Eerbiedige dokumentaire over bisschop Bekkers EEN IJZERSTERK GEHEUGEN. KAN I DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 w BRT brengt film over fotomodel Dorothy Stratten Fanfare Eeuwigdurende Bijstand stopt ermee Milky Way Award voor Canadees BSBHai Oosterhout te huur Waarom huren? Stoelen en tafels KLEINTJE Murdoch wil nieuw te station in V S Met 12 geheugens voor nummers die u veel belt. Met mogelijkheid tot nummerherhaling. En nog veel meer. Vraag ernaar in de PTT Telefoonwinkel. De prijs is f 350,- plus f3,75 per maand. ptt telecommunicatie EEN BETROUWBARE TELEFOON KOMT VAN DE PTT Adama Art Koninklijk EXPOSITIES Debuut Keramiek fRIK 16.- I JACK 165.- fTER overname, bouwplan avel, vrijstaand ruwbouw f afgebouwd. Inl. Postbus 17, 4900 AC Oosterhout, Hertogenlaan mooie fcmr. app. op goede stand Jnet lift. Prijs zeer billijk! |t00% financiering moge lijk. Tel. 076-417717. |2 km. v.h. ziekenhuis iLievensberg in B.o.Z bedrijfsgedeelte van boer- |derij 650,- p.m., li. 01640-57995. lals u voor ca. 345.- netto per maand een eigen fla I in Oosterhout kunt kopen Inl. Makelaar v.d. Steene Itel. 01620-32914. I Malipaard, tel. 076-613087 Goed, beter: i Mgr. Bekkers. FOTOARCHIEF DE STEM Door Jan Koesen DEN BOSCH - Het mooiste grafschrift over Mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch van 1960 tot 1966, over wie de KRO zondag een doku mentaire uitzendt, is af komstig van een be paald niet katholiek blad: De Groene. „Bisschop Bekkers is dood. De deuren die hij heeft open gezet kunnen door niemand meer gesloten worden. Bek kers heeft van de kerk die meende het voor het zeggen te hebben, een luisterende kerk gemaakt en van een godsdien stig kerkelijk dwangbevel een uitnodiging". Het portret van de bisschop die door rooms en rood werd bemind, die het waagde ge boorteregeling een zaak van het individu te noemen, die nooit op zijn troon zat, maar bij voorkeur bij de nederigen vertoefde, is een serene huldi ging, bijna een heiligverkla ring. Regisseur Simon van Adelberg is van eerbied op de knieën gezonken, maar gezien het formidabele van Bekkers is dit begrijpelijk. De film begint met de uit vaart van de bisschop in de St.Jan en laat daarna enkele nabestaanden en medewer kers aan het woord. Deze mini-interviews worden afge wisseld met rustieke beelden van de bisschop in zijn Bra bantse land. Hoogtepunt is de legendrische Brandpunt-uit zending van 1963, toen hij dwars tegen de tijdgeest in en zeker tegen de dictaten uit Ro me, verkondigde dat alleen de liefde het antwoord mag ge ven op de destijds heikele vraag of geboorteregeling is toegestaan. Een tweede bewo gen moment schetst de gren zen vervagende bisschop in een gemdedelijk gesprek met Mies Bouwman, toen nog in dienst van de VARA. De dokumentaire heeft een opmerkelijke uitspraak van deken J.Brouwers, tijdens het Tweede Vatikaanse Concilie bijeengeroepen door paus Jo hannes 23 secretaris van de Nederlandse delegatie, dat het Nederlandse Episcopaat de vernieuwende kracht van het katholicisme nieuwe stijl is geweest. Dat die deuren, die volgens De Groene niet meer gesloten konden worden, in de loop der tijd weer aardig zijn dichtgegooid, vermeldt de do- kumentaire niet. Ook had ik graag iets over Bekkers gehoord van diens LOS ANGELES (RTR) - De Australische mediamagnaat Rupert Murdoch wil een tele visiestation In de Verenigde Staten oprichten. Het beheer dit nieuwe tv-station meet in handen komen van een maatschappij die zal wor den gevormd door het samen voegen van de filmmaat schappij Twentieth Century Fox en de zes Amerikaanse te levisiestations die Murdoch eerder dit jaar heeft overge nomen. De beheersmaatschappij Fox Incorporated wordt vol gens de plannen van Murdoch onderverdeeld in drie divisies. De eerste divisie, de filmdivi sie, wordt Twentieth Century Fox Film en omvat de voor malige zelfstandige filmmaat schappij met diezelfde naam. Als tweede werkdivisie heeft Murdoch de organisatie in ge dachten die het Fox-televisie station exploiteert en tot slot derde divisie de Fox-om- roepmaatschappij die de uit zendingen van het station ver zorgt. Samen met oliebaron Mar vin Davis kocht Murdoch in mei van dit jaar bovendien ze ven televisiestations van het Amerikaanse bedrijf Metro- media Incorporated. Toen Da- vis zich hieruit terugtrok bleef Murdoch als enige koper over. Van onze RTV-redactie In augustus 1980 werden in een flat in Los Angeles de le venloze lichamen aangetrof fen van Dorothy Stratten en Paul Snider. Naar het zich liet aanzien ging het om moord en zelfmoord. Dorothy's gezicht was letterlijk weggeblazen door de 12 mm-Mossberg waarmee Paul Snider later zichzelf het leven had geno men. De BRT zendt zaterdag 'Death of a centerfold: the Do rothy Stratten Story' uit, het waar gebeurde, tragische ver haal van een 20-jarig fotomo del die hard op weg was een nieuwe Marilyn Monroe te worden. Het levensverhaal van Stratten werd vorig jaar ook vastgelegd door Bob Fosse in de film 'Star 80', met Mariel Hemingway als het fotomodel. Het verhaal van Dorothy Stratten, afkomstig uit een Nederlandse familie, is dat van een gezonde en mooie tie ner die bij haar tante in Van couver leeft. Ze werkt in een plaatselijke ijssalon waar ze bevriend raakt met Paul Sni der. Deze ziet in het beeld schone en kwetsbare jonge meisje een gelegenheid om zich te verrijken. Hij laat fo to's van haai- maken en stuurt ze naar Playboy-magazine. Het blad toont interesse om Dorothy als 'playmate' in de middenpagina van het blad af te beelden. Dorothy verhulst naar Los Angeles waar ze deel gaat uit maken van het Playboy-we reldje van Hugh Hefner en kennis maakt met invloed rijke mensen uit de filmwe reld. Een paar maanden later volgt Snider haar naar Los Angeles. Hij overtuigt haar ervan samen te gaan trouwen. Maar wanneer haar carrière als model zich verder ontplooit wordt Snider meer en meer ja loers en bezitterig. Uiteinde lijk beslist Dorothy om Snider Dorothy Stratten, zoals ze werd gespeeld door Mariel He mingway. - FOTO ARCHIEF DE STEM te verlaten, maar een wanho pige Snider kan deze afwijzing niet verteren, met alle gevol gen vandien. Het leven van Dorothy Stratten leent zich natuurlijk uitstekend voor een smartlap- perig filmscenario. Jamie Lee Curtis (inderdaad, de dochter van Tony) speelt hierin de hoofdrol. Jamie Lee over haar rol: „Zelf zou ik nooit in mijn blootje poseren. Waarom zou ik ook, ik heb geld genoeg! Maar vrouwen die dat wel doen, die verwijt ik niets. opvolger, Mgr. Bluyssen. Re gisseur Van Adelberg geeft eerlijk toe dat hij dat niet ge durfd heeft. „Ik heb twee ge sprekken met Bluyssen ge voerd over mijn portret. Hij heeft toen laten doorscheme ren dat hij zelf liever niet meer op de buis wilde komen. Bluyssen heeft zijn ervaringen met de kerk nog steeds niet verwerkt en bovendien is hij nog steeds zeer aangeslagen door de onverwachte dood van zijn zus. Maar hij is een hoffe lijk man en zou niet geweigerd hebben als ik hem had ge vraagd. Ik heb dat echter ge woon niet gedurfd". Op de vraag waarom hij dan niet de huidige kerkleider van tiet bisdom Den Bosch, Mgr. Ter Schure, heeft uitge nodigd (een man wiens opvat tingen over kerk en geboorte regeling diametraal tegenover die van Bekkers staan), zegt de regisseur dat ook dit hem te ver ging en dat dit buiten het kader van zijn KRO-opdracht viel. Jammer, want zo'n (pos tume) confrontatie had na tuurlijk heel boeiende televisie kunnen opleveren. Aardige details over de per soon van de bisschop verschaft diens secretaris J.Reinhard. „Vallen is niet erg, zei de bis schop altijd, maar blijven lig gen wel. En soms was hij wel eens boos, maar na een paar dagen zei hij altijd: „ik geleuf dagge een bietje gelijk het". De dokumentaire 'Rinus Bekkers, bisschop van alle mensen,' is de tweede bijdrage van de KRO aan de serie 'Zes tig jaar lief en leed' waarin het wel en wee van katholiek Ne derland in de afgelopen zes decennia wordt geschetst. AMSTERDAM (ANP) - De 'Milky Way Award for Reality Research' 1985, van de Melk weg Cinema in Amsterdam, is toegekend aan de Canadese animatie-filmer/tekenaar Pierre Hébert. Aan de prijs is geen geldsom verbonden want, aldus de Melkweg, deze beoogt alleen filmers onder de aan dacht te brengen die een bij zondere artistieke prestatie hebben geleverd in bun onder zoek naar de werkelijkheid. Pierre Hébert ontvangt de onderscheiding op 18 decem ber in de Melkweg. TILBURG (ANP) - Het be kende Tilburgse actie-or kest 'Fanfare van de eeu wigdurende bijstand' houdt na zes jaar op te be staan. Op 26 oktober treedt de groep voor het laatst op in Den Haag als daar de handtekeningen van het volkspetitionnement wor den aangeboden. Het op treden wordt dan verzorgd door 48 mensen, één muzi kant voor elke kruisraket. Volgens Z. Naaykens van de fanfare is na de va kantie het aantal muzi kanten drastisch terugge lopen. Met de achttien hui dige leden is het volgens hem niet langer mogelijk om voor ieder optreden voldoende muzikanten op de been te brengen. Vóór de vakantie telde de fan fare nog dertig muzikan ten, allen vrijwilligers. Eén van de meest bekende ini tiatieven van de 'Fanfare van de eeuwigdurende bij stand' was de organisatie, in mei vorig jaar, van een muzikale omsingeling van de vliegbasis Woensdrecht door 'het grootste orkest aller tijden'. Daaraan na men duizenden mensen deel. In Tilburg neemt de fanfare al op 19 oktober af scheid. (ADVERTENTIE) Wijziging in uitvoering en bpcCfnCdueb vucjfuenuuuen MEMOFOON. PTT Telefoonwinkels: Breda. Oude Vest 2. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.00- 17.00 uur. Bergen op Zoom, Van Konijnenburg- weg 23. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 08.30-16.30 uur. Roosendaal. Schotsbossen- straat 19. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 08.30-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur. Meer informatie? Bel gratis 004. Adama Art, portretten, vi deo. Galeriedee. Elftweg 2, Raamsdonksveer (Dom- bosch I, nabij automuseum). Open: di-zo 12-18 uur. Tot en met 31 oktober. Achter de stichting Adama Art staan Marga Adama (Indonesië 1950) en Fridi Martina (Curacao 1951). Zij proberen de cultu ren van hun geboorteland in een synthese samen te bren gen met hun westerse oplei ding (respectievelijk de Rietveld- en de Toneelaca demie in Amsterdam). Daarbij hanteren zij de beeldende kunst, video, mu ziek, theater, literatuur en wetenschap als instrumen- ten. Bij de opening van deze tentoonstelling werd dat on der meer met muziek en dans (door Junet Martina) en poppenspel tot uitdruk- gebracht: Kunst die zich niet laat (onderschei den door grenzen en rassen, waar laat bepalen door de Mens. Een kunst van de be vrijding, die mensen ont koppelt van westerse arro gantie en academische dog- Ma's en 'alleenzaligmaken de' normen. Zoeken naar nieuwe, nog nauwelijks be ireden wegen. Op de expositie zijn vi deobanden te zien, die dit gegeven op een boeiende en iraaie wijze verbeelden. In deze galerie is een keuze ge maakt uit een groot aantal portretstudies die Marga Adama tekende en schilder de. Ze gebruikt daarbij, bij ten eerste aanblik mogelijk Wat verwarrende hoeveel heid, materialen en technie ken. Verder zou je beter kunnen spreken van 'karak ters' dan portretten, omdat telkens in kleur en lijn uit drukking gegeven wordt aan de ziel van mensen, die grensoverschrijdend willen 'even. Diversen met kwali- NAAR KUNST KIJKEN tatieve verschillen: dan weer verrassend psycholo gisch en dan weer neigend naar het illustratieve; ge schilderd en getekend met stiften/kwasten die geselen en koesteren. Het fenomeen 'Mens' in zijn naakte schoonheid of onthullende broosheid. Koninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderskunst 1985. Koninklijk Paleis Amster dam. Open: dagelijks 13-17 uur. Tot en met 20 oktober. De koningin geeft ieder jaar 6x 5.000,- weg aan zes kunstenaars die daarvoor objecten uit de vrije schil derkunst kunnen aanbieden. In deze 'benarde tijden' wa ren er 711 kunstenaars die 1422 schilderijen met dit doel aan een jury voorhielden. Een record aantal. Maar geen record-kwaliteit! Het zijn kunstenaars die aan het begin van hun carrière staan, want de maximum leeftijd is 35 jaar. Of ze zijn er uitgegooid of ze hebben niet meegedaan, zelfs rela tief, is het zuiden slechts vertegenwoordigd bij de be kroningen en op de expositie met werk van 41 inzenders. De zes laureaten stammen uit Amsterdam (3x), Haar lem, Nijmegen en Tilburg (dat het meest voorkomt in de lijst). De schilderstukken, die het moeten opnemen tegen 12,14-17, vr 19-21 en zo 14-17 uur. Tot en met 18 oktober. Bij het scheiden van de markt en dan nog wel kera miek, waarvan 'de markt' de laatste tijd overspoeld lijkt. Toch is datgene wat hier te zien is van een apart kaliber. Ellen Rijk varieert hier eigenlijk op één gegeven: een vierkant, wat gebogen, blad in keramiek, voorzien van kleurdessins in strepen. Het zijn goed gemaakte, mooie stukken, maar het méér zit vooral in de monu mentale verwerking van deze delen: in wanden, pa nelen, 'straten', torens e.d. De hoekige of zwevende rit miek daarmee opgebouwd wordt ondersteund door verschuivende kleurpatro- nen. Heel mooi gedaan en interessant om te plaatsen in bijvoorbeeld openbare ge bouwen. Uitkijk'. De andere werken, waarbij hij op één stramien van monochrome vlakken en ingebrachte lijnen werkt, missen overtuigingskracht. Dat geldt ook voor de objec ten van Jozef van Rossum. Zijn tekens van ijzer, hout of objects trouvees zijn erg simplistisch. t Dit is een schilderij (acryl op doek) van Eti Chechover (1951 Israel). Vijf jaar geleden kwam ze naar Nederland. Hier vond ze nieuwe impulsen. Met name de dagelijkse ge beurtenissen van 'gewone' mensen rondom, goede en kwade dingen, inspireren haar. Ze maakte er 'toneelstukjes' van, die tot en met 20 oktober nog te zien zijn in galerie 't Weef- huis in Nuenen. In het uitgebreide Weefhuis exposeren dan van 25oktober tot 24 novem ber Ad Willemen, kleuretsen en Louis Ector, aquarellen. overweldigend marmeren toestanden van paleisgan gen, lijken generaliserend gesproken van een ontstel lend primitivisme; zowel de veelvuldige symboliek als de materiaalbehandeling zijn van een naïeve pretentie niet gespeend. Uiteraard is het trendmatige wilde toon aangevend, met wat uit schieters naar hyperrea- lisme en structurele tenden- zen. De versimpelde bloem in acryl/krijt van Ellen van Eldik is veelvuldig te zien geweest in kranten en op tv. En wat Manel Esparbé Gasca in acryl van Eibergen - dat ik toevallig ken - maakt, is mij te gemakke lijk. De andere bekroonde, Lex van Lith, staat goed geno teerd: 'olieverf op doek'. De figuren van de bekroonde Berend Hoekstra laten zien hoe je 'eenvoudig' en simpel met je materiaal kunt om gaan, zonder erin Je blijven steken. Reggy Gunn heeft een handschrift ontwikkeld dat wat archaïserend lijkt, maar wel warm is, terwijl Kees Versloot picturaal-mo- numentaal mooie dingen doet. Natuurlijk blijven be kroningen altijd arbitrair. Naast Ellen hangt bij voorbeeld Hortus Romane, dat ik veel spannender vind. Het eng goede realisme van Tiny van der Sar (Palmen- kas) of Maaike Vonk (vrou wen voor Raam) lijkt ook zo'n stap terug, zodat werk van Studulski of Seet van Hout wat mij betreft kansen mogen maken bij de pu blieksprijs. Of toch 'De kun stenaar als wandelaar' van Lanfermeijer, omdat die symbolisch staat voor al die kunstenaars die hier hun weg zoeken tussen kwast en zichzelf. Armoe troef! EUen Rijk: Keramische vormen. Galerie Micro, Oos- torhout. Open: di t/m vr 10- Vier kunstenaars. VTB- galerie (Tilburg-Bastianen), Nijverheidsweg 2, Etten- Leur. Open ma-za 10-17 uur. Tot en met 2 november. Vier jonge kunstenaars, die zojuist de academie heb ben voltooid. Goed initiatief. Opvallend zijn de veder lichte gaasachtige schalen, die het midden van de zaal tot een Zen-achtig centrum maken. Katrien de Jong presenteert zich hier heel subtiel, maar onvoldoende om enig zicht op haar kun stenaarschap te krijgen. De andere vróuw in het kwartet is Marijke van Dungen, die grafisch (ets, litho) en teke nend met lijven (model) in aanzet goede dingen doet, die om verdere uitrijping vragen. Haar papieren wandtapijten in het zwart hebben allure. Dat heeft ook het schilderen van Rob van der Sloot; met name in zijn wat mèei; monumentaal ge dachte stukken als 'Op de MIDDELBURG: Tot en met 20 oktober in De Vlees hal (13-17 uur dagelijks): Ja mes Byrne USA 'Unforeseen Anomalies'. Installatie met zeven monitoren over het hedendaagse landschap. Analytische benadering van complexe omgevingen, AMSTERDAM: Marlies Verda uit Oosterhout zal haar schilderijen van 2 tot 30 november ophangen in gale rie New Reflexions, Spui straat 243 sous in de hoofd stad. ENSCHEDE: In rijksmu seum Twenthe 'Kunst om Bier', gesponsord door de bekende brouwerij aldaar en Groenlo. Tot 1 december is er te zien wat kunstenaars mét (niet ten gevolge van) bier artistiek doen. Dage lijks 13-17 uur (ma dicht). EINDHOVEN: De ge meente wil opdrachten ver strekken" aan kunstenaars op gebied van a.v.-media. Professionelen, die mee wil len doen inf. 040-387895 (Wim Berkvens). Op zondag 27 oktober in De Bergruimte, Kleine Berg 62, debat over het toneelbestel met Paul de Bruyne, Hans Croiset, Eddy Habbema, Ben Hurkman, Leonard Frank, Erwin de Vries en Helmert Wouden berg. Om 14 uur. Kaarten 040-451145. En in het Van Abbemuseum op vrijdag 19 oktober van 20-21.30 uur opening van tentoonstellin gen: Ger Lataster, recente schilderijen; Woody van Amen, dagboeknotities en Nicola de Maria, beschil derde zaal, schilderijen en tekeningen. OOSTERHOUT: Om 19 uur op 18 oktober opening expositie met werk van le den Verenigde Oosterhoutse Beeldende Kunstenaars in adviesburo Robbe, Heuvel straat 10. OIRSCHOT: Om 20 urn- presentatie van drie gra fiekmappen en twee multi ples in gebouw NBKS, Markt Oirschot. Daarna te zien tot en met 3 november; di-zo 13-17 uur. 'Tweelicht'; map gemaakt door tien kun stenaars (Willem de Bont, Anna van Bragt, Otto Eg berts, Jan van den Langen- berg, Pieter Mol, John Stu dulski, Mare Volger, Jos Vulto en Ans Zondag); ne gen Brabantse kunstenaars maakten de grafische map 'Daglicht' (Arie Berkulin, Johan Claassen, Toine Hor vers, Heweld Jongenelis, Theo Kuipers, Guido Lip pens, Carola Popma, .Lucas Siluwanebessy, Dick Ver- aUlt); zes kunstenaars maakten zes werken' die op elkaar kubus vormen (Maarten van den Berg), John Ebben, Henk Ge- raerdts, Dick Roose, Lucas Siluwanebessy en Marly Smeets); Cahier; 22 kunste naars maakten grafische map (o.a. Petra Berbé, Dom- nic, Jan van Grunsven, Al- bert Kliest, Marion Lensen, Lex van Lith, Mirjam de Zeeuw) en tenslotte een multiple (30 stuks) van Alexander Korsmit.

de Stem | 1985 | | pagina 19