Lubbers moet oppassen voor CDA Moskou biedt geen teken van hoop even..L UITBLAZEN 20.000 w Meningen in Moskou over raketten Europees ruggen WORDT CDA-LEIDER NIET TE ZEER BEWIEROOKT? ONRUS dinsdag 29 oktober 1985 ACHTERGROND Staande ovatie Voetstuk GESPREK MET RUSSEN AAN DE VOORAVOND VAN 1 NOVEMBER Volwassen Historisch Overhaast Kans Campagne per computer Haags hoogstandje Gebeten Alcohol Agenda dinsdag 29 qkt VAN HOUW WIMKOCK ER ZIJN van die zon dagavonden waarop een deel van de re dactie wanhopig op zoek is naar nieuws dat 'vol doende body heeft om er de Eén mee te openen'. Dat is vakjargon voor nieuws dat belangrijk ge noeg is om onder een forse kop links bovenaan op de voorpa gina te worden gedrukt, zonder dat de lezer zich 's morgens vertwijfeld zal afvragen waarom 'ze dat in godsnaam in de krant hebben moeten zet ten.' Weekeinden zonder nieuws zijn er op een jaar maar genoeg, maar het afgelopen weekeinde bulkte er juist van. Nu zaten de redacteuren met de handen in het haar over de vraag welk nieuws de promi nentste plaats in de krant ver diende. Die twijfel was gister morgen zichtbaar in de kiosk: DE STEM: 'Verzet gaat door' (over het volkspetitionnement dus) TROUW: Top CDA eist afsto ten van vier atoomtaken ALGEMEEN DAGBLAD: Chaos in hoofdstad TELEGRAAF: Miljoenen kunstroof in Parijs (Eigenaar dig met zoveel binnenlands nieuws plus een oproer voor de eigen voordeur) VOLKSKRANT: Krakers richten bij wraakacties grote vernielingen aan. BRABANTS NIEUWSBLAD: Hoop na speech Lubbers (ook het volkspetitionnement PZC: KKN: Voor 1 november positieve stap Russen (idem) Het zal wel toeval wezen dat de drie regionale kranten in dit rijtje alle drie op dezelfde lijn zaten en de volkspetitie de op vallendste plaats op de voorpa gina gunden en dat daarente gen geen van de landelijke bla den het nieuws rond de volks raadpleging nog zwaar genoeg achtte om er op de maandag morgen de krant mee te ope nen. „We buigen niet naar links, we buigen niet naar rechts", zei de onvergetelijke heer Van Agt ooit en zo mocht ik het horen. „Lood om oud-ijzer" riep nog langer geleden de nu bijna ver geten Bouke Roolvink en ik was het met hem eens. Of je door de hond of door de kat ge beten wordt. Centrum-links of centrum-rechts; ze zitten beide eeuwig aan je portemon nee. privacy en vrijheid te frut selen want het is slechts de toon die de muziek maakt of - zoals de niet te vergeten heer Den Uyl ooit opmerkte - de marges zijn verrekte smal. „U bent een rechts eiland in een linkse zee", schreef een le zer me een paar maanden gele den. De man bedoelde het goed want het was een felicitatie brief, maar ik heb er een bloed hekel aan te worden ingedeeld bij links of rechts. Ik wil dat niet want ik ben het geen van beide. Ik heb nog liever dat ze me a-politiek noemen, al is dat in een parlementaire democra tie misschien niet de juiste hou ding. Ik heb van jongs af ge leerd afstand te houden van de politiek. Van huis uit dus. Wel naar de stembus, maar geen gi rootjes naar de partij. Aan poli tiek deden ze hoogstens binnen de overzichtelijke eigen ge- E meenschap, de gemeenteraad, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf waar boeren, arbeiders, mid denstanders en 'notabelen' de fracties vormden. Dat wantrouwen in de grote politiek kwam niet voort uit ar rogantie maar uit de van gene ratie op generatie opgestapelde ervaring van 'kleine luyden' die niets van de 'hoge heren' ver wachtten en geleerd hadden hun eigen boontjes te doppen. Het is een soort erfgoed (in de ogen van de meer geëngageer- den waarschijnlijk een erfzon de) waar je niet zomaar onder uit kunt, zoals zoveel 'beker- ingsgevallen', ook in mijn om geving, hebben laten zien. Na een kortstondig uit stapje in het politieke gewoel van de jaren '60 heb ik me weer ijlings begeven naar mijn voor ouderlijk plekje aan de zijlijn. Het is er minder opwindend, maar je kunt er het spel beter overzien vind ik. Ik zal na deze 'stemverklaring' niemand meer schokken met de mededeling dat ik niet heb getekend. In dit weekeinde, barstens vol nieuws wilde het toeval dat ik nauwelijks tijd had om dat nieuws op de televisie te vol gen, maar ik ving nog net een glimp op van de bijeenkomst in de Houtrusthallen. Daar stond premier Lubbers achter het spreekgestoelte, op lofwaardige wijze rustig te blijven, zoals me nige maandagkrant berichtte, maar het ging niet zonder moeite zoals je duidelijk aan zijn strakke gelaatstrekken kon zien. Omdat ik zelf niet gete kend heb ging de emotie, waar mevrouw Sienie Strikwerda een dikke keel van kreeg, aan mij voorbij. Daardoor misschien zag ik iets dat mij wél beroerde. Niet het kabaal van fluiters, boe-roepers en blaaspoepers, dat de woorden van de premier onhoorbaar moet hebben ge maakt was bijzonder. Dat soort uitingen hoort al lang tot de Nederlandse vergaderfolklore. Wij zijn immers een volk dat zich geen oren laat aannaaien. Die hebben we ook niet meer nodig. Die 20.000 of weet ik hoeveel ruggen die naar de pre mier werden gewend, terwijl hij het regeringsstandpunt en - handelen nogeens toelichtte in - wat de kranten noemden:- 'een goed opgebouwd betoog', toonden onverbloemd aan wat er schort aan onze maatschap pelijke discussies: de bereid heid om te luisteren. Een huive ringwekkend afscheid van de rede. Ik heb nooit uit kunnen vin den welk van de twee kwaden het kwaadste is: plaatsen of niet plaatsen. Daarom heb ik niet getekend en ben ik blij dat ik de verantwoordelijkheid kan overlaten aan degenen die zich daarvoor graag hebben laten aanwijzen: parlement en rege ring. T5 pagina Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tol 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek 101053738. Door Frans Boogaard DEN HAAG - Partij voorzitter Bukman liet er de top van de georga niseerde christen-demo cratie, afgelopen zater dag in Bussum, niet echt de tijd voor, maar ook als hij dat wèl had ge daan had ongetwijfeld niemand zich tegen de hernieuwde kandida tuur van Lubbers voor het lijsttrekkerschap verzet. Bukman zelf had kort daarvoor al aangegeven waarom niet: „Ruud Lubbers heeft er mede toe bijgedra gen dat een belangrijk stuk zelfvertrouwen is terugge keerd in de partij. Bovendien gaat het goed met het land, dat er zonder zijn leiderschap slechter aan toe zou zijn." Den Uyl (PvdA) was er niet bij, anders had hij zeker een relativerend „Nou, nou... waar blijft die krans?" laten horen. Dat deed hij in elk geval twee weken eerder, toen CDA- fractieleider De Vries al tij dens zijn eerste inbreng in de algemene beschouwingen Lubbers alle lof toezwaaide voor het beleid van de afge lopen drie jaar: „Ook de an dere ministers en staatsse cretarissen wil ik dankzeg gen Zonder hun mede- werking zou hij het, denk ik toch niet helemaal hebben gered." De minister-president als kop, staart en lichaam van de complete ministerraad. Zoveel lof was er voor Van Agt zelfs bij zijn vertrek niet. In de familiale partijver houdingen zal het er wel bij horen dat niemand de bewie rookte leider - zeker aan de vooravond van beslissende verkiezingen - openlijk af valt. En zeker zaterdag was de sfeer er ook niet naar. Had Lubbers zich niet net in het hol van de leeuw ge waagd door in de Haagse Houtrusthallen, temidden van Faber, Strikwerda, Van Traa en nog een kleine twin tigduizend vredesactivisten, symbolisch de einduitslag van het volkspetitionnement in ontvangst te nemen? Was hem daar niet, terwijl hij nog wel zó'n uitgebalanceerd en vertrouwenwekkend verhaal had voorbereid, het spreken onmogelijk gemaakt? Bukman speelt traditiege trouw tamelijk bot op die CDA-sentimenten in, door bij terugkeer van Lubbers en Steenkamp quasi-opgelucht vast te stellen „dat jullie in ieder geval nog leven". Lubbers zelf doet dat veel subtieler: „Van verschillende kanten is mij inderdaad ge vraagd of ik wel moest gaan, maar ik heb geen moment geaarzeld. Ik ben overtuigd van het democratisch gehalte van al die mensen die hebben geijverd voor het volkspeti tionnement." Waarna hij op magistrale wijze duidelijk maakt dat Nederland écht niet anders kan dan nu plaatsen; dat Gromyko vijf jaar geleden al niet naar zijn goedbedoelde voorstellen wilde luisteren; dat Gorbatsjov, hoewel veel toegankelijker, zijn uiterste bod óók heeft genegeerd; dat binnen het bondgenootschap de grenzen van de solidariteit nu zijn bereikt; maar dat hij, Lubbers, blijft hopen en Hid den dat er nog een oplossing komt. Wie zó geen staande ovatie krijgt, moet het vak uit. Maar vraagt tegelijk in het CDA niemand zich af of te veel van het goede ook geen kwaad kan? Bij alle (terech te) hulde aan het adres van Lubbers, blijven twijfels mo gelijk over de juistheid van Premier Lubbers oppassen - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP niet onbelangrijke delen van het kabinetsbeleid. De werk loosheid, de inkomensverde ling. Het gebrek aan waarde ring misschien ook voor het meedenken over beleid door een partij, die (volgens de opiniepielingen) inmiddels de zittende coalitie in zeteltal evenaart. En waarvan in ieder geval het Centraal Planbureau al een- en an dermaal heeft vastgesteld dat de uitkomsten op vitale onderdelen gunstiger zijn dan die van het kabinetsbe leid. Binnen het CDA worden die twijfels, zo ze er al zijn, niet hardop uitgesproken. Of worden ze - zodra een individuele vermetele van geest ze toch onder woorden durft brengen - hardhandig de kop ingedrukt. Schrijnend voorbeeld: de manier waarop het partijbe stuur zaterdag een aanspo ring van de Kamerkringen Leiden en Utrecht tot overleg op gelijkwaardig niveau over arbeidsherverdeling van de hand wees. „U realiseert zich blijkbaar niet dat dit zou kunnen worden uitgelegd als kritiek op het kabinet-Lub- bers", klonk het vanachter de bestuurstafel. En weer ging een wijzi gingsvoorstel roemloos ten onder. Vredeling zei het vele ja ren geleden al: „Congressen kopen geen straaljagers." Nee, maar bij het CDA (twee van de ruim tweehon derd amendementen aan vaard - en dan nog op onder geschikte punten) brengen ze zelfs tot in cijfers achter de komma geen koerscorrecties tot stand. „Alles wat omhoog moet gaat omhoog; alles wat om laag moet omlaag," zo stelde financieel specialist van de WD Rudolf de Korte tijdens de algemene beschouwingen vast. Waaronder hij waar schijnlijk de sterk slinkende aanhang van de VVD niet begreep. De concurrentie met deze coalitiepartner - hoe hard Nijpels ook het kabinetsbe leid als WD-beleid blijft claimen - kan er in ieder ge val de diepere achtergrond niet van zijn dat de CDA- achterban haar leider zó kri tiekloos op een voetstuk plaatst. Daarvoor is de VVD, die tot minder dan twee derde van haar huidige om vang dreigt te worden gere duceerd, té ongevaarlijk. Los van politieke voorkeu ren, mag het CDA een nieuwe regeerperiode zeker op voorhand niet worden misgund. Maar Lubbers moet tegelijk oppassen, dat de voornaamste bedreiging voor zijn politiek handelen niet in het CDA zélf ligt. Door Max de Bok MOSKOU - Wie in de dagen van het Neder landse besluit over de plaatsing van kruisra ketten op Nederlands grondgebied naar Mos kou reist in de verwach ting daar nog tekenen van hoop te kunnen op pikken die het kabinet Lubbers van plaatsing zouden kunnen doen af zien, komt al snel van een koude kermis thuis. We zouden persé in de laatste week van oktober moeten gaan, want dan zou het nog interessant kunnen zijn met het oog op het 1 no- vember-besluit, zo sugge reerden functionarissen van de Sowjet-ambassade in Den Haag. Het programma? Ge sprekken met politieke en militaire deskundigen. Na men? Na aankomst in Mos kou. Met alle respect voor onze gesprekspartners, in de Sow- jet-hiërarchie behoren ze niet tot de top. Zelfs niet als we bedenken, dat politieke commentatoren in dit land tot de politieke binnenwereld behoren en dat functionaris sen van het instituut voor Amerika en Canada de denk tank vormen voor het rege ringsbeleid inzake de relaties USSR-VS. Ons, met sterke argumen ten omkleedde verzoek om een interview met minister van Buitenlandse Zaken Sje- vardnadze, wordt als 'niet realistisch' gekenmerkt. Af gewezen wordt het niet met zoveel woorden, nee, onze gastheren laten het boven de markt hangen. In dit strak hiërarchische land, deze op en top bureaucratie is een ministerie een onneembare vesting. Het eerste gesprek voeren we woensdag met de 'onver mijdelijke' Valentin Falin, tot 1978 Sowjet-ambassadeur in Bonn en nu als politiek commentator werkzaam aan de krant Izvestia, minder of ficiële spreekbuis van de Sowjet-regering dan de Pravda, maar toch. Een man met een grondige kennis van de Oost-West relaties, die als het ware aan de wieg stond waarin bondskanselier Schmidt indertijd de baby neerlegde, die tot het NAVO dubbelbesluit van december 1979 uitgroeide. Falin neemt alle tijd, heeft kennelijk zin in een gesprek. En hoewel hij enkele malen verklaart een realist te zijn, druipt het pessimisme van zijn beschouwingen af. Falin is er zeker van: „Uw regering zal tot plaatsing be sluiten, wat de Sowjet-Unie ook verder doet." Hij heeft geen goed woord over voor de Nederlandse opstelling, waaraan volgens hem de 'elementaire logica' ont breekt. „Nederland heeft niet het recht de Sowjet-Unie voor te schrijven wat ze wel en wat ze niet mag doen. Wij zouden de NAVO een slag kunnen toebrengen door nu in te gaan op Nederlandse eisen? Allemaal propaganda. Niet wij, maar jullie zelf heb ben de situatie geschapen waarin jullie nu zitten. Wat hebben jullie met het Aziati sche deel van de Sowjet-Unie te maken? Het is niet van be lang voor jullie veiligheid. Wij moeten onze andere dan Europese veiligheidsbelan gen ook verzekeren. Onze ra ketten daar zijn gericht op China. En denkt u dat de Amerikanen geen bases heb ben op Korea, in Japan? Uw regering zegt dat de SS 20- raketten in het Aziatische deel meegeteld moeten wor den omdat ze mobiel zijn. Raketten hebben lanceerin- richtingen nodig. Zonder die gaat het niet. De redenerin gen over de mobiliteit zijn redeneringen van kleine kin deren. Toch niet van volwas sen politici?" In de visie van Falin heeft de Nederlandse regering het Amerikaanse standpunt als principe genomen en is Ame rika erop uit zoveel mogelijk landen te betrekken in de 'gevaarlijke ontwikkeling' in 1 november nadert en daarmee het moment, waarop de Nederlandse regering zal besluiten tot plaatsing van 48 kruisraketten over te gaan. Haags redacteur Max de Bok reisde aan de vooravond van 1 november naar Moskou om de meningen daar te peilen. In de hoop tevens een signaal te krijgen, dat voor Nederland voldoende kan zijn om niet tot plaatsing over te gaan. Vandaag de eerste aflevering van het reisverslag. Morgen volgt 'Russen kijken naar Geneve. de relaties van de supermo- gendheden. Een dag later ontmoeten we de eerste plaatsvervan gend directeur van het insti tuut voor Amerika en Ca nada (in de Europese wande ling ook wel het Arbatov-in- stituut genoemd, omdat Ar- batov, een van de belangrijk ste veiligheidsadviseurs van Gorbatsjov, er directeur is), Vitaly Zjoerkin. Hij wordt gesecondeerd door professor Alexej Vassilev en dr. Serge Plechanov, beiden Amerika- deskundigen bij uitstek, het geen bij de laatste onder meer blijkt uit zijn perfecte Amerikaanse tongval. Ple chanov zou het een belang rijke historisch moment vin den als Nederland zou be sluiten niet te plaatsen. Maar Nederland heeft daarvoor, zo houden we hem voor, meer nodig dan het 'halve' signaal dat Gorbatsjov in Parijs af gaf. Een signaal overigens, waarvan Falin gezegd heeft dat het „ook gericht was aan het adres van de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement en het Neder landse volk. Wij wilden er mee duidelijk maken dat Ne derland een grote rol speelt voor de Sowjet-Unie en door ons niet beschouwd wordt als een tweede- of derderangs natie." Premier Lubbers, zo zeg gen we Plechanov, heeft nog vorige week gezegd dat hij alsnog op een signaal van Moskou wacht. Plechanov hoeft zich geen moment te bedenken. „Het is al tien jaar hetzelfde. Altijd is de Sowjet- Unie te laat, altijd wil men meer van de Sowjet-Unie." Besluiten niet te plaatsen zou, zo vult Vassilev aan, „van symbolisch politieke betekenis zijn." Zjoerkin: „Zelfs meer dan dat. De Sow jet-Unie is zeer geïnteres seerd in wat Nederland gaat doen. Nederland kan een be langrijke rol spelen in het proces van het herstel van de veiligheidssituatie in Europa. Het Nederlandse besluit is nog steeds sterk verbonden met het resultaat van onder handelingen tussen de Soj- wet-Unie en Amerika. Wij zouden blij zijn met een ge baar dat de veiligheidssitua tie in Europa zou kunnen verbeteren. Nu is het zo dat die situatie of slechter of be ter kan worden. Ze is ver slechterd doordat Amerika in Europa een sfeer van vijand schap tegenover de Sowjet- Unie heeft gecreëerd." Plechanov: „Een Neder lands besluit om te plaatsen zou een overhaast besluit zijn. Het is nogal schokkend dat ook door uw regering kennelijk niets wordt ver wacht van de topconferentie in Genève. Sommigen in de NAVO en in Amerika vinden dat er geen enkel accoord ge sloten mag worden in Genè ve, maar dat het er daar al leen maar om moet gaan een sterke NAVO uit Genève te voorschijn te brengen." Ook in dit gesprek de vraag of er nog een signaal te verwach ten is vanuit de Sowjet-Unie voor 1 november. Zjoerkin: „U moet goed begrijpen, dat wij niet in de positie zijn daarop een antwoord te ge ven. Wellicht spreekt u nog mensen, die wel in die positie zijn." En ongevraagd vult Vassilev aan: „U moet niet denken, dat de SS-20 en de lanceerinrichtingen zeer snel verplaatsbaar zijn. Ze zijn mobiel als een booreiland. Ze zijn eerder verplaatsbaar dan mobiel." Een gesprek op donderdag met de top van het regerings persbureau Tass levert ook al geen afwijkend beeld op. De militair commentator van Tass, Bogatsjov, geeft uit zichzelf een cijferopstelling van aantallen raketten in Oost en West, die exact klopt met de Amerikaanse bron nen waarop Nederland zich verlaat. Maar ook hij laat zich niet verleiden tot het noemen van aantallen SS- 20's in het Aziatische deel. Waarom zouden we dat jullie moeten vertellen? De Ameri kanen, jullie vrienden, zeg gen jullie nog niet eens hoe veel raketten zij bezitten. Zo ongeveer verweert hij zich. Of de Nederlandse beslissing van belang is en zo ja waar om? „In mijn visie - Gorbatsjov wil nodig af van deze wapen race - hebben jullie nu de kans een eerste stap te zetten. Niemand gelooft toch in ont wapening door het plaatsen van Amerikaanse raketten? Maar ook op grotere schaal is het Nederlands besluit van belang. Nee, niet voor de Ne derland-Sowj et-relatie. Wel voor het hele veiligheidscon cept in Europa. Er is nu een gelegenheid voor een NAVO- lid om een eerste stap te zet ten op de weg naar ontwape ning." Ook een kans om een eer ste breuk in de NAVO-soli dariteit te veroorzaken? Bogatsjov: „Wij zijn niet geïnteresseerd in het splitsen van de NAVO." Wat heeft Gorbatsjov be doeld toen hij in Parijs zei, dat in het Europese deel van de Sowjet-Unie extra ge plaatste SS-20's aan de ope rationele sterkten zouden worden onttrokken? Bogats jov: „Niet dat ze naar Azië zullen worden overgebracht. Ze worden 'fased out', ze zul len 'no longer on battle duty' zijn." Ze worden ontmanteld? „De installaties, de comman doposten, de faciliteiten zul len binnen twee maanden ontmanteld worden." IN de Verenigde Staten zijn ze er al veel verder mee dan hier, maar worden straks ook in Nederland de verkie zingscampagnes grotendeels per computer uitgevochten? Die kans lijkt reëel, en niet alleen omdat de grootste po litieke partij, de PvdA, ook het canvassen (bezoeken van potentiële kiezers aan huis) al uit de VS en Engeland heeft overgenomen. Namens de PvdA heeft onlangs het Kamerlid Wal lage zich uitvoerig verdiept in de mogelijkheid en wen selijkheid van inzet van de nieuwste vindingen op het gebied van de micro-elec- tronica in de verkiezings strijd. Zo worden in de VS de namen en adressen van kiezers die bij het canvassen aarzelend reageren op de vraag welke partij ze gaan stemmen, centraal opgesla gen, zodat ze een paar dagen later met gerichtere infor matie opnieuw kunnen wor den bestookt. In Nederland, zegt Walla ge, zou dat niet kunnen, om dat men hier over het alge meen meer op privacy is ge steld en men van het op slaan van persoonlijke gege vens in data-bestanden al helemaal niks moet hebben. Zijn eigen partij heeft dat trouwens aan den lijve on dervonden, toen zij een paar jaar geleden haar adressen bestand uitleende voor een Wallage: ...Ameri kaanse toestanden... wervingsactie van Vrij Ne derland. In de VS schijnt het te werken. Senatoren benade ren vlak voor de verkiezin gen alle kiezers die hen de afgelopen jaren geschreven hebben, zodat bij het electo raat de indruk bestaat dat hun vertegenwoordiger al die brieven onder zijn hoofdkussen bewaart. Maar de techniek reikt nog verder. Per computer kunnen aan de hand van ob jectieve criteria als inko men, grootte van de woning, eigen auto en opleiding sub groepen wordep uitgeselec teerd die speciale aandacht verdienen. In de VS is zelfs handel in dit soort politiek relevante adressen ontstaan. Wallage vindt dat de Ne derlandse politiek zich drin gend moet beraden op de vraag in welke mate zij voor de verleiding van een micro- elektronisch gevoerde cam- EINDRED ACTIE: FRANS BOOGAARD pagne wenst te bezwijken. Hij is bang dat de afne mende partij binding en het vluchtiger stemgedrag, in combinatie met de enorme groei aan technische moge lijkheden om de zwevende kiezer op te sporen en ge richt te 'bewerken', anders ook in Nederland voor Ame rikaanse toestanden gaat zorgen. „ER is maar één ding erger dan de omgang met bondge noten: geen bondgenoten hebben.(Minister De Ruiter - Defensie) MAURICE de Hondt, be kend van de wekelijkse opi niepeilingen naar de poli tieke voorkeuren van het electoraat, heeft het com pleet verkorven bij de Evan gelische Volkspartij. In '82 waagde hij zich aan de voorspelling dat de EVP geen Kamerzetel zou halen, terwijl niemand nu Cathy Ubels nog zou willen missen - al was het maar om tijdens lange debatten tussendoor even koffie te kunnen halen. En nu, in zijn aanloop naar '86, voorziet De Hondt an dermaal geen EVP-zetel. Het partijbestuur zit er mee, want wat je ook van opiniepeilingen mag denken, als er nul zetels uitrollen werkt dat niet direct stimu lerend. Vandaar wellicht dat vi- cevoorzitter Jan Bulens in de laatste EVP-Info de trouwe achterban fors op pept en De Hondt flink kri tiseert. De ware EVP-er moet zich het Feyenoord-stadion voorstellen met op de bank jes 100.000 partijgenoten. De Hond wil weten of Ubels er bij zit en haalt a-select 1.000 EVP-ers weg. Helaas, Ubels zit er niet bij. Conclusie: ze zit niet in het stadion. Vervolgens wil De Hondt nagaan of de EVP een man nelijke dan wel vrouwelijke partij is. Opnieuw worden 1.000 EVP-ers weggehaald, waarvan er 657 vrouw blij ken te zijn. Conclusie: de meerderheid van de EVP- achterban is vrouw. De tweede conclusie klopt, de eerste niet, aldus Bulens, want Ubels zat wel degelijk in dat stadion. Waarna hijzelf conclu deert: voor de krachtsver- Van der Reijden: ...opspelende lever... houdingen tussen grote par tijen kun je tendenzen aan geven; voor kleinere zijn die uitermate onbetrouwbaar. IN de Kamer wordt er alleen nog op besmuikte toon over gepraat, en dan natuurlijk alleen nog in de wandelgan gen. Maar de kans bestaat toch dat er een aanbeveling komt vóór zes uur (jawel, 's avonds in de parlementsge bouwen géén sterke drank meer te schenken. De nieuwe richtlijn, die in het Presidium (dagelijks be stuur van de Kamer) nog uitgebreid moet worden be sproken, hangt nauw samen met de nota Alcoholbeleid van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid), die aangeeft dat de gevolgen van overmatig drankge bruik verder reiken dan een af en toe wat opspelende le ver. De aanhangers van toe passing van de nota van Van der Reijden op de interne huishouding van de Kamer (waar zonder veel moeite vijf verkoopadressen van sterke drank te vinden zijn) voeren als argument aan dat het parlement een voor beeldfunctie heeft; de tegen standers dat ieder zijn eigen verantwoordelijkheid heeft en dat een onschuldig aperi tief e er toch niet meteen toe hoeft te leiden dat de afge vaardigden zich klapwie kend in plaats van lopend door de gangen voortbewe gen. Eén ding staat vast: wie zich nog herinnert hoe hoog de discussies opliepen toen in de Kamer het aantal par keerplaatsen bij de nieuw bouw aan de orde was, kan ervan op aan dat ook het drankdebat nog niet is afge rond. DE Tweede Kamer heeft deze week als hoofdmoot de behandeling van de begro tingen van Landbouw en Milieubeheer (morgen en donderdag). Vandaag is, na een reeks stemmingen, de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG het be langrijkste gespreksonder werp. De Eerste Kamer heeft weinig bijzondere onder werpen op de agenda. DEN HAAG (ANP) - Houwelingen van Defensi voor een Europees gevech ger voor de F16. De ve gaat overigens pas tegen negentig spelen. De concurrentie van ge kaanse vliegtuigen is ove baat uitgesloten, zo heeft antwoord op schriftelij PvdA-fractie laten weten. Vier Europese landen Duitsland, Italië en Spa bezig met het ontwikkele gevechtsvliegtuig. Frank kort ook mee, maar haakt schillen over het te ontwi pe. Frankrijk zal nu mogel Ste •1. Burgemeester Van Thij Delinquenten EEN ad hoe werkgroep zal opdracht van het ministc van Justitie voorstellen di over verbetering van de be\ king van (vlucht)gevaarli delinquenten in gesloten richtingen. Daarbij zal voo aandacht worden besteed mogelijkheden van concent tie en spreiding al dan nief combinatie met roulatie deze categorie van delinqu< ten. Drugs OP Schiphol is het afgelo] weekeinde drie kilogram caïne en een kilogram hero onderschept. In verband hi mee zijn twee aanhoudinj verricht. Dit heeft een woo voerder van de rijkspol Dienst Luchtvaart, waar zaken in onderzoek maandag meegedeeld. Kerken ALS MENSEN op grond de uitspraken van de kerl tegen de plaatsing van kri raketten in Nederland tot den van burgerlijke ongeho zaamheid overgaan, dan z den de kerken daarvoor r anders dan respect moe hebben. De kerken kunnen matigende invloed uitoefer door erop te wijzen dat zij weid nooit goedkeuren, verklaarde de voorzitter de Raad van Kerken in Ned land, prof.dr. D.C. Muit maandag voor de NCRV- dio. Gelijke behandeling DE belangenvereniging homoseksuelen COC wil t zondere scholen wel toesta onderscheid te maken grond van godsdienst en I vensovertuiging, maar niet andere gronden, zoals seksu voorkeur of burgerlijke sta Het maken van onderscheit bijvoorbeeld bij het aannem van personeel - moet bovt dien beperkt blijven tot werksfeer en mag zich n uitstrekken tot de persoonlij levenssfeer. Het COC prest teerde zaterdag tijdens manifestatie in Utrecht eigen wetsvoorstel gelijke handeling, waarin genoeg standpunt is vermeld. Kustuitbreiding HET plan om de kust tuss Scheveningen en Hoek v Holland uit te breiden ten l hoeve van woningbouw, ka toren en bedrijfsterrein! glastuinbouw en recreatie toerisme is bij de betrokk instanties met zeer wei: animo ontvangen. Dit bli; uit een onderzoek dat het IS derlands Economisch Institi (NEI) in opdracht van het c gelijks bestuur van de prov: cie Zuid-Holland heeft uit; voerd.

de Stem | 1985 | | pagina 2