Feeststemming in Amerika slaat om Mercedes nu grootste van West-Duitsland Lubbers rekent zich rijk DEN UYL even. UITBLAZEN Arbeidsbu commercie PATRIOTTISME VERTROEBELT KIJK OP REST VAN DE WERELD CONCERN RICHT ZICH STEEDS MEER OP TECHNOLOGIE Olympisch klal Een vroege Kerstmis Ruding verwerpt ATV-plan PvdA GE STEM COM WIM KOCK DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 ACHTERGROND Begrip Keerzijden Schatrijk Dornier Bouwstenen Moeizaam DE WINTER komt dichterbij. Je merkt het aan allerlei kleine dingen. Vanmorgen stond er een Sinterklaas- advertentie in de krant en in de dagelijkse STER- shows op de televisie neemt het speelgoedaan deel toe. Ik heb ook m'n eerste camavalsvergadering achter de rug. De vroegste voorbode kwam ik echter al bijna een maand geleden tegen. Dat was in de Sichotse stad Ayr. Mijn vrouw en ik logeerden daar in het Station Hotel, een prachtig opgedofte overlevende uit de hoogtijdagen van de IJzeren Weg, toen de Britse spoorweg maatschappijen een keten van hotels bouwden die, meer dan aan de eis van economie, moes ten voldoen aan verlangens naar ruimte, kleur, comfort en luxe. 'Het Spoor' is lang geleden al begonnen met het afstoten en desnoods afbreken van deze royaal opgezette, veel onder houd vergende logeertempels. Ze werden gebouwd toen het reizen nog een privilege was van de zeer veel beter gesitueer den en wie die reeksen van, nu goeddeels in verval zijnde of tot pensions gedegradeerde hotels ziet, in de spa-steden, aan de kust en langs de spoorwegen, verbaast zich erover dat Enge land ooit zóveel rijken gekend moet hebben, want ze vulden niet alleen de hotels van Enge land en Schotland, maar ook die van Zwitserland, Italië en Zuid-Frankrijk. Zij vonden im mers het toerisme uit. schuwt een bordje. „En zorg dat je er niet met je vingers tus senkomt" had erbij mogen staan. Met metalige klappen vallen de hekken dicht. Het restaurant ziet er op het eerste oog sjiek uit. Veel krulle rige ornamenten, houten lam- brizeringen, stemmig behang, zachte vloerbedekking, ge dempt licht, linnen op de tafels, maar ook papieren servetten en een modern menu, niet 'te be werkelijk', nét geen steak house- Er zijn races in Ayr en het hotel loopt langzaam vol paar denvolk, mensen die van de ene renbaan naar de andere reizen. Allemaal bekende gezichten voor mekaar, dat kun je zien aan de manier waarop ze elkaar begroeten. De vrouwen die meegekomen zijn kun je in twee categorieën indelen. De leden van de ene kruipen bij el kaar in een rustige hoek, laten zich hun drankjes brengen door een van de echtgenoten en pra ten over iets heel anders dan paarden. Lieve, moederlijke ty pes die de mannen hun paar- denmanie gunnen. De andere categorie bestaat uit vrouwen die zich in de mannengroepjes dringen om er hun woordje te komen meespreken. De man nen dulden dat galant en belo nen de amazones met bulde rend gelach waarin alleen hun vrouwen in de hoek de over drijving opmerken. Verbazing Het is woensdag 18 septem ber en het regent pijpestelen. Later zal ik in de krant lezen dat de races in Ayr zijn afge last. Maar dat doet er niet toe, het is de datum waar het om gaat. Iedereen die het hotel bin nenkomt - jockey of eigenaar, trainer of baancommissaris, toerist of handelsreiziger - valt ten prooi aan dezelfde verba zing. In de hoek naast de draai deur staat een grote kerstboom, volledig opgetuigd, met aan zijn voet geschenken, gewik keld in kleurig papier, glanzend als edelmetaal. Ik dacht dat Britten niets te dol was als het om Kerstmis ging, maar hier probeert zelfs niemand zijn ver rassing te verbergen. De recep tioniste heeft er plezier in en voegt een foldertje bij de sleu- telkaart: het kerstarrangement van meneer Stakis. Drie dagen later is ook onze Engelse gastvrouw verbaasd als we in het warenhuis Lewis' te Hanley op een verblindende muur van goud, zilver en rood stuiten. Slingers en ballen, kaarsenhouders en kerstman netjes, glimmende pakken met Christmas crackers en dennen van plastic, engelenhaar en kerstkransjes. „Het zal vroeg Kerstmis zijn dit jaar", zucht ze. Kerstmis begint in Enge land lang voor de 25ste decem ber. Stakis Er is in Engeland een man - ik denk tenminste dat het een man is - die de mediterrane naam Stakis draagt. Hij ver diende een vermogen met zijn steak houses en dat investeerde hij vervolgens in een nog groeiende keten van hotels. Meneer Stakis heeft blijkbaar hart voor het Britse verleden en probeert dat levend te houden. Hij behield het Station Hotel in Ayr voor de niet meer zo be voorrechte maar daarom niet minder verwende generatie rei zigers van vandaag. In Hanley, tot voor kort een morsige stad in de Midlands, die op mijnbouw en aardewerk industrie dreef en nu getekend wordt door een langdurig pro ces van kaalslag, renovatie en nieuwbouw, is alles wat aan het oude spoorwegstation zou kun nen herinneren met de grond gelijk gemaakt, behalve het sta tionshotel. Dat is gered door dezelfde meneer Stakis en aan de rand van de kaalslag staat het er florissant en glanzend van de verf bij. Het Station Hotel in Ayr is een merkwaardige mengeling van moderne efficiency en ouderwetse grandeur. De zeer ruime lobby is belegd met Ax- minster-tapijt, rijk aan kleuren en patronen, vloerbedekking als alleen de Britten durven leg gen. Op de receptiebalie deelt een moderne home computer1 kamernummers uit, maar de lift j hijst al langer zijn vrachtjes op dan de meeste gasten van van daag oud zijn. Het is zo'n ouderwetse, krakende kooi met een dubbel, inschuifbaar tralie- hek. „Beide hekken sluiten an ders werkt de lift niet", waar- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag"van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlfrolfltioc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Door Mare De Koninck WASHINGTON - Ame rika heeft te vroeg feest gevierd. De algemene juichstemming in de VS over de interceptie van het Egyptische vliegtuig met de vier kapers van het Italiaanse passa giersschip, had blijk baar het zicht van de Amerikanen op het cy nisme van de wereldpo litiek vertroebeld. Nu die realiteit wel is door gedrongen zit Amerika met de kater. Het land voelt zich alleen in de strijd tegen het terroris me. En vooralsnog zijn er weinig aanwijzingen dat het zelfbeklag zal overgaan in zelfonder zoek. Uit alles blijkt dat de rege- ring-Reagan werkelijk heeft gedacht dat het doel om een aantal Palestijnse terroristen c.q. moordenaars als crimi nelen voor een rechter te sle pen, voldoende nobel was om er de steun van 'alle be schaafde landen' voor te krij gen. Zo langdurig en in zulke simplistische bewoordingen had president Reagan altijd al beloofd de individuen te zullen grijpen die angst en dood zaaien onder onschul dige burgers, dat de Ameri kaanse administratie en de bevolking waren gaan gelo ven in een wezenlijke onaan vechtbaarheid van die op dracht en de middelen die daartoe kunnen worden in gezet. Het verschil tussen goed en kwaad was duidelijk in Amerikaanse ogen. En toen bleek dat in andere landen heel andere interpre taties bestaan van goed en kwaad, genuanceerder visies, Reagan blijkt nog altijd de 'teflon-president', waarmee in Amerika bedoeld wordt dat geen enkele fout aan hem blijft kleven. - foto archief de stem sterk verweven ook met eigenbelang en dus - in Ame rikaanse ogen - corrupter, minder verheven dan de on baatzuchtige houding van de VS tegenover terreur. Egypte, het Amerikaanse bolwerk van gematigdheid en vredelievendheid in het Midden Oosten en jaarlijkse ontvanger van miljarden hulp uit de VS, liet de moor denaars van een hulpeloze maar heldhaftige Ameri kaanse invalide in een rol stoel, vertrekken. De Ita liaanse regering, die ook weet wat terrorisme is en die nog onlangs de moed op bracht om ondanks scherp binnenlands verzet Ameri kaanse kruisraketten te plaatsen, weigerde PLO- voorman - en mogelijk 'mas termind' van de kaping van het passagiersschip - Mo hammed Abbas aan de VS uit te leveren en liet hem zo maar vrij. Joegoslavië, dat zelf eveneens zwaar te lijden heeft onder terreur en dat alle belang heeft bij een uit stekende relatie met het Westen, trok zich al evenmin iets aan van het Ameri kaanse uitleveringsverzoek. Het waren allemaal reacties die in Amerika meer nog op ongeloof dan op boosheid stuitten. Het neo-conservatisme en patriottisme die sedert onge veer twee jaar in de VS do mineren zijn nog altijd niet op hun retour en in dat kli maat blijven degenen in Washington die - net als bui tenlandse critici - de eigen Amerikaanse regering onno zelheid of schijnheiligheid durven verwijten, zeldzaam. Toch was in de Amerikaanse hoofdstad natuurlijk maar al te goed bekend dat talloze landen in de wereld, waaron der Egypte, Italië en Joego slavië, de PLO niet als een terroristische organisatie be schouwen en vinden dat de PLO het Palestijnse volk vertegenwoordigt en daarom deel moet uitmaken van een vredesregeling in het Midd- den Oosten. Washington heeft daar naast zijn eigen geschiedenis wat betreft relaties met 'ter roristen'. Maar weinigen herinneren dezer dagen in de VS aan de kaping van het TWA-vliegtuig (inclusief moord op een Amerikaanse passagier), afgelopen zomer, toen president Reagan de hulp aanvaardde van presi dent Assad van Syrië, die te voren altijd door Reagan was verguisd als sponsor van ter reur. Toen was er een hoger doel dan terroristen arreste ren: Amerikaanse gijzelaars vrij krijgen. En ook de diplo matieke contacten tussen Amerika en PLO-leider Jas- ser Arafat als een van de minder extremistische Pales tij nen, zijn bij vlagen intens geweest. Men moest de voorbije et malen goed zoeken in een ge zaghebbend blad als de New York Times, om een zinnetje te vinden waarin er begrip voor wordt gevraagd dat de bloedige Israëlische anti-ter reuracties, zoals het door Amerika gedoogde bombar dement op het PLO-hoofd- kwartier in Tunesië, in de Arabische wereld ook als ter reur worden ervaren. Tenslotte vindt men alleen in de kleine radikale pers in Amerika de relatie gelegd met de 'Amerikaanse terreur' via de rechtse contra-revolu tionairen in Nicaragua en met de Amerikaanse ont trekking aan de internatio nale rechtspraak daarover. De beduchtheid bij de massamedia in de VS voor kritiek op dergelijke tegen strijdigheden in het beleid van de populaire president Reagan, moet verregaand hebben bijgedragen tot de il lusie dat zodra de VS zich als dé terreurbestrijder van de wereld opwerpt en de daders uitkiest die voor de rechter zouden moeten komen, de rest van de wereld zal mee werken. Reagan blijkt nog altijd de 'teflon-president', waarmee in Amerika bedoeld wordt dat geen enkele fout aan hem blijft kleven. Dat hij vorige week de blunder beging het aanvaardbaar te noemen als de PLO de vier scheepska- pers zou berechten (een uit spraak die vervolgens haas tig weer werd ingetrokken) is hem ook door de Democrati sche (oppositie-) Partij nau welijks kwalijk genomen. En zelfs de onthulling dat Rea gan aan Defensieminister Weinberger via een openbare (en inderdaad door zendama teurs afgeluisterde) radio- golflenge de opdracht tot de interceptie van het Egypti sche vliegtuig moest geven, is zowat verdronken in de alge hele lof voor de slagvaardig heid van het 73-jarige staats hoofd. Maar intussen was ge bleken dat er soms geen ge heime communicatie moge lijk is (was) tussen de presi dent van de super-atoom macht Amerika en diens mi nister van Defensie... Intussen ook staan zowel Reagan als minister van Bui tenlandse Zaken Shultz voor de vrijwel onmogelijke op gave om tegelijk bij het Amerikaans publiek het suc ces van de vliegtuig-inter ceptie maximaal te blijven oogsten en met de landen die Uncle Sam zo hebben teleur gesteld, toch maar weer de relatie te repareren. Met name op het State Depart ment (Buitenlandse Zaken) realiseert men zich het altijd acute risico dat Egypte weer in radikale Moslimhanden valt, in Italië 'links' aan de macht komt en Joegoslavië zijn 'westerse' brugfunctie in de Marxistische wereld kwijtraakt. Weinigen in Amerika be twijfelen dat president Rea- gans heilige oorlog tegen het terrorisme is ingegeven door oprechte emotie over walge lijke wandaden als de koel bloedige moord op Cruise schip-passagier Leon Kling- hoffer. Maar zelfs aan klinkklare misdrijven kun nen keerzijden zitten, zoals de noodzaak dat de aankla ger ook de eigen gangen na gaat. Zo hard is de interna tionale politieke werkelijk heid, die Amerika - in al zijn huidige nationale trots - uit het oog verloren had. Door Gerard Kessels BONN - De glans van de Mercedes-ster wordt oogverblindend. Merce- des-fabrikant Daimler- Benz, al jarenlang het paradepaardje van de Duitse industrie, heeft opzien gebaard met een aantal spectaculaire aankopen. De laatste coup van de auto-bouwers uit Stuttgart: de overname van de electro- technische onderneming AEG. Met de inlijving van AEG wordt Daimler-Benz de grootste industriële onderne ming van de bondsrepubliek met een omzet van ongeveer zestig miljard mark. Daar mee laat Daimler-Benz het energie-conglomeraat Veba en de electronica-gigant Sie mens achter zich. In hoog tempo is Daimler- Benz bezig de onderneming om te vormen van een pure personen- en vrachtwagen fabrikant tot een technolo gie-concern. Het fundament blijft de personenwagenpro ductie, maar daar omheen groeperen de Stuttgarters een bont palet van geavan ceerde ondernemingen. Daimler-Benz kan dat doen dankzij steeds nieuwe ver kooprecords van zijn perso nenwagens. De nieuwe mo dellen die de Schwaben op de markt hebben gebracht zijn zo goed aangeslagen dat die trend nog jaren aan zal hou den. „Daimler-Benz", zo schreef onlangs het weekblad Der Spiegel in een omslag verhaal, „heeft het kunststuk klaar gekregen zijn limousi nes in zeer grote aantallen aan de man te brengen zon der dat dit afbreuk heeft ge daan aan het prestige van het merk. Mercedessen worden gereden door kleine zelfstan digen en managers van grote concerns, door taxi-chauf feurs en playboys, pausen en pooiers, rechtse dictators en linkse revolutionairen, Hol- lywood-sterren en drugshan delaren." De Mercedes is de „Volkswagen van de beter gesitueerden", concludeert het blad. Met de kleine spor tieve Mercedes 190 is ook de doorbraak gelukt naar die kopersgroep, die Mercedes tot nu te stijf en deftig vond. Het ongelooflijk succes van de wagen met de ster heeft Daimler-Benz tot een schat rijke onderneming gemaakt. Daarom is het des te opmer kelijker dat juist op een mo ment dat de Mercedes-ster straalt als nooit tevoren, de Raad van Bestuur op jacht is naar ondernemingen, die met de automobielbouw niets van doen hebben. Het spreek woord: schoenmaker blijf bij je leest, geniet op het moment geen al te grote populariteit in Stuttgart. Daimler-Benz heeft losjes het gigantische bedrag van ruim negen mil jard mark aan liquide mid delen vrijgemaakt om zich 'flexibel' te kunnen bewegen, zoals financieel topman Ed- zard Reuter het uitdrukte. Wat dat betekent is dit jaar gebleken. In februari werd de Motoren und Turbinen Union (MTU), waarvan Daimler-Benz al vijftig pro cent bezat, algeheel eigen dom van het concern. MTU is De bekende ster is nog wel het beeldmerk van Daimler Bern, maar voertuigen staan al lang niet meer op de eerste p laats - foto archief de stem het bedrijf waarvan de top man, Ernst Zimmermann, begin dit jaar door terroris ten van de Rote Armee Frak- tion in zijn huis bij München werd vermoord. Nog spectaculairder was de overname in april van het lucht- en ruimtevaartcon cern Dornier in Friedrichs- haifen. Daimler-Benz ver wierf 68 procent van het aan delenkapitaal. Voor beide overnames werd in totaal 1,3 tot 1,4 miljard mark neerge teld. Sinds enkele dagen is ook duidelijk wie er achter de geruisloze maar gestage stijging van de AEG-aande- len van de laatste weken zit. Daimler-Benz wil een belang van 24,9 procent in AEG ver werven; een belang dat later zeker uitgebreid wordt tot een meerderheid. Met de overname van AEG slokt de ene multinational de andere op. Bij AEG, dat vorig jaar een omzet had van elf mil jard mark, werken 73.000 mensen. Na tientallen jaren voor zichtig en terughoudend te zijn opgetreden heeft de gre tigheid waarmee Daimler- Benz nu aan het kopen is ge slagen ook verbazing gewekt. Natuurlijk, de Stuttgarters barsten van het geld en hoe wel hun auto-verkopen nog steeds crescendo gaan zoeken zij een bredere basis voor Daimler-Benz. De aankoop van Dornier past in het stre ven van Daimler-Benz een technologie-concern te ma ken dat velerlei ijzers in het vuur heeft. Maar menigeen betwijfelt of de aankoop van AEG, waar Mercedes zo'n miljard voor neertelt, wel in dat plaatje past. AEG ont snapte in 1982 ternauwer nood aan een faillissement en moest fors afslanken. Vorig jaar werd voor het eerst weer een bescheiden winst ge maakt van honderd miljoen mark. Kritici wijzen waar schuwend op het voorbeeld Volkswagen. Er was eens een tijd dat de auto-bouwers uit Wolfsburg ook niet wisten waar ze met hun geld moes ten blijven en tamelijk luk raak aan het kopen slóegen. De overname van de schrijf- maschine-fabriek Triumph- Adler uit Neurenberg bleek echter een dure miskleun, die het auto-concern ook nu nog handenvol geld kost. Of het met AEG ook die kant uit gaat moet afgewacht worden. Feit is echter dat de afgeslankte onderneming toch nog een aantal belofte volle afdelingen (communi catie- en ruimtevaart-tech niek) heeft overgehouden. Daarop doelt Daimler-Beru- topman Werner Breitsch- werdt als hij AEG bestempelt als „een zeer interessante bouwsteen" in de politiek tot verbreding van de basis van het concern. Voor Daimler weegt ook zwaar dat de over name relatief goedkoop is. AEG werkt nog aan de sane ring van de grote verliezen uit het verleden. Dat geeft Daimler bij een overname belangrijke belastingvoorde len. Ook dat telt bij de Schwaben uit Stuttgart, die net als Schotten en Neder landers de naam hebben van huis uit zuinig te zijn. Door Max cle Bok BIJNA de helft van zijn ruim vier uur durende, door vele interrupties onderbroken, antwoor- drede besteedde premier Lubbers aan het vraag stuk van de werkloos heid. Dat was geen in tweeërlei opzicht geen verrassing. Ten eerste had de Kamer daar van zelf ook een hoofdpunt gemaakt en ten tweede rijdt de kabinetstrein op dit derde spoor van het regeringsbe leid vrij langzaam en volgens sommigen zelfs richting doodlopend spoor. Lubbers mag dan terecht zeggen, dat de werkloos heidsontwikkeling zo'n 100.000 beter is uitgevallen dan ten tijde van de opstel ling van het regeerakkoord werd verondersteld, feit is ook dat het Centraal Planbu- reau raamt dat de werkloos heid volgend jaar op het zelfde hoge peil - 765.000 werkloze mannen en vrou wen - als dit jaar zal blijven. De premier had zich ken nelijk voorgenomen dat beeld wat op te poetsen. Hij heeft weinig keus, want zijn kabinet zal bij de verkiezin gen vooral beoordeeld wor den op de vraag wat het be leid concreet voor de werkge legenheid heeft betekent. Het is dan een weinig vrolijke positie voor de premier-lijst trekker om tegenover de kie zers te moeten uitleggen waarom de werkloosheid in zijn laatste regeerjaar niet daalde. In een wat moeizaam be toog goochelde de premier opzichtig met cijfers om, zo als hij zei, wat misverstan den uit de weg te ruimen. Zo verwierp hij de suggestie dat de tijd van dalende werk loosheid achter ons zou lig gen, immers van september 1984 tot september 1985 is het aantal gedaald met 43.000. Maar daarmee was natuur lijk nog niet bewezen, dat het dus zo zal doorgaan. De pre mier kon geen begin van be wijs op tafel leggen, maar moest het laten bij de erken ning dat er geen garantie is dat de dalende tendens zich voortzet. Alsof hij zichzelf geloof in moest spreken liet hij erop volgen:; „Onmoge lijk is het niet; het zal wel in spanning vergen." Een tweede misverstand dat Lubbers uit de weg poogde te ruimen was dat langdurig werklozen niet meer aan de slag zouden ko men. Pas nou toch op met die stelling, aldus Lubbers, want kijk eens naar de cijfers. Van de mensen die begin 1984 één tot twee jaar als werklozen stonden inge schreven is nu 43% uitge schreven; van de nog langer - twee tot drie jaar - werklo zen 34 Vraag die bleef: wat betekent uitschrijven? Aan genomen moet worden, dat de premier cijfers van So ciale Zaken en Werkgelegen heid gebruikte. In die cijfers wordt geen onderscheid ge maakt tussen uitgeschreve- nen die weer werk gevonden hebben en mensen die zich als werkzoekende hebben la ten uitschrijven omdat ze zich ontmoedigd definitief van de arbeidsmarkt hebben afgekeerd Derde punt waar Lubbers hoopvol op wees: het aantal openstaande vacatures stijgt. In één jaar van 13.000 naar 30.000. De laatste cijferreeks die de premier voortoverde had betrekking op het aantal vrouwen, dat zich op de ar beidsmarkt heeft begeven. In 1973 bestond de actieve be roepsbevolking uit 3,6 mil joen mannen en 1,3 miljoen vrouwen. In 1985 zijn die cij fers: 3,9 miljoen mannen en 2.1 miljoen vrouwen. Die sterke toename van het aan tal vrouwen in verhouding tot die van mannen kan ver klaard worden uit de eman cipatiebeweging. „Door die forse toeloop zorgden de vrouwen voor het aanbod van 750.000 arbeidskrachten", aldus Lubbers. Wie de premier wilde mis verstaan kon daaruit de sug gestie horen, dat het werk loosheidsprobleem juist en vooral wordt veroorzaakt door vrouwen, die een plaats op de arbeidsmarkt zoeken- Lubbers bedoelde niet d>e suggestie te wekken, maar we schrijven het hier zo op omdat niet uitgesloten is, dat anderen van de uitlatingen van de premier gebruik zin- len willen maken om de 'schuld' op vrouwen af schuiven. Hetgeen natuurlijk volstrekte onzin is. Met al zijn cijfers bewees Lubbers overigens niets. He' leek er eerder op, dat bi) poogde zich rijk te rekenen Erg overtuigend was die ging niet. Bovendien maakte hij zijn uitspraak, dat het be reiken van betere resultaten inspanning vergt, nogal vrij blijvend toen hij de hoofd verantwoordelijkheid daar voor doorschoof naar de so ciale partners. Daarmee be vestigde hij het beeld, dat be kabinet er zich bij neerW dat de verdere arbeidsduur verkorting volgend jaar °P een laag pitje zal staan. pONPERDAG 17 OKTOE Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Arbeidsbureaus mogen in de toekomst com- M merciëler opereren dan ze mo- menteel doen. Bovendien moe ten zij <"et langer worden be trokken bij de uitvoering van C( ge sociale wetten. r, Dat staat in een advies dat ge Sociaal-Economische Raad ti (SER) volgende week vrijdag g zal vaststellen. Het advies is het langver wachte antwoord op de vraag 0{ de sociale partners moeten s< deelnemen in de arbeidsbu- zi 4Wa< Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ru- ding (Financiën) acht het al ternatief van de PvdA met een pleidooi voor een grotere ar beidstijdverkorting waardoor 50.000 extra banen vrijkomen 'een loffelijke poging die een slechter resultaat oplevert dan het kabinetsbeleid'. De veronderstelling van de PvdA dat volgend jaar een ar beidstijdverkorting van 2,5% mogelijk is, beschouwt Ruding als 'een geforceerde wens'. Wöltgens wees de bewinds man van Financiën erop dat de premier enkele uren eerder nog het vermoeden had uitge sproken dat die atv wel eens op 2% zou kunnen uitkomen, maar Ruding antwoordde dat ook een half procent telt. De PvdA stelt in zijn alter natief vo'ör om het stelsel van sociale zekerheid niet per 1 mei 1986 te herzien, uit te gaan van een hogere atv dan het kabinet in zijn plannen (1%), de kinderbijslag te indexeren en de huren en de gasprijs niet te verhogen, terwijl het be drijfsleven geen lastenverlich ting zou moeten krijgen en de hogere inkomensgroepen meer belasting moeten gaan beta len. De inkomens zouden bo vendien over de hele lijn nog met ruim 1 kunnen stijgen. Zowel Ruding als premier Lubbers vestigden de aan dacht op de noodzaak tot voortzetting van het beleid dat moet leiden tot een lager fi nancieringstekort en een be tere economische situatie. Vol gens Ruding schetsen de PvdA'ers Wöltgens en Den Uyl een karikatuur van het fi nancieringstekort, 'alsof er geen tekort is teruggebracht'. Lubbers herhaalde dat in de nationale economie 'een bewe ging ten goede is, al zijn we er nog lang niet'. BARCELONA, Parijs, Brisbane, Bi nere steden: aan dit lijstje kan An nu het kabinet de hoofdstad toester C'eel kandidaat te stellen voor de c Zomerspelen van 1992. Deze interi rond anderhalf miljard gulden kost flra9 niet wordt terugverdiend, is - tot 250 miljoen gulden. Amsterdam juicht. Maar is er oo aanleiding om de vlag uit te steken volking zou die vraag volgens opi antwoorden: een typisch voorbeek Panding door Olympisch klatergou Pische Spelen nog met sport en ve roeds lang gedegradeerd tot een d< Ponsorde tweekamp tussen de t\ ®en harde ideologische en politiek van een sportieve krachtmeting. De voordelen? Amsterdam hoo[ "et geschonden imago van 'de Eur ®n de porno' weer wat op te vijzel* °e.n. getuige het budget van 273 n 'Qheid gedurende de spelen is t,n9 van dit bedrag ook al rekeni akkingskracht, die Olympische S| wordende internationale terrorisme Nederland en het Nederlandse jmptache Spelen In Amsterdam ®n betere naambekendheid krijg erwacht bovendien extra werkgeli ok dat is mooi meegenomen. Wij öen zullen opwegen tegen de ve lastige' stad, heeft al zoveel k< ganisatie van een gigantisch sp unnen wij ons nationaal-economis strop - lang niet denkbeeldig ™aarschijnlijk heeft ook het kat dat n 'an9 op het fiat van 'Den Ha de t celona' de belangrijkste an .toewijzing van de Zomerspelen __.9'e vóór ligt. Misschien heeft Ar h»<,» T I "Is neen ook ne* nar, dat n 'an9 op het fiat van 'Den Ha 1 Barcelona, de belangrijkste an toewijzing van de Zomerspelen oei? v°°r ''91- Misschien heeft Ai «togen omdat degenen, die in d* niet v ,ouwtjes trekken, bij zichz* Wikt y°'9end jaar oktober weten Waa Internationaal Olympisch a' be Spelen zullen worden gehc

de Stem | 1985 | | pagina 2