even..L UITBLAZEN Beschouwingen staan in teken van verkiezingen Liberia na ruim 5 jaar weer naar de stembus Een andere griffier t Stabiliteit in Bel Dichter bij Dordt NOG GEEN Ah Japan investe meest in Ned« WIMKOCK B1BT1M dinsdag 15 oktober 1985 Onbegrijpelijk ACHTERGROND HET KABINET OP WEG NAAR HET EINDE pagina 2 Antwoord Wisselgeld Gas Kritiek VNO Niet zwaar Haags hoogstandje Geroosterd Agenda dinsdag 15 oktober NCB wil behoud gratis voorlichting in landbouw DESTEMCOMIV ZONDAG dronk ik met een kennis een glas aan de bar van de 'sportcantine' (wat een fantastische dag overigens om rond te hangen op een sportveld: stralend zonne tje, niet te warm, langs de velden geurend loofhout dat al begint te kleuren, ont spannen wedstrijden waarin niets anders dan de sport zelf op het spel stond - Dames I verloor op het kunstgras met ere van Veteranen A, waarbij het me opviel dat de Veteranen na de wedstrijd veel meer be zweet waren dan de Dames - en veel goed ogend jong volk waaronder een paar meisjes die in gigantische oversized jurken als donkere spoken achter hun sticks aanwapperden op het oefenveld). Na deze lange uit weiding tussen haakjes herin ner ik de lezer eraan dat ik dus een glas dronk met een kennis aan de bar van het hockey-pa- viljoen. Het was een goede kennis. Ik ken hem al jaren. Deson danks verraste hij me met de onthulling dat hij in Dordrecht geboren was. Ik weet niet meer hoe we op het onderwerp kwa men en dat doet er ook niet toe, maar er schoot me spontaan iets te binnen. „Weet jij de be tekenis van de uitdrukking: Hoe dichter bij Dordt hoe rotter het wordt?", vroeg ik hem. „Nee", antwoordde hij, „maar ik kén dat gezegde natuurlijk wel." Ik heb de voor Dordrecht weinig vleiende uitdrukking ooit opgepikt tijdens mijn fo- renzenjaren, toen ik dagelijks per trein heen en weer reisde tussen Gilze-Rijen en Rotter dam-Blaak. De betekenis ervan wist ik niet, ook niet toen ik een dag of tien geleden het ge zegde bezigde in een van mijn stukjes. Ik was wel zo eerlijk dat er ook bij te zeggen, in stilte hopend dat een lezer, die het wel weet, zou reageren. Meestal gebeurt dat want tienduizenden mensen samen weten ontzaglijk veel. Charles Krijnen uit Ooster hout, nu leraar en schooldirec teur in ruste, die me al eens eer der uit de brand heeft proberen te helpen met een spreekwoord waarvan de bron ondanks alle (vaak zeer geleerde) moeite nooit is achterhaald, kan het niet goed hebben dat iemand in het openbaar van zijn onkunde blijk geeft. Dan wordt prompt de leraar weer in hem wakker. Omdat hij zelf ook niet wist waarom het dichter bij Dordt steeds rotter wordt, schakelde hij zijn zoon in en die kwam met de verklaring op de prop pen, ontleend aan de Atlas van de Nederlandse Landschappen. Ik citeer nu uit de brief van de zoon aan diens vader: „Het is niet een spreuk gebezigd door de in het Rayon West II, afdelingen Den Haag, Rotter dam en Dordrecht spelende amateurvoetballers, zoals u ons zo graag deed geloven, doch een uitspraak van geheel an dere herkomst." Hoe dichter bij Dordt hoe rotter het wordt is een deel van een langere boerenspreuk dat een eigen leven is gaan leiden. De oorspronkelijke spreuk had betrekking op de slechte kwali teit van de komgronden in het IIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllllllliö T5 land tussen Rijn, Maas en Waal. Die 'komgronden' be stonden uit „zware, stugge, wei nig doorlatende rivierklei, afge zet tijdens de eeuwenlang tel kens terugkerende overstromin gen." Tot aan de tweede we reldoorlog vormden de kom gronden nog een agrarisch pro bleemgebied. Herinrichting van het landschap en ruilverkave ling hebben sindsdien dat pro bleem goeddeels opgelost waar door ook de oorspronkelijk spreuk zijn betekenis heeft ver loren. Deze luidde: Tiel is niet viel, Bommel is rommel en hoe verder naar Dordt hoe rotter het wordt. De spreuk had dus met de stad Dordrecht zelf nooit iets te maken. Dat maakt het voor de Dordtenaren alleen maar pijn lijker. Zij zitten opgescheept met een negatief oordeel dat bijna iedereen in Nederland kent, maar waarvan zelfs de meeste Dordtenaren zelf niet eens weten waaraan ze het te danken hebben. Brot-Schinken VORIGE week, toen ik een ontmoeting met een Zwitserse Jumbo-captain in Luzern be schreef, had ik het over de 'in brood bereide ham' op diens bord. Natuurlijk besefte ik wel dat dit een wat gebrekkige aan duiding was van een overigens verrukkelijk gerecht en ik had dan ook mijn uiterste best ge daan om een passender bena ming te vinden. In het bijzon der was ik te rade gegaan bij mijn collega Gerard van Her pen. Zoals deze mij steeds hardop beschouwt als een ang lofiel zo getuig ik van hem al tijd volgaarne - enigszins tot zijn verdriet - dat hij een echte Lederhosen-specialist is. Beie ren, Oostenrijk, Zwitserland; daar weet hij, in mijn ogen, al les van. Hoe de Zwitsers die ham met brood er omheen noemden wist hij echter ook niet, maar hij zou er thuis de kookboeken op naslaan. 'Noem het maar een ham pastei', adviseerde hij later, maar bij pastei denk ik aan ge malen of gehakt vlees of gevo gelte en niét aan een hele ham, 'verpakt' in versgebakken brood. Ik volstond dus maar met de eerdergenoemde, ge brekkige aanduiding. Van Her pen voelde zich misbruikt en wilde me daar maandagmorgen over aanschieten, maar toen had ik m'n antwoord klaar. In het weekend had ik het menu gevonden van de lunch in Lu zern: Brot-Schinken noemden de Zwitsers het gerecht. (Niet te verwarren met Schinkenbrot dat broodje ham betekent). Kan iemand mij vertellen of er in Nederland een vergelijk baar (misschien vergeten) ge recht bestaat? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. -Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RsnkrpifltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Max de Bok WAT KAN er in een week toch veel gebeu ren! Op 5 oktober haalde premier Lubbers hard uit naar de initia tiefgroep 'Bescherming en vernieuwing Sociale Zekerheid', die forse kritiek had laten horen op de ingrijpende plan nen van het kabinet tot wijziging van het so ciale zekerheidsstelsel. De uithaal van de premier kreeg een beetje het karak ter van een broedertwist, omdat er in de initiatief groep nogal wat vooraan staande, zij het zich aan de rand van het dagelijks poli tieke gebeuren ophoudende CDA'ers zitten. Het is nogal wat wanneer een CDA-pre- mier partijgenoten verwijt dat ze zich 'a-sociaal' gedra gen. Het is ook niet mis wan neer hij hen verwijt een 'angstpsychose' aan te wak keren. Dergelijke polariserende uitlatingen hadden we nog zelden van de premier ver nomen. De overmatige reac tie van de minister-presi dent deed vermoeden dat hij meer politiek dynamiet in deze brief zag dan hij wilde erkennen. Dat was, zo kan nu wor den vastgesteld, een terechte veronderstelling. Want wat is er gebeurd? Drie dagen nadat de premier zijn ge ruchtmakende rede had uit gesproken lekt in politiek Den Haag uit, dat Lubbers zelf verzachting van de ka binetsplannen wil. Hoe lekken ook onstaan, ze ontstaan nimmer zonder bedoeling. Veelal heeft het welbewust lekken de bedoe ling iemand op in kleine kring geuite ideeën vast te pinnen. In dit geval kan het zijn, dat óf de premier zijn collega's in het kabinet wil vastpinnen óf dat anderen de premier willen commite- ren. Vooral wanneer er uit kringen rond de minister president gelekt wordt kan met vrij grote zekerheid worden aangenomen, dat de informatie in hoofdlijnen juist is. Hoewel de vindingrijk heid en de snelheid van den ken van deze premier spreekwoordelijk groot zijn, valt moeilijk aan te nemen, dat Lubbers van niets wist toen hij 5 oktober zijn niet al Lubbers is een draai aan het nemen. te taktische zet deed. Daar mee wordt die zet nog onbe grijpelijker dan ze al was. Wat heeft de premier belet toen al, voor zijn eigen wel willend gehoor van Bra bantse CDA'ers, goede sier te maken met zijn plannen? Wilde hij koste wat kost de indruk voorkomen, dat hij -eindelijk eens- geluisterd had naar de kritiek op de voorgenomen stelselwijzi ging? Mocht die indruk niet gewekt worden omdat dat het imago van de club van flinke beslissers, no-nonsens mannen en vrouwen zou aantasten? Hoe dan ook, Lubbers is een draai aan het nemen. Zeggen dat hij buitenparle mentaire kritiek ter harte heeft genomen, dat gaat voor de premier net iets te ver. Dus heet het nu, dat de aan vankelijke kabinetsplannen in de regeringsfracties op zulke grote bezwaren stui ten, dat óf de datum van 1 mei niet gehaald zou kunnen worden óf de plannen niet ongeschonden door het par lement zouden komen. Maar of de bij te stellen plannen de garantie inhouden, dat het herziene stelsel op 1 mei 1986 (drie weken voor de verkiezingen!) van kracht kan worden, dat blijft de vraag. Wellicht komt er op die vraag een begin van een ant woord nu het voltallige ka binet deze week voor de Tweede Kamer aantreedt om daar zijn laatste alge mene politieke beschouwin gen te doorstaan. De Kamer gaat dan de begroting voor 1986 bespreken. Maar omdat het leven van het kabinet ten einde loopt zullen de debat ten ook en vooral een beoor deling van het totale kabi netsbeleid inhouden. En dat betekent weer, dat de par tijen met het oog op de ver kiezingen van mei 1986 ook hun onderlinge verhoudin gen ter sprake zullen bren gen. In beide opzichten is er weinig verrassends te ver wachten. CDA en WD -de trouwe regeringsfracties - zullen, met nuances, het ka- - foto de stem/johan van gurp binet prijzen. De ene omdat het kabinet CDA-beleid heeft gevoerd, de andere om dat aan typisch WD- beleid vorm werd gegeven. Zoals steeds ligt de waarheid in het midden. Voor de PvdA is de vraag naar de partijpolitieke aard van het gevoerde beleid minder interessant. Zij zal beide partijen in gelijke mate verantwoordelijk hou den voor dat beleid. Al was het alleen maar omdat dè in zet van de PvdA, nu en in de komende verkiezingscam pagne is de huidige rege ringscoalitie van haar meer derheid af te helpen. Of het kabinet in de be groting 1986 enig wisselgeld heeft ingebouwd is totnutoe niet onthuld. Dat het kabinet echter geconfronteerd zal worden met eisen en wensen uit de regeringsfracties staat wel vast. WD en CDA wil len dat er meer concrete maatregelen komen ter be strijding van de werkloos heid en zonder geld lijkt dat niet te kunnen. Trouwens alle critici van de derde dinsdag duidden de geringe aandacht voor met name de langdurig werklozen aan als dè zwakke plek in het kabi netsbeleid. Ook CDA-frac- tieleider De Vries deed dat toen in een debatje met op positieleider Den Uyl. De laatste toonde zich bij die gelegenheid bereid tot een een-tweetje, maar het zal er wel op uit draaien dat het CDA ook dit deel van de wedstrijd nu toch maar lie ver met de VVD speelt. Huren (kabinet: plus 2%), gasprijs voor de consument (kabinet: plus 2 cent) en kin derbijslag (kabinet: bevrie zen) zijn andere elementen die in het debat een rol zul len gaan spelen. De PvdA wil een lagere huurstijging, maar zal daarvoor vermoe delijk onvoldoende steun vinden. Het CDA wil niet dat de kinderbijslag bevroren blijft en maakt een gerede kans daarvoor voldoende medestanders te krijgen. De gasprijs voor de klein- gebruiker is een kwestie apart. In het regeerakkoord beloofde het kabinet te zul len streven naar een jaar lijkse lastenverlichting voor het bedrijfsleven van 1 a 1,5 miljard. Twee jaar achter een is dat streven inderdaad gerealiseerd. Voor 1986 heeft minister Ruding (Financiën) echter de knip op de beurs gedaan. Het bedrijfsleven krijgt 'slechts' 400 miljoen. „Meer geld heb ik niet en bo vendien gaat het 't bedrijfs leven goed, in ieder geval be ter dan een paar jaar gele den", aldus Ruding op Prins jesdag. Maar nog geen drie weken later wordt aangekondigd dat de gasprijs voor de grootverbruikers met liefst acht cent per kuub verlaagd wordt. Grof berekend een lastenverlichting voor een groot deel van het bedrijfsle ven van 1 miljard gulden Zet men die verlaging af te gen de aangekondigde ver hoging voor de kleine consu ment dan doemt hier in elk geval een psychologisch pro-v bleem op. De oppositie zal uiteraard trachten hieruit het volle pond te halen. De regeringsfracties zullen er niet het zwijgen toe kunnen doen. In de CDA-fractie is vo rige week uitvoerig over de gasprijs gediscussieerd. Vaste conclusies zijn echter nog niet getrokken. Ener zijds zit men met het pro bleem, dat de aardgasbaten volgend jaar en in 1987 naar verwachting toch al sterk zullen dalen, anderzijds hikt men aan tegen het gegeven dat een lagere gasprijs voor de kleinverbruikers -voor namelijk de huishoudens meer ten goede komt van de hogere inkomens (dje meestal ook rianter wonen) dan van de lagere en laagste inkomens. De vraag is dan of men niet, als men dat al wil, beter naar andere methoden kan zoeken om nog wat te sleute len aan de inkomensverhou dingen. Temeer omdat het voorziene kabinetsbeleid er ook in 1986 toe zal leiden, dat de hoger betaalden er beter uitspringen dan de lager be taalden. Ondanks de onverwachte lastenverlichting klaagt het georganiseerde bedrijfsle ven over de vooruitzichten voor 1986. Bij monde van VNO-voorzitter Cees van Lede drong het vorige week aan op 'aandacht voor 1987' Het VNO vreest -het staat daarin niet alleen- dat het kabinet bezig is de rekening naar 1987 door te schuiven. Het VNO becijfert de niet- gedekte tegenvallers voor de overheid in dat jaar op ten minste 5 miljard gulden. Wie daar ook voor op moet draai en, niet het bedrijfsleven, al dus Van Lede, die de Kamer dringend verzoekt uit te spreken dat de bedrijven in de komende jaren gevrij waard moeten blijven van lastenverzwaringen. „Hier mee kunt u voorkomen, dat het bedrijfsleven straks op nieuw in de verdrukking komt, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegen heid." Hoe vriendelijk ook gefor muleerd, in feite levert het VNO hiermee forse kritiek op het kabinet. Kritiek die elders werd samengevat in die ene kenschets voor de Miljoenennota 1986: 'verkie zingsbegroting'. Het lijkt te optimistsich gedacht van Van Lede, dat de regerings fracties zijn pleidooi zullen willen overnemen. Immers, wie dat doet zegt daarmee dat het kabinet inderdaad de zaken mooier voorstelt en voorrekent dan ze zijn. CDA noch VVD hebben er belang bij dat in het zicht van de verkiezingen te erkennen. NA EEN militair be wind van vijf en een half jaar kunnen de Li- berianen vandaag naar de stembus om een pre sident en een parlement te kiezen. Generaal Samuel Doe, die in april 1980 als sergeant de macht overnam, ziet in de verkiezingen een mogelijk heid als gekozen leider ver der te regeren. De oppositie beklaagt zich over geweld dadige tegenwerking en twijfelt aan het democra tisch gehalte van de verkie zingen. De oppositie heeft be schuldigingen geuit dat mili tairen haar aanhangers en kandidaten mishandelen. Ook komt het voor dat kan didaten van de oppositie worden gearresteerd en da genlang worden vastgehou den, aldus de beschuldigin gen. Volgens de oppositie partijen onderdrukt Doe dis sidenten en manipuleert hij de speciale kiescommissie (Secom) die toezicht moet houden op het verkiezings proces. Niet alle oppositiepartijen die kandidaten hadden wil len stellen, mogen aan de verkiezingen meedoen. De Liberiaanse Volkspartij (LPP) en de Verenigde Volkspartij (UPP) zijn ver boden omdat zij 'vreemde ideologieën' bevorderen. Vooral LPP-leider Amos Sa wyer werd beschouwd als een serieuze concurrent van Doe's presidentiële ambities. De drie oppositiepartijen die wel aan de verkiezingen meedoen, hebben alle drie de nodige moeilijkheden gehad om zich te laten registreren. Toen president Doe verleden jaar juli het verbod op poli tieke activiteit ophief, was zijn Nationale Democrati sche Partij van Liberia (NDPL) de enige die al gauw werd geregistreerd. De an dere partijen hadden proble men te voldoen aan de eis dat zij beschikten over 50.000 dollar in baar geld en over nog eens 150.000 dollar aan onderpanden. Of de Secom maakte op andere dan finan ciële gronden bezwaar tegen hun registratie. Maar uitein delijk werden geregistreerd de LAP (Liberiaanse Actie partij) van Tuan Wreh, de Liberiaanse Unificatiepartij (LUP) van Gabriel William Kpolleh en de Eenheidspartij (UP) van Edward Kessely, de voormalige voorzitter van de adviserende constituationele vergadering. Toen deze drie partijen nog strijd voerden om hun registratie, was de NDPL al aan haar campagne begon nen. Ver voor het officiële begin van de verkiezings campagne versscheen Doe al avond aan avond op de tele visie. Ondertussen werd het zijn rivalen belet het woord te voeren op openbare bij eenkomsten. De president doet er ook alles aan de kiezers gunstig te stemmen. Onlangs liet hij een prominent politicus vrij, die kort tevoren was veroor deeld tot tien jaar omdat zij de leden van zijn regering had bestempeld als idioten. Hij liet ook journalisten vrij en studenten die in juli gear resteerd waren op beschuldi ging van spionage voor de Sovjet-Unie. Doe, die zelf zegt dat hij 35 is, de minimum-leeftijd voor een presidentskandidaat, maar die naar wordt aange nomen twee jaar jonger is, greep de macht in april 1980. Hij leidde een groep soldaten die het regeringsgebouw in Monrovia bestormde en pre sident Willima Tolbert dood schoot. Enkele dagen later werden 13 medewerkers van Tolbert op het strand geexe- cuteerd. Doe heeft de afgelopen vijf en een half jaar tal van sa menzweringen tegen hem ontdekt en zeker één poging tot moord verijdeld. Bijna alle oorspronkelijke leden van de na de coup ingestelde 'raad voor de redding van het volk' zijn inmiddels uit geschakeld. Kort na de coup zocht Doe toenadering tot landen als Libië, Etiopië en de Sovjet- Unie. Maar al na spoedig keerde hij terug tot de Ver enigde Staten die van ouds her - Liberia is gesticht door vrijgelaten Amerikaanse slaven- nauwe banden met Monrovia onderhielden. Kort nadat de Verenigde Staten economische steun hadden toegezegd, kondigde Liberia de eerste stappen aan tot de terugkeer naar een burger bewind. Voorstanders van Doe wij zen er op dat hij met de staatsgreep een einde heef gemaakt aan een bewind van de rijke elite. Hij gaf het land een nieuwe grondwet die alle Liberianen van 18 jaar en ouder stemrecht gaf. Voor dien hadden alleen landeige naren stemrecht. Tegenstanders stellen dal het land onder Doe's bewind economisch enorm achteruit is gegaan, terwijl de Ameri kaanse steun met miljoenen is gestegen. Het grillige be leid van Doe en de onzekere toekomst van het land heb ben ertoe geleid dat buiten landse investeerders zijn weggebleven, zo zeggen zij. (ANPI THEO Joekes geniet behalve als WD-Kamerlid ook be kendheid als niet-onver- dienstelijk dichter en detec tiveschrijver. Zijn moordro mans, allemaal gesitueerd in de onmiddellijke omgeving van het Binnenhof, trekken al jaren de aandacht van de liefhebbers van verhalen over politiek en politie, want om die combinatie gaat het min of meer. Op verzoek van het maandblad Playboy compo neerde Joekes kort geleden een vervolg op deze serie on der de intrigerende titel 'Het lijk in de Hofvijver'. Dezelfde personages figu reren erin -Elisabeth van Brederode, de vlot van de tongriem gesneden griffier van de Tweede Kamer, en haar flegmatieke politie- vriend Con Hendrickx zijn inmiddels een los-vaste rela tie aangegaan- en ook de omgeving is hetzelfde: het Binnenhof en naaste omge ving. Kortom, een aardig verhaal met opnieuw veel, voor de regelmatige bezoe ker van de Kamergebouwen uiterst controleerbare, de tails. Midden vorige week ver scheen plotseling van de hand van Joekes een toelich ting op zijn jongste penne- vrucht. Alles wat hij be schreven had - de diepte van de Hofvijver, het aantal zwanen op het eilandje, de Van der Linden: .Pe king-eend. - foto's de stem/johan van gurf beveiliging aan de water kant van de Eerste Kamer- was door hem proefonder vindelijk onderzocht. Alleen de tamelijk bizarre griffier van de Eerste Kamer was niet echt geweest. Joekes, desgevraagd, be vestigt dat het nogal onge bruikelijk is dat een roman schrijver zijn publiek ver antwoording aflegt over zijn fantasiefiguren: „Maar de redactie van NRC/Handels- blad leek het wel aardig als ik een uiteenzetting van mijn werkwijze gaf. En die EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD is heel nauwgezet." Dat was al bij de RSV-en- quête gebleken. Joekes werkte toen zo nauwgezet, ten nadele van vooral Van Aardenne, dat het hem - voorlopig 38-ste op de kies lijst, en dat bij een voor spelde nederlaag voor de VVD- nu waarschijnlijk zijn Kamerzetel gaat kosten. IN Nederland heeft het CDA aan de werkgelegenheid nog steeds niet zo bar veel ge daan, maar dat heeft er zijn jongerenorganisatie het CD JA niet van weerhouden (terecht overigens!) op grote schaal geld in te zamelen voor een werkgelegenheids project in Uruguay. Wie het totaal-gewicht raadt van de 43 leden tellende Kamer fractie -inzet een rijksdaal der - dingt mee naar een ty pisch westers welvaartsarti kel een video. De actie zou eerst tot 1 ok tober lopen, maar omdat er toen nog maar weinig geld binnen was is de sluiting nu op 26 oktober bepaald. Het CDA heeft dan een partij raad in Bussum. Inmiddels zijn volgens een woordvoer der van Christen-Democra tisch Jongeren-Appèl de eerste 1.000 rijksdaalders binnen. Nieuwe bijdragen (gironr. 28974538) zijn nog steeds welkom. De Kamerleden hebben hun persoonlijk gewicht al vertrouwelijk gemeld aan de fractievoorlichting. Naar verluidt is hun totaal 3.096,5 kilo, ofwel iets meer dan 72 kilo per fractielid. Echte zwaargewichten zitten er dus maar weinig bij. „IN de lange fusieperiode van het CDA eisten organisatori sche zaken zozeer de aan dacht op dat de partij haar hoofdwerk, politiek bedrij ven, jarenlang schromelijk heeft verwaarloosd. Daarom was er in die jaren ook sprake van onduidelijkheid. De partij kwam niet toe aan het formuleren van een eigen gedachtengoed De PvdA gaf aan wat progressief was, de WD wat conservatief was. Het CDA was de reage rende partij." (CDA-voorzitter Bukman over vijf jaar CDA) DELEGATIES komen en Joekes: nauwgezet gaan. Bijna elke week ver trekt of arriveert er wel een vliegtuig volksvertegen woordigers, die zojuist in een ver land de voedingsge woonten van de tse-tse-vlieg of de voortgang in de micro- electronica hebben bestu deerd, of op het punt staan dat te gaan doen. Afgelopen zondagmorgen te 6.30 uur (vluchtnummer KL 886) kwam weer een clubje parlementariërs te rug, nu uit de Volksrepu bliek China. De delegatie, onder leiding van Dolman, voerde er op hoog niveau besprekingen, onder andere met met de in middels bijna 80-jarige pre sident Li Xiannian. Dolman, bij wijze van beleefdheids- gebaar, complimenteerde het staatshoofd uitgebreid met de zeer gedetailleerde berichtgeving in The China Daily, een dagblad dat ook de uitslagen van Feye- noord/Ajax en PSV/NACin zijn kolommen stopt. Li op zijn beurt vroeg de Kamervoorzitter of onze Ko ningin nog steeds sigaren rookt. Verbazing alom bij de Nederlanders, tot bleek dal de bejaarde maar overigens nog zeer krasse president (hij maakte de Lange Mars mee, overleefde de Culturele Revolutie, was vice-premie' en 20 jaar lang minister van Financiën) Koningin Marga- retha van Denemarken op het oog had. Het gezelschap kwam op getogen terug. Naar verluidt bleef alleen de landbouw* specialist van het CDA, Rene van der Linden, met een on opgehelderd punt zitten. OP de vraag of zijn gastheren hem zojuist een wilde dan wel een in gevangenschap gekweekte Peking-een" hadden voorgezet, kreeg M het afdoende antwoord: „He' is een geroosterde." DE Tweede Kamer vandaag haar drukste par'e) mentaire week van het jaar drie dagen algemene b® schouwingen over de rij®' begroting voor '86 en il Troonrede. Eind van de week is du- duidelijk hoeveel de gas- y huurprijs omhoog gaan,0 de kinderbijslag bevror® blijft en of het kabinetsbe leid op nog meer punt®1 moet worden aangepast. De Eerste Kamer dert deze week niet. pEN HAAG (ANP) - De mi nisters Van den Broek (Bui- tenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) hebben de maandag opgerichte Adviesraad Vrede en Veiligheid gevraagd advies yit te brengen over zaken waarover de regering binnen afzienbare tijd moet beslissen en die de verhouding tussen de Verenigde Staten en West- Europa, de positie van West- Europa, en van Nederland zelf raken. Het gaat hierbij in de eerste plaats om de noodzaak van versterking van de conventio nele verdediging, de rol van nieuwe technologieën en van nieuwe tactische concepten daarin. 1 vai vei aai de tus vol in i din Stel TILBURG (ANP) - De over heid mag haar steun aan de Sociaal-Economische Voor lichtingsdiensten van de standsorganisaties in de land en tuinbouw niet verder in perken. Zou zij dit toch doen dan moet een standsorganisatie uit haar algemene middelen 'bij passen', opdat de voorlichting aan boeren en tuinders door de voorlichtingsdienst gratis kan worden verstrekt. Voorzitter drs. J.J. Schouten van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuinders- bond (KNBTB) en het Land bouwschap heeft dit maandag gezegd tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de Sociaal-Economische Voor lichtingsdienst (SEV) van de NCB in Tilburg. Zowel Schouten als NCB- voorzitter ir. A.J. Latijnhou wers benadrukten dat de overheid zich niet moet be moeien met het invullen van de taak van de SEV. De SEV richt zich op bedrijf én gezin, waarbij het belang van de laatste voorop staat. Dat vraagt om een eigen benade ring, die niet is in te vullen door een overheidsdienaar, al dus Schouten. DJ Sic nii y hei ovf me de het we gis de Lu vei dei dar I pla vai raa ten kal del zal I mif raa con ber lijk bez bra 1 is 1 om jaa bre niri li ten het de en stai ROTTERDAM (ANP) - Ne derland is momenteel het be langrijkste investeringsiand voor Japan in West-Europa. Dit blijkt uit de meest recente cijfers van het Japanse minis terie van Handel, MITI. In de periode april 1984 tot en met maart 1985 is in ons land door Japan voor 452 miljoen dollar (1,35 miljard gulden) geïnves teerd en dat is 4,5 procent van de totale directe Japanse in vesteringen in het buitenland. Dit heeft de directeur-gene raal voor de industrie van het ministerie van economische zaken, drs. H. Leliveld, maan dag gezegd in Rotterdam op bet symposium 'Investeringen baar Japans model'. C Eur Grc Fra per lan bui var trei Dui E Eui 1971 slee Eui Eui jan dat 37 i gul< PE BELGISCHE kiezers hebben het a nebben tegen de verwachting in niet alternatieve beleid dat de socialisten I rich afgewend van splintergroepering Palend zijn. De verrassing van de uits de winst gelijkelijk verdeelde tussen °e socialisten. Met als resultaat een mier Martens, wie het gelukte zich c et herstelbeleid te manifesteren dat t entiele liberale kiezers voor zich won. Naar Belgische maatstaven gemet en fenomeen. Was het al zo dat het oriogs record behaalde door op 2 rr e zitten, de kiezers hebben Martens r wende vier jaar zijn stempel op het t Ipnn merke'ijk 's dal een paar markan vd rijn geweest voor de uitslag. Zc er enorme politieke opschudding n °ok de federalisering van het or rl ®r het kabinet-Martens vlak voor h sen struike|de, is door de kiezers nie Paristische groeperingen, in teg< Hotc8 te9enstelling werkte niet do< riBn uisrakettenbesluit, waarbij de ei s 9eplaatst werden, heeft ook ni< tpn 99ebracht' waarop met name de har» een da1 de Nederlandse pre woi h nder de riem zal steken. Blijft ov van H°or IMar,ens als door de liberale n de, verkiezingen is gemaakt. Dat aono e pi'n bezorgd; het heeft een a geven, het heeft het bedrijfsleven vn 2a9 z'ch nog niet vertaald in b dan h dat laa,ste heeft de socialistei hooft slellingname ten opzichte vai leid premier Martens als de grootste dn'^erre van geschaad: hij mag daa Sinn* Üan' Dat betekent dat de Belgii dat io 8 00r'°9 bezig lijkt aan een per Wem V00r een land' dat 'n bet verle kj62l met een bananenrepubliek, de

de Stem | 1985 | | pagina 2