TDEBTlIfiC WHKpJ D, 'Er geb verbale van Ma Noord- en Zuid-Korea: twee schorpioenen in een fles zaterdag 26 oktober 1985 «rrr Niéuw bewustzijn Fase drie Problemen Gegroeid Grote Leider Schorpioenen Drie miljard Hodori GERLAG V, UITGEVERl DE TAFEL is 1 de boekenkast Gerlag van Ger directeur van uit verij Het Spectrv presenteert zich een dynamist boekenmanager. NIEUWE BUND gser fS3oor>!o as ^alt^ïastmterdag 26 okt<| X1 Mjm- »sf - -•? MViilt fejwR< *5feST f» '«SS B <9 3«W - - tgt wjMMf -A*<V SS - - Aan de spelen in Seoel hangt een economisch visite-kaartje Een blik op de arena's van de komende Olympische Spelen. Links het honkbalsta dion, in het midden het voetbalstadion en rechts voor een van de 'gymnasia' ten be hoeve van de zaalsporten. LINKS BOVEN Een blik binnen de wallen van het gloed nieuwe voetbal- en atletiekstadion. Door Bert Jansma DE ED van Thijn van Seoel moet bijkans gek geworden zijn. Want wanneer je het op de keper be schouwt is er zo goed als .niets dat luide pleit voor zo'n immens gebeu ren in de Zuidkoreaanse hoofdstad. De stedelijke reus van negen en een half miljoen inwoners kent een enorm verkeersprobleem naast een onrustbarende luchtvervuiling. Zuid-Korea zelf is niet alleen nog al tijd een ontwikkelingsland, .njaar het heeft ook iets. van een politieke landmijn. 'Op het oog is het er allemaal pais en vree, maar onderhuids zijn er spanningen te over. Intern heeft president Chun Doo Hwan de irtond gesnoerd van al wat poli tiële anders gebekt is dan hij en zijn gene raals. Maar je hoeft alleen de naam van het buurland Noord-Korea te laten val len en je pen is niet snel genoeg-om de frustraties, de angsten, de twijfels te no teren. Toch zijn die Olympische Spelen ner gens met meer gejuich begroet dan in datzelfde Zuid-Korea. „Vijftien jaar gele- den was dit een land zonder zelfvertrou wen", stelt sportminister Lee Y.ong Ho. „Nu begint dat" zelfvertrouwen te .groeien", .Uit"je.- zomaar in gesprekken met 'de gewone man' - de vraag of Zuid- Korea technisch-organisatorisch ^gen- lijk wel aan de Spelen toe is, dan krijg je steeds bijna verontwaardigd ten ant-„ "woord: „Natuurlijk kynnen we het". Het is het'nieuwe zelfbewustzijn van een land dat-zich herstelde van Vele jaren ■ellende. Vwi de Japanse overheersing, van de Korea-oorlog, van armoede. Een land dat in de jaren zeventig zo'n econo mische expansie doormaakte, dat het er op leek dat .het Japan achterna ging. Dat Zuid-Korea wil zich in de kijker van de wereld spelen. Wil de wereld laten weten odat het meer te bieden heeft dan goed koop staal, namaak merkartikelen en goedkope elektronica. Het wil af van het ohtwikkelin'gsland- imago. Met z-'n buitenlandse schuld van 45 miljard dollar piag de economische ontwikkeling niet stagneren. Protectio nistische tendenzefi in Amerika dreigen dat immense afzetgebiéd voor. Koreaanse dümpgoed^ren "drastisch te verkleinen. Er worden nieuwe banden met erfvijand Japan gesmeed. Er is net een nieuw fi nanciële tactiek gelanceerd waarbij Ko rea de binnenlandse kapitaalmarkt stap voor stap openzet voor buitenlandse in vesteerders. De Olympische Spelen heb- bën een kernrol in dat proces. Zij zijn het visite-kaartje aan de wereld. Op'dp' 24e etage van het Korean Ex change Building hjiist - zoals elders in de tojTverdiepingen van bankgebouwen aan de Ulchiro, Sepels -Wall Street- het SLOOC (Seoel Olympic Organizing Committee). Een gesprek met Mister Lee Jae Hong, hoofd afdeling public rela tions van dat comité. Een vriendelijke, perfect "Engels sprekende man. „We zit- ten'nu precies een jaar' af van de Aziafi- 'sché Spelen en drie jaar van dè Olympi- 'sche Spelen.'88."Wat die laatste betrpft zitten we in fase.drie. We hebben de ba sisplanping achter de rug, "het bouwpro gramma is begonnen en de inkomsten-, werving is op gang.gebracht. We ziin in Het Olvmisch dorp in aanbouw. Montreal, München, Tokyo en Los An geles gaan kijken. Dat waren de eerste fases." •„Nu beginnen we aan de training van medewerkers. De bouwprojecten moeten in april/86 allemaal opgeleverd worderf en ze zullen met de Aziatische Spelen in gebruik genomen worden. Dan hegint de laatste fase. We hebben dan nog twee jaar om de fouten te herstellen die we tij dens die Azi'é-Speleri hebben ontdekt. Mist'er Roh Tae-woo, de president van het SLOOC heeft zojuist z'n oproep aan de natie "gedaan om vrijwilligers té recru- teren. We hebben ér vijfenvijftigduizend nodig vooj de Aziatische Spelen en vijf enzeventigduizend voor de Olympische Spelen". Die 'Historische oproep aa(r het Volk' heeft dan een dag eerder plaats gehad en op" de begane grond van -het Exchange Building - ,een van de v,ele tneldingsplek- ken- zitten de eerste .ladingen vrijwilli gers bun „sollici'tatieformuliertjes" al' in' te vullen. „Natuurlijk heeft een grote, stad wat problemen", gaat Mister Lee verder. „Hef stadsbestuur eri de landsregering doen alles^om het de toekomstige bezoe ker zo comfortabel mogelijk te maken. Het Verkeer loopt vast .in de stad. Klopt. Maai* déze maand worden de laatste twee van de vier metrolijnen in werking ge steld. Dat betekent dat er veel minder bussen hoeven te rijden. En dat zijn er nu rond de zeventigduizend .(aantal taxi's honderdtwintigduizend. BJ)'. Bovendien zal er tijdens de Olympische periode een regeling komen voor privé-autoverkeer. Auto's met een nummerbord dat eindigt op een even cijfer zullen'.'s maandags mogen rijden, met een pneven cijfer dins dags, enzovoort. (Een dergelijk systeem wordt in Athene normaal to'egepast. BJ)! Dat hrengt het aantal auto's lot de helft terug.-En bovendien denken we er over speciale vrije banen vo<jr' Olympische bussen en toeristenbussen aan te leggen". Hopgnodig, want het verkeer in Seoel is een chaos. Niemand houdt zijn haan op de brede wegen, hard toeterend moet je trachten te-voorkómen niet tussen van hun baan wijkende bussen verpletterd te worden. Bovendien wordt er behoorlijk hard gereden. Het is nietjwlcomers-in Seoel aan -te raden af en toe de ogen te sluiien .tijdens de. allereerste rit. Dat is - foto's bertjansma dan in een taxi, want huurauto's bestaan wel maar dan krijg je -gelukkig- de voorgeschreven chauffeur incluis. „Waarom wij, waarom Seoel, dat wordt vaak gevraagd", glimlacht Lee Jae Hong. „Een hoop Koreanen zullen zeg gen: omdat wij van sport, houden. In Los Atigeles hebben we dat bewezen, door ne gentien medailles te wjnnen, waarmee we op de tiende' plaats op de ranglijst van deelnemende landen kwamen. Maar in de tweede plaats: omdat we vinden dat we 't kunnen. We Zijn gewoon in staat de Spelen te organiseren. En in» de derde plaats: misschien willen we'de. wereld Korea laten zien. Uit het verleden kent de wefeld ons als een'door oorlog ver scheurd land. Nu kunnen we tonen hoe we sindsdien gegroeid zijn. Tot een klein land dat gastheer kan zijn voor de Spe len". Het brengt ons op de politieke situatie van Zuid-Korea. Mister Lee: „Of we het nu leuk vinden of niet, in de internatio nale sportwereld speelt politiek een rol. Dat wislen we. We realiseerden ons ook dat wij geen diplomatieke relaties heb ben met de Oosteuropese socialistische landen, noch met China.. We hebben naar de Spelen gesolliciteerd omdat we denken dat het houden van Olympische Spelen ip een verdeeld land, waar de spanning erg hoog is, alleen maar'kan bijdragen aan de veiligheid van dat land en dus hap de veiligh'eid .van de wereld." „Sinds we op 30 september '81 de Spe len .tóegewezen kregen, zijn we in contact getreden met al die landen waarmee we geen diplomatieke bindingen hebben. We hebben ze voortdurend op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen tijdens vergaderingen en andere ontmoetingen, hen verzekerd dat htxn, veiligheid gega randeerd is en dat ze. wat ons betreft op deze Spelen thuishoren. De tekens die we fot nog toe hebben ontvangen zijn posi tief. Noord-Korea en Cuba zijn de epige landen die definitief hebben afgezegd". Aj kon je in '84 nog kritiek Uit het so cialistische Olympische kamp horen te gen de verkiezing van Seoel, („een :land met dictatuur, we kunnen ons riu nog te- rugtrekken")., juni» dit jaar verklaarde Juan Antonio Samaranch, president van t het Internationaal- Olympisch Comité nog eens: „We hebben de verzekering ge kregen dat de socialistische landen deel E GEDACHTE dringt zich bijna dagelijks bij je op wanneer je leest wat Amsterdam allemaal moet praten, paaien en presenteren om de Olympische Spelen van 1992 in huis te.krijgen: Wat moet Seoel dan wel niet voor vuurwerk achter diwneliii schermen hebben afgestoken voordat de stad de Olympische Zomerspelen van 1988 definitief kreeg toegewezen. Verslaggever Bert Jansma ging kijken hoever Zuid-Korea gevorderd is met de Spelen en hoe er tegenaan wordt gekeken. LeeJae Hong, pr-man van het Zuidkoreaanse Olympisch Comité. zullen nemen aan de Seoel Spelen". Blijft het hoofdstuk Noord-Korea. Wordt Zuid-Korea al geregeerd op een manier die wéinig of geen tegenspraak duldt, moest oppositieleider Kim Dae Jung daar nota bene door de Amerika nen gered worden van een terdoodver oordeling en heeft hij nog altijd huisar rest, het politieke bedrijf in Noord-Ko rea is compleet in handen van de zichzelf Grote Leider noemende dictator Kim II Sung. ■Kim, die voor zichzelf een reusachtig standbeeld liet oprichten waarbij je op foto's Noordkoreanen met gebogen hoofd in een soort gebedspose kan aan treffen, bedrijft al jarenlang een buiten landse politiek waarop geen peil te trek ken valt. Hij is zelfs door China te ver staan gegeven soepelheid 'te brengen in de verhouding met het Zuiden. En al is er de.laatste jaren voortdurend sprake van opnieuw opgevatte onderhan delingen (de landen hebben ooit egn wa penstilstand," maar nooit een Vrede gete kend), tegelijkertijd is er voortdurend sprake van grensincidenten en provoca ties 'bij 'de demarcatielijn die beide lan den scheidt. „Noord-Korea", zegt Lee Jae Hong bijna met een zucht. „Noord-Korea heeft in juli-van dit jaar opeens voorgesteld dat ze naar Seoel zouden komen als beide Korea's samen de Spelen zouden organi seren. Misschien klinkt dat positief, maar in de praktijk is het onmogelijk. Ten eer ste kunnen de Spelen nooit door twee Nationale Olympische Comités tezamen georganiseerd worden - dat is tegen de Olympische voorschriften- en boven dien waren we op dat moment al vier jaar bezig. Wij willen best samenwerken en in het verleden hebben we daar, ook wat de Spelen betreft, pogingen toe ge daan. In '79 zijn we gaan praten over ge zamenlijke teams voor beide Korea's' waar dat mogelijk was. Er zijn drie ge spreksrondes geweest, maar toen Rus- land niet naar Lós Angeles ging, waren ze afgelopen". Niettemin gaan de pogingen tot een dialoog door. Het publicitair grootste ge beuren daarin Was kortgeleden de moge-s lijkheid voor honderdvijftig man uit béide landen over de grèns te kijken bij familie, waarmee sinds de Koreaanse oorlog ('53) geen enkel contact meer aio- gelijk was geweest. Een bezoek waar uiteraard een 'showcase' van gemaakt werd in Seoel. Onder de hete tv-lampen en het oog van de camera's vond die con frontatie plaats. Een oude moeder die haar zoon ip meer dan dertig jaar niet ge zien had, viel in katzwijm. Camera's, fo tografen er boven op. Een Nederlander die er bij was; liet weten het een walge lijke vertoning te .vinden. Er zijn ook economische contacten, parlementariërs praten met elkaar, maar in hoeverre het resultaat oplevert is een zeer open vraag. „Maar we blijven pra ten", zegt Lee Jae Hong. „Zodra we uit een gesprek weglopen, een kanaal afslui ten, kan dat als een provocatie opgevat worden. Dus we blijven geduldig." „U moet niet vergeten dat het een heel andere situatie is dan de verhouding tus sen Oost- en West-Duitsland, die u beter kent. Die is veel flexibeler. Maar zelfs daar duurde het vier jaar voor beide lan den met een gezamenlijk team aan de Spelen in München deelnamen. En na dien is het ook nooit meer gebeurd. Noord-Korea en Zuid-Korea spreken de zelfde taal. Maar-dat betekent niet dat we elkaar begrijpen. Een ding weet ik ze ker: probeer niet te voorspellen wat Noord-Korea gaat doen, want dat is on- rnogelijk". Leuk klinkt het- niet. Evenmin als al lerlei speculaties in buitenlandse bladen over wat Noord-Korea nog kan doen om Seoel dwars te zitten. Terroristische acti viteiten, schroef een somber Newsweek nog, niet zo lang geleden. En aan een bui tenlands diplomaat in Seoel werden de woorden toegeschreven: „De twee Ko rea's zijn als twee schorpioenen in een fles. Op een dag vliegen ze elkaar aan. En er kan er maar één overleven". Volgens een zegsman in Nederlandse kring in Seoel is men bang dat de zoon van Kim II Sung zijn woord bij het ziek bed van zijn vader gestand zal willen doen „dat voor diens dood de Korea's herenigd moeten zijn". Noord-Korea, tot voor kort de mindere qua leger en bewa pening van het zuiden, schijnt inmiddels een sterker oorlogspotentieel te hebben. President Chun zei in een toespraak begin oktober: .„Of de Noordkoreaanse communisten nu willen of niet, wij moe ten de voorwaarden creëren waardoor ze gedwongen worden te blijven praten. De beste manier daartoe is onze verdediging te versterken zodat het noorden beseft dat gewapende provocaties aan ons adres tot de eigen ondergang zullen leiden". In dat klimaat investeert Zuid-Korea maar liefst drie fhiljard Amerikaanse dollars in de Spelen. Daarvan gaat 1,4 miljard naar indirecte, stedelijke voorzie ningen in Seoel, en 1,6 miljard recht streeks naar de Spelen. Dat laatste be drag wordt gefinancierd via privé-inves- teringen, via de televisierechten - kortge leden werden de Amerikaanse rechten voor driehonderd miljoen dollar ver kocht - en de opbrengsten van licenties, loterijen, sponsoring en kaartverkoop. Wat er klaar is aan stadions is in drukwekkend. Midden in Seoel, langs de Han-rivier, ligt het centrale complex met vijf stadions. Een voetbalstadion voor honderdduizend bezoekers, daarnaast een honkbalstadion (al is honkbal nog geen Olympische sport) een aantal 'gym nasiums' (in een ervan werden kortgele den de wereldkampioenschappen judo gehouden) en een zwemstadion waar straks de waterpolowedstrijden plaats vinden. Alles hypermodern van vormgeving. Ze worden stevig bewaakt. Je kan ze be zichtigen, maar dan dien je wel je pas poort af te geven aan loketjes die bij elke ingang staan opgesteld. Je krijgt een gids mee, die je meestal niet veel meer in het Engels kan vertellen dan hoeveel mensen in het stadion gaan en waar de VIPS zit ten. In '88 worden dertienduizend atleten en officials uit honderdzestig landen ver wacht, tezamen met negenduizend jour nalisten die ditmaal een eigen 'dorp' krij gen en tweehonderdzeventigduizend bui tenlandse toeristen. Zuid-Korea zal de komende tijd nog van zich laten horen, want de regering Chun is er alles aan ge legen om haar bitse image te verzachten en van de Spelen een succes te maken. Met het embleem voor de Seoel Spelen zit het wel goed. Dat is het traditionele Koreaanse motief 'Sam Taeguk', dat harmonie en vooruitgang symboliseert en uit drie lijnen bestaat die hemel, aarde en mens vertegenwoordigen. Ze zitten aan één kant samengeknoopt en eindigen hun draai omhoog. Als een soort hoop voor de toekomst. De mascotte is de Koreaanse tijger, in werkelijkheid uitgestorven. Een dier dat in Koreaanse volksverhalen niet de kwade eigenschappen heeft die wij hem toedichten, maar een verpersoonlijking is van vriendelijkheid en behulpzaamheid. Hodori, heet hij. Ho van tijger, en dori het mannelijke verkleinwoord. Tijgertje dus. Hij heeft een 'sangmo' op, een hoed met een lint zoals die in Köreaanse boe rendansen wordt gedragen. Het lint krult in de vorm van de letter S van Seoel. Hij ziet er vriendelijk uit, lijkt zo uit de Dis- ney-studio's weggelopen. Het is te hopen dat hij voor '88 niet z'n tanden hoeft te laten zien. 'Arti moei geha Door Dirk Vellenga Hij wil actie, hij wil e takel. Naast hem aan de tafel zit een professie reclame-man, die als heeft de pers warm te ken voor Van Geruit, d» bilerende uitgeverij ei grote plannen om het nu eens écht aan de m< brengen. „Boeken zijn ook mer zet ze om je heen". De talk van Van Gendt zi pakkende STER-let „We binden de strijd met het idee dat bo moeilijk zijn". Hij houd boeken: „Ik ben uitgeve worden omdat ik boekei langrijk vind, niet om r worden". Het Spectrum onstor 1935, toen P.H. Boogaar zaakje opende boven banketbakkerij. De Pri pockets in de jaren v vestigden de naam va uitgeverij voorgoed. I jubileumjaar wil Van C opnieuw toeslaan, maanden trekt een bof karavaan langs 32 N landse en 8 Belgische s en worden boeken vo< halve prijs verkocht. Ook sloofde Het Spec zich uit om de Stic Open Boek van de gro krijgen, waarin Nederl uitgevers één front zc moeten vormen. De verse stichting organ op 8 november een Nat Boekendag in de Ré Amsterdam, die uitmo Door Gerard van Herper IEDERE keer als Maai Hart aankondigt dat zoek is naar een n schrijfvorm of zelfs een ander leespublie! vaar ik die vage vo zichten als een stukjr raad asm zijn eigen i versreputatie. Die is oc vestigd door zeer goet mans,waarvan ik noem 'De Aanspreke 'Ik had een Wapenbrof In het literaire w« van Nederland is de snel gevestigd en eve weer vergooid. Toen ten 't Hart behalve goe mans ook zeer leesbai ruurkritieken in kran periodieken schreef, dat zelfde wereldje z hoelang hij het gez lijke pakket van i schapsman, criticui schrijver zou weten te ren. De toeziende v< van de Nederlandse ren kregen al snel or want Maarten't Hart s daarna behalve een aantal essays ook nof van goed tot accept: noemen romans. Het Kritische Getij ifewaar wat aan het z maar de dodelijke 1 heid om alles wat 't 1 papier zet, collecti grond in te boren, is tijd voorhanden. In et ner circuit, dat zich v< rend op het allernieu de literaire mode werpt, wordt een m melijk rap 'uit' verkl: hij de euvele moed h te verwijzen naar van 't Hart of Wolke cies zoals in vroeger Jan de Hartog of Tl Vries omwille van hi lenteerd vertellersch de deurmat konden verwezen. Aan 's Neerlands o baarheid als karig lo

de Stem | 1985 | | pagina 28