even UITBLAZEN Trip Peres moet impasse doorbreken Apartheid drijft wig in Gemenebest Debat van de herhalingen ftlokkenb nel Ignati Akker socialisten yes vp'-wra te; rAN DER REL let kabinet als i 5A Y f m KABINET: GEEN CENTJE PIJN '0 der reijden o WIM KOCK ACHTERGROND Nyerere Overtuiging Dialoog Risico m zo nc ja 2E STEM CQMJV ubbers-Den U) HET GING de boe ren niet best rond 1914. De boeren kwam een nog hogere wel vaart toe dan de H. Tho mas en paus Leo XIII iedereen al hadden toege kend, immers: „het boe renbedrijf vordert de werkkrachten van het geheele huisgezin, die elk afzonderlijk haar loon waardig zijn; en sluit in zich een bedrijfskapitaal, dat zijne rente moet opleveren; en is onafscheidelijk verbonden aan velerlei risico, dat door de kans op rechtmatige winst eeni- germate dient gecompenseerd te worden." Dat gebeurde ech ter niet „omdat de uitgaven in den boerenstand te zeer zijn opgedreven en geen verband houden met de inkomsten." De aanleiding tot deze 'Boe- renkwestie' was dezelfde die had geleid tot de Sociale Kwes tie, namelijk een combinatie van 'kapitalisme, vrije concur rentie en het verval van gods dienst en zeden.' Daar waren de boeren zelf medeschuldig aan want M.F. Sengers, RK.Pr. maakt zorgvuldig onderscheid tussen inwendige oorzaken ('die den boerenstand zelf aan kleven') en uitwendige oorza ken. Inwendige zijn: 1. Hoov- aardigheid. 2. Zingenot. 3. Drankmisbruik. 4. Onwetend heid. De uitwendige oorzaken zijn 1. Wanbegrip omtrent het eigendomsrecht. 2. De wereld- concurrentie. 3. De belastingen. 4. De legerwetten. 5. De stij ging der landprijzen. Sociologie Ik had beloofd nog een keer terug te komen op het in 1914 verschenen boekje Boerenlei- ding of Sociologie der Boeren in Vragen en Antwoorden van de priester M.F. Sprengers. De So ciale Kwestie, waarvan de Boe- renkwestie is afgeleid, stond in het middelpunt van de belang stelling. De maatschappij was ziek. Kapitalisme en niets ont ziende concurrentie vierden hoogtij en de christelijke begin selen waren in verval. Aan dit laatste waren, volgens Sengers vooral de Liberalen en Socialis ten schuldig. In dit oordeel ligt zijn verwerping van de twee ideologiën al besloten en met de definitie ervan is Sengers dan ook gauw klaar: VRAAG: Wat is de strekking van het Liberalisme ANTW.: In teugelloze vrijheid de eigenbaatzucht involgen, zon der zich om het overige te be kreunen. Een hard oordeel waarbij dat over het socialisme bepaald mild afsteekt: VRAAG: Wat beoogt het Socia lisme? ANTW.: Afschaffing van den privaat-eigendom der productie goederen en overdracht ervan aan den Staat. „Zullen", zo vraagt de schrijver ook nog „de Liberalen of Sicia- listen ooit in staat zijn, om de wanverhouding der maatschap pij te herstellen? En hij ant-j woordt: „Neen, want door toe passing van averechtsche ge neesmiddelen kunnen zij slechts nog grootere wanorde scheppen." De kleinzoon van de boer van 1914 zal - als hij tenminste nog op 'n bedrijf zit - in 1985 constateren dat het allemaal nogal meegevallen is. Met het socialisme, met het liberalisme en zeker ook met 'de vrucht van het boerenbedrijf. Anderzijds* zal de priester Sengers in zijn somberste uur niet hebben dur ven vermoeden dat, zeventig jaar na het verschijnen van zijn boekje, er ten zuiden van de grote rivieren nog geen 9.000 boeren meer zouden zijn. Hoe veel boeren er in 1914 op het zand ploeterden (voor de ka tholieke boeren van de Bra bantse zandgronden was de in Asten gedrukte en verschenen 'Sociologie' geschreven) weet ik niet, maar toevallig vernam ik, dankzij de schoolarbeid van een van mijn zonen, nog vorige week dat de boerenstand in het zuiden sinds 1950 is afgenomen van ruim 40.000 tot nog geen 9.000 bedrijven. Privaat-eigendom Sengers voert dezelfde strijd als zijn tijdgenoot Erik Oder- kerke in de Limburgse mijn streek, al stopte de laatste wel wat meer humor en zelfkritiek in zijn dagboek. De boeren stand móet de problemen over winnen, vindt Sengers, want Kerk en Maatschappij staan of vallen erbij: VRAAG: Wat moet ons vooral aansporen om die verbeterings middelen (een christelijke le venswandel en verwerving van politieke invloed. WK) toe te passen? ANTW.: 1. Een welbegrepen eigenbelang zoowel op stoffelijk als geestelijk gebied. 2. Het behoud van den boeren stand, die de hechtste steun is van Kerk en Maatschappij. Sengers mag de liberalen verbaal het hardst vallen, de ware vijanden van de Eigen- geërfde Boer zijn volgens hem toch de Socialisten, „in het bij zonder de Akker-Socialisten, omdat zij enkel maar dan ook des te heftiger bestrijden den privaat-eigendom van grond en bodem. In zijn verdediging van deze 'privaat-eigendom' haalt Sengers Leo XIII erbij die ge zegd zou hebben „dat door de invoering van collectief bezit de bronnen van welvaart zouden opdrogen, wijl de prikkel tot arbeiden zou ophouden." Wie de verhalen over de lotgevallen van de Russische boeren sinds 1917 hoort en leest, zal overi gens niet ontkennen dat deze pauselijke visie profetische kwaliteiten had. Dat er uitgerekend in Ne derland nog eens een heerboer én socialist (zij het geen Akker- Socialist) zou opstaan, Sicco Mansholt genaamd, die de hele Nederlandse boerenstand, met inbegrip van de overlevenden op het zand, zou helpen een nieuwe agrarische wereld te be treden, zo wijd als Europa strekt en zelfs nog verder; ook dat zal M.F. Sengers, R.K.Pr, nooit hebben durven dromen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIF Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: -22,97 per maand; J 66,30 per kwartaal of j 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Donlz rolstioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 T5 PAGINA 2 Door Rob Simons JERUZALEM - „Ja te gen Hoessein - zoek vre de". En „Het land van Israël is niet te koop". Met deze tegengestelde leuzen probeerde de 'Vrede Nu'-beweging en het ex treem-nationalistische 'Blok der Getrouwen' maandag avond op twee afzonderlijke demonstraties in Jeruzalem premier Sjimon Peres aan de vooravond van diens vredes missie naar de Verenigde Staten van hun gelijk te overtuigen. Ondanks de cirkel van ge weld in het Midden-Oosten hoopt Peres op zijn bezoek in Washington met nieuwe voorstellen de impasse in het vredesproces te kunnen doorbreken. Israël wil de verzwakte positie van de PLO benutten om met Ame rikaanse hulp Jordanië tot een deelovereenkomst te be wegen. Peres is gisteren op een 12- daagse reis naar Westeuropa en de Verenigde Staten ver trokken. Naar Wenen gaat Peres als leider van de Israë lische Arbeiderspartij om een bijeenkomst van de so cialistische internationale bij te wonen. Vervolgens zal Pe res donderdag en vrijdag met president Reagan en minister van Buitenlandse Zaken Shultz de sterk verminderde vredeskansen in het Midden- Oosten bespreken. Voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York zal de premier het Is raëlische antwoord op de Jordaanse vredesplannen ontvouwen die koning Hoes sein op hetzelfde wereldfo rum heeft verkondigd. Peres zal in Europa en de Verenigde Staten blijven ha meren op het thema van de 'herboren' Palestijnse terreur waartegen Israël een verhe vigde en onverbiddelijke strijd heeft aangebonden. Na de Amerikaanse onderschep ping van het Egyptische vliegtuig met de vier kapers van het Italiaanse cruise schip aan boord weten de Is raëliërs zich in die langdu rige oorlog nog sterker dan voorheen verbonden met en gesteund door hun machtige bondgenoot de Verenigde Staten. Zelfs na het bombar dement op het PLO-hoofd- kwartier in Tunesië heeft de Amerikaanse regering Israël niet laten vallen, hoewel in de Veiligheidsraad ook geen Amerikaans veto werd uitge sproken tegen een resolutie waarin de Israëlische vergel- dingsaktie werd veroordeeld. In hun politiek offensief in de Verenigde Staten zal Pe res een scheidsmuur probe ren op te trekken tussen Jor danië en de PLO. Israël is al leen bereid rechtstreeks met Jordanië of een Jordaans- Palestijnse delegatie te on derhandelen, eventueel in een internationaal kader, maar zonder deelname of TO HViJ&n-jjLjp 0*55 Aanhangers van 'Vrede Nu' en felle joodse nationalis ten proberen premier Peres voor zijn vertrek van hun ge lijk te overtuigen. - fotoafp vertegenwoordiging van de PLO. Ook de Sowjet-Unie zal volgens Jeruzalem buiten de vredesonderhandelingen die nen te blijven, zolang Mos kou de in 1967 verbroken di plomatieke betrekkingen met de joodse staat niet heeft hersteld. Peres zal de vermeende betrokkenheid van de PLO en haar 'ontmaskerde' leider Jasser Arafat bij de aanslag op Israëlische toeristen in de Cypriotische haven van Lar- naca en bij de kaping van de Achille Lauro waarvoor de Israëlische regering de be wijzen in handen zegt te heb ben, zoveel mogelijk uitbui ten om de PLO in het vredes proces buitenspel te zetten. Met een variant op het autonomie-plan voor de be zette gebieden van de rege ring-Begin zal Peres in Washington op de weg naar Israëlisch-Jordaans-Pales- tijnse vrede een tussenfase voorstellen waarbij Amman in ruil voor beëindiging van de oorlogstoestand met Israël nog voor het eind van dit jaar een ruime mate van zeggen schap in het civiel bestuur op de Westelijke Jordaanoever kan krijgen. Gezien de Israë lische weigering met de PLO te onderhandelen en de Is raëlische aanspraken op grote delen van de bezette gebieden ziet Peres op korte termijn geen reële mogelijk heid om met Jordanië tot een vredesakkoord te komen. In gesprekken met de Amerikaanse leiders zal Pe res in Washington onder zoeken in hoeverre de Ver enigde Staten bereid zijn me dewerking aan zo'n voorlo pige Jordaans-Israëlische tussenregeling te verlenen, waaraan de PLO niet te pas zal komen. Peres heeft de Pa lestij nen in de bezette gebie den alvast opgeroepen de PLO links te laten liggen en samen met Jordanië aan se rieuze onderhandelingen met Israël te beginnen. Met het oog op de volgende maand in Genève te houden topontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov zal Peres in Washington de toestand van de Sowjet-joden ter sprake brengen in de hoop dat met Amerikaanse druk op de nieuwe Sowjet-leiders de poorten voor joodse emi gratie naar Israël weer open gaan. Bij zijn bezoek aan Israels officiële suikeroom zal Peres ditmaal niet met de gebrui kelijke verlanglijst voor de dag komen. Israël heeft zich voor het huidige en het vol gende begrotingsjaar al voor vier miljard dollar per jaar van Amerikaanse hulp ver zekerd, zodat het wel erg on dankbaar zou lijken als de Israëlische premier met nieuwe economische en mili taire wensen naar het Witte Huis zou komen. Op weg naar Washington dreigt Peres het vandaag op de socialistische internatio nale in Wenen aan de stok te krijgen met de voormalige Oostenrijkse kanselier Kreisky die de Israëlische premier fel heeft aangeval len. Volgens Kreisky die ene van de vice-voorzitters van de socialistische internatio nale is, moet bekeken worden of het de man die het bevel heeft gegeven tot het bom bardement op het PLO- hoofdkwatier in Tunis kan worden toegestaan aan be raadslagingen van de socia listische internationale deel te nemen. Op de terugweg van New York zal Peres eind volgende week in Parijs pre sident Mitterrand en premier Fabius ontmoeten. LONDEN - Diverse staatslieden zijn van plan de Britse premier Thatcher het vuur na aan de schenen te leggen tijdens de Gemenebest conferentie, die vandaag begint in Nassau, hoofd stad van de Bahama- eilanden. Het belangrijkste punt op de agenda van deze confe rentie is de kwestie Zuid- Afrika. De meeste lidstaten van het Britse Common wealth sturen aan op een ge zamenlijke politiek van harde economische sancties tegen het regime van presi dent Botha. Zij geloven dat deze de blanke heersers van Zuid- Afrika vrij snel zouden dwingen hun houding ten aanzien van de zwarte bevol king grondig te herzien. Alleen Groot-Brittannië, de belangrijkste buiten landse investeerder in Zuid- Afrika, zou dat land de ferme klappen kunnen toedienen die het volgens de voorstan ders van economische sanc ties nodig heeft om spoedig door de knieën te gaan. Mocht dit laatste gebeuren, dan is het volgens vele Ge menebestleiders definitief gedaan met Botha's apart heidspolitiek. De economische sancties, die oorspronkelijk werden voorgesteld door Julius Nye rere, aftredend president van Tanzania, houden ondermeer in: komplete stopzetting van de verkoop van Kruger- rands; geen invoer meer van Zuid-Afrikaans fruit (Groot- Brittannië is daarvan een zeer belangrijke afnemer) en de totale onderbreking van het luchtverkeer naar en van Zuid-Afrika. Het Britse Gemenebest telt momenteel 49 lidstaten. Zo'n 40 lidstaten sturen hun lei ders naar de conferentie in Nassau. Het oude Common wealth bestond alleen uit Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Tegenwoordig moeten die landen steeds meer rekening houden met de wensen van Afrikaanse en Afro-Caribi- sche lidstaten, waaronder Jamaica, de Bahama's en Bermuda. Maar zelfs in het Oude Ge menebest heerst geen com plete eensgezindheid inzake sancties tegen Zuid-Afrika. Canada, Australië en Nieuw- Zeeland verlangen allemaal dat Groot-Brittannië verder gaat dan wat het tot nu toe heeft gedaan wat betreft de toepassing van de EG-maat- regelen, die werden afgekon digd tegen de Zuid-Afri kaanse republiek. Maar de Britse premier Thatcher wil nog steeds geen economische boycot van Zuid-Afrika on dernemen. Groot-Brittanniës houding steunt op drie belangrijke argumenten. In de eerste plaats is er het Britse eigen belang dat geen baat zou vin den bij een ineenstorting van de Zuid-Afrikaanse econo mie ten gevolge van sancties. De regering Thatcher neemt aan, dat in haar land min stens 250.000 banen afhangen van Britse investeringen in en handel met Zuid-Afrika. Praktisch even belangrijk voor de Britten is het feit dat wanneer zich een volksver huizing zou voordoen uit Zuid-Afrika, dan zo'n 300.000 mannen, vrouwen en kinde ren van dat land het recht zouden hebben om zich te vestigen in Groot-Brittannië. Wegens het hoge werkloos heidscijfer zouden de gevol gen hiervan catastrofaal zijn voor heel de Britse natie. Haar economie zou een der gelijke massale Zuid-Afri kaanse immigratie nooit pro bleemloos kunnen absorbe ren. In de tweede plaats is er de Britse overtuiging dat sanc ties weinig vruchten zouden afwerpen. Premier Thatcher verdedigt de stelling dat harde economische maatre gelen het verzet van de blanke Zuid-Afrikaners te gen hervormingen nog zou versterken en dat vooral de zwarte bevolking zou lijden onder de gevolgen van de schade, veroorzaakt aan de Zuid-Afrikaanse economie. In de derde plaats is er de kwestie van wat men in Lon den noemt het eindresultaat. Zouden sancties niet leiden tot een chaotische situatie, veel ernstiger misschien dan wat is gebeurd in andere Afrikaanse naties, nadat de blanke heersers zich daar hadden teruggetrokken? Premier Thatcher heeft zich dan ook voorgenomen in Nassau enerzijds opnieuw van leer te trekken tegen de Zuid-Afrikaanse apartheids politiek maar er anderzijds aan te dringen op de bespre king van middelen die vol gens haar op een meer doel treffende manier in Zuid- Afrika verandering tot stand zouden brengen. De Britse regeringsleidster zal ondermeer wijzen op de financiële steun van haar land aan Afrikaanse organi saties, zoals vakverenigin gen, die daardoor aanzienlijk worden versterkt, en op de dialoog tussen zwarten en blanken, die plaatsvindt op initiatief van president Kaunda van Zambia. Moge lijk krijgt Thatcher in dit verband stilzwijgende steun van Afrikaanse staten zoals Malawi en Swaziland, die nauwe handelsbetrekkingen hebben met Zuid-Afrika en meer voelen voor stabiliteit dan voor een periode van toenemende economische on rust. Ook Lesotho, Botswana, Zimbabwe en Zambia maken zich zorgen omtrent de nade lige gevolgen van mogelijke Zuid-Afrikaanse economi sche represailles. Maar het is duidelijk dat premier Thatcher het in Nas sau niet makkelijk zal heb ben om de meeste andere staatslieden haar overtuiging bij te brengen, dat met eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika geen einde kan worden gemaakt aan de apartheid in dat land. Vol gens sommige Britse poli tieke waarnemers loopt Thatcher het risico van in Nassau compleet geïsoleerd te worden. Door Mojc de Bok TOEN oppositieleider Den Uyl, traditiege trouw, gisterochtend om elf uur de algemene po litieke en financiële be schouwingen geopend had, werd het al snel duidelijk: dit wordt het debat van de herhalin gen. Ondanks het feit dat Lub bers en de zijnen nog enkele heikele kwesties te regelen hebben - euthanasie, wet te gen (sekse) discriminatie, stelselwijziging, kruisraket ten - het kabinet kon de woordenvloed vrij gelaten over zich heen laten gaan. Dat doet het dan ook, zo bleek uit de woorden van een bewindsman, gisteravond tijdens de schorsing van de vergadering op weg naar een gerenommeerd Haags res taurant: 'We hebben de grote lijnen van ons antwoord al klaar, de noodzakelijke poli tieke beslissingen zijn geval len'. Een makkie dus. Nog voordat het debat halver wege is, weet het kabinet de uitkomst. Dat is nog eens re geren! De redevoeringen van de fractieleiders waren naar in houd dan ook heel voorspel baar. Den Uyl, die erop hamert dat het kabinet de zaken mooier voorstelt dan ze zijn en die, geheel in de lijn van drie jaar oppositievoeren, aandringt op een grotere in zet van de overheid voor ar beidsduurverkorting. En haarfijn uit de doeken doet dat Nederland het - ondanks dezelfde internationale voor waarden en ontwikkelingen Den Uyl tijdens zijn algemene beschouwing over de kabinetsplannen. FOTO ANP - slechter doet dan de ons omringende landen. De Vries (CDA), die het kabinet overwegend positief maar ook licht-kritisch toe spreekt en opnieuw probeert het sociale gezicht van het CDA te doen oplichten met de tekst dat het geen ideolo gische keus was om in de af gelopen jaren de ambtenaren en uitkeringsgerechtigden meer te laten inleveren dan de inkomens die in de privé sector worden verdiend, 'en zeker geen keuze vóór de sterken en tégen de zwak ken'. Nijpels (WD), die met lof tuitingen aan het adres van het kabinet Lubbers-Van Aardenne, impliciet toegeeft dat dit kabinet moest doen wat het kabinet Van Agt- Wiegel 'als gevolg van de toen heersende politieke ver houdingen' liet liggen en die er in reactie op interrupties van Den Uyl niet aan ont komt daarvan de toenmalige CDA-fractieleider Lubbers de schuld te geven. - Den Uyl, die aan het slot van zijn rede een kleine vrij age met het CDA als onder verhoopte omstandigheden onvermijdelijke toekomstige coalitiegenoot opzet. De Vries, die het beleid in hoofdlijnen voortgezet wil zien en daarom herhaalt, dat zo enigszins mogelijk de hui dige coalitie moet worden voortgezet. Nijpels, die het CDA de les leest ('gaat op een aantal ter reinen de door ons gewenste richting uit, maar heeft nog te veel gevoel voor het verzet van belangengroepen en on derschat nog de veranderin gen die in de maatschappij nodig zijn') maar zonder meer kiest voor voortzetting van het beleid met het CDA. Nijpels werkte zich aan het slot van zijn rede, die voor een groot deel in het teken stond van de aandacht voor de mens als individu, nogal in de nesten toen hij uit sprak: 'De technische en maatschappelijke ontwikke lingen rekenen in hoog tempo af met de uit het verzuilings- tijdperk overgebleven struc turen'. De plagende vraag van Den Uyl of hij daarmee ook het CDA bedoelde, wist de WD-leider nog te omzeilen. Maar hij ging de mist in toen hij op hardere vragen van De Vries moest antwoorden. Bedoelde Nijpels wellicht, dat de levensbeschouwelijke omroepen maar moeten ver dwijnen? Hoe kwam de Vries daar nu bij? Wel, hij had een tekst voor zich, die Nijpels niet had uitgesproken. Die ging over het mediabeleid en eindigde met de rethorische vraag: 'Hoe lang nog moeten de kijkers en luisteraars be tutteld worden door een meerderheid van deze Kamer en door het verzuilde, be schermde en verouderde me- •diabestel?'. En ook al zei Nijpels ten slotte dat de kijkers en luis teraars zelf mogen uitmaken voor welke omroep ze zijn, De Vries kon 'mediabeleid' bijschrijven op zijn lijstje van zaken waarbij het met de VVD kwaad kersen eten is. Op dat lijsje stonden al: de bescherming van het bijzon der onderwijs, de identiteit van bejaardenhuizen, eutha nasie, sekse-discriminmatie, vrede- en veiligheidsbeleid. 'Het loopt in de coalitie niet zo vlekkeloos als soms wel eens wordt gesuggereerd', was de toch enigszins verras sende conclusie van De Vries, die daaraan weer eens de lood-om-oud-ijzer theorie toevoegde, dat 'de politieke liefde van christen-democra ten voor liberalen niet dieper zit dan voor socialisten'. Schermutselingen waren het, meer niet. Het kabinet heeft daarvan nog minder te vrezen, dan van de concrete voorstellen die De Vries en Nijpels op de regeringstafel deponeerden. Ineens, zo lijkt het wel, hebben de regerings fracties de langdurig werklo zen ontdekt en daar moet dus wat extra's voor gedaan wgr- den. En ineens moet de kin derbijslag ontdooid worden. En nu pas lijkt door te dringen dat de gemeenten onevenredig zwaar geleden hebben onder de bezuinigin gen van de afgelopen jaren. Marginale voorstellen tot lichte bijstelling van het ka binetsbeleid. Het kabinet zal er geen echte moeite mee hebben, want ze kosten bijna niets. Bovendien, wat is een kwart miljoen extra op de toch al zeer hoge rekening die naar 1987 wordt doorge schoven? De debatten van gisteren ademden iets van de sfeer, die Engwirda (D'66) zo om schreef: het regeerakkoord is uitgewerkt, de instrumenten die zijn gehanteerd zijn bot geworden. Het debat van de herhalin gen. De Haagse dames en he ren zijn aan verkiezingen toe. nENSPAG 16 OKTOBEF Van onze Haagse redactie ber gel aN HAAG - De Bredase goe rtkliniek De Klokkenberg we net meer gaan samenwerken de Z bet St. I gnatiusziekenhuis den dezelfde stad. Die drang tot pal menwerking wordt ook ge- hel ^jd door het bestuur van De fecf [okkenberg, sinds de samen- voo elling daarvan is gewijzigd. da, pat antwoordt staatssecre- ffjS Van der Reijden (Volks- zondheid) op vragen van de ges „HA-kamerleden Niessen en De Cph ePree. f.,1 Volgens de bewindsman zij n ble problemen bij De Klokken- pla ?pec Voor drie ton aan sieraden gestolen Van een onzer verslaggevers berkel-enschot - Bij een gewapende over val in Berkel-Enschot zijn gouden sieraden ter waarde van 300.000 buitgemaakt. De overval vond om half vier in de nacht van maandag op dinsdag plaats. Drie met bikvak- mutsen gemaskerde mannen drongen een wo ning binnen in Berkel- Enschot. Onder bedreiging van een vuurwapen werden de slapende bewoners- man, vrouw en twee kin deren - gewekt. De overvallers dwon gen de man, een verte genwoordiger in siera den, de sleutels van zijn auto af te geven. In de auto lag zijn hele han delsvoorraad. Het drietal is er met auto en inhoud vandoor gegaan. Tot nu toe ont breekt ieder spoor van de overvallers. D ZO] ov dit W I kos zor gul het bel var cial geli dui in zov lev koe hef zek ren hul aki cial ove rie\ -T een groots gebaar heeft het k 66 de werkende burger een extras )ere sociale premies. Lubbers sloe n klap: het gemor over een dalen 'stommen, wat - met verkiezingen )men is. Bovendien zou het de schal Het Centraal Planbureau had het k; n premieverlaging in 1986 onherr 's tekort van de sociale fondsen in reekwoord 'Wie dan leeft, wie dan z zwaar afgewimpeld. Nu hebben de sociale fondsen ze or sinterklaas door het kabinet de n verdubbeling van de WW-premie i 'Kamerverkiezingen. Een sigaar u jreook. ONVERWACHT grote verkiezing Mens en de Belgische christen-dè Akertje voor minister-president Lub tale coalitie is immers versterkt u n|jn gekomen ondanks felle social! zuinigings- en rakettenbeleid. Bij nouwingen, die gisteren in de Twe rmen dezelfde onderwerpen de inz bet CDA-WD-kabinet en de opp< in Uyl. Er zijn meer overeenkomsten tuss zuiderburen en in Nederland. D ',en danken hun zetelwinst voor e )A h presti9e van Marlens. Bij c f? bij opinie-peilingen goed voor c 'Peralen betreft wijst alles er op, i j-nt zal vergaan als in België de V !Re's' d'e ondanks toenemende k n "kader gekandidateerd is als lijsts 'Dar?6 PvdA kan de mislukte storm Wij op de centrum-rechtse mach s een goed voorteken worden p'alisten mogen dan bij verkiezing: bet is nog maar de vraag of de k zoals de Belgen, toch niet lievei br h2fn dan voor het avontuur vai n u,, Xerl0°P van de komende ver Epn en Uyi dezer dagen op dit p ven T* dan bijkomstig probleem n rii' z'i vereenzelvigd wordt n c'aio protestacties tegen kruisrake ?s w n tot gewelddadige confronts ftiPi-u Nederlandse publiek is het j srh .yin9 langzamerhand spuugza incWrt en bus de belastingbets - u miljoen gulden; voor zo'n b fbenievir en dus de belastingbets Hoon 7 T"',jen Qulc Het a bedenken, i on 'zwevende' kiezers, de n hat .Wle 2e straks zullen stemmne ciaie een kwart van bet totaal. Di led „rWe,9eving en de kruisraketter fao °p bun uiteindelijke stemgei Sge~ eveneens beïnvloed door fac da „men criminaliteit en andere SamonU.,:»-i_;: q®amenleving zouden straks bij ere rol kunnen spelen dan op

de Stem | 1985 | | pagina 2