-AXfl Ontwerp-jaarprogramma sociaal-cultureel werk sien Irltcra en leher Open dagen Cito Axel 4U spreekt met uw moordenaar' Pech onderweg Werkgroep CC A is zeer actief iFSCHEIDSRECEPTIE BIJ AXELS VERVOERS- EN GARAGEBEDRIJF ot BOEIENDE THRILLER IN 'DE HALLE' w ACTIVITEITEN INDE GEMEENTE Resultaten knikker- telwedstrijd I1NSDAG 29 OKTOBER 1985 Uitbreiding Marokko CURSUS VOOR BAANLOZEN INFO-AXEL UITGAVE: DE STEM/ZEEUWS VLAAMSE KOERIER - REDAKTIE: TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER 113 AXEL - In de afgelopen maanden hebben allerlei verenigingen, stichtingen en andere groeperingen, actief op sociaal-cultureel terrein, subsidieverzoeken inge diend voor het kalenderjaar 1986. Tot het sociaal-cultu reel werk worden gerekend de verzoeken die betrekking hebben op het jeugd- en jon gerenwerk, buurt- en club huiswerk, peuterspeelzaal- werk, vormings- en ontwik kelingswerk, emancipatie werk, amateuristische kunstbeoefening, kunstzin nige vorming en sportieve recreatie. Zoals men uit de boven staande opsomming zal be grijpen, is hierbij sprake van een groot aantal verzoe ken die binnen het stadhuis aan de betreffende subsidie verordeningen getoetst wor den. Na deze toetsing wordt duidelijk of een bepaalde groepering voor subsidie in aanmerking komt. In de meeste gevallen blijken de subsidie-aanvragende in stellingen daadwerkelijk voor subsidiëring in aan merking te komen. Het komt echter ook elk jaar voor dat een aantal subsidie vra gende instellingen teleurge steld moet worden en er geen subsidie toegekend wordt. De uiteindelijke toeken ning van subsidie geschiedt door de gemeenteraad tij dens de december-begro- tingsvergadering. Hieraan voorafgaande ontvangen de raadsleden een advies van de welzij nscommissie in de vorm van het jaarpro gramma sociaal-cultureel werk. In dit programma staan alle subsidieverzoeken vermeld, met de bijbeho rende motivering om al dan niet subsidie toe te kennen. Het is vervolgens aan de raadsleden dit advies al dan niet op te volgen. Het genoemde jaarpro gramma ligt momenteel in ontwerp ter inzage in het stadhuis. Van 21 oktober tot en met 20 november kan een ieder dit programma komen inzien en zonodig schrifte lijk bezwaren indienen. Daarnaast kan men op woensdag 13 november om 19.00 uur, tijdens de hoorzit ting in de raadzaal van het stadhuis, mondelinge be zwaren indienen. Na deze bezwaartermijn van één maand wordt door de welzij nscommissie bezien welke ingediende bezwaren gerechtvaardigd zijn, zodat de berekende subsidiebe dragen aangepast dienen te worden. Vervolgens worden alle (zowel de ongewijzigde als herziene) subsidiebedra gen opgenomen in het defi nitieve programma, dat door de welzij nscommissie wordt samengesteld. Na vaststelling van dit definitieve jaarprogramma in de december-begrotings- vergadering ontvangen de belanghebbende instellingen zo spoedig mogelijk een sub sidiebeschikking. Voor de diverse groeperingen is het dan duidelijk op welke ge meentelijke subsidie ze in 1986 mogen rekenen. ikkema half leven passage 5 MAAT 50-188 AXEL - „Ik heb mijn halve leven aan Cito gege- en", zegt Henk Sikkema, de sympathieke 65-jarige Srabantse Axelaar', die vlak voor de pensioenge- echtigde leeftijd staat. Als hoofd administratie an het bloeiende Axelse bedrijf Cito, is Sikkema recies 32% jaar in dienst. Reden genoeg voor de irectie van Cito Sikkema woensdag 13 november en uitbundige afscheidsreceptie aan te bieden in estaurant 'Zomerlust' in Axel. Een receptie die an 17.00 tot 19.00 uur duurt. I-Axel - Tel. 01155-4356 pag geopend van 10.00-18.00 uur r 3 - SLUIS - TEL. 01178-1506 Iten 's zondags geopend 100 tot 18.00 uur „Noem me maar een ma- lusje van alles", zegt Henk iikkema bescheiden. De loeste werker heeft het wel en iee van het Axelse bedrijf leegemaakt. „Ongelooflijk, «at hier gepresteerd is", stelt iikkema, doelend op de rijk jeschakeerde historie van Ci- D. Sikkema is oorspronkelijk ifkomstig uit het Brab ik geen moment spijt van gehad". De anderen Anton (36) en Marty 32) zijn uitgezwermd over Ne- lerland, maar met echtgenote N'aan voelt Henk Sikkema ach al lange tijd een pur-sang Zeeuw onder de Zeeuwen. Henk Sikkema zag het Cito- ledrijf langzaam groeien. Hij iegt: „De neven Peter (47) en Piet (52) Esselbrugge hebben iet bedrijf geweldig uitge jouwd. Ik heb het lange tijd nee mogen maken en heb er eel plezier aan beleefd. Door le toenemende industrialisa- ienam het groepsvervoer, be- jonnen op 21 augustus 1950 net de bouw van de NSM in Sluiskil, onstuimig toe. Als je lagaat dat Jan Esselbrugge ind jaren twintig is begonnen net één taxi. Door broer Pie st enkele jaren uitgebreid net nog een taxi en een auto- >us. De verkoop beperkte zich die jaren uitsluitend tot veedehands automobielen. Toen nog een vreemdsoortige landel. De eerste wagens wer- len verkocht met inruil. Niet net inruil van min of meer in ijdbare staat verkerende «nzinevoertuigen, maar met ie inruil van paard en kar. De erste personenauto die ver rockt werd was een 'Essex', merk dat al tientallen ja- ïn niet meer bestaat". voor ?s. Het bedrijf breidde enorm ■it. In 1957 werd de nieuwe Werkplaats aan de Buitenweg gebruik genomen. Er ver benen steeds meer Cito-bus- op de Zeeuws-Vlaamse wegen en op dit moment rij ten er maar liefst zo'n 40 bus- een drietal taxi's en heeft «et bedrijf zich naar meerdere «aten gespecialiseerd. Met 'n tien man personeel in de beginperiode van Henk Sikke ma, heeft Cito nu een dikke 55 man personeel op de loonlij sten staan. Henk Sikkema: „Over mijn ervaringen met Cito vertellen zou een hele pagina tekst kos ten. Ik kan me nog als de dag van vandaag herinneren dat we ons ook op toeristische rei zen gingen toeleggen. Tijdens de wereldtentoonstelling in Brussel reden we met bussen van Cito vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen naar België. Toen werd de eerste toeringcar aan geschaft. Nu is het een impo sant wagenpark. Naar Brussel was destijds nog een hele ge beurtenis. Het gebeurde dat de bus lekke banden kreeg. Deze werden ter plaatse onder grote publieke belangstelling gere pareerd. Een goede pomp be hoorde tot de vaste uitrusting en fietsen gingen geregeld mee op het rek. Die goeie ouwe tijd...". Maar Cito sloeg zijn vleu gels uit naar verdere streken. Francofiel Henk Sikkema, die zo'n twintig jaar geleden een aanbod in de Parijse vleeshal len te komen werken afsloeg, hoewel hij zich in Frankrijk als een vis in het water voelt, memoreert graag. Hij zegt: „De Cito-bussen gingen reizen maken naar het West-Duitse Koblenz, de Parijs-reizen zijn nu nog altijd een doorslaand succes - en Sikkema is een vaste reisleider naar Frank rijk. Hij kent iedere meter van Parijs - en ook Lourdes stond op het programma. Bij die Lourdes-reizen bleef het be drijf tegenslagen niet be spaard. De eerste reis naar Lourdes ging een gloednieuwe Cito-toeringcar in de vernie ling. Brandde volledig uit bij een aanslag van de Baskische bevrijdingsbeweging ETA. Gelukkig zonder persoonlijke ongelukken. Na een robbertje vechten met de verzekering zijn we gelukkig die slag eveneens te boven gekomen. De eerste oversteek naar het Afrikaanse Marokko kan ik me eveneens nog levendig her- Henk Sikkema, hoofd administratie van Cito, gaat men pensioen. Hij heeft er 32 'h jaar opzitten bij het bloeiende Axelse bedrijf. FOTO JOS BLEIJENBERGH. inneren. Weken lang werd er gepraat over wat voor moei lijkheden we daar te overwin ning zouden krijgen, maar ook dat viel mee in de praktijk. De chauffeurs hebben het altijd prima geklaard. Zo ook de autobusreizen naar Rusland voor een trip van 44 dagen over de Noordkaap. Het is een volwassen bedrijf, goed geou tilleerd, opgewassen tegen alle problemen. De technische know-how is aanwezig en dat schept vertrouwen". Het bedrijf is op vele fron ten actief. De twee poten van het bedrijf - de garage en het personenvervoer - groeiden tamelijk onafhankelijk van elkaar. Totdat in 1965 besloten werd de garage aan te passen aan het eigen bussenbestand, dat feitelijk de voornaamste bezigheid werd van Cito. Fei telijk heeft die situatie zich in de loop der jaren nauwelijks meer gewijzigd. Het werkne- mersvervoer voor de plaatse lijke industrieën als basis, met daarnaast speciaal groepsver voer (voetbalclubs, school- en bejaardenreisjes, personeels verenigingen op stap en toe risme), de garage als onder- houds-steunpunt en de taxi's als het aanvullende indivi duele vervoer. Een brede economische ba sis zorgt er voor dat Cito niet van één bedrijf afhankelijk is. „Voorts is opmerkelijk dat de personeelsleden Cito trouw blijven. Veel werknemers lo pen al vijftien of meer jaren in het bedrijf rond", zegt Henk Sikkema, zelf een van de oud gedienden. Hij maakte het nog mee dat Cito met drie bussen Zeeuws-Vlamingen naar Pa rijs reed na de watersnood ramp om de voetbalinterland Frankrijk-Nederland te be zoeken. Sikkema, het manusje van alles, als het moet ook als EHBO-er actief, krijgt straks meer tijd voor zijn hobby's. „Ik ben vanaf 1963 bestuurslid van bejaardencentrum De Vurssche in Axel. Aanvanke lijk als penningmeester en de laatste jaren als voorzitter. Voorts maak ik deel uit van het bestuur van de vereniging Axel-Polen. Daarvan kreeg hij onlangs van Poolse zijde het kruis van verdienste uit gereikt. Sikkema heeft dus nog voldoende 'werk' voor de boeg. „Ik zal me beslist niet vervelen", besluit Sikkema, die geen moment spijt heeft zijn halve leven te hebben ge geven voor 'zijn' Cito. AXEL - Cito Axel viert feest. Dat begint woensdag 13 novem- ter met de afscheidsreceptie van Henk Sikkema, die het bedrijf jaar trouw heeft gediend en van een welverdiend pensioen iaat genieten. „Maar donderdag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 ««vember gaan de poorten bij Cito open voor een 'open huis'. We ®nen dan onze nieuwste aanwinsten in het busgebeuren en hto's en taxi's", zegt Peter Esselbrugge, die samen met zijn neef "et de directie vormt van Cito Axel. Donderdag 14 november gebeurt dat van 15.00 tot 21.00 uur; 'Mag 15 november van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag 16 no- 'ttber van 10.00 tot 18.00 uur. En die aanwinsten mogen er zijn. Zo is er onlangs een fantas- 'sche autobus aangeschaft, werkelijk voorzien van alle moge- fike comfort. Met fraaie zitbanken, toilet, televisie, video, °rtom aan alles is gedacht. „Een heel verschil met de beginpe- f'ode", zegt Peter Esselbrugge. „We hebben onze naam gevestigd f' Zeeuwsch-Vlaanderen en daarbuiten en willen het publiek ®nen tot wat we in staat zijn. Iedereen is dan ook van harte *elkom tijdens deze open dagen. De nieuwste snufjes op ver voersgebied kunnen dan bekeken worden. We zijn daar terecht Mts op". AXEL - Enige tijd geleden presenteerde de werkgroep Cultureel Contact Axel, in samnewerking met het theaterbureau Senf, het theaterprogramma voor het seizoen 1985-1986. De eerste voorstelling, te weten het optreden van de Vlaamse volkszanger Walter de Buck, ligt inmiddels al ach ter ons. Deze Vlaamse ar tiest verzorgde begin okto ber een succesvol optreden in het Zuiddorpse gemeen schapshuis 't Kaaike voor een vrijwel uitverkochte zaal. Op zaterdag 9 november kunnen de liefhebbers van een thriller aan hun trekken komen. Op deze dag name lijk vertolken Cees Brusse en Marijke Merckens de hoofdrollen in de ijzersterke thriller 'U spreekt met uw moordenaar'. Nu al staat vast dat deze thriller, ge schreven door Frederick Knott en mede vertolkt door Maxim Hamel, Johan Ooms en Eddy Brugman, een on gekend succes zal worden. Cees Brusse, onder onze topacteurs de meest bekende door onder andere zijn op treden in de tv-serie 'Men sen zoals jij en ik', bezorgt het publiek in zijn rol van de inspecteur weer eens een ongekend spannende toneel avond. Bovendien staat ook Marijke Merckens, bijna Opname uit 'V spreekt met uw moordenaar', een thriller met Marijke Merckens, Johan Ooms, Eddy Brugman, Maxim Hamel en Kees Brusse. FOTO JUTKA RONA. wekelijks te zien in het tv- programma 'Hints', borg voor tegenspel van hoog ni veau. Afgaande op de hoge kijk cijfers die elke politiefilm scoort, verwacht de werk groep Cultureel Contact Axel dan ook een uitver kochte zaal. De voorstelling in cultureel centrum De Halle begint om 20.00 uur. Dinsdag 29 oktober: verg gemeenteraad Axel in raadzaal van stadhuis, aanvang 19.00 uur. Vrijdag 1 november: basketbal wedstrijd Voorwaarts 2-Dyna- mo'70 3 in sporthal 't Sportuus, aanvang 21.00 uur. Basketbal wedstrijd meisjes-ka- detten Voorwaarts-Dynamo'70 in sporthal 't Sportuus, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 2 november: weekmarkt kern Axel. Voetbalwedstrijd AZW-Good Luck op terrein aan Sportlaan, aanvang 14.30 uur. Soos voor alleenstaanden in ge meenschapscentrum De Vla schaard te Koewacht, aanvang 20.00 uur. Volleybalwedstrijd heren tweede klas B: Attack-Scheldesport 2 in gymnastiekzaal 'De Eikelaar', aan vang 14.00 uur. Tweedehands boekenbeurs in winkelgalerij Cité in de Noord straat te Axel, vanaf 10.00 uur. Zondag 3 november: voetbalwed strijd Axel-HW'24 op terrein in Axelse bos, aanvang 14.30 uur. Handboogschieting op liggende wip in café Oude Molen te Koe wacht, aanvang 14.30 uur. Woensdag 6 november: filmvoor stelling voor de lagere schooljeugd in het Gezellenhuis aan de Wal- straat, aanvang 14.00 uur. Vrijdag 8 november: clubkaarting Ons Genoegen in clublokaal aan de Tuinstraat, aanvang 20.30 uur. Basketbal wedstrijd jongens-ka- detten Voorwaarts-Dynamo'70 in sporthal 't Sportuus, aanvang 20.00 uur. Filmvoorstelling voor de jeugd vanaf 12 jaar in het Gezellenhuis aan de Walstraat, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 9 november: weekmarkt kern Axel. Derde kampioenswedstrijd hen gelsportvereniging GOA tussen het Oude Gemaal en Zeedorp, van 10.15 tot 13.15 uur. Grote carnavalsparty met di verse attracties in gemeenschaps centrum De Vlaschaard in Koe wacht, aanvang 10.00 uur. Handboogschieting op liggende wip in café Oude Molen te Koe wacht, aanvang 14.30 uur. Voorstelling 'U spreekt met uw moordenaar' met Cees Brusse en Marijke Merckens in cultureel centrum De Halle in Axel, aan vang 20.00 uur. Basketbalwedstrijd meisjes-ka- detten Voorwaarts-Mevo'80 in sporthal 't Sportuus, aanvang 11.00 uur. Basketbalwedstrijd heren Voor waarts 1-Marathon 5 in sporthal 't Sportuus, aanvang 12.30 uur. Volleybalwedstrijd dames tweede klas B: Attack-Schelde sport in gymnastiekzaal 'De Eike laar', aanvang 14.00 uur. Zondag 10 november: zaalvoetbal- toernooi wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen in sporthal 't Sportuus, van 12.30 tot 17.00 uur. Woensdag 13 november: vergade ring welzij nscommissie van de ge meente Axel in raadzaal stadhuis. Zaterdag 16 november: weekmarkt kern Axel. Intocht Sint Nicolaas. Aankomst bij stadhuis om 14.30 uur. Om 15.00 uur aanvang kinderprogramma in cultureel centrum De Halle. Voetbalwedstrijd AZW-Arne- muiden. Terrein aan de Sportlaan, aanvang 14.30 uur. Volleybalwedstrijd dames tweede klas B: Attack-Voorwaarts 2 in gymnastiekzaal 'De Eikelaar', aanvang 14.00 uur. Volleybalwedstrijd heren tweede klas B: Attack-Zaamslag in gym nastiekzaal 'De Eikelaar', aanvang 16.00 uur. Zondag 17 november: voetbalwed strijd Axel-Noormannen. Terrein in het Axelse bos, aanvang 14.30 uur. Handboogschieting op liggende wip in café Oude Molen te Koe wacht, aanvang 14.30 uur. Vrijdag 22 november: clubkaar ting Ons Genoegen in clublokaal aan de Tuinstraat, aanvang 20.30 uur. Zaterdag 23 november: weekmarkt kern Axel. Basketbalwedstrijd heren: Voor waarts 1-Operatie'71 2 in sporthal 't Sportuus. Basketbal wedstrijd dames: Voorwaarts 1-Marathon 3 in sport hal 't Sportuus, aanvang 12.30 uur. Volleybalwedstrijd heren tweede klas B: Attack-Sluvoc in gymnas tiekzaal 'De Eikelaar', aanvang 14.00 uur. Vierde kampioenswedstrijd hen gelsportvereniging GOA tussen Oude Gemaal en Zeedorp van 10.45 tot 13.45 uur. Handboogschieting op liggende wip in café Oude Molen te Koe wacht, aanvang 14.30 uur. Dinsdag 26 november: vergadering gemeenteraad Axel in raadzaal stadhuis, aanvang 19.00 uur. Woensdag 27 november: filmvoor stelling voor de lagere schooljeugd in het Gezellenhuis aan de Wal straat, aanvang 14.00 uur. Vrijdag 29 november: filmvoor stelling voor de jeugd vanaf 12 jaar in het Gezellenhuis aan de Wal straat, aanvang 19.30 uur. Basketbalwedstrijd jongens-ka- detten: Voorwaarts 1-Scheldesport 1 in sporthal 't Sportuus, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 30 november: weekmarkt kern Axel. Soos voor alleenstaanden in ge meenschapscentrum De Vla schaard in Koewacht, aanvang 20.00 uur. AXEL - Het project 'Mensen zonder werk' houdt in samen werking met de ANWB een cursus 'Pech onderweg' voor haanlozen in de gemeenten Axel en Sas van Gent. De cur sus is bedoeld voor iedereen die geen baan heeft en een uit kering ontvangt in het kader van de WW, WWV, WAO, AAW of RWW. Daarnaast bestaat ook de mogelijkheid om mee te doen voor mensen die wel inge schreven staan bij het ar beidsbureau, maar die geen uitkering ontvangen. De cur sus bestaat uit tien lessen die op maandagochtend van ne gen tot twaalf uur worden ge geven in de werkplaats van de dienst Openbare Werken aan de Nieuwendijk 17 in Axel. Op maandagochtend 4 november is de eerste les gepland. Tijdens de cursus zal een sloopauto als lesmateriaal ge bruikt worden. De deelnemers aan deze cursus behoeven dus niet zelf over een auto te be schikken, alvorens men aan deze cursus kan deelnemen. AXEL - De werkgroep CCA (Cultureel Contact Axel) is er dit seizoen opnieuw in ge slaagd een aantal interessante theatervoorstellingen voor de jeugd in het programma op te nemen. Gedurende de maan den januari, februari en maart kan de Axelse jeugd in de leef tijd van 4 tot en met 12 jaar weer volop genieten van een drietal spannende en dold waze theatervoorstellingen. In het onderstaande over zicht vindt men de data en de voorstellingen vermeld. Woensdag 15 januari: To neelgroep Dodd met 'Dag met je handje' in cultureel centrum De Halle, aanvang 15.00 uur. Alle leeftijden. Woensdag 19 februari: Thea ter Plok met 'Wat zit daar achter' in cultureel centrum De Halle, aanvang 15.00 uur. Leeftijd: 7 tot en met 12 jaar. Woensdag 5 maart: Poppen theater Damiet van Dalsum met 'Voor altijd' in cultureel centrum De Halle. Leeftijd: vanaf 5 jaar. De werkgroep Cultureel Contact Axel hoopt dat de Axelse jeugd weer massaal naar De Halle komt voor deze voorstellingen. In een gezellige en ontspannen sfeer kunnen vele kinderen dan weer genie ten van een fijne theatermid dag. AXEL - Tijdens de Axelse braderie, waarop ook de werkgroep CCA (Cultureel Contact Axel) met een infor matiestand was vertegen woordigd, is door genoemde werkgroep een knikker-tel- wedstrijd gehouden voor de jeugd. Vele jongens en meisjes waagden een gok en probeer den het juiste aantal knikkers te raden. Ondanks de talloze inzendingen slaagde geen en kele deelnemer er in het juiste aantal knikkers te benaderen. Wél kwamen enkele deelne mers dicht in de buurt van het juiste aantal knikkers, te we ten 457. De vijf Axelse prijs winnaars met daarbij vermeld het door hen geschatte aantal knikkers, zijn: 1. André de Hooge 460 knikkers, 2. Martha van de Berge 460, 3. Petra As- selman 460, 4. Hendrik-Jan Doppegieter 451, 5. Anita Leynse, 450 knikkers. Alle prijswinnaar ontvan gen een leuk leesboek, dat hen zal worden uitgereikt tijdens de eerstkomende kindervoor stelling in het nieuwe seizoen. Bovendien mogen zij de drie voorstellingen die het nieuwe programma omvat, gratis bij wonen.

de Stem | 1985 | | pagina 11