akers langkoor bejaarden bestaat vijf jaar Een in vasie vogel Kampioenen De Puit gehuldigd op 19 oktober Voorlichting over ruilverkaveling VERWACHTING INITIATIEFNEMERS HULST: TENSON MELKA LUHTA KAPPA JACKS VAN ZEELAND - EN HOOGLANDPOLDER EHBO-ers uit St. Jansteen meteen in actie sren op weg, ler.99 TIJDENS JAARFEEST Kloortje heeft succes in Den Haag Voorlichtingsavond van Vrijmetselarij J KLOOSTERZANDE GROENENDIJK Kosmopoliet Uitbarsting Clinge Heikant Nieuw-Namen A12 ing n het medeleven it overlijden van gzame vader en BLOK ie vele bemoedi- en en de aanwe- tvaart. vriendschap en bt getoond, heeft Drombeen einkinderen WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers I hULST - De drie landbouworganisaties ZtM, CBTB, en NCB houden donderdag 31 oktober gezamenlijk een voorlichtingsavond over de ruilverkaveling in de Nijs- en Hoog- I landpolder. Het einde van de voorbereidingsfase voor I de ruilverkaveling is in zicht. Over het defi- I niüeve plan, dat sinds juli ter inzage heeft I eelegen, wordt in december gestemd. Inmid- I jois zijn alle stemgerechtigden bekend. Een en ander blijkt uit de ruilverkave lingskrant van de voorbereidingscommissie. I.os van voorlichtingsavond krijgen alle be langhebbenden de gelegenheid om met de voorbereidingscommissie van de gedachten te wisselen over de verkaveling. Dit gebeurt tijdens een drietal zittingen. De eerste wordt gehouden op maandagmorgen 11 november van 9.30 tot 12.00 uur, de tweede op maandag 18 november, tot slot op maandag 9 december van 9.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur uur. De zittingen worden telkens in Hof Ter Nesse gehouden. Begin december volgt dan nog een infor matieve vergadering. ST. JANSTEEN - De cursisten van de vervolg EHBO-cursus in St. Jansteen moesten op hun eerste oefenavond tot bun schrik en verrassing hulp gaan bieden bij een groot on geluk in de Hemelstraat. Bij een garage was een grote botsing, waarbij twee auto's betrokken waren. Door de klap van de botsing reed een brommer op de trottoir band en werd gewond. Verder was een automonteur in de ga rage zo geschrokken dat hij met auto en al van de brug vloog. In totaal acht gewonden moesten verzorgd, verpleegd en weggebracht worden. Be- wustelozen en mensen met beenfracturen werd de hel pende hand geboden door de EHBO-ers. De politie was ter plaatse om het verkeer te re gelen en de brandweer om eventueel brand te blussen. Verder was ook dokter Schulte ter plaatse om de ken nis van de cursisten te testen. Van de instructrice en instruc teur werd niets dan tevreden heid vernomen over de ver toonde kennis. Her beter van! biedt daardoor akkundig Vak Speel-o-theek egin '86 open' kte dekbed een z.g. voor alle seizoenen, ►ellen of langs komen mee), alist- efoon 01140-14120 076-236911 VOGELWAARDE - De kampioenen van de zeehengel- vereniging De Puit uit Vogelwaarde, Jo de Poorter win naar van het algemeen klassement en Agnes de Kort bij de dames, worden zaterdag 19 oktober gehuldigd. Dit gebeurt tijdens de jaarlijkse feestavond van de Puit in café De Doosjes. De zeehengelvereniging hield afgelopen zaterdag tus sen het Oude Gemaal en Zeedorp de laatste wedstrijd geldend voor het kampioenschap. Agnes de Kort werd eerste met 2510 gram. Ze hield de volgende vissers achter zich: Jo de Poortere, Jef Rottier, Rudie Pieters en Jo Buys. Agnes nestelde zich daardoor nog steviger op de eerste plaats van het damesklassement dat ze met in totaal 310 punten glansrijk won. Tweede werd Tilly Roctus met 157 punten derde Riet van de Branden met 75 punten. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Jo de Poortere (323 pnt.), 2. Agnes de Kort (310 pnt.), 3. Theo de Kort (307 pnt.), 4. Jo Buys (295 pnt.), 5. George de Vos (294 pnt.). De volgende viswedstrijd van De Puit is op 9 novem ber. HULST - De initiatiefneemsters van de Speel- o-theek Aap Noot Mies in Hulst hebben van de gemeente Hulst een eenmalige waarderings subsidie gekregen van driehonderd gulden. Om belangstellenden te informeren houden zij 31 oktober een open avond. De groep is bijzonder blij met het toegekende bedrag. „Dit opent voor ons de deur naar de landelijke subsidieka nalen", legt voorzitter Tineke Spinhoven uit. „We kunnen nu volop de nodige voorbereidin gen treffen en als de reeds toe gezegde bedragen van lande lijke instanties snel binnen komen, hoop ik dat we het eer ste kwartaal van '86 kunnen openen". De zeven initiatiefneem sters zijn met vereende krach ten begonnen aan de tijdro vende voorbereidingen. Zij kregen van de stichting Hou tenkwartier de toestemming om de ruimte van de podium zaal te gebruiken om hun uit leencentrum van speelgoed annex spel- en opvoedwinkel op te zetten, „Omdat we steeds de podiumzaal weer in de oor spronkelijke staat moeten achterlaten kost het heel wat kopbrekens om het goede ma teriaal te vinden waarin we alles snel en efficient kunnen opbergen", aldus Tineke. Donderdag 31 oktober ko men de dames samen met de reeds opgegeven vrijwillig sters bijeen bij Jeanine Lau- wers (Liniestraat 11) Allen die belangstelling hebben voor dit werk of willen meehelpen met de voorbereiding en even tueel in de Speel-o-theek zelf zijn welkom. De Info-avond begint om 20.00 uur. Verdere inlichtingen via 01140-14131 of 10457. Mini- en majoretten KLOOSTERZANDE Miniretten- en majoret- tenpeloton Kloortje heb ben dit weekeinde deel genomen aan een majo- rettenfestival in sporthal Oranplein in Den Haag, waar zij beide in him af deling hoge punten scoorden. In de afdeling C brach ten de miniretten een show onder lieding van Bianca van Puy velde, die beloond werd met 112 punten, waardoor zij op de tweede plaats eindig den. De majoretten eindig den op de derde plaats in de hoogste afdeling (A). Zij werden door de jury beloond met 116 punten. Hun show stond onder leiding van Annelies Maas, die tevens instruc trice is van zowel de mini- als de majoretten. Het majorettenfestival werd gehouden door The Sweet Angels uit Den Haag. Van een onzer verslaggevers SPUI - De Zeeuwsvlaamse loge TAmitié sans fin' van de Vrij metselarij geeft dinsdagavond 22 oktober een voorlichtingsvond in het gebouw van de loge Spui 23. Geïnteresseerden in wat de vrijmetselarij nu wel of niet is kunnen hiervan kennis nemen middels een audio-visuele pre sentatie. Aanvullend worden nog wat nadere mededelingen ge daan waarna drie leden van de loge vragen van de aanwezigen 'in alle openheid' beantwoorden. De avond staat open voor alle belangstellenden. koren uit Koewacht en St. Jansteen brengen een lied ten gehore onder leiding van P. de Pundert. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent KLOOSTERZANDE/GROENENDIJK ')uri'Steren 'lee^t het zangkoor van de fenmbomi Kloosterzande/Groenen- J 'n de zaal Van Leuven zijn vijfja- J. bestaan gevierd, samen met de Neri steen enzangkoren van Hulst, St. Jan- en Koewacht. Voor deze ge- jsagde zangmiddag waren meer dan ouderen bij elkaar gekomen. "toif voorzitster van het zangkoor me- N Asselman prees de komst van "ten 'e Ultën°digde zangkoren, welke P do |fcdlr'geerd worden door dirigent Fundert uit St. Jansteen. Vervol- "Prak René Boon namens de uit genodigde koren. Als oudste leider van de drie koren prees hij het feestvie rende zangkoor. „Wat is er mooier dan met z'n allen hier samen te zijn en dan nog te zingen", aldus de heer Boon. Als blijk van medeleven bood hij aan de voorzitster een bloemstuk aan namens de drie koren. De wethouders Bruggeman en Mangnus kwamen eveneens het feest vierende koor feliciteren. Wethouder Bruggeman was ten zeerste verwon derd over de mooie liedjes die zeer goed gezongen werden. Prijzenswaardig vond hij het, dat sommige van deze ko ren ook nog tijdens diensten in de pa rochies zingen. De zangmiddag werd geopend door het veertig leden tellende ouderenkoor van Kloosterzande/Groenendijk met het lied 'Gildebroeders met plezier'. Daarna werd achtereenvolgens opge treden door de zangkoren van Hulst, St. Jansteen en Koewacht. Tot de lied jes, die gezongen werden behoorden 'Klokke Roeland', 'Tineke van Heulen', 'Het zoutmannetj e' en vele andere. Daarna traden verchillende koren ge zamenlijk op, waarbij eveneens ver schillende liedjes uit de oude doos wer den gezongen, maar ook verschillende meerstemmige liedjes. De middag werd besloten met het zingen van een vijftal liederen door alle koren samen. Het laatste lied -ge maakt met eigen woorden- was op de wijze 'Op de groene stille heide'. (ADVERTENTIE) Promenade Noordstraat 23 4531 GB Terneuzen voor een eigen weg in mode Dinsdag 8 oktober. Op de Eerste Platte Plaat in het Verdronken Land van Saef- tinghe ziet Theo van de Wiel vijf vogels opvliegen. Vogels met een lichaam zo groot als een duif ongeveer, wit met zwarte vleugels en met rode poten. Lange rode poten; zo'n zestig centimeter om en nabij. Poten die bij het op vliegen of neerstrijken van het beest er onwaarschijn lijk lang onderaan bengelen. Zoals zo'n koperkleurige metaaldraad onderaan een kinderballon. „Het lijken wel steltklu- ten", is zijn eerste gedachte. Later, als hij erover belt: „Thuis heb ik het nagekeken in een paar boeken. Ik ben er nu zeker van; het waren vijf steltkluten". Dat opzoeken was eigenlijk overbodig in dit geval. Als je wel eens ooit gehoord hebt dat er naast de kluut ook een steltkluut be staat, dan kun je je niet ver gissen. Hier geldt echt: zien is kennen. Vooral die lange poten, helrood, zijn opval lend. We hebben er geen foto van, maar de tekening van een vliegende steltkluut, ge maakt door de Vlaamse kunstenaar-vogelkenner broeder Simeon (Gilbert) van Avermaet is ruim zo welsprekend. De steltkluut is een waad- vogel. Zijn voedsel, wormpjes, slakjes, insecten, pikt hij op van de grond, uit weke modder, van het wa teroppervlak. Ook van de bodem van een plas, staande in het water. Dan valt het nut van die lange poten di rect op. In van de oever naar het midden toe langzaam dieper wordend water als kreken, plassen enzovoorts, kan de steltkluut enkele stappen verder dan de kort- potiger kluut. Ze beconcur reren elkaar bij het voedsel zoeken dan ook niet en kun nen derhalve vredig naast elkaar voorkomen. Het verspreidingsgebied ligt hoofdzakelijk rond het Middellandse Zeegebied. In zuidelijke richting een flink stuk Afrika in en verder oostwaarts via Zuid-Azië tot in China. Daarnaast duiken ze ook op in Zuid-Afrika en in Noordwest-Europa. De Mexicaanse steltkluut is een iets anders getekende on dersoort die Amerika be woont. Kosmopoliet zou je hem dus kunnen noemen; wereldburger. Dat kosmo- poliete van hem maakt dat we hem dikwijls te zien krij gen op allerlei films, na tuurprogramma's op de tv bijvoorbeeld, waar hij, voedsel zoekend of rustend, mee gefilmd wordt. Als je in eigen land of in eigen streek de steltkluut wilt zien, wat moet je dan doen? Wachten! Een vreemd antwoord, we weten het, maar er zit niet veel anders op. De soort is bij ons wat we een invasievogel noemen. Je kunt er nooit staat op maken waar en wanneer hij zal verschijnen. Dat zagen we afgelopen week weer in Saeftinghe. Daar komt bij dat het in het najaar om an dere redenen is dan in het voorjaar. Wanneer komt hij hier broeden, kunnen we ons afvragen? Dat hangt schijnbaar he lemaal af van de situatie in het eigenlijke broedgebied. Als daar, door vroeg inval lende droogte, voedsel schaarste is of dreigt, zwer ven de vogels uit naar an dere gebieden. Het oudste gegeven is uit 1907; broedvo- gel ergens in België. In Ne derland kwam de soort voor het eerst tot broeden in 1931 (Waschmeer, Hilversum). Let wel: dit is het eerste be kende geval; dat is altijd het uitgangspunt. Er zijn even wel meer dan voldoende aanwijzingen dat al voor 1930 de soort in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen broedde. Nabij Hulst zegt de officiële literatuur altijd er bij. Aan het Groot-Eiland lezen wij dan. Later werd bekend dat er in de zomer van 1931 vier dieren geschoten waren aan 't Goot-Eiland. Toen mocht dat nog. In 1935 werd een legsel verzameld. Dan wordt het weer rustiger, maar in een excursieverslag uit 1949 lezen we (12 juni bij Groot- Eiland): „Niet licht zal een van de deelnemers de schit terende regie vergeten, met als hoogtepunt het eind van een rijtje knotpeppels, waar men naar rechts kijkend aan de waterkant twee steltklu ten zag opgesteld, die ook nog enige vliegdemonstra- ties ten beste gaven, ter wijl.... De soort wordt regelmatig waargenomen, maar schaars, de volgende jaren tot er in 1958 ineens een ware uitbarsting komt: ten minste 16 broedparen in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Voornamelijk aan het Groot-Eiland, maar ook aan andere kreken en in Saef tinghe. Een tweede explosie volgt in 1965. Achter de Axelse watertoren zijn dan de lage weilanden opgespo ten met slib, afkomstig van de kanaalverbreding. Het huidige zweefvliegveld, crossterrein etc, in Smit- schorre. Een kunstmatig land schap toendertijd van put ten, plassen, poelen, droge richels, slikveldjes, noem maar op. Het is dermate aantrekkelijk dat er 19 paartjes komen broeden. Bovendien zitten er ook nog minstens tien paren in Saef tinghe. Hoe weten die vogels nu dat daar -ineens- aan trekkelijke gebieden liggen? Een goede vraag; nu nog een goed antwoord. Waarschijn lijk zijn het toch toevalstref fers. Jaren waarin de vogels 'gedwongen' worden uit te zwerven en dan onverwacht op een goed gebied stuiten. Als er echt systeem in zat, zou Saeftinghe nog altijd jaarlijks de steltkluut als broedvogel kennen. En niet te vergeten de er vlakbij gelegen gigantische opspuitingen op de Ant werpse Linkeroever. Dat zijn gebieden die Europese vermaardheid krijgen als broedgebied zolang ze blij ven liggen zoals nu: wild, ongecultiveerd, onbegaan baar, rustig en vooral uitge strekt en voedselrijk. Er wordt wel eens een steltkluut gezien, er heeft waarschijnlijk al een paar maal een paartje gebroed, maar van massaal optreden is geen sprake. In Zeeuwsch-Vlaanderen ook al lang niet meer. De vijf ex emplaren vorige week in Saefthinge waren weer de eerste in jaren. Zijn er ook elders waargenomen? Voor meldingen houden we ons aanbevolen. Plaatselijk nieuws Viswedstrijd - Op de vijver van de kinderboerderij bij De Sterre werd een hengelwed- strijd gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Er werd goed gevangen, want sommigen sloegen wel meer dan tien kapers, goudkarpers of voorns aan de haak. Van de zijde van de dorpsbewoners was er een grote belangstel ling. Ook voorzitter Hugo Wil- laert van de Clingse Henge laars kwam een kijkje nemen. De uitslag bij de deelnemers van De Sterre; 1. Gilles Drob- be, 2. Janus Theunis, 3. Peter van Dommelen. Uitslag Clingse jeugd: 1. Peter Rijc- kaert, 2. Garvey Verhelst, 3. Martijn Hoefijzers. Zeehengelen - Aan de zeehen- gel wedstrijd van de Clingse Hengelaars in de Wester- schelde deden zeventien vis sers mee. De prijzen bestonden uit wilde konijnen, kalkoen en kipfilet. Uitslag; 1. Luc. IJze- wiin Clinee (800 cram). 2. Leo nard de Blijzer, Clinge (420), 3. Caesar Weemaes, Clinge (400), 4. Wilfried Vermeulen, De Klinge, 5. Cyriel Peeters, Clin ge. Hengelen - Zeehengelclub De Knorhanen hield de laatste hengelwedstrijd van het sei zoen. Na afloop werden de kampioenen bekend gemaakt in café Bogaert. Dit waren bij de heren: 1. Th. van Broeck, Clinge 1925 punten; 2. E. Mor- cus, Kloosterzande 1830; 3. J. van Broeck, Clinge 1700; 4. A. Braem, Heikant 1315 unten. Bij de dames werd mevrouw Van Broeck uit Clinge kam pioene met 895 punten en bij de junioren was dit A. Braem uit Heikant met 1315 punten. Herfstwandeltocht - Dames gymclub Heikant houdt zater dag 19 oktober een herfstwan deltocht. Het vertrek is om 14.00 uur bij gemeenschaps centrum 't Heike. Deelname kost een gulden per persoon. Stem-Correspondent - Als correspondent voor Dagblad De Stem is in Nieuw-Namen benoemd de heer Paul de Dec- kere. Hij verzorgt voortaan voor de krant de plaatselijke berichtgeving in het dorp. Verenigingen, organisaties of instellingen die nieuwtjes of activiteiten te melden hebben, kunnen die aan hem doorge ven. Het adres van de heer De Deckere is Kauterstraat 20. Hij is telefonisch bereikbaar op 01144-360. Reünie - Van heinde en ver kwamen ongeveer 110 afstam melingen van A. Kerckhaert en S. van Esbroeck uit Hengst- dijk bijeen in Nieuw-Namen. De reünie begon in café 't Ver dronken Land aan de Emma- polder maar men een kijkje op de dijk, de Schelde en het Ver dronken land van Saeftinghe nam. Daarna werd een eucha- ristievierng in de Josefkerk gehouden, gevolgd door een maaltijd in gemeenschapscen trum De Kauter met muziek en dansen. Naast het ophalen van herinneringen wer ene getekende stamboom, verge zeld van oude familiefoto's tentoongesteld.

de Stem | 1985 | | pagina 13