Willem Ruis op de renbaan B. B. King: rijpheid en intense swing Boy Edgar Prijs voor Ernst Reijseger VS over Woe DINSDAG 22 OKTOBER 1985 T2 DINSDAG 22 OKTOBER BUSSUM, de Brink laan, nummer 150, in de herfst. Een huis uit het verleden, niet zonder fantasie neergezet, wat van de weg af. Bomen en planten in de tuin krijgen alle ruimte. Reijseger in 6Beeldspraak9 Klassiek Onvergelij kbaar Publiciteit Meer werk STERRENSHOW SAMEN MET PAARDENKOERSEN NEDERLAND 2 BOBBY WOMACK Chris Isaak Suske en Wiske: msoni 'Bis. dppie Happie en „Ik kan absoluut niet zonder breiwerk tv kijken. Dan heb ik het gevoel dat ik niks zit te doen" Leonle Sazlas, tv-presentatrlce Ernst Reijseger, morgenavond op tv te zien in 'Beeldspraak'. - FOTO ARCHIEF DE STEM Door Jan Bik De takken van een fraaie lariks belemmeren een rechtstreekse gang naar de voordeur. „Ik ga daar bin nenkort wat aan doen", zegt de bewoner van het pand, Ernst Reijseger, musicus, 30 jaar en kersverse winnaar van de Boy Edgar Prijs 1985, de grote Nederlandse prijs voor jazz en geïmprovi seerde muziek. Dat kan nog wel even du ren. Ernst Reijseger heeft het druk. „De laatste maan den is het een gekte ge weest." Optredens, zijn werk als bestuurslid en lid van de programmaraad van de Stichting Jazz Geïmprovi seerde Muziek in Nederland, een tournee naar de Ver enigde Staten en Canada. Een reis van drieënhalve week. „Ik ben vorige week teruggekomen. Zeven optre dens gehad, heel wat musici ontmoet, aardig wat gezien. Ik was daar op uitnodiging van slagwerker Gerry He mingway, met wie ik duo concerten heb gegeven. Soms was ook trombonist Ray Anderson van de partij. En we hebben opnamen ge maakt voor een plaat. We hebben daar met de auto gereisd, van New York naar Toronto, van Toronto naar Montreal. Grote af standen, negenhonderd kilo meter op een dag. De herfst is daar anders dan hier. De esdoorn wordt er rood, prachtig." Langzaam, maar zeker komt de geïmproviseerde muziek in Nederland in de kijker. Een van de voormannen in deze sec tor is Ernst Reijseger, geboren in Naarden, tien jaar terug neergestreken in Bussum. Hij was in het BIM-huis in Amsterdam middelpunt van een feestelijke en muzikale avond, waarop hem de grote prijs van de Nederlandse jazz en geïmproviseerde muziek werd overhandigd. Wie nader met Ernst Reijseger en zijn muziek kennis wil maken, doet er goed aan woensdagavond naar 'Beeldspraak' te kijken, Nederland 2,21.30 uur, dat deze keer aan de geïm proviseerde muziek is gewijd. Twee jazzmusici, naast Ernst Reijseger trombonist Wolter Wierbos, worden gevolgd op enkele repetities en een concert. Daarvan wordt in een programma van een uur, 'Sublieme momenten', verslag gedaan. De film werd gemaakt door Kees Hin en J. Bemlef. 'Je blijft leren in dit werk' Ernst Reijseger speelt cel lo. Een niet veel voorkomend instrument in de jazz-we- reld. „Dat valt mee. Er zijn bij voorbeeld heel wat bas sisten, die ook graag cello spelen. Ik heb een aardige verzameling opnamen van cellisten." Cello, een strijkinstru ment dat in de klassieke muziek een grote rol speelt. „Er is zoveel klassiek reper toire voor cello, dat je daar mee al veel meer dan een muzikantenleven kan vul len." Ernst Reijsegers stap naar de wereld van de jazz en de geïmproviseerde muziek was een stap in een groei proces. Jong al fantaseerde hij veel bij het spelen. Hij laat zich bij zijn muziek niet zelden leiden door klassieke motieven. Op zijn lessenaar staat op deze herfstdag werk van Bach. Een alinea uit het rapport van de jury voor de Boy Ed gar Prijs: „Ernst Reijseger bespeelt de cello met een on gekende vaardigheid en stelt zijn talent en groot vakman schap in dienst van de ver dere ontwikkeling van de improvisatiemuziek. Zijn optredens worden geken merkt door een zichtbaar speelplezier waarmee hij zijn medemuzikanten beïn vloedt. De humor waarmee zijn muzikaal optreden ge paard gaat, de dikwijls zeer verrassende muzikale wen dingen in zijn muziek en zijn onconventioneel gebruik van de cello dragen sterk bij aan de toegankelijkheid van zijn muziek." Speelplezier. „Maar waarom kijk je dan toch zo kwaad als je zit te spelen?" Hij moet dat nog al eens ho ren. „Ik kan niet alles tege lijk. Ik kan niet lachen ep spelen tegelijk." Ernst Reijseger maakt ernst van zijn vak, de mu ziek. Hij is nu zo'n tien jaar hele dagen met muziek be zig. „En ik heb niet zo ont zettend te klagen, zonder nu direct te spreken over de ze kerheid van het bestaan." De positie van improvise rende musici is onvergelijk baar met die van musici in de grote, gesubsidieerde symfonie-orkesten, die een vaste betrekking hebben en pensioenrechten opbouwen. Er is een beroepsvereni ging, die de belangen van improviserende musici be hartigt, de BIM. Er zijn rond driehonderd musici lid van die bond. De Stichting Jazz Geïmproviseerde Muziek in Nederland werkt in overleg met deze bond, het ministe rie van WVC en de Raad voor de Kunst aan verbete ring van de omstandigheden waaronder wordt gewerkt. Maar er is veel minder geld te verdelen dan in de klassieke sector. Er zijn minder professionele podia, de honoraria zijn bescheiden en moeten vaak door mid den van subsidies worden aangevuld. Er zit enige beweging in de situatie. De Stichting Jazz Geïmproviseerde Muziek in Nederland stelt op korte termijn een jazz- consulent aan die zal trach ten het aantal professionele podia uit te breiden en de bestaande een steviger be- staansstructuur te geven. „We moeten stimuleren, niet alleen handhaven. En er kan ook heel wat meer ge beuren op het gebied van publiciteit", zegt Ernst Reij seger. Hij is ook daarom blij met de Boy Edgar Prijs, die hem, maar ook zijn collega's, meer in de belangstelling plaatst. „Met de publieke belang stelling is het heel verschil lend. Ik speel voor zalen met zeven man, maar sta dan plotsklaps voor vijfhonderd man te musiceren. Ik ben er van overtuigd, dat een heel groot publiek onze muziek nog nooit gehoord heeft. Dat ik die prijs won, kwam als een complete ver rassing. Ik had wel eens ge dacht aan de aanmoediging- prijs, die sinds kort is inge steld. Maar aan deze, nee. Het winnen van die prijs houdt wel een hoeveelheid extra huiswerk in. Maar ik hoop dat'ik wat meer werk krijg en dat ook de ensembles, waarvan ik deel uitmaak, wat meer mo gelijkheden krijgen. Ik doe ook solo-concerten, maar dat aantal is aan een be paalde tax gebonden. Die concerten vragen erg veel. Er zijn veel musici, waar mee het goed samenspelen is. Guus Janssen, Arend Nij- enhuis, Sean Begin, Alan Purves, Brankie Douglas, Reinbert cie Leeuw, Anner Bijlsma. Ernst Reijseger be trok dit gezelschap bij de feestelijke prijsuitreiking. „Terecht. Ik heb aan aardig wat muzikanten aardig wat te danken. Je blijft leren in dit werk. Ik heb jong voor de muziek gekozen. Piano, blokluit, cello vanaf mijn achtste. Les van Jan Olivier in Hilver sum, later van Anner Bijls ma. In de eerste klas van de middelbare school was het bingo met de jazz. Ik had vrienden, die me in snel treinvaart op de hoogte brachten van wat er op dat gebied aan de hand was. Ik had al vroeg last van over zicht." De jury kende hem de Boy Edgar Prijs toe voor het ge heel van zijn muzikale acti viteiten en hoopt, dat hij on vermoeibaar zal voortgaan met het stimuleren van mu zikanten, wat de verdere ontwikkeling van de impro visatiemuziek ten goede zal komen. „Ik ben blij, dat ik gezond ben en dat ik kan functione ren zoals ik doe. Eigen stuk ken maken, een zo goed mo gelijke uitvoeringspraktijk vinden, de vorm bedenken, de structuur. Spelen. Dat is spanning en ontspanning te gelijk." jn 'Hier en Nu' wordt (Ned.l - Amerikaanse oordeel over het k tenbesluit. Er worden onder me oud-Life-correspondent in Nede fensie-expert Helmut Sonnefeld tor John Warner. Voorts aanda< van de benzineprijzen. Kenmerl brengt (Ned.2 - 19.37 u.) een rep de afgekondigde noodmaatregel* Willlem Ruis met het renpaard dat naar hem is genoemd. Van onze rtv-redactie DUINDIGT - De Wil lem Ruis Sterrenshow nieuwe stijl, die vol gende week woensdag (30 oktober) start, is dit jaar direct gekoppeld aan paardenraces. FOTO ANP Geldprijzen zijn te win nen aan de hand van uitsla gen van koersen. Maar het betreft hier toch een echte loterij: de deelnemer hoeft absoluut geen verstand van paarden te hebben, de win nende loten worden puur en alleen door het geluk be paald. Het idee voor een nieuwe show is van Willem Ruis zelf afkomstig. Tijdens een be zoek aan het gok-Walhalla Las Vegas in Amerika kreeg Willem het idee dat de har telijke goedkeuring van zijn baas, de VARA verwierf. De show valt voortaan uiteen in drie delen: een quiz met drie koppels kandida ten, een loterij in samenwer king met de Sector Draf- en Rensport en een groot amu- sementsblok met een hoofd rol voor de populaire quiz master. Natuurlijk is het hele gebeuren omringd door veel show en vinden de di recte uitzendingen net als vorig jaar plaats vanuit een circustent. De shows komen om de drie weken. De eerste komt uit Hilversum, waarna vol gen Den Bosch, Zwijndrecht, Utrecht, Breda, Rhenen, Rijswijk, Eindhoven en Leeuwarden. Driemaal drie minuten wordt tijdens de show overgeschakeld naar de Draf- en Renbaan van Hilversum waar dan een speciale paardenkoers wordt gelopen. Het gaat om een compleet rennersveld. de favoriet en de outsider(s) zijn weggehaald zodat de uitslag van de koers abso luut niet te voorspellen is. Vlak voor de races beginnen, krijgen twaalf paarden een letter omgehangen door een notaris. De drie eerste paarden in de eerste race (het trio) vor men zodoende de eerste drie letters in de combinatie van zes letters op een Sterren show-lot. In de tweede race (met nieuwe paarden) ko men twee winnaars uit de bus (een koppel) en dus ook de volgende twee letters. Uit de derde en laatste race komt maar een winnaar te voorschijn die de laatste, winnende letter, draagt. De eerste prijs, een bedrag van 125.000 valt op het lot met alle zes de letters goed. Dan zijn er nog tienduizen den prijzen te winnen van in totaal ƒ2.700.000. Bij twijfel over de aankomst beslist een foto-finish en als twee paar den absoluut gelijk aanko men (dead heat heet zulks in de paardensport) dan komt de notaris weer in actie. Is het weer zo afschuwelijk dat er niet gereden kan worden, dan heeft de VARA nog tien ingeblikte koersen in petto. Ook hier zal de notaris trek ken welke koers uitgezon den wordrn. Dit gaat ook ge beuren bij onverwachte si tuaties als bijvoorbeeld een massale valpartij. Het publiek kan loten ko pen bij alle postkantoren, DA-drogisten, Centra Ver skruideniers en C 1000 voor deelmarkten. De loten kos ten 2.50 per stuk, maar er zijn ook hele boekjes ver krijgbaar. Kandidaten in de circus tent moeten zich weer door een reeks van opdrachten werken. Het publiek bepaalt wie naar de tweede ronde mag. Vijftigduizend gulden zijn weg gelegd voor het kandidatenkoppel in de derde en laatste ronde. Maar net als vorig jaar moeten ze weer de spiraal overleven, een ding dat begint te gillen als je het aanraakt en moet de kandidaat weer naar het begin van de spi raal. Willem Ruis zal op zijn eigen wijze de show-onder- delen aan elkaar praten „Bij een valse start denk ik dat ik wel een paar moppen vertel. Het is uiteindelijk mijn vak om te vullen," al dus Ruis naar wie een ren paard is genoemd. De koer sen lopen mee in de normale totalisator. Onder leiding van Hans Brian begint vanavond een vierwekelijks spelpro- gramma voor middelbare scholieren, waarbij alles om de computer draait. In deze eerste aflevering gaat een team van het Zaanlands Ly ceum uit Zaandam het op nemen tegen een ploeg van bet Amersfoortse Corderius College in een aantal video spelletjes en zelf vervaar digde computerproblemen, die de tegenpartij moet op lossen. In elk team zit ook een bekend artiest of een be kende groep, die aan een vi- deospel meedoen en ook op treden. Vandaag zijn dat de Frank Boeijengroep en BZN. v| [21.20 BZN '85 In Canada In juli van dit jaar verbleef de popgroep BZN in de Ca nadese provincie Ontario en zocht daar indrukwekkende locaties uit als decor voor een aantal liedjes van de nieuwe elpee 'Maid of the Mist'. Tegen de achtergrond van de Niagara Falls, het oude stadje Niagara on the Lake, een pretpark bij To ronto en de streek van Hunstville zingen de Volen- dammers hun meest recente hits. 20.00 Ailemans Recht Mensen, die op de een of an dere manier in juridische moeilijkheden zijn geraakt, kunnen terecht bij het NOS- programma 'Ailemans- ji Recht'. Twee ervaren juris ten behandelen rechtspro blemen om daarmee een groter publiek van dienst te kunnen te zijn. Het pro gramma, dat onder eindred actie staat van Milo Anstadt, werpt zich per keer op een thema, dat betrekking heeft op alledaagse zaken, waar- li B.B. KING'S nieuwste plaat heet 'Six silver strings' en heeft als ondertitel 'B.B. King's 50th Album'. De elpee komt uit in het jaar dat B.B. 60 is geworden, dus alleen al daarom is er sprake van een gedenkwaardig album. B.B. King draait bijna 35 jaar mee als 'recording ar tist' en hij geniet zo'n grote wereldwijde bekendheid, dat hij eerbiedig 'de ambas sadeur van de blues' wordt genoemd. Zijn vanaf North Sea Jazz in Den Haag uitge zonden bijdrage aan Live Aid toonde nog eens haar fijn aan hoe indrukwekkend deze man met zijn onaf scheidelijke gitaar 'Lucille' is. 'Six silver strings' is een jubileumplaat en waar dat bij andere artiesten nog wel eens wil leiden tot compila ties van een paar elpees daar is 'Six silver strings' gewoon een nieuwe plaat. Het zou ook ondoenlijk zijn om vijf tig elpees samen te vatten in een verantwoord historsich overzicht; je zou al gauw op een vijf- of zesdelig album uitkomen. Toch is 'Six silver strings' een monument. De plaat laat horen dat B.B. nog immer middenin de actuele muziek staat. 'Six silver strings' maakt duidelijk dat King geen achterhaalde of uitge rangeerde vedette is, maar een hoogst creatieve muzi kant, die zeker nog toonaan gevend is. Zou bijvoorbeeld de hier boven vermelde historische betekenis van B.B. King niet meespelen, dan nog zou je 'Six silver strings' moeten bestempelen als een van de belangrijkste zwarte platen van dit jaar. B.B. is er moei teloos in geslaagd waarde volle oude ingrediënten te vermengen met heden daagse normen. Daardoor is een swingend geheel ont staan, dat aldoor op hoog ni veau staat en dat grandioze uitschieters heeft in de vorm van de nummers 'My Lucil le', 'Double trouble' en de uiterst krachtige cover van de Wilson Pickett-klassie- ker 'In the midnight hour'. Als ik dit soort platen hóór, kan ik de neiging niet onderdrukken om al die nieuwe bandjes met hun on nozele elpees gewoon links te laten liggen. De rijkdom, rijpheid en onweerstaan bare swing, die deze 'Six sil ver strings' uitstraalt, ver vullen je enerzijds met eer bied, terwijl anderzijds die muzikale waarden de plaat tot een haast tastbare bele venis maken. DEZELFDE gewaarwor ding heb je ook als je naar 'So many rivers', de nieuwe PW SPI ▲AJK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST elpee van Bobby Womack, luistert. Womack draait al zo'n 25 jaar mee in de zwarte muziek, maar ook bij hem valt geen belegenheid of ge routineerde plaatvulling te bespeuren. 'So many rivers' is een soulplaat van het zui verste water en hij laat ho ren dat het genre, mits juist beoefend, nog geen fractie van zijn weldadige gloed heeft verloren. Bobby Womack deed voor het eerst van zich spreken in de omgeving van Sam Cooke. Op Cooke's SAR-la- bel nam Womack met de groep The Valentino's o.a. 'It's all over now' op, dat la ter een van de eerste Stones- hits werd. Via de band van Sam Cooke belandde Wo mack als gitarist in de be faamde Muscle Shoals Stu dios. Hij speelde er op platen van ondermeer Aretha Franklin en Wilson Pickett. Pickett's hits 'I'm a mid night mover' en '6345789' kwamen uit Bobby's pen. Vanaf die tijd maakt Wo mack ook solo-platen en zijn oeuvre kent sterke elpees als 'Comriiunication', 'Facts of life' en 'I don't know what the world is coming to'. Het indrukwekkendst waren echter de platen die Bobby onder de titels 'The poet' en 'The poet II' in '82 en '84 maakte. Die platen laten Womack horen als een ar tiest, die erin geslaagd is nieuwe waarden voor he dendaagse soul hoorbaar te maken. De 'Poet'-platen hebben een zeggingskracht, die bijvoorbeeld ook bij Marvin Gaye te horen was, maar die elders in de soul muziek in de loop der jaren verloren is gegaan. Bobby Womack is dus een indrukwekkende muzikale persoonlijkheid geworden en op een plaat als 'So many rivers' uit zich dat als hart verscheurende, tedere bal lads en funky stukken, die tot in elk hoekje gevuld zijn met niet mis te verstane soul. Als rechtgeaard mu ziekliefhebber kun je niet om een plaat als 'So many rivers' heen. Bobby Womack: ...nieuwe waarden voor hedendaagse SOUl... -FOTO MCA EENS IN de zoveel tijd duiken er talenten op, die meer dan veelbelovend zijn. Meteen al de eerste plaat is een meesterwerk en de pop muziek heeft er zodoende een sterke kracht bij. Dit al les gaat op voor 'Silvertone', de debuutelpee van Chris Isaak. Isaak is erin geslaagd aloude rock and roll-ele- menten te verweven in eenb hedendaags geluid. Ener zijds is er sprake van eerbe toon aan groten als Jerry Lee Lewis, Elvis en Roy Or- bison, anderzijds verrijkt hij het vroegere geluid met he dendaagse opvattingen over tekstschrijven en wat mu ziek moet overbrengen. Anders dan bijvoorbeeld Robert Gordon of Stray Cats, die meer een vroeger geluid copieerden dan dat ze er iets aan toevoegden, speelt Isaak met elementen van vroeger. Al doende maakt hij bijvoorbeeld dui delijk dat er tussen rock and roll en muziek van The Doors maar een heel klein nuanceverschil zit. Chris Isaak heeft als het ware der tig jaar rockmuziek geab sorbeerd en komt nu naar buiten met muzikale waar den die iets tijdloos hebben en die de essentie van rock muziek vormen. Het gaat daarbij niet zozeer om een geluid, maar om een gevoel datje al luisterend krijgt. 'Silvertone' is mede daar door een magnifieke plaat geworden die voortdurend tot de verbeelding spreekt en die door zijn sobere klank gaten laat vallen, waar je als luisteraar zelf iets mee kunt doen. Bovendien is Chris Isaak erin geslaagd 10 num mers te schrijven, die stuk voor stuk het predikaat meesterwerk verdienen. Het moet wel heel gek gaan wil Chris Isaak niet uitgroeien tot een hofleverancier van schitterende songs op het ni veau van een Costello of Hiatt. Marillion, 1 november in Brussel (Vorst). Dire Straits, 24 november in Lei den (Groenoordhal) en 25 novem ber in Brussel (Vorst) Tom Waits, 4 november in Am sterdam (Concertgebouw)5 no vember in Nijmegen (Vereniging) 8 november in Rotterdam (Doe len), 10 november in Utrecht (Vre denburg) en 11 november in Brus sel (Paleis Schone Kunsten) Pogues, 22 oktober in Amsterdam (Paradiso) Hugh Masakela, 25 oktober ft Eindhoven (Effenaar) en 26 okto ber in Rotterdam (Arena) Stanley Jordan, 27 oktober ft Utrecht (Vredenburg) Gary Moore, 16 november in Am sterdam (Edenhal) Miles Davis, 31 oktober in Brussel (Vorst) Keith Jarrett Trio, 1 november in Brussel (Paleis Schone Kunsten) John Cale Band, 6 november ft Gent (Vooruit) Anne Clark Band, 13 november in Antwerpen (Hof ter Lo) Prefab Sprout, 8 december ft Utrecht (Vredenburg) en 9 decem ber in Antwerpen (Hof ter Lo) O MD, INXS, Propaganda, FraDÏ Boeyen, 27 oktober in Rotterdam (Veronica's Rocknight) Loudon Wainwright, 2 november in Utrecht (Vredenburg) Long Ryders, 8 november in Rot terdam (Arena) Fad Gadget, 7 november ft Utrecht (Tivoli) en 8 november ft Nijmegen (Vereeniging) Johnny Copeland en Robert Crifi 9 november in Utrecht (Vreden- burg) Untouchables, 16 november ft Rotterdam (Arena) Simple Minds en Waterboys, 2 en 3 december in Rotterdam (Ahoy) EJm de texede hrveh is de i insiHEPi'no m oe 'Rmmorn BE6omn imiK.no6nama- I MEID TUSSm DE IRSTI6E 6EY/HLEH, 1 SCHRIKT nomm B'J HET JIEfl Y/>n ECn BEKEHDE FibUUR Dt Italiaanse t man MOtiiH iMf PAMES £N W£R£N1 éLAMEN £N SLQVIM küJKT U'S'NAAR ÊÜI1 WAT ZOU U Z£66£N f N JAARTJE Z/N6£M ZITTEN IN DE ÜZOA

de Stem | 1985 | | pagina 16