Energiebesparing enorm succes Spaa STAALCONCERN ZEER STERK OP WERELDMARKT 'Kever' vijftig jaar Belastingen in de westerse landen ongelijk verdeeld >anee •edeso Werkgevers en vakbonden kunnen niet zonder ondernemingsraden upturns IEUWSOVERZICHT ODDOÜ wnnnnnon economie BEGELEIDINGSINSTITUTEN: Participatie maatschappij groei als kool DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 FINANCIEN/ECONOMIE ,qND|RDAG240K; Franse oppositie wil privatiseren Wereldbank: Regering Peru is laks Philips-topman Dekker optimistisch Eerste fabriek voor benzine uit aardgas Witte Huis komt met 'truc' aan geld Bij Elsevier-boeken 50 banen weg MEER WINST SYMBOOL WIRTSCHAFTSWUNDER Bent i of niet voldoend Grijp dan T4i Hoogovens verzet bakens IJMUIDEN (ANP) - Van de zware industrie in ons land is Hoogovens fier overeind gebleven, maar het traditionele beeld van de opgerolde mouwen en de geur van zweet en zware shag wordt de bezoeker niet langer gewaar in dit bedrijf. Op het terrein ter grootte van zestienhonderd voet balvelden, begrensd door duinen en Noordzeekanaal, roken nog steeds de schoorstenen en rijden nog altijd de treinen, maar binnen de bestaande muren is de af gelopen jaren een nieuw bedrijf ontstaan. Daar wordt het beeld onder meer bepaald door driedui zend beeldschermen en het gros van het personeel heeft inmiddels rechtstreeeks met automatisering te maken. Nieuwe tijden hebben nieuwe eisen gesteld. Klopten vroeger klanten bescheiden aan bij het bastion te IJmui- den, nu zoekt een marketing afdeling naar markten voor nieuwe produkten. Meer mankracht is echter nog gestoken in het verbeteren van het produktieproces en het terugdringen van het energieverbruik. Verlaging van kostprijs en innovatie moeten Hoogovens, dat drie kwart van de omzet uit de ex port haalt, overeind houden in een keiharde internationale concurrentiestrij d. Sinds 1974, dus na de oliecri sis, is de produktie van staal in de industrielanden fors terug gelopen, maar nieuwe staal- producerende landen verdub belden in die tijd hun produk tie. Liep het verbruik van staal in de industrielanden te rug, in de ontwikkelingslan den nam dat toe met meer dan veertig procent. In de westerse landen volgde een herstructurering. In de EG, Japan en de Ver enigde Staten gingen 730.000 banen verloren. Verbeteringen in het produktieproces als continugieten, koleninjectie, het benutten van afvalwarmte en energiebesparing moesten de staalindustrie hier op de been houden. In de jaren na de oliecrisis investeerde Hoogovens gemid deld ongeveer 150 miljoen gul den per jaar, maar in 1982 zou een structuurprogramma dit bedrag opvoeren tot 620 mil joen gulden per jaar en dit jaar zelfs 700 miljoen gulden. Dit sructuurprogramma werd uitgevoerd, terwijl Hoogovens zich losmaakte van fusiepart ner Hoesch en het rijk had er meer dan een miljard voor over. De Raad van Commissaris sen hechtte zijn goedkeuring aan grote investeringsprojek- ten van in totaal meer meer dan twee miljard gulden in onder meer continugietmachi- nes, waardoor in de toekomst het blokken maken in het pro duktieproces voordat het wal sen begint wordt overgesla gen. Ook is geld gestoken in een kooksfabriek, het moder niseren van een hoogoven, ko leninjectie, verzinking en ver tinning, waardoor het staal wordt aangepast aan de speci fieke wensen van de afnemer. Verder zijn omvangrijke in vesteringen in voorbereiding in een blik- en plaatroute en in het verbeteren de oxystaalfa- briek, waar het ruwijzer ge zuiverd wordt van stoffen en dus het eigenlijke staal ont staat. De staf van Hoogovens verwacht dat de investeringen de komende jaren onvermin derd hoog zullen zijn; dat wil zeggen veertig mille per werk nemer of meer dan vijftien procent van de omzet per jaar. Rond 1990 zou Hoogovens zich technologisch kunnen meten met het Japanse Nippon Steel, waarmee kennis en ervaring worden uitgewisseld. Parallel met de grote inves teringen zijn echter twee an dere programma's uitgevoerd, die voor de modernisering van het bedrijf niet minder be langrijk zijn. Hoogovens heeft de afgelo pen jaren zelf een computer netwerk ontwikkeld, dat het hele produktieproces, maar ook de planning begeleidt. Per jaar wordt voor ongeveer 53 miljoen gulden geinvesteerd in de programmatuur van het Hoogovens Data Netwerk en nog eens 50 miljoen in appara tuur. Het beheer van het netwerk vergt nog een 20 miljoen gul den per jaar. Momenteel wer ken vijfhonderd van de ruim zeventienduizend werknemers in de automatisering, die ook nog werk biedt aan 200 men sen van buiten het bedrijf. Hoogovens Automation Sys tems maakt de inmiddels op gedane ervaring te gelde door zich buiten het bedrijf op de automatiseringsmarkt te be wegen. Het Hoogovens Datanet werk wordt door ir. Van Baa- ren, hoofd automatisering, vergeleken met een telefoon centrale. De gegevens van de computers, die overal in het bedrijf zijn opgesteld, worden via een communicatienetwerk uitgewisseld. Dat netwerk IJMUIDEN (ANP) - Hoogo vens heeft de afgelopen ja ren wat energiebesparing betreft bepaald niet achter gelopen. In de staalindustrie maakt energie eenvijfde tot een kwart uit van de pro- duktiekosten. Hoogovens verbruikt ongeveer vijf pro cent van de energie in ons land. Ir. J. van Buuren, de de leiding heeft van de in 1983 opgerichte hoofdafdeling energie, heeft tot taak die kosten zoveel mogelijk te beperken. De afgelopen jaren is 220 miljoen gulden gestoken in projecten die gas, stroom of kolen en kooks moeten be sparen. Per gulden die hierin gestoken is, wordt nu per jaar 1,1 tot 1,3 kubieke meter aardgas bespaard, aldus Van Buuren. De aangekochte energie bestaat voor ongeveer drie kwart uit kolen en cokes Hoogovens koopt niet alleen energie, zij Drs.Hooglandt - FOTO ARCHIEF DE STEM verkoopt dat ook. Die verkoop bestaat voornamelijk uit Hoogoven- en cokesgas aan de buurman, de Provinciale Electriciteitscentrale Noord Holland, die op zijn beurt stroom levert. Per saldo is Hoogovens dit jaar 900 miljoen gulden kwijt aan energie. Naast kolen en cokes onderscheidt van Buuren binnen Hoogovens zeventien soorten van energie in de vorm van afvalwarmte, vrijkomende gassen enzovoorts. Hij pro beert die energiestromen zo goed mogelijk te benutten door de organisatie van de produktie hierop aan te passen. Een zogeheten energieboekhouding moet uitwijzen waar nog besparingen mogelijk zijn. Daarnaast moeten aanpas singen in de apparatuur - zoals betere branders, regelbare en schakelbare motoren en betere isolatie - energie bespa ren. De afgelopen tien jaar is het verbruik van energie in de produktie met ongeveer vijftien procent per ton staal ge daald. Naast het energieverbruik wordt ook gelet op de energie kosten. Door het produktieproces zodanig te doen verlopen, dat van energiebron veranderd kan worden.zijn ook grote besparingen mogelijk. Door het aandeel van dure olie en aardgas in de produktie terug te dringen en dat van kolen te verhogen worden de kosten eveneens teruggedrongen. Hoewel de prijs van olie de afgelopen tien jaar vervijfvoudigd is, zijn de energiekosten per ton staal bij Hoogovens in die tijd verdubbeld. omvat een centrale computer, een achttal knooppuntcompu- térs en vele tientallen mini- computers. Op het netwerk zijn 63 systemen aangesloten, maar aan de aansluiting van 59 andere wordt gewerkt. De automatisering stelt Hoogovens niet alleen in staat het produktieproces beter te beheersen, zodat grondstoffen en energie optimaal gebruikt worden, maar ook tot soepeler inspelen op de eisen van de klanten, bekorten van lever tijden en beperken van voor raden. Met behulp van de computer kan de international meer profiteren van valutaschom melingen en een betere afwe ging maken tussen het zelf uitvoeren van onderhouds werk of het uitbesteden daar van. 'De high tech', stelt ir. Van Baaren vast 'heeft zijn in treden ook gedaan in de basis industrie'. De vernieuwing bij Hoogo vens heeft ertoe geleid, dat dit bedrijf zich sterker voelt op de internationale markt. De Raad van Bestuur ondersteunt het streven van de Europese Ge meenschap om de staalindus trie in Europa te liberaliseren, zodat in de toekomst alleen nog overheidssteun wordt ge geven voor research en ont wikkeling en Hoogovens niet langer geplaagd wordt door produktiebeperkingen. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens drs. Hooglandt, heeft al de strijd aangebonden tegen de beschermende maatregelen van de Verenigde Staten, die de markt daar afschermen voor Hoogovens-staal. 'Aan staal is alleen de naam hetzelfde gebleven', aldus Hooglandt. Verbeterde pro- duktieprocessen maken staal geschikt voor tal van toepas singen en hebben de prijs ge drukt. Staal kan volgens hem wedijveren met nieuwe grondstoffen. Ook in dat op zicht heeft de „high tech" zijn intreden gedaan in de zware industrie. PARIJS (AFP) - Als de burger-rechtse oppositie in Frankrijk 1986 de parlementsverkiezingen wint zal het grootste deel van staatsondernemingen aan de particuliere sector worden over; daan. Alleen de spoorwegen, de posterijen, en de gas- en elekt citeitsbedrijven zullen dan in overheidshanden blijven. Er kei dan een kapitaal van tussen de 120 en 130 miljard frank, 45 tot miljard gulden, in particuliere handen. LIMA (DPA) - De regering van Peru is laks en chaotisch in hi economische beleid, zo staat in een vertrouwelijk rapport van Wereldbank dat de resultaten bevat van een onderzoek naar economische situatie in Peru. Volgens de Wereldbank dr$ Peru in een ernstige schuldencrisis terecht te komen en moet er vraagtekens gezet worden bij de kredietwaardigheid vani land. Als voorbeeld van het 'economische wanbeleid' noemt; Wereldbank het feit dat de uitgaven voor militaire doeleinden de jaren 1982 tot en met 1984 gemiddeld 4,3 procent van het brt nationaal produkt hebben bedragen. 'Dat is de helft van het die jaren bestaande overheidstekort. Maar liefst een kwartvj de buitenlandse schuld van Peru werd veroorzaakt door de k# ten van de invoer van militaire goederen'. De Wereldbank waa schuwt voor een verdere verslechtering van de economische! tuatie in Peru. EINDHOVEN (ANP) - 'Zonder de problemen van vandaag te bagatelliseren kan de elek tronische industrie optimistisch de toekomst tegemoet zien. De problemen zijn groei-, respectievelijk bijsturingsproblemen. Ze zijn niet wezenlijk, zij het dat ze dat voor sommige individuele ondernemingen wel kunnen worden. De elektronische industrie als geheel heeft ech ter een goede toekomst, zowel de grote als de kleine'. Aldus Philips-president dr. Wisse Dekker. In de markt i redenen tot optimisme, nu er sprake is van een toenemend t dat in het gebruik van moderne informatietechnieken nie economisch aantrekkelijke mogelijkheden schuilen, aldus I kers. NEW YORK (DPA/ANP) - In Nieuw-Zeeland is de eerste col merciële fabriek ter wereld voor de produktie van benzine J aardgas in gebruik genomen. De oliemaatschappij Mobil hJ het procédé ontwikkeld. De produktie bedraagt ongeveer a miljoen liter per dag. Als de fabriek begin 1986 op volle toeij draait kan met de produktie in een derde van het verbruik v benzine in Nieuw-Zeeland worden voorzien. De fabriek geëxploiteerd door een maatschappij, die voor een kwart i dom van Mobil en voor de rest in handen is van de Nieuv landse overheid. De produktie van synthetische benzine is duur als die produktie van benzine in de enige raffinaderij i Nieuw-Zeeland rijk is. WASHINGTON (RTR) - In afwachting van het moment waad in de Senaat een wet wordt aangenomen die overschrijding ïj het plafond voor de staatschuld mogelijk maakt heeft de And kaanse regering besloten gebruik te gaan maken van een jurid sche sluipweg om vijf miljard dollar te lenen. Via een vrij on» kend instituut, de Federal Financing Bank, blijkt de overhil toch nog schatkistpapier te kunnen verkopen zonder de wet'J lijk vastgelegde schuldgrens te passeren. De regering heeft' lening nodig omdat de bodem van de schatkist in zicht IS j men en zij haar uitgaven niét meer kan financieren. hnct c+F .0 AMSTERDAM (ANP) - Uitgeversconcern Elsevier/NDU wilt aantal werknemers in de uitgeverij van publieksboeken ini loop van volgend jaar terugbrengen met 50 mensen tot ongeva 125. Dat staat in een saneringsplan, dat de directie heeft voora legd aan de ondernemingsraad en waarover overleg plaatsvnl met de vakbonden. Elsevier wil het aantal titels van 300 per j| terugbrengen naar ongeveer 200. Volgens een woordvoerder men er teveel nieuwe titels in een te hoge oplage op de Ned^ landse markt, waardoor de doorstroming in de boekhandel i voldoende wordt. Elsevier bracht in de periode 1982/19831 aantal banen in de uitgeverij van publieksboeken al met h« derd terug naar de huidige 175. De boekenmarkt in ons land is een stijging in zestiger en zeventiger jaren gestageneerd. wordt al gesproken van een 'overproduktie'. WERKGEVERS en vakbonden kunnen niet zonder onderne mingsraden ofschoon er veel leden van de raden moeilijkheden on dervinden. De helft van de leden zit minder dan twee jaar in de OR. De discussie over de noodzaak van een OR lijkt op die van een jaar of vijftig-zestig geleden over het nut van vakbonden. De OR is niet meer weg te denken en heeft toe komst. Tot deze bevindingen is het Gemeen schappelijk Begeleidingsinstituut Onder- nemingsaraden (GBIO) gekomen op de laatste dag van zijn 'elfstedentocht voor de medezeggenschap' die vorige week in Rot terdam werd beëindigd. De trip door het land is gehouden bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van het instituut. Meer dan tweeduizend OR-leden van ongeveer duizend ondernemingen kwamen naar de bijeenkomsten van het GBIO, dat tevens een onderzoek onder de OR-leden hield. De OR-leden kwamen op de samenkom sten in contact met scholings- en vormings instituten, OR-centra van FNV en CNV, de Arbeidsinspectie, het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) en dergelijke. Ze zijn daarbij ook door collega's geïnfor meerd over hun ervaringen met arbeids tijdverkorting, reorganisaties, automatise ring, toepassing van rechten en plichten enzovoorts. Was men niet naar de regio's gegaan, dan hadden de bijeenkomsten min der dan de helft van aantallen bezoekers getrokken. Het GBIO, een instelling van werkgevers en -nemers, heeft vastgesteld dat de laatste tijd de afstand van de OR-leden tot de be stuurders van ondernemingen groter wordt, terwijl die tot de vakbondenen hun achterban vermindert. Toen het wat min der ging met de ondernemingen, betrok men de OR wat gemakkelijker bij de pro-' blemen. De vakbonden hebben in de loop der jaren een andere houding tegenover de OR aangenomen, aldus de onderzoekers. Bij de uitwisseling van ervaringen bleek dat de OR toch nog niet echt is geaccep teerd, terwijl er toch grote en moeilijke vraagstukken zijn of aankomen en de OR zijn partij meespeelt als het om arbeidsver houdingen en de organisatie van de arbeid gaat. In deze roes van veranderingen is enige zekerheid nodig, enige houvast, en ze ker evenwicht. Daarvoor hebben de werk nemers zowel de OR als de vakbonden no dig, twee organisaties die elkaar aanvullen. Daarbij kan de OR de bonden niet vervan gen en omgekeerd, aldus de directeur van het GBIO. Het werk van de OR-leden wordt lang niet altijd als gewoon werk gezien, terwijl dit wel zou moeten. De leden vroegen op de bijeenkomsten van het instituut om onder steuning en om aandacht voor hun positie. Bekend is dat een derde van de OR-leden het werk voor de ondernemingsraad alleen in de vrije tijd kan doen. Van de OR-leden die de bijeenkomsten van het GBIO bezochten, was dertig pro cent vrouw. Van allen was tweederde rede lijk onervaren. Een kwart kwam uit bedrij ven met 35 tot honderd personeelsleden, de helft kwam uit andere kleine ondernemin gen en de overigen kwamen uit grotere, die een ondernemingsraad hebben van dertien of meer leden. Verdeeld naar soort onderneming kwam de helft uit de dienstverlening, te weten; tien procent uit de commerciële en veertig uit de niet-commerciële dienstverlening. Overigens kwamen de OR-leden voor 32 procent uit industriële bedrijven, voor vier procent uit de bouw, voor drie procent uit de vervoerssector en de rest uit andere be drijfstakken. OR-leden volgen noch begrijpen mensen die stellen dat de OR de vakbeweging be dreigt, dat de OR een blok aan het been van de werkgevers is, of dat de OR een belang rijke rol toekomt bij het vaststellen van ar beidsvoorwaarden, aldus het onderzoek van het GBIO.(ANP) AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Participatie Maatschappij (NPM) meldt over de eerste negen maanden van dit jaar een groei van het geïnvesteerde kapitaal en van het bedsrijfsresultaat. Er werd 72,6 miljoen gulden geïnvesteerd, tegenover 53 miljoen gulden over geheel 1984. Het ging daarbij om nieuwe deelnemingen (40,2 miljoen gulden) en uitbreiding van bestaande belangen. Nieuwe participaties wer den afgeloten in Van Berkel's Patent, de Erven de Wed. J. van Nelle, Frans Maas Beheer, Koninklijke Tijl, Datex, Bu reau Micro Software, Inter Europa Holding en RMI Be heer. Belangrijke investerin gen werden voorts gedaan in De Oude Delft, NBM en Ah- rend Groep. Gedesinvesteerd werd voor 42,7 miljoen gulden met een kostprijswaarde van 18,1 mil joen gulden, zodat een vermo genswinst werd gemaakt van 24,6 miljoen gulden. De totale kostprijs van de 109 participa ties kwam op 277,7 miljoen gulden (223,2 miljoen gulden eind 1984). De NPM heeft per 1 januari het aandelenkapitaal vergroot met 40,7 miljoen gulden. Over heel 1985 wordt een hoger resultaat verwacht dan over 1984 en ondanks de ver groting van het aandelenkapi taal met 25 procent kan een di vidend in het vooruitzicht dat minstens gelijk zal zijn aan dat van 9,4 procent van vorig jaar. WOLFSBURG (DPA) - Het Westduitse autoconcern Volkswagen heeft de vijftigste verjaardag van zijn bekendste produkt, de Volkswagen 'Ke ver' gevierd. De premier van de deelstaat Nedersaksen, Ernst Albrecht, verklaarde bij de feestelijke gebeurtenis in het VW-hoofd- kwartier in Wolfsburg dat de 'Kever' niet alleen het symbool van het Wirtschaftswunder van na de Tweede Wereldoor log is, maar dat het model ook van Volkswagen een van de grootste ondernemingen van West-Duitsland heeft ge maakt. VW is na General Motors, Ford en Toyota de grootste autoproducent ter wereld met een omzet van 45,7 miljard mark en 238.000 werknemers. Volgens premier Albrecht heeft VW de Westduitse eco nomie kort na de Tweede We reldoorlog een beslissende duw in de goede richting gege ven. De onderneming heeft een uitstraling naar het gehele Westduitse bedrijfsleven ge had en de uitdrukking 'Made in Germany' tot een kwali teitsbegrip gemaakt. VW is een van de grootse inbrengers van deviezen geworden, aldus Albrecht. Er is geen auto geweest waarover'jonge en oude lief hebbers in de hele wereld zo enthousiast zijn. 'Onverwoest baar, p obleemloos en wars van onderscheid naar klassen had de 'Kever' het levensge voel van een hele generatie in zich. De geschiedenis van de 'Kever' is een stuk van de Westduitse autogeschiedenis, maar ook een stuk van de ge schiedenis van West-Duits land. Als de 'Kever' er niet was geweest was er ook geen bloeiend Wolfsburg geweest', aldus Albrecht. De voorzitter van de Raad van Bestuur van VW, Carl H. Hahn, wijst eveneens op het belang van de 'Kever' voor de opbouw van het Volkswagen concern. Hij memoreert hoe kort na de oorlog deskundigen uit Groot-Brittannië de VW- fabriek en de 'Kever' kwamen bekijken, maar in geen van tweeën echt geinteresseerd waren en de auto als onver koopbaar beschouwden. Er zijn tot nu toe 20,6 mil joen 'Kevers' gemaakt, een wereldrecord. Op het ogenblik wordt de wagen alleen nog maar in Mexico, Brazilië en Nigeria gebouwd. Sinds augustus dit jaar wordt de auto niet meer naar Europa geleverd. Het eerste prototype, naar een ontwerp van professor Ferdinand Porsche, reed al voordat de eerste steen voor de VW-fabriek in 1938 werd ge legd. Na de oorlog is de 'Kever' naar 150 landen geëxporteerd. Volksewagen schat dat er over de hele wereld nog acht miljoen 'Kevers' rijden, waar van bijna een miljoen in West- Duitsland zelf. BONN (DPA) - De ver schillen in belastinghef fing tussen de westerse in dustrielanden zijn zeer groot, staat in een rapport van het ministerie van Fi nanciën in West-Duits land. Dat geldt voor zowel de indirecte belasting als de inkomstenbelasting. Overigens is een ade quate vergelijking van de belastingdruk in de ver schillende landen niet mo gelijk doordat ieder land zijn eigen, vaak ondoor zichtige belastingsysteem kent. De btw-tarieven lopen uiteen van vijf procent in Spanje tot 23,5 procent in Zweden. In de EG heeft Ierland met 23 procent het hoogste btw-tarief. Neder land zit samen met België in de subtop met 19 pro cent. Frankrijk en Italië vol gen met respectievelijk 18,6 en 18 procent en Groot- Brittannië (15), de Bonds republiek (14) en Luxem burg (12) sluiten de rij. In Zwitserland wordt de con sument ontzien: 6,2 pro cent. De Japanners betalen 15 procent btw. In de VS bestaat op federaal niveau geen btw-heffing, maar de staten kennen wel een scala van omzetbelastin gen. Bij het onderdeel belas tingvrije voet scoort Ca nada het best. Jaarinko mens van omgerekend minder dan 18.982 gulden worden niet belast. Op de 'tweede plaats komt Zwit serland met een belasting vrije som van 13.809 gul den. In de Bondsrepubliek I wordt pas vanaf 4.717 gul-1 den belasting betaald. In I Italië worden de mensen I die meer dan 939 gulden I verdienen al belast, terwijl I de regering van de VS haar I burgers een vrijstelling I van belasting biedt wan-1 neer zij niet meer dan 6.0111 gulden verdienen. In Denemarken be draagt het laagste belas-1 tingtarief 39,4 procent voor I jaarinkomens tot 34.7611 gulden. Ierland volgt metl 36 procent tot 15.825 gul-1 den, dan Italië met 31,3 tot I 20.870 gulden en Groot- r Brittannië met 30 procent tot 72.937 gulden. De Bondsrepubliek kentl een minimumtarief van 221 procent bij een inkomen I van 20.000 gulden en in de I VS bedragen de minimum-1 tarieven 11 tot 13,6 procent I voor inkomens van ten hoogste 18.088 gulden. In Portugal bedraagt het I laagste belastingtarief I Rechts 4,8 procent maat I dat geldt slechts voor inko-1 mens die niet boven 4.534 gulden uitkomen. Ook I België heeft een zeer laag I mimimumtarief van 0,31 procent, echter voor inko-l mens van niet meer 5.6001 gulden. Bij de vermogensbelas ting worden de inwoners I van Zwitserland én Spanje I het meest ontzien. Daar I geldt een tarief van 0,21 procent. In West-Duits-1 land en Luxemburg zijn c bezitters van vermogen re-1 latief ook niet slecht af r een tarief van 0,5 procent. BARCELONA - 1 Spaanse politie is er geslaagd om de brutf bende te ontmasker die de afgelopen zom gewapend met bijlc messen en knupp< meer dan 40 overvall heeft gepleegd op bi tenlandse vakanti gangers op de rus plaatsen en benzin stations langs de aut wegen van Catalonië Volgens het ANW steunpunt in Barcelona z minstens 15 Nederlanc reisgezelschappen 1 slachtoffer geworden van 'autobaanrovers' Het kc stuk van de bende - een 5EIROET (UPI) - De v jibanese christelijke en Ier Syrische leiding op [ens een nationaal verzc ïaand in Damascus een ien jaar oude Libanese 1 che verwachting werd lese bronnen. Elie Hobeika, de 28-jarig ïider van Libanons machtig christelijke militie, de 'Li inese strijdkrachten', ovei igde dinsdag zeven uur nw Syrische bemiddelaar i it conflict, vice-presider Lbdel Halim Khaddam, ove |e manier om het vredespro uit te voeren. „De bespre ingen waren zeer positief e re zijn op het goede spoor... e ljn veel details, maar gee schillen", zei Hobeika ove ontmoeting en de ïaand oude onderhandelin (en in Damascus tussen zij roepering en de islamitisch ilities. „De weg is duidelijl ir duidelijk. Maar er is tij lodig om de bijzonderhede Ut te werken, dat is alles", ze tobeika. Functionarissen van Hobei I's strijdgroep, van de Druzi phe PSP van minister Wali oumblatt en van de shi'iti Amal-beweging onde iiding van Nabih Berri zij forige week een ontwerp-ak (AD VEI Business Systems heeft in oktober '85 officieel naar nieuwe vestiging te Oss geopend. Een competentie centrum waar de professionele gebruiker terecht kan voor al haar automatise- nngsbenodigdheden, zoals micro-computers, randapparatuur, sup plies en organisatie- middelen. Business Systems levert leeds 25 jaar artikelen die de administratieve organisatie bij vooral het midden- en kleinbedrijf optimaliseren.

de Stem | 1985 | | pagina 4