mfUNEST VO 6Arts aanklagen als je te lang moet wachten AUTO OVER DE KOP IN GREPPEL Oud-burgeme van Sluis over BESTUUR DRIE AMBACHTEN DRAAGT ALTERNATIEF AAN: Haven- en kadegelden omhoog in Terneuzen DINSDAG 22 OKTOBER 1985 D10T1M VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 31 plNSPAG 22 OKTOBER 1985 TERNEUZEN - Omdat alle argumenten die Gedeputeerde Staten (GS) aanvoeren om het aantal Zeeuwse waterschappen terug te bren gen van zeven tot twee of drie weerlegbaar zijn, dient de algemene vergadering van De Drie Ambachten zich uit te spreken tegen een dergelijke concentratie. Cursus geloofs opvoeding nu ook in Terneuzen Bisschop Ernst op ledendag Vrouwengilde politierapport Tarieven voor ambulance kunnen omlaag Biervliet Sas van Gent J5TR AN CHEMENT/ C ADZAN leadzand zijn tegen het afsluite jingen laten dit in brieven aan G Brieven P.F. VAN HOOTEGEL JURIST MAAKT ZICH STERK VOOR PATIENT Accepteren Afspraak Nota Tóch concentratie, dan wel in één waterschap Van een onzer verslaggevers Maar mocht aan deze 'radicale ingreep' toch niet te ontkomen zijn, dan kan het best maar gepleit worden voor het vormen van één waterschap voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Ook in Terneuzen gaat er een cur sus geloofsopvoeding van start, bedoeld voor ouders van kinderen die de rk ba sisscholen in deze plaats bezoeken. Vandaag (dins dag) krijgen al deze scho lieren een brief mee naar huis, waarin één en ander wordt uiteengezet. De cursus beslaat vijf bijeenkomsten en wordt begeleid door Wiel Hac king, pastor in Terneuzen en door de districts-cate- cheet voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Jan Voeten. Aan de orde komen allerlei vragen die met geloofsop voeding te maken hebben, zoals kinderen en bidden, vragen over de dood en het vervagende normbesef. De bijeenkomsten vin den plaats op de donderda gen 31 oktober en 7, 14, 21 en 28 november, telkens 's ochtends van 9.00 tot 11.00 uur, in het parochie-cen trum naast de Terneuzense Triniteitskerk. Dit schrijft het dagelijks be stuur van De Drie Ambachten in een voorstel aan de alge mene vergadering van het schap, die op 31 oktober een standpunt moet bepalen met betrekking tot het toekomstige Zeeuwse waterschapsbestel. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het provinciaal bestuur zich bij zijn meningsvorming omtrent de toekomstige organisatie van het Zeeuwse water schapsbestel weinig gelegen zal laten liggen aan het oor deel van de Zeeuwse water schappen, dat aan verdere concentratie geen behoefte be staat", aldus het dagelijks be stuur van De Drie Ambachten. „Dat aan de motivering van GS voor een ingrijpende sa menvoeging niet zozeer zake lijke doch veeleer politieke overwegingen ten grondslag lijken te liggen, achten wij be- trpurenswaardie". Uiteraard is het bestuur van De Drie Ambachten reëel ge noeg om te constateren dat de Zeeuwse waterschappen nog zo afwijzend op een verdere concentratie kunnen reageren, maar dat de uiteindelijke be slissing hierover toch geno men wordt door de provincie. Vandaar dat men een alterna- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De provin ciale leden-ontmoetingsdag van het Katholiek Vrouwen gilde Zeeland wordt donder dag 24 oktober gehouden in hotel Rotterdam in Terneuzen. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Op deze ontmoetingsdag, onder het thema 'De vrouw in de geschiedenis van het chris tendom', zijn onder meer bis schop Ernst van Breda en pas toraal werkster mevrouw Lia van de Hemel uit Goes aanwe zig. GOES - Afgelopen weekeinde is een inbraak gepleegd in de woning van de familie H. J. van M. in de Jacob Rogge veenstraat. Men is binnenge komen door de achterdeur te forceren. De videorecorder, een stereo-installatie en een naaimachine werden meege nomen. GOES - Uit een touringcar van Carlier Tours, die gepar keerd stond op een terrein aan de Ringbaan West, werd een videorecorder gestolen. SLUISKIL - Bij een verkeers controle op rijksweg 252 nabij de brug over het kanaal Gent- -Terneuzen, waar momenteel door werkzaamheden in de omgeving een maximum snel heid is ingesteld van 50 kilo meter per uur, is gistermorgen aan 24 automobiloisten een proces verbaal gegeven we gens te hard rijden over dit weggedeelte. De via de rader installatie ter plaatse hoogst- gemeten snelheid bedroeg 101 kilometer. TERNEUZEN - In de nacht van zondag op maandag is in gebroken in een bar aan de Korte Kerkstraat in Terneu zen. Men was binnengedron gen door het vernielen van een ruit aan de zij zij de van het ge bouw. Vermist wordt een geldbedrag van ongeveer 500 gulden uit de kassa en wat geld uit een fooien potje. Ook de bovenverdiepeing vcan het pand werd overhoop gehaald ,doch daaruit wordt wordt niets vermist. Bar-eigenaar W.S. deed daarvan gisteren aangifte bij de gemeentepoli tie te Terneuzen. tief achter de hand heeft. Mocht het dan toch tot een concentratie komen, dan moe ten de drie waterschappen, die nu nog in Zeeuwsch-Vlaande ren opereren, worden samen gevoegd tot één organisatie. „Wij geloven dat van het hui dige waterschapsbeheer in de eigen regio het meest in stand zal blijven en de afstand tus sen bestuur en bestuurden daar het minst geweld zal worden aangedaan door de vorming van één waterschap Zeeuwsch-Vlaanderen". Dat heeft dan echter wel ge volgen voor de tarieven van de waterschapsbelastingen in dit gebied, die nu nog (hemels breed) verschillen. Zo rekent De Drie Ambachten een ver ontreinigingsheffing van ƒ48 per vervuilingseenheid, het Hulster Ambacht 72,50 en het Vrije van Sluis 86. Bij één ta rief voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen zou de heffing uit komen op 60 wat voordelig is voor de inwoners van West en Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren, maar onvoordelig voor die van de Kanaalzone. Eenzelfde verhaal gaat ook op voor het dijkgeschot. Eén Zeeuws- Vlaams tarief zou in het voor deel zijn van het Vrije van Sluis, maar nadelig voor De Drie Ambachten en het Hul ster Ambacht. „Maar dit is dan de conse quentie van de nivellering van de zuiveringslasten, die naar het inzicht van regering en provinciaal bestuur zonodig tot stand moet komen", merkt het dagelijks bestuur van De Drie Ambachten op in het voorstel aan de algemene ver gadering. De auto beldnd.de in de greppel en sloeg over de kop. De peuter die in de auto zat werd eruit geslingerd en moest door de vader ondgr dé auto vandaan worden geKgald, waarna het kind per ambulance naar het ziekenhuis werd vervoerd - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers ZUIDDORPE - Gisteravond om ongeveer 20.05 uur reed bestuurder M. de H. uit Zuiddorpe met zijn personenauto over de Oude Pol- derseweg vanaf Westdorpe in de richting Zuiddorpe. Bij hem in de auto zaten ook zijn echtgenote en 2-jarig kindje. Volgens De H. werd hij plotseling verblind door een' tractor die op het land reed. Hij kwam naast de weg te recht, reed in de greppel en sloeg daar over de kop om zo tot^stilstand te ko men. Hierbij werd zijn 2-jarig kindje uit de auto geslingerd en kwam onder de auto terecht. Het kindje werd door de vader onder de auto vandaan ge haald en later per ambulance naar net St. Elisabeth-ziekenhuis in Sluiskil overgebracht. De echtgenote van De H. liep bij het gebeurde een gebroken bovenarm op. De personenauto was total loss. Dr. Klop uit Axel verleende ter plaatse eerste hulp. De brandweer kwam eveneens nog ter plaatse, maar hoefde niet in actie te komen. TERNEUZEN - De tarieven voor ambulancevervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen in 1986 met 8,40 per rit omlaag. Deze tariefsverlaging is mogelijk door het aanwen den van het batig saldo dat werd gekweekt in 1984. Dit staat te lezen in de be groting 1986 van de Centrale Post Ambulancevervoer Zeeuwsch-Vlaanderen (CPA), die wordt besproken tijdens een vergadering die op 1 no vember om 15.30 uur begint in het Terneuzens gemeentehuis. De ambulancediensten, die over negen ambulances be schikken, rukten vorig jaar in totaal 3.359 keer uit. Daarvan nam Oostburg ruim eenderde voor zijn rekening (1140), ge volgd door Hulst (782), Ter neuzen (823) en Sluiskil (614). In 1984 werd de cursus voor ambulancegeleiders afgeslo ten met schriftelijke en mon delinge examens. Daarmee werd volgens het bestuur van de CPA 'een mijlpaal' bereikt. „Alle ambulance-auto's in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nu bemand met daartoe speciaal opgeleid personeel. Plaatselijk nieuws Ter Walle - Het jeugdorku van harmonie De Vliegen^ Hollander uit Terneuzen heeft donderdagavond een optrede verzorgd in het bej aardend huis Ter Walle te Biervliet. Dit gebeurde op verzoek vat de stichting Welzijn voo, Ouderen. Harmonie - Harmonie d, Vereenigde Vrienden neet zaterdag 26 oktober deel at het KNF-naj aarsconcours 1 Middelburg. De Sasse harmof nie maakt deel uit van de J totaal 13 korpsen die hun mul zikale kwaliteiten tentooi spreiden. Om enigszins gen ten ijs te komen, is er vrij.l dag 25 oktober een extra repel titie ingelast in de kantine varl de Nijverheidsschool. HetveiJ dere programma van De Ver f eende Vrienden vermeldt concert in De Straete in dl Zandstaat woensdag 6 novertl ber, de intocht van St.-Nico-I laas in Sas van Gent zaterd 16 november en zaterdag november een play-in op eaitl ping De Pannenschuur. Zonf dag 8 december geeft de hail monie samen met Veronica nl Zuidzande een concert in D| Speye. Bowling - Bowlingbond van Gent maakte na vier co petitieweken de stand op. Di geeft het volgende beeld zien: Heren A: A. Sartain 15 pins, U. Verslijpe 179, R. Lat mens 176, R. van Overmeer 173, W. Dijsselinck 171. Hen, B: K. Caluwé 169, R. Lamme® 168, F. Temmerman 166,1 Ranschaert 164, K. de Roo If. Dames A: E. Neve 169, E. Rat schaert 168, M. de Clerck li Y. Saey 153, E. de Leux lï;l Dames B: M. Notschaele 1{| R. Dijsselinck 141, A. Geel lings 139, S. de Roo 138, i| Kersbulck 122 pins. Teams! Azijnhalzen 13 punten, Foullif ners 10, Speelvogels 10, Pir.L knokkers 9, Tienponders 3 punten. IWV's fsluit an Z Van een o De Stichting Het Zeeuwse Landsch Zwin, wil deze kom afsluiten voor het bij winderi toeven. De dorpsraad afsluiten H trek zal zijn De Zwinkom ligt tussen dijk, 'duinen en de Zwingeul. Vol gens de stichting kan het ge deelte zich ontwikkelen tot een [zogenaamde primaire duin vallei, iets wat zelden in Ne derland voorkomt. Dat het ge bied zich zodanig kan ontwik kelen komt mede doordat als gevolg van werkzaamheden van het waterschap een [nieuwe duin is aangestoven. De gemeente Sluis en de dorpsraad van Retranchement hebben reeds laten weten dat ze tegen het afsluiten zijn. Als de Zwinkom niet meer toegan gelij k is voor het publiek ver- I dwijnen namelijk enkele luwe plekjes waar zonaanbidders De beide rige week, brieven ges Retranche mening dat aanvaardba plaatselijke recreanten, ris A. de eniging dat natuurgebi' „Als de pla TERNEUZEN - De haven- en kadegelden in Terneuzen met ingang van 1 januari 1986 met zo'n 3,5 procent omhoog. Een uitzondering zal worden gemaakt voor de binnenvaan| gezien de slechte economische positie vandeze tak van scheepvaart. Dit stelt het dagelijks bestuur van het Havenschap Temeuzel althans voor aan de raad van bestuur, die maandag 28 oktobetl vergadert in het Terneuzense havenschapskantoor. Terneuzerl volgt met deze voorstellen het beleid van de andere Nederland;! zeehavens, die eveneens de havengelden met 3,5 procent verhol gen en daarbij een uitzondering maken voor de binnenvaart. Dol laatste verhoging van de haven- en kadegelden dateert van lja-J nuari van dit jaar. Tevens wordt de raad van bestuur voorgesteld de prijzenvo de nog onverkochte industriegrond in het kanaalhavencomplal te verlagen met een tientje per vierkante meter. Het gaat el tien hectare aan de Noorwegenweg, die nu voor 40 per vier-l kante meter weg mag, twaalf hectare tussen de Finlandweg etf de Zweden weg (nu 45), twintig hectare achter de Zevenaarhaj ven 50) en een halve ha in Terneuzen-Noord 50 Van onze correspondent SLUIS/KNOKKE - Op 85-jarige leeft kenhuis Onze Lieve Vrouw ter Lind de Sluise oud-burgemeester P.F. van leden. Door Walter Devenijns Wachtkamers in Ziekenhui zen. Voor veel mensen een gruwel. Ziek zijn is niet leuk, wachten al helemaal niet. In de wachtkamer hangt een ziekenhuis geurtje, mensen zitten on deruitgezakt in hun stoelen. Om de verveling te verdrij ven, bladeren ze door oude beduimelde tijdschriften. Een afspraak maken met een geneesheer of kliniek wil nog niet zeggen dat de patiënt snel geholpen wordt. De jurist mr. J. Stolker heeft een mogelijkheid gevonden om hierin verandering in te brengen. De wetenschappelijk me dewerker van de afdeling Burgerlijk Recht aan de Universiteit van Leiden heeft onlangs onderzocht of patiënten een schadevergoe ding kunnen eisen als ze, on danks een afspraak, toch nog moeten wachten. Vol gens Stolker kan de patiënt die langer dan twintig mi nuten wacht de dokter aan klagen voor vergoeding van de verloren tijd. Vooral per sonen met een baan kunnen met een aansprakelijkheids- procedure succes hebben. In Duitsland werd on langs een internist veroor deeld om een zakenman een schadevergoeding te betalen van vijfenzeventig Duitse mark. Voor elke minuut die de zakenman langer wachtte dan wat hij en de geneesheer hadden afge sproken, betaalde de genees heer een mark. Een vergoe ding voor de verloren tijd, die overigens altijd moeilijk in geld uit is te drukken. De Consumentenbond er gert zich groen en geel aan de te lange wachttijden bij de poliklinieken. Volgens een woordvoerster hebben de meeste gezondheidsin stanties meer aandacht ge kregen voor het zitvlees van de patiënt in de wachtka mer. Maar veranderen ge beurt er eigenlijk nog maar weinig. Een voorbeeld is de saaie wachtkamer van de polikli niek in het Bredase St. Igna- tiusziekenhuis. Op een arm zalige bank zit mevrouw M. Dooms met haar zoontje uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij kwam speciaal om haar zoontje in het Ignatius te la ten behandelen. Haar man heeft voor die dag vrij geno men. Om 10.45 moest de fa milie bij de polikiliek zijn. Pas anderhalf uur later in een ongezellige gang annex wachtkamer, konden ze ge holpen worden. De arts had hem toch zijn excuses aangeboden. „Waarschijnlijk heeft de dokter in die tussentijd nog een operatie uitgevoerd", zegt hij gelaten. „Een afspraak is bij ons een afspraak", zegt me vrouw Doorns, „Een kwar tiertje wachten kan ik nog wel, Voor iemand die in de buurt woont is het wachten misschien niet zo erg, maar voor diegenen die ver weg wonen, is het toch wel een probleem." J. Polling uit Etten-Leur verkortte zijn zittijd in de wachtkamer door even een wandelingetje te maken in het ziekenhuis. „Ik moest al om half twaalf aanwezig zijn op de polikliniek. Pas twee uur later was ik aan de beurt. Boos is Polling echter niet. Het hoofd van de polikli niek van het St.-Elisabeth ziekenhuis in Sluiskil geeft toe dat er soms lange wacht tijden zijn. „We proberen er alles aan te doen om het wachten te beperken. Maar soms kunnen de operaties uitlopen of dan zijn er weer spoedgevallen. Ik ben bang dat de patiënt moet accepte ren dat het wachten iets kan uitlopen", aldus het polikli- niekhoofd. Een heel ander beeld biedt, volgens internist Hoy- set, het St. Antonius zieken huis in Oostburg. Hij zegt dat alles redelijk onder con trole is. De patiënt hoeft bijna nooit langer dan 10 minuten te wachten. Twee van de internisten houden zich bezig met de afhande ling van de afspraken. Een andere behandelt intussen de spoedgevallen zodat het werk ongestoord kan door gaan. „Het kan zelfs voorko men dat ik op de patiënten kan wachten", zegt Hoyset. De perikelen rondom de wachtkamer heeft ook al de aandacht van een onder zoeker getrokken. Organisa tie-deskundige J. Vissers van het Nationaal Zieken huis Instituut in Utrecht pu bliceerde een nota 'Wacht tijden poliklinieken' In het *355* - f* De heer Van Hootegem, ge boren op 30 juni 1900 in Kapel- Ie, was van 1 maart 1920 tot 1 februari 1925 ambtenaar op de gemeentesecretarie van Ter neuzen. Vanaf 1 februari 1925 was hij gemeentesecretaris, tevens ambtenaar van de bur gerlijke stand, in Sluis. Op 1 maart 1950 werd de heer Van Hootegem benoemd tot burgemeester/secretaris van Sluis. Hoewel op 1 juli 1965 pensioengerechtigd werd hem gevraagd tot de herindeling an 1970 het burgemeester schap in Sluis waar te nemen. In de ruim 45 jaar dat de heer Van Hootegem in en voor Sluis werkte heeft hij een ge legen stempel op dit aloude grensstadje gezet. Met name a de verwoesting van Sluis in 1944 heeft men de daadkracht van hem kunnen ervaren. Hij was een der voornaamste per sonen bij de herbouw van Sluis, een dankzij zij oude rooil' Sluis dank vele werk d scheid tot e men. Ook was gem een de Wit-Gele waarvan hij is geweest, ciaal werk in hem een ger. Voor zijn heer Van scheiden me in de Orde v; en kreeg hij derscheidin| Pontifice. - gaan van di onbekend v vaartdienst (AD\ Wachten in de wachtkamer. Voor veel patiënten een verspilling van kostbare tijd. onderzoek somt Vissers drie oorzaken op, waarom de af spraken vaak met vertra ging afgehandeld worden. Hij heeft uitgerekend dat patiënten gemiddeld veertig minuten in de wachtkamer zitten. Een van de grootste 'vertragers' is het feit dat artsen zich zelf niet aan de afspraken houden. „Ik denk dat zo'n dertig procent van die veertig minuten af kan gaan als de dokter op tijd begint", zegt Vissers. „De wachttijd kan nog eens met een derde deel ver minderd worden als niet iedere patiënt op hetzelfde uur moet komen. Er worden teveel patiënten in een uur gepropt", aldus de organisa tie-deskundige. De onder brekingen door telefoontjes en andere kleinigheden zijn verantwoordelijk voor het laatste en derde deel van de wachtijd. Vissers denkt dat de arts de telefoontjes best door een secretaresse kan laten afhandelen, uitgezon derd natuurlijk de heel dringende zaken. De dokter moet wat zorg vuldiger omspringen met de tijd van de patiënt, conclu deert Vissers. Consumentvriendelij ker, deze kreet gebruikt H. Brunt, adviseur bij de Per manente Begeleidingscom missie Ziekenhuis Polikli nieken. In zijn dagelijks le ven is hij het hoofd van de polikliniek De Heel in Zaan dam. Brunt is een voorstan der voor het sneller behan delen van de patiënt. „Kijk", vertelt hij, „een afspraak is een contract naar twee kan ten. Het getuigt niet meer van burgerfatsoen dan dat de arts zijn afspraak tegen over de consument na komt." Brunt is dolgelukkig met het feit dat een Duitse inter nist een boete moest betalen - FOTO DE STEM/DICK DE BOES voor een verlate afspraak „Als patiënten een aanspra-1 kelijkheidsprocedure kun- nen starten dan verandert de mentaliteit van de ge* neesheren", aldus de Zaan- j dammer. „Als een patiënt een af spraak maakt met een arts en deze niet nakomt, dan stuurt de dokter de kla» toch ook een rekening", hij. De adviseur is ervan I overtuigd dat ook in Neder land een aansprakelijk heidsproces een grote kans van slagen heeft. „Je maak' tenslotte een contractuele afspraak." nu is het moment om uw schilderm laten opknappen door een vakmanschil er een meesterwerk van. En naast z'n vakmanschap brengt mie voordeel mee. voor particulieren e man per dag. voor niet-particulieren 3 den per man per dag Vraag de winterschilder naar de f voorwaarden pubukatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijs

de Stem | 1985 | | pagina 14