UITBLAZEN World Trade Center is een zakentheater\ Politie leidt geheime agenten op ETA-militar uitgehold irnstig 'lan ste even 'BLAUWE ENGEL': ALBERT CU YP VOOR INTERNATIONALE ZAKENMAN GEEN EX I OOR WE De oude Elseviers plan voor opslag energie in zoutholten WIM KOCK VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 ACHTERGROND Verzameling Geen twijfel JAMES BOND-FIGUREN NIET GESCHIKT VOOR INFIL TRA TIE Belangstelling Karakter Tolerant GR A TIE-BELEID SPAANSE REGERING EFFECTIEF Slagkracht Reorganisatie Vada: 200 banen weg Nevenfuncties minis ELSEVIERS Maga zine viert in het num mer van deze week op nogal bescheiden wijze de 40ste verjaardag. Oud directeur J.P. Klautz ver telt hoe de verschijning van het nieuwe Elseviers Weekblad tijdens de oor logsjaren werd voorbereid en hoe het blad in 1945 de voet werd dwarsgezet door de in middels gevestigde oud-illegale concurrentie, maar - voor een deel juist daardoor want heel Nederland las binnen de kort ste keren over de nieuwe krant - snel uitgroeide tot een "win ner' op de Nederlandse tijd schriftenmarkt. Hoe de journalistiek van de jaren '50 dacht over Elseviers Weekblad weet ik niet. De journalistiek van de jaren '80 heeft van zijn nakomeling Else viers Magazine niet zo'n hoge pet op. De redactie van het blad zélf trouwens ook niet. Daarvan getuigden nog vrij re cente pogingen om hoofdredac teur Hoogendijk buitenspel te zetten. Die pogingen mislukten, maar inmiddels is Hoogendijk op een sjieke manier toch ver trokken. Begin volgend jaar treedt André Spoor, de vroe gere hoofdredacteur van NRC- Handelsblad aan als journalis tieke baas van het magazine. door de officieren in de lon- froom werd achtergehouden, wam bij mij terecht omdat ik de boekenkist van OS&O (Ont wikkeling, Sport en Ontspan ning) beheerde. Als jonge mari neman van amper 20, voor wie iedere zonnige middag om kwart over twee de sloep (u zou het een vrachtwagen noemen) naar het strand van St.-Mi- chielsbaai gereed lag/stond, was ik niet uitgesproken geïnte resseerd in het grote wereldge beuren. Ik was echter een lezer, las van kind af aan alles wat los en vast zat en dus nu ook EW. Hoe meer je over wat dan ook leest, hoe meer je erin getntere- seerd raakt en zo werd EW in die Cura9aose jaren mijn ven ster op de wereld. Het staat voor mij vast dat mijn belangstelling voor de journalistiek als beroep door EW werd gewekt en gevoed. Ik had vroeger wel meegewerkt aan schoolkranten, maar zon der enige bijbedoelingen met het oog op 'later'. Het idee journalist te willen worden was nooit eerder bij me opgekomen. Het waren vooral H.A. Luns hof, Piet Bakker en Eduard Elias die mij, ieder op eigen wijze, boeiden. Lunshof als de onverschrokken verslaggever die van z'n hart geen moordkuil maakte zodat ik van schrik - je was niet veel gewend in die da gen - wel eens 'nou, nou' moest mompelen. Piet Bakker om zijn levendige, realistische reporta gestijl waarin hij behendig de feiten met fictie versterkte. Ik voer op de Karei Doorman en had nog nooit opgemerkt dat het schip zwiepte als het met de kop op de golven lag, tot Piet Bakker dit zwiepen beschreef in een reportage over het schip. Dan de erudiete columnist Eduard Elias, wiens deftig en toch speels woordgebruik mij een tijd zozeer aansprak dat ik het imiteerde in Freya, het per soneelsblad van de Nationale Handelsbank N.V. te Rotter dam. Ze zullen daar wel eens hebben opgekeken van de def tige, wijsneuzige stijl waarin ik het wereldgebeuren in verband bracht met de maandelijkse sjoel- en kaartavond van de personeelsvereniging. Het moést toen overigens nog steeds 1960 worden. Zo bezien heb ik aan dat oude EW het een en ander te danken en ben ik zijn recht streekse nazaat Elseviers Maga zine een felicitatie schuldig. Van harte dan, maar mét het uitspreken van de hoop dat het blad spoedig weer mag worden beschouwd als een produkt van Nederlandse topjournalistiek. Voor mij was Elseviers Weekblad, dat ik nu verder maar EW zal noemen, in de ja ren '50 het topprodukt van de Nederlandse journalistiek, lang zelfs mijn enige venster op de wereld. Dankzij EW is het niet moeilijk de herinnering aan een vrijdagavond in de latere jaren '50 op te roepen. Ik zit thuis in de huiskamer, naast de schouw. Aan tafel zitten vader en moe der canasta te spelen met vrien den uit een naburig dorp. Een van mijn zussen 'doet' het café, op vrijdagavond altijd stil, van daar dat het wekelijkse ca nasta-spel samenvalt met mijn grootste genoegen van de week; een avond niets anders dan le zen. Eerst EW en dan een Pris ma-detective. Van tijd tot tijd laaien aan tafel discussies op. Een van de spelers is een no toire sloddervos met kaarten en die krijgt ze dus regelmatig uit gemeten van z'n partner. Ik lees geconcentreerd en heb dus geen hinder van het ge krakeel, maar dan komt het moment dat mijn vader zegt: „Wim, doe ons een lol en haal eens een drankje." Met tegen zin ruk ik me los uit het boeiende verslag van Piet Bak ker over de gemeenteraad van Zwinderen en inwendig vloe kend loop ik naar het café om een pils, een cognacje met sui ker en twee bessenjenever in te schenken. Daarmee is de beto vering verbroken. Pas een paar uur later, als iedereen naar bed is en ik alleen ben achtergeble ven in mijn stoel naast de schouw, kan ik me weer echt la ten wegzakken in m'n lektuur. De EW's die we aan boord 1 van Hr. Ms. Ceram in de Ne derlandse Antillen ontvingen S waren altijd al weken oud. Ze kwamen steeds met drie of vier exemplaren tegelijk met de lijn dienst van de KNSM mee. Al les wat gedrukt was en niet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenti.es uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINAI VRIJDAG 25 OKTO Door Louis van de Geijn DE Albert Cuyp-markt van de internationale zakenwereld. Zo heeft directeur A. van der - Wiel het World Trade Center Amsterdam, in middels beter bekend als 'De Blauwe Engel', al eens betiteld. Vanmorgen om half acht zitten meer dan 500 gasten, onder wie premier Lubbers, minister Ruding en zeventien ambassadeurs, daar samen aan het ontbijt, alvorens de koningin het reusachtige kantorencomplex officieel opent. „We hebben een illuster gezelschap", wrijft WTC-di- recteur Van der Wiel zich bij voorbaat in de handen. „Wat wil je ook: niemand kan zich zo vroeg op de dag veront schuldigen omdat hij of zij andere afspraken heeft". Hij heeft nog meer redenen tot tevredenheid: alle twijfel ten spijt is, een halfjaar nadat de eerste bewoners hun intrek namen, al bijna driekwart van de kantoren verhuurd. Het World Trade Center is ook niet zó maar een kan toorgebouw. Niet alleen door zijn omvang en zijn vorm - circa 110.000 vierkante meter in vier kolossale torens, be kleed met blauw glas - maar meer nog door de filosofie die dit complex verbindt met 45 andere WTC's (en 60.000 be drijven daarin) over de hele wereld. Uitgangspunt van de we reldwijde WTC-organisatie is de internationale zaken man een ontmoetingsplaats te bieden voor contacten met het bedrijfsleven ter plaatse. Het WTC Amsterdam her bergt straks 200 tot 250 voor- namelijke kleinere tot mid delgrote ondernemingen in dienstverlening en handel. Nederlandse bedrijven die hun vizier naar het buiten land open hebben gezet, maar ook buitenlandse fir ma's die er een bruggehoofd in Nederland en Europa heb ben. Een WTC is eigenlijk een bedrij fsverzamelgebouw avant-la-lettre. Het verenigt min of meer gelijkgerichte bedrijven in handel en dienstverlening onder één dak. Maar er is meer: de huurders en bezoekende WTC-leden van elders wor den van alle gemakken voor zien. Van de vier bouwlagen die de vier torens verbinden, worden de twee onderste in beslag genomen door par- Directeur A. van der Wiel, onder de sierlijke wimpel die kunstenares Marte Röling heeft gedrapeerd om één van de zuilen in de centrale hal. -fotoanefo en (bijvoorbeeld) een zakje bloembollen meenemen voor thuis. Hij kan zijn produkt presenteren aan een groot gezelschap in één van de tal rijke vergaderzalen en - zaaltjes. Speciale gasten kan hij stijlvol onderhouden in de exclusieve WTC-club. En dat alles op vijf minuten van Schiphol. Het heeft voor Amsterdam wel lang moeten duren voor dat in deze prominente han delsstad een eigen WTC kwam. Al in 1968 werden de keergarages (1200 plaatsen). Daarboven zijn centrale voorzieningen, zoals restau rants, winkels, een perscen trum e.d. De zakenman uit Seoel of Straatsburg, uit Hong Kong of Houston, kan er een 'exe cutive studio' huren (een kantoor annex rustvertrek, ƒ400 per dag), waar hij de hulp van een tolk of een se cretaresse kan inroepen. Hij kan internationale transac ties afhandelen, een auto hu ren, zich laten kappen, vlieg reizen regelen, lekker eten. eerste ideeën geopperd voor een wereldhandelsgebouw, maar tenslotte was de eeu wige rivaal Rotterdam de hoofdstad voor. Het Beursge bouw aan de Coolsingel fun geert al enkele jaren mede als World Trade Center. Overigens wordt ook daar nieuwbouw gepleegd: mid den in het bestaande Beurs gebouw verrijst een 90 meter hoge, 23 verdiepingen tel lende kantoorflat die wat de voorzieningen voor de "huur ders betreft weinig voor het Amsterdamse WTC onder doet. Pas vanaf 1978 kwamen de plannen voor een Amster dams WTC in een stroomver snelling, toen het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de Friesch-Groningsche Hy potheekbank er hun draag krachtige schouders onder zetten. Tenslotte is, ondanks bezwaren van buurtcomité's, in 3% jaar tijd voor 330 mil joen een betonnen kolos in een blauwglazen jas verrezen die niemand over het hoofd kan zien. Directeur Van der Wiel, als vastgoedspecialist bij Pakhoed meegenomen door de opdrachtgevers voor het WTC, heeft ook in de magere voorbije jaren nooit getwij. feld aan het wélslagen var. dit grootste project dat hij ooit onder handen heeft ge- kregen. „We hadden een goed produkt en een prima lokatie I En als je in een slechte tijd I start, kan het alleen maar beter worden". Het complex staat nu te blaken als een monument voor het in ere herstelde ondernemerschap. Een succes is het WTC vol-1 gens Van der Wiel nu al, een half jaar nadat de eerste huurders het gebouw betrok ken. In mei was bijna de helft van de kantoorruimte ver huurd. Nu is al meer dan 70% bewoond. Ongeveer 170 be drijven hebben er hun draai gevonden en de komende tijd moeten er nog zo'n 40 tot 501 bij komen. Huisbaas Van der Wiel I twijfelt er niet aan dat het dat zal lukken. Een vierkante meter WTC-kantoor kost ex-1 clusief service 308 per jaar. Dat is 10 tot 15% meer dan el-1 ders op een dergelijke toplo- katie betaald moet worden. Maar voor 1500 per maand (inclusief servicekosten) Heb je er toch al een kantoortje. Veel ondernemers hebben er dat beetje extra graag voor over om zo in het internatio nale zakentheater een plaatsje op de eerste rij te] hebben. BINNEN een jaar heeft Nederland een kleine twintig politiemensen die officieel zijn opgeleid tot infiltrant ofwel 'ge heim agent'. Zes politie mensen hebben inmid dels de cursus 'rollen spel' achter de rug en staan klaar om te infil treren in het milieu van de georganiseerde mis daad. Dit hebben de Amsterdamse officieren van justitie mr. H. Wool- drik (persofficier) en mr. L. de Wit (hoofd van de afdeling Opiumdelicten) onlangs meegedeeld in een gesprek met het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP). Voor twee jaar kruipen de infiltranten in de huid van een ander: de misdadiger. Ze kopen drugs met als doel de grote jongens achter de he roïne- en cocaïnehandel te laten pakken; ze doen zich voor als gokkers om de bazen van casino's te achterhalen of ze schudden met geld om grote helers voor het voet licht te krijgen. Hoewel de wet zwijgt over de toelaat baarheid van dit opsporings middel, wordt binnenkort op officiële wijze toch begonnen met infiltratie, vooral in de handel van verdovende mid delen. Omdat dit politiewerk ge vaarlijk en riskant is, zowel voor de infiltranten zelf als voor de verdachten, gaan strakke voorwaarden gelden voor infiltraties. Het Open baar Ministerie is daarbij de rugdekking van de politie. Maar met justitie op de achtergrond en vier begelei ders als onzichtbare schadu wen in hun buurt, komt het grote werk toch op de infil tranten zelf aan. Zij moeten ervoor zorgen uit handen van die georganiseerde misdaad te blijven. Hun eigen veilig heid moet gewaarborgd zijn, maar ook aan de verleidin gen van vooral de giganti sche hoeveelheden geld die in dat milieu gebruikelijk zijn, zullen ze weerstand moeten bieden. „Honderd procent ze kerheid dat alles goed gaat is er echter nooit", aldus Wool- drik en De Wit. Nu er, onder meer door het instellen van pseudo-koop- teams (een vorm van infil tratie) bij de Amsterdamse politie, op grotere schaal ge werkt gaat worden met infil tranten, worden ook hogere eisen gesteld aan de geheime agenten die in het criminele milieu moeten binnendrin gen. Belangstelling voor deze functie bleek er tijdens de wervingscampagne volop te zijn. Tientallen politiemen sen solliciteerden de afgelo pen maanden naar een baantje als infiltrant. „Veel meer animo dan er infiltran ten nodig zijn", aldus Wool- drik. Na een strenge selectie bleken echter velen niet ge schikt te zijn voor het dood- serieuze en vaak bloedlinke infiltratiewerk. Infiltranten zijn niet de sprookjesachtige figuren, zoals een Mike Bel- ker in de televisieserie Hill Street Blues. „Behalve hun nummer hebben ze niets ge meen met James Bond-ach- tige figuren", aldus Wool- drik. Bij het selecteren van de aspirant-infiltranten -tot nog toe allemaal mannen- werd door psychiaters en psychologen vooral gelet op het karakter van de politie mensen. „Ze moeten aller eerst een geweldig acteur zijn; iedereen in de hele mis daadwereld moet geloven dat ze één van hen zijn. Een ijze ren geheugen is daarbij on ontbeerlijk, omdat de infil trant anders de kans loopt zichzelf te verraden. Hoewel een leeftijdsgrens voor de functie van infiltrant niet ge steld wordt, moeten het wel ervaren jongens zijn die niet te trots zijn op zichzelf. Ze mogen hun mond niet voorbij praten", aldus Wooldrik. In een cursus van een paar weken leren de infiltranten dan vooral zichzelf te ver plaatsen in de rol van een an der. Na die cursus krijgt de infiltrant een gedaantever wisseling. De contacten met zijn collega's gebeuren in het geheim. Van tijd tot tijd wordt hij ingezet bij een in- filtratieklus. Meestal ope reert hij daarbij alleen, al thans voor het oog. Maar buiten het zicht van het 'milieu' zijn altijd bege leiders aanwezig. Ook zij zijn speciaal opgeleide politie mensen. Hun voornaamste taak is het zorgen voor de veiligheid van de infiltrant. Zij moeten hem kunnen ont zetten als dat nodig is. Maar het mes snijdt hier aan twee kanten. Ook zullen zij erop moeten toezien dat hun ge heime collega niet op het slechte pad raakt. „Infiltre ren is tenslotte de kat op het spek binden. De begeleiders moeten voorkomen dat de in filtranten zelf op het slechte pad raken", aldus Wooldrik. Geheime agenten zijn niet nieuw in Nederland. In de negentiende eeuw lyaren er al politiemannen die zich in het plaatselijk café, in de rol van boer of knecht, lieten volschenken om te zien of de alcoholschenkregels niet overtreden werden. En in de heroïne en cocaïnehandel wordt al een aantal jaren, ook in Amsterdam, spora disch geïnfiltreerd. Justitie en politie balan ceerden daarmee, zij het inci denteel, op de rand van wat mag en niet mag. Meer dui delijkheid kwam er nadat advocaten van handelaren in verdovende middelen in de rechtzalen opwierpen dat het bewijs, dat door een infil trant verkregen was, on rechtmatig zou zijn. Volgens de raadslieden zouden „on schuldige burgers" door de politiemensen zijn aangezet tot het kopen of verkopen van drugs en op die manier Door Paul van der Voort De Baskische afschei dingsbeweging ETA- militar heeft een zware klap gekregen doordat een van haar vroege topleiders gebruik heeft gemaakt van de gratie maatregelen die de Spaanse regering voor 'berouwvolle' terroristen ontworpen heeft. Het voormalige ETA-lid - de 36-jarige vrouw Maria Dolores Gonzalez - keerde al op 11 oktober in het diepste geheim te rug naar huis. Het nieuws werd pas vorige week door de Spaanse pers onthuld. De voormalige Baskische activiste Maria Dolores Gon zalez - eigen naam Yoyes - was een van de weinige vrouwen die zijn doorge drongen tot de topleiding van de ETA-militar. In 1973 vluchtte zij naar Zuid- Frankrijk, nadat haar com mandogroep in de Baskische provincie Guipuzcoa door de politie ontmanteld was. Sinds haar vlucht heeft 'Yoyes' twaalf jaar in ballingschap geleefd. In de gemeenschap van Baskische vluchtelingen en ETA-activisten in Zuid- Frankrijk stond Maria Dolo res al spoedig bekend als een sterke vrouw die uitblonk door haar enorme werklust en verantwoordelijkheidsge voel. In de jaren 1976 tot 1978 bekleedde zij een van de al lerhoogste posten in de lei ding van de ETA-militar. In 1979 vertrok ze naar Mexico, uit angst dat ze door Frank rijk zou worden uitgeleverd aan de regering in Madrid. In Mexico verbrak ze geleidelijk al haar contacten met de Baskische afscheidingsbewe ging. De laatste vijf jaar wordt zij niet meer gerekend tot de aktieve leden van de terroristengroep. Hoewel zij topleider was ETA-antwoord met bloed doordrenkt. - foto ap van de ETA, heeft Maria Do lores volgens de Spaanse po litie nooit rechtstreeks mee gewerkt aan een moordaan slag. Daarom kon zij gebruik maken van de gratie-rege ling die de Spaanse regering aanbiedt aan ETA-leden die plechtig beloven afstand te doen van de gewapende strijd voor de onafhankelijk heid van Baskenland. Die gratieregelingen zijn bijzon der tolerant. Van de zoge naamde 'arrepentidos' - de berouwvollen - wordt niet verwacht dat zij de politie helpen bij de ontmanteling van de organisatie waarvan ze vroeger lid zijn geweest. De enige voorwaarde is dat ze niet rechtstreeks hebben deelgenomen aan een van de ruim 500 moorden die de ver schillende takken van de ETA sinds het herstel van de Spaanse demokratie in 1977 hebben gepleegd. De terugkeer van Maria Dolores 'Yoyes' is een be langrijk succes voor het anti- terrorisme-beleid van de re gering in Madrid. De politiek van de zogenaamde 'sociale herintegratie' werd gestart onder verantwoordelijkheid van Juan Jose Roson, de mi nister van Binnenlandse Za ken van de vroegere cen trum-rechtse regering van de UCD. Zijn opvolger - de socialist Jose Barrionuevo - volgde de ingeslagen weg. De praktijk heeft de afgelopen jaren geleerd dat de gratie- politiek zich heeft ontpopt tot een vreedzame, maar tegelij kertijd levensgevaarlijke be dreiging voor het voortbe staan van de Baskische ter roristengroep. In totaal heb ben tot nu toe al een 60-tal ETA-leden van de regeling gebruik gemaakt. De Spaanse regering maakte bo vendien enkele weken gele den een lijst bekend met 200 namen van Baskische vluch telingen die in volledige vrij heid terug kunnen keren naar hun vaderland. De gra tiemaatregelen worden ove rigens ook toegepast op ETA- leden die opgesloten zitten in een Spaanse gevangenis. De vrijlating van een 25-tal 'be rouwvolle' activisten worden binnen enkele weken ver wacht. Het toepassen van een to lerante gratieregeling op ETA-gevangenen en Baski sche vluchtelingen in het buitenland is volgens de na tionalistische politici in Bas kenland van onschatbaar psychologisch belang in de strijd tegen de ETA-militar. De terroristenorganisatie is namelijk de laatste jaren in tern steeds meer verdeeld. De harde kern die door wil gaan met de strijd, neemt volgens alle informaties bijna dage lijks af. Daarentegen groeit de groep, die de zinloosheid inziet van de onafhankelijk heidsstrijd die de ETA 25 jaar geleden begon. Het aan tal twijfelaars neemt toe en het is dan ook niet voor niets dat alleen al de laatste maanden in totaal 19 leden van de gevreesde ETA-mili tar gebruik hebben gemaakt van het gratie-aanbod uit Madrid. In deze context wordt de beslissing van de vroegere ETA-leidster Maria Dolores Gonzalez door de Baskische politicus Joseba Azkarraga beschouwd als een voorbeeld van beslissend belang. Azkarraga was per soonlijk betrokken bij de on derhandelingen over de te rugkeer van de 19 ETA-leden die zich de laatste maanden definitief en publiekelijk van de gewapende strijd hebben gedistantieerd. Volgens Az karraga is de terugkeer van Maria Dolores Gonzalez een voorbeeld waarop veel van de twijfelaars hebben ge wacht. De harde kern van de ETA is zich van het dreigend ge vaar van een grote leegloop duidelijk bewust. In een kei hard communiqué heeft de organisatie dit weekeinde onmiddelijk op de stap van een van haar vroegere voor mannen gereageerd. Maria 'Yoyes' wordt in verhulde termen met repressailles be dreigd, terwijl tegelijkertijd de opstellers van het commu niqué verzekeren dat de Spaanse regering met haar gratiepolitiek er niet in zal slagen „om het moraal en de saamhorigheid van onze groep te ondermijnen." Een dergelijke expliciete reactie kan alleen worden verklaard door de angst voor het tegen deel. De invloedrijke Baski sche politicus verzekert dan ook dat deze reactie hem ver heugt: „Ik ben ervan over tuigd", aldus Azkarraga, „dat sommigen van degenen die vandaag het protest onderte kenen, morgen gebruik wil len maken van deze rege ling." Het optimisme van Azkar raga baseert zich op het on miskenbare feit dat de posi tie van de ETA op de lange termijn onhoudbaar lijkt. De toekomst van de Baskische onafhankelkij kheidsbewe- ging ziet er weinig rooskleu rig uit. In haar traditionele bolwerk in het Zuidfranse Baskenland wordt de ETA onophoudelijk bedreigd door het geheimzinnig moordcom mando Gal, dat afgelopen 25 september bij een enkele aanslag in Bayonne vier ETA-leden heeft vermoord. Bovendien tolereert de rege ring in Parijs steeds minder dat de ETA Zuid-Frankrijk gebruikt voor het organise ren van aanslagen op het Spaanse grondgebied. De af gelopen anderhalf jaar heeft Frankrijk een dertigtal ETA- leden het land uitgezet of verbannen naar de noorde lijke streken van het land. De Europese samenwerking in strijd tegen de ETA bereikte een hoogtepunt toen de Bel gische regering zo'n jaar ge leden als allereerste land twee ETA-leden uitleverde aan de justitie in Madrid. In het Spaanse Baskenland slo ten de regerende nationalis tische PNV-partij en de so cialistische oppositie-partij PSOP begin dit jaar voor de eerste keer een hecht ver bond ter bestrijding van het terroristisch geweld. De ETA maakt door dit al les de moeilijkste periode door van haar bestaan. Dit betekent echter niet dat de organisatie van haar dode lijke slagkracht is ontdaan. Volgens de Spaanse minister van Binnenlandse Zaken, Jose Barrionuevo, bestaat de harde kern van daadwerke lijk aktieve terroristen uit nauwelijks honderd man. Maar die 100 man zijn wel uitstekend geïnformeerd en beschikken over de enorme ervaring in de guerillastrijd die de ETA in de 25 jaar van haar bestaan heeft vergaard. Het beste voorbeeld hiervan is wellicht het gevreesde 'Commando Madrid' dat dit jaar in de Spaanse hoofdstad op het criminele pad zijn ge-1 bracht. Dit leidde in 1979 tot era] arrest van de Hoge RaadJ waarin duidelijke criteria werden gesteld aan de toe laatbaarheid van infiltratie „Infiltreren móg, mits de heime agent de verdachte I niet verleidt tot andere han delingen dan die waarop zijn opzet reeds was gericht", al dus het hoogste Nederlandse] rechtscollege. Daarmee had den politie, justitie en verde diging een duidelijk om schreven richtlijn in handen: wel infiltreren, niet uitlok ken. In dat kader is de term lokagent voor een infiltrant' ook fout. Het enige nieuwe aan het I begrip infiltreren is volgens! Wooldrik en de Wit, dat er in I de nabije toekomst meerl geïnfiltreerd zal worden en I dat daarvoor duidelijke cri-1 teria zullen gelden. Die crite ria verschijnen binnenkort in I richtlijnen van de vijf procu-1 reurs-generaal bij de ge-1 rechtshoven. Daarin zullen I zij voorwaarden stellen die I rond infiltratie door justitie I en politie gehandhaafd en nageleefd dienen te worden. Die richtlijnen zijn eigen lijk het officiële startschot I voor de geheime agenten. Over bijkomende problemen als het kostenaspect moet nog nader gepraat worden. (ANP) al viermaal volledig onge-l stoord een moordaanslag op I een vooraanstand persoon I heeft uitgevoerd. Afgelopen I vrijdag nog verklaarde mi-l nister Barrionuevo in de I Spaanse Senaat dat welis-l waar het aantal aanslagen! van de ETTA de laatste maan-1 den verminderd is, maar dat I tegelijkertijd het aantal do-I delijke slachtoffers toegeno-1 men is. Alleen al in Basken land zijn in de afgelopen vijf I maanden 21 mensen door de I ETA vermoord. Het einde van het geweld I is ondanks de verzwakte po-1 sitie van de onafhankelijk-1 heidsorganisatie nog niet in I zicht. Eerder is er sprake van I het tegendeel. Intern ver-1 deeld en politiek geïsoleerd I heeft de harde ETA-kern I meer dan ooit behoefte om te I tonen dat zij nog wel degelijk I moeten worden gevreesd enl dat zij bij eventuele politieke I onderhandelingen over de I toekomst van Baskenland nog wel degelijk moeten I worden beschouwd als een I gesprekspartner van groot I gewicht. Bovendien moeten juist nu de twijfelaars in eigen kamp worden over-1 tuigd van de haalbaarheid van het ideaal van een onaf hankelijk Baskenland. Bekeken vanuit deze filo-1 sofie wordt de ETA door de ontwikkelingen van de laat ste maand bijna onherroepe-1 lijk gedwongen tot het ver richten van een spectaculaire I aanslag in de hoofdstad van het land. De vierdubbele moordaanslag van de Gal en het 'overlopen' van Maria Dolores Gonzalez krijgen dan ook ongetwijfeld op korte termijn een antwoord dat met bloed is doordrenkt. Volgens het persbureau Europa Press werden afgelo pen donderdag al alle hoge I militairen in Madrid in staat van alarm gebracht omdat de wraak van de ETA elk mo- ment wordt verwacht. HENGELO (ANP) - AKI Zout Chemie, de Shell en provincie Overijssel hebb ren plan ontwikkeld voor opslag van energie in Twentse zoutlaag. Het ontwerp is naar het n njsterie van Economische Z leen gestuurd. Volgens I plan is het mogelijk stroo die op een bepaald mome niet nodig is, te gebruiken o pekel te pompen vanuit e< boorholte op bij voorbeeld 8 gieter diepte naar een soortg lijke ruimte die 500 meter h< ger ligt. Ontstaat er behoefte aan 20 opgeslagen energie, d< iaat men het water van de b( venste naar de onderste boo holte vallen (witte steenkoo pe bodem in Weerselo leei zich volgens de initiatiefn mers van het plan het bes voor het ondergrondse enei gieproject. De oplossing die nu voc Twente is gevonden kost tw« tot drie miljard. WAGENINGEN (ANP) - B de Wageningse diepdrukker IVada, onderdeel van het Klu I werconcern, zullen waai |schijnlijk rond de 200 van t 1400 arbeidsplaatsen verlore [gaan als gevolg van een ii grijpende reorganisatie, die 1 11086 zijn beslag krijgt. Dit heeft de directie van h< Ibedrijf aan de grafische bor lden meegedeeld. Voor i jwerknemers die hun baan IWageningen verliezen zal zc [veel mogelijk worden getracl |pm elders binnen Kluwe verk te vinden, aldus bestuur [der R. van Tilborg van Dru |fen Papier, de grafische bon van de FNV. Gedwongen ont Slagen worden echter niet uit gesloten. Van onze j 1EN HAAG - Wethouders ho< l'olgens minister Rietkerk (B: ring daar geen geld voor. De inden dat de regering het vo flerlandse Gemeenten (VNG) i ders van de grotere gemeentel Deze twee partijen zijn var [ten in een gemeente met 18.00 vethouder kwijt zijn, dat het Minister Rietkerk ging nie [Salarissen van wethouders te ers. PvdA en WD vinden d; [teer tachtig procent moeten neester ontvangt. De WD diende daar gistsi ling van het ministerie van Bi [in. De bewindsman vreest da Rijk voor „gigantische financi Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premie: Lubbers zal op verzoek var de VVD bezien of neven functies van ministers en staatssecretarissen open baar gemaakt kunnen wor den. Die worden nu nog ver trouwelijk meegedeeld aar het presidium van de Tweede Kamer, bij wijze van extra controle. Volgens SOETERMEER (ANP) - De torte tijd die de Sociale Verze- wringsraad (SVR) naar eigen teggen heeft gekregen om een vies uit te brengen over de [erziening van het stelsel van j®ciaie zekerheid weerhoudt |e, Wad er niet van ernstige F'tiek uit te oefenen op de [jannen van het kabinet. Dat ['ijkt uit het ontwerp-advies [fan de SVR over de stelselher- I'ning. Vandaag stelt de raad "t advies vast. De voorstellen bevatten een ifoot aantal onduidelijkheden, 'aarnaast gaat het kabinet Pet de stelselherziening in te- fn zijn eigen streven naar ruddering van het aantal [ettelijke en andere regels: P3 de stelselherziening is eer- L.r sprake van meer dan van r"der regels. Bovendien Pv' het kabinet onevenredig V bevoegdheden naar zich D'hus enkele kritische op merkingen van de SVR htt raad toont zich ernstig tstemd over de korte ter-

de Stem | 1985 | | pagina 2