Derby op een laag pitje 4 Geen laffe Belgen meer' 'Ik was fout \LE0 BEENHAKKER BLIJ MET KLEINE NEDERLAAG 'Er was geen paniek' nONDERDAG 17 OKTOBER 1985 ORANJE MOREEL WINNAAR MET EEN MAN MINDER BRUSSEL - De opluchting over het voorko men van een regelrechte afgang was zo groot, dat de deur van de Nederlandse kleedkamer in het Constant Vandenstock-stadion gister avond al na enkele minuten wagenwijd open zwaaide. Overwinning nr. 38 voor België Cruijff: 'Complimenten' Komedie Zijkanten Onmacht Gewend BELGISCHE BONDSCOACH GUY THIJS: Niet best Les Stom WIM KIEFT: AANVOERDER WIJNSTEKERS Geen problemen met supporters DE 8TEM-S IjoorTed van Leeuwen IjjUSSEL - De deur naar Me- 1(10 blijft voor het Nederlands Lltal <>P een kier. Gisteren Ljloor Oranje de eerste van L twee kwalifikatiewedstrij- LD tegen België in Brussel loet 1-0. I Maar het is niet alleen de Issrge die overwonnen moet Iworden. Vooral het feit dat ■Oranje het op 20 november Ijinder de aanvallers Kieft en |t'jn Basten zal moeten doen, Li een zwaarwegend aspekt Lorden. Ha een derby, die op een pitje werd afgewerkt, i,rïiet Oranje als een over- Itinnaar het Constant Van- Lnstock-stadion. En in mo- IW1 opzicht was dat ook zo, |»ant bijna een hele wedstrijd Let tien man spelen, is geen Itleinigheid. Anderzijds vielen |e Belgen in aanvallend op licht zwaar tegen. Verdedigen lshun kracht en vandaar dat Joranje de geringe marge ten nog lang niet gerust leeft te zijn op een ruime Lore in return, te meer daar lie Belgen het countervoetbal Linde finesses beheersen. Zelden zal de derby der Lage Landen zo geladen zijn geweest als de 104e, die giste ren in het bomvolle Ander- lechtstadion gespeeld werd. De enorme belangen die er op het spel stonden en de langdu rige trainingskampen waarin beide ploegen vertoefd had den, droegen bij tot een ge spannen sfeer binnen de lij nen. Wat Kieft deed, was dom. Kieft had, als speler in de Ita liaanse competitie, op de hoogte moeten zijn van de re putatie van deze arbiter. Pietro D'Elia is gevreesd in eigen land. In de zeven jaren dat hij in Italië op het hoogste niveau fluit, heeft de meubel- handelaar annex politicus al 25 rode kaarten uitgedeeld. Bij FC Porto gaf hij al na luttele seconden een gele kaart aan Silooy. Kieft's vertrek betekende niet alleen een gigantische aanslag op het moreel van het gespannen Oranje-team, maar haalde bovendien een fikse streep door de offensieve plannen van het technisch duo BeenhakkerMichels. Na we ken van piekeren had het il lustere tweetal zich het hoofd bijkans gebroken over het vraagstuk aan te vallen of te verdedigen. Het duo wilde aanvallen, maar moest gas te rug nemen toen Kieft van het 'plein' verdween. Tegen de numerieke over macht probeerden de Oranje hemden er wel uit te komen, maar België is een veel te ge routineerd team om zich te la ten verrassen. Bovendien speelden de Nederlanders te onnauwkeurig om de bal over grote afstanden te verplaat sen. Daarnaast bleken de Belgen ook individueel sterker. Ceu- lemans was doorgaans beter dan Rijkaard en Vercauteren liet Wijnstekers nogal eens staan. Als de Belgische links half naar rechts uitweek, dan bleef Oranje's aanvoerder aan de inmiddels lege flank ge kluisterd. Vanaf rechts had Vercauteren Ceulemans al eens een scherpe kans gebo den, maar in de 20ste minuut legde hij het 4500 man grote Oranje-legioen het zwijgen op met een draaiend schot van 25 meter. Voor Van Breukelen kwam de bal als een complete verrassing: 1-0. De Belgen bleven ook nadat ruggesteuntje in hun gedul dige tactiek volharden, in de veronderstelling dat de onder bezette Hollandse muur toch wel zou bezwijken. Een laf heid die hen duur te staan kwam. Oranje greep - net als de Belgen overigens - af en toe naar sinistere middelen, maar D'Elia hield de partij strak in de hand. België heerste uiter- Het beslissende moment. Van Breukelen gaat te laat naar de hoek om het afstandsschot van Vercauteren te keren. - fotoanp. aard en Nederland leefde op sporadische uitvallen. Pfaff in het Belgische doel bleef echter vrijwel werkloos. Ondanks het Belgische overwicht kreeg zijn collega T26 PAGINA SPORT 1 Van Breukelen ook weinig werk op te knappen, omndat de Oranje-defensie in de lucht heer en meester was tegen Vandenbergh en Claesen. Al leen het opkomen van stopper Grün en rechtsback Gerets le verden problemen op, maar li bero Van de Korput bleek over een scherp spelinzicht te be schikken. Pas halverwege de tweede helft nam de Belgische bondscoach Thijs meer risico door met Czerniatinsky voor verdediger Grün een extra aanvalskracht in het veld te brengen. Maar ook met 'Czernia' ble ken de Belgen aanvallend nauwelijks in staat een vuist te maken. De geniale invallen van de geblesseerde Scifo wer den node gemist. België - Nederland 1-0 (1-0). 20. Vercau teren 1-0. Scheidsrechter: d'Elia (Ita). Toeschouwers: 36.300: Rode kaart: Kieft (Ned). Gele kaart: Frank Vander Eist (Bel). Vercauteren (Bel) en Van Basten (Ned). België: Pfaff; Gerets. Grun 68. Czernia tinsky), Frank Vanderelst en Renquin; Leo Vanderelst, Vandereycken, Ceule mans en Vercauteren; Claesen en Van denbergh. Nederland: Van Breukelen; Wijnstekers, Spelbos, Van de Korput en Van Tiggelen; Gullit (85. Ophof), Rijkaard, Van de Kerkhof en De Wit (87. Tahamata); Van Basten en Kieft ;els met broodverkoop. geldig t/m 23/10/1985. Nederland kan trots zijn' Door Bert Willemsen Het bescheiden verlies tegen de Belgen werd met opluchting en vreugde begroet. Drukte in het Nederlands strafschopgebied. Spelbos contra Vandenbergh. Ceulemans, Rijk- wrd en Van de Korput kijken gespannen toe. - fotodestem/johanvangurp. Van onze sportredactie BRUSSEL - In de 114 derbies Ier lage landen heeft Neder- 'ead zijn voorsprong in ge wonnen wedstrijden woens- toe met één zien verminderen. Het Belgisch elftal kwam foor de 1-0 in Brussel tot de ®ste overwinning. Nederland foeft al 52 keer gewonnen. Vierentwintig keer kwam er gelijkspel op het score ford. In doelcijfers leidt franje na woensdag met 58 óffers voorsprong: 260-202. De 69ste interland van Bel- Sè onder leiding van Guy "djs betekende de 32ste zege foor de oud-international. De «■jarige Antwerpenaar eidde woensdag voor de der- uende achtereenvolgende keer sinds 1979 zijn elftal naar de overwinning in een kwalifica- ®duel voor de twee grote voetbaltoernooien, de Euro- teen wereldtitelstrijd. Van onze sportredactie BRUSSEL - Johan Cruijff, de technisch directeur van Ajax, was onder de indruk van de karaktervolle prestatie van de tien Ne derlanders in het Astrid-park. „Voor het verdedigen met tien man moet ik ze een compliment geven. Het was goed georganiseerd. Er werd keihard gewerkt. Je kunt in de gegeven situatie ook niet veel anders. Je weet, dat de Belgen zwak zijn in de kleine ruimte. Als ze dan aandringen, moet je het zo spelen als is gedaan. Misschien had Nederland bij de uitbraken en de vrije trappen op de andere helft misschien iets meer mankracht naar voren kunnen brengen. Maar de klus was op zich al moeilijk genoeg. En het elftal heeft die behoorijk geklaard." „Nog nooit in mijn carrière ben ik blij geweest met een 1-0 nederlaag, maar vanavond is dat het geval", lachte Leo Beenhakker te midden van alle drukte. „We zijn overeind gebleven op karakter en men taliteit Voor mij is dit resul taat een morele overwinning." De bondscoach werd door twijfels overvallen op het mo ment dat Kieft het veld moest ruimen. „Op zo'n ogenblik valt alle voorbereiding in duigen. Alle plannen kun je vergeten. Je vraagt je dan af hoe de ploeg onder die omstandighe den overeind blijft. Nou, iedereen heeft kunnen zien hoe goed dat gebeurd is. Met tien man heeft het team er nog een schepje bovenop gedaan. Ik denk dat heel Nederland trots kan zijn op dit elftal. Te gen Hongarije hebben de jon gens het onderste uit de kan gehaald, en nu gebeurde dit weer. Geweldig met hoeveel werklust er werd gestreden." Van onze sportredactie BRUSSEL-Even leek de botsing tussen Kieft en Vercauteren een vervolg te krijgen. In de slotfase van de wedstrijd tuimelde de Belgische invaller Czerniatinsky tegen het gras met Willy van de kerkhof in zijn onmiddelijke nabijheid. Nog een rode kaart? „Welnee", lachte van de Kerkhof, „Daar ben ik geen moment bang voor gewest. Ik heb Czerniatinsky niet eens aangeraakt. Er waren een paar plastic ballen op het veld gegooid en die Belg dacht daar eerder bij te zijn dan ik. Dat lukte hem natuurlijk niet. Daarop begon hij komedie te spelen, maar daar trapte de scheidsrechter mooi niet in. Het wegzenden van Kieft noodzaakte Beenhakker tot een aanpassing. Hij dirigeerde van Basten naar de rechter flank. „De zijkanten moesten worden afgeschermd", ver klaarde de bondscoach. „Dat gebeurde goed met van Basten en Wijnstekers op rechts, en de Wit en Van de Kerkhof links. Want hoe je het ook wendt of keert, we kwamen natuurlijk een man te kort. Laat die vrije speler van de Belgen dan maar door het midden komen. Daar ving Gullit de eerst stroom op en hadden we ook nog van de Korput achter de hand. Die opzet slaagde uitste kend, want de Belgen liepen zich regelmatig vast in de trechter. Bovendien ontbrak hen aan de zijkanten vol doende ruimte. De onmacht en het gebrek aan durf bij de Bel gische formatie speelden na tuurlijk ook een belangrijke rol. Beenhakker kon het niet laten een schimpscheut in de richting van de tegenstander uit te delen. „Wat een gestun tel was dat bij de Belgen. Als ik toch zie hoe laat Grun ver vangen werd door Czernia tinsky. Nou, ik had er direkt een extra aanvaller in plaats van een verdediger ingegooid. Heel lang hebben onze twee aanvallers vier tegenstanders aan zich gebonden. En ga maar na, de Belgen hebben toch geen echte uitgespeelde kans gehad." Over de rode kaart van' Kieft was Beenhakker beslist. „Daar viel niets op aan te mer ken. Bij de wedstrijd Porto- Ajax vond ik D'Elia een thuis- fluiter, maar nu heeft hij het goed gedaan. Ik begrijp alleen niet hoe Kieft zo iets heeft kunnen gebeuren. Die speelt in de hardste competitie ter wereld en is toch wat gewend, zou je zo denken." Beenhakker was in een rooskleurige stemming. Ook de onvermijdelijke absentie van Kieft en van Basten in de return over vijf weken kon zijn humeur niet bederven. „Daar ga ik pas morgen over nadenken", zei hij. Door Chris van Nijnatten BRUSSEL - De vooraf vooral de Nederlandse media kritiek op de veelal de- fflsieve wedstrijden van de Bode Duivels moet de Belgen erg hoog gezeteq hebben, a de gewonnen derby kon de ™|6ische bondscoach Guy Ju het niet laten zijn gram "kalen. »Nu kunnen ze in Nederland Diet meer van laffe Bel- spreken. Oranje heeft la aien dat ze ook verdedi- kan spelen en tergend - Jam de bal kan doen foidgaan". np?J? de vraaS aan de win- in a coach, of een rode kaart u eerste minuten geen de- tee tactiek rechtvaardigt, «mis maar half toe: „Een schi van wn 'man is mis- u'en een geldig excuus, vergis u niet. het is zeker leen voordeel om tegen tien w spelen. We moesten ven S{fe<^ °P onza hoede blij- De laatste 25 minuten hebben we zelfs consequent drie man achtergehouden." Thijs toonde zich maar ma tig tevreden met de 1-0. „Zo'n uitslag is niet best. Met een goal meer was ik dik tevreden geweest, maar goed, wat ook belangrijk is, Nederland heeft niet gescoord. Als we nu in Rotterdam snel een doelpunt maken, zien ze daarna in de Kuip een België zoals Oranje vanavond speelde." De mededeling dat het Ne derlands elftal in Rotterdam in ieder geval niet beschikt over Wim Kieft en Marco van Basten (vanwege de ver wachte schorsingen), bracht Thijs niet in mildere stem ming: „Nederland heeft meer goede spitsen." In de drukbevolkte kleedka mer van de Belgen lieten zich, vreemd genoeg, maar weinig blije gezichten zien. Aleen Eric Gerets stopte zijn vreugde niet onder stoelen of banken. „Na tuurlijk ben ik blij met 1-0. Al vermoed ik dat de Hollanders er ook mee in hun sas zijn. We hebben echter een belangrijke winst geboekt: In Nederland mogen ze ons nooit meer als te defensief afschilderen. Wat betreft hebben ze ons van avond een les gegeven. Okay wij zijn in de tweede helft ook niet voluit gegaan. Dat kwam doordat we voelden dat ons spel niet lekker liep. In dat ge val kun je beter geen risico's nemen, anders ga je nog de boot in." De 'matchwinner' van de Belgen, Frank Vercauteren, hij maakte het doelpunt en provoceerde Wim Kieft de wedstrijd uit, was kort over het incident met de spits van Pisa: „Ik maakte een tackle en raakte daarbij zijn voet. Kieft sloeg me toen en dat is stom in zo'n belangrijke internatio nale wedstrijd. Ik kan niet zeggen dat ik het leuk vond dat hij van het plein moest" De Anderlechter bleek een van de weinigen in het Belgi sche kamp, die begrip op bracht voor Oranje's spel. „Ja, ze speelden sterk defensief. Maar wat moesten ze anders? In Rotterdam zal het anders zijn. Spelen Van Basten en Kieft niet? Dan zal ik zeker Peter Houtman tegenkomen." René Vandereycken, de grote motor op het middenveld van België, had vooraf voor de 1-0 van Brussel getekend. „Maar achteraf ben ik toch ontevreden. We hadden dit karwei moeten afmaken. Maar wij hebben geen ploeg om zo'n situatie uit te buiten, te killen. In het strafschopge bied is het bovendien even druk als anders. Daar maakt dat verschil van die ene speler niet uit", aldus de 45-voudige international, die zonder per soonlijke tegenstander in bal bezit voortdurend het hele veld kon oversteken. nr -«# Wim Kieft kijkt toe. Pas na de rust durfde Kieft de kleedkamer te verlaten en ver scholen tussen het publiek een blikte werpen op het duel. - foto de stem/johan van gurp Van onze sportredactie BRUSSEL - Na precies drie minuten en vijftien seconden viel het doek voor Wim Kieft. De strubbeling met Frank Vercaute ren en de daaruit voortvloeiende rode kaart, ogenblikkelijk verstrekt door de strenge Napolitaan D'Elia, dwongen de blonde Oranje-aanvaller tot een roemloze aftocht naar de kleedkamer. „Hoe heb ik zo dom kunnen zijn", vroeg hij zich daar in alle eenzaamheid af. „Hoe heeft me dit kunnen gebeuren.?" Aangeslagen haalde Wim Kieft het fatale moment nog eens terug in zijn gedachten: „Vercauteren schopte me tegen de knie en ik reageerde door hem met de vlakke hand in het gezicht weg te duwen. Stom natuur lijk, ik begrijp er nog niets van. Ik was fout. Duw ik die Belg tegen zijn borst, dan doet de scheidsrechter waarschijnlijk niets." Voor de aftrap schudde Kieft vriendelijk de handen van D'Elia en diens assistenten. Zij kennen elkaar uit het Italiaanse voetbal. Kieft: „Dat die scheidsrechter een Italiaan is, maakt niets uit. Een andere arbiter had waarschijnlijk hetzelfde gedaan. Ik kan ook niet zeggen dat de rode kaart onterecht was. D'Elia zal de spelregels wel kennen." En weer vroeg Wim Kieft zich af hoe hij zo had kunnen reageren. „Ik begrijp het werkelijk niet. Wat provoceren betreft, ben ik toch wel wat gewend. Nog nooit ben ik erin getrapt, nog nooit heb ik een rode kaart gekregen. En uitgerekend nu, in zo'n be langrijke wedstrijd, ga ik in de fout. Voor mezelf is het natuurlijk niet leuk, maar voor de ploeg vind ik het nog veel erger. Die jongens moesten met tien man verder." Aan een sigaret trekkend zocht Kieft te vergeefs naar de oorzaak van zijn black out. „Ik was voor deze wedstrijd niet meer ge spannen dan normaal, daar heeft het dus ook niet aan gelegen." Tenslotte gaf hij de pogingen tot zelfon derzoek op en bleef gedurende de eerste helft berouwvol in de kleedkamer zitten. Tijdens de rust stelde Kieft zich 'verdekt' op in een hoekje. „Nee, niemand heeft iets over die rode kaart gezegd", verzuchtte hij op weg naar de dug out om de tweede helft te volgen. „Gelukkig maar." Van onze sportredactie BRUSSEL - Ofschoon een 1-0 nederlaag in een uitwedstrijd een pront resultaat lijkt, was er gisteren geen Nederlandse speler te vinden die al over tuigd was van de kwalifikatie voor Mexico. „Het wordt zwaar", ver tolkte Frank Rijkaard de alge meen heersende mening. „We weten nu wat de Belgen aan vallend kunnen, dat is niet al te veel. Maar in Rotterdam moeten wij scoren, dus aan vallen en kunnen zij counte ren, hun ideale spel. Ik be greep niet dat België zo lang bleef afwachten. Vander eycken was een vrije man, maar hij schoof pas laat in de wedstrijd op. België bleef te lang achter, zij waren bang." Marco van Basten, die zijn tweede gele kaart incasseerde, kon het nog steeds niet begrij pen. De Ajacied: „Ik snapte er werkelijk niets van. Ik nam die vrije trap zo snel mogelijk, dat doe ik altijd. Opeens trok die man geel. In een gelijk ge val gaf hij Vercauteren geen kaart. De KNVB gaat nog wel informeren naar de mogelijk heid de zaak mondeling te la ten behandelen, maar zelf re ken ik nergens op. Het is jam mer, meer niet." „In de thuiswedstrijd zullen we het moeilijk krijgen. Aan vallend zijn de Belgen dan niet zo sterk, maar in Rotterdam gaan ze counteren, dat ligt hen goed. Gisteren had ik toch wat meer lef van ze verwacht. Ze hielden in de achterhoede steeds twee man over. Het is me een raadsel, waarom ze niemand opschoven." Aanvoerder Ben Wijnste kers: „Toen Kieft rood kreeg, dacht ik, wat gebeurt er nou toch allemaal. Maar er was geen tijd om na te denken, we moesten hard aanpakken. Gek hè, ik heb al dagen het voorge voel gehad, dat er snel iets zou gebeuren, waardoor onze hele aanvallende filosofie in het water zou vallen. Een snelle goal, of wat nu gebeurd is, een rode kaart. Paniek was er niet, we hebben zo hard mogelijk gewerkt. Alleen na het ope ningsdoelpunt was er even pa niek." „Wat we thuis moeten doen, weet ik nog niet. Er is toch nog genoeg materiaal achter de hand. Houtman, van der Gijp en Tahamata. Houtman is de enige centrum-spits die me goed genoeg lijkt. Van Loen van FC Utrecht lijkt me nog niet sterk genoeg. We moeien in Rotterdam wel heel voor zichtig spelen, dat is duide lijk." Van onze sportredactie BRUSSEL - De eerste pre- Mexicobotsing tussen België en Nederland heeft op het veld hardere botsingen opgeleverd dan op de tribunes, waar de supportersgroepen scherp ge scheiden waren. De Nederlandse groep, voornamelijk geconcentreerd achter het doel dat Van Breu kelen na rust verdedigde, ge droeg zich hoofdzakelijk als supporter voor het elftal dat die steun nodig had. Alleen een Belgisch initiatief in de rust, leidde tot een wat speelse verstoring van de strijd. In de rust werd een honderdtal plastic ballen de tribune inge schoten, uit de Nederlandse hoek kwamen de meeste terug op het veld toen ook de Belgen nadrukkelijk probeerden de echte bal ook zo veel mogelijk in de buurt van Van Breuke len te houden. Scheidsrechter d'Elia had aan een paar kleine onderbre kingen voldoende om het veld schoon te krijgen. De Neder landers zongen uit volle borst: 'Oh, wat zijn die Belgen dom', uiting gevend aan hun onbe grip stoormateriaal voor de strijd gratis beschikbaar te stellen.

de Stem | 1985 | | pagina 7