het dringend verzoek te zorgen voor één gemeen schappelijk tarief dat uit vier componenten is samen gesteld: een eenmalige bijdrage in de aansluitkosten een jaarlijkse eigenaren- bijdrage een jaarlijks vastrecht voor de verbruiker een bedrag voor het ver bruik. Verder bepleit LOSAN de installatie van direct aflees bare warmtemeters, com pensatie van het warmte verlies in leidingen die niet tot de woning behoren, tem peratuurregeling in de wo ning en tegemoetkoming in de kosten voor de aanschaf van nieuwe pannen en een elektrisch fornuis bij ver huizing, omdat de woning niet over een aardgasaan sluiting beschikt en er dus elektrisch gekookt moet worden. De woordvoerders Zijlstra (PvdA) en Braams (WD) vroegen zich af hoe het mo gelijk is dat bij gebruik van afvalwarmte, en daar komt het bij stadsverwarming toch op neer, geen lagere prijs uit de bus komt. Voorzitter De Boer van de LOSAN rekende de Kamer voor dat de subsidies voor dubbele beglazing, spouw muren en platte daken veel hoger waren dan voor de via stadsverwarming te bezui nigen energie. Voor dubbel glas zelfs het dubbele. Maar intussen heeft het kabinet de subsidie van stadsver warming helemaal afge schaft, ondanks aandrang vanuit de oppositie in de Tweede Kamer. 'Het water staat in veel gevallen tot aan de lippen', aldus De Boer. DEN HAAG (ANP) - Zowel voor huurders en huiseigena ren als voor het ministerie van Volkshuisvesting is het einde van het probleem van de woonlasten in zicht. Aldus drs. J. Conijn woens dag op een bijeenkomst van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. Conijn is verbonden aan het onder zoeksinstituut Technische Be stuurskunde van de TH in Delft. Hij baseert zijn verwach ting enerzijds op de financiële en sociale ontwikkelingen in de maatschappij, en ander zijds op het gevoerde en nog te voeren beleid van staatssecre taris Brokx. Zo constateert hij dat de in komens weer gaan stijgen en dat de werkloosheid daalt, wat ONDERZOEKER TH: onder meer gunstig is voor de koopkracht. Verder wijst Co nijn op de sinds 1982 dalende jaarlijkse huurverhoging en op de gedaalde hypotheekren te. Hij stelde vast dat het mi nisterie van Volkshuisvesting het enige departement is dat in de komende jaren financiële meevallers zal hebben varië rend van 500 miljoen gulden in 1986 tot 1,7 miljard gulden in 1989. Die zullen het gevolg zijn van meevallende uitgaven voor huursubsidie. Conijn merkte nog wel op dat de regering volgens hem huurders in de afgelopen drie jaar onrechtvaardiger heeft behandeld dan mensen met een eigen huis. Brokx heeft alle bezuinigingen ten laste la ten komen van het hurende deel van de bevolking, terwijl huiseigenaren juist konden profiteren van een steeds la gere rente. Bovendien worden zij komend jaar getrakteerd op een verlaging van het huurwaardeforfait, waardoor zij minder belasting gaan be talen. Hij zei ook nog dat de (ge ringe) huurverhoging van twee procent in 1986 wel niet vreemd zal zijn aan de verkie zingen in dat jaar. Bijna 7.000 nieuwe banen LEIDSCHENDAM (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid), staatsse cretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) en minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) hebben woensdag met de AbvaKabo, de CFO en de Ambtenarencentrales een overeenkomst gete kend over de invoering van een jeugdplan dat 6.500 banen moet opleveren in de ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtingen en psychiatrische ziekenhuizen. De banen komen beschikbaar door invoering van een 36-urige werkweek voor leerling-verpleegkundi gen en -ziekenverzorgenden en verlenging (en daar door verbetering) van de opleiding. Het plan treedt op 1 septem ber 1986 in werking en dan kan het nog tot 1990 duren voor alle 6.500 extra arbeids plaatsen zijn bezet. Als dat tenminste niet onmogelijk wordt gemaakt door nieuwe kortingen op de ziekenhuis budgetten, zo waarschuwden vertegenwoordigers van de bonden en de Nationale Zie kenhuisraad (NZR) woensdag. Zij achten het ook niet uit gesloten dat het 'aanbod' van leerlingen wellicht niet groot genoeg zal zijn, gezien de pro blemen die veel ziekenhuizen nu al hebben om aan leerlin- in te komen. Een van de oorzaken van de problemen bij de werving van personeel, de vrees om na het behalen van het diploma te worden ontslagen zoals enkele jaren geleden nog gebeurde, is echter verdwenen. Het jeugd plan houdt rekening met de ontwikkeling van de vraag en er is een groeiende behoefte aan gediplomeerden. In de huidige korte theoreti sche periode krijgen de leer lingen geen loon. Hun ouders ontvangen alleen kinderbij slag. In de nieuwe situatie zal bovenop de kinderbijslag of wat daar voor in de plaats komt, een zakgeld van 400 gul den per maand worden be taald. Het plan is in 1984 gelan ceerd door bestuurder Hijzen van de AbvaKabo. Hij zag er een mogelijkheid in om uit de problemen te komen die de al gemene arbeidstijdverkorting in de ziekenhuizen opleverde. Omdat de voor de opleiding bestemde tijd niet kan worden bekort zou de 'werktijd' van leerlingen relatief meer afne men dan met het percentage van de arbeidstijdverkorting. Zelfs bij 100 procent herbezet ting zou een vermindering van de dienstverlening het gevolg zijn. Het plan is niet getekend door de belangenvereniging 'Het Beterschap', omdat die meent dat de opleiding in de ziekenhuizen moet worden vervangen door die op scholen voor middelbaar beroepson derwijs. Ook de CFO en de AbvaKabo geven eigenlijk de voorkeur aan dagonderwijs, maar zij lieten de uitbreiding van de werkgelegenheid voor jongeren de doorslag geven. Een voorlopige studie heeft trouwens uitgewezen dat vol ledige overschakeling op dag onderwijs ongeveer anderhalf miljard gulden zou kosten en dat zit er voorlopig niet in. De overheid stopt 17 miljoen gulden in het plan (13 miljoen daarvan was al gereserveerd voor een wijziging in de oplei ding tot verpleegkundige-A). Verder wordt het bekostigd door de salarissen van toe komstige leerlingen in zieken huizen van de overheid (aca demische en gemeentelijke) te verlagen tot het niveau van die in de particuliere instellin gen. Dat levert jaarlijks 16 miljoen gulden op. DEN HAAG - Volgend jaar krijgen in Nederland geves tigde auteurs een bedrag uit gekeerd voor het aantal malen dat een door hen geschreven boek wordt uitgeleend. Dat is de Tweede Kamer van plan nadat zij daar giste ren met minister Brinkman (Cultuur) over sprak. In ja nuari reserveert de bewinds man voor dit plan vijf miljoen gulden. Brinkman vindt ech ter wel dat ook de bibliothe ken bij moeten passen om de leenvergoeding mogelijk te maken. Ondanks deze plannen ver schillen de politieke partijen van mening over de defini tieve opzet van de leenrege- ling. De WD wil de regeling opnemen in de Auteurswet, D'66 in een Kunstenwet en de keus van de PvdA is nog niet duidelij k. Bovendien is er nog geen overeenstemming waar de bi bliotheken het geld vandaan moeten halen om de regeling mogelijk te maken. (ADVERTENTIE) voor een df£ rrr anrsfc >d rrwb?.-c s sC lol- tfhn n i -ogniv Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Veel van de mensen die het volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten uitdrukkelijk niet hebben ondertekend, zijn toch geen voor stander van plaatsing. De meerderheid van de bevolking wil geen plaatsing of uitstel van plaatsing en wil daarnaast afstoting van de huidige kernwapentaken van Nederland. Ruim driekwart van de ondervraag den blijkt er voorstander van te zijn dat de bevolking de gelegenheid krijgt zich in een referendum uit te spreken, ook wanneer het kabinet morgen besluit tot plaatsing van de kruisraketten. Dat zijn enkele uitkomsten van een steekproef, die vorige week is gehouden door het Studiecentrum voor Vredes vraagstukken van de Nijmeegse univer siteit en waarvan de resultaten gisteren openbaar zijn gemaakt. Ruim 51 procent van de ondervraag den had de kaart van het 'Komitee Kruisraketten Nee' ondertekend. Ben Schennink van het Studiecentrum geeft toe dat de linkse hoek wat is oververte genwoordigd in deze steekproef, een ver schijnsel dat zich ook voordeed bij een enquete door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek, in januari 1984, over plaatsing van kernwapens. De leiders van het Nijmeegse onder zoek hebben deze vertekening van het beeld rechtgetrokken door afweging van de uitkomsten tegen de uitslag van de Kamerverkiezingen van 1982 en komen dan op een percentage ondertekenaars van 43 procent. De rapporteurs signaleren een in brede kringen bestaand verlangen, dat een compromis gevonden wordt in de vorm van niet-plaatsing, gedeeltelijke plaat sing of uitstel door middel van onder handelingen. Plaatsing van de 48 kruis raketten en daarnaast afstoting van Ne derlands bestaande kernwapentaken zal de meerderheid van de bevolking niet bevredigen, zo luidt de conclusie van de rapporteurs. Zo vindt 58 procent van de onder vraagden, dat de Nederlandse regering met het besluit over plaatsing moet wachten tot na de topconferentie tussen president Reagan en partijleider Gor- batsjov. Van de niet-ondertekenaars vindt 32 procent dat, van de onderteke naars 76 procent. Het petitionnement blijkt een goede graadmeter te zijn geweest voor het ver zet tegen de kernbewapening in het alge meen, concluderen de onderzoekers. Het aantal ondertekenaars dat zonder meer tegen plaatsing is, is uiteraard hoog: 81 procent, terwijl 17 procent uitstel bepleit. Bij de (bewuste) niet-ondertekenaars zijn echter ook tegenstanders van plaat sing, namelijk 6 procent; 21 procent van hen wenst uitstel. De houding der ondertekenaars tegen over de bestaande kerntaken is gema tigd: 40 procent zegt onmiddellijk afsto ten, 30 procent: met de Navo daarover praten. Van de niet-ondertekenaars zegt 3 procent: onmiddellijk afstoten en 30 procent overleg met de Navo daarover. Van de ondertekenaars is 79 procent er sterk voor, dat voor de werkelijke plaat sing in 1988 een volksstemming gehouden wordt; van de niet-ondertekenaars is 29 procent daar sterk voor. Uit verdere analyse, aldus het rapport over de steekproef, blijkt dat in alle poli tieke partijen - met uitzondering van klein rechts - een meerderheid voor zo'n referendum is. D66-wooordvoerder Tom mei links op rechter foto) en landbouwminister Braks bleken gisteren in de Tweede Kamer 'goeie maatjes'. Pre mier Lubbers en oppositie leider Den Uyl (foto links) voerden ook een geanimeerd gesprek, hoewel Den Uyl de premier later hekelde van wege diens weigering te openbaren wat Sovjet-leider Gorbatsjov hem nou precies over de raketten had ge schreven. - foto's anp DEN HAAG (ANP) - Het aan tal deeltijdwerkers op de mi nisteries is in 1984 met 12,6 procent gegroeid. Dat is een verbetering ten opzichte van 1983, toen het aantal deeltijd werkers met 8,1 procent groei de. Deze percentages staan in het rapport 'Cijfers over deel tijdarbeid bij de ministeries', dat voor het vijfde achtereen volgende jaar is verschenen en de de situatie per 1 januari 1985 weergeeft. Uit het rapport blijkt verder dat het aantal mannelijke deeltijdwerkers ruim drie keer zo snel toenam dan het aantal vrouwelijke. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Meer werk en een verdere versteviging van de Europese samen werking: dat zijn de twee punten die D'66 de komende vier jaar centraal stelt. De werkgelegenheid krijgt bij D'66 meer dan voorgaande jaren de aan dacht. 'Dat is nodig, omdat de werkloosheid de samen leving totaal dreigt te ont wrichten. Als je dat niet op lost, kom je aan andere ver langens helemaal niet toe', aldus kandidaat-lijsttrek ker Hans van Mierlo bij de presentatie van het nieuwe D'66-program. Het werkgelegenheidsbe leid dat D'66 voor ogen staat, steunt op drie pijlers: nieuwe banen door verla ging van de arbeidskosten, stichten van nieuwe bedrij ven en opvoeren van de bin nenlandse bestedingen; snelle bezetting van die banen door een ambitieus om-, her- en bijscholings programma; krachtige aanpak van de arbeidsherverdeling. Concrete afspraken tus sen de overheid en sociale partners wenst D'66 neer te leggen in een meerjarig so ciaal contract, gebaseerd op 10 procent arbeidstijdver korting in vier jaar, com pensatie van de overeen komstige bruto-inkomens- vermindering door verla ging van de belasting- en premiedruk en een ver plichte afdracht van een deel van de loonruimte voor extra-scholing. Desnoods wil D'66 een dergelijke re geling wettelijk opleggen. Op Europese schaal moe ten naast de eenwording, vooral de industrie en tech nologie fors worden gesti muleerd. Uit het concept-program, waaraan eind november in Breda een eerste partijraad wordt gewijd, blijkt dat D'66 ook haar imago van politieke vernieuwing niet kwijt wil. Concrete punten: er moeten aparte verkie zingen komen voor de vor ming van een regering. Di recte verkiezing van de mi- nister-president, die ver volgens zijn ministers aan wijst, in plaats van de tijd rovende kabinetsformaties van nu; voor de Kamerverkiezin gen moet een meervoudig districtenstelsel worden in gevoerd, waarin de burgers per district een aantal afge vaardigden kiezen. Voor deel: Kamerkandidaten zijn aangewezen op eigen over tuigingskracht, en schuiven niet meer achter hun lijst trekker het parlement in; het aantal rijksambtena ren moet verder worden te ruggebracht, de vrijko mende middelen worden bestemd voor de gemeen ten; het recht op inspraak wordt op lagere bestuursni- veau's vervangen door een beslissend referendum. De burgemeester wordt recht streeks gekozen. TILBURG Aandeelhouders, overheid, banken en afnemers zijn het eens geworden over een nieuwe opzet voor Van Doorne's Transmissie. De aandeelhouders brengen samen 50 miljoen in, de banken ABN en Amro lenen VDT 30 tot 35 miljoen. Daar mee is de financiële basis gelegd voor het starten van de massa- produktie van schakelbanden. Die produktie zal 'op korte termijn' starten. Eerder was, na vele malen uitstel, sprake van 1 januari 1986 als uiterste datum daarvoor. Wat nu precies met de afnemers is overeengekomen, wordt geheim gehouden. Maar zowel aandeelhouders en directie van VDT als de vakbonden en de ondernemingsraad spraken giste ren hun volste vertrouwen uit dat het nu eindelijk gaat lukken. Van onze Haagse redactie AMSTERDAM - De 36-urige werkweek is volgend jaar haalbaar, maar de werkgevers hebben tot nog toe alles op al les gezet om het proces van korter werken tot laten mis lukken. Werkgevers blijken niet be reid de gevolgen van de kor tere werkweek op een manier aan te pakken die zoden aan de dijk zet, maar ze kiezen daarentegen voor lapmidde len. Dat zei gisteren J. Scher mer, bestuurder van de Indus triebond FNV, tijdens de pre sentatie van een onderzoek naar de gevolgen van arbeids tijdverkorting dat de bond heeft gehouden. Volgens Schermer blijkt dat arbeidstijdverkorting wel tot meer (behoud van) werk leidt, maar het is onmogelijk om aan te geven hoe groot de bij drage aan de werkgelegenheid Rente omlaag DE Amrobank zal vrijdag haar tarieven voor doorlo pende kredieten en persoon lijke leningen verlagen. De nieuwe rente bedraagt, afhan kelijk van het te lenen bedrag, voor doorlopende kredieten 11,4 procent(was 12) en 12,7 procent (was 13,4). Voor nieuw af te sluiten persoonlijke le ningen bedraagt de rente, af hankelijk van het te lenen be drag, 11,5 tot 15,4 procent op jaarbasis. De tarieven waren 12,2 tot 16,1 procent per jaar. Bodemsanering EEN meerderheid in de Tweede Kamer wil dat er meer geld wordt vrijgemaakt voor de bodemsanering. Woordvoerders van onder meer PvdA, D'66, CDA en klein links vroegen daar gis teravond om tijdens de behan deling van de milieubegroting van minister Winsemius. Weer krakers vrij DE rechter-commissaris in Amsterdam heeft woensdag opnieuw tegen de zin van het Openbaar Ministerie zeven verdachten van openlijke ge weldpleging vrijgelaten. Maandag werden al 29 ver dachten, die eerder bij de rel len na een ontruiming in de Staatsliedenbuurt waren aan gehouden, vrijgelaten. Tegen vijf van deze vrijlatingen ging het Openbaar Ministerie in beroep. De zeven die woensdag hun cel mochten verlaten zijn mensen die bij de ongeregeld heden in Amsterdam eind vo rige week zijn aangehouden. Lijsttrekker EVP DE afdelingen van de Evange lische Volkspartij (E¥P) geven de voorkeur aan generaal bd C. von Meyenfeldt als lijst trekker bij de komende Ka merverkiezingen in plaats van het huidige Kamerlid me vrouw C. Ubels-Veen. De af delingen hebben in tegenstel ling tot het partijbestuur Von Meyenfeldt als eerste op de advieslijst voor de kandida tenlijst geplaatst. Ubels is tweede. Oliebestrijding MINISTER Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) heeft woensdag op een symposium over oliebestrijding op de TH te Delft aangekondigd, bereid te zijn de verantwoordelijk heid, ook in financieel opzicht, voor de bestrijding van de kustverontreinijgipg door ,olie op zich te nemen. De uitvoe ring van het beleid zal aan Rijkswaterstaat worden toe vertrouwd. Voor kleine ver ontreinigingen zullen de kust- gemeenten verantwoordelijk blijven. Verdachte vrij AMSTERDAM (ANP) - De rechter-commissaris in Am sterdam heeft één van de ver dachten van de ontvoering van Gijs van Dam, een 17-ja- rige meisje uit Lelystad, vrij gelaten. Zij wordt samen met een 23-jarige plaatsgenoot verdacht van medeplichtig heid aan vrijheidsberoving en poging tot afpersing, omdat zij hun huis in Lelystad ter be schikking zouden hebben ge steld. Deze twee kunnen hier voor veroordeeld worden tot maximaal zeven jaar gevan genisstraf. Aantjes op lijst HET algemeen bestuur van het CDA in Utrecht heeft mr. W. Aantjes op een onverkies bare plaats gezet voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart 1986. Aantjes (62), die in 1978 als voorzitter van de CD A-fractie in de Tweede Ka mer moest aftreden vanwege het bekend worden van zijn lidmaatschap van de Ger- maansche SS, staat op de 37e plaats. De huidige CDA- raadsfractie telt twaalf leden, zodat de kans dat Aantjes wordt gekozen nihil is. Staking Hoogovens BIJ het railvervoer van Hoog ovens in Velsen is een staking uitgebroken. Inzet van het conflict is een beter functie waarderingssysteem voor de 250 werknemers van de afde ling railvervoer. Omdat de treinen die het staal moeten vervoeren over het bedrijfs- complex nu niet meer rijden is het produktieproces voor een groot deel stil komen te liggen. Zwartboek studenten DE Landelijke Studentenvak bond (LSVB) heeft voorzitter D. van Ooijen van de vaste Kamercommissie voor Onder wijs een zwartboek over het nieuwe studiefinancierings telsel van minister Deetman aangeboden. In dit 'beknopt rampenboekje' wordt aan de hand van voorbeelden aange geven voor welke financiële moeilijkheden studenten en hun ouders door de voorge stelde vorm van studiefinan ciering komen te stafuv-De bond wijst vooral op de grote schulden die door de rentedra gende leningen zullen ont staan.

de Stem | 1985 | | pagina 3