even UITBLAZEN Mensenrechten ondergeschikt aan economische belangen Herinnering aan vermoorde Popieluszko vervaagt niet Ophalen huisvuil te dure plicht Au! roept de vis ONDERZOEK UNIVERSITEITEN WIJST ONDUBBELZINNIG UIT: Van onderop WIMKOCK DINSDAG 22 OKTOBER 1985 - BUL ACHTERGROND t5 pagina Operatie Haags hoogstandje Controle Aanvaring Agenda GEMEENTEN MET GROOT BUITEN GEBIED FINANCIEEL IN DE KNOEI DINSDAG 22 OKTO patriot-raket te gebruiken voor Star Wars Deetman: VVD neemt afstand van CDA DE jSTEMCOIV DAT DE ontmoeting van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) en de Stichting Kritisch Faunabeheer plaatshad in de Bonaire- zaal van Krasnapolsky (Amsterdam) trof mij. Het was op de rede van Kralendijk, het aardige hoofdstadje van Bonaire, dat we een paar hand granaten in het glasheldere wa ter gooiden als we een maaltje vis wilden hebben. We hadden het vooral begrepen op de vis sen die we 'geelstaarten' noem den. Inderdaad omdat ze gele staarten hadden. Dikwijls hebben we het niet gedaan want de plaatselijke vis sers van Kralendijk stonden al gauw bij de gezaghebber op de stoep en die nam de kwestie op met onze commandant. Ook deze realiseerde zich blijkbaar toen pas dat deze vorm van stroperij de bemanning van een van hare majesteits fregatjes niet paste. Afgelopen. Het idee van de handgrana ten hadden we opgedaan tij dens oefeningen met diepte bommen. Nu en dan gingen we wel eens kijken wat er na de ontploffing van zo'n bom zoal boven kwam drijven. Rare vis sen, nooit eerder geziene we zens had je erbij. Het leek wel steeds een flinke slachting die we hadden aangericht, maar de navigatie-officier zei altijd dat een groot deel van de vissen spoedig zou bijkomen. In die tijd leek de wereld nog niet kapot te kunnen. De atoombom bewaarde de vrede. Het woord milieu werd wel ge bruikt maar sloeg alleen op het soort mensen tot wie je behoor de. Dat neemt niet weg dat ik wel een vaag gevoel had dat het niet goed was wat wij deden met die dieptebommen en handgranaten. Niet dat ik er lang bij stilstond, maar ik vroeg me wel eens af wat die vissen daar eigenlijk van vonden. Het is typisch menselijk om aan dieren te denken als aan mensen. Liefhebbers van hon den, katten en paarden gaan daarin het verst, maar ook vooruitstrevende dierenbe schermers hebben het. „Jouw bevrediging gaat ten koste van een vis die daar helemaal niet om heeft gevraagd", zei in de Bonaire-zaal zo'n dierenbe schermer tegen een hengelaar." Nee, de vis heeft er niet om ge vraagd, maar is dat een reden om niet te vissen? Heeft de ko renaar erom gevraagd geoogst te worden of zou die misschien liever z'n korrels uitstrooien over de grond? Het werd (blijkens de krant) een heilloze discussie, waarbij de morele overwinning wellicht naar de dierenbeschermers ging. Jagen en vissen enkel voor plezier blijft toch een twij felachtige bezigheid. En een overbodige ook, nu simpele computerspelletjes het mogelijk maken inplaats van vissen en vogels af te schieten ruimte schepen te onderscheppen en onderzeeboten tot zinken te brengen. Zo'n draagbaar spel mee naar de picnic en ook de 'natuurliefhebber' in de visser of jager komt aan z'n trekken. „Wie bewijst overigens dat vis pijn heeft? Dat is niet aan getoond", zo luidde ook in de Bonaire-zaal de eeuwige dood- doener van sportvisserszijde. Zolang de vis geen 'au' roept kan de hengelaar z'n gang gaan. Op een mooie dag wordt er in Nederland een miljoen man uren gevist. Dichter bij Dordt -2 HOE dichter bij Dordt hoe rot ter het wordt. Een gezegde dat bijna iedereen kent, maar waar van weinigen de oorspronke lijke betekenis weten. Ruim een week geleden gaf ik op deze plaats een afdoende verklaring, mij aangereikt door een lezer: het was een deel van een oude boerenspreuk uit het rivieren gebied. Dat gezegde luidde vol uit: 'Tiel is niet viel, Bommel is rommel en hoe verder naar Dordt hoe rotter het wordt' en sloeg op de slechte kwaliteit van de zogenaamde komgron- den. Nu is er een brief van mr. U.J. Jinkes de Jong uit Etten- Leur waarin het voor Dor drecht zo negatieve gezegde in een heel ander verband op duikt. De briefschrijver herin nert zich uit zijn Utrechtse jeugdjaren de volgende spreuk: Hoe dichter bij Rome hoe verder van God. Hoe dichter bij Dordt hoe rotter hel wordt. Mr. Jinkes de Jong: „Het aardige van deze combinatie is dat twee, zeer verschillende ge loofsopvattingen, katholicisme en calvinisme, met elkaar in verband worden gebracht (in Dordrecht werd in de 17 de eeuw een vermaard geworden kerksynode gehouden, die re sulteerde in o.m. nogal wat theologische dogmatiek én de Nederlandse Statenvertaling van de Bijbel. Termen als Dordtsche leer en Dordtsche va deren verwezen in zekere gods dienstige kringen naar een niet te veranderen theologie)." De tegenstelling die de ver gelijking tussen Rome en Dordt oplevert is volgens mr. Jinkes de Jong dat in Rome de theologie wordt verdrongen door de kerk en dat in Dordt de theologie voorop staat, maar dan op een voor rekkelijken 'niet te pruimen' wijze. Met an dere woorden: het Rome-deel past bij de opvattingen van de kerkelijk-preciezen en het Dordt-deel bij die van de ker- ke/i/7c-rekkelijken. Hoewel dit alles niet be paald mijn terrein is, üjkt mij een andere interpretatie ook mogelijk, namelijk dat in het gezegde helemaal geen tegen stelling aan het licht komt en dat Rome en Dordt juist over één kam worden geschoren: waar de theologische discussie hoogtij viert en de geloofswet- ten worden afgekondigd, ko men God en de mensen al te gemakkelijk op de tocht te staan. Intussen zit de goede stad Dordrecht er maar mee. iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiri= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag Van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door onze redactie buitenland IN de buitenlandse poli tiek wegen economische belangen zwaarder dan de rechten van de mens. Onderzoekers van vijf Nederlandse universi teiten hebben elf buiten lands-politieke kwesties onderzocht die de afge lopen jaren de aandacht hebben getrokken. Zij komen tot de conclusie dat indien sprake was van een botsing tussen economi sche en andere belangen (bij voorbeeld eerbiediging van de mensenrechten) in alle ge vallen de economische belan gen het grootste gewicht werd toegekend. Dit is voornamelijk een ge volg van het feit dat econo mische belangengroepen op talrijke manieren, formeel en informeel, toegang hebben tot de diverse ministeries, in het bijzonder het ministerie van Economische Zaken. Bij de besluitvorming wordt met economische belangen reke ning gehouden in een mate die door andere belangen groepen niet wordt bereikt. Economische belangen wor den bovendien al in een zeer vroeg stadium in de besluit vorming betrokken. De voorzitter van de werk groep die de studie heeft ver richt, dr Ph. Everts, meent tevens dat het wereldbeeld van de hoge ambtenaren die het beleid voorbereiden en uitvoeren, grote overeen komst vertoont met dat van de woordvoerders en leiders van het bedrijfsleven die, wanneer economische belan gen op het spel staan, vaak ook de vakbeweging aan hun zijde vinden. Weliswaar zijn de ambte naren van het ministerie van Buitenlandse Zaken over het algemeen geneigd zich te houden aan het democrati sche proces, maar zij benade ren dit proces vrij formeel, zoals het is vervat in wette lijke regels. Dit betekent huns inziens dat het parle ment de enige en authentieke vertegenwoordiger van de volkswil is. Daarom zijn de pogingen van actiegroepen om beleidsvorming te beïn vloeden minder relevant en ook van minder belang. Als voorbeelden van kwes ties waarin de mensenrech ten minder gewicht werd toegekend dan economische belangen noemt de werk groep exportkredietverzeke ring voor Chili in de jaren 73- Ter Beek - foto de stem/johan van gurp 82, het regeringsbeleid wat betreft de aanleg en exploita tie van een gaspijpleiding in Argentinië door Bos Kalis Westminster, en de zoge naamde Argentinië-nota van 1980. Uit deze nota en het parle mentaire debat erover bleek, aldus de studiegroep, 'dat de regering economische belan gen niet ondergeschikt wilde maken aan het bevorderen van de mensenrechten, of de bestaande economische be trekkingen voor dit doel wilde aanwenden, ondanks sterke druk vanuit het parle ment en de samenleving'. Toen in Griekenland de kolonels aan het bewind wa ren 'werd de regering er ten slotte van overtuigd bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens een klacht tegen Griekenland in te dienen, en voor uitstoting van Griekenland uit de Raad van Europa te stemmen. Maar de associatie van Grie kenland met de Europese Ge meenschap kwam niet in ge vaar'. De voorstanders van een olie-embargo tegen Zuid- Afrika 'moesten het afleggen tegen hen die de economische betrekkingen wilden hand haven'. 'Economische belangen be hielden ook de overhand over de zorg voor de mensenrech ten' toen Rijnschelde-Ver- olme in 1975 drie corvetten aan de Indonesische marine wilde leveren. Verzet tegen deze levering, geïnspireerd door de Indonesische inval in, en annexatie van Oost-Ti- mor 'heeft wellicht enig suc ces gehad als in aanmerking wordt genomen dat Indone sië geen vervolgopdrachten plaatste'. In het algemeen komt de werkgroep tot de conclusie dat duidelijk gemotiveerde en goed-georganiseerde groepen die tijdig tot actie overgaan en doelstellingen nastreven die niet al te sterk afwijken van de algemeen aanvaarde hoofdlijnen van het beleid, soms aanzienlijke invloed kunnen uitoefenen. Zij moeten dan wel directe toegang hebben tot degenen die de besluiten nemen, be schikken over een achterban die zij kunnen mobiliseren, en steun uit het parlement krijgen. Wanneer het optreden van groepen net niet tot een kabi netscrisis leidde was dit een gevolg van het feit dat het overleven van de regerings coalitie en het voortbestaan van het CDA belangrijker werden geacht dan het vast houden aan bepaalde eisen ten aanzien van de zaak zelf, aldus dr Everts. Als voor beelden noemt hij de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, het invoeren van de neutronenbom bij de NAVO- strijdkrachten, de plaatsing van kruisraketten in Neder land en het afkondigen van een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De werkgroep heeft weinig hulp gekregen van het minis terie van Buitenlandse Za ken. De secretaris-generaal, aldus dr Everts, weigerde in zage te geven in documenten die de onderzoekers van be lang achtten, en verbood in een oekaze zijn ambtenaren medewerking aan het onder zoek. De voorzitter van de Tweede Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken Re- lus ter Beek suggereert dat het instrument dat de Tweede Kamer ter beschik king staat om het beleid te controleren zou moeten wor den onderzocht. Het be staande instrument is zijns inziens zo overbelast, dat het democratische functioneren in gevaar dreigt te komen. Om de thans onbevredi gende controle op de buiten land-politieke samenwer king van de EG-landen te verbeteren, zou de Bijzonder Kamercomissie die nagaat hoe de werkwijze kan wor den verbeterd de oprichting voor een commissie voor EG- zaken kunnen voorstellen. Door onze redactie buitenland DE nieuwe laag gras over het graf van Jerzy Popieluszko, de priester die een jaar geleden door veiligheidsagenten werd vermoord, is sym bolisch voor de nage dachtenis aan de man die waarschijnlijk Po- lens volgende heilige zal worden. Net als eerdere opstandige priesters heeft hij bewezen zowel bij leven als bij dood een voortdurende, en voor de autoriteiten lastige, invloed te blijven uitoefenen. Open lijk gehaat door de autoritei ten wegens zijn oppositie te gen het communisme, blijft de opstandige geest van Po pieluszko het bewind achter volgen. De moord op 19 oktober 1984 verbijsterde de overwe gend katholieke bevolking van Polen en de gevolgen zijn nog steeds te bespeuren bin nen de katholieke Kerk, de regering en de communisti sche partij. Popieluszko's dood veroorzaakte een ver killing in de betrekkingen tussen de autoriteiten en de Kerk. Maar ook de door Polen nagestreefde toenadering met het Westen in het post- solidatiteit tijdperk liep ern stige schade op. Binnen de partijleiding leidde deze af faire tot de val van Miroslaw Milewski, lid van het Polit buro belast met veiligheids zaken. Popieluszko's graf bij de st. Stanislawkerk in een buiten wijk van Warschau is een bedevaartsoord geworden voor katholieken en aanhan gers van het verboden vak verbond Solidariteit, wiens idealen de priester in vurige preken ondersteunde. Kort na de afkondiging van de staat van beleg in Po len begon Popieluszko in zijn parochiekerk maandelijkse een 'Mis voor het vaderland' op te dragen. De missen wer den bijgewoond door duizen den aanhangers. Na zijn dood is er geen einde gekomen aan deze traditie en Popieluszko's Duizenden Polen bezochten afgelopen weekeinde het graf van Popieluszko. - foto ap graf wordt door honderdui- land bezocht. zenden Polen uit het hele Popieluszko, een boeren zoon afkomstig uit het noordoosten van Polen, was 37 jaar toen hij stierf. Hij was een jongensachtige man, wiens fragiele postuur en zachtmoedigheid onder in timi sterk contrasteerden met zijn passie en charisma op de preekstoel. Zijn greep op voorstellingsvermogen van de gelovigen en de we tenschap dat hij een persoon lij k favoriet was van paus Paulus II hebben ertoe geleid dat in Polen wordt aange drongen op een spoedige za ligverklaring als eerste stap op weg naar een heilig verklaring. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban heeft de scherp contrasterende opvatting van de Poolse autoriteiten over Popieluszko waarschijnlijk het beste onder woorden ge bracht. In een onder pseudo- nomien geschreven artikel, kort voor de moord, noemde Urban de priester 'een be zield politiek fanaticus, de Savonarola van het anti- communisme'. ECHTE taalkunstenaars zullen het nooit worden, al thans: verreweg de meeste politici niet. Dat blijkt vooral tijdens zo'n weekje algemeen beschouwen, toch ook voor de fractieleiders het politieke hoogtepunt van het jaar. Zeker vorige week waren de debatten zo slaap verwekkend, dat staatsse cretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) be slist niet de enige was die pas weer tot het parlemen taire gebeuren terugkeerde, toen hij - zalig weggedom meld - tamelijk hard met zijn hoofd tegen de muur kwakte. Wat te denken van dit ci taat? Het is van Wagenaar, het afgescheiden RPF-lid. 'Meer dan eens', aldus deze staatsman in zijn politiek oordeel over het kabinetsbe leid, 'hebben we het be treurd, dat de overheid met de lamp van haar politieke visie wel het pad voor de voeten bescheen, maar daarbij weinig licht vooruit wierp naar het einde van de bezuinigingstunnel. Zo wordt inderdaad struikelen tegengegaan, maar het is niet zo vreemd dat met name de zwakkeren in de samenleving desondanks bevreesd naar het duister blijven staren'. Dit was dus beeldspraak. Je kunt ook, om aandacht te trekken, een goed-ge- plaatste grap in je tekst ver werken. Zoals Engwirda (D'66), sprekend over de stagnerende bodemsanering, deed: 'Van echt schoonma ken is nauwelijks sprake, en als minister Winsemius vindt dat alle vervuilde plaatsen in Nederland zorg vuldig moeten worden inge pakt, had hij beter de kun stenaar Christo kunnen hu ren'. Sommige toehoorders lo pen nóg met geforceerde kaakspieren rond. Maar wie won nu de eer ste prijs? Dat was toch weer De Vries (CDA). Hij refereerde uitvoerig aan de ruim 500 miljoen gul den die Ontwikkelingssa menwerking er volgend jaar op kasbasis bij krijgt, en zei toen: 'Al vóór hij zijn appen dix kwijtraakte, moet dat een rib uit het lijf van de minister van Financiën zijn geweest. Wij zijn hem èn de minister van Ontwikke lingssamenwerking die de operatie verricht heeft, daarvoor erkentelij k'. De Vries bouwde, precies zoals Wim Kan in zijn beste jaren, een ruime lachpauze in. Om - toen die overbodig bleek - met een hulpeloze en ook wat verongelijkte blik zijn verhaal te hervatten. Politicus: het blijft een ondankbaar vak. 'DE werkloosheid blijft slechts op papier gelijk, en papier heeft meer geduld dan mensen die werk zoe ken'. (PvdA-fractieleider Uyl) Den IN het CDA staat het feno meen van de sociale controle hoog aangeschreven. Objec tief gezien is het een mooie term voor het op de vingers kijken van collega's. Positie ver uitgelegd is het ook te zien als een uiting van soli dariteit, waarmee partijge noten voor fouten worden behoed. Eén van de gevoeligste onderwerpen afgelopen week was de kwestie van de euthanasie. CDA en WD zijn het met elkaar daarover flink oneens. Maar ook bin nen de CDA-fractie lopen de meningen nogal uiteen. Grootste probleem in zo'n situatie is de nauwelijks te stuiten nieuwsgierigheid van de gespecialiseerde journalistiek, die alles op al les zet de verschillen van in zicht bloot te leggen. En daarvoor natuurlijk een in tens beroep doet op de frac tiespecialisten, die zich juist dan in een sterk toenemende sociale controle mogen ver heugen. Toen dan ook afgelopen week een aantal journalis ten de CDA-specialist Borg man probeerde te tempera turen over de stand van de discussie in kabinet en frac tie, schoot als uit het niets ineens minister Brinkman gebeuren in de politieke arena te volgen. Maar bote ren deed het ook met de vo rige kabinetten lang niet al tijd, zo blijkt uit een lang verzwegen anecdote over een aanvaring tussen oud- premier Van Agt en oud- MHP-voorzitter Schalie. Samen met zijn ex-colle ga's Wim Kok (FNV) en Harm van der Meulen (in de nadagen van zijn voorzitter schap van het CNV) deed Schalie - die toen vanwege de belastingen naar België was uitgeweken - de resi dentie aan voor een gesprek met de oud-premier. Om beurten staken ze hun verhaal af, waarbij Schalie zijn inbreng beperkte tot een niet mis te verstane scheld partij op het Nederlandse belastingstelsel. Op zijn beurt beantwoordde Van Agt de betogen van eerst Kok, daarna Van der Meu len. Om zich vervolgens tot Schalie te wenden, die hij toebeet: 'Met een Belg praat ik niet over het Nederlandse belastingstelsel'. Borgman ..solidariteit. - foto's de stem/johan van gurp (voor het CDA de eerstver antwoordelijke in het kabi net) te voorschijn. Niet dat de jonge bewindsman zich in de discussie mengde; hij kwam slechts 'en passant even luisteren. Die truc had hij niet van zichzelf, want eerder had de minister zich zelf enkele op merkingen over euthanasie verstout. En toen was het zijn collega Braks (Land bouw en Visserij) die hem met een wat flauwe smoes uit het gesprek haalde en hem naar de zittingszaal di rigeerde. In het CDA legt men soms voor eikaars acti viteiten bijzondere aandacht aan de dag. Een heel exclu sieve uiting van solidariteit. DE verwijdering tussen re gering en vakbeweging lijkt deze kabinetsperiode een ongekend hoogtepunt te hebben bereikt, ook al zaten de bondsbestuurders vorige week in gesloten gelederen op de publieke tribune het DE Tweede Kamer staat, na de nu afgesloten algemene politieke en financiële be schouwingen, opnieuw een drukke week te wachten. Vandaag een uitgebreid de bat over de beheersaspecten van de kruisvluchtwapens (de beroemde 'verdrags kwestie'); daarna de begro tingen van Algemene Zaken, het Huis der Koningin, de Hoge Colleges van Staat, Binnenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwer king. Kamervoorzitter Dolman zet er nogal vaart achter, omdat hij in verband met de raads- en Kamerverkiezin gen volgend jaar alle begro tingen vóór het Kerstreces behandeld wil hebben. Behalve de al genoemde onderwerpen komen nog op de agenda voor de Wet op de Inlichtingen- en Veilig heidsdiensten en de omstre den nieuwe subsidieregeling voor de Nationale Commis sie voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssa menwerking (NCO). De Eerste Kamer verga dert deze week niet Eindredactie: Frans Boogaard Door Thom Meens DE wettelijke ophaal- plicht van huisvuil wordt voor steeds meer gemeenten met een groot buitengebied een - te - dure plicht. De we kelijkse ronde die mo menteel gemaakt moet worden om huis aan huis het afval op te ha len, brengt vooral plat telandsgemeenten met veel verspreid liggende bebouwing financieel in de problemen. De lasten worden te hoog omdat huisvuilauto's kilome ters moeten rijden om enkele zakken op te halen. Vaak wordt de rit dan ook nog eens voor niets gemaakt daar veel boeren in buitenge bieden hun eigen afval ver werken, dan wel op de mest hoop laten belanden. Die, al dan niet vergeefse, ritten vormen een fikse lastenver zwaring voor gemeenten en dus ook voor hun burgers. De nood is inmiddels zo hoog gestegen dat de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten VNG onlangs een brief stuurde naar minister Winsemius (Milieubeheer) waarin gepleit werd voor een versoepeling van de regelge ving op dit gebied. De VNG sluit zich daarmee aan bij een lange rij van (plattelands) gemeenten die nu nog bij wet verplicht zijn eenmaal per week de gang langs de deuren en erf-af- scheidingen te maken. Alleen in heel. speciale ge vallen kunnen Gedeputeerde Staten, in het belang van een' doelmatige inzameling, vrij stelling van die plicht verle nen, mits dat niet ten koste gaat van de volksgezondheid. Die mogelijkheid bestaat sinds de invoering van de af valstoffenwet in 1979. De eer ste jaren werd daarvan vrij vaak gebruik gemaakt. In grote delen van het land kre gen gemeenten met een bui tengebied toestemming om de ophaalfrequentie terug te brengen naar, of te houden op, eens per veertien dagen. Daaraan is door minister Gardeniers in 1982 paal en perk gesteld. Ze was bang dat de volksgezondheid in gevaar zou komen als gevolg van een te soepele toepassing van de regels. Te lang bewaard huisvuil trekt immers ratten en ander ongedierte aan. Gardeniers bepaalde dat er alleen ontheffing verleend mocht worden in heel spe ciale gevallen (bijvoorbeeld voor één woning op kilome ters afstand, slechts bereik baar over een hobbelig zand pad). De missive was duidelijk: slechts indien de doelmatig heid In gevaar komt, mag nog afgeweken worden van de regel. Kostenoverwegin gen mogen daarbij geen (overheersende) rol spelen. Vanaf dat moment is er een stormloop ontstaan op de Kroon. Tal van gemeenten die bij Gedeputeerde Staten bot vingen, probeerden daar alsnog een ontheffing van de ophaalplicht te krijgen. Tot nog toe zijn bijna al die beroepen vergeefs geweest De Kroonjurisprudentie liegt er wat dat betreft niet om, terwijl tal van gemeenten toch met cijfers kunnen aan tonen dat er in buitengebie den veel minder afval wordt aangeboden per voordeur dan in stedelijke gebieden Dat kan vaak meer dan de helft schelen. Wat de VNG betreft moet de minister de regels zodanig bijstellen dat gemeenten ont heffing van de wekelijkse ophaalplicht kunnen krijgen' als de bevolking tussentijds zijn afval elders kan aanbie den, bijvoorbeeld bij e®1 stortplaats. Een tweede mogelijkheid is de plaatsing van contai ners op strategische punten in grote buitengebieden. W' woners kunnen dan zonder a' teveel moeite hun overtoil's afval kwijt, zonder dat dat de gemeente op hoge kosten jaagt. Maar om dat te bereiken 'S een versoepeling van de wet geving nodig. En die is inder tijd juist aangescherpt oW tijdelijke opslag van afval te voorkomen. ENSCHEDE (ANP) - Het dc Nederland onlangs aang koehte patriot- luchtverded eingssysteem lijkt, na eni technische aanpassingen, ee belangrijke rol te kunnen s len in een Europese com nent van het AmeriUaa Star Wars-programma (SDI). Door de aanpassing van m name de software van de wa pengeleidingscomputer zal h~ raketsysteem zeer waar schijnlijk in staat zijn d kernkoppen van de Russisc" korte- en middellange af standsraketten (SS-20, SS-2 SS-22 en SS-23) te onderschep pen. Dit is één van de conclusi uit een onderzoek van d Technische Hogeschool Twen te, de Rijkuniversiteit i Utrecht, de Vrije Universitei in Amsterdam, de Landbou Hogeschool in Wageningen e de Universiteit van Amster dam. Zij wijzen erop dat ministe De Ruiter van defensie he Europese luchtverdegingssys teem los wil zien van SDI Deze positie is volgens het on derzoek van de universiteiten niet overtuigend, omdat het invoeren van het raketsys teem volgens hen als een ma teriële en politieke steun aan SDI moet worden beschouwd. ETTEN-LEUR (ANP) - CDA- minister Deetman (Onderwijs) heeft felle kritiek geleverd op coalitiepartner WD. „Op al lerlei principiële punten neemt onze coalitiegenoot in de Tweede Kamer afstand van bet CDA en verbindt zich met links," constateerde Deetman tijdens een politieke bijeen komst in Etten-Leur. Als de WD het niet hele maal eens is met de CDA-lijn is dat geen vrijbrief om zaken tot vrije kwestie uit te roepen. „Toch zien wij hoe bij diep we zenlijke onderwerpen als de euthanasiekwestie, de Wet Gelijke Behandeling of het mediabeleid de WD elders haar heil denkt te mogen zoe ken," aldus Deetman. Volgens de minister moet het CDA niet regeren om de pijn voor de WD op te vangen bij sociale en financiële pro blemen en om vervolgens bij principiële niet-materiële be leidszaken aan de kant gezet te worden. Afspraken over de welover wogen en gemeenschappelijke aanpak in de coalitie op zulke, hoogst gevoelige, punten als de media, de vrijheid van onder wijs, de euthanasie en de anti discriminatiewetgeving horen door beide partijen uitgevoerd te worden, ook door de VVD, meent de minister van onder wijs. ZEVEN PROCENT van de jonge school als analfabeten. Vele kind< geen eenvoudig briefje schrijver ziekte geworden. Tienduizenden reet aan de slag kunnen gaan als gestemd zou zijn op de behoefter 'Vrijheid, blijheid' zegt het spr duizenden jonge mannen en vroi het onderwijs met de prestatieg rechte catastrofe te zijn uitgelope den van een onderwijsvernieuwi overdracht van specifieke (vak)k mene vorming volgens de wazig 'zeg maar Piet' als het summun schouwen. Tijdens hun schooltijd lijkheden en vrijheden, die velen men zij nu het leger van de niet die door een ontoereikende bero kunnen komen. Op de vorige week in Breda ge send openhartig over het proble vertegenwoordigers van het bedr derlijk, want de industrie wordt, Vln9. bijna dagelijks geconfrontei ven dat er, bij een aanbod van voor duizenden vacatures geen vinden zijn. Dit tekort aan gesch middels dusdanige vormen te hel striële bedrijvigheid er door wordt Visser, de voorzitter van de Ind pleidooi voor een 'geweldige inh; onderwijs' algemene bijval. And ex-Shell-topman Wagner riep de n|et te wachten tot er allerlei nieu r|ng van het (beroeps)onderwijs z overgestructureerd' - maar infc bedrijf te beginnen. Tekenend voc was Wagner's advies om bij de he peleide jongeren machines te gel weekeinde niet gebruikt worden, stekende vakmensen aan, die te sioen gestuurd worden'. Er wordt in Nederland - en niet yeklaagd, dat er bij de bestrijding 'Resultaten worden geboekt. Nu cieel onhaalbaar dan wel technisc 9ebleken, lijkt de tijd gekomen om 3n zakelijk denkende praklijkmer p'iven we niet langer steken in ide n bijscholing maar komt er van o beroepsonderwijs op gang, die e mogelijkheden van werkzoekende or'|Nev<in

de Stem | 1985 | | pagina 2