Uitgaan in België Theater in rosse buurt Vlissingse pier als monument van morgen Debuut Trouvaille T „Festiral van Tips uit Midden- Zeeland Met 'Uit West' naar Ballet van Vlaanderen Terneuzense vrouwen VJaanDeim ZWARTE KOMEDIE ANTWERPEN INITIA TIEF JAZZCLUB Z-VLAANDEREN id lage prijs. :he lijn. j vergeten z'n jn z'n klasse. J>en, 2 achter- |are tankdop. iij de dichtst een wanneer verkocht uitvoering TER 64 ■1729/2250 DANSTEEN ELSTRAAT 20 01140-3041 ien van de krant. ONDERDAG 31 OKTOBER 1985 PAGINA GIDS 2 fa In de KNS-stadsschouwburg gaat zaterdag 2 november het toneelstuk In Liefdesnaam in première. Het is een diepmense lijk stuk over een man die verliefd wordt op een buurvrouw, terwijl zijn eigen vrouw ongeneeslijk ziek is. Een gevoelig the ma, dat met vakmanschap op de planken wordt gebracht. Aan vang telkens om 20.00 uur op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag, 's Zondags om 15.00 uur. fa Eveneens in de Stadsschouwburg speelt dinsdag 5 november het Publiekstheater uit Amsterdam het indrukwekkende drama Torquato Tasso van Goethe. Aanvang 20.00 uur. fa Het Merksems Kamertheater, Terlindenhofstraat, brengt als eerste produktie van het twaalfde speeljaar de tragi-kome- die van J. Julian Ais 't nog eens pas geeft. Aanvang 20.30 uur. Speeldata 31 oktober, 1 t/m 3,7 t/m 10 en 14 t/m 17 november. fa In theater het Sterretje voor de kleintjes morgen Dat Eendje is me d'er eentje van Mieke Krik. Voor de jeugd van 4 tot 13 jaar zaterdag en zondag De jas van Contrabas door het pop pentheater Pepijn en woensdag 6 november voor de 4- tot 10- jarigen Het mannetje Heb door Joris Jozef. Aanvang telkens om 15.00 uur. fa In Entasis aan de Keyzerlei 29 vanavond een gratis optreden van één van België's meest swingende r&b-orkesten Paul Am- bach His Woogies met vocale medewerking van de Ameri kaanse soul-zangeres Dee Daniels. Aanvang 21.00 uur. fa Het NTG (Nederlands Toneel Gent) presenteert deze week de produktieBouwmeester Solness van Ibsen door het NTG- gezelschap. 1,2,4,5 en 7 november om 20.00 uur en zondag 3 no vember om 15.00 uur. fa Toneelgroep Theater brengt vanavond in de Schouwburg Middelburg een stuk van Herman Heij- ermans op de planken. Het gaat om 'Beschuit met Muis jes'. Acteurs zijn onder meer Piet Römer, Margreet Blan ken, Bea Meulman en Huub Broos. 20.00 uur; f 19,50/pas f 14,50. fa Jongerencentrum 't Beest in Goes draait vrijdag de veelgeroemde muziekfilm van de popgroep Talking Heads 'Stop Making Sense'. Er worden twee voorstellin gen gegeven, namelijk om 20.00 en om 22.00 uur; f 6,00. fa Het theatercollectief Peri kel uit het Belgische Dik- smuide brengt zaterdag een lekkere stuk', 'Leedver maak', op de planken van het minitheater in Middel- fa Nieuwe Muziek Zeeland vertoont zaterdag in de Klo veniersdoelen te Middelburg de film Harlem theater New York. Dit in samenwerking met het Goethe-Instituut. 20.30 uur; f 7,50. fa Het Orkest van de acht tiende eeuw geeft zondag een concert in de Concert en Gehoorzaal van Middel burg. Men speelt onder meer werk van Rameau, Mozart en Beethoven. 20.00 uur. fa Volgende week woensdag speelt het Schönberg ensem ble in de concert- en gehoor zaal te Middelburg. Als so praan treedt daarbij op Marjanne Kweksilber. Diri gent is Reinbert de Leeuw. Het ensemble brengt een Al- ban Berg-programma. 20.00 uur; f 15,00/pas 12,50. fa Met haar nieuwe one-wo- man-show 'In korte broek' komt Adèle Bloemendaal volgende week naar Mid den-Zeeland. Deze show, die al eerder te zien was in Ter- neuzen en Hulst, is door de recensenten geprezen als 'smaakvol, uitbundig en met allure'. Dinsdag in de Schouwburg te Middelburg 25,00/pas 20,00) en woensdag in de Prins van Oranje te Goes (ƒ22,50/pas 18,50). Aanvang beide voorstellingen 20.00 uur. 'In Holland staat een huis' Nooy's Volks theater weer in Terneuzen Rockgroep Rebel in Terneuzen Paris, Texas in filmhuis te Terneuzen Kindertoneel in Dullaert Nog te zien Video Verwacht lallende wieldeksels. *- extra garantie op voordelige T1 HET FESTIVAL van Vlaan deren 1985 is weer bijna voorbij. Tientallen concer ten (klassiek en jazz), veel filmvoorstellingen, happe nings en andere culturele manifestaties zijn de afgelo pen twee maanden in heel het Vlaamse land gehouden. Niet alleen de grote steden, maar ook de kleinere ge meenten stonden bol van de activiteiten. De komende week zijn er nog drie uitvoeringen die ook wat te maken hebben met de Europalia Espana. Vanavond voert het Symfo nie-orkest van de Nationale Opera onder leiding van Sylvain Cambreling in con- certvorm de opera Semira- mide van G. Rossini op in het Paleis voor Schone Kun sten te Brussel om 20.00 uur. Medewerking verlenen en kele prominente Spaanse vocalisten, waaronder de wereldberoemde sopraan Montserrat Caballé. Morgen in het Koninklijk Circus te Brussel brengt hetzelfde orkest de reeds luid bejubelde produktie van Les Contes d'Hoffmann van J. Offenbach, met onder meer de bas-bariton José van Dam. Andere speeldata zijn 3, 6 en 9 november, tel kens om 20.00 uur. Het laatste concert is in de St.-Germanuskerk te Tie nen. Circa 1500 omvat een programma met louter Re naissancemuziek, die aan de Spaanse vorstenhuizen ge speeld werd. Aanvang 20.00 P Eindredactie: Co Meertens Emile Callon ANTWERPEN GENT ■fa De Sapeurloot van Gildas Mourdet door Theaterassociatie De Verrukking in het Museum van Hedendaagse Kunst (Cida- telpark), dinsdag 5 en woensdag 6 november om 20.30 uur. Een doldwaas modern theaterwerk waarin de woorden hoorbaar, maar niet te verstaan zijn. Verbasteringen en verhaspelde uit drukkingen en een grote dosis expressiviteit zijn de ingrediën ten. BRUGGE ■fa In de Stadsschouwburg speelt het Reizend Volkstheater De ontaarde slapers, naar de gelijknamige roman van Ward Ruyslinck. Een drama met de leegheid van het bestaan als on derwerp. Aanvang 20.00 uur. KNOKKE ■fa In de H.-Hartkerk, Dumortierlaan, vertolkt morgen het ge mengd koor Cantabile, solisten en orkest onder leiding van Jacques Martens, een programma met werken van Handel en Bach onder de titel 'Luister der Barok'. Aanvang 20.30 uur. MIDDEN IN de rosse buurt van Ant werpen, het Schipperskwartier, staat een klein vestzaktheater, genoemd naar de straat waar het in gevestigd: Leguit. Hierin werkt onder de naam Zwarte Komedie een groepje jonge acteurs en actrices, die zich niets aan trekken van de regeltjes van het tra ditionele scriptboek voor toneelvoor stellingen. Vol vertrouwen in de eigen visie op het toneelgebeuren worden kritische en soms zwartgallige of choquerende produkties op de planken gebracht. Een ontdekking voor liefhebbers van modern en eerlijk toneel, dat door spekt is van ruwe humor en satire. De maanden november en decem ber presenteert de Zwarte Komedie in theater Leguit een veelkleurig, muzi kaal en satirisch spektakel over het onstaan van de mensheid 'Fien de Siècle'. De acteurs en actrices, onder meer bekend van de BRT-program- ma's Café Paniek en TV-Touché, zet ten een groot aantal typetjes neer en dat alles in een muzikale omlijsting. De voorstellingen zijn elke donder dag, vrijdag, zaterdag en zondag vanaf 21.00 uur, voorlopig tot eind dit jaar. Voor inlichtingen of reservering (vanuit Nederland) tel. 09- 32.32.33.56.78. Rita Reys met Pim Jacobs in Porgy Bess burg. 20.00 uur; f8,00/pas f6,00. JAZZ-VOCALISTE Rita Reys en het Trio Pim Jacobs geven za terdag een concert in het Terneuzense jazz café Porgy Bess. Het optreden is een ini tiatief van de stichting Jazzclub Zeeuwsch- Vlaanderen en maakt deel uit van een serie ju bileum-concerten, opge zet omdat Rita Reys en Pim Jacobs 25 jaar sa men op toneel staan. Tijdens het optreden in Porgy Bess zullen talrijke Rita Reys-klassiekers ten gehore worden gebracht, zo als 'Too close for comfort', 'Can't buy me love', 'My funny Valentine' en 'Desafi- nado'. Rita Reys oogstte haar eerste successen in de vroege jaren vijftig met het Wessel Ilcken Sextet. In deze pe riode kreeg ze ook de titel 'Europe's First Lady of the Jazz'. Na het plotseling overlijden van Wessel Ilc ken in 1957 vond Rita Reys persoonlijke en muzikale steun bij Pim Jacobs, met wie ze in 1960 in het huwe lijk trad. Daarna volgde een EEN VERTROUWDE gast is zaterdag terug in het Terneuzense Zuid- landtheater. Het gaat om Nooy's Volkstheater, dat vorig seizoen veel indruk maakte met 'Hadjeme- maar' en nu te zien is met de nieuwe produktie 'In Holland staat een huis', gebaseerd op de succes volle vooroorlogse Ne derlandse speelfilm 'Ko medie om geld'. Dit stuk zit weer vol van de warmbloedige elementen, die nu een maal onlosmakelijk met het volkstoneel zijn ver bonden: liefde en haat, humor en tragiek, pech en geluk. En dit alles om lijst met zang, dans, veel sfeervolle decors en cos- tuums en een compleet orkest in de bak. Aan deze groots opge zette produktie wordt meegewerkt door onder meer Ben Cramer, Hanny Vree, Hans Boskamp, Dick Rienstra, IJf Blok ker en Herbert Joeks. Aanvang 20.00 uur. DE ROCKGROEP Rebel, vorig jaar derde in de Grote Prijs van Nederland, treedt zaterdag op in de Image Club aan de Nieuwediep- straat te Terneuzen. Rebel is een viermans formatie die is gespeciali seerd in puntige Ameri kaanse gitaarpop. Aanvang 22.00 uur; toegang 3,50. VANAVOND DRAAIT in het Terneuzense filmhuis Zuidland de bekroonde film van Wim Wenders: Paris, Texas. In deze twee uur en twin tig minuten durende rol prent veel schitterende landschaps-beelden, omlijst met de even schitterende muziek van Ry Cooder. Hoofdrollen worden vertolkt door Harry Dean Stanton en Natasja Kinski. Aanvang 20.00 uur. Toe gang 6,- of 5,- (CJP/Pas 65). VOOR KINDEREN van 6 tot 13 jaar speelt de stichting Theater DODD zaterdag in Den Dullaert te Hulst het fantasierijke theaterwerk 'Dag met het Handje'. Het verhaal gaat over rei zen in gedachten. Renée, een schoolmeisje, dagdroomt van verre reizen met veel spanning en een grote dosis humor. Vooral omdat haar twee kameraden meegaan. Dat zijn haar handen, die echter in de droom wel heel wat groter zijn uitgevallen dan normaal. Aanvang 14.00 uur; toe gang 2,50. Rita Reys en het Trio Pim Jacobs treden zaterdag op in Porgy Bess te Terneuzen - foto joop dorst nieuwe periode van succes over de hele wereld, wat on der meer resulteerde in drie Edisons voor de albums 'Just Married' (1961), 'Rita Reys in London' (1969) en 'Rita Reys sings Michel Le grand' (1972). Verder werd ze in 1980 uitgeroepen tot ere burgeres van de Ameri kaanse jazz-stad New Or leans en volgde een jaar la ter haar benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Vorig jaar maakte Rita Reys nog een succes volle toernee door de Ver enigde Staten. Het Trio Pim Jacobs be staat, behalve uit de be kende pianist, componist en tv-presentator zelf, uit zijn broer Ruud Jacobs en Peter Ypma. Het concert in Porgy Bess begint om 20.00 uur; toegang 15,-. DE WERKGROEP 'Uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen' heeft nog een aantal kaarten voor de uitvoering van Le Sacre du Printemps op muziek van Igor Stravinsky door het Konink lijk Ballet van Vlaanderen. De werkgroep wil de liefhebbers in de gelegenheid stellen om deze choreografie van Valery Panov, waar de ballet groep het vorige seizoen grote triomfen mee vierde, bij te wonen op donderdag 14 november in Brugge om 20 uur. Belangstellenden kunnen via Den Hoekzak in Oostburg informatie inwinnen. Er zijn nog enkele tientallen kaarten voorradig. Inlichtingen betreffende de busreis en het vertre kuur worden bij de reservering verstrekt. Eindredactie Henk Postma TERNEUZEN - Drie Terneuzense vrouwen staan deze maand centraal in Galerij Blokken 7 te Terneuzen. Cockie Acke en haar leerlinge Eis Visser laten aquaellen op zijde en keramiek zien. Tiny Cevat toont pentekeningen. Leermeesteres en leerlinge hanteren beiden dezelfde tech niek, maar hebben elk een eigen stijl. De aquarellen van Els Visser zijn somber, vooral de grotere. Ze doen denken aan een wereld na een kernoorlog. Cockie Acke daarentegen ge bruikt veel vrolijke tinten. Bij aquarellen op zijde lopen de kleuren in elkaar over. Wie de techniek van deze kunstvorm beheerst kan hierdoor schitterende effecten bereiken. Vooral bij de werken van Cockie Acke is dat goed te zien. Over de kleuren brengt ze soms met een dun penseel figuren aan. Enkele werkstukken zijn een combinatie van zijde-schilderen en batikken. De gekleurde pentekeningen van Tiny Cevat laten bloe sem en vruchten zien. De kleine werkjes doen Japans aan, vooral door de eenvoud en rust die er van uitgaat. Te zien t/m 23 november. Open: dinsdag t/m vrijdag van 14-18 uur, vrijdag ook tussen 19-21 uur, zaterdag van 14-17 uur. Omringd door monumentale bouwwerken uit het verle den wil de Zeeuwse Cultu rele Raad de discussie over de monumenten van morgen wat dichter bij huis bren gen. De gemeente Middel burg heeft daar dankbaar op ingespeeld en het gevolg daarvan is dat de tentoon stellingsruimte voor nieu were kunst van deze ge meente, De Vleeshal, dezer dagen een vijftal ontwerpen herbergt voor een pier in Vlissingen. 'Architectuur van een Zee-Land' heet deze ten toonstelling. Kwaadwillen den mogen deze bemoeienis vanuit Middelburg met de Vlissingse 'sky-line' be schouwen als een stukje on gezonde annexatiedrift, maar de Zeeuwse hoofdstad zelf biedt nu eenmaal geen mogelijkheden voor vrije in terpretaties van bouwkunst op de grens van land en wa ter. De unieke boulevard van Vlissingen daarentegen prikkelde de vijf jonge en veelbelovende architec- ten(combinaties), die zich op het onderwerp mochten storten, tot ambitieuze ver beeldingskracht. Uitge breide achtergrondinforma tie is samengebracht in een rijkgeïllustreerde catalogus, geredigeerd door Anton van Gemert, hoofd van Middel burgs culturele bureau. Oudere inwoners van Vlissingen herinneren zich nog een wandelpier op hou ten palen, die de tweede we reldoorlog niet heeft over leefd. De vijf ontwerpen to nen een futuristischer aan blik. De opdracht was be grensd met de eis dat er niet Pier met zeecircus: 'weemoedig mooi monument van frustratie'. alleen op de pier gewandeld moet kunnen worden, maar dat er ook een scala van voorzieningen in moet zijn ondergebracht: een sterren restaurant, snel-service- restaurant, speelautomaten- hal, casino, galerie, uitkijk toren, aanlegmogelijkheid voor surfers, visplatform, duiktoren, kiosken, etalages en sanitaire ruimten. De Amsterdammers Jan Benthem en Mels Crouwel zorgden voor een ontwerp, dat de horizon vrijwel onge schonden laat, een smal, zeer langgerekt dek met daaron der een stalen buis. De Ant werpenaar Luc Deleu ziet een pier als een 'off-shore' constructie en trok daaruit een voor de hand liggende conclusie: veranker het boorplatform 'North Con formant' voor het strand, een 'merkteken voor de Scheldemonding, gebouwd met een Noordzeesymbool'. De pier van Frank en Paul Wintermans uit Eind hoven is geworteld in een toeristisch complex achter de boulevard en loopt van- daaruit in ophellende lijn uit tot een robuust bouwwerk. De Gentenaars Paul Rob- brecht, Christian Kieckens c.s. zien hun Ontwerp als een 'weemoedig mooi monument van frustratie'. Een strakke lijn, evenwijdig aan de kust lijn, doorkruist hun pier. Op het knooppunt is plaats voor een 'watercircus' met plaats voor duizend toeschouwers, de 'belichaming van de ver wachting'. De Eindhovenaar John Körmeling ventileert de meest wijdse visie. Hij be schouwt heel Zeeland als een pier, die regelmatig overspoeld wordt. Zijn eigen, denkbeeldige, pier be gint dan ook in Noord-Bra bant. Zijn ontwerp toon het laatste stukje daarvan, een stalen constructie op vier poten, 159 meter boven de zeespiegel uittornend. Te zien t/m 17 november. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, zondag 14-17 uur. Entree f 1,00, prijs catalogus f24,50. Abdijcomplex Middelburg, Instal laties enm constructies van de Bel gische Groep 00. Tot 18 november. Open: maandag t/m vrijdag 9-17 uur. 0c Twee Duiven, Groede. Uit het 'and van de zwemmende leeuw. Aquarellen van Krijn Doolaard, ge schilderde klederdrachten van He- leen Mieras en poppen in kleder dracht van Corry Versluis. Zeeuws Museum, Middelburg. Eigentijdse zeildoekschilderingen van de Anterpenaar Joris Ghekie- res. Tot 9 november. Open: maan dag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur; zaterdag 13-17 uur. BKR-centrum Balans 17 Middel burg. Werk van de Zeeuwse kunste naar Marinus van Dijke. Tot 10 no vember, woensdag t/m vrijdag van 12 - 17 uur, zaterdag van 11 - 16 uur. Bellamy 19 Vlissingen. Werk van de schilder Siet Zuiderland. Tot 20 no vember. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur, zaterdag 13- 17 uur. Bibliotheek Oostburg, Den Hoek zak. Nepal, waar de goden onder de mensen leven. Tot 21 november. Zeeuws Kunstenaars Centrum, Kloveniersdoelen, Middelburg. Ly rische abstracties van de Zeeuwse schilder Jacque Benschop (Wissen- kerke). Tot 21 november. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, don derdag ook van 19-21 uur. helmus. Zaterdag 2 november, 16 uur. Museum voor hedendaagse Kunst, Gent. 'Ziek Zack Durchs Palias'. Vi deo-installaties van de Duitse kun stenaars Mercel Odenbach en Klaus vom Bruch. Elke dag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.30 uur. Tot en met 24 november. Vleeshal Middelburg. Programma van het Nederlands videocircuit. Werk van Jeroen Wilhelmus, Ri- cardo Fueglisthaler en Jeroen Wil- Galerie Esprit Clinge. De Vlaamse kunstresencent Remy de Cnodder opent zaterdag 2 november een ten toonstelling met werk van de Am sterdamse schilder Paul de Vilder en de Zeeuwsvlaamse beeldhouwer Ernest Joachim. Aanvang 20 uur. Deze expositie duurt tot 28 novem ber. Hierover volgende week meer. TERNEUZEN - De galerie annex-lijstenmakerij Trouvaille, waarmee Terneuzen wordt verrijkt, opent vanavond voor het eerst de deuren. Initiatiefnemer Theo Steyaert laat er meteen werk van eigen hand zien. De opening vindt om 19 uur plaats. Theo Steyaert schildert vooral met acriel. Onder het motto 'bewegen', penseelt hij balletdanseressen neer in uiteenlo pende houdingen. „Daar hou ik van, proberen de beweging van iets moois vast te leggen", zegt Theo. „Acriel leent zich daar bij uitstek voor. Je kan snel lijnen op het papier of het linnen zetten". Steyaert sloot kortgeleden een zeven-jarige avondstudie aan de Kunstacademie te Eeklo af. Zeeuwsch-Vlaanderen besteedt volgens hem te weinig aandacht aan de eigen kun stenaars en daarom begon hij zelf maar een galerie. Hij wil maandelijks iemand in de gelegenheid stellen om werk te exposeren. Steyaert gaat zich vooral richten op werk dat tot nu toe onderbelicht is gebleven. Zijn eigen werk is te zien tot eind november. Open tijdens de winkeluren. Morgen en overmorgen houdt de kersverse galeriehouder open-huis.

de Stem | 1985 | | pagina 21