Schaatscoach Henk Gemser staat weer aan het begin I 6 Van niks naar eerste doelman9 ideintje intje HOCKEY-KEEPER FRANK LEISTRA KNOKT YOOR ORANJE meer dan hiaal. ghini trekkers .S. onder moderne zelf ervaren >erd, hoe soepel VANAVOND BEGINT op de kunstijsbaan Drente in Assen het vaderlandse schaatsseizoen „et een marathon. Een wedstrijd varaan de herenkernploeg van coach Henk Gemser zal deelnemen. De formatie van gemser komt in Assen 'oude' bekenden tegen want Hilbert van der Duim en Piet Kleine zullen [lot het deelnemersveld behoren, .wee ex-langebaan schaatsers, |die zich geheel op het „arathongebeuren zullen gaan beleggen. Al geldt voor Van der Duim een 'ontsnappings clausule'. Mocht namelijk blijken dat de nog regerend Nederlands kampioen op de „eerkamp kracht genoeg bezit om dit seizoen internationaal eventueel op de 500,1500, 5000 en 10.000 meter uit te komen dan poogt Henk Gemser voor de Heerenvener de weg vrij te maken via een automatische plaatsing voor het Nederlands kampioenschap begin februari eveneens in Assen. Met de keuze van Van der Duim voor de marathons veranderde er nog al wat binnen de kernploeg van Henk Gemser, die voor dit seizoen bestaat uit Hein Vergeer, Frits Schalij, Emiel Hopman, Robert Vunderink, Yep Kramer en de sprinters Jan Ykema en Geert Kuiper. Ben van der Feltz en Ron Groen werden weer naar de gewesten verwezen. Voor Henk Gemser zelf leverden, de wereld- en Europese titel va Hein Vergeer niet zo veel rendement op. Ondanks een reeks van wensen, hield de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond de hand stevig op de knip. Alleen in de sfeer van de medische begeleiding werd enige verbetering doorgevoerd. Voo? de rest staat Gemser op dit moment op dezelfde uitgangspositie als een jaar geleden. Voor de trainer uit Oude Haske een uitdaging, al slaagt hij er nauwelijks in zijn teleurstelling te verbergen. Schaatscoach Henk Gemser: niet te veel bij problemen stilstaan, sporters gaan voor. rd op een efficiënte, tverlening zonder echte "Onderlinge" paringen eerlijk komen aan al onze cht leeftijd. :rzekerden rekenen op deling en snelle ind hoeft zich bij iHV een "nummer" voelen. n niemand hoeft oorgaans langer an 2 weken te oedingen. jbbele offerte! zekeringswensen en le telefoon: Dntvangt een offerte de StappenPremie lie. Plus volledige keuzemogelijkhe- goedingen, andere ;n etc. Plus alles om HV door ons te dus! ERZEKERINGEN EERENVEEN - Een winnende coach in de oetbalwereld heeft tijd het gelijk aan zijn zijde. Het bestuur ran zijn club zal zich in liet stof gooien om aan e wensen van de man roor het nieuwe sei zoen te voldoen. Rust Leiding Ambitieus PTC STEM oxt - fotocoreberhard KNSB laat Fries in de kou staan 33 ÏO rf<3«n Hp .ostenverzekerings- u.a., Postbus 16, |pl 100-31333. door Rob van Deursen Zo niet echter de Konink- ijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond. Tenminste dat heeft Henk Gemser, toch de meest succesvolle schaats coach van de afgelopen win- er - ook mondiaal gezien - moeten ervaren. Onder het mom van 'geen geld, de rek uit de sponsorbijdrage' kreeg Henk Gemser op vele verzoeken nul op zijn re quest. Met als gevolg dat Gemser de ko llende maanden niet over een assistent kan beschikken, er geen aanzet wordt gegeven tot de oprichting van een sprintschool, een extra-trainingskamp begin december in het Zuidduitse Inzeil financieel op de tocht staat en de bezet ting van de herenkernploeg werd inge krompen. Voor Henk Gemser persoon lijk komt daar nog bij dat zijn wens om meer verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor het uiteindelijk beleid rond zijn equipe, eveneens - nu door de Bege- leidings Commissie Kernploegen - werd afgewezen. Alleen in de medische sfeer vond Gemser enig gehoor. Dat resul teerde in het gegeven dat dokter Rob Pluijmers komend seizoen zal worden bijgestaan door zijn collega Maarten Koorneef die zich vooral zal geen belas ten met de dames. Kortom een magere oogst voor een trainer die een Europees- en een wereld kampioen afleverde. „Tja, zo zou je het kunnen stellen", zegt Henk Gemser, „maar ik heb nooit het idee gehad dat ik eens even gebruik zou gaan maken van de situatie rond Hein Vergeer. Dat ik op de tafel zou gaan springen. Ik geloof na melijk dat ik in de eerste plaats een be langenbehartiger ben van de sporters. En dan pas komt mijn eigen persoon om de hoek kijken. Voor het vorig seizoen heb ik me er bij neergelegd dat ik geen beleidsbepaler zou zijn. Dat doet de BCK. Binnen de KNSB worden beslis singen genomen aan een tafel waaraan ik niet zit. Dat heb ik te accepteren. Al kost het moeite. Zeker omdat ik toch de eerste persoon ben die na een toernooi over de prestaties van de jongens door de media wordt aangesproken. Kijk, zoals het afgelopen seizoen is gegaan met die twee titels van Vergeer, dat zullen we niet gauw meer meemaken. Tenminste de kans is groter dat we een stapje terug moeten doen. Vergeer zegt dat zelf heel verstandig met: „Het is moeilijker om kampioen te blijven dan om kampioen te worden". Dat is een waarheid als een koe. Als het minder gaat, word ik ter verantwoording geroepen, terwijl ik die verantwoording niet draag. Dat is het kromme in de huidige situatie". Tweede Nu moet niemand denken dat Henk Gemser met de pest in zijn lijf aan zijn tweede seizoen als coach van de gecom bineerde all-round-sprint-herenkern- ploeg is begonnen. De Fries gelooft namelijk dat zijn wensen op de juiste plekken wel degelijk gehoord zijn binnen de schaatsbond. „Wat die verantwoordelijkheid betreft heb ik echt niet tegen dovemansoren zit ten praten. En ik voel dat ik binnen de bond voldoende erkenning als vakman krijg. Alleen de BCK zegt dat na dat ge krakeel van mijn voorgangers de alge mene vergadering heeft besloten dat het de andere kant op moest. En dat men niet op eigen houtje een verandering kan aanbrengen. Daar kan ik me in vinden. Al valt het voor mezelf tegen dat ik er niet ingeslaagd ben wat bij te sturen. Dat had ik toen ik aan het karwei begon, wel gedacht. En nu moet ik er niet ver der over zeuren". Al liet Henk Gemser wel officieel schriftelijk vastleggen dat hij een an dere mening is toegedaan. „Dat lijkt me een formaliteit, maar toch belangrijk. Als het later nog eens ter sprake komt dan kan ik zeggen: lees die en die brief van die datum nog maar eens na. Als je het bij gesprekken houdt en niets op pa pier zet dan heeft iedereen over een paar maanden zijn eigen interpretatie van het geheel. Nu staat het zwart op wit hoe ik er over denk. En dat heb ik niet gedaan om de confrontatie met de BCK te zoe ken. In het geheel niet zelfs. Want als het zo principieel voor mij zou zijn, had ik moeten stoppen". In zijn hart heeft Henk Gemser dat misschien wel eens overwogen, maar naar buiten toe blijft hij ferm achter 'zijn' jongens staan. „Op het moment dat het echt aan de orde kwam, kon ik geen heisa meer maken. De jongens waren al drie keer per dag met de zomertraining bezig. Als ik dat gedaan had, zou mij erg onzorgvuldig gedrag verweten kunnen worden. Ik mag natuurlijk nooit de sportlieden en hun belangen uit het oog verliezen. Die staan op de eerste plaats". Nu de beslissingsbevoegheid bi zijn geheel bij de BCK (Van Santen, Chari- sius en Smit) blijft, vraagt Henk Gemser wel meer vaart in de werkzaamheden van de commissie. „Omdat we in maart van dit jaar nog in Oost-Duitsland aan het schaatsen waren, is het deze zomer wat traag ver lopen allemaal. Eigenlijk hadden we het nieuwe seizoen pas in juli definitief op de rails. Veel te laat natuurlijk. Maar iedereen weet vanaf vandaag waar de knelpunten liggen. Die sprintschool moet er in mijn ogen komen. Dit jaar was er geen geld voor, maar wanneer dan wel? Nog een vraag is wat we gaan doen met de specialisten op de mara thon? Die jongens zouden toch een kans moeten krijgen op de vijf- en de tien ki lometer. Zeker gezien het feit dat de Winterspelen van Calgary sneller voor de deur zullen staan dan iedereen ver wacht. En een andere brandende vraag voor mij is of we het Nederlands kam pioenschap per afstand, zoals de Oost duitsers doen, zullen gaan verrijden. Kwesties die binnen korte termijn op een antwoord wachten. Zoals ook de op volging van ons trainers geregeld moet worden. Er wordt binnen de KNSB per jaar een niet gering bedrag voor Kloos terboer, Pfrommer en Gemser uitge trokken. Tenminste als je louter het to taal bekijkt. Daarom denk ik dat de schaatsbond op weg is naar de aanstel ling van een full-time-trainer. Ons drie tal fungeert als tussenstation. Daar ben ik van overtuigd". Niet tevreden Uit de woorden van Henk Gemser valt op te maken dat hij niet tevreden is over de slagvaardigheid van de BCK. „Dat wil ik niet ontkennen", zegt Gemser met nadruk. „Ik denk dat de BCK erg veel hooi op de vork heeft genomen. Het blijkt elk jaar weer een gigantische klus die door vrijwilligers moet worden verricht. Als ik met Van Santen spreek dan roept die ook wel eens uit: Ach, ik weet wel dat het anders moet, maar binnen de KNSB zijn daar de mogelijkheden niet voor. En dan blijkt dat ook hij geen ijzer met han den kan breken. Vandaar dat ik niet te veel de nadruk op de problemen moet leggen. Het is ook ter bescherming van mezelf dat de KNSB'ers zeggen: let al leen op je eigen winkeltje. Dan heb je het druk genoeg." „Al blijft het verdomd moeilijk om met een groep bezig te zijn waar anderen het beleid voor uitstippelen door Romain van Damme TILBURG - Frank Leistra, hockeykeeper van hoofd klasser Tilburg en sinds een half jaar deel uitmakend van de Nederlandse selectie, zegt het met nadruk: „Nee, die toestand rond Van 't Hek en Kruize is niet de drijfveer geweest om er keihard te genaan te gaan. Het is niet zo dat we wilden laten zien het ook zonder Van 't Hek te hunnen. Misschien heeft Kruize dat wel gehad, maar dat moet je hem vragen. Wij spelen niet voor Van 't Hek, we spelen voor ons zelf". Afgelopen weekend ver raste het Nederlands hoc keyteam vriend en vijand door in Londen het sterk be zette vierlandentpernooi winnend af te sluiten. Op de openingsavond werd er een 'historische' zege behaald op gastland Engeland. Een dag later werd met 1-0 gewon nen van een sterk verjong India, wegens het in elkaar slaan van een Japanse scheidsrechter zijn vijf in ternationals door de FIH voor vijf jaar geschorst, en °P de slotdag werd het sterke Sovjet-Unie met 3-0 aan de kant gezet. Opsteker Een geweldige opsteker voor het Nederlands heren hockeyteam dat sinds de Olympische Spelen in Los Angeles enigszins in de ver sukkeling raakte. De herstellingswerk zaamheden van bondscoach "lm van Heumen, sinds niensenheugnis die functie bekledend, verliepen boven- dien niet zo soepel. Met als 'hoogtepunt' het terughalen van de 33-jarige Ties Kruize in de selectie. Tot groot on genoegen van Kampong speler Tom van 't Hek, die zijn plaatsje in de middenli nie prijs gaf. Daar werd heel wat over gesproken en ge schreven. „Daarom", zegt Frank Leistra, „was de druk van buitenaf voor dit toernooi erg groot. Stel je voor dat Kruize gefaald had in Lon den. Dan waren Van Heu men en Kruize genadeloos onderuit gehaald. Maar het is voortreffelijk gelopen. Het klikt onderling goed. Er is in Londen gedisciplineerd ge speeld. Dat was onze kracht. En waarom zou ik nu zeggen dat we een man als Van 't Hek missen? We hebben drie wedstrijden gewonnen, in geen enkel duel een te gendoelpunt moeten incas seren. Dan mag je toch te vreden zijn. Sommige zaken kan ik trouwens niet zo best volgen. Den Hartog bijvoor beeld. Die heeft heel wat kritiek te verduren gehad. Is er dan niet bij en dan wordt er geschreven, het Neder lands team mist een man als Den Hartog. Dat vind ik van die kromme redeneringen". De behaalde eindzege in Londen heeft er in ieder ge val toe geleid dat het Neder- lans team zich in alle rust kan voorbereiden op de Champions Trophy-wed- strijden die begin november in het Australische Perth gehouden worden. „Daar kunnen we zien hoe ver het Nederlands team is. Als we bij de eerste drie ein digen, kun je stellen dat we weer bij de wereldtop zitten. Nu durf ik dat na die winst in Londen nog niet te zeg gen. We kunnen inderdaad in alle rust naar dat toernooi toewerken. De pers is wat rustiger geworden na Lon den. Ik denk dat we in Australië moeten meepak ken wat we kunnen meepik ken. Gewoon er keihard te genaan gaan en zien hoe ver we raken". Frank Leistra, 25 jaar en bezig aan zijn laatste jaar op de katholieke sportacade- mie, kan inmiddels terugkij ken op een bliksemcarrière. „Ik ben in een stroomver snelling terecht gekomen", zegt hij daarover, „het is heel snel gegaan. Ik ben bij Tilburg bezig aan mijn vijfde seizoen. Wegens een meniscusoperatie ben ik er een hele tijd uitgeweest. Nee, ik geloof niet dat ik ge selecteerd ben omdat het dit seizoen goed met Tilburg gaat. Een half jaar geleden vertoefde Tilburg in de mid denmoot en toen zat ik er ook bij. Samen met Simon Zijp en Lex Bos. Drie kee pers dus. Aan het begin van dit seizoen zat ik er weer bij. Ik denk dat ik gekozen ben omdat mijn naam via de zaalhockeyselectie, de jeugdteams, Jong Oranje bij de keuzeheren al een tijdje bekend was. Maar desal niettemin, het is snel ge gaan. Van niks naar eerste keeper. Tenminste voor het toernooi in Londen. Wat het daarna wordt, weet ik niet. aard ook bij zijn club. Daar kwam onder meer een nieuwe manier voor het ver dedigen van de strafcorner uit voort. Samen met Til- burg-coach Harry Delmée dokterde hij dat uit. „Ik ga, zeg maar, op mijn zij leunen. Dat heeft als voordeel dat ik erg snel naar de grond kan, maar ook snel overeind ben. De linkerhoek wordt verde digd door de lijnverdediger. Daar kwam ik eens op toen ik in bed wat over het hoc key lag na te denken. En dat bespreek je dan. Tot nu toe is het een goede methode ge bleken. Ongeveer vijf pro cent van de strafcorners heb ik niet kunnen stoppen. Toch niet slecht. Maar dat wil niet zeggen dat ik dit eeuwig kan blijven doen. Straks is er misschien een team dat er wat op gevonden heeft. Dan moeten we weer wat anders verzinnen". Frank Leistra op het balkon van zijn flat: „Op dit niveau moet je veel met het hockey bezig zijn". foto van eijndhoven Lex Bos, een uitstekende keeper, is er ook nog". Die keus moet Wim van Heumen uiteraard maken. De Bosschenaar liet voor het toernooi in Londen door schemeren dat Frank Lei stra daar in feite eerste keus was. De Tilburger keepte twee wedstrijden, Lex Bos stond een keer in het doel. „Tegen een journalist heeft Van Heumen gezegd dat ik de voorkeur genoot. Maar dat is natuurlijk geen garantie voor de toekomst. Maar ik. ben ambitieus. Ik wil er op dit niveau bij blijven. Ik moet er veel voor doen, en nog meer voor laten. Ja, ik heb het de laatste tijd erg druk. Ik heb er nog veel ple zier in. Ik ben veel met hoc key bezig. Op dit niveau moet je er veel over praten". Dat doet de vlot babbe lende Frank Leistra uiter- Een vergelijking met Lex Bos. Frank Leistra, na een zeer lange dag genietend van een biertje, moet even nadenken. „Ik ben goed in het verde digen van de corner. Lex is wat atletischer. Mijn leiding geven in de cirkel is weer wat beter denk ik. Het anti ciperen, het kijken waar de bal naar toe gaat. Ik ben wat harder in de duels mis schien. Maar dat ligt voor de hand. Ik ben wat forser ge bouwd. Ja, ik ben er veel mee bezig. Vanaf mijn ze vende jaar-'sta ik in de goal. Waarom? Ik vind het een heerlijk spelletje. Een ander geniet als hij een bal in de bovenhoek schiet, ik geniet als ik een bal juist uit die bovenhoek haal".

de Stem | 1985 | | pagina 9