w even. UITBLAZEN Hongeren tegen de kruisraket F SE R-aanbevel ingen maken geen einde aan pensioenbreuk Neemt u per 1 januari de KruisPolis of betaalt u liever huisarts en ji medicijnen zelf? Halt of ik schiet Vut H°NGERSTAK1NG A, UIT PROTEST TEGEN DE KRUISRAKETTEN Gemenebest- top na moeizaam akkoord over Zuid-Afrika besloten Veertig jaar til 99 JJ aan killers*', zei de grootmajoor naar aan leiding van de geslaagde overval op de schildwach ten van de Ripperdaka- zeme in Haarlem. Een mooi humaan standpunt. „Dieven schiet je niet dood, dat doet de politie ook niet", zei de majoor nog. ACHTERGROND „DIT MOET BEGIN ZIJN VAN HISTORISCH HOOGTEPUNT" Invloed Gorbatsjov Toeslagen Argwaan i ,r ZilverenKruisVGCN verzekeringei Kamermeerd| ZUID NEDERLANDSE BEURS EINDHOVEN in de Philips Jubileumhallen KLOZ wil lager particulier tarief huisartsen DE STEM CO rE HEBBEN geen behoefte Bij nader inziens is het toch een wat vreemd verhaal dat majoor Van der Louw, voor lichter van het Nationaal Terri toriaal Commando ten beste geeft. Hij heeft er alle begrip voor dat de schildwachten met gemak werden overmeesterd en van hun machinepistolen be roofd. Het waren maar dienst plichtigen die er niet op be dacht waren dat ze in de nek zouden 'worden gesprongen. „Wie overvalt er nou een koks- school?", verduidelijkte Van der Louw. Als je zo'n argument tot je laat doordringen rijst vanzelf de vraag waarom zo'n onschul dige koksschool dan door ge wapende schildwachten moet worden bewaakt. Voorlichting is ëen mooie zaak en de krijgsmacht kan me niet open genoeg zijn, maar er zijn natuurlijk grenzen aan openheid. Zo heeft iedere gek of onverlaat in Nederland gis teren in de krant kunnen lezen wat hij aan een schildwacht heeft. Tenzij deze een kernkop bewaakt. Daar is het linke soep. Als je de WDM moet ge loven ligt het rond de bunkers met kernkoppen bezaaid mét dode konijnen, omdat die schildwachten de instruktie hebben op alles te schieten wat beweegt. Op minder gevoelige plaat sen wordt echter minder ge makkelijk geschoten. Zeer te recht, maar wat blijft er over van de preventieve functie van een schildwacht wanneer ieder een weet hoe dat in zijn werk gaat. Wie daar? De schildwacht hoort ge rammel aan het hek of het doorknippen van prikkeldraad en roept: Haltwie daar? Geen antwoord, maar het ge rammel of het getik van draad- scharen gaat door. De schild wacht grijpt naar de patroon houder in z'n broekzak en vloekt. Het rotding blijft ste ken. Dan heeft hij hem vrij en schuift hem in zijn wapen, ta- ta-ta-.ta-ta-ta-!!!. In zijn opwin ding geeft hij een veel te lange riedel vuur af in de richting van de boomtoppen. Hiermee zijn z'n mogelijk heden uitgeput, weet de indrin ger die natuurlijk de krant heeft gelezen. Als hij vlug is kan hij de soldaat z'n Uzi nog net af pakken voor er versterkingen, gealarmeerd door de schoten, aankomen. De voorlichting van majoor Van der Louw opent zelfs per spectieven op het uitwisselen van beleefdheden tussen in dringer en schildwacht. „Halt wie daar?" „Rustig aan maar beste kerel, ik ben maar een dief en op die ven schiet je toch niet?" „Natuurlijk niet. Wat had u ge had willen hebben?" „Dank je, ik zoek m'n weg zelf wel. Vuur jij nu maar je schot in de lucht af en laat het verder WIMKOCK maar aan mij en de marechaus- =5 see over." Bajonet Schildwacht zijn is geen lol- 3 letje, zoals ik me nog maar al te goed herinner, vooral 's-nachts niet. Wij waren eigenlijk nog 3 kinderen, daar in het Marine j= Opleidings Kamp in de bossen van Hilversum, 's Nachts in het 3 stikdonker, met de Lee Enfield over de schouder, op het smalle 3 pad achter het prikkeldraad, onder de dennebomen, begon je hart te bonzen telkens als je 3 een tak hoorde kraken, maar overdag vlogen de sterke verha- len over nachtelijke belevenis- 3 sen heen en weer over de bak- stafel. De één had zus gezien, de ander zo en daardoor ont- stonden de geruchten die je vol- gende wacht nog zenuwslo- jg pender maakte. Af en toe raakte er een jon- 1 gen overstuur en dan klonk er -s een schot in de duisternis. Vo- gels schrokken schreeuwend wakker en de hoofdwacht kwam met veel vertoon en EE voorgewende paniek in het ge- 3 weer. De schutter kreeg het nu zwaar te verduren. Wat had hij gezien? Ja, dat wist'ie niet pre- cies. Waar dan? Daar. Iets 3 vaags tussen de bomen. Moet je daarvoor schieten? Ja, maar ik E dacht. Jij moet niet den- 3 ken. Jij moet wachtlopen enz. 3 enz. Er was een luitenant van de mariniers die berucht was om- S dat hij 's nachts schildwachten 3 besloop om hun waakzaamheid 3 te testen. Er waren altijd veel 3 schildwachten, om de paar e honderd meter wel, omdat het S wachtlopen deel uitmaakte van E onze opleiding. De luitenant 3 vermaakte zich dus wel. Op een 3 dag misten we hem en het E nieuwtje van het waarom ver- spreidde zich als een lopend 3 vuur door het hele kamp. De luitenant was die nacht een al te waakzame schildwacht te- 3 gengekomen en pardoes in E diens bajonet gelopen. Frustratie Wachtlopen is sowieso al geen lolletje en als je dan, twee E man sterk, op een nacht tegen 3 een paar bandieten aanloopt die jou je wapen afnemen dan E lijkt me dat een geweldige frus- 3 tratie op te leveren. Ontwapend worden door een struikrover is zelfs voor een dienstplichtig E soldaat niet iets om een leuke 3 brief over naar huis te schrij- ven. Wat heeft het voor zin bij S objecten als een koksschool ge- 3 wapende schildwachten te laten rondlopen als je tegelijkertijd E rondbazuint dat er met die wa- 3 pens niets gedaan mag worden? 3 Je kunt daar dan beter gewoon een ongewapende portier in een E loge zetten. Dan kan niemand per ongeluk 'in een bajonet lo- pen' en worden ook niet de 3 schildwachten zelf, vanwege hun wapens, doelwit van struikrovers. Waar geen wa- E pens gebruikt worden hoeven 3 er geen te zijn en waar geen wa- pens zijn kan men er ook geen E stelen. E IlllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllillUil Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WUhIMSUAti 23 UK I UBfcH 1333 JUIÖIl* I a PAlalNM Door Frans Boogaard BEMOEDIGENDE tek sten hebben ze al in hun druk-beschreven gas tenboek staan. Van de internationaal secretaris van de PvdA, Maarten van Traa: „Grote be wondering voor de per soonlijke inzet, die soms zoveel moeilijker is dan de politieke. Hou je taai!" Maar ook van Penny Green uit Seattle: „It takes a lot of strength to put yourself and your body on the line for the wellfare of us all, for a hope and a reality to be. Many of us in America, and I'm sure all over the world, in spirit are with you." (Er is veel kracht voor nodig jezelf en je lichaam op het spel te zetten voor ons aller welzijn Velen hier in Amerika en over de hele wereld zijn in gedachten bij jullie). Bep Kruijf, glaasje Spa voor zich: „Het betekent heel veel voor ons dat onze actie door zoveel mensen wordt gedragen. Je weet dat je niet alleen bezig bent. En dat houdt je op de been." De caravan waarin ze ver blijven, is niet te missen. 'De kruisraket is onmenselijk, onchristelijk en ongrondwet tig', meldt een groot span doek. Tedere drie seconden sterft een mens van honger; iedere drie seconden geven wij 150.000 aan bewapening uit' zegt een ander. Binnen: tal van kaarten, gelukwensen, oproepen vol te houden. „De post heeft ons snel gevonden," 'zegt Trees Lambrechts. „De adresse ring: 'Vredesvrouwen, cara van, Plein - Den Haag' is ge noeg." Het is een bemoedigend te ken voor de drie vredesvrou wen, die met hun hongersta king maximale invloed op het parlement willen uitoefe nen om de plaatsing van de kruisraketten te voorkomen. IN DE Tweede Kamer is de discussie begonnen over het verdrag dat Nederland met de VS moet sluiten als begin volgende maand definitief 'ja' wordt gezegd tegen de komst van 48 Amerikaanse kruisvluchtwapens naar Woensdrecht. Tegelijk gaan, in het zicht van de parlementsgebouwen op het Plein, drie vrouwen uit Brabant de dertiende dag van een bijna vier weken durende hongerstaking in. Bep Kruijf (56, Cuijk), Trees Lambrechts (51, Eindhoven) en Anneken Levèbre (62, Nuenen) geloven na twaalf dagen nog hei lig in hun actie: „Als je thuis blijft, weet je zeker dat die krengen komen. Daarom zitten we hier." Bep Kruijf, Trees Lambrechts en Anneken Levèbre voor hun caravan in Den Haag. - FOTO PERRY HOKKE Maar die toch hun eigen rol bescheiden willen blijven zien. „Ik denk steeds aan onze medestrijders in Woens drecht. En ik vraag me dan nogal eens af wie van de mensen die deze jongelui tuig noemen en zo ontstellend ne gatief over hen denken het zelf zou kunnen opbrengen om onder de meest primi tieve en barre omstandighe den - denk maar eens aan af gelopen winter - zó voor je idealen op te komen. Maar als je de dwaasheid van de wapenwedloop ziet, de tech nologische vooruitgang ener zijds en de verpaupering van de mens anderzijds, dan kun je niet anders. Dan móet je dit soort acties wel voeren om de mensen die eraan voorbijgaan wakker te schudden," aldus Trees Lam brechts. De fysieke problemen zijn tot nog toe meegevallen. Al leen wat maagzuur, soms ook wat misselijkheid. Anneken Levèbre, de oudste van de drie: „De eerste dagen waren het ergst. Daarna ben je er snel overheen." Bep Kruyf: „We worden prima begeleid, door een art senechtpaar uit Den Haag die elke dag komen kijken. En voor de rest maken we er maar grapjes over. We drin ken thee, koffie, Spa en Aps. Dat is ook Spa, maar op deze manier zit er meer variatie in. En 's morgens bij het op staan, roep ik: 'Alleen voor beschuit kom ik eruit'." Trees Lambrechts: „De druk vlak voor we begonnen was het grootst. Anneken was al sinds maart bezig met de voorbereidingen, de ver gunningsaanvraag, enzo voort. Nu we hier zitten moe ten we doorgaan. Per slot van «rekening is dit een heel vre delievende actie. Dat vind ik heel belangrijk, omdat som mige mensen toch al hun uiterste best doen om de hele vredesbeweging te criminali seren. Dat is blijkbaar de makkelijkste manier om haar boodschap verder te ne geren." Hoewel de symboliek van de actie voorop staat, hopen de drie vrouwen gedurende hun hongerstaking ook zo veel mogelijk politici te spre ken te krijgen. Beckers en Dijkman (PPR), Ubels (EVP), De Visser (PvdA) en Laning- Boersema (CDA) vereerden de caravan al met een be zoekje. Minister Rietkerk (WD; Binnenlandse Zaken) maakte op het Binnenhof een half uurtje vrij. Trees Lam brechts: „Dat was echt leuk. We hebben in het zonnelje uitvoerig met hem gepraat. Enerzijds toont hij alle be grip voor onze actie en onze drijfveren, maar zodra je dat op zijn eigen politiek hande len betrekt, verengt de dis cussie zich tot optellen, af trekken, vermenigvuldigen en delen. Alsof je over knik kers praat in plaats van over kruisraketten! Ik vraag me dan af hoe het hoofd van zo'n man functioneert. Dat moet toch een warboel zijn?" Met De Ruiter (Defensie), eerstverantwoordelijk voor de plaatsing, hebben de drie nog geen contact gehad, on danks het feit dat de voorin gang van zijn departement op het Plein uitkomt. Trees: „Ik heb een poging gedaan, maar ik was nog maar net binnen of er kwa men drie marechaussees aangerend, met een wapen stok aan de riem en een re volver in het koppel. Ik vind dat een tamelijk hysterische reactie, want wat was er nou aan de hand? Er kwam al leen een oudere vrouw even langs om te praten." Deze week - De Ruiter moet dan toch in de Kamer zij n - doet Trees op straat een nieuwe poging. Ze heeft van de CDA-minister nog steeds verwachtingen, die ze van zijn partijgenoot en collega Van den Broek (Buitenlandse Zaken) al lang niet meer heeft: „Die man is van beton, en hij is er nog trots op ook. Hij heeft geen sprankje ge voel in zijn body. Iemand die zó negatief reageert op de po sitieve voorstellen van Gor batsjov... En je dan nog christen durven noemen! Hij zou toch zéker moeten weten dat mensen van zijn soort tweeduizend jaar geleden al voor addergebroed werden uitgemaakt." Aanvankelijk hadden de drie vrouwen uit Oost Bra bant zich een plaatsje op het Binnenhof gewenst, om de politici nóg nadrukkelijke; op hun aanwezigheid attent te maken en nog makkelijker contact te kunnen leggen, Achteraf hebben ze geen spijt dat de gemeente Den Haag de voorkeur gaf aan het Plein, „Hier lopen meer gewone mensen rond, en die lopen heel makkelijk even aan. Dat steunt ons weer." Trees Lambrechts: „Ze ko men overal vandaan. Afgelo pen weekend hadden we nog vrienden uit de Deense vre- desbweging op bezoek. Die waren zo enthousiast, dat drie van hen naar het eilandje in de Hofvijver ge zwommen zijn om daar een spandoek op te hangen: 'No cruise missiles, no!' De politie rukte met vijf auto's uit, de brandweer met één. En dat allemaal voor een stukje la ken - belachelijk!" Dit soort acties - ze zijn be langrijk voor de drie, die zich vast voorgenomen hebben tot en met 5 november geen voedsel tot zich te nemen. Bep Kruyf: „Als je thuis blijft, weet je zeker dat die krengen komen. Daarom zit ten we hier." Anneken Levèbre: „Je moet er alles aan doen om ze tegen te houden. Anders krijg je later een spijtgevoel." En Trees Lambrechts; „Eten is een levensbehoefte. Als je dat laat staan geef je aan dat er iets moet zijn, dat van nog groter belang is. Als Nederland nu nee zou zeggen tegen de kruisraketten, zou dat een historische omme keer zijn. Daar mogen wij toch wel een paar weken apart voor gaan zitten?" Door onze Haagse redactie AL ZO'N vijftien jaar studeren pensioendes kundigen van onder meer vakbonden en werkgeversorganisaties én de politiek op een mo gelijkheid een einde aan de zogeheten 'pensioen breuk' te maken. De discussie vindt deze week zijn zeer voorlopige eind in een advies van de SER (Sociaal Economische Raad) aan staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken). Zeer voorlopig, want het gaat natuurlijk maar om een ad vies. En bovenal; zelfs als De Graaf de adviezen over neemt, verdwijnt het pro bleem nog lang niet. Voor het goede begrip; met pensioenbreuk wordt be doeld dat mensen weliswaar hun hele arbeidzame leven gewerkt hebben en pensioen premie betaalden, maar door wisseling van baas of door (tijdelijke) werkloosheid niet hun volledige recht hebben opgebouwd. Een volledig pensioenrecht ontstaat bij veertig dienstjaren. Die breuk kan soms flink wat geld kosten, bijvoorbeeld in het geval iemand jaren lang werkloos is geweest en bij het bereiken van zijn pen sioengerechtigde leeftijd er achter komt dat zijn pensioen gedurende de tijd dat hij geen werk had niet is aange past aan de prijsontwikke ling. Zo wordt de betrokke nen voor een tweede keer in de maling genomen. Eerst doordat hij zijn baan kwijt raakte; de tweede keer om dat hij daardoor zelf de in flatie mocht betalen op een recht. Het is duidelijk dat er al jaren geprobeerd wordt met name aan dit soort zaken iets te doen. Maar wat; en wie betaalt het. Is er een op lossing mogelijk? „Een totale oplossing van de pensioenbreuk is alleen mogelijk als er een pensioen plicht wordt ingesteld. Zover is het niet. Wat nu wordt voorgesteld is een serieuze poging de breuk zoveel mo gelijk te helen", aldus een be leidsmedewerker van de FNV, die in zijn mening ook wordt ondersteund door mensen uit werkgeverskrin gen. Wat wil de SER dan met de pensioenbreuk doen? In zijn advies stelt de raad twee wettelijke regelingen voor en een aantal op vrij willige basis. De eerste wet telijke regeling zou het mo gelijk moeten maken dat mensen bij hun ontslag een evenredig recht op premie- vrije aanspraken krijgen. Dat betekent dat ook dan hun recht aangepast wordt. Dat kan flink wat geld gaan kosten, als dat in volle om vang gebeurt en de SER meent dan ook dat deze ver ruiming vanwege de kosten beperkt moet blijven tot 'nieuwe' gevallen. Wie er al mee te maken heeft, heeft pech gehad. Overigens wor den pensioenen momenteel in nogal wat gevallen aange past voor deze aanspraken. Een tweede wettelijke re geling die de SER wil is de gelijke behandeling voor toe slagen op ingegane pensioe nen. De bedoeling hiervan is de pensioenen ook wel- vaartsvast te maken. Dat ook deze regeling geld kan gaan kosten is duidelijk; fondsen zullen hier en daar de waarde van de rechten moe ten verhogen. Daarom ook wil de SER dat er ontheffin gen gegeven mogen worden, waar dit te veel geld zou gaan kosten. Naast deze twee wettelijke regelingen wil de SER dat de sociale partners en de fond sen in de komende tijd - zeg maar één tot drie jaar - op vrijwillige basis een aantal maatregelen nemen. De belangrijkste daarvan is de oprichting van een zo geheten reserve-overdracht circuit. Met deze ingewik kelde term wordt bedoeld dat de fondsen onderling de af spraak maken dat verzeker den de rechten van het ene fonds meenemen naar het andere. Stel iemand heeft eerst twintig jaar bij de ene baas gewerkt en vervolgens nog een twintig bij een ander. In de huidige situatie zou hij door de breuk geen veertig pensioenjaren hebben opge bouwd. Kan hij evenwel de eerste twintig jaar inkopen in het fonds van zijn laatste werkgever, dan ontstaat er een situatie waarin wél die volledige rechten zijn opge bouwd. Het grote voordeel is bo venal dat dan loonsverhogin gen bij de tweede baas ook doorwerken in het recht van het 'oude' pensioen. Daarmee is de aanpassing aan de in flatie gelijk opgelost. Er moet dus een soort poo ling systeem komen tussen de fondsen. Wat er in die pool om zal gaan aan geld is niet te zeggen. Dat hangt ervan af hoeveel fondsen er mee doen en om hoeveel verzekerden het zal gaan. Toch hoeven de meeste fondsen er niet slechter van te worden. Immers; gemid deld genomen zullen even veel mensen van fonds A naar fonds B verkassen als omgekeerd. Het nieuwe fonds koopt in deze aanpak de rechten uit het 'oude' fonds over en krijgt in ruil daarvoor een rentevergoe ding op de betaalde pen sioenpremie. Tot slot hebben de sociale partners besloten - en dat blijkt ook uit het SER-advies - een regeling te treffen voor mensen die een WW of WWV-uitkering krijgen. Hun pensioenopbouw zou eveneens door moeten lopen als ze ouder zijn dan 40 jaar. Op hun pensioenen moet dan een subsidie worden ver strekt uit een speciale pot die de fondsen al hebben en waar jaarlijks zo'n 200 mil joen in zit. Al deze maatregelen, zowel de wettelijke als de vrijwilli ge, sluiten volgens mensen in de pensioenwereld aan bij de o' wikkelingen die bij de ndsen al waarneembaar is. Het gelijk behandelen van mensen die al met pensioen zijn, mensen die werkloos zijn geweest of dat nog zijn en mensen die rechten bij een fonds hebben, waarbij ze niet meer verzekerd zijn, de zoge heten 'slapers' is een proces dat volgens ingewijden al volop in de praktijk wordt uitgeprobeerd. Het is daarom niet zozeer uit argwaan dat de SER vindt dat de Stichting van de Arbeid (waarin de sociale partners over de arbeids voorwaarden praten) over drie jaar de al bereikte resul taten eens tegen het licht zal houden. Mocht er dan reden zijn voor verder wettelijke regelingen, dan moeten die er komen. Bij de sociale part ners houdt men het erop dat het zover niet komt. DE LEIDERS van het Britse Gemenebest heb ben gisteren hun confe rentie van een week op de Bahama-eilanden be sloten na het bereiken van een moeizaam ak koord over Zuid-Afrika. Op de laatste dag van het beraad begon ook de kwestie-Grenada weer op te spelen. Grenada, een van de zeven kleine lidstaten van het Ge menebest met minder dan 100.000 mensen, kreeg in 1983 te maken met een militaire invasie van de VS die het niet eens waren met de radicale koers van een groep militai ren die op het Caraïbische eiland de macht had gegre pen. Tijdens de voorlaatste Gemenebesttop in New Delhi die nog geen maand na die invasie kwam werd de VS door alle lidstaten inclusief Groot-Brittannië voor dat optreden gekapitteld. De discussie van twee jaar geleden werd weliswaar niet geheel overgedaan, maar alle deelnemers stonden er toch op te herhalen dat zij zeer ge kant zijn tegen een interven tie van een grootmacht in een klein land. Ook op de laatste zitting ging echter de grootste aan dacht uit naar het eerder be reikte akkoord over beperkte sancties tegen Zuid-Afrika waartoe Groot-Brittannië slechts met de grootste moeite was te bewegen. De Zambiaanse president Ken neth Kaunda waarschuwde de Britse regering ervoor zich te houden aan de wens van de meerderheid van het Gemenebest om over een half jaar zwaarder geschut in stelling te brengen als het blanke bewind in Pretoria blijft volharden in zijn ras senpolitiek. Kaunda betoogde dat premier Thatcher hard door de geschiedenis zal wor den beoordeeld als zij zou weigeren om eventueel over zes maanden extra economi sche maatregelen af te kon digen tegen Zuid-Afrika. Kaunda en de Indiase pre mier Rajiv Gandhi verdedig den tijdens afzonderlijke persconferenties de overeen komst die zondagavond laat door het Gemenebest was ge sloten. Het akkoord voorziet in een betrekkelijk mild pak ket onmiddellijke sancties, met het vooruitzicht van hardere maatregelen over een half jaar als het blanke minderheidsregime in Preto ria de politieke situatie voor de zwarte Zuidafrikanen niet mocht verbeteren, met name wat betreft de vrijlating van zwarte politieke leiders, on derhandelingen ter beëindi ging van het apartheidsbe- leid en de vorming van een nieuwe niet-raciale regering. De Britse premier Marga ret Thatcher verklaarde ech ter dat zij na het verstrijken van het halve jaar zeker geen extra maatregelen zal afkon digen. Kaunda en Gandhi prezen Thatcher voor wat de Zambiaanse president be stempelde als 'een belang rijke inhoudelijke verande ring' in de benadering van Zuid-Afrika. Kaunda wees erop dat het belangrijk is dat het Geme nebest, waarin Groot-Brit tannië zich heeft verbonden met 48 voormalige koloniën, een eensluidend signaal naar Pretoria zendt, en wel wij verenigd zijn in onze haat jegens dat abominabele systeem'. De Zambiaanse president was, samen met de leiders van India, Australië en Canada, ten nauwste be trokken bij de onderhande lingen die leidden tot het ak koord. r De KruisPolis is de volledige èn voordelig' ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar die rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam:DM 0^ Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnr.: Geboortedatum man: vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd-: Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoordnummer 10001, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. WOENSDAG 23 O KI Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Een meerd beid van de Tweede gaat akkoord met een ver aanscherping van het n daat van de NCO, de Nation Commissie voorlichting en wustwording Ontwikkelin samenwerking. Tegelijk hebben alle g fracties minus de VVD stige kritiek op minister Sch (Ontwikkelingssamenwer- king), die in elk geval volgd PvdA, CDA en D'66 onnoij veel publieke kritiek over NCO heeft uitgestort. (ADVERTENTIE) 34e familiebeurs van 18 t/m 27 oktober Geopend van 13.00 - 22.30 uur zondags van 11.00 - 18.00 uur UTRECHT (ANP) - Hq KLOZ, de organisatie v; particuliere ziektekostenvei zekeraars, wil het tarief v< een consult bij de huisari verlagen van 23,70 tot 22 den. Het verschil, van 1,70 zol dan moeten worden gebruik voor het fonds waaruit de afj koop van goodwill van huisartsen wordt betaald. H^ KLOZ is bereid, gedurende jaar 30 miljoen gulden per jaa in dat fonds te storten. De Landelijke Huisartse Vereniging heeft juist steec aangedrongen op een verhc ging van de particuliere tarie ven. Het particuliere deel val hun norminkomen is gebal seerd op 3,5 consulten per pari ticuliere patiënt per jaar, terJ wijl dat er in werkelijkheid gemiddeld maar 2,7 zijn, z| menen de huisartsen. Het KLOZ vindt echter da| het norminkomen los mo worden gezien van de con| sumptie. „Als er bij V en minder klanten komen dal verwacht verhogen ze de prijj zen ook niet", aldus een woordvoerder van het KLOZ. I MORGEN IS het veertig jaar J Verenigde Naties van kracht vil geringsleiders en ministers zijrl jaar naar New York gevlogen, vl Van de droom van 1945 - vrl is weinig uitgekomen. We mogJ ven zijn voor een nieuwe werel jaar is er bijna geen dag gewei haard explodeerde. Oost en wl tegenover elkaar. Dank zij het M wapening is het nog niet tot 1 "laar nu de bewapeningswecl worden, is dat afschrikkingsa meer voor vrede. In de Westerse wereld is da toegenomen. Miljoenen mensel de wereld heerst grote armoel over de economische situatie inl ste 36 - vooral Afrikaanse - IJ menswaardig bestaan. Zuid-Arl gantische schuldenlast, een tijl ®n miljoenen vluchtelingen levl bestaansminimum. Er is geld ga U|t te bannen, maar zij die er ifl jnvesteren het liever in nieuwe I 'mgssamenwerking. Van een nieuwe, rechtvaart! van de VN, is dus nog bitter wel jhchten op een ommekeer zijn I De Verenigde Naties zijn onderll discussies is allang geen sprall oiokken uiteengevallen, die inl standpunten verkondigen: een I den da' 6r stemrnen °P9aan onj De mensheid is al duizenden Jachtigheid. Op die pelgrimstoc stap. Idealisme vervliegt zo gat de mens zelf zo langzaam aan laar treurnis kan daarom geen i maar op te doeken. Er staat tev welvaart en rechtsgelijkheid vo- andere keus dan te blijven slei dag dat het wereldgeweten daai

de Stem | 1985 | | pagina 2