UITBLAZEN Hoessein laat PLO niet vallen Vergrijzing gaat tien miljard extra kosten Iaxatievan< vakmens* even, Midden-en kleinbedrijf Economie H ET overgrote deel van de Nederlandse bedrijven en ondernemingen vindt men in de sector van het midden- en kleinbedrijf. Voor de gang van zaken in onze economie zijn deze bedrijven dan ook van grote betekenis. Dit laat ste wordt wel eens vergeten, omdat de aandacht voor de kleinere bedrijven in de pers en de media niet altijd paral lel loopt aan de economische en sociale betekenis. Bij wijze van spreken (1) TOVERFORMULE VAN PERES MIST REËLE BASIS WAARDE VOORSPELLINGEN OVERIGENS NOG STEEDS NIET GROOT KROONL WIMKOCK ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 ACHTERGROND T5 PAGINA Lokkertje Niet haalbaar Toverstaf Onderwijs Niet dramatisch PROF. DR. NICO POUBEN ZATERDAG 26 OK Nederlandse bedwingen Leegstand van bedrijfsruimte neemt flink af Ontslag voor 300 man bij Ballast Nedam Steekspel rom van 10 miljoei IJ NVM-r DEZE week kwam ik hem weer eens te gen: Jan Modaal. Lang niet meer van hem gehoord. „Och", zei hij, „er valt tegenwoordig zo weinig te verdelen dat al leen de minima af en toe nog in beeld komen." „Heb je nog werk?" vroeg ik hem, omdat het een gewone doordeweekse dag, 's morgens tien uur was. "O jawel", zei hij, „maar mo menteel ben ik aan het ATV- en. Ik doe boodschappen voor moeder de vrouw. Zo maak ik me nuttig." „Moeder de vrouw?" „Nou ja. Gewoonte van spre ken. Mijn vriendin dus." „Is dat nog steeds eh „Ja ja, niemand anders!" „Zo dus je bent nu een welva rende tweeverdienershelft?" „Daar laat ik me tegenover jou niet over uit. Voor ik het weet staat het in de krant. Houdoe!" Jan Modaal heeft het vrij lang uitgehouden. Ooit was hij van alle gewone Nederlanders de bekendste, overal kwam je zijn naam tegen, maar langza merhand zijn de spraakma kende politiekers hem weer uit het oog gaan verliezen. Veel kortstondiger nog was het leven van Jan Splinter. Marcel van Dam voerde de schlemiel op tijdens een kamerdebat. Pas nog zag ik de Jan Splinter-zin geciteerd in een krantestukje waarin een parlementaire col lega Van Dam lof toezwaaide voor diens kwaliteiten als deba ter en Jan Splinter aanvoert als een van de bewijzen van Van Dams originaliteit en vinding rijkheid als redenaar. Verder hoor je zelden nog van de heer Splinter. Werd Jan Splinter eigenlijk wel door Marcel van Dam ver wekt? Ik zit te bladeren in een boek dat een kennis me heeft geleend. Het is deel 1 van Ne derlandse Spreekwoorden, Spreekwijzen, Uitdrukkingen en Gezegden door Dr. F.A. Stoett. Bij het bladeren in naslagwer ken moet je geluk hebben. Je oog moet willen vallen op de interessante bijzonderheden die altijd in dit soort letterbrijpot- ten verscholen zitten. Al op pa gina 2 - zoo glad als een aal - te vangen als een aal bij den staart - een aal bij den staart hebben - valt mijn blik op een voetnoot. Jan Splinter. Het staat er! De voetnoot hoort bij de nog op de vorige pagina begon nen paragraaf over de uitdruk king Nieuwsgierig Aagje. Stoett vergelijkt deze zegswijze met enkele andere als: een stijve Piet, een vroolijk Fransje en Jan Splinters testament, volgens hem allemaal ontleend aan oude toneelstukken of volks verhalen. Een 'testament van Jan Splinter' is de nalatenschap van iemand bij wie voor de erf genamen niets te halen valt. De erfenis van een arme man dus. Het is een eeuwenoude uit drukking, ontleend aan de klucht Het Testament van Jan Splinter, dat al voorkomt in de in 1600 verschenen verzamelbun del Veelderhande Geneuchlijcke Dichten. Stoett haalt speurders aan die bewezen hebben dat het verhaal van Jan Splinter al S IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ rond 1500 bestond, bijna een half millennium vóór Marcel van Dam aan het eind van een interruptie-debat in de Tweede Kamer, Jan Splinter inzette als uitsmijter. Beunhaas is ook een woord met een eigentijdse klank. De beunhaas is een economisch en sociaal probleem geworden, maar niemand zal beweren dat de beunhaas per definitie een prulleman is. Een gezegde of uitdrukking kan in de loop der tijden een andere betekenis krijgen. Stoett geeft in 1943 (het boek dat ik heb is een foto grafische herdruk van de 4e op lage uit 1943) als eerste beteke nis voor beunhaas: 'een knoeier, iemand die zijn vak niet verstaat.' Veertig jaar later blijkt dat we onder een beun haas ongeveer hetzelfde ver staan als de 17de eeuwer, na melijk 'geen lid zijn van eenig gild en toch een gildenering of gildeambacht uitoefenen.' Het woord schijnt uit het Nederduits afkomstig te zijn waar men in de 17de eeuw ook het werkwoord bonehasen al kende. Bern is via dialecten verwant aan Bühne en betekent bijvoorbeeld ook zolder. Langs deze weg is er een rechtstreeks verband tussen 'beunhaas' en het ook al uit het Duits afkom stige dakhaas. Een dakhaas is een 'schertsende benaming' voor een kat, maar de tweede betekenis is: 'een handwerks man die, omdat hij geen mees ter is, als zulk een haas op den zolder vlucht om daar te wer ken.' In sommige Nederlandse dialecten wordt in plaats van dakhaas balk(en)haas gezegd. Al deze woorden staan min of meer voor wat wij vandaag de dag onder een beunhaas ver staan, namelijk iemand die zijn vak 'zwart' en in feitelijke con currentie met zijn baas (het gil de), voor eigen rekening uitoe fent. Als minder bekend, maar fraai equivalent van beun haas/dakhaas geeft Stoett nog het woord beimnaaijer. Het is een oud woord dat zich volgens mij bijzonder goed leent voor hedendaags hergebruik. We kunnen er verschillende kanten mee op. We zouden het bij voorbeeld kunnen gebruiken om de beunhaas te verlossen van de nevenbetekenis 'knoeier'. We moeten dan af spreken dat we beunhaas uit sluitend reserveren als kwali teitsaanduiding voor de vakbe kwame zwartwerker en het woord beunnaaijer is dan voor de knoeier. Maar ik kom net op een toe passing die eigenlijk veel leuker is: beunnaaijer zou namelijk ook een rake typering zijn voor de sociale rechercheur die ach ter de beunhaas aanzit. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 tv|B Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat9,©01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Hob Simons „WIJ VRAGEN Hoes sein niet om zich over te geven. Integendeel, wij nodigen hem op gelijke voorwaarden aan de on derhandelingstafel uit. Ons plan is duidelijk. Laten wij elkaar zo gauw mogelijk ontmoeten. Laten we rechtstreeks onderhande len en zonder voorwaarden vooraf. Israël kondigt bij voorbaat aan dat wij met zorg naar elk Jordaans voor stel zullen luisteren en dat we de onderhandelingen in een sfeer van respect en ge lijkheid willen voeren." Premier Sjimon Peres heeft de afgelopen tien dagen in Washington en New York aan een nieuwe toverformule gesleuteld om tot onderhan delingen met Jordanië en Pa lestijnse vertegenwoordigers te komen. De pogingen om het onderhandelingsproces tussen Israël en een Jor daans/Palestijnse delegatie op gang te krijgen hebben tot nu toe niets opgeleverd, om dat de meeste door de PLO aangewezen Palestijnse ver tegenwoordigers in die ge meenschappelijke delegatie voor Israël onaanvaardbaar zijn. Het hele vredesproces is dan ook in feite op de samen stelling van die Jordaans/ Palestijnse delegatie stukge lopen. Na de recente reeks Palestijnse terreurdaden en de kaping van het Italiaanse cruiseschip 'Achille Lauro' denkt de regering-Peres ook op het politieke vlak met de PLO te kunnen afrekenen. De in februari bereikte vre- desformule van koning Hoes sein en PLO-leider Arafat is in de Israëlische zienswijze niet levensvatbaar gebleken. Door de uitwerking van het Israëlische anti-PLO-of- fensief in Europa en de Ver enigde Staten meent Peres zijn slag wellicht te kunnen slaan en met Amerikaanse hulp een opening naar recht streekse onderhandelingen met Jordanië en gematigde Palestijnse leiders in de be zette gebieden te kunnen vinden, waarbij de PLO vol ledig buiten spel zou komen te staan. Hoessein heeft Pe res de vorige week een flinke hand geholpen door voor het eerst weer in het openbaar kritiek op de PLO te spuien. Na de weigering van de PLO-vertegenwoordigers Milhem en Khoury om, zoals was afgesproken, het be staansrecht van de staat Is- Premier Peres. - fotoap raël binnen veilige en er kende grenzen in Londen te onderschrijven, liet Hoessein zich ontvallen dat er geen plaats voor de PLO in het vredesproces is als zij haar verantwoordelijkheid tegen over het Palestijnse volk niet aanvaardt. Uit deze en andere tegen de PLO gerichte verklarin gen meent Peres de optimis tische conclusie te mogen trekken, dat Hoessein bereid is de PLO als zijn politieke partner in het vredesproces te laten vallen om met Israël rond de onderhandelingstafel te gaan zitten. Als Israëlisch lokkertje voor Jordanië heeft Peres in zijn toespraak tot de Algemene Vergaderin van de Verenigde Naties met een ruime marge gesproken over Jordaans-Israëlische onder handelingen, waaraan afge vaardigden deelnemen die „vrede, niet terreur" verte genwoordigen. Ter omzeiling vanhet stekelige probleem van een door Jordanië ge wenste internationale vre desconferentie heeft de Is raëlische premier tevens de mogelijkheid geopperd, dat de permanente leden van de Veiligheidsraad, die diplo matieke betrekkingen met beide partijen in het Ara- Koning Hoessein van Jordanië en president Moebarak van Egypte. bisch-Israëlische conflict on derhouden, steun voor het begin van onderhandelingen betuigen. Aangezien de Sow- j et-Unie de diplomatieke be trekkingen met de joodse staat in 1967 heeft verbroken en Peking nooit diplomatieke betrekkingen met Jeruzalem heeft gevestigd, is zo'n on dersteunende rol in de Israë lische opvatting voorlopig al leen voor Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten weggelegd. Nadat Londen, Parijs en Washington reeds him in stemming met de hun toege dachte rol hebben betuigd, is het wachten nog op het histo rische moment dat de be schermende Amerikaans- Europese paraplu op verzoek van koning Hoessein over de hoofden van Israëlische, Jor daanse en Palestijnse onder handelaars kan worden ont vouwd. Ondanks de Israëli sche verwachtingen zal die diplomatieke paraplu haar diensten nooit hoeven te be wijzen. Volgens de Israëlische lo gica is het haast vanzelfspre kend dat Hoessein, als hij het akkoord van de 11e februari verbreekt en met Arafat kapt, de door Peres uitge strekte vredeshand zal aan pakken. Dat hasjemitische koning zonder de PLO als partner bij de onderhande lingen er helemaal niet op is gebrand aan het vredespro ces deel te nemen, komt in de verstarde Israëlische ge- dachtengang niet op. Hoes sein heeft zelf al maanden geleden te kennen gegeven dat hij, als de PLO niet mee werkt, zijn handen liever niet alleen in het vuur van onder handelingen met Israël steekt. De Israëlische veron derstelling dat Hoessein zon der de PLO wel tot recht streekse onderhandelingen zou zijn te bewegen, is op niets gebaseerd. Teneinde Jordaans-Israë lische onderhandelingen voor de koning iets makkelijker verteerbaar te maken en de Likoed-partner in zijn rege ringscoalitie niet tegen zich in het harnas te jagen, spreekt Peres in de Ver enigde Staten zo min moge lijk over een vredesakkoord als de uitkomst van even tuele onderhandelingen. De pragmatische Israëlische premier staat in eerste in stantie niet een Jordaans-Is raëlische vrede voor ogen die de Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden met zich mee zou brengen. Gezien de politieke verhoudingen binnen de Israëlische rege ring van nationale eenheid ij de ontruiming van grote de len van de Westelijke Jor. daanoever en de Gazastrook in Israël politiek niet haal- baar. Peres stelt dan ook voor in een tweedelig vredesproces eerst te streven naar een ak koord over de beëindiging van de oorlogstoestand tus sen Israël en Jordanië. „Mis- schien is het ongepast om dat te zeggen, maar beëindiging van de oorlogstoestand is een soort zwangerschap om een vredeskind voort te bren gen", aldus de premier. In het kader van een tussentijdse regeling zou vervolgens aan Palestijnse autonomie op ba sis van het Camp David-ak- koprd kunnen worden ge dacht of aan een Jordaans. Israëlisch bestuur over de bezette gebieden gedurende een bepaalde periode van on derhandelingen over hun de finitieve status. Jordanië zou de zeggen schap kunnen krijgen het ci viel bestuur van de 800.000 zielen tellende Palestijnse bevolking op de bezette Westelijke Jordaanoever, terwijl de veiligheidstaken en de joodse nederzettingen in Israëlische handen zouden blijven. Met zo'n interim-re geling grijpt Peres jaren te rug naar soortgelijke voor stellen van wijlen Dayan, waarover wellicht nog wel viel te pra ten, maar die nu zeker ach terhaald zijn. Zonder massale Pales tijnse en algemeen Arabische steun is Hoessein helemaal niet zo onderhandelingsbe- lust als Jeruzalem graag zou willen geloven. De meeste Palestij nen in de bezette ge bieden blijven de PLO als hun enige vertegenwoordiger zien, zodat Jordaans-Israëli sche onderhandelingen die gewenste steun zullen moe ten ontberen. Met zijn Israë lische toverstaf kan Peres op het Witte Huis en in talloze vraaggesprekken op de beeldbuis in de Verenigde Staten wel veel bewondering oogsten, maar zijn nieuwe onderhandelingsformule zal het Arabisch-Israëlisch con flict en het Palestijnse vraagstuk niet in een realis tische oplossing kunnen om toveren. Door Pieter Eggen DE VERGRIJZING van de samenleving gaat ons geld kosten. Die niet eens zo verrassende waarschuwing heeft mi nister Brinkman (Wel zijn) deze week laten uitgaan. In Utrecht mocht de hoog ste ambtenaar voor het wel zijnsbeleid A. Gijsbers zijn gehoor op een congres mee delen dat over enige tijd het ouder worden van de bevol king ons zo'n tien miljard ex tra gaat kosten Een leuke som, die maar ten dele wordt terugver diend, doordat er voor het kleinere aantal kinderen minder scholen, minder speelvoorzieningen en min der kinderbijslag nodig is. Brinkman vulde die infor matie van Gijsbers zelf aan door te pleiten voor het over hevelen van gelden van de begrotingen van Onderwijs en Sociale Zaken naar Wel zijn. Natuurlijk niet vandaag of morgen, maar wel niet zo heel veel later. Een studie groep van een aantal depar tementen studeert momen teel op de kosten van de ver grijzing (meer ouderen) en de ontgroening (minder jonge ren) van de samenleving. Over de kosten van dit probleem en over de onmoge lijkheden van goede voor spellingen handelt ook een studie van het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP) dat zeer onlangs is verschenen. De bedragen die daarin voorkomen, zijn gebaseerd op het prijsniveau van 1981, dus kloppen ze niet helemaal meer. Een woordvoerder van het SCP zegt dat de progno ses van né 2000 niet zo be trouwbaar zijn. De grote kostenposten die met vergrijzing en ontgroe ning samenhangen zijn on derwijs, kinderbijslag, ge zondheidszorg en de AOW. De eerste twee kostenposten dalen in de komende vijftig jaar, de laatste twee stijgen. In 1981 werd aan onderwijs 20,2 miljard uitgegeven. In 2000 kost ons datzelfde on derwijs 16 miljard, volgens het SCP. Aan kinderbijslag ging vier jaar geleden zo'n 12 miljard op. Dat is over vijf tien jaar bijna 1,5 miljard minder. In totaal 'verdient' de samenleving aan de ont groening ongeveer 5,5 mil jard. Daar staat tegenover dat de gezondheidszorg en de AOW duurder wordt. De stij ging van de kosten van de gezondheidszorg zitten vooral in de grotere behoefte aan verpleeghuizen. Het aan tal bejaarden van boven de Minister Brinkman. 80 jaar zal de komende halve eeuw drastisch toenemen. In 1981 gaven we iets meer dan 15,6 miljard uit. Dat wordt rond de eeuwwisseling bij benadering 19 miljard en dertig jaar later is het nog 2 3 miljard meer. De grootste kostenpost wordt de stijging in uitgaven van de AOW. Die kostte en kele jaren geleden iets meer dan 20 miljard, maar dat loopt op tot 27,5 miljard in 2000. Alles bijeen stijgen de kos ten met zo'n 10 miljard, waarvan grofweg de helft te rugverdiend wordt door da lende lasten voor onderwijs en de kinderbijslag. Wie naar de verwachte be- - foto de stem/johan van gurp volkingsgroei kijkt, ziet dat er inderdaad nogal wat ver schuivingen plaatsvinden. Het SCP gaat ervan uit dat het aantal kinderen onder de 19 jaar terug zal lopen van 4,4 miljoen naar 3 miljoen in 2000. De groep 20- tot 64-jari- gen groeit van 8,1 naar 9,5 miljoen en het aantal bejaar den neemt toe van 1,6 miljoen tot 2,1 miljoen. Die groeiontwikkelingen zijn niet mis, maar lijken ook niet dramatisch. Wie een vergelijking probeert te ma ken tussen de eerste rij cij fers (de kosten) en de tweede (de groei van de bevolking) ziet dat de daling van de kos ten bij onderwijs en kinder bijslag langzamer gaat dan de stijging van de kosten voor AOW en gezondheids zorg. Een belangrijke reden daarvan is dat veel be staande schoolgebouwen in tact gelaten zullen worden. Alleen zullen er minder kin deren in de klassen zitten. De kosten verbonden aan het handhaven van de schoolge bouwen verdwijnen dus niet mét de scholen. Al dit soort cijfertjes zul len over enkele maanden te rugkomen in een nota die Brinkman wil opstellen over het vergrijzingsprobleem. Of die cijfertjes ooit werkelijk heid worden is de vraag. Bij het SCP waarschuwt men er voor de gegevens die betrek king hebben op de volgende eeuw, niet te veel gewicht toe •te kennen. We weten te wei nig over wat de bevolkings groei feitelijk zal zijn, heet het. Terzijde wordt opge merkt dat er de laatste twee jaar een tendens is te ontdek ken dat meer jonge stellen blijken het ouderschap aan te gaan, terwijl ook het derde en eventueel vierde kind in opmars is. Als die tendens doorzet, hebben we over twintig jaar misschien niet eens een vergrijzingspro bleem. Tot de verbeelding spreekt vooral de grote multinatio nale onderneming die in tientallen landen is geves tigd, miljarden omzetten heeft en tienduizenden werk nemers een baan biedt. Maar wanneer een groot deel van het midden- en kleinbedrijf er niet (meer) zou zijn, dan zou menigeen pas goed ge waar worden welke belang rijke economische functies deze 'kleintjes' vervullen. In onze dagen lijkt het erop dat het midden- en kleinbe drijf herontdekt is door de overheid. Twee jaar geleden werd er zelfs in Europees verband een jaar van het midden- en kleinbedrijf ge organiseerd. Het resultaat daarvan was dat in Straats burg de onderzoeksresulta ten met betrekking tot de kleine en middelgrote onder neming bekend werden ge maakt. Hierbij ging het vooral om de vraag, welke bijdrage het midden- en kleinbedrijf zou kunnen leveren aan het overwinnen van de economi sche crisis en daarmee aan het bestrijden van de mas sale werkloosheid. Waar- schijnlijk was dit initiatief van de Europese Gemeen schap ingegeven door de pu- blikaties over de gunstige ontwikkeling van het mid den- en kleinbedrijf in de Verenigde Staten. Daar zou de economische opleving vooral te danken zijn ge weest aan de gunstige ont wikkeling van de kleine on dernemingen. Door de omvangrijke werk loosheid en het vooral lang durig werkloos zijn van veel mensen, kwam in Nederland de belangstelling voor de kleine en onge onderneming op gang. Zelfs werden aparte regelingen ontworpen voor zgn. starters, jonge of minder jonge mensen die de stap naar het zelfstandig onder nemerschap wilden zetten om op die manier hun werk loos bestaan te kunnen beëindigen. De opvatting dat vooral de grote ondernemingen voor meer werk zouden zorgen, werd meer en meer verlaten. Ook de officiële werkgevers organisaties begonnen aan dacht aan de starters te schenken onder het motto: 'Word je eigen werkgever'. Niet elke starter heeft met succes de eerste stap gezet. Velen hebben na enige tijd ervaren dat ondernemen toch moeilijker kan zijn dan wordt verondersteld. Maar er zijn ook heel wat mensen die wel met succes de stap naar het zelfstandig ondernemer schap hebben gewaagd. Er komen steeds meer gegevens beschikbaar over de ontwik keling van jonge en kleine bedrijven. En die wijzen op een belangrijke zaak: dat het kleinbedrijf zich juist in de zwakkere sectoren van de economie goed weet te weren. Vooral in de industriële sec toren zorgen de kleinere be drijven voor dynamiek en concurrentiekracht. Voorbeelden van zulke zwakke sectoren waarin de kleine onderneming weer le ven in de brouwerij heeft ge bracht, zijn o.a. de kledingin dustrie en de scheepsbouw. Waar grote ondernemingen het niet (meer) hebben kun nen redden, zijn het de kleintjes geweest die de uit dagingen van de markt heb ben getrotseerd. Sedert een kleine twintig jaar loopt de werkgelegen heid in de Nederlandse indu strie jaar na jaar terug. Wordt hier een onderscheid gemaakt naar de grootte van de ondernemingen, dan ko men we tot verrassende be vindingen. Noemen we klein de ondernemingen met min der dan 10 werknemers, mid delgroot de ondernemingen met een werknemersaantal tussen 10 en 100 en groot de ondernemingen met meer dan 100 werknemers, dan blijkt het volgende. In de totale Nederlandse in dustriële ondernemingen daalde het aantal werkzame personen tussen 1973 en 1983 met 21%. De grote onderne mingen zagen in die tien jaar meer werk verdwijnen, na melijk 24%. Omdat het aan deel van de grote onderne mingen in de totale werkge legenheid domineert, bete kende dit een forse vermin dering van het aantal ar beidsplaatsen. Voor de mid delgrote ondernemingen was het resultaat minder slecht; daar daalde de werkgelegen heid met 19%. De kleintjes deden het echter het beste, want voor hen werd in deze tien jaar een daling van slechts 8% genoteerd. De conclusie die uit deze cij - fers kan worden getrokken, is dat het aandeel van de in dustriële werkgelegenheid in ons land in deze periode is verschoven van de grotere naar de kleine ondernemin gen. Wordt het cijfermateriaal wat nauwkeuriger geanaly seerd, dan komt nog een aan tal verschillen aan de orde die de moeite van het ver melden waard zijn. Voor de grote ondernemingen geldt dat in alle sectoren van de in dustrie een daling van de werkgelegenheid is opgetre den. In de middengroep ver schijnen twee sectoren waarin de werkgelegenheid is gestegen. Zo steeg in de machine-industrie de werk gelegenheid met 10% en in de elektrotechnische met 31%. De grootste verschillen in werkgelegenheidsontwikke ling treffen we echter bij de kleintjes (minder dan 10 werknemers) aan. Ook hier vormt de elektrotechnische industrie de absolute top met een stijging van 59%. Daarop volgen de papier- en grafi sche industrie met 32%, en de machine-industrie met 25%. Blij kbaar zij n er ook voor de werkgelegenheid nog kansen geweest in de industrie, en die kansen hebben vooral bij de kleintjes gelegen. Dat geeft toch moed voor degenen die hun vakmanshanden kunnen en willen uitsteken. l SCHIPHOL (ANP) - „1 nog vel hoger gekund WimTeeuwisse op Sch lande expeditie, die er meter hoge berg Kan berge in Nepal te bedv zijn tit Nepal teruggeki H't was voor de eerst di tic erin is geslaagd de: Bhalve Wim Teeuw expeditieleider Ronald Fraxk Meijenberg uit Ansterdam de top berei Wei AMSTERDAM (ANP) leegstand van kantoren, w iels en andere bedrijfsrui ten is in het tweede en dei kwartaal van dit jaar met procent gedaald tot 3,6 miljc vierkante meter vloeropp vlak. Dit blijkt uit een enquête Het Financieele Dagblad he gehouden onder 150 mal laars, onder wie alle grote Nederland. Volgens de makelaars be kent de forse daling nog n dat het goed gaat met markt van zakelijk onroere goed. Veel bedrijven blijken verhuizen naar kleinere goedkopere werkruimte vaak als gevolg van persom inkrimping. AMSTELVEEN (ANP) - I internationale aanneming concern Ballast Nedam g£ collectief ontslag aanvrag 'oor 300 mensen. Het ga laarbij om 20 procent van 1500 'beambten'. Ballast N dam moët/volgens woord voe der Meerman de organisa aanpassen aan een lager o derniveau. De bonden vrezen dat 1 verlies van banen bij Balla Nedam niet beperkt zal bl ven tot de 300 aangekondig ontslagen. Het gaat hier alle om het vaste personeel op h loofdkantoor in Amstelve :n op de projecten, waarvo ;en onslagvergunning nod s. Daarnaast heeft Ballast N lam grote aantallen zog laamde job-contractors lienst, die een tijdelijk werl ontract hebben voor de due 'an een project. Van de: ;roep werknemers zullen vaarschijnlijk ook vele hor lerden op straat komen daan, omdat er niet voldoenc rieuwe orders zijn, aldus b< duurder A. Kamp van Bouw- en Houtbond FNV. ZWOLLE (ANP) - Burgeme door Ie zakenman Willem Mc goedhgsprocedure wegens aa Meijer eist van Gruijters ding omdat de burgemeester betiëld in zijn onderzoeksra het Algemeen Burgerlijk Pen waa'schij nlijkheid - volgenc mad dienen voor de presider zitthg, die slechts neerkomt stuiken, vormt het eerste bed naa' het zich laat aanzien vel ren J. J.et bepalen van de onroerend goed vraagt om NVM-makelaar. Hij besch kennis van de markt en hou Keurig de prijsontwikkelin gaten. Beoordeelt de bo nische staat en de couranti het pand. Hij kent de pk rmstandigheden. Ook voor aai

de Stem | 1985 | | pagina 2