EK DE -IILLEN Scheuring in Britse mijnwerkersbond Arbeidsbureau verhuist. V redesbeweging: demonstratie in Brussel succes Actie FNY-vrouwen tegen afroepcontract Staatssecretaris erkent: wijziging sociale zekerheid niet op tijd klaar binder enoemd REAGAN REDT WESTERS TOPOVERLEG IEUWSOVERZICHT DOODO wnnnnnnnn buitenland S S I N G MAANDAG 21 OKTOBER 1985 =BINNEN-BUITENLAND: PAGINA 3 CNY: eventueel atv met overheidsdwang Laan van Brabant 64 Arbeidsbureau 'Zware averij dreigt voor Zilvervloot' Liberale jongeren voor boycot Zuid-Afrika Luns: diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland in China loopt achter Demonstraties van Duitse vakbeweging Noordse vakbonden beginnen boycot tegen Zuid-Afrika Noordkoreaans spionageschip gezonken Lichte dooi China-Sovjet-Unie Anti-Amerikaanse betoging in Cairo Sikhs in Groot-Brittannië zamelen geld in voor wapens Bomaanslag opgeëist door IRA Botsingen bij vliegveld Tokio Zon en maan f Hoogwater ssadesClubl - 12,14, 22 u. Crimes of pas- ssadesClubll - 12,14, :0 en 22 u. Beethoven's Club III - 12, 8, 20 en 22 u Porky's re- 33Sades Club IV - 12, n 21 u. Passage to India - 13,15,17,19 en 21 u.' academy j - 12,14,16,18. 20 en loker. 12,14.30,16.45,19.10 0 u.King David. >er - 12,14,16,18, 20 The purple rose of CaT- glex Zwart-Huls Vlles 1 .30 u. Desperately see- i.l. Vlles 2 u. The last dragon, len (san, R2.301 len Vlles 3 !2.30 u. The purple rose of .I. ling view to a kill, a.l. brandt levouring waves, ilo Oostende 5 en 20 u. Ran, a.l. E rle Esprit - Dag. van 8 u. (di. gesl.). Olieverf- irijen, aquarellen en ooitekeningen van Johan- illaard jr. (tot 30 okt.) 14.30 u. IfACHT eVIIegher - 15 u. schie- wel de stad met geen genoemd wordt, han- let afval, de stad en de over Frankfurt. In het lm van Frankfurt, waar >rs gesaneerd is, hebben •ote Duitse banken hun tantoren. In zijn testa- bepaalde Fassbinder, die beroemd werd door zijn dat het stuk zijn pre- moest beleven in furt. Tot nu toe zij n er al /ergeefse pogingen ge- het stuk op te voeren, st, maar ook geldgebrek rganisatorische proble- blokkeerden de pogingen fval, de stad en de dood' planken te brengen. keer is het echter me- Ondanks de vloedgolf jrotest en klachten staat :miëre nog steeds voor de ictober op de theater- a van Frankfurt. Dra' ■g Heiko Holefleisch, die afval, de stad en de dood" als een leerstuk over het ;emitisme ziet, heeft de maanden met meer luizend mensen gespro- een poging bezwaren en rstanden uit de weg te Cijapjaoq jnap 'SMU1I10 oaj ajaapeiqaS 'SMUTI nep 'aCpaeeq 'snuif Jfl°" T7 Afgezant van Reagan, John Whitehead, (links) overhan digt premier Craxi de verzoeningsbrief - fotoap Van onze correspondent LONDEN - De militante Britse vakbondsbaas Arthur Scargill en zijn adjudanten hebben zondag hun strategie beraamd voor hun strijd tegen de nieuwe vakvereniging van democratische mijnwerkers (UDM). De toekomst van deze scheurbond is nu verzekerd. Scargills NUM (nationale vakvereniging van mijnwer kers) loopt dan ook het risico van fors ledenverlies. De UDM wordt over zes we ken officieel boven de doop vont gehouden. Zijn stichting werd afgelopen weekeinde bij overweldigende meerderheid van stemmen goedgekeurd door de 28.000 mijnwerkers van Nottinghamshire en de 3.200 mijnwerkers van Zuid- Derbyshire. Verwacht wordt dat ook de 1.500 mijnwerkers van het Noord-Engelse Dur ham vandaag enthousiast zul len toetreden tot de UDM. Dit is een grote overwinning voor Roy Lynk, stichter van de scheurbond, die de democrati sche stemming van afgelopen week voor of tegen het bestaan van de UDM had georgani seerd. Lynk voorspelt dat nog duizenden andere Britse mijn werkers, die de dictatuur van Arthur Scargill beu zijn, zul len overlopen van de NUM naar de UDM. Roy Lynk hoopt trouwens er mettertijd een nieuwe nationale bond van mijnwerkers van te kunnen maken. Hij rekent op erkenning door de Labourpartij en de overkoepelende vakcentrale TUC. Maar deze laatste heeft altijd gezegd, dat zij de UDM nooit zal opnemen in haar or ganisatie. Arthur Scargill, voor wie de uitslag van de stemming een bijzonder bit tere pil is, die hij hoe dan ook zal moeten slikken, spoort de Labourpartij aan het bestaan van Roy Lynks UDM kom pleet te negeren. Volgens Scargill is alleen de NUM de ware vakbond van Britse mijnwerkers. Maar volgens de regering Thatcher is het NUM-schisma een bewijs temeer van het feit dat de mislukte nationale mijnstaking van ruim een jaar de macht en invloed van Scar gills militante bond definitief heeft gekraakt. Italië en V S leggen ruzie bij Van onze correspondent ROME - Tussen Italië en Amerika is alles weer koek en ei. De ruzie die was ontstaan als gevolg van de kaping van de Achille Lauro is bijgelegd. Reagan heeft een aardige brief geschreven aan de Italiaanse premier Bettino Craxi. Daarin geeft 'Ron' aan 'Dear Bettino' hoog op van hun goede persoon lijke betrekkingen en van de traditionele vriendschap tussen de twee landen. Premier Craxi beschouwt deze brief als het 'ontspan nende signaal' dat Italië van Amerika had verwacht om het gerezen geschil uit de wereld te kunnen helpen. Bettino Craxi had als gevolg van de moeilijkheden met Beagan aanvankelijk besloten om deze week niet deel te ne men aan het westers voor overleg in New York ter voor bereiding van Reagans ont moeting met Gorbatsjov. Maar de vriendelijke brief van Rea gan en de speciale verzoening missie van onderminister John Whitehead aan Rome hebben de Italiaanse regering geheel van gedachten doen veranderen. Reagan wijst in de brief ook (of vooral) op de waarde die hij hecht aan Cra- xi's aanwezigheid in New York. De Franse president Mitterand had al eerder afge zegd, en als nu ook Italië ont brak, zou dat topoverleg zijn waarde geheel verliezen. De Italianen haalden zich de woede van 'Washington'op de hals door de manier waarop zij de kapingsaffaire afhan delden. Reagan had zowel de vier kapers als hun twee bege- UTRECHT (ANP) - Voorzitter S. Weidenaar van de Indu strie- en Voedingsbond CNV is voorstander van overheids dwang als het de vakbeweging niet op eigen houtje lukt om met de werkgevers afspraken te maken over verdere verkor ting van de werkweek tot 32 uur. Weidenaar gelooft wel dat de 36-urige werkweek er zal komen. Maar gezien de nega tieve uitlatingen uit het werk geverskamp heeft hij zo zijn twijfels over de vraag of het zonder wettelijke dwang zal lukken met de werkgevers za ken te doen over verdere ar beidstijdverkorting (ATV). leiders, met name superterro rist Abbas, willen hebben. En hij aarzelde niet om daartoe twee keer de Italiaanse souve- reiniteit te schenden. Amerikaanse troepen tra den 'eigenmachtig' op op de Italiaanse Navo-basis Sigo- nella, na de gedwongen lan ding van de Egyptische Boeing met de Palestij nen aan boord. De tweede schending van de Italiaanse souvereiniteit vond plaats toen een Amerikaanse F-14 zonder toestemming de Egyptische Boeing met Abbas aan boord 'begeleidde'op haar vlucht van Sigonella naar Ro me. Deze incidenten leidden tot een afkoeling van de altijd zo 'warme' betrekkingen tussen Italië en Amerika, om niet te zeggen tot een openlijk con flict, voor de eerste keer sinds 1945. Dit was voor de Republi keinse Partij, de meest pro- amerikaanse partij in de Ita liaanse regering, reden om de coalitie van Craxi te verlaten. Hierdoor werd Craxi gedwon gen af te treden. Nu de me ningsverschillen tussen Rea gan en de demissionaire pre mier Craxi dus zijn bijgelegd, vraagt men zich hier in Rome af waarom de regeringscrisis eigenlijk wel nodig was en of de crisis niet andere oorzaken had, van intern-politieke aard. Het einde van de 'vijande lijkheden' tussen Reagan en Craxi heeft de kansen op een snelle oplossing van de Ita liaanse politieke crisis in elk geval sterk vergroot. Terwijl er vorige week nog gesproken werd over de „moeilijkste cri sis in de geschiedenis van de republiek", overheerst in Rome nu het optimisme. Vooral dankzij de 'Dear Betti- no'-brief die 'Ron' Reagan za terdag in Rome heeft laten be zorgen. Niets staat dus meer een herhaling van de regering- Craxi in de weg. Verwacht wordt dan ook dat de presi dent van de republiek, Cossi- ga, vandaag (maandag) de op dracht tot de vorming van een nieuwe regering zal geven aan Bettino Craxi. Craxi mag dan zichzelf opvolgen. (ADVERTENTIE) Met ingang van maandag 28 oktober zit het arbeidsbureau en haar dependance van de Nieuwemarkt (en het uitzendbureau START) op een nieuw adres: De nieuwe telefoonnummers zijn: 01650-60400 arbeidsbureau en 01650-57047 START. De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag 8.30 - 16.30 uur. inschrijven (arbeidsbureau) 8.30 - 12.30 uur. Dp donderdag 24 oktober is het arbeidsbureau van 8.30-12.30 uur alleen open voor inschrij ven. START is die dag gesloten. Op vrijdag 25 oktober is het arbeidsbureau gesloten. START is die dag alleen telefonisch te bereiken. AJ Laan van Brabant 64, Roosendaal, tel.: 01650-60400. Vreedzame betoging in Brussel DEN HAAG (ANP) - Volgens de Consumentenbond dreigt de Zilvervloot-spaarregeling door het kabinet ernstig te worden aangetast nu de mi nister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid een voorstel heeft ingediend om de Zilver vloot aan te passen. De Consumentenbond heeft de Tweede Kamer gevraagd hiermee niet akkoord te gaan. Volgens de bond is de overheid op de verkeerde weg door af te dingen op een regeling die de spaarzin onder jongeren juist moet stimuleren. Van onze correspondent BRUSSEL - Ruim 100.000 mensen namen gisteren in Brussel deel aan de vijfde Belgische anti-rakettende- monstratie in zes jaar tijd. Het aantal deelnemers evenaarde niet het record van oktober 1983, toen meer dan 400.000 mensen betoogden om plaatsing van de kruisraketten in België te voorkomen, maar het bena derde het totaal van de demonstratie op 17 maart van dit jaar, twee dagen nadat de eerste 16 van de 48 kruisraketten in België waren geplaatst. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vrouwengroepen binnen de FNV gaan een half jaar actie voeren tegen afroepcontracten. De actie start op 2 november met het uitspreken van een openbare aanklacht. De voorzitter van de FNV- Voedingsbond Greepje Lubbi maakte dit zaterdag bekend. Vele vrouwen in de lager betaalde banen krijgen bij veel bedrijven geen andere banen aangebonden dan op af roepcontract. Dat betekent dat ze aan het werk moeten op tij - den dat er werk is. Nadeel is dat zij zich altijd beschikbaar moeten houden, dat de duur van het werk van- tevoren niet bekend is, dat zij makkelijk te ontslaan zijn en dat zij vanwege de 'goedkoop te' een bedreiging vormen voor de vaste werknemers in een bedrijf. Volgens Lubbi neemt het aantal afroepcon tracten hand over hand toe. Bezwaar is tevens dat het effect van arbeidstijdverkor ting teniet kan worden gedaan door mensen in te zetten op tijden dat dit het bedrijf uit komt. De vrouwenorganisaties willen dat iedereen een ar beidsovereenkomst krijgt, waarin het aantal uren dat ge werkt wordt en de tijden waarop vastligt. Ruimte zou dan nog zitten in de vrijheid overwerk aan te gaan. De Industrie- en Voedings bond van het CNV wil dat de overheid arbeidstijdverkor ting gaat verplichten, als de vakbonden er niet in slagen een kortere werkweek in de wacht te slepen. Voorzitter Weidenaar laat dit via het bondsblad weten. Tot nu toe moest de vakbeweging niets weten van overheidsingrijpen. Opmerkelijk tijdens de massale, incidentloze tocht door Brussel was het feit dat de deelnemers een week na de verkiezingen, die de regering- Martens onverwacht niet schaadde, zich niet of nauwe lijks tegen de regering keer den. Spandoeken en spreekko ren richtten zich voornamelijk op het ontmantelen van de ra ketten en het voorkomen van plaatsing van de resterende 32 kruisraketten. Hoewel de christelijke werknemersbond ACW, ge lieerd aan de christen-demo- kraten van premier Martens, oficieel aangekondigd had niet aan de demonstratie deel te nemen, manifesteerde het ACW zich wel degelijk temid den van de door socialistische politici aangevoerde, kilome ters lange stoet door het cen trum van Brussel. Grote in druk maakte een groep pries ters en religieuzen, die met een groot wit kruis en bijbeltek sten op borden en spandoeken zwijgend aandacht vroegen voor hun wens tot ontwape ning. Ook de 'Artsen tegen Atoombewapening', die de af gelopen weken de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, namen, luid toegejuicht door het kij kerspubliek, aan de demon stratie deel. De organisatoren spraken na afloop van een groot succes. DORDRECHT (ANP) - De in ternationale federatie van li berale jongerenorganisaties IFLRY heeft zich tijdens haar negende internationale con gres dit weekeinde in Dor drecht uitgesproken voor een totale boycot van Zuid-Afrika. De liberale jongeren hopen dat door een volledige isolering de apartheid in Zuid-Afrika wordt afgeschaft. Het zich sterk maken voor zo'n boycot is één van de acties van de International Federa tion of Liberal and Radical Youth tegen het racisme in de wereld. Tijdens het twee daagse congres, dat vrijdag avond door minister Schoo voor Ontwikkelingssamen werking geopend is, hebben de liberale jongeren tevens kri tiek geuit op het volgens hen intolerante beleid in de Ver enigde Staten jegens de etni sche minderheden. Tijdens een werkbezoek volgend jaar aan de VS wil het bestuur van IFLRY dan ook acties ondernemen. De in Dor drecht bijeengekomen jonge ren uit ruim dertig landen hebben tevens kritiek geuit op de manier waarop in Europa omgegaan wordt met de bui tenlandse werknemers als mede de positie van de Joden in de Sovjet-Unie. Een inten sieve wereldwijd opgezette anti-racismecampagne van de liberale jongeren moet een einde maken aan racisme, zo is de opzet. De Nederlandse liberale jongeren, verenigd in de Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD), zeggen alles behalve gelukkig te zijn met de aangenomen resolutie over Zuid-Afrika. Volgens een woordvoerder zal de JOVD zich dan ook niet neerleggen bij het besluit van de interna tionale federatie. „Een totale boycot van Zuid-Afrika treft de mensen die het toch al zo slecht hebben het hardst", meent de JOVD. „Bovendien heeft een boybot alleen zin als ieder land er aan meedoet." SCHIPHOL (ANP) - De diplo matieke- en consulaire verte genwoordiging van Nederland in China loopt ver achter ver geleken met andere landen. De uitermate kleine ambassades taf - één ambassadeur en drie diplomatieke ambtenaren - is te bescheiden om al haar werkzaamheden in dat land goed te kunnen verrichten. Dat zei mr. J. Luns op Schiphol bij zijn terugkeer van een reis naar China met een door de Euro Americain Investers Group samenge stelde handelsdelegatie. Van onze Haagse redctie DEN HAAG - Ook staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) er kent dat op 1 mei volgend jaar het nieuwe stelsel voor de so ciale zekerheid niet klaar is. Welke datum wel wordt ge haald, wilde De Graaf niet voorspellen. „Zo snel mogelijk na de behandeling van de wetsvoorstellen in de Tweede Kamer", antwoordde hij. De Graaf verwacht, zo zei hij zaterdag voor de Vara-ra- dio, dat dit in februari of maart zal zijn. In elk geval twijfelt hij er niet aan dat het nieuwe stelsel in de Kamer is behandeld vóór de verkiezin gen. De Graaf voelt niets voor het schrappen van de half jaarlijkse korting op de uitke ringen naar 70 van het mini mumloon, zo liet hij weten. Het kabinet heeft dit plan van premier Lubbers ook niet in de wetsvoorstellen verwerkt. Lubbers heeft dit voorstel ge daan om de critici tegemoet te komen. Deze 'verzachting' zou gepaard moeten gaan aan een verkorting van de uitkerings duur met een half jaar voor iedereen. De staatssecretaris wil daar niet aan, omdat dat ten koste zou gaan van de WW-uitke- ring van oudere werklozen. Liever zou hij zien dat deze uitkeringen nog verlengd worden. Volgens CNV-bestuurder Molendijk, tevens lid van de Sociale Verzekeringsraad, kan het nieuwe stelsel nooit -zoals de bedoeling is- met ingang van januari 1987 in het dage lijks leven van kracht zijn. De diverse uitvoeringsorganen zouden veel te weinig tijd heb ben voor de voorbereiding, al dus Molendijk. Demonstratie in Kassei -fotodpa BONN - Ongeveer 600.000 vakbondsleden zijn afgelopen week einde in de bondsrepubliek de straat opgegaan om te protesteren tegen de werkloosheid en de kortingen op de sociale uitkeringen. De demonstraties vormden het hoogtepunt van een actie-week tegen de politiek van de christendemocratisch-liberale coalitie van bondskanselier Helmut Kohl. In Kassei riep voorzitter Ernst Breit van de overkoepelende vakcentrale DGB Kohl op „eindelijk eens een politiek ten gunste van de werknemers te gaan voeren." Hij eiste het einde van de „sociale afbraak." Ongeveer tienduizend demonstranten hoor den Breit in Kassei spreken. Veel groter waren de demonstraties in Dortmund en Stuttgart. In beide steden gingen 100.000 mensen de straat op. Veel mensen waren er ook op de been in München (40.000), Neurenberg (40.000), Hamburg (30.000), Frankfurt (20.000) en Braunschweig (20.000). STOCKHOLM (Reuter) - De vakbonden in de Noordse landen (Scandinavië en IJsland) zijn een boycotactie tegen Zuid-Afrika begonnen die moet leiden sluiting van de Zweedse, Deense, Noorse en Finse markten voor Zuidafrikaanse goederen. De bonden zijn teleurgesteld, omdat hun regeringen slechts bereid bleken beperkte sancties tegen Zuid-Afrika in te stellen. De Finse arbeiders gingen het verst met een blokkade van alle Zuidafrikaanse handel voor onbepaalde tijd. Zij worden in hun actie gesteund door andere vakbonden. De maatregel betekent volgens de Finse anti-apartheidsorganisatie dat Finland volle dig wordt afgesloten voor Zuid-Afrika. In Noorwegen waar de boycot vooral de aanvoer van Zuid afrikaanse groente en fruit zal treffen, weigerden arbeiders de importgoederen uit Zuid-Afrika te behandelen. In Zweden be gonnen havenarbeiders een boycot van Zuidafrikaanse goederen voor een periode van twee maanden. SEOEL (RTR) - Zuid-Korea heeft een Noordkoreaans schip tot zinken gebracht voor de kust van Pusan in het zuidoosten, zo is vernomen van het opperbevel in Seoel. Volgens de Zuidkore- aanse contraspionagedienst moest het schip agenten aan land zetten in het zuiden. Over het lot van de opvarenden werd niets gezegd. Aan Zuidkoreaanse zijde vielen geen slachtoffers. PEKING (AFP) - China en de Sovjetunie hebben in hun zevende ronde van besprekingen over normalisering van de betrekkin gen ook andere internationale problemen besproken, zo staat in een gezamenlijke verklaring die is gepubliceerd in Peking. Opvallend aan het jongste communiqué is vooral dat de toon vriendelijker is dan van vorige, zeiden de waarnemers. Dit past in de lichte dooi die waarneembaar is sinds het aantreden van de nieuwe Sovjetleider Michaïl Gorbatsjov. Maar het is nog te vroeg om te spreken van een doorbraak in het normaliserings proces, zeiden zij CAIRO (RTR/UPI) - In Cairo is het tot botsingen gekomen tus sen de politie en honderden studenten die de uitwijzing eisten van de Israëlische en Amerikaanse ambassadeurs. De politie ge bruikte traangas en de wapenstok om de menigte te verspreiden. De economische faculteit van de Ain Shams-universiteit, waar de demonstratie begon, liep zware schade op door een brand, waarvan de oorzaak onbekend is. Het was de tweede, fel anti-Amerikaanse betoging van studenten binnen enkele dagen. LONDEN (AFP) - In 30 Sikhs-tempels in Groot-Brittannië wor den wekelijks honderdduizenden guldens opgehaald voor de be wapening van militante Sikhs in de Indische deelstaat Punjab. Dit heeft het Britse zondagsblad Sunday Telegraph gemeld. Volgens het blad gaat het om bedragen van tussen de 100.000 en 200.000 pond per week (tussen de ruim 400.000 en 800.000 gul den). Een groot deel van het geld wordt gebruikt voor de aan schaf van lichte wapens, automatische geweren en explosieven. Die worden in Europa op de zwarte markt gekocht en vervol gens geleverd aan 'subversieve elementen' in Punjab. LONDONDERRY (AP) - Het verboden Iers Republikeins Leger (IRA) heeft in boodschappen aan Noordierse persbureaus de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomontploffing in het centrum van Londondery, waarbij vrijdagavond 30 personen licht gewond raakten. De bom, waarin 135 kilo explosieven was verwerkt, was ver stopt in een vrachtauto die geparkeerd stond voor het luxueuze Richmond winkelcentrum. Aan het winkelcentrum werd enorme schade aangericht. Drie gebouwen zijn zo zwaar bescha digd, dat ze waarschijnlijk gesloopt moeten worden. De bomont ploffing is de zwaarste in de afgelopen driejaar. TOKIO (Reuter AFP) - Bij het nieuwe internationale vliegveld Narita nabij Tokio is het tot heftige botsingen gekomen tussen de politie en ongeveer 4000 demonstranten, die protesteerden te gen uitbreiding van de luchthaven. Ongeveer 220 personen wer den gearresteerd, terwijl 53 politiemensen werden gewond. De demonstranten gooiden met stenen en brandbommen. De politie maakte gebruik van waterkanonnen en traangas. VANDAAG/ Zon op: 07 15. Zon onder: 17.33. Maan op: 15.42. Maan on der: 23.43 MORGEN/ Zon op: 07.17. Zon onder 17.31. Maan op 16.04 Maan onder: 24.54. VANDAAG/ Bath: 08.17-21.01 Hansweert: 07.56-20.46. Terneuzen 07 16-20.10. Vlissingen 0650-19.47. Wemeldinge 08 16-21 05 MOR GEN/ Bath: 09.46-22.41. Hansweert: 09.26-22.26. Terneuzen: 08.47- 21.50. Vlissingen: 08.25-21.28. Wemeldinge: 09.44-22.45.

de Stem | 1985 | | pagina 3