338) 'FUNEST VOOR Krulbol hielp Eugène Rijckaert uit de put Oud-burgemeester van Sluis overleden Ambtenaren Sluis naar tweelingstad eO elden uzen Diverse belastingen omhoog in Borsele ■ELAND 3 ient VAN ZEELAND Brieven P.F. VAN HOOTEGEM (85) RUIM 40 JAAR BEOEFENAAR VAN DE BOLSPORT Etentje Pintje bier Jeugd Plaatselijk nieuws G roede Oostburg Sluis RT ZEEUWS markten et jeugdorkest De Vliegende erneuzen heeJt J een optreden bejaardente- Biervliet, op verzoek van Welzijn voor Harmonie De ienden neemt tober deel aan irsconcours jn Sasse harnao- uit van de :n die hun mu- eiten tentoon nigszins besla- men, is er vrij een extra repe- de kantine van chool. Het ver ia van De Ver- vermeldt een Straete in de ïsdag 6 novem- van St.-Nico- Gent zaterdag :n zaterdag 30 ilay-in op cam- inschuur. Zon- r geeft de har iet Veronica uit concert in De iwlingbond Sas rte na vier com- e stand op. Deze jende beeld te A. Sartain 185 pe 179, R. Lam- an Overmeeren inck 171. Heren 9, R. Lammens lerman 166, E. i, K. de Roo 164 eve 169, E. Ran- de Clerck 160, I. de Leux 151. Notschaele 143, 141, A. Geer- le Roo 138, A. pins. Teams: punten, Foulli- vogels 10, Pin- Tienponders DINSDAG 22 OKTOBER 1985 T20 PAGINA ZEELAND 4 VW's tegen afsluiting van Zwinkom rerneuzen gaan it omhoog. ie binnenvaart, se tak van de :hap Terneuzen ïdag 28 oktober toor. Terneuzen ire Nederlandse procent verho- iinnenvaart. De iateert van 1 ja- l de prijzen voor ilhavencomplex ir. Het gaat om ir 40 per vier- Finlandweg en de Zevenaarha- 50). ■EM/ DICK DE BOER ate afspraak, een aanspra- :edure kun- an verandert van de ge- lus de Zaan- tiënt een af- met een arts nakomt, dan tter de klant ikening", zegt ïur is ervan jok in Neder- ansprakelijk- n grote kans ft. „Je maakt contractuele Van een onzer verslaggevers RETRANCHEMENT/CADZAND - De VVV's van Retranchement en Dadzand zijn tegen het afsluiten van de Zwinkom. De beide vereni gingen laten dit in brieven aan Gedeputeerde Staten (GS) weten. De Stichting Het Zeeuwse Landschap, beheerder van het natuurgebied Het Zwin, wil deze kom afsluiten voor het publiek. je Zwinkom ligt tussen dijk, juinen en de Zwingeul. Vol lens de stichting kan het ge- jeelte zich ontwikkelen tot een logenaamde primaire duin vallei, iets wat zelden in Ne derland voorkomt. Dat het ge- jied zich zodanig kan ontwik- iclen komt mede doordat als ;evolg van werkzaamheden 'an het waterschap een nieuwe duin is aangestoven. De gemeente Sluis en de dorpsraad van Retranchement hebben reeds laten weten dat ze tegen het afsluiten zijn. Als de Zwinkom niet meer toegan- gelijk is voor het publiek ver dwijnen namelijk enkele luwe waar zonaanbidders bij winderig weer graag ver toeven. De gemeente en de dorpsraad vrezen dat na het afsluiten Het Zwin minder in trek zal zijn bij toeristen. De beide VW's hebben vo rige week, los van elkaar, de brieven gestuurd naar GS. In Retranchement is men van mening dat het afsluiten on aanvaardbaar is voor de plaatselijke bevolking en de recreanten. Volgens secretra- ris A. de Witte vindt de ver eniging dat momenteel genoeg natuurgebied is afgegrendeld. „Als de plannen doorgaan zal Van onze correspondent SLUIS/KNOKKE - Op 85-jarige leeftijd is in het zie kenhuis Onze Lieve Vrouw ter Linde in Knokke (B) de Sluise oud-burgemeester P.F. van Hootegem over leden. De heer Van Hootegem, ge loren op 30 juni 1900 in Kapel- e, was van 1 maart 1920 tot 1 iebruari 1925 ambtenaar op de jemeentesecretarie van Ter neuzen. Vanaf 1 februari 1925 was hij gemeentesecretaris, levens ambtenaar van de bur- ierlijke stand, in Sluis. Op 1 maart 1950 werd de 'eer Van Hootegem benoemd ot burgemeester/secretaris van Sluis. Hoewel op 1 juli 1965 lensioengerechtigd werd hem jevraagd tot de herindeling 'an 1970 het burgemeester schap in Sluis waar te nemen. In de ruim 45 jaar dat de leer Van Hootegem in en voor iluis werkte heeft hij een ge degen stempel op dit aloude Pensstadje gezet. Met name de verwoesting van Sluis in 4 heeft men de daadkracht van hem kunnen ervaren. Hij een der voornaamste per- wen bij de herbouw van Sluis, een herbouw die mede dankzij zijn inzet volgens de oude rooilijnen geschiedde. Sluis dankte hem voor zijn vele werk door hem bij zijn af scheid tot ereburger te benoe men. Ook was de heer Van Hoote gem een der pioniers van het Wit-Gele Kruis Zeeland, waarvan hij jaren bestuurslid is geweest. Voorts had het so ciaal werkvoorzieningsschap in hem een warm pleitbezor ger. Voor zijn vele werk werd de heer Van Hootegem onder scheiden met het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau en kreeg hij de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Bij het ter perse gaan van dit bericht was nog onbekend wanneer de uit vaartdienst zou plaatsvinden. de recreatieve druk op het overige gedeelte nog groter worden. Er vindt dan namelijk een halvering van het Sluise strandgedeelte plaats", zegt hij. „Daar komt ook nog eens bij dat de wandelroute van Knokke-Heist naar het Neder landse strand verdwijnt". De Witte wijst er bovendien op dat in het verleden het Ne derlandse deel van het na tuurgebied afgesloten was tij dens het broedseizoen. „Vijf jaar geleden besloot de stich ting om dat gebied het hele jaar door te sluiten. Door die beslissing is het openbaar ge deelte al flink verminderd. Wij vinden dat er momenteel voldoende natuurgebied is af gesloten", zegt de secretaris. De VW te Cadzand is die zelfde mening toegedaan. „In de Zwinkom broeden geen vo gels en er groeien geen zeld zame planten", zegt voorzitter P. Faas. Hij hoopt dat Het Zeeuwse Landschap op haar voornemen zal terugkomen. Binnenkort zal de Inspectie der Domeinen, eigenaar van het omstreden gebied, een ad vies uitbrengen over het al dan niet afsluiten van de Zw inkom. Bij de inspectie wilde men nog niet vooruitlopen op deze beslissing. Overigens heeft men bij Domeinen al van zijn ontstemming blijk gege ven over een persmededeling van de Stichting Het Zeeuwse Landschap, waaruit valt op te maken dat Domeinen al ak koord zou zijn met het be heersplan van Het Zeeuws Landschap en dus met afslui ting van de Zwinkom voor het publiek. (ADVERTENTIE) Nu is het moment om UW schilderwerk binnen te laten opknappen door een vakmanschilder die maakt tf< een meesterwerk van. En naast z'n vakmanschap brengt hij winterpre- rf„voordeel mee' voor particulieren 50 gulden per man per dag. Voor niet-particulieren 35 gul den per man per dag. Vraag de winterschilder naar de premie- II voorwaarden Publ 'katie van het bedrijfschap schildersbedrijf te rijswijk (z.h.) HONDENBELASTING DRIE PROCENT HOGER Van een onzer verslaggeefsters. HEINKENSZAND - Tijdens de begrotingsvergadering ge meente Borsele op dinsdag 29 oktober in het gemeentehuis te Heinkenszand komen diverse belastingverhogingen aan de orde. De hondenbelasting in de gemeente Borsele zal, als de raad ermee akkoord gaat, per 1 januari met 3 procent wor den verhoogd. Hoewel het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft la ten weten dat een tariefsver hoging tot 10 procent toelaat baar is, wil het college de hon denbelastingstijging toch enigszins beperkt houden. Deze wijziging in toegestane tarieven van het Ministerie werden pas in juli bekend, ter wijl men er bij de aanbevelin gen van de voorjaarsnota, ge meente Borsele, vanuit is ge gaan dat de 3 procent niet overschreden mocht worden en dit percentage ook als zoda nig in de begroting 1986 is ver werkt. De belasting voor één hond wordt door deze tariefs- bijstelling gebracht van 58 gulden in 1985 naar 60 gulden in 1986. De belasting per ken nel wordt verhoogd van 155 gulden per jaar naar 160 gul den in 1986. Tevens wordt tijdens deze begrotingsvergadering de raad gevraagd het voorstel tot vastelling van de volledig her ziene verordening op de hef fing van de onroerend-goed- belasting goed te keuren. De voorstellen tot verhoging van de begraafrechten en woonforensenbelasting in de gemeente Borsele komen ter tafel en de raad zal ondermeer worden gevraagd in te stem men met de meerjarenbegro ting 1986 tot en met 1989. De vergadering begint om 13.30 Van onze correspondent SLUIS - Burgemeester J. Asselbergs, leden van de Sluise gemeenteraad en en kele ambtenaren brengen vergezeld van hun echtge noten het komende week einde een bezoek aan het Duitse Eifelstadje Heim- bach. Hiermee heeft Sluis sinds een tiental jaren een jumeiage. Het is de gewoonte dat in iedere zittingsperiode van de gemeenteraden van beide plaatsen een bezoek aan de partnerstad wordt gebracht. Het laatste bezoek van de Sluizenaars dateert van 1981 en in 1983 waren de Duitse gemeentebestuurders te gast in Sluis. Het Sluise gezelschap ver trekt zaterdagmorgen 26 ok tober om 07.30 uur naar Heimbach, waar het om 11.30 uur in het gemeente huis wordt ontvangen. Na een gezamenlijke lunch wordt een wandeltocht door Heimbach gemaakt, die be sloten wordt met een bezoek aan een 'evergreen-concert' in het gemeenschapscen trum. 's Avonds is er een di ner gevolgd door een gezel lig samenzijn. Zondagsmorgens is er ge legenheid tot kerkbezoek en worden de nieuwe evangeli sche kerk en lagere school bekeken, 's Middags wordt een bezoek gebracht aan de kern Blens. Omstreek 17.00 uur wordt afscheid genomen van de Duitse gastheren en vertrekt de Sluise delegatie naar huis. E. Rijckaert met een zeer oude houten bol. Tegenwoordig worden ze van kunststof gemaakt, waardoor ze steviger zijn - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondente AARDENBURG - Een hartaanval is een ingrijpende gebeurtenis in een mensenleven. Je kan dan bij de pakken neer gaan zitten of proberen een nieuwe levensweg inslaan. Aardenbur ger Eugène Rijckaert (55) kan daar over meepraten, want zo'n zeven jaar geleden werd hij er zelf het slachtoffer van. Op doktersvoorschrift stapte hij uit maar liefst veertien verenigingen tegelijk. Een zware opgave voor een gezelligheidsmens als Rijckaert, die toen in het dagelijkse leven als verte genwoordiger actief was. Er klinkt nog steeds enige spijt in zijn stem als hij op die contactrijke pe riode terugblikt. Toch is hij een tevre den mens, want ginds een jaar of drie verricht hij lichte werzaamheden in bejaardenhuis Coensdike te Aarden burg. Ook in het plaatselijke vereni gingsleven mag hij op een bloeiende periode terugzien, want ook hierin liet de Aardenburger zich niet onbetuigd. „De krulbolsport heeft toen als het ware mijn leven gered", zegt hij. „Van kinds af aan zat het bollen mij in het bloed, want bij ons thuis was dit een ware familiesport. Ik heb voor mijn kleinzoon van anderhalf een mini-bol gemaakt. Zo kan de vijfde generatie ook al wat oefenen". burgse bol-jeugd, die er twee speciale baantjes ter beschikking had. „Op sportief vlak was er in die tijd verder vrijwel niets te beleven", zegt Rijc kaert. „De Duitsers lieten ons met rust en met een glaasje limonade en een bol waren wij de hele middag zoet. Door de komst van de binnenbanen is de jeugd later op het tweede plan terecht geko men. Zij mochten niet alleen het café in en daardoor nam de interesse voor de krulbolsport geleidelijk af bij de jonge ren". Na de oorlog bolden de Aardenbur gers in hoofdzaak op buitenbanen na bij het Ruiterskwartier en aan de Beeckmanstraat. Om deze eeuwenoude folkloristische sport van Franse ori gine voor het nageslacht te bewaren, richtte Eugène Rijckaert in 1965 de Aardenburgse Bolders Club (ABC) op en deze telde weldra zeventig leden. Op zijn initiatief werd in hetzelfde jaar ook de eerste binnenbaan aangelegd, zodat de spelers voortaan ook in de winter hun favoriete sport konden be oefenen. De buitenbaan van café Ma- rijn Lekens op de Markt werd voor dit doel door de leden met plastic overdekt en van een kachel voorzien. Momenteel beoefent Eugène Rijc kaert al 46 jaar de krulbolsport. Dit was voor de tweede wereldoorlog in hoofdzaak een cafégebeuren, waarmee alleen een pintje bier te winnen viel. Alle bolbanen waren buiten naast een café aangelegd. Zodoende kon de jeugd er naar hartelust aan deelnemen. Eigen bollen had men toen niet en dat was toen ook niet nodig, want de zes Aar denburgse café'houders om en nabij het Groene Woud leenden graag hun 10 a 20 bollen aan de bezoekers van hun buitenbanen. „Als vader een maat te kort kwam dan mocht ik wel eens invallen en van de cafébazen mochten de kleine jon gens ook vaak een bolletje rollen. Dus trokken wij er in groepen naar toe. Of 11-jarige leeftijd bolde ik mijn eerste prijs onder de Wilhelminaboom, die toen midden op de Markt stond. Achter de paden werden daar bij feestelijke gelegenheden wel eens vaker bolbanen aangelegd en ik mocht altijd mee als vader ging bollen. Toen hij zeventig werd heb ik hem zijn eerste eigen bol ggeven. Zo ging dat toen". Gedurende de oorlog was café Loe- mantjan vaste stek voor de Aarden- „De lange Miel van Rie uit Eede werd daarop in 1966 onze eerste kam pioen en dat moest gevierd worden. Ik kwam op het idee om voor de toen 92 leden in het café van Lekens een etentje te houden. Wij zouden paling kopen en villen en onze vrouwen zou den ze bakken. Maar deze vissoort bleek weldra te duur. Enige dagen la ter aten wij thuis mosselen. Ik stelde het bestuur voor om de boilers tijdens het feest eens hierop te vergasten". Het mosselmaal viel zodanig goed in de smaak, dat Marijn in 1968 besliste om op bescheiden schaal met de mossel verkoop te starten. Dit werd een succes en weldra moest hij zijn zaak uitbrei den. Rijckaert: „Ik had intussen een hart aanval gekregen en mocht van de dok ter totaal niets meer uitvoeren, dus zei ik mijn werk en de veertien vereni gingen waar ik lid van was, noogedwo- gen vaarwel. Het krulbollen miste ik nog het meest en na een jaar niets doen kon ik het niet meer harden. Ik moest de bolbaan weer op, al was het maar voor vijf minuten. Op de binnenbaan bij Marijn speelde ik samen met vader een korte partij en stilaan elke dag steeds wat langer". „Toen ik op controle moest was de behandelende arts verwonderd over mijn nieuwe gezondheid. Toen heb ik hem bekend dat ik, ondanks zijn ver bod, toch dagelijks bolde. Ik was nog liever op de bolbaan gestorven dan langzaam in mijn luie zetel weg te moeten kwijnen. Zodoende gaf hij me uiteindelijk zijn zegen en nu ben ik sinds drie jaar voorzitter van bolclub De Ware Vrienden". In 1977 werd het clublokaal van ABC, café Lekens, verbouwd tot res taurant en daardoor verloor deze club zijn binnenbanen. „Omdat wij toen net halverwege onze competitie waren, bo den De Ware Vrienden ons enige tijd onderdak in hun clublokaal, café De Zwaan bij Eric de Vreeze. Vanwege het huisvestingsprobleem werd ABC een jaar later echter opgedoekt. Veel ABC- leden stapten over naar De Ware Vrienden en de rest gaf de bolsport op", verklaart Rijckaert. De laatste jaren krijgen de Aarden burgse krulbollers steeds meer concur rentie van de Belgen. „De bolsport was verwaterd doordat het in hoofdzaak een geldkwestie geworden was. Belgen zijn fanatieke spelers, die meestal om geld spelen", meent de heer Rijckaert. Ondanks de goede contacten in ver band met onder andere de zomertro- feebolling (een initiatief van Rijc kaert), met de Belgische boilers Achiel de Pauw en de heer Tresonie uit 1967, worden de laatste tijd steeds meer bol lingen alleen voor Nederlanders ge houden. Toch kent de krulbolsport in Aar denburg vanwege het gebrek aan jeugdspelers een teruggang, in tegen stelling tot IJzendijke en Oostburg, waar een fikse groei aan jonge boilers geconstateerd wordt. Sinds vorig jaar spelen alle Zeeuws-Vlaamse bolclubs gezamenlijk een competitie en gedu rende de recente oude sportenweek in Friesland werd aan overig Nederland gedemonstreerd hoe je moet krulbol len. Door een Belgisch team nota bene! Jammer „Blijkbaar dacht men in Friesland dat deze sport in Nederland niet beoe fend werd. Jammer voor de Zeeuwse krulbollers", verzucht de heer Rijc kaert. „Onze Aardenburgse boilers hebben zelfs nog demonstraties gege ven tijdens de heidefeesten in Ede in Gelderland en in Delft. De Zeeuwse krulbollers krijgen van de gemeente besturen veel medewerking, wat be treft materiaal en medailles. Sinds kort is het nieuwe bolseizoen weer gestart. Op 26 oktober wordt bij Raak tegen Staak in Oostburg de tweede gezamenlijke clubbolling ge houden. „Wie eenmaal de bolmicrobe te pakken heeft, raakt hem nooit meer kwijt", zegt Eugène Rijckaert. Zijn zo nen en kleinzoon hebben ook al de koorts onder de leden, dus dat zit wel snor. Toch hoopt Rijckaert opnieuw de Aardenburgse jeugd voor de bolsport te interesseren. Er ligt nog steeds een buitenbaan op hen te wachten bij het dorpshuis. Wie weet! Koffieochtend - Vanmorgen om 9.45 uur houdt de werk groep Vrouwen voor Vrede een koffieochtend in Groede. Er wordt o.a. gesproken over de laatste Nee-dag en de Ver enigde Naties. Belangstellen den zijn van harte welkom bij Trees Goudsbloem, Molen straat 37 te Groede. PvdA - De PvdA, afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt morgen een ledenverga dering in café Chez René. Deze bijeenkomst zal vooral in het teken staan van het verkie zingsprogramma 1986-1990. Tevens moeten de bestuursle den van het gewest worden herbenoemd en moet de afde ling beslissen over de kandi datenlijst voor de Tweede Ka mer. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Soos - Tijdens de zomermaan den werden in overleg met be trokkenen de wekelijkse bij eenkomsten voor mensen zon der werk in gemeenschaps centrum 't Zoute Vestje tijde lijk onderbroken. Nu is men echter opnieuw gestart en wel elke dinsdagmiddag van twee tot vijf uur. Men kan er te recht voor zo maar een praatje, biljarten, kaarten en sjoelen. Ook kunnen er als daar behoefte aan bestaat, cursussen, excursies, klutsen- dienst en dergelijke worden gehouden. De SJC West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de leiding over deze bijeen komsten. GOES - Plattelandsvrouwen - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland, houdt dinsdag 12 no vember een provinciale stu diedag in De Vroone te Kapel- le-Biezelinge. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Het on derwerp van deze dag is: „Heeft de jeugd nog een toe komst". Na de opening door de presidente mevrouw J.Nijs- sen-Schrier worden er ver schillende inleidingen gehou den. Drs. H. Wubs, medewer ker aan het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum te Hoevelaken en H.v.d.Vinne, direkteur van de scholenge meenschap Groot Stelle te Goes, zijn ondermeer gast sprekers op deze bijeenkomst. GOES - Kleinbedrijf - Het Be stuur van de Stichting Regio naal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf Zeeland houdt morgen (woensdag) een verga dering in Motel Goes. Er moet een nieuwe voorzitter gekozen worden. Gedeputeerde R. Bar- bé houdt verder een inleiding over „Economische aangele genheden in het MKB in de provincie Zeeland". Aanvang 10.15 uur. HEINKENSZAND - Werkbe zoek - Het college van B en W brengt woensdag 13 november een bezoek aan het dorp Hein kenszand. In ontmoetingscen trum de Stenge kan men vanaf 19.30 uur met het college van gedachte gewisseld over di verse zaken (ruimtelijke orde ning en welzijn) die het dorp betreffen. De avond wordt be sloten met een dia-serie over Heinkenszand. Vragen kun nen vooraf schriftelijk worden ingediend, maar moeten voor 30 oktober bij de afdeling ka binet en voorlichting binnen zijn. Op de avond zelf worden deze, met daarop de antwoor den, ter inzage gelegd. MIDDELBURG - KNF - De Zeeuwse Bond KNF organi seert voor zaterdag 26 oktober de nationale federatieve con- certwedstrijd in de Concert en Gehoorzaal, Singelstraat 12 te Middelburg. De wedstrijd be gint om 10.00 uur. Zeeuwse deelnemers zijn de Brassband Apollo uit Domburg en Ons Genoegen uit Vlissingen. AMSTERDAM, 21 okt. - Aard appel termijnmarkt: In Bintje 50mm werden 25 contracten ver handeld voor levering november bij een prijs van ƒ14,30 per 100 kg, voor levering april 103 con tracten tegen ƒ17,70 tot 17,60, als mede 2 contracten voor levering mei tegen ƒ18,80. De stemming was kalm voor november en mei en prijshoudend voor april. ROTTERDAM - Aardappels beurs - Consumptie-aardap pelen, los verladen af bedrijf, in gulden per 100 kg, exclusief btw: klei-aardappelen: bintje 35- 50mm 9,00-10,00. bintje 35-55mm 11,00-11,50. bintje 50mm op waarts 12,50-13,50. bintje 50mm opwaarts (frites) 12,50-13,50. Eigenheimer 35mm opwaars in zakken 24,00-25,00. Zandaardap- pelen: bintje 35-50mm 9,00-9,50. bintje 50mm opwaarts 12,00- 13,00. Exportaardappelen: bintje klei 45mm opwaarts 13,00. Aard- appeluitval, geschikt voor indu strie 7,00-8,00. Voeraardappelen 5,50-7,00. Stemming flauw.

de Stem | 1985 | | pagina 15