52 ontslagen bij CPC in Sas Drie 'officials' bij discussie kerncentrales Houd elkaar in de gaten' Invoering BTW over toeristenbelasting per 1 januari 1986 IMCCINVESTEERT 100 MILJOEN U WERK VOOR 70 MENSEN Cafe in Rilland door brand verwoest HET WEER VVD wil af van subsidie Rijn Schelde-instituut WOENSDAG 23 OKTOBER 1985 EAGINA ZEELAND 1 BONDEN WOEDEND: PROCEDURE ONJUIST Binnenschip op Westerschelde dot getrokken Onderzoek CNV naar woonlasten gemeenten VOORLICHTING VVN OP AXELSE SCHOLEN Fris weer Weer in Europa Terneuzenaar verdacht van diefstallen 'boft' door juridische fout VNG BESTUDEERT UITWUK-MOGELUKHEDEN 1223611 RUTTCHEN GROEP VAN ZEELAND T27 Van een onzer verslaggevers ;lS VAN GENT - Ondanks de jjuw van een nieuwe en de lervanging van een andere fabriek, vallen er binnenkort «ontslagen bij CPC Neder- jnd BV in Sas van Gent. Tot ioede van de vakbonden, die (preken van een onjuiste pro cedure, heeft het bedrijf giste- L de ontslagaanvraag inge vend bij het arbeidsbureau in lerneuzen. Deze drastische Latregel is het gevolg van (erdergaande automatisering het afstoten van enkele tranche-vreemde werkzaam heden'. De ontslagen vallen op (neerdere afdelingen en in alle eeftijdscategorieën. Alleen jnensen van 58 jaar en ouder lijn ervan uitgesloten omdat Ej; een beroep kunnen doen op let pas bij CPC ingevoerde lysteem van de flexibele pen- (ionering. Het feitelijk verlies aan ar beidsplaatsen is overigens minder dan 52. Dat komt om dat het Sasse bedrijf in het af gelopen jaar heel wat nieuwe lingen heeft aangenomen. Op paginagrote advertenties kwamen bijna zonder uitzon dering specialisten af, of men sen die voldoende zijn ge schoold om multifunctioneel te worden ingezet, als 'multi- skilled operators'. Deze ont wikkeling houdt in dat het personeelsbestand slinkt van ongeveer 450 naar ongeveer 420 mensen. De werknemers die het eerst op straat komen te staan, zijn degenen, die 'niet om te scho len zijn voor een functie in de proces-industrie', zoals de di rectie het gisteren voorzichtig uitdrukte. „En er zijn gewoon minder mensen nodig, als ge volg van de vervanging van de glucose-fabriek en de toepas sing van nieuwe technolo gieën," zo verklaarde perso neelschef C. Snijders. Hij herinnerde er nadruk kelijk aan dat de directie al bij de aankondiging van nieuwe investeringen - een nieuwe tarwezetmeelfabriek en de vervanging van de glucose-fa briek - heeft gezegd dat er ze ker geen nieuwe arbeidsplaat sen zouden ontstaan. „We mo gen al tevreden zijn als dit zou leiden tot behoud van werkge legenheid," zo wérd toen ge zegd. Dat dat niet is gelukt komt ook door het afstoten van be paalde 'branche-vreemde ta ken'. Dat levert direct verlies van arbeidsplaatsen op. „Maar ja, sommige dingen kunnen anderen nu eenmaal veel beter dan wij zelf. En dan moet je je organisatie aanpassen. Ons vak is het maken van zetmeel en glucose," aldus Snijders. Inhoudelijk wilde districts bestuurder Bram Oudenaar den gisteren nog niet ingaan op de ontslagaanvraag. „Dat kan ik niet, want er is totaal geen overleg geweest met de bonden en dus weten wij veel te weinig". Het gebrek aan overleg is meteen het grootste verwijt dat hij de directie maakt. „Dit is een onjuiste procedu re. Wij geloven dat CPC niks kan doen, zeker geen collec- tiuef ontslag aanvragen. Vol gens de CAO kan dit niet zon der indringend overleg met de bonden en de ondernemings raad. En die zijn alleen maar ingelicht. Aan overleg heeft het volledig ontbroken", aldus Oudenaarden, die zich van daag (woensdag) met de ka derleden zal beraden over de nu te nemen stappen. estiging Amerikaans bedrijf in Terneuzen Van een onzer verslaggevers Vim een onzer verslaggevers BORSELE - Tijdens de openbare discussiebijeen komst voor de PKB-procedure 'Vestigingsplaatsen Kerncentrales', morgenavond in De Stenge te Hein- kenszand, vinden de deskundigen uit de hoek van de milieu-beweging drie rijksvertegenwoordigers tegen over zich. Het zijn mr. M. Barendrecht (directeur ruimtelijke inrich ting bij de Rijks Planologische Dienst), ir. J. Versteeg (Kern fysische Dienst) en drs. H. Ge- ijzers (directeur elektriciteit en kernenergie bij het minis terie van Economische Zaken). De Zeeuwse inspraakcoör dinator H. Benschop, die zich alle moeite heeft moeten ge troosten de rijks vertegen woordigers bereid te vinden, deelde dit gisteren mee. Uit de anti-kernenergiehoek zullen zoals al gemeld twee vertegen woordigers in het forum zit ting nemen: J. de Vries van de Zeeuwse Milieu Federatie en dr. W. Smit (centrum vraag stukken van wetenschappen en samenleving aan de Tech nische Hogeschool van Twen te). De laatste is de hoofdopstel ler van een rapport, dat de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee afge lopen weekeinde naar buiten bracht. In dat rapport worden de risico-berekeningen en vei ligheidsnormen van het rijk aan de kaak gesteld. De auteurs bepleiten een nieuwe bezinning, waarbij ook de lange termijn effecten van een ramp, met name voor de volksgezondheid, de economie en het sociaal leven centraal staan. De bijeenkomst vindt plaats op verzoek van het Zeeuws Platform tegen Kernenergie. De aanvang is 20.00 uur. ERNEUZEN - Het Amerikaanse bedrijf In- ernational Minerals en Chemicals Corpora tion (IMCC) staat op het punt zich te vestigen 'n Terneuzen. Het havenschapsbestuur voert p het ogenblik daarover de laatste besprekin- De nieuwe fabriek zou werk bieden aan ongeveer 70 ensen. Met de investering is een bedrag van ruim miljoen gulden gemoeid. IMCC produceert verhar- ngsmateriaal voor de com- uter- en siliconenindustrie. bedrijf heeft al Europese estigingen in onder meer nden en Luxemburg. In emeuzen zal het zich op een 'er hectare groot terrein ves- igen in het Zevenaargebied. Volgens gedeputeerde drs. R. larbé, tevens voorzitter van iet havenschap Terneuzen, is afronding van de bespre- tingen een kwestie van we ken. „Daarna kunnen we snel een principe-besluit nemen en procedures starten. Het langt er vanaf hoe lang die duren, wanneer IMCC van tart gaat in Terneuzen," al dus de gedeputeerde. IMCC heeft in het produk- ieproces veel zand en petro- eum-cokes nodig en dat zijn irondstoffen die van elders Jioeten worden aangevoerd. gunstige ligging van Ter- leuzen, met zijn goede aan-, naar ook afvoermogelijkhe- den via de havens, heeft dan x>k een belangrijke rol ge speeld in de overwegingen van MCC. Bovendien heeft het be drijf aantrekkelijke vesti gingsvoorwaarden voorge schoteld gekregen. Het eerste contact met IMCC is volgens Barbé heel toevallig tot stand gekomen. „Het is het verhaal van de vliegende kraai, die altijd wel wat vangt. Maar daarna is er helemaal niets aan het toeval overgelaten. Een onafhanke lijk bureau heeft op verzoek van de directie verschillende lokaties vergeleken. Dat was een heel serieus onderzoek, en daarbij is Terneuzen als een van de besten uit de bus geko men," aldus de gedeputeerde. &ATH - Gisteravond om- itreeks half tien zijn sleepbo- erin geslaagd het Neder landse binnenschip Ria van zandbank te trekken. Het «iunenschip was, zoals we feeds eerder meldden, maan- 'agmorgen op de Wester- (chelde ter hoogte van de Schaar van de Noord tegen fca scheepswrak gevaren baarbij het lekkage opliep en water in het schip stroomde. Nadat het schip, om zinken 6 voorkomen, op een zand- 'ank aan de grond was gezet, Werd maandag en dinsdag on- 'eveer 500 ton van de lading 'eederkolen met behulp van 'et kraanschip Schelde III ■vergeslagen n het binnen- enip Cero. Daarna werd het chip met behulp van sleepbo- en en bergingsvaartuigen eeggepompt. In het ruim was "r' scheur van 15 cm breed wer een lengte van meer dan 4 tater. Personeelsleden van et bergingsbedrijf Polder tan, geassisteerd door werk- emers van de scheepswerf uit answeert, hebben de scheur ue voorpiek en het ruim fcchtgelast. Dinsdagavond laat arri- ®rde (je Rja in de haven van answeert, waar het overige eel van de lading wordt ge- E>e schade aan het schip wat op de scheepswerf van "sweert gerepareerd. GOES - Het CNV-Zeeland wil bij alle Zeeuwse gemeenten een onderzoek instellen naar 'soms zeer forse' verhogingen van de woonlasten. Het plan wordt komende maandag besproken in de dis- trictsraad van de Zeeuwse CNV'ers. Men wil vooral za ken onder de loep nemen als erfpacht, onroerend goed be lasting, waterschapsheffingen, reinigings- en rioolrechten, kwij tscheldingsbeleid. De vergadering van de dis- trictsraad vindt plaats in de Prins van Oranje te Goes en begint om 19.30 uur. Men zal onder meer ook spreken over de omstreden plannen van het dagelijks provinciebestuur tot samenbundeling van water schappen. Verder komt een verslag op tafel van de CNV- werkgroep ontwikkelingssa menwerking. Aan de leerlingen van Mavo De Welle werden gisteren stickers met de tekst 'Ik let op landbouwverkeer, u ook!' uitge deeld. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers AXEL - 'Rekening met el kaar houden in het verkeer". Onder dit motto heeft de af deling Zeeland van Veilig Verkeer Nederland gisteren op twee Axelse scholen voor voortgezet onderwijs voor lichting gegeven over de ge dragsregels in het verkeer. Voorlichting aan scholie ren van voortgezet onder wijs, de brommende jeugd, is een van de acties van Vei lig Verkeer Nederland om de weggebruikers attent te maken op het landbouwver keer. In de huishoudschool het ■-! Molenkwartier luisterden gisterochtend 110 scholieren met grote belangstelling naar Frans Bal, regionaal consulent van de afdeling Zeeland van de VVN. Het zelfde gebeurde 's middags in de christelijke Mavo De Welle, waar 275 kinderen aan Bal's lippen hingen. Alhoewel het resultaat van deze bijeenkomsten moeilijk te meten valt ge looft Marijke Hemelsoet, die de acties coördineert, in het nut ervan. „Je ziet toch overal dat ze geïnteresseerd zitten te luisteren. Er wor den ook volop vragen ge steld". Ze benadrukt nog eens dat de acties niet ge richt zijn tegen de boeren. „Echt, de meesten hebben hun zaakjes wel in orde. Maar het gaat erom dat ze oog voor elkaar hebben. Kortom, rekening houden met elkaar in het verkeer". Om de les die ze gisteren kregen niet al te gauw te vergeten kreeg de school jeugd een sticker mee naar huis met de tekst: 'Ik let op landbouwverkeer, u ook!'. Van onze correspondente RILLAND - In de nacht van maandag op dinsdag is het ca fé Reimerswaail in de Halte straat te Rilland door brand geheel verwoest. Het vuur werd omstreeks 01.30 uur ont dekt en werd bestreden door het vrijwillige brandweer korps van Rilland. Om 03.00 uur werd het sein brand mees ter gegeven, doch het nablus- singswerk heeft tot 13.00 uur geduurd. Het café, dat eigendom was van de heer W., was al vanaf eind september gesloten. Ook de bijbehorende woning werd niet meer bewoond. De rijkspolitie van de groep Reimerswaal stelt in samen werking met de technische re cherche een diepgaand onder zoek in naar de oorzaak van de brand. Omtrent de oorzaak van de brand en het schadebe drag kon de politie gister avond nog geen mededelingen verstrekken. Het café werd tot eind 1984 geëxploiteerd door L. van de B. uit Rilland, die onlangs in hoger beroep door het Ge rechtshof te 's Gravenhage werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 jaar we gens het eind vorig jaar ver oorzaken van een ernstig on geval. Met zijn personenauto reed hij toen even buiten de be bouwde kom van Rilland drie fietsende jongens aan. Twee daarvan werden op slag ge dood en een derde zwaar ge wond. Het café heeft daarna enige tijd leeg gestaan en zelfs nog te koop. Formeel ontkende de politie echter dat de brand van maandagnacht iets met dit voorval te maken zou hebben, omdat Van de B. geen eige naar was van het pand. In de nacht wordt het fris met opnieuw vorming van nevel en mistbanken. Minimum tempe raturen van min 4 tot 2 graden. Vandaag wordt het zonnig en zacht bij maximum temperatu ren van 10 tot 13 graden. Er waait een zwakke tot matige zuid-oosten wind. De vooruitzichten van don derdag tot zondag: tot vrijdag blijft het mooi en zacht over dag. Voor het weekeinde ver wachten we veel bewolking met kans op regen, vooral zon dag. Amsterdamonbewolkt12 gr Eindhovenonbewolkt13 gr Vlissingenonbewolkt12 gr Aberdeenmist11 gr Athenelicht bew23 gr Barcelonaonbewolkt23 gr Berlijnonbewolkt12 gr Boedapestzwaarbew.15gr Bordeauxzwaar bew.20 gr Brussel..onbewolkt12gr Dublinzwaarbew.14 gr Frankfortzwaar bew.11 gr Genèvezwaar bew.11 gr Helsinkilicht bew.8 gr Innsbruckonbewolkt13 gr Klagenfurtzwaarbew10gr Kopenhagenmist14 gr Lissabonlicht bew.25 gr Locarnoonbewolkt15 gr Londenonbewolkt16 gr Luxemburgonbewolkt12gr Madridonbewolkt24 gr Malagazwaar bew.25 gr Mallorcahalf bew.22 gr Maltalicht bew.24 gr Moskouzwaarbew.10gr Munchenzwaarbew.3gr Niceonbewolkt21 gr Osloonbewolkt12 gr Parijsonbewolkt15 gr Praagzwaarbew.8gr Romeregen18 gr Splitregen18 gr Stockholmonbewolkt10 gr Warschauzwaarbew.8gr Wenenzwaarbew14gr Zurichzwaarbew.8gr CasaBlanca... zwaarbew.24 gr Istanbullicht bew.17 gr Las Palmaszwaar bew.25 gr Beiroet.nietontv. Tel-Avivnietontv. Tunisnietontv. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/TERNEUZEN - De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren in de zaak tegen de 22-jarige D. L. uit Terneu zen de officier van justitie niet-ontvankelijk verklaard. De officier, mr. C. Goes, had tegen L. wegens een reeks diefstallen waaraan verdachte zich in 1981 en 1982 in Amster dam en omstreken had schul dig gemaakt, 6 maanden ge vangenisstraf geëist. In de bewuste periode zocht L. tientallen keren - meestal verkleed als meisje-met een zielig verhaal contact met mensen die hem opvang en hulp wilden bieden. Hij liet zich in hun huis opnemen en verdween op een onbewaakt moment met een aantal kost baarheden. De zaak is nu gestrand om dat de officier van justitie een juridische fout heeft gemaakt. Omdat L. van elke juridische mogelijkheid om onder de rechter uit te komen gebruik heeft gemaakt, was het mr. Goes in een veelvoud van dag vaardingen, bezwaarschriften en appèlprocedures ontgaan dat hij voor één zaak aan L. twee gelijkluidende dagvaar dingen had gestuurd zonder de eerste in te trekken. De wet bepaalt dat de officier dan niet-ontvankelijk moet wor den verklaard. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De subsidiëring van het Rijn/Schelde-instituut in Middelburg door de Nationale Commissie voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) wordt wat de WD betreft op de kortst mogelijke termijn beëindigd. WD- woordvoerster Terpstra maakte dat gisteravond duidelijk tij dens een Kamerdebat over de nieuwe subsidieregeling voor de NCO, die volgens de WD en minister Schoo (Ontwikkelingssa menwerking) aanzienlijk moet worden aangescherpt. Terpstra noemde het Rijn/Schelde-instituut, dat dit jaar een subsidie ontvangt van 104.650 op een interruptie van Knol (PvdA), die Terpstra vroeg welke instellingen volgens haar ten onrechte worden gesubsidieerd. Op een nadere vraag van Van Weezei (CDA) moest Terpstra toegeven dat Schoo tegen de sub sidie aan het Rijn/Schelde-instituut geen bezwaar heeft ge maakt. „Maar dat kan binnen het huidige mandaat ook moeilijk. Een reden te meer om het aan te scherpen." Schoo beantwoordt de inbreng van de Kamerfracties donder dagavond. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Met ingang van 1 januari 1986 moeten Zeeuwse campinghouders, ex ploitanten van appartementen en zomerwoningen - die hun gasten/huurders een vast ta rief voor de toeristenbelasting in rekening brengen - over dit bedrag 5 procent BTW gaan rekenen. Een vast tarief toeristenbe lasting betekent dat voor een standplaats/appartement een malig op jaarbasis toeristen belasting wordt betaald in plaats van een tarief per per soon per nacht. Indien dit laatste het geval is, behoeft, zo blijkt uit een brief van de Inspectie der In voerrechten en Accijnzen in Vlissingen, daarover geen BTW betaald te worden. De inspectie verwijst in de brief naar een arrest van de Hoge Raad van 8 mei 1985. „Het speelt al een hele tijd en wij zijn daar als toeristen- gemeente niet gelukkig mee", aldus een reactie vanuit het Oostburgse gemeentehuis. Erop gewezen wordt dat mo menteel de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) mogelijkheden bestu deert - onder meer door moge lijke aanpassingen van de ver ordening op de toeristenbelas ting - het arrest van de Hoge Raad te 'omzeilen'. „Hoewel dat heel erg moeilijk zal zijn", zo werd gezegd. Ook de Provinciale VVV Zeeland is niet zo blij met de brief van de Vlissingse inspec tie. „De belastingdienst let kennelijk niet altijd op de be langen van het bedrijfsleven", aldus adjunct-directrice me vrouw M. De Munck. „Het is bovendien vervelend omdat de tarieven voor volgend jaar, behoudens tussentijdse wijzi gingen, al zijn doorgegeven. Hoe je het wendt of keert: Zeeland wordt toch weer wat duurder". De inspectie erkent het duurder worden van verhuur- accommodaties in Zeeland. „Maar het is een landelijke zaak, het geldt voor alle in specties dus niet alleen voor Zeeland. Bovendien kost het de exploitanten' niets, het zijn uiteindelijk de gasten die moeten betalen en dan praat je over een paar gulden", aldus de woordvoerder. De Zeeuwse gedeputeerde voor toerisme Ventevogel toonde zich met het voorne men van de belastinginspectie niet gelukkig. "Een ongeluk kige ontwikkeling die slecht is voor het toerisme in zijn ge heel", zo zei hij. Met belang stelling zal hij de studie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten volgen. „Het is toch eigenlijk een onverteer bare zaak dat in feite belas ting over belasting wordt ge heven." De exploitanten staan drie wegen open: ze verhogen de vaste bedragen voor toeristen belasting met 5 procent BTW (in Oostburg is dat voor een toercaravan dan 4,20 en voor een stacaravan 5,70 extra); ze nemen die 5 procent voor eigen rekening omdat ze hun tarie ven al hebben vastgesteld of ze gaan de toeristenbelasting per dag per persoon rekenen. „Dat laatste kan men wel vergeten. In het seizoen is het ontzettend druk, als ik dan ook nog al die administratie moet gaan bijhouden, zie ik drie maanden mijn bed niet", aldus een campingexploitant. Het voor eigen rekening nemen zag hij ook niet zitten. „Als ik rond 40.000 gulden toeristen belasting forfaitair (vast, red) afdraag betekent dat voor mij toch een schadepost van 2.000 gulden. Daar begin ik uiter aard niet aan".

de Stem | 1985 | | pagina 13