om land Lubbers tegen uitstel besluit kruisraketten ELD Arbeidsbureaus krijgen meer commerciële doelstelling DEN UYL DOET BEROEP OP TWEEDE KAMER SUMATRA CUM LAUDE Leraren vinden opheffingsnormen voor scholen 'onaanvaardbaar' I )e$re|yd Ruding verwerpt ATV-plan PvdA E STEM COMMENTAAR Olympisch klatergoud T5 PAGINA? wstenen BINNENLAND Diefstal van radio- en tv-signalen DEN HAAG - PvdA-leider Den Uyl heeft gis teren een dringend beroep op de Tweede Ka mer gedaan te voorkomen dat het kabinet de wetsvoorstellen voor het nieuwe sociale stelsel indient, voordat het advies van de Sociale Ver zekeringsraad (SVR) er is. Lubbers: Geen beloften over premies in '87 I Nederlandse kampioenschappen monopoly CDA: Kabinet gaat te ver met euthanasie Het aardige van sigaren is dat iedereen zo z'n eigen favoriete model heeft. En het is een feit dat de jongere roker een slanker type prefereert. Maar ja, wat doe je als je favoriete merk dat model niet heeft? Dan vraagje of ze dat willen maken en als er voldoende van die vragen komen, dan komen die sigaren d'r ook. En meteen hele beste: La Donna en Amadeus. C HONDERDEN SCHOLEN WORDEN SLACHTOFFER nthulling dat Rea- Defensieminister er via een openbare aad door zendama- eluisterde) radio- de opdracht tot de e van het Egypti- jig moest geven, is dronken in de alge- oor de slagvaardig- et 73-jarige staats- ar intussen was ge- t er soms geen ge- mmunicatie moge- as) tussen de presi de super-atoom- erika en diens mi- Defensie... n ook staan zowel ls minister van Bui- Zaken Shultz voor el onmogelijke op- tegelijk bij het ans publiek het suc- de vliegtuig-inter- aximaal te blijven n met de landen die m zo hebben teleur- toch maar weer de te repareren. Met het State Depart- uitenlandse Zaken) men zich het altijd ico dat Egypte weer ale Moslimhanden Italië 'links' aan de omt en Joegoslavië terse' brugfunctie in rxistische wereld kt. gen in Amerika be- dat president Rea- lige oorlog tegen het e is ingegeven door emotie over walge- ndaden als de koel- moord op Cruise- agier Leon Kling- Maar zelfs aan re misdrijven kun- rzijden zitten, zoals aak dat de aankla- de eigen gangen na- hard is de interna- politieke werkelijk- e Amerika - in al zijn nationale trots - uit verloren had. aar Mercedes zo'n voor neertelt, wel in atje past. AEG ont- in 1982 ternauwer- n een faillissement en fors afslanken. Vorig rd voor het eerst weer -scheiden winst ge- van honderd miljoen Kritici wijzen waar- nd op het voorbeeld agen. Er was eens een t de auto-bouwers uit urg ook niet wisten i met hun geld moes- 'ven en tamelijk luk- an het kopen sloegen, rname van de schrijf- 'ne-fabriek Triumph- uit Neurenberg bleek een dure miskleun, die to-concern ook nu nog nvol geld kost. het met AEG ook die H gaat moet afgewacht n. Feit is echter dat de jankte onderneming ïog een aantal belofte afdelingen (communi ën ruimtevaart-tech- heeft overgehouden. >p doelt Daimler-Benz- in Werner Breitsch- als hij AEG bestempelt een zeer interessante steen" in de politiek tot eding van de basis van oncern. Voor Daimler ook zwaar dat de over- relatief goedkoop is- werkt nog aan de sane- van de grote verliezen iet verleden. Dat geeft lier bij een overname igrijke belastingvoorde- Ook dat telt bij de faben uit Stuttgart, die ils Schotten en Neder- ;rs de naam hebben van uit zuinig te zijn. vrouwen, die een plaats le arbeidsmarkt zoeken. iers bedoelde niet die estie te wekken, maar schrijven het hier zo op at niet uitgesloten is, dat eren van de uitlatingen de premier gebruik zw~ willen maken om de jld' op vrouwen af te liven. Hetgeen natuurlijk trekte onzin is. let al zijn cijfers bewee= ibers overigens niets. HeI er eerder op, dat WJ ;de zich rijk te rekenen- overtuigend was die po rde! Bovendien maakte _ijn uitspraak, dat het be ten van betere resultaten panning vergt, nogal vrU' vend toen hij de hoof' antwoordelijkheid daar- ir doorschoof naar de so le partners. Daarmee be- tigde hij het beeld, dat he linet er zich bij neerleg de verdere arbeidsduur korting volgend jaar °P laag pitje zal staan. DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 JLtüaulöJLJiïsJm!. t2ö paginal Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Arbeidsbureaus ffl0gen in de toekomst com merciëler opereren dan ze mo menteel doen. Bovendien moe- len zij niet langer worden be lrukken bij de uitvoering van je sociale wetten. pat staat in een advies dat jC Sociaal-Economische Raad (SER) volgende week vrijdag vaststellen. Het advies is het langver dachte antwoord op de vraag 0f de sociale partners moeten deelnemen in de arbeidsbu reaus. Die vraag wordt posi tief beantwoord door de SER. De raad meent dat als gevolg daarvan ook besloten kan worden tot het opdoeken van het verbod op commerciële ar beidsbemiddeling. Om evenwel oneigenlijke concurrentie en een te grote rol van de uitzendbureaus te voorkomen moet er een Cen traal Bestuur komen dat ver gunningen afgeeft en bepaalde vormen van arbeidsbemidde ling kan verbieden. Voor het uitlenen van per soneel en het werk van uit zendbureaus zal in alle geval len een vergunning van het Centraal Bestuur nodig blij ven, zo wil de Raad. De SER adviseert ook om de uitvoeringstaak bij de sociale zekerheid bij de arbeidsbu reaus weg te halen. Dat zou te veel aandacht vergen die ge geven moet worden aan het bemiddelen. Wie een uitkering wil krijgen moet zich wel bij het arbeidsbureau laten in schrijven, maar de werkzoe kende zal zelf in eerste instan tie de instelling waarvan hij geld krijgt op de hoogte moe ten houden van veranderin gen. SCHA1JK - Op last van de burgemeester van Schaijk zelf heeft de recherche van Grave proces-verbaal moeten opmaken bij vier gezinnen in Schaijk, die naast elkaar wonen en sa men 1 abonnement op de kabel-tv hadden lopen. Vanuit de aansluiting in het ene huis hadden de bewoners zelf kabels doorgetrokken naar de drie andere huizen. De burgemeester heeft aan gifte gedaan 'terzake var diefstal van radio- en tv- signalen'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Uitstel van het besluit om op de vliegbasis Woensdrecht 48 Amerikaanse kruisvluchtwapens te statio neren, heeft alleen maar nade len. Het Nederlandse 1-juni- besluit (plaatsing onder voor waarden) wordt er onhelder door en de 'top' eind november tussen de leiders van de super machten, Reagan en Gorbats- jov, wordt er nodeloos door belast. Premier Lubbers maakte gisteren tijdens zijn reactie op de algemene beschouwingen duidelijk volstrekt niets te voelen voor het dringend ver zoek van de oppositie, de be sluitvorming in Nederland minstens tot na de top Rea- gan/Gorbatsjov op te schor ten. Den Uyl (PvdA) noemde dit een onlogische uitleg van het 1-juni-besluit. Hij zei het vreemd te vinden dat nu het I- juni-besluit een positieve re actie van de Sovjet Unie lijkt te hebben uitgelokt, het kabi net nu niet op de ingeslagen weg voortgaat. Lubbers sloot zich in zijn reactie aan bij De Vries (CDA), die een dag eerder al opmerkte dat verder uitstel zou inhouden dat de Sovjets al resultaat binennhalen voordat de onderhandelingen in Ge- nève begonnen zijn. Beckers (PPR) bestreed dat: „Het bete kent dat er aan twee kanten resultaten geboekt zijn voor dat 'Genève' begint; de Sovjet Unie ontmantelt en Nederland plaatst niet. Wat is er mooi er?" Volgens Lubbers wordt de Nederlandse houding door uit stel niet versterkt. „Sterker nog, zij verliest onmiddellijk haar kracht. Men zal dan zeg gen dat het 1 juni-besluit uit stel tot doel had." 'Wacht met stelselherziening' Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ru- ding (Financiën) acht het al ternatief van de PvdA met een pleidooi voor een grotere ar beidstijdverkorting waardoor 50.000 extra banen vrijkomen 'een loffelijke poging die een slechter resultaat oplevert dan het kabinetsbeleid'. De veronderstelling van de PvdA dat volgend jaar een ar beidstijdverkorting van 2,5% mogelijk is, beschouwt Ruding als 'een geforceerde wens'. Wöltgens wees de bewinds man van Financiën erop dat de premier enkele uren eerder nog het vermoeden had uitge sproken dat die atv wel eens op 2% zou kunnen uitkomen, maar Ruding antwoordde dat ook een half procent telt. De PvdA stelt in zijn alter natief vdör om het stelsel van sociale zekerheid niet per 1 mei 1986 te herzien, uit te gaan van een hogere atv dan het kabinet in zijn plannen (1 de kinderbijslag te indexeren en de huren en de gasprijs niet te verhogen, terwijl het be drijfsleven geen lastenverlich ting zou moeten krijgen en de hogere inkomensgroepen meer Masting moeten gaan beta len. De inkomens zouden bo vendien over de hele lijn nog met ruim 1 kunnen stijgen. Zowel Ruding als premier Lubbers vestigden de aan dacht op de noodzaak tot voortzetting van het beleid dat moet leiden tot een lager fi nancieringstekort en een be tere economische situatie. Vol gens Ruding schetsen de PvdA'ers Wöltgens en Den Uyl een karikatuur van het fi nancieringstekort, 'alsof er geen tekort is teruggebracht'. Lubbers herhaalde dat in de nationale economie 'een bewe ging ten goede is, al zijn we er nog lang niet'. Van onze Haagse redactie Volgens Den Uyl frustreert het kabinet de Raad, waarin alle belanghebbenden vertegenwoordigd zijn, 'tot in het diepst van zijn ziel'. „Dit brengt de regering in een volkomen scheve positie ten opzichte van allen die be langhebbend zijn bij de stel selherziening." Den Uyl ontstak in woede -hij dreigde met een nieuwe motie- toen hij van premier Lubbers hoorde dat de Raad van State intussen al heeft ge adviseerd. „Ik ben verbijs terd", aldus Den Uyl. „Ik denk dat dit gewoon niet kan. De Wet op de Raad van State is hier onmiskenbaar duidelijk DEN HAAG - Premier Lub bers heeft gisteren, in zijn re actie op de algemene beschou wingen, geen beloften durven doen over de premie-ontwik keling in '87. Het Centraal Planbureau denkt dat de premies, na de voorgenomen daling volgend jaar, in '87 weer omhoog moe ten. Die angst hebben ook PvdA en WD. Lubbers noemde de premie verlaging volgend jaar 'ver antwoord' in relatie tot de da ling van de werkgeverspremie voor kinderbijslag en AOW- premie en de verlaging van de normverhogingen. Lubbers pleitte voor af schaffing van de minimum jeugdlonen, waartegen de op positie bezwaren heeft en waarover het CDA zijn twij fels heeft. Het CDA vindt dat in de plaats van de minimum jeugdlonen in elk geval een goed systeem van leerlingcon tracten moet komen. BARCELONA, Parijs, Brisbane, Birmingham en nog negen klei nere steden; aan dit lijstje kan Amsterdam worden toegevoegd, N het kabinet de hoofdstad toestemming heeft verleend zich offi- heel kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen van 1992. Deze internationale sporthappening gaat 'oid anderhalf miljard gulden kosten. Voor het geval dat dit be- j»ag niet wordt terugverdiend, is er een rijksgarantie toegezegd '01250 miljoen gulden. Amsterdam juicht. Maar is er ook voor de rest van Nederland aanleiding om de vlag uit te steken? Ruim 72 procent van de be volking zou die vraag volgens opinie-peilingen bevestigend be hoorden: een typisch voorbeeld, dunkt ons, van massale ver- winding door Olympisch klatergoud. Want wat hebben de Olym pische Spelen nog met sport en verbroedering van doen? Ze zijn 'eeds lang gedegradeerd tot een door de staat en commercie ge sponsorde tweekamp tussen de twee grote machtsblokken, tot een harde ideologische en politieke confrontatie onder het mom van een sportieve krachtmeting. De voordelen? Amsterdam hoopt met de Olympische Spelen het geschonden imago van 'de Europese hoofdstad van de drugs sa de porno' weer wat op te vijzelen. Dat zal een hele toer wor- ®n, getuige het budget van 273 miljoen, dat voor de openbare 'S' jgheid gedurende de spelen is uitgetrokken. Zou bij de vast- seiing van dit bedrag ook al rekening zijn gehouden met de aan- "wkingskracht, 'die Olympische Spelen op het alsmaar driester velende internationale terrorisme moeten uitoefenen? r "lederland en het Nederlandse bedrijfsleven kunnen, als de "Wipische Spelen in Amsterdam worden gehouden, wereldwijd betere naambekendheid krijgen. Burgemeester Van Thijn erwacht bovendien extra werkgelegenheid voor 30.000 mensen. Pk dat is mooi meegenomen. Wij betwijfelen echter of die voor wen zullen opwegen tegen de vele onzekerheden. Amsterdam, 'p lastige' stad, heeft al zoveel kopzorgen. Kunnen ze daar de 9anisatie van een gigantisch spektakelstuk nog bij hebben? Pnnen wij ons nationaal-economisch een eventuele grote finan- str°P - lang niet denkbeeldig - veroorloven? to ft^chijhlijk heeft ook het kabinet zijn twijfels; Amsterdam fcfp an9 °P het fiat van 'Den Haag' moeten wachten. Zolang, Barcelona, de belangrijkste andere kandidaat in de race om °ewijzing van de Zomerspelen 1992, al meer dab een straat- '°'jgte vóór ligt. Misschien heeft Amsterdam wel het groene licht wegen omdat degenen, die in de politiek en het bedrijfsleven p de touwtjes trekken, bij zichzelf denken: ze halen het toch wvolgend jaar oktober weten we i'n ieder geval meer. Dan waa h lnternationaal Olympisch Comité (lOO", de stad aan Pide Spelen zullen worden gehouden. in: de regering mag zo'n wets ontwerp niet indienen zonder advies van de Raad van State. De Raad van State kan geen advies indienen alvorens hij zich ervan vergewist heeft dat de meest in aanmerking ko mende adviesorganen hebben geadviseerd." Maar hoe hard Den Uyl ook uitriep 'het onvoorstelbaar' te vinden, premier Lubbers bleef herhalen dat hij 'aan het ge dane verzoek niet kan vol doen'. Steun van de regerings fracties, die eerder deze week nog aandrongen op een zorg vuldige behandeling van de gevraagde adviezen, kreeg de oppositieleider evenmin. De wetsvoorstellen, voor zien van kanttekeningen, wor den deze week ingediend. Daarin staat dat de leeftijd van arbeidsongeschikten die opnieuw gekeurd moeten wor den, wordt opgetrokken van 30 naar 35 jaar. Het kabinet zal niet eigen handig de halfl aarlij kse kor ting op de WW-uitkering in het wetsvoorstel schrappen, maar geeft de Kamer wel de kans daartoe 'in gemeen over leg' te besluiten. De uitkering zou dan pas op de plaats ma ken op 70 van het laatstver diende loon, in plaats van op het minimumloon. Maar zonder gevolgen kan zo'n ingreep niet blijven, waarschuwde Lubbers. Schrappen van de halfjaar lijkse stapjes alleen al kost ƒ990 miljoen aan bezuinigin gen en dat is te duur. De Kamer mag in het so ciale stelsel gaten schieten tot een bedrag van ten hoogste ƒ445 miljoen. Dat kan door -als de halfjaarlijkse korting wordt afgeschaft- de duur van de WW-uitkering met een half jaar te bekorten. „Hier mee is de grens bereikt", aldus Lubbers. De vakbeweging heeft de nieuwe kabinetsplannen in middels als 'onaanvaardbaar' verworpen. Het in stand hou den van de relatie tussen uit kering en laatstverdiend loon noemen FNV en CNV een goede zaak, maar volgens hen wordt de verbetering teniet gedaan als de uitkeringsduur een half jaar korter wordt. „Per saldo schieten de uitke ringtrekkers er niets mee op, omdat ze nu eerder in de bij stand komen", aldus CNV-be- stuurder Molendijk. De vakcentrales blijven het kabinet verwijten dat slechts bezuinigingen op de sociale ze kerheid het doel is. Bovendien blijven zij van mening dat het advies van de SVR moet wor den afgewacht en dat de Ka mer daarvoor moet zorgen. Tijdens de economische recessie in 1935 bedacht de straatarme Amerikaan Charles Darrow het monopoly-spel. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit uiterst populaire spel worden nu in de Rai in Amsterdam de Nederlandse kampioenschappen monopoly gehouden. - FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De discussie die het kabinet voert over de kwestie van de euthanasie lijkt voor het CDA een onaan vaardbare uitkomst te krij gen. De fractie heeft grote moeite met een mogelijke re geling die verder gaat dan wat het CDA maximaal toelaat baar acht. Het CDA wil het kabinet de tijd geven alsnog een wette lijke regeling te bedenken. De andere regeringspartij, de WD, vindt de toezegging van Lubbers nauwelijks voldoende en zal in ieder geval vanaf 1 november doorgaan met de af werking van een initiatief voorstel van D'66, waarvoor in de Kamer een ruime meerder heid bestaat. Lubbers gaf gisteren toe dat het kabinet nog geen regeling heeft gevonden. Wel wordt daaraan hard gewerkt, zo zei de premier. Hij gaf aan dat het kabinet studeert op een oplos sing die ligt tussen hetgeen een deel van de Staatscommis sie wil en wat voor het CDA minimaal acceptabel is. ADVERTENTIE Waarom wij er twee slanke sigaren bijgemaakt hebben: Karei van Susante Van cigarillos tot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN DEN HAAG (ANP) - De door staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) voorgestelde ver hoging van de opheffingsnor men voor scholen van voortge zet onderwijs worden door het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) 'onaanvaard baar1 geacht. Minister Deetman en de staatssecretaris negeren de felle protesten van vrijwel het gehele onderwijs tegen hun plannen om de opheffingsnor men op te trekken, zo zegt het NGL in een eerste reactie. De nieuwe voorstellen zijn vol gens het genootschap eerder een verscherping van de vroe gere plannen dan een versoe peling waarop van verschil lende kanten krachtig was aangedrongen. De schijnbaar versoepelde opheffingsnorm van 45 leer lingen per leerjaar is maar tij delijk zodat vanaf 1991 toch honderden scholen het slacht offer worden van de oude 60- norm, aldus het NGL. Omdat er naar de mening van de staatssecretaris haast is geboden, stelt zij in het woensdag bij het parlement ingediende wetsontwerp voor de nieuwe normen met terug werkende kracht tot 1 septem ber 1984 te laten gelden. De verhoogde normen kunnen dus voor het eerst op 1 augus tus 1987 leiden tot opheffing van scholen of beëindiging van de bekostiging. In de toelichting op haar voorstellen zei Ginjaar-Maas die terugwerking redelijk te vinden, omdat de scholen al geruime tijd weten dat er een herschikkingsoperatie op ba sis van verhoogde opheffings normen zou worden uitge voerd. Ook worden de scholen daardoor 'dringend genood zaakt' naar mogelijkheden voor fusie met andere scholen om te zien. Volgens de staats secretaris zijn er bij het minis terie al 135 meldingen binnen van scholen die binnenkort willen fuseren. Ook de onderwijsvakorga nisaties ABOP (algemeen), KOV (katholiek) en PCO (pro testants-christelijk) wijzen de voorstellen 'met kracht' van de hand. In het wetsontwerp wordt de scholen de keus gegeven tussen het hanteren van de norm van 45 leerlingen zonder meer en de 60-norm met mo gelijkheden van verlaging on der bepaalde omstandigheden. Zo kan de norm tot 48, 45 of 42 leerlingen worden verminderd als zich pas op een afstand van respectievelijk 12,18 of 36 kilo meter of meer een andere school van dezelfde soort be vindt. Volgens de staatssecre taris is voor veel scholen de 60-norm met kortingsmoge lijkheden gunstiger dan de op heffingsnorm van 45 zonder die mogelijkheden. De intro ductie van de 45-norm bete kent naar de mening van de bonden in de praktijk vrijwel geen verbetering. De beoogde bezuinigingen zullen volgens de bonden de gestelde 58 miljoen gulden ver te boven gaan. J e/ v? Hebt u dit jaar weer geen No belprijs gewonnen? Allerlei wetenschappers en knappe jongens zijn bedeeld. Wij kun nen op presentjes wachten tot Sinterklaas. Gelukkig hebben Nederlan ders een andere mogelijkheid om een fikse duit te winnen. En je hoeft daarvoor niet eens een onduidelijk weefselonder- zoek bij twee-jarige wratten zwijnen gedaan te hebben. De staatsloterij! Vier trekkin gen deze maand. Daar zal me nige tandarts jaloers op zijn. De staatsloterij jubileert, de prijzen liggen klaar. Wie wint kan onmiddellijk beginnen met een staatslijterij. Als ik m'n eigen geldje er maar uithaal, zeggen sommige ge routineerde spelers. Dat klinkt weer wat benepen, vind ik. Het mini-heldje jaagt op zijn eigen geldje. Als zo'n natuurkundige de No belprijs plechtig krijgt uitge reikt, zegt hij toch ook niet: Ik was al blij geweest met m'n eigen geldje? De meest verwoede staatsgok- kers zijn op dit moment ver enigd in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Ze zetten hoog in en praten over miljoenen alsof ze die nu al gewonnen hebben. Maar de prijzen zijn eigenlijk al lang verdeeld. Lubbers heeft met krachtige hand de trekking verricht. Oppositie leider Den Uyl krijgt een kleine troostprijs. Maar die blijft lachen, want hij heeft zijn hele kapitaal ingezet op de Grote Trekking van volgend voorjaar. MERIJN Opzet ABP DE ambtenarencentrales gaan niet akkoord met de door mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) voorgestelde, nieuwe, structuur van het ABP, zo bleek gisteren in Den Haag. De bonden zijn van mening dat de bewindsman zich teveel met het ABP blijft bemoeien. In de nieuwe opzet van het ABP krijgt Rietkerk een stem in de beleggingscommissie. WAO-premie ALS de herziening van het stelsel van sociale zekerheid doorgaat, dan kunnen de pre mies voor WAO en AAW vol gend jaar dalen. Die daling zal overigens niet meer kunnen zijn dan 0,1%. De premie AAW gaat dan van 6,05% naar 5,95%; die van de WAO zakt van 16,15% naar 15,65%. Dat blijkt uit berekeningen van de fond sen die deze gelden beheren en die gisteren zijn overgenomen door de Sociale Verzekerings raad. SER HET CNV heeft geen bezwaar tegen bevriezing van het minij- mumloon en de sociale uitke ringen, zolang de mensen met een minimum inkomen er maar niet in koopkracht op achteruit gaan. De christelijke vakbeweging verkondigt deze mening binnen de Sociaal Eco nomische Raad (SER), die sterk verdeeld heeft gerea geerd op de kabinetsplannen om zowel het minimumloon, de sociale uitkeringen als dé kinderbijslag niet aan de ge stegen lonen aan te passen. Cao-overleg DE onderhandelingen voor een nieuwe cao in de controle sector (van granen en stuk goed) van de Rotterdamse ha ven (400 werknemers) zijn gis teren door de Vervoersbond FNV afgebroken, vanwege on enigheid over arbeidstijdver korting en de invoering van een nieuwe verplaatsingskos ten-regeling. De bond gaat nu op 2 november de leden raad plegen en sluit niet uit dat daaruit acties zullen voortko- Bladgroenten VANAF 1 november moet er minder nitraat in andijvie, sla en spinazie zitten. Het hoogst toelaatbare nitraatgehalte zal worden verlaagd met 500 mil ligram per kilo. Aan de keu ringsdiensten van waren is gevraagd tot het einde van het jaar bij het toezicht rekening te houden met de korte tijd die de tuinders ter beschikking staat om eventuele maatrege len te treffen. Het nitraat in de groenten komt voor een groot deel door bemesting.

de Stem | 1985 | | pagina 3