Aids-virus dringt door tot in de verste uithoeken van de wereld Kan ik] doo: over geld Sprookjes en leiten over aids Aids op Afrikaanse continent neemt vorm epidemie aan PREMIER 1 Weinberge tegen vang TWEEDERDE BEVOLKING VREEST UITBREIDING DINSDAG 15 OKTOBER 1985 EXTRA DINSDAG 15 OKTOBER 1 ZENDAMATEUR VOL EN MINISTER VAN D T4) NEW YORK (AP) - De paniek heeft sneller om zich heen gegrepen dan de ziekte zelf. Ouders houden hun kinde ren van school en homo's worden soms letterlijk geme den als de pest. Toch zijn er geen aanwijzingen dat aids middels oppervlakkige con tacten kan worden doorge geven. In de Verenigde Staten is de ziekte tot nu toe vrijwel uitsluitend beperkt gebleven tot de bekende risicogroe pen homofielen, lijders aan bloederziekte en drugspui ters. Een groot aantal artsen en verpleegkundigen heeft al verklaard zich weieens te hebben geprikt aan naalden waarmee AIDS-patienten wa ren geinjecteerd. Bij geen van hen zijn daarna ooit anti stoffen gevonden Kinderen hebben de ziekte tot nu toe alleen gekregen van moeders die tijdens hun zwangerschap besmet waren door vuile injectienaalden bij druggebruik. Lijders aan he mofilie (bloederziekte) vor men een risicogroep omdat zij zo vaak bloedtransfusies nodig hebben. Intussen is het aids-virus in bloed op bloedbanken vrijwel verdwe nen. Nieuw onderzoek heeft echter aangetoond dat het virus ook kan voorkomen in speeksel en zelfs in traan- vocht. Toch zijn familieleden van AIDS-slachtoffers tot dusver niet besmet geraakt, behalve door sexueel con tact. Over de vraag hoe gemak kelijk AIDS kan worden ver spreid onder heterosexuelen wordt nu druk gediscus sieerd. De Amerikaanse krijgsmacht is verontrust ge noeg om het personeel te waarschuwen dat de ziekte zich net zo makkelijk ver spreidt als andere geslachts ziekten. Onder hetero's heeft de ziekte zich minder snel ver spreid dan onder homo's, waaruit (voorzichtig) gecon cludeerd kan worden dat er verband bestaat tussen be smettingsgevaar en verschil lende vormen van sexuele activiteit. Keer op keer hame ren de onderzoekers er ech ter op dat besmette school kinderen geen enkel gevaar vormen voor hun klasgeno ten. Aids is een verborgen ziekte die zich niet als zoda nig manifesteert, maar indi rect aanwijsbaar wordt door het opduiken van verschil lende infecties en vormen van kanker. Alleen bloedon derzoek kan uitsluitsel geven over het dragen van het vi rus, dat het immuniteitssys teem van het lichaam onder mijnt. De witte bloedlichaampjes, waarvan veel verschillende soorten bestaan, zijn het be langrijkst voor het onderhou den van het immuniteitsstel sel. Het aids-virus richt zich vooral tegen de witte bloed cel met de naam T 4-lymfo- cyt. Die cel is een van de be langrijkste voor de immuni teit, omdat hij de activiteit van veel andere witte bloedli chaampjes regelt. De secundaire ziektes die zich bij aids-patienten open baren worden 'opportunisti sche' storingen genoemd, omdat zij vrijwel uitsluitend voorkomen bij mensen wier immuniteit is aangetast door aids, chemotherapie tegen kanker of andere ongebrui kelijke omstandigheden. Tot die opportunistische aandoeningen behoren zeld zame vormen van longont steking die worden veroor zaakt door de Pneumoncyste Carinii parasiet: Kaposi's Sarcoom, een zeldzame huidkanker die zich open baart door paarse vlekken op de huid; gist- en schimmelin fecties en meningitis. Langdurige koorts, ge- wichtverlies en opgezette lymfklieren kunnen duiden op voorboden van de ziekte. Daarna doet zich nogal eens een andere nieuwe ziekte voor die de naam ARC (aids- related compex) gekregen heeft. Het is echter niet met zekerheid te zeggen of ARC onvermijdelijk leidt tot aids. NEW YORK (AP) - De Verenigde Staten zit in de greep van aids. Mensen veranderen hun seksuele gewoonten uit vrees dat zij de ziekte zullen krijgen en ouders hebben hun kinderen thuis gehouden, omdat zij bang waren dat hun kroost op school zou worden besmet door geïn fecteerde klasgenootjes. Uit onderzoeken blijkt dat de bezorgdheid over aids toeneemt, hoewel de ziekte nog niet de omvang heeft waarvoor enkelen aanvankelijk bang waren. Long ontsteking en griep eisen jaarlijks bijna 50.000 doden en zijn vooralsnog veel groter moordenaars dan aids. In New York is aids de voor naamste doodsoorzaak voor mannen in de leeftijd van 30 tot 39. Alleen al onder het per soneel van de Verenigde Na ties zijn acht aids-gevallen ge constateerd. Daarvan zijn in middels vier patiënten overle den. Op de eerste dag van het nieuwe schooljaar in septem ber hielden ouders 12.000 kin deren in New York thuis uit protest tegen het feit dat een 7-jarig aids-patiëntje was toe gestaan de lessen te volgen. De autoriteiten zeggen dat de kans om in een klaslokaal aids te krijgen door lichamelijk contact praktisch niet bestaat. Ouders reageerden hierop door te stellen dat zij zelfs geen theoretisch risico wen sten te nemen. De meeste thuisblijvertjes hadden zich tegen de tweede week bij hun scholen gemeld, hoewel de ouders de zaak voorlegden aan de rechter. Ondanks verzekeringen dat aids niet door oppervlakig contact kan worden overge dragen, is uit een recent Gal- lup-onderzoek gebleken dat tweederde van de ondervraag den gelooft dat de ziekte zich waarschijnlijk snel zal ver breiden onder andere dan de bekende risicogroepen. 126 miljoen De Amerikaanse overheid heeft voor 1986 een bedrag van 126 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gulden) uitgetrokken voor aids-onderzoek. Voor 1985 was dit bedrag nog 100 miljoen dollar. President Rea gan verklaarde dat de kwestie de allerhoogste prioriteit dient te krijgen. De onthulling dat de inmid dels overleden filmster Rock Husdon aan aids leed, schokte de natie. Homofielen in de filmindustrie vrezen dat zij op zwarte lijsten worden ge plaatst en worden uitgesloten van werk. De voorzitter van de Bond van Filmacteurs, Ed Asner, verklaarde dat enkele filmmaatschappijen hun pro ducenten opdracht hebben ge geven om scenes waarin wordt gezoend, te elimineren. Sommige mensen, ïn het bij - zonder homofielen, wijzigen hun seksuele gewoonten. In San Francisco, waar homofie len 15 procent van de 720.000 I' inwoners van de stad uitma ken, is uit twee onderzoeken gebleken dat 75 tot 80 procent van de mannelijke homofielen heeft gekozen voor een veili ger seksleven met minder partners. Bovendien wordt meer aandacht besteed aan een gezonde levenswijze, met meer slaap, voedsel en bewe ging- Het gemeentebestuur heeft openbare badhuizen en sau na's waar homo's bijeenkwa men en seksuele omgang met elkaar hadden, gesloten. Niet temin besmet aids er iedere dag twee mensen en overlijdt er dagelijks een patiënt. 40 Uur bidden De roomskatholieke aarts bisschop van San Francisco, John R. Quinn, ging recent 600 mensen voor in een Liturgie van de 40 Uren, een gebeds dienst die teruggaat tot de da gen van de de Zwarte Dood in de Middeleeuwen. Enkele homofielen hebben gekozen voor het celibaat. An deren onthouden zich lange tijden achtereen van ge slachtsverkeer. Dagbladen, radio en televi sie wijden pagina's en uren aan het lot van de slachtoffers en de laatste ontwikkelingen op aids-gebied. Speciale aids- noodlijnen worden overspoeld met telefoontjes. Volgens reisbureaus hebben vakantiegangers momenteel aanzienlijk minder belang stelling voor gebieden met een hoge aids-frequentie dan voorheen. Het leger is van plan om zijn jaarlijkse hoe veelheid van 320.000 nieuwe recruten op aids te onder zoeken, teneinde te voorkomen dat er een nieuwe geslachts ziekte wordt toegevoegd aan de bestaande. De strijdkrach ten hebben toch al zesmaal zo veel lijders aan geslachtsziek ten dan de burgermaatschap pij- In Connecticut is een jury van 15 mensen verontschul digd van een uitspraak in een moordproces, omdat de juryle den voelden dat zij geen oor deel konden vellen over de verdachte, een aids-patiënt. De beklaagde werd naar de rechtszaal gebracht door Een met het aids-virus besmette baby in een ziekenhuis in Miami, Florida. De moeder van het kind overleed bij de geboorte en de vader is er vandoor. Het weesje heeft volgens artsen hooguit drie jaar te leven. foto ap agenten met rubberhand schoenen. Mensen die operaties moe ten ondergaan, stellen vante- voren hun eigen bloed be schikbaar of vragen om het bloed van familieleden en be kenden. Enkelen van de onge veer 20.000 bloederziektepa- tiënten in de VS hebben ge weigerd bloedplasmaconcen- traat te nemen dat hun bloed doet stollen, waardoor zij het risico liepen te overlijden of blijvend invalide te worden. Nieuwe ethiek Fundamentalistische predi kers hebben aids gebruikt om voor een nieuwe ethiek te plei ten, aanvoerend dat de ziekte Gods vervloeking van homo fielen is. Anderen trachten de 'nieuwe lepralijders' op te vangen, hoewel hun achterban daar meestal weinig voor voelt. Een aids-werkgroep in Min nesota startte een programma genaamd 'Superman Project', waarin 'Kapitein Condoom' in een paars pak, compleet met marinebroek en cape, bars voor homo's bezoekt en pam fletten met voorlichting over aids alsmede gratis condooms uitdeelt. Sinds aids ook in Latijns- Amerika is geconstateerd, zijn in Brazilië homofielen aange vallen en ontslagen en heeft een Argentijnse religieuze groep ervoor gepleit om homo filie onwettig te verklaren als een bedreiging voor de ge zondheid van heteroseksuelen en anderen. Zuid-Amerika De macho-mentaliteit die in Latijns-Amerika prevaleert, werkt op zich reeds discrimi nerend voor homofielen en de komst van aids heeft het er niet beter op gemaakt voor deze bevolkingsgroep. Func tionarissen uit de gezond heidszorg hebben erop gewe zen dat de algemene negatieve houding tegenover homosek sualiteit averechts werkt bij pogingen om potentiele slacht offers voorlichting te geven over de risico's die zij lopen. Enkele functionarissen zijn er kennelijk bezorgd over dat de vooroordelen tegen homo seksualiteit dermate sterk zijn dat mogelijke aids-slachtof- fers zich niet durven melden voor behandeling. Dit zou kunnen verhinderen dat de verantwoordelijke autoritei ten zicht krijgen op de omvang van het probleem. Aids is in Latijns-Amerika voor de eerste maal ontdekt in 1982 in Brazilië. Van de 17 lan den die door Associated Press in Midden- en Latijns-Ame rika zij n onderzocht, is het be staan van de ziekte in dertien landen bevestigd. Autoriteiten hebben 605 gevallen gemeld, die totdusverre in 265 doden hebben geresulteerd. Brazilië meldde 415 geval len, waarmee het land na de Verenigde Staten op de tweede plaats van de wereldranglijst van aids-lijders komt. Autori teiten in enkele landen ver klaarden dat aids geen be langrijk probleem is. Bolivia, Paraguay, Nicaragua en El Salvador zeiden aids-vrij te zijn. De Boliviaanse minister van gezondheidszorg Hugo Rodriguez Serrano verklaarde dat Bolivianen geen kans lo pen door aids te worden ge troffen, omdat de ziekte 'hoog ontwikkelde maatschappijen treft waar zekere menselijke waarden zijn gecorrumpeerd'. Door Brenda Watson, Associated Press DE NIEUWE ziekte aids is doorgedrongen tot in de verste hoeken van de wereld, maar zij is niet alleen gekomen. Zij gaat verge zeld van het spook van de angst. In Milaan, waar 50 van de 64 gevallen in Italië zijn geconstateerd, heben medici ge weigerd om aids-patiënten te behandelen. In Groot-Brittannie heeft een bond van brandweerlieden haar leden geadviseerd om in noodgevallen geen mond-op-mond beademing toe te passen bij homofielen. In China hebben de autoriteiten de invoer van bloedprodukten verboden uit vrees dat die wellicht de dragers zijn van het aids-vi rus. Volgens de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) hadden per 30 augustus van dit jaar in totaal 15.131 mensen in 43 landen aids oftewel Acquired Immune Deficiency Syndrome. In de Verenigde Staten, waar het virus voor het eerst werd ontdekt, wa ren 12.932 gevallen bekend. Precieze gegevens over het aantal doden zijn niet beschikbaar, maar het percentage aids-lijders dat aan de ziekte is overleden, moet rond de vijftig liggen. Verwacht wordt dat het nog zal stijgen. Totdusverre is niemand ooit van de ziekte genezen. In de Verenigde Staten zijn 6.481 slachtoffers overleden. Het nationale Centrum voor Ziektecon trole in de VS heeft 165 gevallen van aids onder kinderen van onder de 13 jaar gecon stateerd. Artsen schatten echter dat hon derden andere lijders waarschijnlijk mil dere vormen van aids hebben. De kinderen krijgen de ziekte over het algemeen via geïnfecteerde ouders. Verdubbeling Tot 1983 verdubbelde het aantal aids-lij ders in West-Europa en de VS zich iedere zes maanden. Volgens de WHO is dit echter gedaald tot een verdubbeling ieder jaar Fakhry Assaad, het hoofd van de afde ling overdraagbare ziekten van de WHO, verklaarde naar aanleiding van de daling te hopen dat de crisis tegen het jaar 1990 voorbij zal zijn. Hij wees erop dat veel men sen als gevolg van de stortvloed van publi caties over aids hun geslachtsverkeer aan passen. Er is geen vaccin bekend tegen aids en de onderzoekers die daaraan werken, zeggen dat het nog lang kan duren voor er een ge neesmiddel zal zijn gevonden. In Noord-Amerika, Europa, Australië en Japan is tenminste 70 procent van de slachtoffers homofiel en mannelijk. Andere risicogroepen zijn bloedontvangers, lijders aan bloederziekte en druggebruikers die met naalden werken. Het virus lijkt te wor den overgedragen via bloed, sperma en waarschijnlijk andere lichaamsvochten. De ziekte, die het lichaam zijn natuur lijke weerstand tegen infectieziekten ont neemt, beperkt zich echter niet tot uitslui tend deze groepen. Geen verschil In Afrika, waar vermoedelijk de origine van aids moet worden gezocht, is het moei lijk om een bepaalde risicogroep aan te dui den. De ziekte komt er onder mannen even vaak voor als onder vrouwen. Homofilie, druggebruik en zelfs het lijden aan bloeder ziekte lijken geen verschil te maken. Volgens WHO-statistieken van afgelopen 31 maart behoort ongeveer een kwart van de aids-slachtoffers in Europa niet tot een risicogroep. Velen van hen zijn immigran ten uit Afrika of het Caribisch gebied. De snelle verspreiding van aids in de ont wikkelde landen heeft zowel functionaris sen uit de gezondheidszorg als het gewone publiek compleet verrast. Een gevoel van paniek gecombineerd met misvattingen over de overdraagbaarheid van het virus, heeft geleid tot extra vooroordelen tegen de grootste groep slachtoffers: mannelijke ho mofielen. In Polen heeft het ministerie van gezond heidszorg de groepen met een verhoogd ri sico, homofielen, drugsverslaafden en bloe- derziektelijders, verzocht om zich vrij willis te melden voor een onderzoek. Volgens Ja panse functionarissen is eenderde van hel aantal Japanse lijders aan bloederziekte thans drager van het virus. Britse dagbladen noemden aids aanvan kelijk de 'homopest', tot grote consternatie van deskundigen op het gebied van de ge zondheidzorg. Zij beschuldigden de media van een 'bijna middeleeuwse' reactie. Schoonmakers van een theater in Wales weigerden het toneel te vegen nadat daar homofiele acteurs hadden opgetreden. In Australië zijn 109 gevallen van aids gemeld en waarschuwen artsen dat tot 50.000 mensen het virus kunnen hebben op gelopen. De ziekte wordt er beschouwd als een van de voornaamste problemen voorde gezondheidszorg. Australiërs zijn ontslagen of uit hun hui zen gezet, omdat zij homofiel zijn of omdat bij onderzoeken was gebleken dat zij anti stoffen tegen aids in hun bloed hadden. Van de bevestigde aids-gevallen bestaat 86 pro cent uit mannelijke homofielen. De WHO organiseert een international! onderzoeks- en voorlichtingscampagne te gen aids. Het ziekenhuis Claude Bernard in Parijs is door de Franse autoriteiten be- schikbaar gesteld als 'centrum voor samen werking' met de WHO op het gebied van het aids-onderzoek. Elders in de wereld zui len andere instituten een soortgelijke func tie gaan vervullen. De WHO heeft voor eind september in Geneve een conferentie over aids georganiseerd. Voorlichting Regeringen zijn, mede op aandringen va» de WHO, begonnen voorlichting te geven over preventieve maatregelen. Er zijn pr°' gramma's opgezet om het aids-virus vast® stellen in bloedprodukten en bij bloeddo nors. In de Verenigde Staten hebben uitge breide voorzorgsmaatregelen op dit terre>s ertoe geleid dat autoriteiten de Ameri kaanse bloedvoorziening vrij hebben ver klaard van aids. In Australië worden donaties voor sper- mabanken onderzocht. De regering is campagne begonnen waarbij mensen n* meerdere partners wordt geadviseerd coo- dooms te gebruiken. Groot-Brittannië heeft ruim 150 miljof gulden beschikbaar gesteld om de produ»- tie van bloedprodukten op te voeren, W einde niet langer afhankelijk te zijn van in voer uit het buitenland. Zelfs in de Sovjet-Unie, waar geslacht» verkeer tussen mannen strafbaar is m vijf jaar gevangenisstraf, is aids een onder werp van bezorgdheid geworden. Het hoor van het instituut voor immunologie hee*- verklaard dat in grote klinieken onderzo» wordt gedaan naar immuniteitszieM» Totdusverre zijn er in de Sovjet-Unie ofl cieel nog geen aids-gevallen gemeld, alz" ook daar de ziekte al voorkomen. Zo'n Doorlopend K altijd geld achter de han nomen Doorlopend Krec terug. Leent u f20.000,-, In deze bedragen is begrepen. Andere bedrag een Persoonlijke Lening Welke vorm u ook kiest, h verzekerd. Kom snel eens praten. Door Jerry Gray, Associated Press VIER JAAR nadat geleerden de virusziekte aids ontdekten, lij ken steeds meer gegevens erop te duiden dat de ziekte haar oor sprong heeft in midden-Afrika. Aids manifesteert zich echter in Afrika op andere wijze dan in West-Europa en de VS: de slacht offers zijn zowel mannen als vrouwen. Volgens onderzoekers is misschien wel een op de 20 bewoners van het Afrikaanse continent in contact geweest met aids en neemt de ziekte daar epidemische vormen aan. Robert Gallo, een arts van het Amerikaanse Nationale Kan kerinstituut, verklaarde onlangs in Washington dat Afrika po tentieel 'het grootste aids-vraagstuk ter wereld' heeft. In Afrika zijn bijna even veel vrouwen als mannen door de ziekte besmet, hetgeen de deskundigen voor een raadsel stelt. In de VS, West-Europa, Japan en Australië bestaat immers ten minste 70 procent van de aids-lijders uit mannelijke homofielen. Doordat de ziekte in Afrika onder hetero's even vaak voor komt als onder homo's, moet de besmettingsfactor kennelijk veel groter worden geacht. Hierbij dient te worden aangetekend dat in Afrika het geslachtelijk verkeer over het algemeen vrijer is dan in de geïndustrialiseerde landen van het westen. De ziekte kan bovendien worden overgedragen door rituelen als de be snijdenisceremonie en de uitwisseling van bloed als teken van broederschap. Aids, of symptomen ervan, is geconstateerd in Angola, Bu rundi, Congo, Rwanda, Tanzania, Oeganda, Zaire en Zambia. De meeste Afrikaanse landen weigeren echter inlichtingen over de ziekte te verstrekken, omdat zij vrezen voor nadelige gevolgen voor het toerisme en de handel. In de Zairese hoofdstad Kinsjasa, die door sommige epidemo- logen wordt omschreven als het epicentrum van de Afrikaanse aids, zijn bijna 2.000 gevallen geconstateerd en bevestigd. Buiten Zaire is het aantal bevestigde aids-gevallen echter tamelijk ge ring, aldus Kalisa Ruti, een arts van het WHO-bureau in Nairo bi. Ruti wijst erop dat de meeste Afrikaanse landen niet beschik ken over de faciliteiten die nodig zijn om aids te ontdekken. Veel geleerden veronderstellen dat het aids-virus afkomstig is uit Afrika. Enkelen theoretiseren dat de Vervet-aap het virus door bijten en krabben heeft overgedragen aan mensen en dat de ziekte wellicht een generatie of langer in afgelegen gebieden eenvoudig niet is opgemerkt. Dat zou kunnen, omdat aids de na tuurlijke afweerstoffen van het lichaam vernietigt. De doods oorzaak van de patiënt is dan ook niet aids, maar een ziekte die als gevolg van aids is ontstaan. Er is een theorie dat aids met de urbanisatie van de afgelopen jaren naar de steden is gebracht. Vanuit Afrika zou het virus zijn gebracht naar het Caribisch gebied, waar mannelijke homofielen het oppikten en transpor teerden naar de VS. Vorig jaar is de ontdekking van het virus voor het eerst ge daan door afzonderlijk werkende Amerikaanse en Franse on derzoekers. Franse en Belgische geleerden waren de eersten die opmerkten dat er overeenkomsten bestonden tussen aids en ziekten die immigranten uit Zaire troffen. Bij onderzoekingen op Afrikanen bleken deze in een alarmerend aantal gevallen an ti-stoffen tegen het aids-virus te bezitten. Geleerden conclu deerden dat de aanwezigheid van de anti-stoffen erop wijst dat een persoon in contact is geweest met aids. Niet alle deskundigen zijn het er echter over eens dat Afrika de bron is van het virus dat thans ook in de rest van de wereld slachtoffers eist. De directeur van het Keniase Instituut voor Onderzoek van Primaten verklaarde dat de Afrikaanse van de ziekte allerminst zeker is. Dr. James Else wijst erop dat het er alle schijn van heeft j er altijd een virus is geweest dat aan het huidige AIDS-vit, doet denken; misschien in mensen, misschien in primaten, uai niet per se ziekteverwekkend, niet iets dat tot problemen leijj, Hij voegt hieraan toe dat het virus misschien ooit uit Afrikjj gekomen, maar dat het thans gaat om een virus in een veel a aangenamer gedaante. „Het lijkt er meer op dat er een mutai is opgetreden en het virus kwaadaardig is geworden. Dat i$; zich in de States en Europa heeft verspreid, en misschien nu i| rugkeert naar Afrika." Of aids in Afrika is ontstaan is echter van secundair belat. Het Afrikaanse continent heeft een enorm potentieel voorn epidemie. Aids komt in Afrika ook voor onder mensen met hen roseksueel geslachtsverkeer en miljoenen mensen zijn ot voed en worden blootgesteld aan allerlei ziekten die in het w# ten onbekend of onder controle zijn. In Oeganda wordt aids 'slank' of de 'vermageringsziekte' noemd, vanwege de snelheid waarmee de slachtoffers afvalj De ziekte wordt geweten aan tovenarij of de gevolgen op lange termijn van artillerievuur, een verschijnsel dat zichi cent nadrukkelijk aan de bevolking opdringt. Volgens een voorlopig onderzoek van de regering is aids verscheidene delen van Oeganda aan het uitgroeien tot eenbi langrijke dreiging. Het onderzoek is verricht door een inter® tionaal team van acht deskundigen. In juli zijn in Oeganda te» minste vijf vermeende sterfgevallen als gevolg van aids stateerd. in greep van aids De onthulling dat wijlen filmster Rock Hudson, hier op de foto met Liza Minelli, aan au leed, schokte de Amerikaanse natie. Homofielen in de filmindustrie vrezen dat zij op zwi lijsten worden geplaatst en worden uitgesloten van werk. - foio Belgi BRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Wilfried Martens heeft maandag het ontslag van zijn rege ring aangeboden aan koning Boudewijn. De kans is groot dat de pre mier zich binnenkort weer op het paleis zal vervoegen om daar te vernemen dat hij kan vo< beginnen aan de vorming van het een nieuw kabinet, het zesde bei dat zij n naam zal dragen. voe Martens wordt in België al- kie gemeen uitgeroepen tot grote len persoonlijke overwinnaar van I de verkiezingen. Aan verschil- ero lende zijden worden de ver- aar luezingen van zondag gezien zoa als een volksraadpleging over hee het sociaal-economisch 'her- ver stelbeleid' van de regering. De stul premier is daar als 'sterke sch man van de Belgische politiek' E uit tevoorschij n gekomen. voo Martens had het kabinets- beleid tot inzet van de verkie- zett zingen gemaakt en alle rege- jj1®' ringspartijen hadden zich al "eit vastgelegd op voortzetting van dat beleid. De kans lijkt D daarom klein dat Martens er doo niet in zal slagen een nieuwe libe coalitie te smeden met de hui- gaa dige vier regeringspartijen. win De grootste moeilijkheden dru zullen nu of in de nabije toe- com komst van de Vlaamse libera- dat len komen. De PW, die zes ze- heb tels kwijtraakte, moet als O enige regeringspartij boeten Mal NEW YORK CAIRO (AP/UPI/ Amerikaanse minister van defen Weinberger heeft president Rona herhaaldelijk opgebeld en gewi tegen de militaire onderscheppii Egyptisch lijntoestel. Dit is ma kendgemaakt door het Amerikaa blad Newsweek. Newsweek baseert een en ande tingen van een zendamateur die 1 fende gesprek tussen president 1 Weinberger heeft opgevangen. Weinberger zou in dat gesprek zijn gegaan Reagan zijn twijfel: plan voor te leggen en hem hebb „Dit zal onze betrekkingen met E nietigen". Newsweek meldde tevens da toen hij Weinberger opdracht gaf tie door te zetten, inbreuk maakte ligheidsvoorschriften. De spraaki aan boord van Air Force One, het tiële vliegtuig waarin Reagan zie van de telefoongesprekken bevon neerde niet als gevolg waarvan zendamateur de conversatie tussi en Weinberger ontving. De zendamateur, wiens naam genoemd, meldde dat de ministe fensie uiting had gegeven aan zij over een operatie die ertoe had ki den dat Amerikaanse piloten wingsschoten hadden moeten afv de neus van een ongewapend bu tuig van een bevriende natie. Excuses De Egyptische president Mubar: middels dat president Reagan Egyptenaren' zijn verontschu aanbiedt over de onderschepping Egyptische vliegtuig met de vier P kapers van de Achille Lauro. Mub klaarde dat hij de brief van presit gan, die hem zondag is overhandig Amerikaanse ambassadeur Nicho tes nog niet had gelezen, omdal kwaad' is. Een Amerikaanse functionaris, kend wenste te blijven, zei dat ui jeen zeker begrip' blijkt over het 1 beleid om de kapers van de Achi over te leveren aan de PLO. Hij n brief 'een goede eerste stap' naa van de betrekkingen tussen Egyj Verenigde Staten. Mubarak verklaarde dat hij hac °m de kapers aan de PLO te overl omdat op deze manier Yasser Ar: het oog van de wereld verantwoorc zijn voor hun berechting. Amerika

de Stem | 1985 | | pagina 4