Biervliet is sterk in opmars Kapers op Het Zwin STANKOVERLAST KROONWIJK OOSTBU AANPAKKEN Gemeente mag geen geld vragen van Tholense camping Oostburg peilt animo voor NCRV-zeskamp Feest met meester üucheine Voetbal IJzendijke wil de speeltuin als oefenterrein 'Luchtkussen zwembad Breskens is nu veilig' JA ZEELAND a litierapport DINSDAG 15 OKTOBER 1985 VAN ZEELAND CADZAND - Het riool in de wijk Cadzand- West werkt niet goed. Na een flinke bui heb ben de bewoners daar overlast van rioolwater. De gemeente Oostburg wil in de wijk een nooduitlaat laten aanbrengen, zodat het water goed weg kan lopen. RAAD VAN STATE: sisschool i11 bedwong#1 IN BRUGGE Expo model spoorwegen TRAINER PIELAAT VOELT MENTALITEIT GOED AAN Uitbuiten Plaatselijk nieuws Aardenburg Cadzand Sluis Frankrijk Eis Proces Beu Presentatie boek over vogeltochten markten (IGEN - In de nacht1! pag op zaterdag zijninJ rondom de OranjemoJ f 15 auto's vernielingm] pht. Het betreft ruite.1 antennes en spiegel 1 bsten bloembakken het' en. In inbraak in het kan-I i de NV Haven aan del avenweg zijn vier por.| weggenomen. Men] nengekomen door het! |n van een ruit. en inbraakpoging jJ buw van de gemeente- J ig aan de Edisonweg] alarminstallatie inl Toen de politie arri-1 Ikon zij de daders, de |e M.T.S. en de 17-ja.| V., beiden uit Vlissin-] Inhouden. 1 avondscholengemeen-1 Sn de Rembrandtlaan! ■eveneens ingebroken] [et forceren van een] e. Buurtbewoners die] Snkel hoorden waar-] len de politie. Deze kon] [r, D. uit Vlissingen, in-| toen hij met twee] ers naar buiten kwam.i In de woning van del J. de R. in de Bech-i lerd ingebroken via een! ampje. Er werd ont-1 een videoset, een ste-1 Itallatie, een munten-1 leling, 40 video-casset-j |n home-computer, 10 erbandjes, een portable Ktelevisie en een aantal] [ofoonplaten. Del van de ontvreemde] en bedraagt 14.000 gul- J ZEE - In de nacht van op maandag ontstond] uitslaande brand in van de familie A.E.I Scheepstimmerdijk. De veer die spoedig ter was, kon niet voorko-] [at het pand geheel uit-| de. De technische re-] onderzoekt wat del Ik van de brand geweest] Ijn. Er deden zich geen] Inlijke ongelukken voor; pet gehele gezin afwezig] I- Voor de derde keer in] Ttijd is dit weekend inge-J h in het Axelse gemeen-1 I. Evenals bij voorgaande! wordt er ook nu niets! jst. Wel werden enkele! lin verschillende ruimtes! Lcht. Andermaal werd! [gebroken in de gerefor-1 Ie streekschool voor het! [nderwijs aan ■de Karei! inanlaan. Ook hier is! tover kon worden nage-J I niets verdwenen. /ACHT - Gistermiddag! feeks 13 uur raakte de be-1 der van een Belgische! renauto, D.K. te Gent inl Kocht van de weg de] over het stuur kwijt en] in een slip. Daarbij] hij twee geparkeerd] [de auto's, die evenals del sche auto aanzienlijk] .en beschadigd. K.,die vol-] |de politie onder invloed] erde, werd een bloed-] afgenomen. Hij was de] die bij het ongeval licht] I gewond. [SKIL - Bij een verkeers-1 'ole op rijksweg 252 nabij] ■ug te Sluiskil zijn gister- lag tussen 13 en 15 uur 1»L ts verba len opgemaakt] ns het overtreden van de] |mum snelheid. In ver-] met werkzaamheden is] laximum snelheid ter] :e tijdelijk gesteld op w] :r uur. De hoogst genie'J ielheid bedroeg 103 kiW'J In totaal passeerden inl emde periode 185 voertw- le radarcontrolepost. TBURG - Maandagmid- omstreeks half drie is °Pj jarkeerterrein van de EN jsstraat een viertal auttjj ir en licht beschadigd. I» 3 urde toen een personen-1 die aldaar geparkeera 1 gestart werd door E. va I uit Oostburg. De versnel-1 stond ingesteld, waardoo i uto onverwacht ging rln Van de P. schrok zodanig] :e in plaats van op de re 1 -ukken nog meer gas ë3,l viertal aldaar geparkee,_j nde auto's werden d 1 of meer zwaar en licht De digd: van C. van V. s, M. Z. uit IJzendijke, w-j lit Cadzand en A. I delburg. BTBURG - Maandagavoh" i een speeltuin aan de I brand uitgebroken. ^rJ T20 PAGINA ZEELAND 4 Gemeente wil riool Cadzand verbeteren noedelijk ontstaan kinderen met ld hebben. Tijdens de komende raadsvergadering komt het college van B en W dan ook met een voorstel zo'n nooduitlaat te laten aanbrengen. Vun onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeente Tholen mag geen geld vragen om de kosten van een herzie ning van een bestemmings plan te bestrijden. De regeling Het probleem speelt al flink wat jaren. In het verleden heeft de gemeente een nood uitlaat laten aanleggen, maar door de uitbreiding van de be bouwing in 1979 is die uitlaat vervallen. Hierdoor ontston den de problemen van ver stopte huisaansluitingen en rioolwateroverlast. De nooduitlaat wordt, vol gens het voorstel, aangesloten op de noordelijke berm-sloot langs de Koolsweg. De ver gunning en ontheffing voor het lozen in de sloot zijn reeds verleend. B en W willen ook de stank overlast in de Oostburgse wijk Kroonwijk aanpakken. De sloot ten westen van deze wijk, vanaf de Frederick Hendrik straat tot aan de van Ostades- traat, heeft al vele jaren tot klachten van de omwonenden geleid. De gemeente wil een riolering in deze sloot laten leggen en vervolgens de sloot laten dicht gooien. Het college, met uitzonde ring van wethouder J. Ver gouwe, wil geen subsidie ge ven aan de vereniging 'Werk groep Kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen'. De organisatie, die strijdt voor een wereld zonder kernwapens en kern energie, vraagt om 150 gulden. De meerderheid van B en W vindt dat vraagstukken met betrekking tot kernwapens en kernenergie in eerste instantie behoren tot het beleid van de rijksoverheid. Wethouder Vergouwe (PvdA) vindt dat de werk groep subsidie moet krijgen, omdat de lagere overheden een beleid kunnen voeren dat gericht is op het informeren, bewust maken en activeren van de plaatselijke bevolking. De adviescommissie voor wel zijnszaken en de raadscom missie voor financiën brach ten een verdeeld advies met betrekking tot deze zaak uit. De PvdA-fractie en H. van der Weegen (D&T) zijn voor het verlenen van subsidie. De gemeenteraad komt don derdag 17 oktober bijeen in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Het luchtkussen in het Breskense zwembad De Veste is veilig. Zo luidt een mededeling van het Oost burgse college van B en W aan de gemeentelijke sportraad. Het luchtkussen heeft al voor heel wat ellende gezorgd. Enkele jaren geleden is het in gebruik genomen. Al snel bleek dat het niet veilig ge noeg was. Vooral bij drukte vielen kinderen van het speel tuig. daar vielen gewonden bij. Daarop besloot de gemeente een extra hoge rand aan te brengen. Dit zomerseizoen gebeurden er desondanks nog ongeluk ken. Het personeel van het zwembad heeft het kussen af en toe laten leeglopen om zo ongelukken te voorkomen. Vooral bij drukte heeft het personeel onvoldoende tijd om op het kussen te letten. De val partijen ontstaan voorname lijk door stoeien. In de meededeling schrijft het college dat 'ongelukjes nooit kunnen worden uitgeslo ten'. De sportraad komt woensdag 30 oktober bijeen in het gemeentehuis, aanvang van de openbare vergadering is 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Er bestaat een kans dat de gemeente Oost- burg in het jaar 1986-1987 mee kan doen aan het televisiepro gramma 'Zeskamp Cup' van de NCRV. De gemeente wil la ten onderzoeken of sportver enigingen en andere organisa ties hiervoor belangstelling hebben. P. van Overdulve uit Bres- vuur 8^1 lirect na het ontdekken j brand werd door buur1 A ners begonnen met ssingswerk en de hulp J brandweer ingeroeP^I :n deze verscheen, was vuurhaard binnen e,Mik ïuten meester. OmtrenJ adebedrag en de 00 jjtief i de brand kon de PfLje.| «ra vond nog geen 111 steit| gen doen. De recherche onderzoek in. Van onze correspondent AARDENBURG - Op de rk basisschool Op Dreef te Aar- bblburg is het 25-jarig jubi leum van meester Leo Du- beine gevierd. Op 1 septem- rl was het precies 25 jaar ge- ™>en, maar het werd later ge- 's Morgens waren de l rlingen creatief bezig rond "ema dieren. Dat was ook thema van de nationale ooekenweek. De jongsten "futselden naar hartelust een er "it waardeloos materiaal r' bcwijl de ouderen j fanta.siedier maakten met n. ^o'ine- en bleekwatertech- k. of een limmeriek verzon nen. Deze activiteit werd mede geleid door het personeel n de openbare bibliotheek een docente van het Zeeuws iT tuut voor Kunstzinnige nning. 's Middags genoten d<Ji?ngere leerlingen van vi- 'den met tekenfilmfi- L e.n: De anderen mochten hoir -i m van Club van Zes kroo De 'leer Ducbeine der ve'e cadeaus, onder an- 6 een fototoestel, maar ook deverzameld werk van noe 'ngen' 's Avonds was er v g 660 inf°rmele bijeenkomst v°or genodigden. kens heeft de gemeente attent gemaakt op de mogelijkheid mee te doen aan het program ma, dat dit najaar weer van start gaat Hij heeft enige ja ren terug samen met de ge meente Terneuzen deel geno men aan het spektakel. Voor dit jaar zit het programma echter reeds vol. Het is nog niet duidelijk of de NCRV vol gend jaar het programma voortzet. Om er dan bij te zijn, als dat wel het geval is, wil de ge meente nu al op de hoogte zijn van eventuele belangstelling. Tijdens de komende vergade ring van het algemeen bestuur van de sportraad gaat men kijken of men belangstelling heeft. Daarna worden de ver enigingen benaderd. Aan de zeskamp doen 24 ge meenten mee. Elk team be staat uit 17 spelers, vijf vrou wen, zeven mannen, een ge mengd denkkoppel en drie be geleiders. De speellokaties voor '86-'87 zijn nog niet be kend. De teams verblijven twee dagen op de lokatie. Deze eerste dag om te trainen, de tweede worden de opnamen gemaakt. BRUGGE (B) - In het paro chiaal centrum aan de Gerard Davidstraat in Brugge (B) wordt op 1, 2 en 3 november een grootse expositie van mo dels poorwegbouw gehouden. Thema van de expositie, die tijdens deze drie dagen van 10 19 uur te bezichtigen is, is 150 jaar spoorwegen in België en Duitsland. Verspreid over drie zalen wordt aandacht besteed aan dit 'jubileum', Onder meer is er een demonstratie van het nieuwste elektronische snufje voor de beveiliging van de mo delbaan. Door Peter Snelders BIERVLIET - De weelde lijkt niet op te kunnen voor Biervliet. Vele jaren bezette de ploeg een plaats in de on derste regionen van de vierde klas H en moest, vooral de laatste seizoenen, keihard knokken voor lijfs behoud. Nu heeft Biervliet zich in de bovenste rangen gevestigd en lijkt een rol van betekenis te kunnen spelen in deze competitie. Menigeen beschouwt die hoge klassering van Bier vliet als een verrassing. Zij, die de ploeg nauwlettend volgden, weten dat het op merkelijke herstel van Bier vliet al enige tijd geleden werd ingeluid. Vorig sei zoen, juist voor de winter stop, werd Biervliet tot de gradatiekandidaat nummer één gebombardeerd. Maar juist tijdens die winterstop herstelde de ploeg zich en kwam als een komeet uit de startblokken. Er werden vele punten gepakt en het resultaat was dat Biervliet nog in de middenmoot be landde. Dat gebeurde toen onder leiding van Levien Dieleman, de trainer die zo veel vertrouwen in zijn groep had, dat hij verster king voor dit seizoen niet zag zitten. In tegenstelling tot het be stuur. Enfin, het verhaal is bekend, hij trok aan het kortste eind en vertrok. De 39-jarige Peter Pielaat kwam. Een man die de West-Zeeuws-Vlaamse mentaliteit goed kent. Zelf is hij jarenlang speler van Schoondijke en Philippine geweest en trainer van IJ zendijke (5 jaar) en Oost burg (3 jaar). Hij begon bij Biervliet aan een niet ge makkelijk karwei. Want met de versterkingen erbij - Piet de Koeyer en Jan de Bruine kwamen van Hoek en doelman Paul van de Vij ver van IJzendijke - kon de verwachting niet anders zijn dan dat de lijn van na de winterstop doorgetrokken werd. Peter Pielaat, de succesvolle trainer van Biervliet. Hij zegt: „We gaan niet uit van de capaciteiten van de tegenstander, maar van onze eigen mogelijkheden" - FOTO WIM KOOYMAN Peter Pielaat had eigen lijk weinig te winnen. „Dat is misschien wel zo", zegt hij, „maar zoals het tot nu toe verlopen is, had ook nie mand verwacht. Er zijn ver sterkingen bijgekomen, maar je moet toch altijd even afwachten of dat ook in de praktijk blijkt. Dat pakte goed uit, maar trouwens de gehele ploeg draait goed. Voorop stond een probleem loze competitie te spelen, zonder degradatiezorgen. Zoals het nu gaat, ziet het er wel naar uit dat we daarin slagen". „We moeten echter wel reëel blijven. Biervliet staat op een ongekend hoge plaats in vergelijking met de laat ste jaren. We hebben een goede ploeg en we hoeven voor niemand bang te zijn, maar een elftal om voor het kampioenschap te spelen, hebben we natuurlijk niet. Tenminste nu nog niet. Zo snel kan het ook allemaal niet gaan. Een plaats tegen de top aan lijkt me het hoogst haalbare. Al behoeft het natuurlijk geen betoog dat we zullen proberen zo hoog mogelijk te eindigen". „Zo'n competitiestart is prachtig, goed voor het zelf vertrouwen, maar tevens schuilt er gevaar in. De ploeg komt wat meer in de publiciteit, Biervliet wil niet zo zeer meer van andere ploegen winnen, maar de andere ploegen willen nu van Biervliet winnen. On derschat worden wij niet meer en dat is een totaal an dere situatie in vergelijking met voorgaande seizoenen, toen we steeds vanuit een underdog-positie van start gingen. Nu is het zaak om te waken voor verslapping, want als het eenmaal mis gaat, kan het goed mis gaan ook. Wat dat betreft staat het beeld van Koewacht en kele seizoenen terug nog helder voor de geest. Die ploeg was tot aan de winter stop titelkandidaat, maar daarna ging alles mis en Koewacht degradeerde zelfs nog. Waarmee ik maar wil zeggen dat deze start mooi meegenomen is, maar dat je toch constant scherp moet staan om zo'n positie te con solideren". Hij houdt er eeri loffelijk streven op na. Niet aanpas sen aan de tegenstander, maar uitgaan van je eigen mogelijkheden. Peter Pie laat: „Ja, dat is waar. Ik vind dat je niet specifiek op bepaalde tegenstanders moet gaan letten. Je moet uitgaan van de kwaliteiten van je eigen spelers en dat proberen uit te buiten. Dan zul je ook wel eens flink on deruit gaan tegen een betere ploeg, maar dan moet je rui terlijk erkennen dat die meer kwaliteit heeft. Voor het zelfvertrouwen van de spelers en de ploeg als ge heel is het beter dat je van je eigen capaciteiten uitgaat. Daarom spelen we bij Bier vliet in deze competitie ook meer op de aanval dan voor heen. Waarom zouden wij dat niet kunnen"? die de gemeente hanteert is in strijd met de wet op de Ruim telijke Ordening en de Ge meentewet. Tot dat oordeel komt de Af deling Rechtspraak van de Raad van State in een geschil tussen de exploitant van cam ping De Pluimpot b.v. in Scherpenisse en de gemeente Tholen. De Pluimpot wilde gaan uit breiden en vroeg daarvoor toestemming aan de gemeente. Die moest daarvoor het gel dende bestemmingsplan wijzi gen. Dat kon onder voor waarde dat De Pluimpot een bedrag van ƒ8500 zou storten in het fonds dorpsuitleg. De gemeente hanteert een norm van 1,50 per vierkante meter. De Pluimpot vond die con structie maar vreemd en be klaagde zich daarover bij de Arob-rechter. De exploitant vreest dat de gemeente het geld zal gebruiken als een soort mogelijkheid om verhaal te houden op de aanvrager. De Raad van State is blijkens de uitspraak ook enigszins ver wonderd over de handelwijze van de gemeente. In de uit spraak heet het: „Verweerders (dat is de gemeente, red.) zijn niet vrij om het besluit tot herziening van het bestem mingsplan afhankelijk te stel len van het storten van het be drag". Dat verdraagt zich niet met artikelen uit twee wetten, reden waarom de Arob-rech- ter deze voorwaarde van de gemeente vernietigde. Collecte - De collecte ten bate van de Nierstichting Neder land heeft 2095,- opgebracht. Vorig jaar was dit nog 1700 gulden. Schieting - Op de Gaaipers- weide wordt zaterdag 19 okto ber een puntenschieting ge houden door het handboog gilde St.-Sebastiaan. Aanvang 19.00 uur. Fietspuzzeltocht - De VW Cadzand houdt op donderdag 17 oktober een fietspuzzel tocht, aanvang 14.00 uur. De start is bij het VW-kantoor aan de boulevard de Wielin gen, de deelname gratis en de afstand ongeveer 15 kilometer. Voor iedere deelnemer is een attentie weggelegd. Plattelandsvrouwen - De af deling Sluis van de Neder landse bond voor plattelands vrouwen houdt dinsdag 22 ok tober per bus een vraagteken- reis. De groep brengt onder andere een bezoek aan pastoor Gielliet te Breskens en maakt vervolgens een rondreis langs diverse bezienswaardigheden in de regio. Aan het eind van de dag gaan de vrouwen dan sen. De groep vertrekt vanaf het Walplein om 13.00 uur en is rond 19.00 uur terug. Dinsdag 31 oktober geeft historicus C. de Broek een diavoorstelling en lezing over Sluis voor en na de oorlog. De bijeenkomst vindt plaats in zaal Steak house 't Zwin te Sluis, aan vang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE - De voetbal vereniging IJzendijke wil het terrein van de speeltuin bij het plaatselijke zwembad gebrui ken als trainingsveld. De ver eniging heeft de gemeente be naderd om de speeltoestellen te verplaatsen naar het het terrein rondom het zwembad. De gemeente heeft wel oren naar het voorstel van de IJ- zendijkenaren. De technische dienst onderzoekt momenteel of het verplaatsen van de toe stellen mogelijk is. Men ver wacht binnen een maand met een advies te kunnen komen naar het college. De voetbalvereniging wil het terrein in hoofdzaak tij dens de wintermaanden ge bruiken om zodoende de hoofdvelden niet te beschadi gen. Wanneer het plan door gaat zal er een poort in de af rastering rondom het zwem- complex komen, zodat de voet ballers vanuit hun kleedloka len naar de 'speeltuin' kunnen. In de zomermaanden kan het terrein gebruikt worden als zonneweide. Een voordeel van de ver plaatsing zou ook zijn dat het personeel van het zwembad een oogje kan houden op de spelende kinderen. Door de bebossing zijn de speeltoestel len nu aan het oog ontrokken van het personeel. Men moet speciaal naar de speeltuin gaan om te zien wat zich daar afspeelt. Het Zwin was in het verle den een zeearm tussen Knokke en Cadzand die de toegang vormde tot de ha ven van Sluis, eeuwenlang een van de belangrijkste ha vens van Vlaanderen. Ver der vormde het via Damme de verbinding van Brugge met de zee over water. Het Zwin werd ook wel het Sluise Gat genoemd. In vroeger tijden waren de Duinkerker kapers alge meen berucht, doch niet al leen vanuit Duinkerken maar ook vanuit Nieuw- poort en Oostende maakten kapers de zee onveilig. Zo gebeurde het tijdens de Spaanse Successie-oorlog van 1702-1713 dat regelmatig kapers voor Het Zwin ver schenen om daar schepen te overvallen en met hun buit naar hun kapersnest terug te keren. Een van die over vallen willen wij hier ver halen. Corijn Couwenhove, die in de Boompolder onder Sint- Kruis woonde, was beurt schipper van de stad Aar denburg op Dordrecht en Rotterdam. In vroeger jaren had Aardenburg een haven met een kaai en een verbin ding met de zee via de geka naliseerde Eede, de Aarden- burgse haven geheten, die langs de draaibrug, waar naar het latere Draaibrug is genoemd, en de sluis van Slependamme in Het Zwin uitmondde. Rond 1700 even wel was deze haven met de toegangsvaart zoveer ver vallen dat deze niet meer bereikbaar was. De schepen van Aardenburg konden slechts tot aan de Maagden berg, tussen Aardenburg en Oostburg komen via het Co- xijdse Gat. Daar werd dan gelost en geladen. De stad Aardenburg had vaste beurtschippers, onder meer ook een op Middelburg in Zeeland. In april 1707 vertrok Co- rijn Couwenhove met een lading naar Dordrecht en Rotterdam in welke steden de goederen werden ver kocht. Die lading bestond uit vlas, tarwe, rogge en bonen van landbouwers uit Sint- Kruis, de Noordpolder, ook wel de Izabellapolder ge noemd en uit Aardenbrug zelf. Nadat zaken waren ge daan, vertrok hij 20 april 1707 uit Rotterdam met het geld van de verkochte goe deren en met allerlei koop waar en andere goederen, waaronder 40.000 bakstenen. In Dordrecht nam hij nog een hoeveelheid kalk en steenkolen aan boord. Op zaterdag 23 april 1707 om tien uur in de avond vertrok hij uit Dordrecht en ste vende naar het zuiden. Op 26 april passeerde hij Goes en Vlissingen om tegen de avond het Sluise Gat in te draaien. Daar werd hij ver rast door een vissersboot met een rood zeil en een blauw-witte wimpel op de mast, die in snelle vaart op hem afkwam. Het vreemde schip was tot op een scheepslengte genaderd, toen er werd geroepen en geschoten. Het bleek een ka per te zijn, die nu langszij kwam en vastmaakte. Vijf gewapende mannen spron gen aan boord en namen de schipper en zijn knecht, als mede een vrouw die als pas- sagiere meevoer, gevangen, zonder dat dezen daar iets tegenin konden brengen. De zeerovers vroegen de schip per om zijn papieren. Cou wenhove toonde zijn vrij brief, doch zij trokken zich daar niets van aan. Tijdens de Spaanse Suc cessie-oorlog had Frankrijk een groot deel van de Zuide lijke Nederlanden bezet en vorderden de Fransen gel delijke bijdragen onder be dreiging met plundering en andere overlast. Men noemde die bijdragen con tributies. In de mening dat hij met Fransen te doen had, vertelde Couwenhove hen dat hij normaal de contribu ties betaalde, maar op zijn vraag of dit zo was, ant woordden ze dat dit niet het geval was, maar dat zij van Oostende kwamen en smok kelaars in de gaten moesten houden. Zij eisten daarom de rekeningen en het geld van het verkochte vlas en graan en van de bonen. Twaalf zakjes met geldstuk ken werden uit de reiszak van de schipper gehaald. De rovers verdeelden die onder elkaar. Het drietal gevangenen werd overgebracht naar het kapersschip en met het buit gemaakte schip werd de ganse nacht doorgevaren tot men de volgende dag in een haven aanlegde die niet Oostende maar Nieuwpoort bleek te zijn. In Nieuwpoort waren de Fransen toen heer en meester. Couwenhove en zijn metgezellen werden daar door d admiraliteit on dervraagd en in de herberg De Engel onder bewaking gesteld. Zij mochten niet schrijven en ook met nie mand spreken. Enkele dagen later mochten ze zonder iets mee te nemen naar Aarden burg terugkeren. Op de eis van Couwenhove om terug gave van zijn schip en la- DOOR GEORGE VAN VOOR EN ding, kreeg hij ten antwoord dat hij, als hij dat wenste, maar een klacht moest in dienen. Begin mei kwam het drie tal in Aardenburg aan en vertelde daar op het stad huis zijn verhaal. Burge meester Vermeere werd daarop door de magistraat naar Nieuwpoort gezonden om het schip en de lading op te eisen. Een advocaat uit Brugge werd in de arm ge nomen en het stadsbestuur van Aardenburg besloot de kosten van de procedure om het schip terug te krijgen, te betalen. De procedurekosten om de lading terug te krij gen, moesten de betrokke nen zelf betalen. De stad zou echter namens allen optre den. De eerste reis van bur gemeester Vermeere haalde niets uit en ook daarna ging hij nog verscheidene keren naar Nieuwpoort, doch zon der resultaat. Er werd ech ter wel een proces aange spannen. De procesbundel werd echter hoe langer hoe dik ker, maar er werd geen voortgang geboekt. Einde lijk kwam er bericht van Nieuwpoort dat een waar borg moest worden gestort voor het schip en zijn lading. Corijn Couwenhove, het ge treuzel beu, deed op eigen houtje nog pogingen om te redden wat er te redden viel, doch ook hij slaagde er niet in iets te bereiken. Het pro ces in Nieuwpoort viel, zoals te verwachten was, in het nadeel van Aardenburg uit. Het had alleen maar veel geld gekost. Men verweet nu het stadsbestuur van Aarden burg dat het deze zaak niet goed aangepakt had en nam toen het Vrije van Sluis in de arm, het bestuurscollege dat over het platteland van Staats-Vlaanderen regeer de. Om toch nog iets goeds te doen besloot de Aarden- burgse magistraat de zaak voor te leggen aan de Sta- ten-Generaal in Den Haag, waaronder Staats-Vlaande ren toen rechtstreeks ressor teerde. Deze berichtten echter dat de staat geen geld had om zich met deze zaak bezig te houden. Corijn Couwenhove was zijn schip kwijt en de boeren en burgers van Aar denburg en omgeving, wier oogst en koopwaar hij had vervoerd, hun geld en hun koopwaar. De kapers van Nieuwpoort verkochten on dertussen de gekaapte sche pen en goederen en betaal den daarvan een contributie aan de Franse bezetter. Men liet hen dus graag hun gang gaan! Van een onzer verslaggevers HET ZWIN - De conservator van het natuurgebied Het Zwin, Guido Burggraeve, heeft samen met Pieter-Paul Laake het boek 'Vogeltochten in de Lage Landen' samenge steld. Woensdag 16 oktober om 15.00 uur wordt het boek ge presenteerd in de snackbar van het natuurreservaat Het Zwin, Ooiervaarslaan 10 te Knokke-Heist. Het boek wordt uitgegeven bij Dwarsstap in Nijmegen. Het is rijk geïllustreerd en telt 256 bladzijden. Meer dan hon derd vogelkenners uit Neder land en Vlaanderen hebben samen 160 vogeltochten ont worpen. Elke tocht wordt op een duidelijke kaart aangege ven tesamen met een uitvoe rige tekst over de vogels die men op de route kan aantref fen. Het accent ligt op wandel en fietstochten. Het boek is niet alleen bedoeld voor de echte vogelkenner maar voor iedereen die een beetje oog heeft voor de natuur. AMSTERDAM, 14 okt - Aardappel ter mij nm a rkt. In Bintje 35-50 mm werden 5 contracten verhandeld voor levering april tegen 12,10. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 15 con tracten verhandeld voor levering no vember bij een prijs van 14,30 per 100 kg, voor levering april 726 contracten tegen 17,50 tot 17,20, alsmede 5 con tracten voor levering mei tegen 18,50. De stemming was voor november kalm en april mei nauwelijks prijshou dend. GOES, 14 okt. - Appelen: Cox's Orange: II: 80 1.21-1.32,70/80 1.50-1.81,65/70 1.26- 1.44, 60/65 57-73, 55/60 33-47; Elstar: II: 80 1.48, 70/80 1.83, 60/70 1.31,1: 70/80 2.25, 60/70 1.10-1.35; Jonagold: I: 90/100 1.75- 1.86, 80/90 1.97-2.30, 70/80 1.75-2.22, 65/70 1.00-1.55, II: 90/100 94-1.33, 80/90 1.11- 1.69, 70/80 1.16-1.63, 65/70 75-90; Golden Delicious: I: 70/80 1.24-1.29, 60/70 77; Odin: II: 70/80 72-87, 60/70 56-65; Goud renet II: 95 69-71, 85/95 96-1.03,75/85 94- 1.16,70/75 77-81, 65/70 86; Rode Goudre net: II: 95 77-86, 85/95 1.04-1.20, 75/85 1.02-1.25, 70/75 80,1: 70/75 35; Lombarts Calville: II: 70/80 81; Zoete Ermgaard: I: 65/75 1.75-1.82, 60/65 1.32, 55/60 69; Karmijn II: 70/80 55, 60/70 41. Peren: Doyenné du Cornice: I: 90 70, 80/90 1.19, 70/80 1.45, 65/70 1.26, II: 90 59-68, 80/90 79-1.05. 70/80 91-1.26, 65/70 64-1.04, 60/65 42-62;

de Stem | 1985 | | pagina 13