Aantal cliënten sociale dienst vrijwel stabiel Zaak abortusarts weer uitgesteld wor JAARVERSLAG TERNEUZEN: Ik wc een EMEEM 'Geen landbouw op Krammer-V olkerak' Renovatie woningen in Zaamslag begonnen DAIHATSU I Scholen in Terneuzen doelwit inbrekers Rook met gouden randje Blij met proefproject over opkrikken economie FB DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 Expo met ruim 500 vogels in Sluiskil TERNEUZEN - Het aantal cliënten van de ge meentelij ke sociale dienst in Terneuzen i' vo rig jaar - in vergelijking met 1983 - vrijwel stabiel gebleven. J. Giele generaal kampioen kring Midden-Z-Vlaanderen BESTUURLIJK OVERLEG: Mavo-docenten in actie tegen wijzigingen in examen-opgaven politierapport NIEUWE GEVELS IN 24 HUIZEN ADVOCAAT TREKT ZICH TERUG GARAGE DU PONT TERNEUZEN BV ONDERNEMERS TERNEUZEN: Gemeenten hebben geen rampenplan Plaatselijk nieuws Terneuzen Zaamslag Zandstraat Henri Dunant op bezoek in Terneuzen Reünie voor zesdeklassers Josephschool uit Westdorpe qNPERDAG 24 OK EEDE - De probleme ■nultifunctioneel een Cede worden aangep Mfll Is l ooi- Be T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - De vereni ging De Sluiskilse Vogel vrienden houdt van vrij dag tot en met zondag een internationale vogelten- stoonstelling in café Dal- linga te Sluiskil. Er zijn ruim 500 vogels ter keuring aangeboden, hoofdzakelijk grasparkie ten, kleurkanaries en al lerhande tropische vogels. Het is voor de eerste maal dat de jaarlijkse expositie van de Sluiskilse vogel vrienden een internatio naal karakter draagt. Voor de derde maal is aan de expo een tekenwed strijd voor de plaatselijke schooljeugd verbonden. De negen prijswinnaars zul len vrijdag om 20.00 uur de opening van het evene ment verrichten. De ope ningstijden zijn: vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur, za terdag 10.00 tot 20.00 uur en zondag 10.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers Bedroeg het aantal uitkeringsgerechtigden (Bij standswet, RWW en WWV) op 31 december 1983 in Terneuzen 1854, vorig jaar op dezelfde datum waren dat er precies tien minder, 1844. Uit het jaarverslag van de sociale dienst over 1984 blijkt overigens dat het aantal aan vragen om enkel een bij stands-uitkering het afgelo pen jaar wel is teruggelopen: van 918 naar 744. „Daarbij dient wel te wor den opgemerkt dat de moei lijkheidsgraad van de te be handelen aanvragen toe neemt", aldus directeur F. Willaert in zijn inleiding bij het verslag. Dat laatste is, vol gens hem, onder meer het ge volg van liet woud van aan vullende regels en bepalingen, die over de uitvoerende dien sten worden uitgestrooid, zo dat de opvattingen omtrent deregulering die door de cen trale overheid met de mond worden beleden, bepaald niet stroken met de feiten'. De sociale dienst-directeur maakt zich vooral boos over de richtlijnen die 'Den Haag' vo- Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Het generaal kampioenschap in de kring Mid- den-Zeeuwsch-Vla anderen van de afdeling Zeeland van de Zuidnederlandse Bond van Postduivenhouders, is dit jaar ge wonnen door J. Giele uit Axel met 19.151 punten. 2. D. Dieleman, Axel 1.921; 3. C. van de Berghe, Sas van Gent 18.901; 4. Jos du Puij, Sluiskil 18.649; 5. E. en L. Breepoel, Hoek 18.200; 6. R. van de Berghe, Sas van Gent 17.273; 7. Th. van Zeele, Sas van Gent 16.706; 8. com binatie Koch-Riemens, Terneuzen 16.4444; 9. combinatie Elegeert, Sas van Gent 16.152; 10. H. van de Veeke, Westdorpe met 15.758 punten. Eindstanden kampioenschappen jonge duiven, aangeduid: 1. H. van de Veeke 3147 punten, 2. Jos du Puij 2487,3. J. Visser-Lensen, Axel 2367; 4. D. Dieleman 2295 punten. Onaangeduid: 1. J. Visser-Lensen 4646, 2. J. Nolet, Axel 4571; 3. H. van de Veeke 4123,4. R. Herman, Axel 3660; 5. J. Giele 3481 punten. WILLEMSTAD - Het be stuurlijk overleg Krammer- Volkerak voelt niets voor landbouw op de gronden die in de toekomst ten zuiden van het Hellegatsplein zullen droogvallen tussen het vaste land van Brabant en het eiland Goeree-Overflakkee. Het overleg legt de wensen van het Landbouwschap en TERNEUZEN - Een aantal le raren in het Mavo-onderwijs verzet zich tegen de wijzigin gen die door de Centrale Exa mencommissie Vaststelling Opgaven (CEVO) zijn doorge voerd bij de eindexamens mo derne talen voor leerlingen van Mavo en het lager be roepsonderwijs. Het steekt de leraren met name dat deze in greep zonder experimenteer- fase is doorgevoerd. Zij vrezen dat deze plotse ingreep op het eindexamen een aantal leerlingen fors zal benadelen. Zij vinden ook dat zowel leraren als leerlingen voor het blok gezet worden: in september 1985 komt de op dracht om het eindexamen van mei 1986 maar even snel op een andere manier te gaan voorbereiden wat de werk sfeer in het eindexamenjaar niet ten goede zal komen. Inmiddels hebben leraren al protestbrieven verstuurd naar de CEVO en staatssecretaris Ginjaar-Maas. De actie van de leraren, is inmiddels ondersteund door de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP), af deling Zeeland. De vakorgani satie wil uitbreiding van de actie naar het LBO en andere districten. andere agrarische organisa ties naast zich neer. „In alle plannen heeft het gebied de bestemming van natuurgebied gekregen. Je moet wel met heel zwaarwegende argumen ten komen, wil je die bestem ming veranderen", aldus ge deputeerde A. Brugman gis termorgen in een vergadering van het bestuurlijk overleg in Willemstad. Hij noemde de verzoeken van de agrarische organisaties •tamelijk ongefundeerd'. „Het is aan deze belangengroep aan te tonen dat het noodzakelijk is drooggevallen gronden in cultuur te brengen. Ik zeg met nadruk noodzakelijk en niet wenselijk. Elke belangengroep wenst wel iets", aldus de pro vinciaal bestuurder. Alleen de wethouder van Dinteloord L. Koppenol wilde de wens van de agrariërs niet bij voorbaat wegwuiven. Hij stond daarmee alleen in het overleg. De burgemeester van Oostflakkee zei blij te zijn met het mooie natuurgebied dat aan zijn gemeente zal worden toegevoegd. Belangrijk argument om niet op de verlangens van on der meer het Landbouwschap in te gaan, was voor het over leg het standpunt van de rijksoverheid. Volgens mr. A. de Weerd, directeur Lande lijke Gebieden en Kwaliteits zorg Noord-Brabant, is het overduidelijk dat er volgens de minister op landelijk ni veau geen behoefte is aan nieuwe landbouwgronden. Nog tijdens de vergadering bereikten twee telegrammen het bestuurlijk overleg: één van het Landbouwschap uit Den Haag en één van de Ge westelijke Raad voor het Landbouwschap in Noord- Brabant. In de telegrammen werd nog eens een dringend verzoek gedaan om het beleid in 'agrarische richting' bij te stellen. Beide telegrammen werden voor kennisneming aangenomen. rig jaar heeft doen uitgaan wat betreft de controle op de sollicitatieplicht van werklo zen. Deze richtlijnen vergen zoveel extra werk van de so ciale diensten, dat Willaert de verzuchting slaakt 'hoe iemand dat heeft kunnen ver zinnen' in deze tijd van dere gulering. „Tot op heden is er niemand in geslaagd om dui delijk te maken welk onver vangbaar stukje beschaving nu precies verloren gaat, als de staatssecretatis volstond met te bepalen dat de sociale diensten de nakoming van de sollicitatieplicht in redelijk te achten mate moeten controle ren". Willaert constateert tevens dat de sociaal rechercheur, vanaf februari vorig jaar ac tief, 'helaas ook in de ge meente Terneuzen nodig is'. Deze sociaal rechercheur heeft 86 onderzoeken verricht in 1984. Volgens het jaarverslag heeft dat in 31 gevallen geleid tot beëindiging en in 16 geval len tot verlaging van de uitke ring. In 15 gevallen werd aan gifte bij justitie gedaan. Het ging daarbij voornamelijk om steunfraude, het verzwijgen "an inkomsten. GOES - In een renovatiewo ning in de Cornelis Houtman straat te Goes is in een onbe waakt ogenblik een boorma chine ter waarde van 1500 gul den gestolen. In de woning van mevrouw E. S. in de Chur- chillstede te Goes is ingebro ken door de achterdeur open te breken. De daders hebben de videorecorder meegenomen. Van onze correspondent TERNEUZEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is op een drietal plaatsen in Ter neuzen ingebroken. In de school voor VOS- LOM-onderwijs aan de Kat- spolderlaan werd een com plete computer-installatie ge stolen. Verder een video-re corder en wat geluidsappara tuur. Ook de RK Mavo-school De Steeland aan de Mozarthof kreeg die nacht ongewenst be zoek. Daaruit verdwenen een tweetal geluidsboxen. Ook werd in die nacht even eens een inbraak gepleegd in een dependance van de MEAO-LTS-school aan de Ed- gard Grieghof waar een koel kast werd leeggehaald en ver der wat frisdranken werden ontvreemd. In alle gevallen werd binnengekomen door het vernielen van een ruit. De gevels, kant en klaar aangeleverd door de fabriek, worden met een kraan op hun plaats getild. - foto de stem cor j de boer Van een onzer verslaggevers ZAAMSLAG - Het Terneu- zense aannemingsbedrijf Van der Poel BV is gisteren begonnen met de groot scheepse renovatie van 24 woningen in de Heer Jan straat te Zaamslag. De klus gebeurt in opdracht van de Regionale Zeeuws-VIaamse Woningbouwvereniging te Axel, die eigenaar is van de betrokken huizen. De 24 woningen in de Heer Janstraat, gebouwd in 1967, zullen worden voorzien van een nieuwe voor- en achter- gevel en een nieuw keuken blok. Tevens wordt de zolder geïsoleerd en centrale ver warming aangelegd. Voor de operatie is per huis drie weken uitgetrok ken, maar de bewoners hoe ven niet tijdelijk te verkas ten. Elke nieuw geplaatste gevel wordt namelijk direct tochtdicht gemaakt en de volgende dag aan de binnen zijde afgetimmerd. Bij het karwei wordt gebruik ge maakt van een 24 meter hoge kraan, die de achterge vels over de daken van de woningen heen feilloos in de achtertuinen kan laten zak ken. De bewoners ontvangen elk ƒ3050,- voor de herin richting van hun gereno veerd pand. Het gaat daarbij om kosten die gemaakt moe ten worden voor behang, verf, gordijnen, vloerbedek king enz. Van dit bedrag wordt 1050,- op tafel gelegd door de gemeente Terneuzen en twee mille door de wo ningbouwvereniging. Sinds de Regionale met renovatie projecten is begonnen heeft deze vereniging nu zo'n 600 woningen opgeknapt. Rokende schoorstenen; het gaat goed met onze economie. Rokende schoorstenen; het gaat slecht met ons milieu. Het ligt er maar aan van welke kant je het wil bekijken en niet alle rokende schoorstenen zijn per definitie milieuveront reinigend. De zon is toch maar even schuil gegaan achter de rook van deze schoorsteen, die duidelijk wil laten merken dat de suikerbietencampagne weer in volle gang is. De rook heeft een gouden randje gekregen, maar niet alles wat blinkt is goud. - foto de stem j0han van gurp Van onze rechtbankverslaggever BREDA - Door een foutieve gang van zaken rond de uit reiking van de dagvaarding is de behandeling van de strafzaak tegen de 38-jarige P. den H. uit Bergen op Zoom voor onbepaalde tijd uitgesteld. Den H. is directeur van een abortuskliniek. Hij moet terechtstaan voor het gebruik maken van een vervalst persoonsbewijs en voor ontduiken van de inkomensten- en vennootschapsbelas ting voor een bedrag van bijna vier miljoen gulden. Den H. noch zijn raadsman mr. M. van Dijk waren giste ren verschenen. President mr. P. Paalvast deelde mee dat de raadsman zich eerder deze week uit de zaak heeft terug getrokken. Mr. Van Dijk wei gerde later op de dag elk com mentaar. Hij wil ook niet zeg gen of de arts nog cliënt van hem is. De zaak tegen Den H. is al twee keer eerder door de rechtbank uitgesteld. De arts heeft alleen toegegeven dat hij gebruik heeft gemaakt van een vervalst Belgisch per soonsbewijs. Sinds kort gelden voor de uitreiking van dagvaardingen nieuwe formulieren. Kenne lijk is de instructie daarbij nog niet tot alle politiekorpsen doorgedrongen, in elk geval niet tot dat in Bergen op Zoom, concludeerde officier van jus titie mr. F. Berserik. De politie is voor de uitreiking naar het adres van Den H. gegaan. Daar was alleen zijn plaats vervanger. Die stelde naar het bureau te zullen komen om de dagvaarding op te halen. Dat deed hij ook, maar gebleken is dat hij geen mondelinge of schriftelijke machtiging van Den H. bij zich had. Dat is niet volgens de voorschriften en dus is de oproeping nietig. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 Van onze correspondent TERNEUZEN - De Terneu- zense ondernemers juichen het plan van het Ministerie van Binnenlandse Zaken toe om Terneuzen aan te wijzen als proefgemeente in een nog te verrichten onderzoek naar de rol die gemeenten (kunnen) spelen bij het opkrikken van de economie. Voorzitter W. Gosselaar zei dat tijdens een bijeenkomst van de Ondernemersfederatie Groot-Terneuzen. „Een onder zoek dat een wezenlijke bij drage kan leveren aan het sti muleren van de economie, hoe gering ook, wordt door ons po- sitief gewaardeerd", aldus Gosselaar, die benadrukte dat de ondernemers - met Binne- landse Zaken - van mening zijn dat hier een taak ligt voor de gemeentelijke overheid maar dan wel in samenwer king met het bedrijfsleven. Gosselaar: „Wij hopen dat in het onderzoek ook het mid den- en kleinbedrijf (dat een belangrijke rol speelt in het economisch gebeuren) niet vergeten wordt en dat de on dernemers-organisaties er ook bij zuilken worden betrok ken". Ook ging de voorzitter van de ondernemers-federatie in op de pogingen die momenteel worden ondernomen om Ter neuzen te 'verkopen'. Een goed voorbeeld daarvan, aldus Gos selaar, is het initiatief van het bureau voorlichting van de gemeente om een stand te be mannen op een ondernemers- beurs in Goes. „Ook de plaat selijke VW doet al het moge lijke om Terneuzen naar bui ten toe zo goed mogelijk te presenteren". Gosselaar pleitte er dan ook voor de VW en het bureau voorlichting samen te vestigen in het Terneuzense VW-kan- toor. „Want op die manier kan nog beter voorlichting worden gegeven over wonen, werken, studeren, ontspannen en ko pen in Terneuzen". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Nog geen enkele Zeeuwse gemeente be schikt al over een rampenbe strijdingsplan als bedoeld in de Rampenwet. De commissa ris van de koningin, Boertien, heeft inmiddels wel een werk groep ingesteld die hem en de burgemeesters moet advise ren. Deze werkgroep bestaat uit specialisten van rijk en provincie. Het dagelijks provinciebe stuur antwoord dit op staten- vragen. Gedeputeerde Staten noemen de samenstelling van een rampenbestrijdingsplan een ingewikkelde zaak. Uitge maakt moet eerst worden voor welke objecten dergelijke plannen gemaakt dienen te worden en hoe ver men daar bij moet gaan. De gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen en ook die op Tho- len en St. Philipsland beschik ken inmiddels al wel over een goedgekeurd rampenplan. Deze plannen moeten op 'on dergeschikte punten' nog wel worden bijgeschaafd. De pro vincie denkt de beoordeling van de rampenplannen op de Bevelanden nog in december af te kunnen ronden, voor Walcheren en Schouwen-Dui- veland mikt men op medio fe bruari. Gezinsdienst - De werkgroep Philadelphia voor aangepaste gezinsdiensten voor verstan delijk gehandicapten en hun ouders en vrienden, houdt zondag een gezamenlijke aan gepaste dienst in de Opstan- dingskerk, aanvang 16.00 uur. Voorganger is ds. C. Hoogen- doorn. Medewerking wordt verleend door kinderen van de hervormde zondagschool (zuid). Duivensport - Zaterdagavond worden in de ontspannings zaal van het Zeldenrustcollege de Zeeuwse marathonkam pioenen 1985 gehuldigd. Muzi kale medewerking aan deze avond wordt verleend door The Mandicas uit Hulst. De avond is voor alle postduiven- houders gratis toegankelijk en begint om acht uur. Ruilavond - De jeugdpostze- gelvereniging Neusen komt vrijdagavond bijeen in het clubhuis De Soete Inval aan de Beethovenstraat 32-34. De avond begint om zeven uur. Een aantal deskundigen helpt de jonge verzamelaars met het opzetten van een verzameling. Ook voor allerlei vragen op verzamelgebied kunnen de kinderen er terecht. De toe gang is vrij. DW - Leden van de kaartver- eniging DW speelden in café Het Wapen van Zeeland de negende ronde van de compet- tie 1985. Uitslag; 1. H. Stouten, 2. J. van de Bos, 3. P. van Doorn, 4. M. Michielsen, 5. J van Doorn. Stand: 1. N. Knol 425 punten, 2. M. de Vos 408,3. J. van Doorn 405, 4. A. de Zeeuw 401, 5. J. Hamelink en Jac. van Doorn met 400 pun ten. Uitslag jokeren: 1. me vrouw Lambaert, 2. mevrouw Pladdet, 3. M. Stoffels. Bingo - Biljartvereniging DOS houdt zaterdag een bingo-avond in café D'Ouwe Smisse. Deze bingo met aan trekkelijke prijzen begint om 19.00 uur. TERNEUZEN - Met aan boord een aantal bejaarde gehandi capten en bedlegerige gasten van de Kring Noord-Brabant meerde gisteren het Rode Kruis-schip Henri Dunant at in de Terneuzense binnenha ven. Met medewerking van het detachement Zaamslag van de de Rode Kruis-afdeling Terneuzen bezochten de gas ten gisteren onder meer de Terneuzense markt en werd verpoosd op de gezellige ter rasjes. Gisteravond heette voorzit ter C. Ockeloen van het Rode Kruis Terneuzen de Brabantse gasten welkom. Hen werd een muzikaal programma aange boden, benevens een traktatie van babbelaars en bolussen. Vanmorgen vroeg is de Henri Dunant weer uit Ter neuzen vertrokken, op weg naar Puttershoek. Van onze correspondent WESTDORPE - Heel wat leuke herinneringen uit de la gere schooljaren vormden de hoofdschotel van een bijzon der geslaagde reünie van leer lingen van de zesde klas uit 1955 van de Westdorpse St.- Josephschool. 27 van de 30 klasgenoten hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging om in Het Oude Raedhuys nog eens lekker met elkaar te bab belen. De meesten waren ver gezeld van hun man of vrouw. De voorbereiding van deze reünie heeft overigens nogal wat werk meegebracht. Het opsporen van de adressen bleek een heel kwarei. Velen hebben intussen Westdorpe verlaten, maar dat bleek be slist geen reden tot verhinde ring. Uiteraard waren dege nen die in Zeeuwsch-Vlaande ren wonen, allemaal van de partij, maar ook uit Gouda, Arnhem en Etten-Leur waren ex-leerlingen van de West- dorpse lagere school overge komen om met hun klasgeno ten van dertig jaar geleden ge zellig bijeen te zijn. Sommigen zijn nu leraar, technicus of kantoorbediende. Ook het hoofd van de school uit die tijd, E. Hendriks, had zich in Het Oude Raedhuys bj zijn leerlingen gevoegd. Na een dankje werd een koud buffet gebruikt en intussen waren de leerlingen met hun meester al net zo rumoerig als in 1955 in de schoolbanken. Toen het egen was gezakt en de leerlingen voor even uitge lachen waren, werd een gezel lig dansje gemaakt en voor drachten gedaan. jk woon in een enorm j lange gangen, geflankeer (ja/c is van een bijzondere fecten. De ene keer groen, keer bruin, rood en geel. zorgen voor verrassende, Gouden bundels rijzen va', bedekt met een tapijt, zo i groen en geel van jaloez worden verlicht door een groene zalen zijn vaak bed Toen de stedelingen he hoard, begonnen de dolk sferen. „Laat zien", rieper toen hij erbij vertelde dc wonen, ging er een gejui want ver was het niet. Na gonnen de stedelingen on je nu met je paleis?", vro weilanden het bos inliepe fantelijk. De stedelingen Dit is gewoon een bos", 'óns je paleis". „Hier woon druk: „Dit is mijn paleis' zet aan. „Een paleis.dit den zich beetgenomen, be de stad. Beh Van een a Het Aardenburgse colle iere vorm voor het behe De problemen zijn ontstaa oordat veel te veel organis. ,es de verantwoordelij khe ij het beheer en de exploitat an het gebouw dragen. Naa e gemeenteraad, het colle) 'an B en W, en de gemeentes retarie zijn dat de beheer ommissie, het bestuur en irecteur van de katholié chool en de beheerster v. iet dorpshuis. Vorig jaar kwam het raac id H. van Rie (D'66) reeds m len voorstel om tot een and leheer te komen. Het colle leeft aan de hand van voorstellen nu een nieuwe o tet voorgesteld voor het t teer. B en W willen de pla ten verder uitwerken en d ie voorstellen in de raadscor nissie voor Algemene tuurs Zaken breneen. Er komt, volgens het voo itel van B en W, een duidelij Van een onzer verslaggemxn OOSTBURG - De Oostburi winkeliersvereniging hoi momenteel een enquête one alle plaatselijke middenstf ders. Via het vragenformul Wil men er achter komen F Oostburg aantrekkelijker maakt kan worden als wink stad. De vereniging vraagt ook Tiening van de middensfc ders over een mogelijke roi weg bij Oostburg. Rij kswat- itaat heeft plannen om in toekomst deze weg aan te I ?en. Beslissingen zijn er telemaal niet genom Hoogst waarschijnlijk zal iemeenteraad volgend j ïen principe-besluit moe (AD' Al leven: plan I dan e Al wil ik reken gelijke kans Zonde En dc Een a FBTO 4875/

de Stem | 1985 | | pagina 16