6 Eigenlijk zouden wij voedsel uit Derde Wereld moeten 9 RIET UI EG pakt Den Haa£ Weer bei Snoekbaarsals viswaterbeheerder? SffULTZ 0 PROF. DE HOOGH LAAKT OPVOEREN OVERSCHOTTEN Wereidvoedseidag WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 EXTRA OP WOENSDAG= Beperking Voedselexport Twee vliegen Spanje en Den Uyl: 1975 Overschotten Weggedrukt Kinder postzegels Grens sluiten W ereldregering Signaal Kinderpostzegels HENGEL. RUBRIEK WOENSDAG 16 OKTOt STRENGERE VANWEGE AANSC T11 PAGINA 4 Door Louis van de Geijn „HET HONGERPRO- BLEEM is uiteindelijk een armoedeprobleem. Om aan je trekken te komen, moet je koop kracht hebben. De hon gerenden in de wereld hebben op de lange ter mijn alleen maar belang bij een eigen bestaans basis, een rol in hun eigen economie, een functie waarvoor ze be loond worden". Prof. De Hoogh probeert uit te leggen hoe het kan dat in de armste landen één op de vier mensen ernstig ondervoed is terwijl de wereld in staat is een veelvoud van het voedsel voort te brengen dat nu nodig is. In 1979 publiceerde de Wa- geningse hoogleraar samen met drie anderen een studie waarin zij tot de conclusie kwamen dat de voedselpro- duktie in principe tot het vijf- entwintigvoudige kon worden opgevoerd. De Hoogh: „Dat maximum haal je natuurlijk nooit. Wat wij duidelijk wilden maken, was dat de natuur niet de grenzen stelt. Dat was overi gens wel tegen het zere been van de Club van Rome. Die zag de honger als de voorbode van de grote catastrofe. Wij wilden duidelijk maken: hon ger is een kwestie van armoe de, van verdeling, niet van eindigheid van de natuurlijke bronnen." Is dat inzicht eenmaal aan vaard, dan wordt ook duide lijk dat de oplossing niet ligt in het opvoeren van de voedsel- produktie, maar in politieke en sociaal-economische maat regelen. Als prof. De Hoogh bij dat hoofdstuk belandt, veront schuldigt hij zich bij voorbaat voor een eventuele overdosis idealisme. Er zou een interna tionale orde moeten komen die, zoals dat op veel gebieden in de nationale economie ook gebeurt, de scherpe kanten van de vrije markt slijpt. Een beperking van de produktie in de rijke exportlanden zou daarbij voorop moeten staan. Dat geeft de boeren in de arme landen althans een kans. Minder voedsel produceren tegen de honger in de wereld? „Dat klinkt gek, natuurlijk. Ik spreek wel eens voor verga deringen van boeren en als je ze dan zoiets voorhoudt, wil dat er niet zo gauw in. Het strijdt met hun eigen belangen als ondernemers, ook met hun eigen waarde, ja. Terecht ont lenen landbouwers een stuk van hun zelfrespect aan het feit dat ze werken aan heel wezenlijke produktie" „Maar als ik hen de boeren in de derde wereld voorstel als hun concurrenten en collega's, die last hebben van alles wat wij aan gesubsidieerde over schotten afschuiven op hun markten, dan is er meer be grip". Het zou eigenlijk zo moeten zijn dat hoog ontwikkelde in dustrielanden hun voedsel grotendeels betrekken van PAPIER^*2* VOOR UW PEN Dat de gemeente Amster dam de strijd tegen de hon- depoep heeft aangebonden betekent niet alleen een hele verbetering voor de proper heid van de stad; maar de Amsterdammers krijgen nu daardoor op straat ook veel meer tijd om op hun porte monnee te letten. St. Jansteen J. Rottier Het begin van uw artikel: De Stem Commentaar: 'Welkome stimulans' van 11 oktober j.l. geeft bepaald niet de gehele waarheid weer. Ik haal de eerste 4 re gels aan: 'Tien jaar geleden nog maar protesteerden in de Utrechtse straten, onze premier voorop in de rol van actieleider, duizenden Ne derlanders tegen de laatste gruwelijke stuiptrekkingen van een stervende Franco', '...onze premier voorop in de landen waar ze het nog van de landbouw moeten hebben. Dat is niet het geval. De landen van Noord-Amerika en van West-Europa hebben zich de laatste twintig jaar ontwik keld tot de grootste voedselex- porteurs van de wereld. De Europese Gemeenschap, die tot de jaren zestig nog veel graan invoerde, is nu de derde experteur van graan in de we reld. In tien jaar tijd nam de produktie toe van 96 miljoen ton tot 150 miljoen ton. De op brengst per hectare is in die periode met 20% gestegen. Het zelfde verhaal geldt voor zui vel. Annie III geeft net zo veel melk als twee van haar bet overgrootmoeders. De Europese landbouwpoli tiek, die wirwar van verfijnde prijs- en quotaregelingen, was bedoeld als een poging tot be heersing van de markt. Nu de uitgaven in vijf jaar tijd zijn verdubbeld tot ƒ50 miljard, valt te constateren dat het landbouwbeleid de inge bouwde tendens tot overpro- duktie in Europa alleen maar heeft versterkt. Pas nu de wal het schip keert en Europa geen stuiver meer over heeft om bijvoorbeeld een goed techno logiebeleid op poten te zetten, nu komen er ingrepen die hout snijden. Zoals de superheffing op melk. In plaats van met 4% te groeien, is bijvoorbeeld de Nederlandse zuivelproduktie dit jaar 4% lager. Een trend breuk, maar meer dan een be gin is het nog niet. De Europese politiek, stelt prof. De Hoogh vast, is er niet in geslaagd het 'opjaag-sys- teem' in de landbouw te door breken. Het resultaat is dat er op dit moment in Europa 17 miljoen ton graan over is, dat er 800.000 ton rundvlees in de vrieshuizen ligt, dat er een half miljoen ton magere melk poeder en één miljoen ton (vier miljard pakjes) boter opgesla gen ligt. Overschotten die naar de wereldmarkt worden ge schoven tegen gesubsidieerde prijzen. „Amerikaanse boeren", al dus prof. De Hoogh, „schelden daarop omdat ze er pijn aan hebben. Zij hebben een stem, politieke macht. Zij kunnen hun regering tot tegenmaatre gelen oproepen. Maar de boe ren in de derde wereld, die minder aan de weg kunnen timmeren dan hun collega's in de Verenigde Staten, in Nieuw-Zeeland of in Austra lië, hebben er even veel last van". rol van actieleider...'. Ik neem aan dat de heer Den Uyl thans niet graag meer herinnerd zou willen wor den aan die septemberzater- dag in 1975. Hij verkondigde toen luid: 'Hun strijd is onze strijd'. Mensen plegen snel te vergeten, daarom: over wie en over welke strijd had de PvdA-voorman het nu eigenlijk Het ging om Bas- kische ETA-aanhangers, die twee politie-agenten hadden vermoord; het Franco-re gime reageerde daarop met de executie van vijf terroris ten. Na het overlijden van Franco werd Juan Carlos koning, het regime liberali seerde en uiteindelijk werd Spanje een democratie. Den Uyl blij maar... het moorden van de ETA-terroristen gaat tot op de huidige dag wél door. 'Onze Joop' dacht in 1975 een rood etiket te kun nen plakken op deze poli tieke moordenaars; hij ver giste zich deerlijk met de kreet: 'Hun strijd is onze strijd'. Fijnaart W.G. Brandenburg Met stomme verbazing heb ik de ingezonden brief gele zen van W. de Swart over de besteding van de opbrengst van kinderpostzegels. Zon der enig argument wordt EEN half miljard wereldburgers hebben vandaag niet genoeg te eten. De Europese Gemeenschap geeft dit jaar ongeveer 50 miljard uit om bergen granen, suiker, vlees en zuivelprodukten uit de markt te nemen. In dat contrast lijkt de oplossing voor het grij pen te liggen: verscheep ons overschot naar ginds en de honger is de wereld uit. Nee, zeggen mensen die daar langer over na gedacht hebben. Om een eind te maken aan de honger moet de Europese en de Amerikaanse boer juist minder gaan verbouwen. Vandaag is het Wereidvoedseidag, is eeh mo ment voor bezinning op deze verwarrende toe stand. Onze verslaggever sprak over dit onder werp met prof. dr. ir. J. de Hoogh, hoogleraar al gemene agrarische economie aan de Landbouw hogeschool in Wageningen. Die Europese overschotten (maar ook Amerikaanse, vooral graan) hebben tot ge volg dat de arme boeren op het platteland van Afrika of Zuid- Amerika van de markt wor den gedrukt. De koopkrach tige bovenlaag van de stadsbe volking in die landen eet lie ver tarwebrood, gebakken van goedkoop geïmporteerd graan, dan 'primitieve' maïskoeken van eigen bodem. „Wij zuigen dat beetje koop kracht in die landen weg met onze subsidies en onze koop waardige produkten", zegt De Hoogh. Meer graan, suiker en melk produceren vergroot de overschotten, drukt de prijzen op de wereldmarkt verder en stoot de arme boeren in Azië en Afrika nog meer brood uit de mond. Anders gezegd: min der eten helpt niet. Het is mis schien wel gezond voor de vet- zuchtige Europeaan en goed voor ons milieu, maar het helpt de arme Afrikaan geen zier als daardoor slechts de overschotten groeien. Arme landen zouden hun markten voor landbouw-im- porten moeten sluiten, meent prof. De Hoogh. Een gewaagde stelling, nu er algemeen wordt gewaarschuwd tegen protec tie, tegen het afsluiten van markten, omdat daarmee de hele wereldhandel in gevaar wordt gebracht. „Zo lang wij bezig zijn hun markten te veroveren met subsidies, met onze wervende kracht, zo lang dat ten koste gaat van de ontwikkeling van hun eigen landbouw, zouden zij er goed aan doen zich dan maar te verweren door de grenzen dicht te doen en hun eigen markt in bescherming te nemen tegen het overmatige aanbod uit het westen." Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De meeste ont wikkelingslanden hebben niet zo veel ambtenaren om zo'n beleid, éls dat al wordt geko zen, uit te voeren. En als het effect van de importstop is, dat de prijzen voor eigen produk ten omhoog gaan, is het ge vaar van verzet, met name in de steden, levensgroot. Prof. De Hoogh is daarom voorstander van ontwikke lingshulp in een vorm die de overheden in staat stelt een prijspolitiek te voeren die de eigen landbouw begunstigt zonder dat de bevolking in op stand komt. „Misschien heb je wel twintig jaar nodig om zo een doorbraak te krijgen. Maar nu zitten die landen op een dood punt. Ze hebben niet De Westerse overschotten hebben tot gevolg dat de arme boeren op het platteland van Afrika of Zuid-Amerika van de markt worden gedrukt. - foto sepa kon opleggen om de derde we reld tot ontwikkeling te bren gen". „Maar als het alleen van onze goede wil en van die an derhalve procent van ons na tionaal inkomen moet gebeu ren, ben ik niet optimistisch. En zo lang we die raketjes nog zo tegenover elkaar hebben staan Misschien moet er eerst een zware crisis komen, een loute rend conflict? „We gaan meestal pas tot actie over als één probleem ons te na komt. We zijn pas aan een milieubeleid gaan werken toen we die gifbelten naast onze deur aantroffen. Zo lang de honger nog zo ver weg is, gebeurt er denk ik niet zo veel. Maar de kans bestaat na tuurlijk dat landen of groepen van de bevolking daar het niet meer pikken en ons gaan be dreigen. Ik hoop het niet, maar misschien is dat de enige ma nier om ons ertoe te brengen de bakens te verzetten". de middelen om hun landbouw tot ontwikkeling te brengen, terwijl dat toch de voor waarde is voor groei". Overigens heeft de huidige betalingscrisis in dat opzicht ook een heilzame kant. „Veel regeringen in ontwikkelings landen remmen nu noodge dwongen de voedselimporten af, doodeenvoudig omdat ze de rekening niet meer kunnen betalen. Tegelijk komen zij tot het besef dat ze jarenlang hun eigen landbouw hebben ver waarloosd. In veel had men het eigen achterland uit het oog verloren, oriënteerde men zich te veel op het buitenland, op het westen". De Hoogh is geen optimist, al probeert hij oog te hebben voor positieve signalen. „Je wordt er best wel eens moede loos van als je ziet hoe moei zaam het allemaal gaat. Op de lange termijn zou eigenlijk al leen een soort wereldregering de problemen kunnen oplos sen. Misschien wordt de schaal van onze solidariteit langzaam groter. Tenslotte was er vijf honderd jaar geleden ook geen sprake van dat Limburg er iets mee te maken had als er in Groningen wat aan de hand was. We vinden het nu al weer meer acceptabel dat wij in Ne derland mee opdraaien voor de zorgen van Zuid-Italië of Portugal". „Je ziet die blik van de soli dariteit toch geleidelijk groeien. Uiteindelijk zouden de grenzen van de solidariteit moeten samenvallen met de grenzen van de wereld. Er zou een gezag moeten komen dat de rijke landen belastingen De Hoogh zit niet bij de pakken neer. De verandering, betoogt hij, moet beginnen bij de mensen. Door bewustwor ding kan een basis worden ge legd. „Neem zo'n actie als 'Eén voor Afrika'. Natuurlijk, een druppel op de gloeiende plaat. Maar als manifestatie van het gevoel 'zo még het niet verder gaan' toch niet mis te ver staan. De politici moeten daar toch van leren. Als hun ach terban zo'n signaal geeft, moe ten zij toch aan verandering gaan werken. Want de respons op zo'n actie is toch een schreeuw van: zo kan het niet langer?" In mijn buurt woont ene Mister R.J. Edmonds. Zijn vrouw is een serse en lid van het Fransta lige damesclubje van mijn eigen echtgeno te. Die meneer Ed monds heeft hier enorm veel gezag. Werd in het Engels nog een onder scheid gemaakt tus sen de beleefdheids vorm u en het gewone jij, dan zou je hem met u aan spreken. Want R.J. Edmonds is secre taris van Boodle's, Londens beste traditionele „gentlemen's club". Boodle's leden betalen momenteel een jaarlijkse contri butie van 345 pond. Dat is meer dan de periodieke bijdrage die door om het even welke andere Londense club wordt gevraagd. Voor het privilegie van Boodle's lidmaatschap tellen nieuwelin gen bovendien het eenmalige bedrag van 300 pond neer. Maar als Mister Edmonds iets over je weet dat een tikkeltje ongunstig is en hij verklapt het aan Bood le's bestuur, dan kom je er niet in. Lidmaatschap van een echte „gentlemen's club" hangt min der af van je goed gedrag en ze den dan van je standing in de maatschappij. Je mag je ma- itresse op straat hebben gezet en je vrouw en kinderen veel on recht aangedaan hebben, maar als twee sponsors van aanzien het bestuur van de club vertellen dat je een fidele kerel bent, die bovendien veel centen en, wat meer is, de nodige invloed heeft, dan wordt je kandidatuur met grote welwillendheid bekeken. Hoewel de tijden sterk veran derd zijn, telt Londen vandaag de dag nog 40 echte, ouderwetse „gentlemen's clubs." Het blijft trouwens een waarheid als een koe, dat de Engelse heer zijn liefde voor andere levende we zens in deze rangorde verdeelt: zijn club komt eerst, dan volgen zijn honden, daarna zijn paar den, vervolgens zijn kinderen en tot besluit zijn vrouw. Engeland mag dan nieuwe wetten hebben, die elkeen gelijke kansen geven, en er mag in die natie ook een vinnige feministische beweging bedrijvig zijn, toch floreren de „gentlemen's clubs" er tegen woordig beter dan ooit. Waaraan dat ligt, is niet moeilijk te verklaren. De En gelsman die vooruit wil komen in het leven, heeft méér voor spraak dan diploma's nodig. Voor het soort bemiddeling dat de Engelsen vooruit helpt, is een goede club meestal het heste adres. Clubleden vormen een soort loge; zij helpen elkaar al tijd. Boodle's (28 St. James's Street), waarvan mijn buurtbe woner dus secretaris en terzelf- dertijd manager is, werd gesticht in 1762. Het is een apolitieke so ciale club. Brooks's, eveneens op St. James's Street (uitgesproken: Saint Jamesses Street), is twee jaar jonger en eveneens sociaal- apolitiek. De Carlton (69 St. Ja mes's Street) daarentegen trekt prominente conservatieven aan. Hij werd pas in 1832 gesticht en heet de invloedrijkste, radicaal ste, meest ultra-rechtse conser vatieve club van de wereld te zijn. De Carlton telt ook een stel bekende medici onder zijn le den. Deze artsen grijpen vaak hun kans aan om politieke me deleden te beinvloeden betref fende de manier waarop de Britse Nationale Gezondheids dienst moet worden gedreven. De Reform (104-5 Pall Mali; ge sticht in 1836) daarentegen is in de eerste plaats een club van Anglicaanse bisschoppen. Zijn bibliotheek is naar verluidt de beste in Londen na deze van het befaamde British Museum. Pratt's, op Park Place, is een goedkope sociale club. Zijn ju lijkse contributie ba' slechts 100 pond en je geen toetredingsgeld betal, De eetkamer van Pratt's is g. ter aan de kleine kant; ertu nen maar 14 leden tegelijk dus ren. Telkens wanneer 's avoft een dame naar Pratt's neert om te vragen of haar ecli genoot van zins is nog lang blijven plakken, antwoordt j portier steevast: "Er zitten v# avond geen getrouwde heren de club, mevrouw." De Gresham, in Abchi®) Lane, serveert drinkbare, nitii prijzige wijn en een voortreft lijk koud buffet. De Savile, Brook Street, is een apolitiek sociale club die bitter weinig» Gentlemen's club Door Rogor Simons Boodle's gelijkt en zelfs daarmee wil worden vergelelta De Caledonian, in Haft Street, accepteert alleen Schots leden. White's, ook in St. li mes's en eveneens sociaal-apft tiek, telt meer dan 140 leden va de adelstand. Buck's, op CS ford Street, werd na de wereldoorlog gesticht voor jong officieren van de cavalerie. De Londense clubs zijn hun leden comfortabele en rdi tief goedkope hotel-restauiait en café's. Zij kunnen er m nachten, maaltijden en drankj gebruiken en lekker luieren de gemakkelijke fauteuils vt hun ruime salons en bibliolk ken. Grote clubs hebben wel! man personeel. Zij worden dj kundig gedreven door nele hoteliers en restauratra Vandaag de dag werken ze ti den met verlies. De meeste ctó verhuren trouwens geregeld ti kamers en zalen aan zorgvuli uitgekozen outsiders, die feestjes organiseren. Dat bri goed geld op. Praktisch geen kele van de 40 Londense "g lemen's clubs" heeft financill problemen. De panden die eigendom hebbent zijn goi waard. Sommige clubleden malt wel eens van de gelegenheid g bruik om elkaar onder de te drinken. SJjr John Gave destijds door zijn bloedeig club aan de deur gezet omdat 1 op een avond „beestachtig dra ken" was. Hoewel de mee clubbesturen veel door de ffl gers zien, vooral wanneet pretmakers van adel zijn, Sir John te ver gegaan. Hij ft een duel op de degen gevocht met een clubfauteuil, die i tweegevecht nauwelijks over» de. De graaf van Carlisle gooi ooit een vervelende kelner ta het open raam van de Carta Toen deze arme man jankei van St. James's terugkeerde.nl de graaf naar de ober: „Zetb maar op mijn rekening!" En dan vragen gewone® sen zich af waarom prak® aUe Londense „gentl clubs" zich op St. James's PaU MaU bevinden. Volgent Londenaren is het ant«o°: doodeenvoudig: omdat Britse koningin, die vlakbij Buckingham Palace graag goede buren heeft wool nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1111"' beweerd dat Sol Films een links projekt is dat de jeugd propageert hoe men het beste de ouders en de maat schappij kan ondermijnen. Sol Films is kritisch; kri tisch zijn is echter niet al leen een linkse aktiviteit. Het zou er slecht uitzien in Nederland indien iedereen kritiekloos zou zijn Sol Films heeft o.a. projekten gemaakt over: racisme, echtscheiding en seksuali teit. Is dit ondermijning van het ouderlijk gezag en de maatschappij? W. de Swart is ongenuanceerd en kent helaas het werk van Sol Films niet! Breda Jeroen van de Noort Bedankt, meneer W. de Swart voor de informatie dat SolFilms geld krijgt van het comité Kinderzegels. SolFilms leert iets anders dan u veronderstelt: men probeert kinderen/jong vol wassenen kritisch te laten denken. Van veel films en t.v.-programma's, zoals bijv. A-team en Knight Rider, kan dat niet gezegd worden. Ik heb de kinderen aan de' deur gemist, maar zal attent zijn op de stand met kinder zegels op het postkantoor, want naar mijn idee wordt mijn geld GOED besteed. Terheijden Mevr. M. Koopman-Gijzen SNOEKBAARS... veel sportvissers vissen er graag op. Niet zo verwonderlijk als men weet dat snoekbaars lekker is. Snoekbaarsfilet is een exportartikel. Bovendien is de snoekbaars al sinds vele tientallen jaren in ons mi lieu terecht gekomen en er niet meer uit weg te denken. Snoekbaarsvissers zijn daar blij om, maar naar nu eerst blijkt mogen viswaterbe heerders ook niet ontevreden zijn over de aanwezigheid van snoekbaars. Immers het aantal snoeken neemt in onze wateren, weliswaar niet spectaculair meer, maar toch gestadig af. Het ontbreken van paaimogelijkheden en watervervuiling eisen daar bij de grootste tol. Snoek heeft tot taak, dat heeft moe der natuur zo bedacht, om de visstand, voornamelijk on der de al wat grotere vissen, te reguleren. Die taak kan de snoek niet meer aan, van daar de totale verbraseming van ons viswater. Brasem wordt immers niet (meer) gegeten. Kleine vis De brasemstand moet in de eerste levensmaanden wor den aangepakt, zo blijkt uit recente onderzoekingen van ■o.a. de O VB. De kans om de brasemstand te reguleren kan het beste worden waar genomen als de brasem nog in het speldaasstadium ver keert. Daarna worden bra sems al ras te groot om door snoekbaars te worden gege ten en komt de snoek aan de beurt, die er helaas niet al tijd in voldoende mate in slaagt het teveel aan brasems op te peuzelen. Het gevolg daarvan is een verpaupe rende brasemstand, teveel vis in te weinig water, met daar door het verdringen van an dere vissoorten. Snoekbaars slaagt er, blijkens proeven door de ÓVB genomen, wél in jonge brasems bijna in zijn geheel uit bepaald water te kunnen verwijderen. Een zaak die ieder jaar weer te rugkeert, want de aanwas van brasems is enorm. Kweek De OVB (Organisatie ter verbetering van het Binnen water) heeft op dit gebied een doorbraak weten te for ceren. Men is er in geslaagd een veel hoger rendement te verkrijgen bij de kweek van snoekbaars. Men kweek t snoekbaars nu kunstmatig in het duister. Stuksverlies kan daardoor veel beter worden voorkomen terwijl het grootste winstpunt ligt in het feit dat de kunstmatig gekweekte snoekbaarzen een groeivoorsprong hebben op hun natuurlijke soortgeno ten. Met andere woorden, de OVB kan nu snoekbaarzen leveren die precies groot ge noeg zijn de jonge prooivis op het juiste moment aan te pakken. Dat is noodzakelijk omdat de jonge snoeken daartoe eenvoudig ontbre ken. Snoekbaarsjes van 12 centimeter en daaromtrent kunnen het witvisbroed uit stekend aan. Of de snoek- baarskweek een wapen tegen de verbraseming zou kunnen zijn, zullen praktijkproeven, nu in gang op vijf natuur lijke wateren, moeten uit wijzen. De onlangs te Prinsenbeek gehouden snoekmanifestatie werd door de organisators een groot succes genoemd. Ver over de honderd belang stellenden konden kennis nemen van allerlei zaken op snoekgebied waarbij vooral het vangen van grote snoe ken in het middelpunt stond. Een verrassend groot bekende Nederlandse en b»j' tenlandse hengelsporten- feeën, waaronder Jan EgS^ Bertus Rozemeyer e.d. wis te" het publiek te boeien. Sim* vissen zit, samen met W karperen, duidelijk weer de lift nadat het een tip) stil is geweest rond Esox. O1 minder goede snoekstand1 ons land, al mag die er toch nog zijn getuige de beeldig is daar debet aan. NietP* viswijzen, waaronder dooa aas-vissen met haring, kreel en andere grote aasv'{ sen, legt de zaak waar het o echt grote snoeken gaat open. Echte snoekvissers P ten trouwens de snoek - het een wereldrecord - "r TIJD weer terug. Foto's vaak stille getuigen van er in sommige grotere waf- ren van ons land kan zwemmen... RIEN VAN NVfl" VS: BRUSSEL (ANP) - De Van Buitenlandse Zakei 'het volste vertrouwen' gering zal besluiten tot c raketten. Hij zei dat na een gesprek bad met minister Van den Zaken. Van den Broek verklaarde na afloop van de speciale bij eenkomst van de Navo-raad dat, tenzij zich 'zeer dramati- sche veranderingen' voordoen in het arsenaal van Russische SS-20-raketten, 'men er van moet uitgaan dat de Neder landse regering op 1 november zal aankondigen dat het 1- juni-besluit wordt uitgevoerd'. Geen van de vertegenwoordi gers van de andere Navo-lan- den, aldus Van den Broek, moedigde Nederland aan een besluit uit te stellen. Minister Shultz werd ge vraagd of datgene wat hij had gezegd voldoende was geweest om België en Nederland, die op de speciale Navo-raad had den aangedrongen, althans voor enkele maanden het zwijgen op te leggen. Hij ant woordde dat de Belgische re gering die het Navo-dubbelbe- sluit van december 1979 - over BRUSSEL (ANP) - De EG-lat men de strijd aanbinden teg van vervalste merkprodukte, de Europese Gemeenschap. Een eensluidende Europese dening moet er voor zorgen kanten van merkprodukten t laten leggen op partijen verv ten en deze kunnen laten v< verordening wordt volgende Europese parlement behandelt; Volgens mr Y. van Rooy Europese parlement voor he kent de nieuwe verordening e wapen in dë strijd tegen de m« die de laatste jaren explosieve aangenomen. In een rapport dat zij voor heeft opgesteld wordt geconsi handel in namaakprodukten r delig is voor de consument, n zienlijke economische gevolge De internationale Kamer del in Londen schat de totale in namaakprodukten op 60 n De fabricage en handel in dukten betekent binnen de meenschap een verlies aan heid van naar schatting 100.00 De vervalste produkten c worden geïmporteerd zijn voc komstig uit Derde Wereldlai Oost Azië en Zuid-Amerika. 1 nen Europa (Italië, Griekenla Portugal) worden vervalste i fabriceerd, waarbij Nederlai belangrijkere rol gaat spelen of) Van onze correspondent Washington - Binnen 'on geveer twee weken' zal het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend maken op welke wijze het de 300 miljoen gulden aan tegenorders voor "et Patriot-luchtafweerge schut bij de Nederlandse wa penindustrie wil gaan beste den. Staatsecretaris Van Houwe- 1 «ngen (Defensie) heeft dat gis- teren in Washington meege deeld. Volgens Van Houwelin- gen is deze Amerikaanse be- 5® het gevolg van zijn pro- st tegen het uitblijven van ae_tegenorders. "e staatsecretaris weet ech- f niet of het Pentagon over v n6 weken reeds voor het i,l 8e bedrag van 300 mil- -rijn orderplannen zal j P'düwen. 'Maar het is dui- "Jk dat het niet om krui- c van een of twee miljoen gaan, doch om een sub- Damascus <afp> - De drie i eeif8/11 Libanon hebben dinsdag Z"««koord bereikt tot beëindig en i* Het gaat om de christel "de Druzische militie. hpt r zjin geen bijzonderheden ,l ®kkoord tussen de Amal, i st^tce 'Libanese strijdkra< seh wam onder bemiddeling Tn ^"President Abdel Halim chri ,e* verleden hebben de net~wtijke en islamitische leide; het "fëelijke overeenkomsten reet i °°r<* van dinsdag is het jjls overeengekomen tussen d< e drie groeperingen zijn de

de Stem | 1985 | | pagina 4