ARBEIDSBUREAU TERNEUZEN: TRANSFERPUNT OPGERICHT OP TILBURGSE HOGESCHOOL Wetenschap 6helpt'bedrijven Contactdag doven en slechthorenden Ontmoetingsdag Katholiek Vrouwengilde Twee maanden ce voor 4hulp' aan verslaafde vriem JSrj OM PRO. Suikerbieten zoet door zon en nachtkou ZMF in beroep tegei hinderwetvergunning uienbedrijf Borsele CDA-moti wordt aan Renovatie Zaamslag Het WILD is weer GEWILD AUBERGE DES MOULES VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 VAN ZEELAND PRESENTATIE NIEUWE ORGANISATIE markten uitgebreid wiidassortiment in restaurant TE PHILIPPINE - tel. 01159-1265 Plaatselijk nieuws Sluiskil Agressief DE KREEKZOOM VRIJDAG 25 OKTOB TEGEN CONCENTRAT T16 PAGINA ZEELAND Ontslagaanvraag CPC niet in orde Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het gewestelijk arbeidsbu reau in Terneuzen neemt de collectieve ont slagmelding voor 52 werknemers van CPC Ne derland bv in Sas van Gent nog niet in behan deling. Het bedrijf heeft niet voldaan aan de eisen die de wet stelt aan een dergelijke procedure. Een CPC-medewerker die afgelopen dinsdag de stukken kwam bezorgen in Terneuzen werd dan ook teruggestuurd met de mededeling dat er nog het een en ander aan ontbrak. „Inderdaad, we hebben nog aanvullende gegevens nodig. We misten onder meer een brief aan de vakbonden, waarin het ontslag werd ge meld," aldus directeur L. Uilenbroek van het arbeids bureau. De collectieve melding moet volgens hem compleet zijn voor de behandeling van start kan gaan. Districtsbestuurder Bram Oudenaarden van de Indus triebond FNV ziet in de proce dure-fout van het bedrijf een bevestiging van zijn gelijk. Eerder verweet hij de directie dat over de 52 ontslagen in het geheel geen overleg is gevoerd met de bonden, terwijl dat vol gens de afspraken wel had ge moeten. „Hieruit kun je weer aflei den dat CPC kennelijk de pro cedure niet kent, en dat er alle reden is om hier nog maar eens over te praten. Over de vraag of dit noodzakelijk is en uiteraard ook over hoe de pro cedure moet worden toege past," aldus Oudenaarden. Van een onzer verslaggevers GOES - In Goes vindt op za terdag 23 november een con tact- en informatiedag plaats voor doven en slechthorenden. Het is de bedoeling dat ook overheden, gezondheidsorga nisaties, het onderwijs en maatschappelijke instellingen wat van de bijeenkomst opste ken. Organisator is de Zeeuwse Stichting Welzijn Doven (ZSWD), die momenteel in op richting is. De Zeeuwse afde ling van de Nederlandse Ver eniging voor Slechthorenden (NWS) werkt ook mee. Tussen doven en slechtho renden ligt een wereld van verschillen. 'Toch vinden wij dat -zeker in een kleine pro vincie als Zeeland- er meer is dat ons bindt dan dat ons scheidt', zeggen beide organi saties. Daarbij doelen ze vooral op een gezamenlijk be hartigen van belangen. De voorzitters van ZSWD en NWS in Zeeland, H. Kats- man en H. van Visvliet, ope nen de bijeenkomst om 13.00 uur. Sprekers zijn verder H. Schepper (vertegenwoordiger van de Nederlandse Doven- raad) en drs. F. Mulders, di recteur van de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie. De toe spraken worden onderbroken door korte optredens van de dove mimi-speler Jan Cou- prie, die onlangs ook op televi sie te zien was. Het volksdans theater Vranje treedt op in kleurrijke Balkankostuums. Er bestaat verder ruimschoots de gelegenheid voor een onge dwongen samenzijn. De Zeeuwse gedeputeerde W. Don spreekt omstreeks 16.45 een slotwoord. Een twaalftal instellingen, die al lemaal op de een of andere wijze voorzien in hulp(middel- en) voor doven en/of slechtho renden, zijn met stands aan wezig. Men kan daarbij al vanaf 11 uur 's ochtends te recht. Alle toespraken worden door een doventolk vertaald. Verder is een ringleiding be schikbaar voor slechthoren den. Een overheadprojector zorgt voor visuele ondersteu ning. De entree is gratis. Het gebeuren speelt zich af in de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen De Kring, Tiendendreef 5. Speciaal voor deze dag is een folder verschenen, die in een oplaag van enkele honder den exemplaren wordt ver spreid onder doven, slechtho renden, ouders van dove kin deren, organisaties en instel lingen. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij het or ganisatie-adres: Paauwen- burgweg 119, 4384 JD Vlissin- gen, telefoon 01184-62860 (geen teksttelefoon). Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Als gevolg van het aanhoudend fraaie herfstweer komt het suikerge halte in de bieten dit najaar bijzonder hoog te liggen. Op het ogenblik zit het gemiddelde percentage dicht tegen de 17 aan. „En dat terwijl begin sep tember de prognose nog 15 pro cent was. Ik heb het nog nooit meegemaakt dat daar zoveel verschil tussen zat," zegt direc teur W. Duitemeyer van de Sui ker Unie-vestiging in Sas van Gent. De zon en de nachtelijke kou zijn volgens hem verantwoordelijk voor de groei van het suikergehalte, wat de portemonnee van de boeren ten goede zal komen. In de suikerindus trie wordt 16 procent suiker als norm aangehouden. Ligt het percentage daar in werkelijkheid boven, dan krijgen de leveranciers een ex- traatje, evenals er trouwens wordt gekort als het gehalte minder is. Volgens directeur Duitemeyer komt het weer in alle opzichten de kwaliteit van de bieten en de ver werking ervan ten goede. Zo ligt het tarra-percentage (afval, grond etc.) beduidend lager dan gewoonlijk, Uiteraard zorgt de zon voor een uit- zonderlij k droge campagne, waar mee vooral de weggebruikers zee ingenomen ziin. Het uitblijven van regen heeft voor bietentelers en loonwerkers maar een nadeel: bij de oogst breken erg veel bieten af. De punten blijven in de grond zitten en die bevatten juist de meeste suiker. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Katholiek Vrouwengilde Zeeland (KVG) heeft gisteren een geslaagde leden-ontmoetingsdag gehou den in hotel Rotterdam in Ter neuzen. Uit de gehele provin cie waren 65 leden naar het Zeeuwsvlaamse land getogen, die met veel belangstelling luisterden naar en discus sieerden over inleidingen die werden gehouden door de Bre dase bisschop Ernst en pasto raal werkster Ria van de He mel uit Goes. 's Morgens belichtte bis schop Ernst de rol van de vrouw in de geschiedenis van het christendom, een inleiding die hij verhelderde met een aantal voorbeelden. Ria van de Hemel besprak 's middags de positie van de vrouw in de kerk van van daag. Uit de discussie die hierop volgde kon geconclu deerd worden dat, hoewel het priesterambt voor vrouwen is uitgesloten, er in de kerk voor haar nog werk genoeg te doen is. Aan de discussies en ge sprekken werd, naast de leden, ook deelgenomen door onder meer de Zeeuwse deken Aarts, landelijk voorzitster mevrouw M. Hoffmans-Bredius en het Terneuzense CDA-raadslid E. Schoenmakers. Evenals op de KRO-dag in het Zuidlandtheater stond gis teren in hotel Rotterdam ook de pop in Axelse klederdracht Bisschop Ernst in discussie met een bestuurslid van het Katholiek Vrouwengilde opgesteld waarvan men - te gen geringe vergoeding - mocht proberen de naam te raden. Burgemeester Carel - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Ockeloen van Terneuzen bleek bruikt wordt voor het door de de juiste naam (Truus) te heb- afdeling Zeeland geadop- ben geraden. De actie leverde teerde Melania-project in In- in totaal 250 gulden op die ge- doneste AMSTERDAM, - 24 okt. Aardappel- termijnmarkt: In bintje 35-50mm werden 2 contracten verhandeld voor levering november tegen ƒ10,00. De stemming was kalm. In bintje 50mm werden 44 contracten verhandeld voor levering november bij een prijs van ƒ14,50 tot ƒ14,30 per 100 kg, voor levering april 153 con tracten tegen ƒ18,20 tot ƒ17,80, als mede 50 contracten voor levering mei tegen ƒ19,10 tot ƒ18,80. De stem ming was over de hele linie kalm. GOES - 24 Oktober. Bloemkool st.: kl2 GR 40-50. Prei kg: kil 47. Cox Orange Pippin: kl2 168-210, 142, 93, 74. Jonathan: kl2 37, 51,27. Odin: kl2 55-63, 42-63. Elstar: kil 205, 152, kl2 122-155, 141-181, 99-127 37. Golden Delicious: kil 90-119, 140, 142-145, 93-125, 127, 57-59, 59-83, kl2 95-115, 58-93, 34-52. Goudreinette: kil 88, 110, 89-94,71, 54, kl2 51-101, 44-92,41- 77,62,46-60,34. Rode boskoop: kil 95, 97-132, 110-137, 61-99, 69, kl2 84, 107, 113, 90, 83, 61. Lombartscalville: kl2 43, 62, 65-69, 33. Karmijn de Sonna- ville: kl2 71, 111-115, 125, 52. Jona gold minder 20% kleur: kl2 124, 82. Jonagold 20% kleur: kil 164, 193-198, 193, 115. kl2 116-139, 141-169, 151-152. Appelen industrie wit: 2970. Appe len industrie rood: 1980. conference: kl2 139, 121-123, 41. Voorverkoop Conference: kl 1 159, 137-140, kl2 80. Gieser Wildeman: kil 203, 166, 127- 132, 78, kl2 31. Doyenne du Cornice: kl2 75, 79-91, 97, 51-106, 82-98, 75, 52- 58, 40. Aardbeien open gr.ds. x 200 gr: kil 80. Bramen doornloos ds. x 200 gr.: kil 332. Mispels: kil 129, kl2 107. Noten st.: kl2 7. Totaal aantal colli 9506. (ADVERTENTIE) ZAAMSLAG - In het gisteren ia deze krant verschenen arti kel over de renovatie van 24 woningen aan de Heer Jan straat te Zaamslag is een fout geslopen. De bewoners van de te reno veren huizen ontvangen niet, zoals abusievelijk gemeld, 3050 aan herinrichtingskos ten maar 2000,-. Schieting - In zaal Dallinga werd de maandelijkse kara- bijnschieting van Winnetou gehouden, waaraan 34 schut ters deelnamen. Uitslag: eer ste hoge vogel: Henkie de Geest, Lochristi; eerste linker zijvogel: Guust Taayemans, Moerbeke; eerste rechter zij- vogel en tweede hoge vogel: Piet van Puyvelde, Sluiskil; tweede linker zij vogel; Anna Eekhout, Gent; tweede rechter zij vogel: Daniël Reiniers, Slei- dinge; grootste aantal (5): Piet van Puyvelde. De volgende schieting is zaterdag 30 no vember, aanvang 19.30 uur. Er wordt dan geschoten om 50 kg vlees, terwijl de inleg 110 francs of zes gulden bedraagt. Van onze correspondente MIDDELBURG - Om zijn aan drugs verslaafde vriend L. te 'helpen' was de I8-jarige J. E. uit Zierikzee in maart van dit jaar vele malen op het dieven pad geweest. Samen met L. pleegde hij aan de lopende band inbraken in scholen, winkels en kantoren, tot bei den bij een inbraak in een apotheek op heterdaad door de politie werden betrapt. Buitgemaakte spullen wer den steevast 'bezorgd' bij de 58-jarige D. J., eveneens uit Zierikzee, die tenslotte een hele opslagruimte vol had staan met de gestolen waar. Gisteren stonden de heler en J. E. voor de politierechter in Middelburg terecht. De zaak van L. zal op een later tijdstip worden behandeld. „Een mooie manier van hel pen", aldus de politierechter tot E., die toegaf zelf geen fi nanciële problemen te hebben, maar wel persoonlijke. Zoals bleek uit de documentatie had E. in het verleden al vaker met dit bijltje van diefstal en in braak gehakt, maar dan tel kens, zo stelde zijn vërdediger mr. Nijland, als 'meeloper'. Ook nu weer had hij zich d zijn vriend laten meeslepen, De heler van de goeden had vooral te maken met „Aanvankelijk had ik niet de gaten dat het om g< waar ging, maar later kreeg achterdocht", aldus J. voor politierechter. „De meeste di gen waren overigens kapoti omdat het een hobby van n is repareerde ik die veni gens". De rechtmatige eigen ren kregen hun spullen ook gerepareerd terug t« duidelijk werd dat een en der niet klopte. De politiereé ter: „U bent dus eigenlijk t sociaal bezig geweest". J.: zou je het kunnen noema Voor zijn 'hulp' aan de ve slaafde vriend zal E. moeti boeten met een gevangen straf van twee maandt waarvan één maand voo waardelijk, terwijl de hel van de politierechter twee» ken zal moeten zitten en b vendien een boete moet bet len van 1000 gulden. VoorI weigeren van de bloedpn (waarvoor hij eveneens recht stond) kreeg J. een r ontzegging opgelegd van maanden, waarvan di maanden voorwaardelijk Van een onzer verslaggeefsters GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie heeft mede namens de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten bij de Raad van State beroep aange tekend tegen de verleende hinderwetvergunning aan het uienverwerkingsbedrijf Gebr. Mol in 's-Gravenpolder. De door B en W van Borsele afgegeven vergunning stelt het bedrijf in staat zijn afval waterzuivering uit te breiden en te wijzigen. De ZMF vindt dat er aan de door haar mondeling inge brachte bezwaren op de open bare zitting in november 1983 Door Walter Devenijns TILBURG - De universiteiten en de hogescholen komen uit de ivoren torens waarin zij lange tijd zaten. Steeds meer wetenschaps-tempels gaan sa men werken met het bedrijfs leven. Waar in de jaren zestig langharige hippies, provo's en kabouters fel protesteerden tegen de multinationals en het "verrotte kapitalistische sys teem', daar is nu de rust terug gekeerd. De economische crisis en de bezuinigingen van de re gering zorgden voor een men taliteitsverandering op de campus. No nonsence is weer gevraagd. De Tilburgse Katholieke Hogeschool, vroeger een bol werk van studentenprotest, wil nu met het bedrijfsleven samenwerken. Ze hebben in september een 'Transferpunt' opgericht om advies en kennis te verkopen aan het bedrijfs leven. Komt een onderneming met een vraag, dan zoekt het Transferpunt uit wie er op de Hogeschool antwoord kan ge ven. Het idee om kennis vanuit het onderwijs over te dragen naar het bedrijfsleven is niet nieuw. De achteruitgang van de economie met de steeds maar stijgende werkloos heidscijfers heeft het hoger wetenschappelijk onderwijs uit zijn winterslaap geschopt. De know-how die zich daar in de loop van de jaren verza meld heeft, moet gebruikt worden om de economie op te peppen, vindt de regering. In Japan en de Verenigde Staten creëren op de Hogeschool. De faculteiten mogen een extra medewerker aantrekken als ze transferopdrachten uitvoeren. is het de gewoonste zaak van de wereld dat universiteiten en ondernemingen samen werken. Het bedrijfsleven be taalt het onderzoek, maar wil daarvoor wel de resultaten hebben. Met een schuin oog keek de Nederlandse regering naar deze samenwerking en zag een paar grote voordelen. Het wetenschappelijke onder wijs moet de motor worden om onze economie uit het slop te halen. Bij zogenaamde 'trans fer-bureaus' op de universitei ten kan het bedrijfsleven aan kloppen om de problemen op te laten lossen. Dat bureau zoekt in de universiteit naar onderzoekers die dan met het vraagstuk gaan worstelen. Een koppelaar tussen kennis en parktijk, eigenlijk. Bedrijven kunnen bijvoor beeld door de hogeschool laten onderzoeken waarom de afzet van roze onderbroekjes in Tanzania gezakt is. Of een to- maten-ketchupfabriek wil een sofware-programma laten ontwikkelen voor de computer die de dopjes op de flessen schroeft. Een firma wil het ziekteverzuim van zijn perso neel drukken. Vraag aan het transferbureau: „Hoe doen we dat nou?" De Katholieke Hogeschool treuzelde lang om met een transferpunt te beginnen. Transferbureaus hebben zo Op dit centrale punt komen de verzoeken om hulp binnen hun eigen moeilijkheden. De koppelaars van de Utrechtse universiteit zijn failliet ge gaan omdat er niks te bemid delen was. De wetenschappers van Utrecht wilden niet sa menwerken met het bemidde lingsinstituut. Iedereen ging er gewoon zijn eigen gang. De Tilburgers willen dit nu - FOTO VAN EINDHOVEN voorkomen en hebben met de faculteiten afspraken ge maakt om het onderling langs elkaar werken te vermijden. Decentralisatie is het grote Tilburgse toverwoord. Elke faculteit heeft een locale me dewerker die de aanvraag van een bedrijf direct naar zijn eigen studierichting zal door sturen. Het centrale kantoor controleert alleen de verdere afhandeling. Vooral het midden- en kleinbedrijf kan bij het Transferpunt terecht. Deze ondernemingen hebben wei nig geld en tijd om iets te laten onderzoeken. Directeur P. Gerlach: „We verwachten dat ruim tachtig procent van alle aanvragen gratis afgehandeld zal worden. De rest kunnen we een rekening sturen." Hij twij felt of zijn bemiddelingsbu reau wel ooit eens winst kan maken. „In het eerste jaar ver wachten we 200 a 300 aanvra gen uit het bedrijfsleven. Ik denk dat er maar een tiental contracten financieel iets op zullen brengen." De overheid ondersteunt het opstarten van de bemidde lingsbureaus met geld uit de schatkist. Transferpunt krijgt dit jaar 125.000 om een ge deelte van het personeel te kunnen betalen. De bijdrage wordt elk jaar gekort met 25 procent. „Maar", zo verzekert Gerlach, „ook als de overheid met het betalen stopt dan gaan wij door." Een bijkomend voordeel van het transferpunt is de moge lijkheid arbeidsplaatsen te Agressief, zo zou je de werk wijze van het Transferpunt kunnen noemen. Tegenwoor dig gaan de zes medewerkers de hort op om hun bemidde lingsactiviteiten te promoten. Laatst stonden ze in het Bre dase Turfschip op de 'Kansen voor-Brabant-show'. Een be nadering die een beetje lijkt op die van het Veronica-promo- tieteam. Om concurrentievervalsing met commerciële adviesbu reaus te voorkomen stelt het Transferpunt verschillende eisen. Een opdracht van een bedrijf moet enig wetenschap pelijk nut hebben voor de do centen en studenten. En de op lossing van het vraagstuk moet in het onderwijspro gramma passen. C. van Fessen, hoofd Econo mische Zaken van de ge meente Breda, vindt het Transferpunt een goed middel om de moeilijkheden van be drijven snel op te kunnen los sen. „We zoeken vaak naar in stanties die de bedrijven kun nen helpen. Soms stoten we onze neus omdat het betref fende instituut dat specifieke probleem van een onderne ming niet kan oplossen. Dan gaan we weer naar een ander toe. Door het Transferpunt in Tilburg winnen we veel tijd. Ze kunnen daar bijna elke vraag beantwoorden." en een ingediend bezwaa schrift onvoldoende tegemn is gekomen. B en W hadè een niet-ontvankelijkverkli ring moeten afgeven, zegt ZMF, aangezien de grondsii gen voor de dimensionerii van de zuiveringsinstallatie de vergunningaanvraag on breken, waardoor deze ni toereikend is. Het milieu a dervindt, tengevolge van l< breken en onvolkomenhede aan de zuiveringsinstallat schade door de afvoer vanl* verontreinigd water. Doork treffen van voorlopige vooi zieningen kan dit in belanf rijke mate worden beperkt,i dus de ZMF. Men verzoekt di ook een wijziging in de al voersystemen zodat geen zing meer in de poldersloot o( treedt (De sloot staat reel streeks in verbinding metk Zwaakse weel.) Ook tegen de lozing vervuild hemelwater middi het afvoer systeem van hetfc drijfsterrein heeft de ZMF k zwaar. De beluchtingsvijvi en de daaraan verbonden k luchtingscapaciteit zijn va gens het rapport onvoldoeni in staat om het aanbod vi verontreinigd afvalwater nai behoren te verwerken. Totd de behandeling van het inji stelde beroep plaats vin: moeten voorlopige voorzieni gen voorkomen dat het dige en in de Hinderwetvs gunning voorziene zuiverinf systeem overlast en schal toebrengt aan het natuur? bied de Zwaakse Weel, he geen ondermeer leidt tot hof kosten voor het beheer vant gebied. Er is door de ZMF di ook om schorsing van de h schikking gevraagd. (ADVERTENTIE) AUTO- EN CARAVANBEORIJF Polenweg 1 - Terneuzen tel. 01150-13106 SUB-DEALER AUT0-YAB0 Kloosterlaan 39, Sas van Gent, tf 01158-3500 Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - „De brood- „odige rust is in Aardenburg teruggekeerd". Dit schrijft D. vsn Heyst, ondersteunend lid v8n de Aardenburgse PvdA- raadsfractie, in een brief aan het bestuur van de afdeling en de Aardenburgse leden. Tevens maakt hij bekend dat hij niet op een verkiesbar plaats voor de kandidatenlijst Oo me Van een onzer OOSTBURG - De ge onteigenen van de g gaan als dat nodig is o te veel te laten vertrag Deze mededeling deed b gisteren tijdens de raadsv Aan de orde waren de plan nen voor de aanleg van fiets paden langs de Badweg bij Cadzand-Bad en langs de Langeweg te Breskens. A. Ro- sendaal (VVD) zei, dat zijn fractie ervoor zou zijn om tot onteigenen over te gaan als de eigenaars van de gronden niet tot verkoop over willen gaan of de onderhandelingen te lang rekken. De gemeente hanteert het middel van onteigening al ja ren niet meer. De liberaal zei wel, dat Oostburg eerst moet proberen de noodzakelijke grond via onderhandelingen te verkrijgen. De PvdA-fractie was het met de liberalen eens. CDA en D&T spraken zich over deze zaak niet uit. De begroting '86 werd zonde problemen goedgekeurd door A. Roosendaal: voorstan der van onteigening - FOTO ARCHIEF DE STEM Van een onzer ve OOSTBURG - Een motie raadslid G. van Scbaick w rusting uitspreekt over he teerde Staten om de Zeeu centreren, werd tijdens de vergadering aangehouden. Volgens Van Schaick is de concentratie niet in het belang van de werkgelegenheid in West-Zeeuws-Vlaanderen en het functioneren van het wa terschap Het Vrije van Sluis is momenteel goed. Hij vreest dat bij de samenvoeging ar beidsplaatsen in de regio ver loren gaan. Het raadslid I. de Hullu (D&T) zei, dat een concentra tie niet alleen nadelig zou zijn voor de werkgelegenheid, maar dat mogelijk ook het voorzieningenpakket zou ver minderen en er zal een veel hogere drempel ontstaan voor de burger om zich met hun Problemen bij het schap te melden. De fracties van PvdA en vyD toonden zich niet zo ge lukkig met de motie. J. de Vries (PvdA) zei, dat Van bchaick te vroeg was. Volgens hem is nog niet precies duide- "Jk wat de gevolgen van de mogelijk concentratie zijn. Als voorbeeld gaf hij het samen gaan van de Midden-Zeeuws- viaamse waterschappen in de drie ambachten enige jaren geleden. Volgens De Vries heeft die concentratie tot meer Werkgelegenheid en betere service geleid. H. Malcorps (WD) wilde hok afwachten. Volgens hem is hog steeds niet duidelijk welke orm van concentratie GS °°r ogen hebben. Burgemees-

de Stem | 1985 | | pagina 12