De Sovjet-Unie en de werkelijkheid van 1985 'Aanpakken van kantines goed voor 10.000 banen' KLONKEN,DRINKEN WE NOG. even..L UITBLAZEN DOMMELSCH.'T GULLE BIER UIT GOUDEN TIJDEN. Manager 11 geven aan Gezond weer op RIETKERK Scheutje kapital DE STEM COMI VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 ACHTERGROND PAGINAJ NIEUW PARTIJPROGRAMMA MOET 'DROOM' BIJSTELLEN Bruiloft Banen Moslims Feodaal VRIJDAG 18 OKTOBER 1 Kinderbijslag volgend jaar niet bevroren Tijdelijk prijsvoorc Beocenter 7007 tot 31 oktot RadiobeursR WIM KOCK NOGAL wat mensen die ik ken hebben een hekel aan Sonja. Ik niet. Ik heb ook geen commentaar op haar nieuwe" kapsel. Het inte resseert me niet. Ik heb nooit naar Sonja gekeken zoals ik naar sommige an dere vrouwen kijk. Sonja is voor mij gewoon een tv-per- soon die klaarblijkelijk maar toevallig van het vrouwelijk ge slacht is. Ik kijk eigenlijk niet naar haar, maar naar haar - toemaar: vijf lange a's op een rijtje!) programma. Wat niet wegneemt dat Sonja het pro gramma is en het programma Sonja. Ik zal proberen dat uit te leggen: zonder Sonja zou dat programma niet zijn wat het nu is. Je hoeft maar naar Karei en Jan, naar Adriaan en Ivo te kij ken om dat in te zien. Ik ben niet meer zo'n fer vent tv-kijker als in vroeger da gen, maar Sonja is een van de programma's waarnaar ik met grote regelmaat ben blijven kij ken. Naar Sonja kijken ervaar ik als een soort luchten van het gemoed. Alle kamertjes ervan gaan open. Niet allemaal tege lijk, maar om de beurt. Het ene moment lach je je een bult om even later de tenen bij elkaar te knijpen van plaatsvervangende schaamte. Opwinding en boos heid worden opgevolgd door leedvermaak en mededogen. Hoofdschuddend sla je gade hoe de camera-gekte anders waarschijnlijk zo nuchtere mensen in zijn greep krijgt en hen de intiemste onzin ontfut selt. Dikwijls vraag ik me af hoeveel mensen, gebiologeerd door het oog van de camera en dronken van de wetenschap dat 'miljoenen' aan hun lippen hangen, zich bij Sonja ontster- felijk belachelijk hebben ge maakt in eigen kring, aange moedigd door loos applaus of opgejut door verlokkende te genspraak. Borrelpraat Sonja gaat vrijwel over alles, maar er komt zelden iets uit. De discussies verlopen als bor reltafelgesprekken. Wie het hardst roept wint. Te vaak is dat Sonja zelf. Het is een bab belprogramma dat te dikwijls gaat over onderwerpen die je eigenlijk niet met een babbel kunt afdoen. Of wel. Ik denk dat hier ergens het misverstand zit tussen de Sonja-haters en Sonja. Afgezien van degenen die Sonja sowieso al niet lusten omdat ze te veel socialisten en vrouwen aan haar tafel noodt, zijn Sonja-haters mensen die duidelijk onderscheid wensen tussen informatie en amuse ment en die serieuze onderwer pen serieus behandeld willen zien in een ordentelijk gestruk- tureerde discussie. Sonja is het interessantst wanneer haar eigen persoontje in het geding is of wanneer het over iets gaat waarover zij een krachtig, emotioneel geladen oordeel heeft. Van dat laatste zagen we een voorbeeld toen ze, ruim een week geleden, in de studio een soort volksgericht ontketende tegen een groepje Baghwan-aanhangers. Dat stu- diopubliek is een van de dingen die ik wel eng vind aan Sonja. Met blinde toewijding volgt het de stemmingen van de coryfee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl En al snapt het de ballen niet van wat er aan de tafel wordt gezegd, als Sonja's gezicht op klaart terwijl haar gespreks partner met stemverheffing een zin uitspreekt, klatert het ap plaus op. Deze week was Sonja zelf in het geding. Een week eerder had ze iets over de rock-musi- cal Jan Cremer in het program ma. Met een van de hoofdrol spelers, Peter Tuinman, had ze een gesprekje. Die Tuinman had ook een rol in een film die Sonja fan-tas-tisch! mooi vond en ze riep het Nederlandse volk op die film te gaan zien. In één adem bijna voegde ze eraan toe dat het Nederlandse volk wat haar betrof niet naar een an dere film hoefde want dat was me een rotfilm. Nuances Bonje met de maker van de 'rotfilm' natuurlijk en Sonja kwam er deze week graag op te rug met als openingszet de filmmaker meteen al in het be klaagdenbankje te zetten door, zwaaiend met telexstroken als bewijsstukken, de hondstrouwe jury op de tribune te vertellen dat de filmmaker alleen maar via telex en advocaat contact met haar had gehad, alsof dat niet mag of iets verwerpelijks is. „Mag ik zoiets zeggen?" vroeg Sonja en allicht: van de tribunes mocht het. Van twee aanwezige dagbladjournalisten ook. Dat was even voorspel baar want journalisten zijn te rechtallergisch voor alles wat maar in de verste verte lijkt op een beperking van de vrijheid van spreken en schrijven en dus nemen die in zulke gevallen het zekere voor het onzekere. Maar er waren ook mensen die er wel iets meer over wilden zeggen. Een van hen, de filmjournalist Jo Röpke, was er zelfs helemaal voor uit Vlaanderen gekomen. Helaas liep hun genuanceerd heid uit in breedsprakigheid en Sonja, springerig belust op haar gelijk, kon er geen geduld voor opbrengen en interrumpeerde de betogen dus aan flarden. Die kwamen er natuurlijk ge woon op neer dat Sonja een film gerust een rotfilm mag vin den, dat ze dat mag zeggen, maar dat het heel misschien verstandiger en ook eerlijker was geweest - in het bijzonder in een door 'miljoenen beke ken' tv-programma dat de pre tentie heeft, behalve amusant ook informatief te zijn - als ze haar oordeel had omkleed met een weinig informatie over in houd en strekking van de film en haar kijkers, al was het maar summier, deelgenoot had ge maakt van haar bezwaren erte gen. Hoe Sonja die slag gewon nen heeft weet ik niet, want ik schakelde over naar Studio Sport waar Wim Kieft zich net stond te hullen in het boe tekleed. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. "Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rfinlfrplfllipt!' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Hans Rooseboom IN 1980 ZOU de Sovjet- Unie het paradijs op aarde zijn. Het ambi tieuze partijprogramma dat in 1961 onder leiding van Nikita Chroestjov werd geformuleerd voorzag een periode van twintig jaar waarin de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten in wel vaart zou voorbijstre ven. Alle materiële, geestelijke en medische voorzieningen zouden in 1980 voor alle Sov jet-burgers gratis voorhan den zijn, en alle mensen zou den in vrede en vrijheid het Ware Communisme beleven. Bovendien zou via de weg van het ware marxisme-le- ninisme de mens het eind stadium van de evolutie be reikt hebben: de volmaakt heid. Dat meende men werke lijk ten tijde van dat Twee ëntwintigste Partijcongres in 1961, althans dit vooruit zicht werd tijdens ontelbare bijeenkomsten op scholen, fabrieken, boerderijen en kantoren aan de mensen voorgespiegeld. Als gevolg van de zegenin gen van het historisch mate rialisme zouden alle sociale onhebbelijkheden van de kapitalistische mens ver dwenen zijn: hebzucht, gie righeid, afgunst, egoïsme, ontrouw en laksheid. De staat als regulerend orgaan zou dan kunnen worden af geschaft. En de Sovjet-Unie zou van Leningrad tot Vla divostok één ongedeelde na tie zijn. Die ontwikkeling, die in 1961 werd voorspeld en die dus nu werkelijkheid had moeten zijn, heeft zoals be kend niet plaatsgevonden. Integendeel: hoe bitter is vergeleken bij het utopische model van 1961 de werke lijkheid anno 1985. Deze week is het Centraal Comité van de Communisti sche Partij van de Sovjet- Unie bijeen. Het moet orde op zaken stellen, en vooral: het nog steeds geldige partij - programma van 1961 door een nieuw vervangen, een realistisch programma dat de actuele problemen onder Tijdens de jaarlijkse oogst worden massaal studenten en soldaten gemobiliseerd, maar desondanks gaat de opbrengst meestal voor een groot deel verloren foto archief de stem ogen ziet. Dat schijnt overi gens reeds gebeurd te zijn, al hebben de officiële Russi sche media daarover geen enkel detail bekend ge maakt. Over de werkelijke staat waarin de Sovjet-Unie ver keert tast men in het westen doorgaans in het duister. Reizen in het land is aan buitenlanders niet toege staan en berichten van de Russische overheid zelf zijn meestal gekleurd door pro pagandistische leuzen. Waar je het van moet heb ben, dat zijn de verhalen van belangrijke 'overlopers', voormalige insiders dus, die weten waar ze het over heb ben. Zelfs als je hun verha len met een korrel zout neemt (ze zetten zich af te gen hun vroegere vaderland, en enige overdrijving zij hun daarom vergeven), dan nog rijst er uit die berichten toch een samenhangend en aan nemelijk beeld op. In onderstaand overzicht komen vijf van de belang rijkste 'probleemgebieden' ter sprake: de gezondheid en de gezondheidszorg, de land bouw en de honger, het na tionaliteitenprobleem, de in dustriële stagnatie en de gi gantische corruptie. 1. De gemiddelde levens verwachting van een man nelijke Sovjet-burger is 62 jaar, zeker tien jaar lager dan in Nederland. De kin dersterfte is meer dan drie maal zo hoog als in de Ver enigde Staten. Gezondheids zorg staat in de Sovjet-Unie in een zeer laag aanzien. Artsen hebben niet de spe ciale status die ze in het wes ten hebben, ze staan op het niveau van verpleegkundi gen (het zijn ook meestal vrouwen). Dat blijkt ook uit de salarissen: de gemiddelde arts verdient 40 procent minder dan een bouwvak ker. Het vertrouwen in de officiële medische stand is zo gering dat er een bloeiende 'zwarte markt' bestaat waar men zich tegen betaling van grote bedragen kan laten opereren. Bekend is ook het inge kankerde alcoholisme, een volksziekte die vanuit de tsaristische tijd is overgeble ven. Tekenend voor de om vang van deze volksziekte is het feit dat Gorbatsjovs al lereerste beleidsafkondiging een harde bestrijdingscam- pagne van het alcoholisme was. 2. In de Sovjet-Unie wordt op grote schaal honger gele den. Hoewel 25 procent van het gehele arbeidspotentieel in de landbouw/veeteelt werkzaam is, bestaat er een chronisch gebrek aan groen te, vlees en zuivel. Graan moet met scheepsladingen tegelijk worden geïmpor teerd, vooral uit de Ver enigde Staten (waar slechts 3,4 procent van het arbeids potentieel genoeg produceert om de wereldbevolking te kunnen voeden. De massa van de boerenbevolking leeft Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het ini tiatief van de drie grote partijen in de Tweede Kamer om het para- commercialisme aan te pakken kan rekenen op welgemeende instem ming van het Bedrijf schap Horeca. De secretaris van de coör dinatiecommissie para-com mercialisme van deze denk tank van de horeca, de heer M. Drissen, zegt zeer blij te zijn met het initiatief. „We streven al jaren naar een wetswijziging en hebben er zelf een klaar liggen", aldus de heer Drissen. Para-commercialisme is het dure woord voor de onei genlijke activiteiten in buurt- en clubhuizen en kantines van sportvereni gingen. Het gaat dan om het feit dat deze instellingen bruiloften en partijen orga niseren en als verkapte cate ringbedrijven opereren, zon der dat ze daartoe gerech tigd zijn. Wat de horeca vooral steekt is dat ze dit soort acti viteiten kunnen ontplooien tegen een prijs die onder die van de reguliere horeca ligt, aangezien de meeste van de instellingen draait op vrij willigers, met subsidie en zonder de verplichting BTW te betalen. Drissen wil er niets van weten dat de horeca de kan tines en clubhuizen het licht niet in de ogen gunt. „Het pilsje na de wedstrijd is het probleem niet. Dat moet ge woon kunnen. Wat wél aan gepakt moet worden is dat de dochter van de voorzitter van de voetbalclub haar bruiloft in de kantine geeft", aldus Drissen. Volgens berekeningen van het Bedrijfschap Horeca kosten dit soort nevenactivi teiten de horeca per jaar zo'n 1,5 miljard. In totaal gaat ongeveer ƒ3,4 miljard om in kantines, clubhuizen en der gelijke. De horeca gaat het om de 1,5 miljard, want dat is het geld waarvan de ho reca vindt dat het hen toe komt. Officieel heet het dat dit inkomsten zijn die buiten de doelstelling om van de in stelling tot stand komen. De doelstelling van een sport kantine bijvoorbeeld is het uitbaten van een kantine ten behoeve van een sportver eniging en dus ook in de tijd dat die vereniging sport be drijft. In werkelijkheid ge beurt dat niet, blijverf klan ten van kantines hangen of zijn de kantines ook op an dere uren open dan normaal geacht mag worden. Boven dien, en dat heeft de woede gewekt van de bedrijfstak, blijken er steeds vaker acti viteiten plaats te vinden die helemaal geen relatie meer hebben met de vereniging. „De inkomsten uit deze activiteiten horen thuis in de horeca. Als we dit probleem bij de wortel zouden kunnen aanpakken, zouden we de samenleving duizenden, we gaan uit van 10.000 nieuwe banen kunnen leveren. Die verdwijnen nu in het vrij willigerswerk", aldus Dris sen. Dat het para-commercia- lisme hand over hand toe neemt, is geen geheim meer. Ook Economische Zaken er kent dat. De redenen voor het uitwijken naar kantines en dergelijke liggen ook voor de hand. De feestelingen zijn er gemiddeld genomen goed koper uit, want er hoeft geen BTW te worden betaald, of sociale premies, want het meeste personeel is niet offi cieel in dienst. Maar ook de kantine heeft het voordeel, want de club-, stichtings-, of verenigingskas wordt op deze wijze extra gespekt. Dat de sociale fondsen en de schatkist geflest worden, zal de feestvierders een zorg zijn. De horeca ziet dit alles met lede ogen aan. Drissen: „Het probleem is dat er nau welijks wettelijke instru menten bestaan. Gemeenten kunnen niet ingrijpen, om dat er geen unanieme richt lijnen voor handen zijn. En dan blijkt in dat soort geval len dat gemeenten die streng optreden hun beleid aanpas sen als in een buurgemeente para-commercialisme oog luikend wordt toegelaten. Niemand treedt dan meer op". Een van de gevolgen is dat de kantines ook een plaats worden waar ongebreideld drankmisbruik voorkomt. Drissen: „Wat je veel ziet en waar we stappen tegen wil len ondernemen is het enorme drankmisbruik on der jongeren tot 16 jaar in kantines". Hij haalt de nota over het alcoholbeleid aan van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) waarin wordt geconcludeerd dat juist in de niet-commer- ciële sector de grootste pro blemen met drank voorko men. „Wat ik niet snap is dat uitgerekend na deze consta tering de bewindsman tot geen andere beleidsconclusie komt dan voor te stellen om alles wat nu gebeurt te lega liseren, en pas daarna strin gente normen aan te leggen. Men denkt met een nieuwe drank- en horecawet de zaak in de hand te kunnen hou den. Als dit echt doorgaat voorzie ik een complete ramp voor de horeca". Drissen zegt veel meer te voelen voor het aan voor waarden binden van para- commerciële activiteiten. Dat zou volgens hem kunnen door in het vergunningenar tikel van de drank- en hore cawet een aparte categorie voor kantines. Daarin moet dan verbo den worden om andere acti viteiten uit te oefenen dan die aan de club of stichting verbonden zijn. Ook het schenken van drank in hoe veelheid en sterkte moet dan aan banden worden gelegd, terwijl ook te denken is aan openingstijden die in ver houding moeten staan tot de verenigings- of stichtingsac tiviteiten. In een kantine van een voetbalclub mag dan bijvoorbeeld tot twee uur na een wedstrijd worden ge schonken. Tot slot zegt Drissen ook dat inschrijving in het han delsregister van de Kamer van Koophandel verplicht zou moeten worden en ook bij de bedrijfsvereniging. Dan kan, zo is de redenering, veel beter controle worden uitgeoefend op het betalen van premies en het voldoen van BTW. Op dit moment is niet meer dan inschrijving in het stichtingsregister vereist. Drissen is blij met de actie van de drie grote partijen in de Tweede Kamer. „De par tijen hebben gezien dat het moment genaderd is dat een eigen initiatief nodig is, als de overheid zelf niet wil in grijpen. Mocht er een rege ling komen, dan kan die vol gend jaar al zijn vruchten beginnen af te werpen". in achterlijke omstandighe den, heeft geen water en electriciteit in de schamele onderkomens, en laat de oogst verslonzen, aangezien de opbrengst toch moet wor den afgedragen. De oogsttijd is ieder jaar weer een noodtoestand. Stu denten, dienstplichtigen en fabrieksarbeiders worden met honderdduizenden ver plicht op het platteland te werk gesteld. En dat zijn na tuurlijk geen professionele boeren. De Sovjet-Unie kampt met het probleem van 15 na tionaliteiten (en 127 talen). In de Baltische republieken, de Oekraïne, Armenië en Geor gië leven van oudsher sterke nationalistische en anti- Sovjet-sentimenten, die met kracht door Moskou worden bestreden. Nog deze week werd een dominee in Estland om deze reden veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid streng regime. Verreweg het „grootste probleem lijkt de komende jaren het groeiend aantal moslims in de Sovjet-Unie te worden: het zijn er nu 44 miljoen. Onder invloed van het moslim-fundamenta- lisme (zoals in Iran) groeit in de centraal-aziatische repu blieken het ethnisch bewust zijn. Bovendien groeit hun aantal in een razend tempo: moslims moeten niets heb ben van abortus en anticon ceptie. In het geval van een conflict in die regio kan de centrale overheid in Moskou rekenen op massale tegen stand van een eensgezind moslim-blok binnen de eigen landsgrenzen. De bezetting van Afghanistan moet mede in dit licht worden bezien. 4. De industrie kent net als de landbouw het euvel van de geringe betrokkenheid der werknemers. Ook hier een lage arbeidsproductivi teit. Maar het meest lijdt de Sovjet-industrie aan de enorme achterstand op ge bied van nieuwe hoogwaar dige technologie. Het gewel dige bureaucratische sys teem dat de geplande pro ductiequota moeizaam regelt heeft de razendsnelle ont wikkelingen op dit gebied (zoals die in het westen heb ben plaatsgevonden) tegen gehouden. De Amerikaanse Rusland- deskundige Richard Pipes wijst in dit verband verder op de mentaliteit van de ge middelde Sovjet-burger, die nog maar heel kort geleden in middeleeuwse feodale omstandigheden leefde. „In feite gedraagt de massa der Russen, afstam melingen van geketende boeren, zich tegenover de Sovjet-staat (hun huidige meester) precies zo als hun geknechte voorvaderen te genover hun landheren. Net als vroeger hebben ze ontel- bare trucs ontwikkeld om hun verantwoordelijkheid te ontduiken, om eigendom van hun meester te ontvreem den, om hem het land af en I de fabriek uit te jagen. Het Sovjet-regime schijnt mach teloos te staan tegen dat na-1 tionale passieve verzet. De terugloop van de productie is in laatste instantie de wraak I van de moderne slaaf op zijn meester, de Staat", aldus Pi- pes. 5. De Sovjet-maatschappij wordt in al zijn geledingen geteisterd door corruptie. Met geld is alles te koop. in een land waar alles van overheidswege geregeld is blijkt geld wonderen te ver-1 richten. Terwijl alles offi cieel gratis is, blijken mensen grote sommen gé te moeten betalen voor pro-1 ducten en diensten, voor me-1 dische hulp, voor onderwijs, voor woonruimte, voor voed sel, zelfs voor een gunstige I gerechtelijke uitspraak. Het kopen van het lid maatschap van de Partij is zeer in trek. Grote bedragen gaan daarvoor over de tafel, i want als je eenmaal Partij lid bent, ben je voor de rest ,van je leven verzekerd van allerlei voordelen en voor rechten, vooral in het mate-1 riële vlak. Al deze bijna onoplosbare I problemen zijn jaar in jaar uit veronachtzaamd. Vooral in de latere jaren van het Brezjnev-tijdperk liet men alles maar begaan, het land werd eigenlijk niet bestuurd door gemotiveerd leider schap. Er is wel eens gezegd I dat de Sovjet-Unie op de automatische piloot voer. Gorbatsjov en de zijnen zijn in ieder geval zo realis tisch om de problemen open lij k te erkennen en onder ogen te zien. Het nieuwe, op de huidige problemen toege spitste partijprogramma zal de komende jaren de richt lijn moeten zijn om de Sov jet-Unie opnieuw op de rails te zetten. Gegevens ontleend aan o.a I 'Breaking with Moscow', door Arkady Shevchenko, de "hoogste Rus' ooit overgelopen, en John Barron's 'KGB Today', dat ge ba- seerd is op het verhaal van i overgelopen KGB-chef in Tokio, Stanislas Levchenko) Gorbatsjov: in buiten- én binnenland een frisse aanpak FOTO ARCHIEF 0E STEK (ADVERTENTIE) «PiKkt&ië 8 %Jb *2 Diederick Haspelmans, blauwverver te Raamsdonkveer, anno 1745.1 Van een onzer verslaggevers BREDA - Bestuur en directie van b centrum De Klokkenberg in Bre maatregelen genomen om de probl partkliniek de uit de wereld te helpc De Klokkenberg wil een manager v00r de hartkliniek. De sollicitati daarvoor is reeds begonnen. De mai 231 de communicatie van de mediscl ten en verplegend personeel met bestuur moeten verbeteren. Hij di contacten tussen de hartkliniek en Kiokkenberg-klinieken op te bouw moet de manager de activiteiten va sche staf en de hartkliniekafdeling neren en een 'voorwaardenschepp< voeren. De functie is niet nieuw in het m< trum, maar toen de vorige manager 4Doo DEN HAAG (ANP) - De kin derbijslag wordt volgend jaar niet bevroren. Zowel op 1 ja nuari als op 1 juli zal de hoogte van de kinderbijslag worden aangepast aan de prijsstijging. Dat brengt een bedrag van 75 miljoen gulden aan extra kos ten met zich mee. Premier Lubbers zwichtte donderdag in de Tweede Ka mer voor de overgrote meer derheid van de Kamer, die zich verzet had tegen de aan vankelijke voornemens van het kabinet de kinderbijslag volgend jaar niet aan te pas sen. Lubbers kwam de rege ringspartijen eveneens tege moet bij hun wens 50 miljoen gulden extra structureel uit te trekken voor de grotere ste den. Lubbers verwacht dat deze maatregel een investe ringsimpuls van 400 tot 500 miljoen gulden met zich mee zal brengen. Minister Ruding (Financiën) liet woensdag avond nog weten weinig voor dit voorstel te voelen, omdat het zou leiden tot een flinke stijging van het financierings tekort van de lagere overhe den. D] va va 1 op na i kei dor spr het Air grc ove lan dig t voc tele ker her wo: vra doe ged I VOO doo hei< mo< hel] tot; R krit van Kei nee hoe rinj lijk ove zijn gen aan K ben (ADVERTEN' J BREDA Karnemelkstraat 10, Tel BINNEN vijftien jaar moet het natioi verdubbeld zijn. Het Centrale Comil partij, dat deze opdracht zeer onlang iov heeft meegekregen, reageerde en 9ing of vanwege de partij-discipline? heel goed herinneren, dat een van Chroetsjov, in 1960 met een twintigja reiken. Het is de man slecht vergaan betreft: die was er in 1980 nog beroer tevoren. Het grote probleem van de Russer centralistische plan-economie geen rt Hun creativiteit kan niet ontvlammen zuurstof van de verbeelding. De Sovji ln starre rituelen. Een dwangbuis van verhindert ingrijpende veranderingen, volle overtuiging een politiek van herv van de leider is in Rusland anno 198 Laagheid en inertie van het bureauc uoorbreken, die een rigoureus verni een bedreiging van hun huidige mact worvenheden. Maar Gorbatsjov heeft weinig keus. - zonder wodka - tot grotere arbeidsf Pen zal het gemor over de schaarste en levensmiddelen luider worden. Voo ook in Rusland. Bovendien is het de gaan, dat de Hongaren en Chinezen van de plan-economie heel interessan ybehalen. Een scheutje kapitalisme DI|Jkt wonderen te kunnen doen. Ook voor ons in het westen heeft dit Plan van Gorbatsjov belangrijke asp oor de bewapeningswedloop. Ruslan kertijd miljarden te stoppen in nieuwi «gehele reorganisatie en vernieuwir t,Rrarische apparaat. Als die stelling ji hn de topontmoeting met Reagt ouding verwacht kunnen worden. Als speelt, laat het de kans liggen om, v i'-Unie door een voortgezette bewapi e knieën te krijgen. Een zeer gevaa 7™ Hma,e de Russen economisch ver vo h en worcten, zal de verleiding om verledigen, groter worden, bpt onze menin9 doet het westen rinnr aan Gorba,sjov niet in probleme van van Zlin economische vijftienjarer tal moet het Kremlin tot het inzicht kor n,„yan gebieden toe is aan diepgaand 0 awin9 van binnenuit zal een klim: st en West, waarin een echte ontsf

de Stem | 1985 | | pagina 2