sloten Zwartboek over mishandeling proefdieren bij TNO Rijswijk I )e^e|yd UMER EIST VERBETERING CONTROLE DEPARTEMENTEN Synode kan klok niet terugdraaien Geding KKN tegen notariaat Van Aardenne: geen extra controle op Herenakkoord Niet leuk meer Bijstands kosten geheel vergoeden PAGINA? Schippers DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 BINNENLAND Werkgevers willen nieuw akkoord niet Nederland rijgt entrale ïersenbank (LM krijgt )rion- )pknaporder DE STEM COMMENTAAR BESTEDING AARDGAS WINSTEN Philips wil 'satellieten' met yariabele bezetting DAGBLAD PUBLICEERT AMBASSADEDOCUMENT Notaris Besmet Deetman bespaart ruim 70 miljoen door adv leraren Braks: geen uitbreiding interimwet VVD-RAPP0RT: Een werkelijk uniek aanbod! De echte IBM Portable Personal Computer (PPC) met ingebouwde 10 MB! Dos21 cfifloor business systems baarn bv vestiging oss T5 groot en dichtbij is de drei ging van een Pakistaanse atoombom? „Heel dichtbij, geloven we", aldus premier Gandhi, „Het is eerder een kwestie van maanden dan jaren. We vermoeden dat ze óf op het punt staan de bom te produ ceren, of dat ze dat al gedaan hebben." Waarom heeftt India gewei gerd het non-pfoliferatie ver drag te tekenen? „Omdat het een regelrecht oneerlijk verdrag is, met één stel regels voor de kern machten en een totaal ver schillend stel regels voor de niet-nucleaire landen. Het zou voor iedereen gelijk moe ten zijn." Volgens Gandhi beschikt India al sinds 1974 over de mogelijkheid zelf kernwa pens te produceren, daarmee verwijzend naar wat in India altijd een „vreedzame kern proef" wordt genoemd. „We willen geen kernbom produ ceren." Over het recente Amerikaanse voorstel voor een Zuidaziatisch regionaal kernverdrag zegt de premier: „Het zou niets uitmaken. De Pakistani hebben hun ver rijkt uranium immers al in huis. Het zou hun een goede dekmantel geven." India heeft het voorstel afgewezen. Als zij het carnet wel kennen, bestaat de kans dat aan de grens een douanier staat, die er niet van op de hoogte is. De douanier maakt van een eenvoudige passage vervol gens een langdurige gebeur tenis door een kast leeg te trekken voor uit- of inkla ringen. Toch behoort het ATA- carnet al jaren tot de alge meen geldende regelgeving in de Benelux. Zonder nu een beschuldigende vinger naar een deel der grensbewaking te willen richten - niet ieder een miskent het carnet - past de constatering, dat de on doorzichtigheid van de pa pierwinkel kennelijk zo groot is dat zelfs grenscontrole- rende ambtenaren er geen wijs uit kunnen. Het lijstje van klagers kan overigens met andere voor beelden worden aangevuld. Zo kreunen binnenschippers al jaren over verschillen in regelgeving in Nederland en België. Een klachtencatego rie, die anders is dan voor gaande. Binnenschippers zouden graag zien, dat zij zonder administratieve hin dernissen de dieselolie om hun schepen varende te hou den van het ene naar het an dere land mogen vervoeren. En zij vinden het hoogst vreemd, dat in Nederland en Luxemburg wel ammonia- nitraat per schip mag wor den vervoerd, maar niet in België. Vandaar een verzoek van uit de parlementaire afvaar diging aan het comité van ministers om werk te maken van eenvoudiger regelgeving, afstemming van regels en vermindering van bureau cratie. Met instemming van zijn collega's zei Jaap van der Doef op de bijeenkomst van de parlementariërs: „Ik onderstreep de noodzaak van grensformaliteiten, maar die moeten dan wel doorzichtig zijn en eenvoudig." Als klagers de brievenbus in Brussel weten te vinden zullen zij indirect meewer ken aan versnelling van de vereenvoudiging. De sympa thie van de parlementen is bij voorbaat aan hun zijde. Volkscomitees die nu zijn be last met de uittocht van de gastarbeiders. Het beleid van Gaddafi te gen de buitenlandse arbei ders in Libië heeft in de buurlanden inmiddels ook tot grote verontwaardiging en spanningen geleid. Tunesië verwijt Gaddafi met zijn maatregel de economie van het land te ontwrichten. Ve teruggekeerde Tunesiërs hebben immers geen inkom sten meer en leggen in eigen land een zware last op de toch al zwakke economie. Tal van stakingen brengen on rust in dit buurland van Li bië. Bij de gedwongen terug keer van de 100.000 Egypti sche werknemers dreigt in dat buurland hetzelfde te ge beuren. De positie van andere bui tenlanders in Libië is voorlo pig verzekerd. Sinds presi dent Nimeiry van Soedan deze zomer is afgezet, hebben de Soedanezen in Libië niets te vrezen. De nieuwe Soeda- nese machthebber, generaa' Swareddahab, onderhoud1 goede betrekkingen met Gaddafi. Ook de Marokka nen zitten (dankzij het vriendschapsverdrag) voor lopig nog goed, evenals de groep Turken. Maar wat is uiteindelijk zeker bij Gadda fi? tuding: geen externe controle T28 PAGINA 3 pEN HAAG - De werkge- ïers voelen niets voor de plannen van de FNV om nieuwe landelijke afspraken te maken over verdere ar beidstijdverkorting of over loonsverhoging. De FNV wordt verweten het cao- overleg, dat thuishoort in de bedrijven en de bedrijfstak- ben, naar zich toe te trek ken. De werkgevers menen dat bet Stichtingsakkoord van 1982 nog volop van kracht is. jn dat akkoord werd afge sproken enige jaren aan dacht te schenken aan het herstel van het bedrijfsleven én aan de herverdeling van arbeid. Dat de FNV nu in haar Arbeidsvoorwaardenplan voor 1986 de 36-urige werk- week handhaaft en een loonsverhoging van 1,5% op tafel legt, is de werkgevers een doorn in het oog. „Op centraal niveau is er niets te bereiken", aldus de woord voerders van VNO en NCW. De metaalwerkgevers van de FME willen zelfs niet reageren. Zij zeggen te wachten op de voorstellen van de Industriebond FNV. Maar het wachten is in deze sector nog op de studie naar de knelpunten bij de invoe ring van een kortere werk week. Die wordt pas in de cember verwacht. Volgens de werkgevers wordt de 36-urige werkweek ten onrechte tot doel verhe ven. Voor hen ligt het schep pen van meer werk voorals nog vooral in de uitbreiding van VUT, educatief verlof, deeltijdbanen of jeugdwerk plannen. Overigens wil ook de FNV, hoewel de reactie van de werkgevers anders doet vermoeden, dat het overleg over de kortere werkweek en de loonsverhoging ge voerd wordt in de bedrijven zelf. Een hernieuwd Stich tingsakkoord wordt door de vakcentrale gezien als een middel om algemene belem meringen weg te nemen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Het belang van de komende buitengewone bisschoppensynode in Rome, die de uitwerking van het Tweede Vaticaans Concilie in de afelopen 20 jaar gaat beoor delen, moet volgens hulpbis schop Lescrauwaet van Haar lem niet overschat en volgens kardinaal Simonis niet onder schat worden. Beide bisschop pen verklaarden dat gisteren op een persconferentie in Utrecht. „Het is niet zo dat deze sy node het concilie kan corrige ren of zelfs maar authentiek kan interpreteren. Dat kan uitsluitend een nieuw conci lie". De synode kan met an dere woorden geen enkele klok terugdraaien, betoogde mgr. Lescrauwaet die niet aan de synode zelf mag deelnemen, maar in Rome louter zal op treden als adviseur van kardi naal Simonis. De synode advi seert de paus slechts. Kardinaal Simonis waar schuwde echter voor onder schatting. Naar zijn oordeel zal de komende buitengewone synode bijvoorbeeld sterk doorwerken op de gewone bis schoppensynode van 1987, waarop de plaats van de leek in de R.K. Kerk nader wordt besproken en dit onderwerp is zoals bekend nog steeds hevig in discussie. De antwoorden die de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie heeft gegeven op de vragenlijst uit Rome, blijkt geen gezamenlijk stuk te zijn van de bisschoppen. Elke bis schop heeft de lijst beant woord en bisschop Ernst heeft van al die antwoorden een sa menvatting geschreven die verder niet meer is besproken. Kardinaal Simonis heeft op de synode dan ook geen mandaat om namens de bisschoppen te spreken, zo deelde hij mee. Volgens Simonis tekent zich ook in de rapporten van an dere bisschoppenconferenties een duidelijk optimistische grondtendens af: het concilie heeft goed gewerkt. Wel vin den meerdere kerkprovincies dat er hier en daar feilen zijn die bijsturing vragen. Op de aard van die feilen ging de kardinaal niet verder in. Desgevraagd noemde Simo nis de Duitse theoloog Hans Küng een slechte verliezer. Küng heeft recent in een uit gebreid artikel in een gere nommeerd weekblad scherp uitgehaald tegen kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer. )EN HAAG (ANP) - Neder- and krijgt een centrale her- nbank ten behoeve van het nderzoek naar een bepaalde orm van seniele dementie, linister Deetman (onderwijs wetenschappen) heeft een nbsidie toegezegd van 370.000 ■ulden. De hersenbank zal hersen- nateriaal gaan verzamelen oor het onderzoek naar se- liele dementie van het Alzhei- ner type, een vorm van de- nentie waar vijf tot vijftien rodent van de bevolking bo de 65 jaar lijdt. De ziekte lordt vooral gekenmerkt door eer ernstige geheugenstoor- issen. Essentieel voor het onder- oek is dat de onderzoekers de leschikking hebben over goed edocumenteerd hersenweef- i van overleden patiënten. EN HAAG (ANP) - Staatsse- retaris Van Houwelingen lefensie) gaat niet in op een ■vdA-verzoek, de Tweede Ka ter vooraf te betrekken bij de «slissing over het onderhoud an de Orion-vliegtuigen van e marine. Voor het onderhoud van de Irions is de keuze bepaald op e KLM, zo blijkt uit het ant- 'oord. Een offerte werd ook itvangen van Fokker. Door- aggevende factor om het on- erhoud aan de KLM te gun- en was het feit, dat de zoge- aamde doorlooptijd (de tijd, ie het vliegtuig bij het bedrijf onderhoud staat) bij de LM de helft is van die bij 'okker. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is het eens met een motie van D66, waarin van de regering wordt geeist vóór februari volgend jaar met concrete voorstellen te komen om de interne controle op de ver schillende departementen te verbeteren. Dat gebeurde bij de vaststelling van de Rekenwet uit 1978. De kamer kwam daar gisteren pas aan toe, omdat de meeste departementen grote achterstand hebben bij de vaststelling van de rekening en verant woording van de begroting. kreeg departementen aanmerkelijk Minister Ruding nogal wat kritiek te verduren op de geweldige achterstanden die zijn onstaan bij de admini stratieve organisatie bij de ministeries. Ook de Algemene Rekenkamer heeft meerdere malen harde oordelen geveld op het uitblijven van de rijks rekeningen. De minister kan zich de kri tiek van de kamer op de pro blemen indenken, maar stelt daar tegenover dat van over- heidszijde intussen aanzien lijke vorderingen zijn ge maakt. Hij waarschuwde de kamer voor de illusie dat de problematiek binnen een pe riode van twaalf maanden kan zijn weggewerkt. Anders dan de kamer toonde Ruding iich huiverig voor de oplossing de achter standen bij de accountants diensten op de departementen sneller weg te werken door de zaak uit te besteden aan parti culiere diensten. Hij is geen tegenstander van privatise ring op zich (op termijn) maar zet grote vraagtekens bij het nut om derden in te schakelen bij het wegwerken van ach terstanden. De kamer denkt daar anders over en wil dat Ruding snel met concrete plannen komt. De minister is bereid dat na te gaan, maar hield de kamer voor dat inschakelen van der den bij het wegwerken van bestaande achterstanden bete kent, dat deze externe accoun tants veel tijd moeten beste den aan een tijdelijke taak terwijl het soort werk op de afwijkt van dat in het particu liere bedrijfsleven: kortom een weinig ideale situatie waarbij het zeer te vraag is of de zaak snel genoeg kan wor den geklaard. Ruding ziet meer in zijn eigen oplossing: een meer geïntegreerde administratie, structurele versterking van de departementale accountants diensten, meer prioriteit voor de controle op de ministeries en betere samenwerking on derling. Het kabinet gaat er daarbij in beginsel vanuit dat de departementale accoun tantsdiensten het met de thans beschikbare mankracht moe ten doen. Waar zijn we mee bezig?" zal bij velen de spontane reactie zijn eweest op het bericht, dat het ministerie van Financiën met een V 'Ing komt voor het uitkeren van tipgeld door de belasting- ienst in ruil voor informatie. Aanleiding daartoe is een recente faire in Amsterdam, waar ambtenaren van de hoofdstedelijke ispectie een handelaar in soft-drugs op eigen gelegenheid kwijt- chelding van dertigduizend gulden belastingschuld in het voor dicht hebben gesteld in ruil voor gegevens over de hasj-omzet een jongerencentrum. ledereen weet, dat de politie bij de bestrijding van de (zware) Mnaliteit sinds jaar en dag met tipgevers werkt. Niemand eemt daar aanstoot aan. Waarom dan nu opeens zoveel rumoer m de reglementering van tipgeld bij de belastingdienst? Zou het "nnen zijn, dat het publiek (bewust of onbewust?) een onder leid maakt tussen enerzijds de middelen, die geoorloofd zijn "j de bestrijding van de penose en anderzijds bij de aanpak van te witte-boorden-criminaliteit? Diefstal, inbraak en beroving: de louche praktijken van Jan Rap 1 zijn maat worden algemeen beschouwd, alternatieve welzijns- terkers en hun geestverwanten daargelaten, als ontoelaatbare bendingen van burgerlijke vrijheden en eigendomsrechten. Er niet hard genoeg tegen opgetreden worden. Maar hoe staat publieke opinie tegenover belastingfraude en gesjoemel met e sociale wetgeving? Wie hier zonder zonde is, werpe de eerste teen Het gaat hier echter wel om miljarden die de staatskas ont orden worden dan wel, om het eens heel scherp te stellen, van igemeenschap gestolen worden. De witte-boorden-criminaliteit, het is algemeen bekend, heeft laatste decennia een geweldige vlucht genomen. De kans dat ler'n spoedig verandering komt, lijkt klein. Ook kinderen nemen fj inmiddels niet zo nauw meer met het mijn en dijn omdat, zo- wetenschappelijk onderzoek onlangs nog heeft aangetoond, e leugd thuis dikwijls niet het goede voorbeeld krijgt. Drijven we an niet onvermijdelijk af naar een situatie, waarin de overheid ls Hoedster van het algemeen belang wel gedwongen wordt om eoruik te maken van de diensten van aanbrengers en verklik- ers? De herschikking van maatschappelijke en geestelijke normen i waarden, die in de jaren zestig op gang is gekomen, had als teele doelstelling een open, tolerante samenleving, waarin een r!aer zich op basis van gelijkwaardigheid vrijelijk zou kunnen, ont wen. De balans opmakend van die tijd kunnen we niet om de pnclusie heen, dat bij al die vernieuwingsdrift enkele stoppen I" doorgeslagen. Als we echt vernieuwde mensen zijn gewor- =h, moeten we de benodigde correcties zelf kunnen aanbren- =h. Zo niet dan dient de staat regulerend op te treden. En waar aor de heren Modaal tot Iksmaalmodaal dezelfde wetten gelden svoor Jan Rap en Jan Boezeroen zal de overheid bij het doen «ciedigen van de wet in beide gevallen van gelijksoortige mid den en diensten gebruik moeten maken. Het wordt er dan niet ker op in Nederland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Zaken) is niet van plan de controle op de uitvoering van het zogenaamde 'Herenakkoord', de afspraken tussen de Nederlandse staat en Shell/Esso over de be steding van de aardgaswinsten, verder aan te scher pen. Volgens Van Aardenne zou dat strijdig zijn met het ka rakter van de gemaakte af spraken en zou het bovendien leiden tot 'een internationaal onaanvaardbare vorm van protectionisme' (afscherming van de eigen markt). De mi nister schrijft dat aan de In dustriebond FNV, die vindt dat Shell en Esso de aardgas winsten die ze in Nederland verdienen, onvoldoende in (Nederlandse) werkgelegen heid omzetten. Van Aardenne zegt het daarmee - onder verwijzing naar de grote risico's die Shell en Esso lopen bij de exploratie van olie- en gasvelden en de kostbare moderniseringspro jecten in het Rijnmondgebied (Hycon en Flexicoker) - vol strekt oneens te zijn. Wel er kent hij dat de aardgaswin sten van de NAM (waarin Shell en Esso deelnemen) over de periode '80/84 hoger zijn uitgevallen 13,9 miljard) dan in '84 werd geraamd. Volgens de minister zal pas aan het eind van de période, in 1989, wat preciezer kunnen worden vastgesteld hoe de verhouding is tussen de aard gaswinsten van de twee oliegi ganten en hun investeringsin spanningen. Maar ook dan zal, conform de gemaakte afspra ken, nauwelijks worden geke ken naar de 'kwantitatieve' extra werkgelegenheid, aldus Van Aardenne in zijn brief aan de FNV. In Amsterdam diende gis teren het kort geding, dat KKN had aangespannen te gen het notariële broeder schap. Inzet: het broeder schap moet notaris Boodt toestaan medewerking te verlenen aan het toezicht bij de NIPO-steekproef op het aantal handtekeningen van het volkspetitionnement. De president van de rechtbank doet pandaag ujtspraak. Op de foto advocaat Hogeboom, Faber, Strikwerda en Van Traa namens de KKN. LUNTEREN - Philips wil in Europa, de Verenigde Staten en het Verre Oosten naar gro tere produktie-eenheden toe die worden omringd door sa- tellietbedrijven met een va riabele bezetting. De lopende herstructurerin gen bij het concern gaan door en zullen per saldo tot een af name van de werkgelegenheid leiden. Sommige vestigingen zullen verplaatst moeten wor den. Dat zei vice-president ir. M. Kuilman van Philips gisteren op een conferentie in Lunteren. Hij zei zich zorgen te maken over lage winstper centages omdat die ten koste dreigen te gaan van de inno vatie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Nederlandse ambassadeur in Zuid Afrika, mr. H. Carsten, heeft zich bij minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) ernstig beklaagd over de weigering van de VS Neder land verder op de hoogte te houden over de situatie in Namibië. „De Amerikaanse ambassadeur en zijn medewerkers vertel len Nederland niet meer dan de pers; de informatie is vaag en de ambassadeur geeft geen briefings meer aan zijn bondge noot," aldus Carsten in zijn correspondentie met Van den Broek. Het Zuidafrikaanse dagblad The Citizen, dat op de gedeco deerde ambassadedocumenten de hand wist te leggen, heeft deze citaten letterlijk afgedrukt. Van een oneer verslaggevers DEN HAAG/RIJSWIJK - „Dit is zó ernstig dat we het vertrek van de TNO-directie in Rijswijk eisen. Niet bij wijze van loos dreigement - we staan zó sterk dat er onge twijfeld harde maatregelen genomen zullen worden." Dat zegt woordvoerder Pe ter Eichholtz van de Neder landse Vereniging tot Be scherming van Dieren, die gis teren sammen met de Neder landse Bond tot Bestrijding van Vivisectie een zwartboek publiceerde over het mishan delen van proefdieren bij twee TNO-instituten in Rijswijk. Het zwartboek is gebaseerd op de verklaringen van vijf men sen die ten dele bij TNO heb ben gewerkt en ten dele daar nog werken. De samenstellers van het zwartboek hebben de namen en de status van de vijf zegslieden notarieel laten vastleggen om te voorkomen dat de anonieme verklaringen worden weggewuifd. Het zwartboek bevat een groot aantal concrete voor beelden van de wijze waarop volgens de vijf zegslieden de proefdieren bij de instituten worden behandeld. Apen worden bij de institu ten volgens het zwartboek in 'bestralingskokers' gestopt waarin ze maar net passen. Dan worden ze gedurende een half uur op een ronddraaiende stellage geplaatst terwijl ze met 600 RAD worden be straald. Ze komen daar uiterst misselijk uit, maar in de dagen daarna wordt de behandeling telkens herhaald en volgt ook nog een beenmergtransplan tatie. „Na verloop van tijd gaan ze er vreselijk aangetast uitzien en lijden zeer ernstig." Bij het bestralen van hon den schakelde men over van de methode waarbij de dieren in één keer werden bestraald op een methode van een lange reeks bestralingen. „Na an derhalve week waren de die ren doodziek, 'alles' liep er uit, het tandvlees bloedde en de dieren aten niet meer". Vol gens het zwartboek protes teerden personeelsleden tegen deze behandeling, maar het experiment moest van de di rectie worden afgemaakt. Een chimpansee werd, na te zijn geïnjecteerd met het bloed van een AIDS-patiënt, terug geplaatst in de kolonie met alle besmettingsgevaar van dien. Er wordt geopereerd met instrumenten die in een alco hol-oplossing zijn gespoeld en die sterk 'branden' bij gebruik, er wordt slordig en door onbe voegden gehecht en apen wor den lange tijd opgesloten in te kleine kooien waardoor ze vol komen krom groeien. En, al dus het zwartboek, terwijl de directeur zijn kamers geheel liet opknappen, werd vanwege de bezuiging de dagelijkse ap pel voor de apen ('het enige pleziertje') gehalveerd, on danks protesten van de oppas sers. Het zwartboek is gisteren aangeboden aan de Veteri naire Hoofdinspectie, samen met de eisen tot onmiddellijke stopzetting van de dierenmis handeling in Rijswijk èn het ontslag van de directie, die volgens de organisaties over de hele linie tekortschiet. DORDRECHT - De arbeids duurverkorting (adv), inge voerd met ingang van het nieuwe schooljaar, bespaart minister Deetman in het voortgezet onderwijs zeker 70 miljoen gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) on der ruim 300 schoolleiders van scholen voor vwo/havo en ma vo. Bij het onderzoek waren 9100 leraren betrokken. Dat is ongeveer een vijf de van het to tale aantal leraren bij vwo/ havo en mavo. Ze hadden sa men 8271 lesuren verlof voor arbeidsduurverkorting. Door het dalende aantal leerlingen kwam meer dan de helft daarvan, namelijk 4373 van deze uren, terecht bij lera ren die anders van een uitke ringsregeling gebruik hadden moeten maken. Omgerekend naar het hele vwo/avo schat het NGL de be zuiniging op de salarispost op 40 miljoen gulden. In het lbo en het mbo levert het een be sparing op van nog eens onge veer 30 miljoen gulden. ,01 Ifisb DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw en visse rij is niet van plan de Interim- wet waarmee hij de uitbrei ding van varkens- en pluim veehouderijen vorig jaar aan banden heeft gelegd uit te breiden tot andere sectoren van de landbouw zoals de kal koenen-, pelsdieren- en konij- nenhouderij. Hij heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer ter voorberei ding van de begroting 1986 van zijn departement. y V? Admiraal Michiel de Ruyter verdwijnt in de prullemand. Vijftien jaar lang heeft hij op nummer honderd gezeten. Nu wordt de grote zeeheld door getrokken. Het briefje van honderd met de markante kop van Michiel (de blauw-geruite kiel is niet zichtbaar) wordt volgend jaar uit de handel genomen. De Ruyter had een honderd leven. Maar hij moet weg: ko ning, keizer, admiraal, ont gelden moeten zij het alle maal. De Nederlandsche Bank praat honderd-uit. We moeten het nu doen met de snip. Een gelig-oranje briefje met een vogel. Voor mij lijkt het nog steeds op een bladzijde uit een populair dierenboekje. Michiel kenden we als onze broekzak. Het is even wennen, die snip in de knip. Joop van Zijl toonde er eentje in het Journaal. Hij stak 'm daarna weer snel in z'n zak. Hij dacht natuurlijk: voor je het weet, is de vogel gevlogen. Persoonlijk ben ik gek op vo gels. Als u dus zo'n snipje te genkomt, stuur 'm dan naar mij. Als ik er tien heb, kan ik ze namelijk inruilen. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het rijk moet de uitgaven van gemeen ten voor bijstandsuitkeringen en de apparaatskosten van de sociale diensten volledig ver goeden. Tot die conclusie komt het wetenschappelijk bureau van de WD, de Telderstichting, in een rapport over de financiële positie van gemeenten. Het stuk is samengesteld door een werkgroep onder leiding van drs. L. van. Leeuwen, burge meester van Capelle aan den IJssel De werkgroep merkt op dat de financiële aspecten van de bijstand onderdeel zijn van het inkomensbeleid en daarom een taak van de rijksoverheid. In de huidige situatie moeten de gemeenten tien procent van de bijstandsuitkeringen en de kosten voor de sociale diensten voor hun rekening nemen. Dat brengt veel gemeenten in geldnood. De Telderstichting pleit er verder voor de sociale diensten te ontlasten van hun taak met betrekking tot de uitvoering van de Wet Werkloosheids voorziening (WWV). De dien sten fungeren op dit punt als een soort doorgeefluik. Daarom vindt de werkgroep het beter de uitvoering van de WWV in handen te geven van de bedrijfsverenigingen. (ADVERTENTIE) Openingsaanbieding b Configuratie bestaande uit: 256 KB 1 x 360 KB diskette station 1x10 MB vaste schijf toetsenbord HU* Opties: Standaard kleurenscherm van f 1126,- voor f 600- 80 CPS grafische afdrukeenheid van f 1602- voor f 725- prijzen excl. BTW; gedurende oktober en november 1985 zo lang de voorraad strekt. Business Systems heeft in oktober '85 officieel haar nieuwe vestiging te Oss geopend. Een competentie centrum waar de professionele gebruiker terecht kan voor al haar automatise ringsbenodigdheden, zoals micro-computers, randapparatuur, sup plies en organisatie middelen. Business Systems levert reeds 25 jaar artikelen die de administratieve organisatie bij vooral het midden- en kleinbedrijf optimaliseren. Mgr. v.d. Boerpark 2, 5342 GB Oss Tel.: 04120-34335

de Stem | 1985 | | pagina 3