KRO-festival in Terneuzen Frank Boeijen Groep morgen in Dullaert Sopranen van wereldformaat in Vlaanderen Zeeuwse leeuw zwemt rond in Groede Uitgaan in België Solotoneel Jan Decleir in Zuidland Tips uit Midden- Zeeland Orgelavond in kerk Axel Liedjesavond Oosterling in Groede Kamelenmarkt Verwacht Zeeuws Museum aast op België Nog te zien DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 JUBILEUMTOERNEE EUROPALIA '85 ESPANA DNDERDAG 17 OKTOBE NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 BELGIE NED 2 Susfce en Wiske: Angs to wankn de zeelieden een boord wacht m pletboomde schuilen tuteindelfh m boord te (m m irote èl wenen Appie Happie en Stud IN VERBAND met het 60-jarig bestaan trekt de KRO met een jubi- leumtoernee door het land. Morgen wordt als enige plaats in Zeeland Terneuzen aangedaan, waar het circus van de jarige omroep neer strijkt in het Zuidland- theater. Van 9.30 tot 17.30 uur houdt de KRO dan in feite een open huis (toegang gratis) en kan iedereen komen kijken naar en praten met de 'kopstuk ken' van deze omroep. Van Ted de Braak en Henny Huisman tot Ad Langebent en voorzitter Schmitz. De formule van het evene ment is gebaseerd op infor matie en amusement. Wie dat wil kan aanschuiven aan een tafeltje om eens nader kennis te maken met de men sen die het gezicht van de KRO bepalen op radio en tv. Van 10.00 tot 14.00 uufkomen alle KRO-radioprogramma's (met uitzondering van de ac tualiteiten) uit Terneuzen en van 14.00 tot 16.00 uur presen teert Henny Huisman een playback-achtig spelletje. Ted de Braak brengt tijdens het radio-gedeelte een live uitzending van het populaire pauze-programma op Hil versum 1 'Van twaalf tot twee'. Maar er is nog veel meer te Eindredactie: Co Meertens Emile Calon Ted de Braak. -fotokro doen. Zoals een grote schaak- simultaan, een radio-maak- wedstrijd tussen twee scho len uit de regio (bij voldoende kwaliteit zondag te horen op Hilversum III) en voor de oudere leden een ontmoeting met veteranen als Mia Smelt ('Moeders wil is wet') en Jac ques van Kollenburg ('Negen heit de klok'). En wie zichzelf eens op tv wil zien kan te recht bij Sander Simons, die een televisie-presentatie-test verzorgt. ANTWERPEN ft Teater Leguit op 25 t/m 27 oktober het muzikaal sati risch spektakel Fin de Siècle door de Zwarte Komedie. In de Singel (Blauwe Zaal) morgen vanaf 20.00 uur het Ensemble Dell'Anima Eterna met een Bach-con- cert en zaterdag (eveneens Blauwe Zaal) begint om Door Jeanette Vergouwen ANTWERPEN/GEÏJT - De Opera voor Vlaanderen heeft in het kader van Europalia'85 Espana drie recitals georga niseerd, die in Antwerpen en Gent worden gehouden. Drie Spaanse sopranen van we reldformaat zijn hiervoor aangetrokken. Vandaag (donderdag) ver tolkt de mezzo-sopraön Te- rese Berganza te Antwerpen in de Singel (blauwe zaal) en kele prachtige fragmenten uit de Spaanse vocale muzi kale werken van Vivaldi en Brahms. Terese Berganza heeft al een internationale carrire achter de rug.en viert nog steeds triomfen in de be langrijkste operahuizen van de wereld. Morgen is het de beurt aan de uit Barcelona afkomstige sopraan Victoria de los An geles. Zij is vooral bekend door een reeks van sensatio nele vertolkingen in opera's van Bizet, De Falla, Gounod, Wagner, Strauss en anderen. Zij brengt te Gent in het Operagebouw werken van Literes, Mison, De Laserna, Granados, De Falla, Rodrlgo en Garcia Lorca. De cyclus van opmerke lijke recitals wordt besloten in Gent op 23 oktober. Dan zingen niemand minder dan Montserat Caballé (sopraan) 'en José Carreras (tenor) fragmenten uit Zarzuela's. Melodieën die men kan plaatsen in het licht lyrisch- klassieke genre. De Zar- zuela-muziek bezit onmis kenbaar de ritmiek en de liedmelodieën van de Spaanse nationale folklore- muziek. Alle drie recitals be ginnen om 20.00 uur. De orkestleden van de Opera voor Vlaanderen ver zorgen zelf zondag een aperi tiefconcert met Spaanse mu ziekwerken van bekende componisten. Van De Falla speelt men kamermuziek en de sopraan Mireille Capelle vertolkt liederen. Aanvang 11.00 uur in de foyer van de Opera. Om het Spaanse feest luis terrijk te besluiten wordt er ook nog de typisch Spaanse operette Dona Francisquita opgevoerd door het gezel schap van het Teatro de la Zarzuela. Te Antwerpen 18 en 19 oktber om 19.30 uur en 20 oktober om 15.00 uur. Te Gent 24 en 25 oktober om 19.30 uur. In beide steden in het operagebouw. Jan Decleir in 'Het offer is tekort'. - foto marc mildner HET VLAAMSE fenomeen Jan Decleir staat zaterdag met zijn solo-programma 'Het offer is tekort' in het Terneuzense Zuidlandthea- ter. Decleir is vandaag de dag één van de grootste talenten van het Belgisch toneel en de teksten voor zijn nieuwe pro gramma zijn ook al van de hand van een 'duivelskunste naar', Pjeroo Roobjee, door de kritiek zowel verguisd als opgehemeld. In 'Het offer is tekort' speelt Jan Decleir als toneel knecht als toneelknecht een parabel over de dood, maar tevens is het verhaal een love-story. Het geheel is een aaneenrijging van flarden tekst vol vitaliteit en.hulde aan het leven. Aanvang 20.00 uur. 20.00 uur een recital van Schubert-liederen door Cuy de Mey en Silvia Traey. GENT ft In de Vooruit voert het Ballet van Vlaanderen met live-orkest de vernieuwde versie uit van Piaf op 19, 21 en 25 oktober om 20.00 uur en zondag 20 oktober om 15.00 uur. BRUGGE ft Stadsschouwburg: dins dag 22 oktober het blijspel Het deksel op de neus van Feydau door het gezelschap Ivonne Les. Aanvang 20.00 uur. ST. NIKLAAS ft Stadsschouwburg: van avond vanaf 19.30 uur het Tfio Lybeert met kamermu ziek voor viool, klarinet en piano en morgen het Ant werps Traverte-gezelschap (20.00 uur) met de operette Wiener Blut in travestie.' HET PRESTIG1EUSE Festi val van Vlaanderen met tientallen concerten van hoge kwaliteit, begint nu naar het einde te lopen. Deze week zijn er nog enkele klei nere plaatsen die een avond verzorgen in de kamermu- zieksfeer. ft Zoals het optreden van het Ensemble Melopea mor gen in het museum Plantin Moretus te Antwerpen. Aanvang 20.30 uur. Te Leu ven is er woensdag 23 okto ber een groot concert in de Grote Aula naar aanleiding van de Adriaan Willaert- tentoonstelling. Cantabile, het Gentse Madrigaalkoor en Pandora voeren werken uit van Bach, Schütz, Wil- laert en anderen. Aanvang 20.00 uur. ft Gent pakt uit met twee toppers. Vandaag in de Opera de choreografie Ro meo en Julia door het Ko ninklijk Ballet van Vlaan deren. Dit ballet van artis tiek directeur Valery Panov op muziek van Serei Proko fiev stelt het publiek in de gelegenheid om enkele grote solisten van het gezelschap aan het werk te zien. Aan vang 20.00 uur. Ook uitvoe ringen zaterdag en zondag, ft Voor de filmliefhebbers tenslotte dinsdag 22 oktober in het Sportpaleis te Gent om 20.00 uur La Passion de Jeanne d'Arc met Jo van Booren in live-uitvoering en het Brabants Orkest onder leiding van André Vander- noot voor de muzikale bege leiding. Frank Boeijen. NEDERLANDS POPU LAIRSTE band van dir mo ment, de Frank Boeijen Groep, treedt morgen (vrij- dag) op in Den Dullaert te Hulst. Aanvang 20 uur. In het voorprogramma speelt de Middelburgse formatie Feed Back. Sinds de oprichting in 1980 heeft de Frank Boeijen Groep zich ontwikkeld tot een van de meest standvas tige groepen in de Neder landse popmuziek. Aanvan kelijk bestempeld als zoveel ste vertegenwoordiger van de Nederpop-rage in het be gin van de jaren 80, heeft Frank Boeijen zich nu defin- tief ontworsteld aan de mis vatting dat de taal waarin wordt gezongen doorslagge vend is voor de muzikale kwaliteit. Toch blijft de taal een wezenlijk onderdeel in zijn muziek. De teksten van de karakteristiek Boeken nummers stijgen duidelijk - foto archief de stem uit boven het oppervlakkige 'I love you'-niveau. De singeltjes Zwart-Witen Kronenburg Park zijn voor lopig het hoogtepunt in de muzikale carrière van de Frank Boeijen Groep. De nieuwe singel Schaduw stijgt echter alweer met rasse schreden naar de top van de hitlijsten. In voorverkoop kosten kaartjes voor het con cert in Hulst 12,50.. Morgen avond aan de zaal 15,-. ft In de Prins van Oranje te Goes speelt het Zuidelijk To neel Globe donderdag (van avond) De Toneelmaker, een 'ernstige komedie' van Tho mas Bernhard. In de hoofdrol Theu Boermans. 20.30 uur; f 15,OOPas f 11,50. ft Volgende week brengt An dré van den Heuvel in Mid den-Zeeland drie voorstel lingen van het toneelstuk Het Hemelbed. In de hoofdrollen Sjoukje Hooymayer en Man fred de Graaf. Woensdag is de productie in de Prins van Oranje te Goes, de twee da gen erna in de schouwburg Middelburg. 20.00 uur; f 20,50Pas 15.50. ft Ook in Goes, maar dan in jongerencentrum 't Beest, draait vrijdag de drie uur durende film Kaos van de Si- ciliaanse gebroeders Taviani. De film toont drie mythische volksverhalen van Lugi Pi randello. 21.00 uur; f 6,00. ft Het Nederlands Kamer koor zingt volgende week dinsdag in de Koorkerk te Middelburg. Men brengt werk van Bruckner, Swee- linck, Verdi, Boyd, Escher, Ligeti en Poulenc. 20.00 uur; f 15.00/Pas 12,50. ft Speciaal voor kinderen van zes tot 12 jaar geeft Cees Brand volgende week woens dag in de Middelburgse Schouwburg een voorstelling van Keetje en de Tïjdrovers. 15.00 uur; f7,50. VOOR DE vijfde maal ver zorgen enkele orgelliefheb bers te Axel een ongesubsi dieerde muziekavond met medewerking van twee orga nisten. In de hervormde kerk aan de Kerkdreef geven de orga nisten Kristiaan van Ingel- gem en Robert Deleersnyder een gezamenlijk recital. Daarbij worden onder meer drie werken vertolkt in een vierhandige en viervoetige uitvoering. Het programma bestaat uit romantisch getinte, voorna melijk 19e eeuwse muziek. Deleersnyder begint met een sonate van Mendelssohn, waarna beiden gezamenlijk werken uitvoeren van Al- brechtsberger, Alkan en Hes- se. Besloten wordt met de Suite Gothique van Boell- mann. Aanvang 20.00 uur. Toe gang 5,-kinderen 2,50. EIGENAAR en uitbater van het huistheater De Twee Duiven te Groede, Adri Oos terling, houdt zaterdag een liedjesavond onder de titel 'Programma uit het land van de zwemmende leeuw'. Aanvang 20.00 uur. Toe gang 10,- (inclusief koffie). GROEDE - 'Uit het land van de zwemmende leeuw* heet de eerste tentoonstelling, die te bezichtigen is Graedes jongste aanwinst: galerij- theaterhuis 'De Twee Dui ven'. Temidden van Zeeuwse klederdrachten (schilderijen van Heieen Mieras uit Axel en poppen van Corry Ver sluis uit Zuidzande) laat Krijn Doolaard uit de buurt schap Nummer Een er zijn aquarellen zien. Krijn Doolaard is geboren in Rotterdam, waar hij na de middelbare school de kunst academie bezocht. Hij liet zich daar opleiden tot pure armoe. Slechts nu en dan kon hij wat verkopen. Doolaard hield zich verder in leven door allerlei werk aarv-te ne men. Zo was hij een tijdje kraandrijver en autospuiter. Later verhuisde hij naar Brabant, waar hij zes jaar bleef. Daar maakte hij pente keningen voor het Stadsblad, In die tijd schilderde hij ook veel portretten, maar daar begon hij hóe langer hoe meer tegen op te zien. Zeven jaar geleden streek Krijn Doolaard neer in het westzeeuwsvlaamse Num mer Een. Aanvankelijk hield Krijn Doolaard: Met schone lei begonnen. hij zich ook daar met aller hande klussen bezig. Vijf jaar geleden kon hij er een punt achter zetten. Zijn vrouw heeft een baan en zijn werk verkoopt redelijk. Daarmee kan de familie het rooien. Doolaard begon met een schone lei toen hij in - foto wim k00yman Zeeuwsch-Vlaanderen neer streek. Geen portretten meer, maar alleen nog landschap pen met veel Zeeuwse lucht. „Pas als je ver weg bent ge weest weet je hoe mooi de lucht hier is", zegt hij. Zijn werk is naturalistisch, maar niet zonder een zekere ver vorming. Doolaard haalt dichterbij wat ver weg is. De meeste werken die in Groede hangen zijn vervaar digd op speciaal verzoek van galeriehouder Adrie Ooster ling. Ze zijn bedoeld ter illu stratie van de teksten die Oosterling heeft gemaakt voor de jongste grammofoon plaat van Marie-Cecile Moerdijk. De teksten en schilderijen verschijnen be gin volgend jaar in boek vorm. Krijn Doolaard houdt zich niet alleen met schilderen bezig, hij doet ook aan grafi sche vormgeving. Verder maakte hij twee muurschil deringen, één in de glasfa briek te Dongen, de ander aan de Dokweg te Terneuzen. Voorlopig is hij nog niet uit gekeken op de landschappen. E.C. Joris Ghekiere: herfsttooi van de oercultuur HEINKENSZAND - „Kijken is schilderen", zegt de Lim burgse kunstenaar Harry Bartels, „Bijna dan; er hoeft alleen maar een hand bij". Kunststichting De Kern uit Borsele laat momenteel werk van deze schilder zien ih ge meenschapscentrum De Stenge te Heinkenszand. Er hangen 15 grote doeken en een tiental tekeningen. Bartels maakte het schets- materiaal voor vrijwel al de tentoongestelde werken tij dens zijn reizen door Marok ko. De lijnen van de schetsen zijn in het schilderwerk nog terug te vinden. De kamelen- markt lijkt Bartels een on uitputtelijke bron van beel den te hebben verschaft. Het gaat hem daarbij niet om een fotografische weergave, maar om de techniek, zelfs de automatiek van het schilde ren Bartels: „In essentie is een schilderij opgewerkte verf, maar veel collega's me nen dat schilderen iets an ders moet zijn dan schilde ren, bijvoorbeeld denken, dichten of filosoferen. Bij mij is schilderen zelf centraal blijven staan. Al schilderend formuleer ik een eigen inner lijke waarheid". Tot 26 okto ber; maandag t/m zaterdag 13.30-17.00 uur, vrijdag ook van 18-20 uur. Stadhuis Sas van Gent. De culturele samenwerking tus sen Sas van Gent en Zelzate blijkt eindelijk vruchten af te werpen. Kortgeleden expo seerden 14 amateur-kunste naars en creatieve hobbyis ten uit de drie Sasse woon kernen in Zelzate, de ko mende dagen tonen 20 men sen uit Zelzate hun werk stukken in de burgerzaal van het stadhuis te Sas van Gent. Te zien van zaterdag 19 t/m dinsdag 22 oktober. Open: za terdag en zondag van 10.00- 12.00 en 14-00-17.00 uur; maandag en dinsdag van 9.00-12.00 uur. MIDDELBURG - Met de komst van een nieuwe direc teur, drs. I. Szénassy, is in het Zeeuws museum (Abdijcom plex Middelburg) een nieuwe wind gaan waaien. Het mu seum maakt ruimte voor de continue presentatie van eigentijdse kunst en lijkt daarbij nadrukkelijk naar België te lonken. Als overblijfsel van de Vlaams-Zeeuwse uitwisse lingstentoonstelling '3 x schilderen', die eind vorige week naar Amsterdam ver huisde, hangt in het museum nog tot 9 november werk aan de muur van de Antwerpse schilder Joris Ghekiere (30). Ghekiere deed kortgeleden nog mee aan de trend van het expressieve schilderen met felle kleuren. Hij lijkt dat in middels te hebben afgezwo ren. Op grof afgesneden stukken zeildoek sehildert hij monumentale structuren in zwart-, wit- en grijstinten. Daaruit dringt zich een herfsttooi op van primitief- rituele figuren uit 'oercultu- ren'. De museum-directeur ziet erin benadrukt dat het menselijk bestaan verganke lijk is. Te zien tot 9 novem ber. Open: maandag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur; zaterdag 13-17 uur. Het Zeeuws museum opent vrijdag ook een tentoonstel ling op het plein en in de wandelgangen van het Ab dij-complex. Het gaat om ruimtelijk werk van de Bel gische kunstenaarsgroep 0/ 0/. Daarover volgende week. Galerie Esprit Clinge, Gra venstraat 99. Schilderijen van Johannes Kollaard, geïnspireerd op het Zeeuw- vlaamse landschap. Tot 30 oktober.Open: dagelijks van 13.30 tot 18.00 uur (dinsdag gesloten. Johannes Kollaard jr.) LTS De Vaart Terneuzen. Abstracte schilderijen van de Terneuzenaar L. Hamelink. Tot eind december. Open tij dens werkdagen van 16.30 tot 18.00 uur. Gemeentehuis Terneuzen. Olieverfschilderijen van de Haagse kunstschilder Ja" van Munster. Landschappen, zee- en strandgezichten. Tot 24 oktober. Open: tijdens kantooruren. Galerie Bellemans Axel. Te keningen van Margriet Heij- mans en Joep Bertrams. Van de eerste zijn verder schilde rijen te zien in de winkelpas sage Cité. Tot 31 oktober. Open: tijdens de winkeluren. Belllamy 19 Vlisssingen. 'Pure schilderkunst' van Eli zabeth de Vaal uit Rotter dam. Tot 24 oktober, dinsdag t/m vrijdag 10 - 12.30 uur en van 13.30 - 17 uur, zaterdag van 13 - 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscen trum Middelburg. Schilde rijen van Betsy van der Meer uit Amsterdam. Tot 25 okto ber, dinsdag t/m zondag van 14 tot 17 uur, donderdag ook van 19 tot 21 uur. BKR-centrum Balans 1' Middelburg. Werk van <je Zeeuwse kunstenaar Mari- nus van Dijke. Tot 10 novem ber, woensdag t/m vrijdag van 12 - 17 uur, zaterdag van 11 -16 uur. l Judith Nelson, Emma Kirby in (Nederland 1, 22.20 uur). Fr jeugdl flashb hele 19.30 I Jongerendag De Evangelische Omroep organiseerde afgelopen za terdag in de Utrechtse Jaar beurs weer de jaarlijkse jongerendag. Uiteraard wa ren de televisie-camera's daarbij aanwezig en van avond zullen we dat weten. In twee reportages - om half acht en om half negen - kunnen we getuigen zijn van hetgeen zich in Utrecht heeft afgespeeld. Thema van de dag was 'Leve het leven'. Daarover werd gesproken en gezongen. 21.0 Vliegtuig viel uit de lucht Nadat de KRO vanuit Aals meer Ted de Braak weer van start laat gaan met zijn '1.2.3-shows', zendt deze om roep een documentaire uit onder de titel 'Een vliegtuig viel uit de lucht'. Het gaat over een Boeing 727 van een Amerikaanse maatschappij die begin 1979 op een heldere avond ernstig in de proble men kwam. Indertijd startte meteen een onderzoek naar het hoe en waarom van dit bijna-ongeluk. Een mecha nisch defect bleek niet de oorzaak, maar wel mense lijk falen. In deze documen taire wordt een reconstruc tie gegeven van de dramati sche gebeurtenissen, de pro blemen van de bemanning, maar ook de nachtmerrie voor de passagiers. Op het film en tv-festival in New York werd deze documen taire bekroond. 'Die S is een het op show reszeit vanuit genz Caroli tatrice gasten men Wenck von Neder van ac land. staat o dem K met d< ken, z blijken kale D ren ka progra tweede van Ui 23.01 20.20 Valentina De film Valentina is geba seerd op het boek 'Cronica del Alba' van Ramon J. Sen der. Een gevangene droomt in een concentratiekamp in De bez tv-ontv zij het vanavc zonder trekkei uit 1931 het ene Ameril zonden een D tie. Er zen. In het om ger Roi Fred s van eei rugkee oude v ooit Opniei probei danspa hen zt heet, i nemer, e &^fODtO-Bi-5PO^T: mXOOK> vAAzem *- f36 ALTJP DEEZTJP-

de Stem | 1985 | | pagina 20