Claesen bij België in de spits 1RUIMTE wood 4Het wordt een hele saaie wedstrijd' Oefenwinst voor Belgen UEFA straft Gullit zwaar STWUK JONGE lr„ wie stevig in z n eigentijdse vrijetijd/ sportschoen. ^ve^dam sport GRIJKE VERKOPING SBEDRIJF MAREL B.V. Ittatjeintje in Expertises \QUY THIJS KIEST VOOR BEWEEGLIJKHEID N BAVEL d. blad. Boenen wil staan, kiest de eve+adam VAN BASTEN HOOPT OP PLAATS NAAST KIEFT TEGEN BELGIË SCHORSING VIER DUELS ge 1985 i/egens beëindiging van de ewerken inzake Ouwerkerk phoek (bij Serooskerke) Duiveland sen te Zierikzee zal in sa- JOOSTWIJK EN ARNOLD ONDERDAG 31 OKTOBER 14.00 uur in Café-Restau- lis van Nassau, Lange No- lubliek verkopen: ESLEEPBOOT 'Roompot', er of Shipping 100 A1 (mei ureedte 6,620 m, diepgang ekkracht 211, Deutz 8-cil >0 pk en (ZEE)SLEEPBOOT te 24,20 m, breedte 6,14 m, 108,21, trekkracht 12,51 2 DRIJVENDE BOKKEN: 'Zeeland', cap. 801; K EN ARNOLD TROOST- genoemde veiling ten over- H. Klaassen te Zierikzee, aurant 'De Graanbeurs'/ k zal verkopen: w.o. ankers, ankerlichten, I itaarns, scheepsbellen, sen; 2 scheepsmodellen; roef; rollen nieuw staalka- te ca. 14 m; elektro-magn. (1980); mobiele kraan cap. lachine 'Werk Berlin Span- I stuurmachine; mobiele 9,3 bar; ag 29 oktober 1985 en I 1985 van 9.00 tot 16.00 uur verkoop van 9.00 tot 13.00 Schelphoek, Serooskerke n aan de Werf Viane 1 te veis), Schouwen-Duiveland/ doch uitsluitend na afspraak bren. LDER op aanvraag bij: RNOLD TROOSTWIJK B.V. lines/beedigde taxateurs Poolse Poort, Coolsingel 139 3012 AG Rotterdam el.010-14.81.31 12 artro nl 82 of 010-14.87.44 i betrouwbare ARMINGSINSTALLATIË 1148-1243 - Kloosterzande kantoor en privé-kantoor, it. Ruime parkeergelegen- let magazijnruimte. Van onze sportredactie BRUSSEL - Nico Claesen is de Belgische aanvaller, die wjensdagavond in het eerste vaD twee kwalificatieduels ï00r 'Mexico 1986' de grote forse mannen van de Neder- ise verdediging moet dol draaien. De 23-jarige spits van Stan dard Luik werd zaterdag na afloop van de laatste oefen wedstrijd van het Belgisch elftai (5-1 tegen de 'beloften') aangewezen als de elfde man en tweede aanvaller naast topschutter Erwin Vanden- bergh. Alex Czerniatynski, collega- I kandidaat en ploeggenoot van Claesen, viel af na een dagje of vijf wikken en wegen door Guy Thijs. „Ik heb geopteerd voor Claesen, omdat ik in het centrum van de Nederlandse defensie Spelbos en Van de Korput verwacht. Grote man nen, die het moeilijk zullen hebben met de snelheid en wendbaarheid van Claesen", motiveerde Thijs zijn uitein delijke keuze. De elfvoudige international, 171 centimeters en 70 kilogrammen metend, werd begin dit seizoen door het Westduitse VfB Stuttgart aan Standard Luik verkocht. De Bundesliga-kampioen van 1984 was bepaald niet tevreden over de buitenlandse kracht, die vorige zomer naar de Zuidduitse stad was verhuisd. Zwerven Claesen toonde in het oefen duel van zaterdagmiddag te gen Jong België zijn snelheid, maar bovenal zijn lust tot zwerven. In tegenstelling tot de naar het centrum neigende Czerniatynski switchte Clae sen van de ene naar de andere vleugel. Guy Thijs heeft zijn opstel ling voor het WK-kwalifica- tieduel in Brussel officieel compleet met het elftal Pfaff, Gerets, Grun, Vanderelst, Renquin, Scifo, Ceulemans, Vandereycken, Vercauteren, Claesen en Vandenbergh, maar heeft ernstige twijfels over de inzetbaarheid van de aan de enkel geblesseerde middenvelder Enzo Scifo. De 19-jarige Anderlecht- ster verscheen zaterdagmid dag in zijn mooiste pak en zijn duurste auto op het Heizel- complex, maar ging niet uit de kleren. Hij stapte licht trekke benend naar de dug-out om direct na afloop weer te ver trekken. Hij had gezien dat zijn tijdelijke vervanger, Brugge-speler Leo Vanderelst, de meest rechtse kant van het middenveld met opvallende diepgang bestreek. Thijs moet dat ook zijn op gevallen en liet onmiddellijk na afloop weten $at hij van daag de knoop doorhakt over de inzetbaarheid van Scifo, de ontdekking van de Europese titelstrijd van vorig jaar in Frankrijk. „Maandag volgt de definitieve test voor Scifo, die volgens de doktoren goed her stelt. jjy zaj op match-ni- veau moeten trainen. Als dat niet lukt, dan laat ik Scifo thuis. Ik kan bij dit soort be langrijke wedstrijden niet langer wachten", aldus de kordate trainer, die wegens de onzekere situatie rond de Italo-Belg zijn voorlopige bankbezetting met één man Nico Claesen, die de plaats naast Erwin Vandenbergh inneemt. - foto archief de stem extra, Clijsters, uitbreidde. Munaron, De Wolf, Leo van der Eist, Czerniatynski en De Grijse zijn de andere reserves. Doelman Bodart en midden velder Mommens werden za terdag aangewezen als de laatste afvallers binnen de Belgische selectie. Thijs toonde zich tevreden over de voorbereiding van zijn ploeg, die tegen het toekomst elftal in Vercauteren en Grun zijn beste mensen had. „Er waren enkele zeer goede mo menten in de wedstrijd. Ook over Ceulemans ben ik tevre den. Zijn blessure is nu verle den tijd. Daar had ik op gere kend". Over de afwezige doel man Pfaff, die vrijdagavond in de Bundesliga-wedstrijd Bochum-Bayern drie keer naar het net moest, was Thijs kort, maar krachtig. „We zul len voor de verandering hier maandag een rustige en stille Pfaff binnen krijgen". De Belgische selectie werd na het duel op het bij veld van de Heizei, het domein van tweede-klasser Racing Jet, naar huis gestuurd voor een zondag in de huiselijke sfeer. Vanmiddag verzamelt Thijs zijn mannen weer in Brussel. Dinsdag wordt getraind in de omgeving van Brussel, terwijl woensdagmorgen nog een laatste repetitie volgt in Me- chelen. Thijs sloot de laatste persconferentie voor de cru ciale België-Nederland (de 114de derby der lage landen) af met een kwinkslag. „Mij werd door een Nederlandse journalist de vraag gesteld, welke raad ik college Been hakker zou kunnen geven om België te kloppen. Ahwel, ik heb hem geantwoord: gewoon een doelpunt meer maken". Opstelling België: Jean-Marie Pfaif (Bayern München); Eric Gerets (PSV), Georges Grun (Anderlecht), Franky van der Eist (Club Brugge) en Michel Renquin (Servette); Enzo Scifo (Anderlecht), Jan Ceulemans (Club Brugge), Rene Vandereycken (Anderlecht) en Frank Vercauteren (Anderlecht); Erwin Vandenbergh (Anderlecht) en Nico Claesen (Stan dard Luik); reserves: Jacques Muna ron (Anderlecht), Michel de Wolf (AA Gent), Leo van der Eist (Club Brugge), Mare de Grijse (Club Brug ge), Alex Czerniatynski (Standard Luik) en (17de man) Leo Clijsters (Waterschei). Oranje oefent in het Door Bert Willemsen ZEIST - In tegenstelling tot Guy Thijs, die de Belgische ploeg in alle openheid voorbereidt op de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Neder land, omgeeft Leo Beenhakker de gang van zaken bij de Oranje-selectie met een waas van geheimzinnigheid. Niet alleen houdt de Nederlandse bondscoach de op stelling van zijn team nog in zijn zak, maar ook drukte hij het stempel 'top-secret' op een oefenduel tegen FC Den Bosch. De nationale selectie verloor met 2-4. Opvallend was daarbij de rol van doelman Hans Ivan Breukelen. De PSV-er acteerde even zwak als zijn Belgische collega Pfaff vrijdag in de Bundesliga. Bij het tweede en derde Bossche doelpunt blunderde hij als een beginneling, bij de twee andere treffers Iging hij evenmin vrij-uit. Vrijdagmiddag nog ont- kende Beenhakker in alle I :oonaarden dat Oranje tijdens het afgelopen weekeinde een énwedstrijd zou spelen. Al- i trainingen stonden op het gramma, zo liet de bonds- ch weten. Tegelijkertijd :n deel van de 'pop- penkast' zich af in Den Bosch, spelers van plaatse lijke eredivisieclub te horen Itregen dat ze een dag later I Hoesten aantreden voor een I vriendschappelij k duel. Naar I een tegenstander werd nog ge- I zocht, zo liet Rinus Israel zijn Inannen weten. De trainer I speelde het spelletje mee, want Irelf wist hij al een dikke week list zijn ploeg zou optreden als I sparring-partner van het na- I tonale team. In de stilte van de Zeister I bossen kweet FC Den Bosch lach zaterdagmiddag energiek Iran zijn 'België-rol'. Op ver hoek van de bondscoach be- I tonden de Bosschenaren zich I ran de stijl, die door de forma- IJe van Guy Thijs wordt ge- I nanteerd. Dat betekende I Hechts twee aanvallers en een langende' speler aan de lin- I 'akant als imitatie van Ver- lauteren. Oranje repeteerde pdrukkelijk voor de confron- jiatie met de Belgen. Vanuit I1® gesloten defensie pro- I «eerde de ploeg met snelle [counters toe te slaan. In de eerste helft functio- I :®rde het concept naar wens. I Jranje schiep zich een aantal I Me scoringskansen, hetgeen I:e openingstreffer van Marco r® Basten opleverde. Heel lUders verliep de tweede pe lende. Bossche doelpunten van |«einman en Schouwenaar werden nog gevolgd door de gelijkmaker van Rob de Wit, maar Gilhaus en weer Schou wenaar bezorgden Den Bosch toch een 4-2-overwinning. FC Den Bosch-trainer Ri nus Israel vond, dat zowel aan het spel als aan het resultaat weinig consequenties verbon den mocht worden. „Het was eigenlijk niet eens een oefen wedstrijd", zei hij, „meer een training. Er werd geen enkele overtreding gemaakt, dat zegt wel voldoende. De enige opzet was de Nederlandse ploeg ver trouwd te maken met de speelwijze van de Belgen. Voor de rust deed Oranje het uitstekend, ook in defensief opzicht. Er werd geen enkele kans weggegeven. In de tweede helft ging het minder goed. Waarschijnlijk een ge volg van concentratieverlies, dat in dit soort wedstrijdjes nauwelijks te vermijden is". Opstelling De ploeg, die Beenhakker tegen FC Den Bosch liet op draven, zal nauwelijks ver schillen van de formatie voor het treffen met de Belgen. De vraag is alleen of Wim Kieft, die gisteren de competitiewed strijd met Pisa zonder blessu res doorstond en vanmiddag in Zeist arriveert, wordt inge past hetgeen ten koste van Van Basten of De Wit zou gaan. Nederlands elftal-FC Den Bosch 2-4 (1- 0). 13. Van Basten 1-0, 47. Steinmann 1-1, 51. Schouwenaar 1-2, 53. De Wit 2-2, 61. Gillhaus 2-3,80. Schouwenaar 2-4. De opstelling van Oranje: Van Breuke len; Wijnstekers, Van de Korput, Spelbos en Van Tiggelen; Gullit, Rijkaard, Van de Kerkhof en Tahamata; Van Basten en De Wit. Rond de 60ste minuut namen Koeman en Valke de plaatsen in van Rijkaard en Van Basten. (ADVERTENTIE) De vrijetijd/ sportschoen (model Leo van Veen) Adviesverkoopprijs vanaf f 64,90 ijzen. amstraat 37tel 01623-12619 M0E6 194-298 OUD GASTEL EJ AuloDed .BURG El Autobedrijf A Oppe' Eve Adam Shoes/Waalwijk Door Chris van Nijnatten ZEIST - Met een straat lengte voorsprong op 'naas te' belager John Linford van Fortuna Sittard gaat Marco van Basten fier aan kop van de topscorerslijst. De prijs- schutter van landskampioen Ajax heeft al veertien doel punten op zijn naam staan, maar toch bestaan er lichte twijfels over of hij woens dag tegen België in de spits zal staan. Van Basten vertoont na melijk één manco; hij schiet alleen uit zijn slof tegen mindere tegenstanders. Zo dra er op niveau gescoord moet worden, laat de 20-j a- rige Utrechter, die negen keer in het nationale team voetbalde, het enigszins af weten. „Het is een beetje toeval dat ik nét tegen Porto en Feyenoord niet tot doel punten ben gekomen. Je kunt beter stellen dat ik te weinig topwedstrijden speel, waarin ik me kan waarma ken", aldus de lange aanval ler in het Zeister trainings kamp, waar Oranje zich tot en met vandaag voorbereidt op het treffen met de Belgen in Brussel. De stelling van Van Bas ten, dat hij te weinig top wedstrijden speelt, lijkt ge rechtvaardigd. Het gehalte van de vaderlandse eredivi sie kan zich immers al sinds het eind van de jaren zeven tig op geen stukken na meer meten met bijvoorbeeld de Bundesliga, de Serie A in Italië, de eerste klas in Bel gië en de League in Enge land. Het feit dat de kwali teiten van Wim Kieft sinds zijn overgang van Ajax naar Pisa met sprongen vooruit gegaan zijn, sterkt Van Bas ten alleen maar in zijn op vatting. De aanwezigheid van Kieft, en ook de vorm waarin de blonde 'buiten lander' verkeert, vormt ove rigens het tweede obstakel waarmee Van Basten in de aanloop naar de interland af te rekenen heeft. Er gaan stemmen op, die menen dat Van Basten en Kieft bepaald geen koningskoppel vormen. Kieft zou dan de voorkeur verdienen, omdat hij rijper is dan de Ajacied. De topsco rer weerspreekt die gedach- tengang. „Het zou een enorme te leurstelling voor me zijn als ik niet word opgesteld tegen de Belgen. Ik ben goed in vorm, ik maak doelpunten bij de vleet. En die verhalen dat ik niet samen met Wim Kieft in de spits zou kunnen spelen, slaan nergens op. In Boedapest tegen Hongarije ging het in de tweede helft prima, toen stonden we ook samen voorin". Maar dan, toch wat relati verend: „Ik speel momenteel wel lekker, maar wat zegt dat, als je in de Nederlandse competitie goed in vorm bent? Internationaal kun je dan net zo gemakkelijk flink afgaan". Van Basten gelooft dat hij in vergelijking met het vorig seizoen een stuk is vooruit gegaan. En dat niet alleen dank zij de aanwezigheid van Cruyff bij Ajax. „Ik ben krachtiger geworden. In de eerste plaats omdat ik ook wat ouder ben geworden en Van Basten (links): „Beenhakker hoeft ons niet op te peppen. We weten allemaal wat er woensdag op het spel staat". - foto archief de stem nog steeds groei. Maar ik houd er ook een gezondere leefwijze op na. Nee, niet omdat Cruyff me dat heeft opgedragen of zo. Ik ben er gewoon zelf achtergekomen dat ik eens wat vaker op tijd naar bed moet gaan en wat gezonder moet eten. Daar lette ik nooit zo op. Nu ik dat wel doe, voel ik me pretti ger". Vooruitblikkend naar de interland in het Vanden- stock-stadion probeert Van Basten bij voorbaat eventu eel hooggespannen ver wachtingen ten aanzien van een wervelende voetbalshow voorgoed weg te praten. Counteren „Ik verwacht een hele saaie, vervelende wedstrijd in Brussel. Het wordt een beetje schaken, positiespel letjes. Verwacht er maar niet te veel van. Oranje zal het tegen België gigantisch zwaar krijgen. Die gasten gaan met zijn allen achter de bal staan. Het antwoord daarop zal precies dezelfde tactiek moeten zijn. Ook counteren dus. Het is im mers levensgevaarlijk om tegen een verdedigende ploeg vrijuit de aanval te kiezen. Dat lesje hebben we bij Ajax wel geleerd tegen PSV en Feyenoord. Toch licht bij Ajax zoiets een beetje anders. Wij kunnen alleen maar aanvallen, eigenlijk. Het Nederlands elftal daarentegen heeft er de spelers voor om ook van uit een verdedigende opzet te spelen. Nou dan moet je dat dus doen in Brussel. Ik hoop maar dat de mensen niet op een leuke wedstrijd rekenen. Dat kan nu een maal niet tegen de Belgen". De spits maakt zich abso luut geen zorgen over zijn mogelijke tegenstander van woensdagavond. „Ik weet niet wie mijn directe tegen stander wordt als ik tegen België speel. Het kunnen er vier zijn: Gerets, Renquin, Grün en Vanderelst. Het in teresseert me weinig. Die Belgen 1 spelen toch altijd hetzelfde, met twee spitsen en vanuit een gesloten ver dediging. Het is voor ons ze ker een nadeel dat België al heel lang, een jaar of drie, vier, min of meer in dezelfde samenstelling speelt en al tijd hetzelfde spel laat zien. Maar och, ik til daar ook weer niet te zwaar aan. Voor ons telt weer het voordeel, dat we eerst uit spelen en daarna in Rotterdam. Dat scheelt echt veel, denk ik. Kijk maar eens naar de re sultaten van Real Madrid in de Europacup. Die gasten verliezen uit vaak fors en maken het in Madrid goed. Wij hebben in de Kuip het laatste woord met een vol stadion achter ons. Bij thuiswedstrijden heb je ook nog het voordeel, dat de scheidsrechter meestal niet echt tegen je fluit. Dat mag je misschien niet hardop zeggen, maar het is gewoon zo". Motivatie Net als voor alle anderen, geldt ook voor Van Basten, dat hij geen extra motivatie nodig heeft om straks het speelveld van Anderlecht tot het uiterste geladen te be treden. „Mexico halen vin den we allemaal vreselijk belangrijk. Beenhakker hoeft ons niet op te peppen. We weten allemaal wat er woensdag op het spel staat". Van onze sportredactie BRUSSEL - In trainingspak heeft het nationale A- elftal van België zaterdagmiddag in Brussel zijn laat ste oefenwedstrijd van de voorbereiding op het kwali ficatieduel tegen Nederland afgewerkt. Jong België werd op het veld van Racing Jet, op het Heizel-com- plex, met 5-1 verslagen. Bij rust van het duel, dat de lengte van een hockeywed strijd (2 x 35 minuten) kende, was de stand nog in even wicht: 1-1. De oefenwedstrijd in het heerlijk najaarszonnetje trok slechts een paar honderd Bel gische fans. De selectie van Thijs startte het duel ontspan nen. Het trainingspak bleef aan en ging ondanks de oplo pende temperatuur niet uit. Munaron, in de slotfase ver vangen door Bodart, en De Wolf speelden op de vaste plaatsen van Pfaff en Ren quin. Leo Vanderelst was weer stand-in voor de gebles seerde Scifo, terwijl Czernia tynski en Claesen ieder een helft duelleerden om de laatste vacature in het elftal van Thijs. Czerniatynski zette zijn naar later bleek vergeefse sol licitatie kracht bij met de fraaiste treffer van de middag. Het betekende in die eerste helft na een een-tweetje tus sen Gerets en Vandenbergh de gelijkmaker (1-1), nadat Ernes in de twintigste minuut de Belgische jeugd op voorsprong had gezet. Tot de rust deed Jong België aardig mee en kreeg de meeste kansen van een defensie, waarin het leek alsof uitblin ker Grün zijn tegenstander van woensdagavond, Kieft of Van Basten, al voor de voeten had. Na de pauze toonde Vercau teren de vorm, die Thijs be hoorlijk moet geruststellen. De 'linkspoot', ooit ten tijde van de keus voor Gasselich be hoorlijk in de belangstelling bij Ajax, speelde als een soort hangende spits aan de linker kant en schopte vier ballen met ijselijke precisie voor het doel, waarvan twee keer uit een hoekschop. Achtereenvol gens Grün, Ceulemans (twee keer) en Vandenbergh profi teerden. Met name de treffers van Ceulemans deden Thijs goed. De middenvelder van Brugge was door een blessure anderhalve week nauwelijks in actie geweest. Alle spelers van het A-elftal kwamen zonder blessures door de test heen. Ook dat was vol gens Thijs' opdracht in een duel, waarbij de corpulente en in oranje gestoken scheids rechter niet eens de steun van grensrechters kende. Buiten spel werd bij appèl aangege ven. Ruzie bleef uit. België A - Jong België 5-1 (1-1). 0. Er- nes 0-1. 22. Czerniatynski 1-1. 36. Grün 2-1,-50. en 65. Ceulemans 3-1 en 4-1. 66. Vandenbergh 5-1. Toeschou wers: 500. Bijzonderheid: duel duurde 2 x 35 minuten. ZURICH (SI) - De tuchtcom- missie van de Europese voet balbond (UEFA) heeft bij de behandeling van de strafza ken uit de eerste ronde van de toernooien om de Europese be kers met harde hand gestraft. Ruud Gullit werd voor liefst vier wedstrijden geschorst. De international van PSV werd in het duel tegen Avenir Beggen in Eindhoven uit het veld ge stuurd, omdat hij volgens de scheidsrechter een tegenstan der had geslagen. De UEFA steunde de visie van de arbiter en zette Gullit, die zelf verklaarde dat er geen sprake was van opzet, vier Europacup-wedstrijden bui ten spel. PSV heeft ontstemd gerea geerd op de straf. Hans Kraay, de technisch-directeur, zei voor de NCRV-radio over de schorsing van vier wedstrij den van Ruud Gullit: „Dat is verschrikkelijk veel. Bijna niemand heeft gezien wat er gebeurd is. Waarschijnlijk ook de waarnemer van de UEFA niet. Wel duidelijk was, zowel voor als na de wedstrijd, dat de scheidsrechter absoluut on geschikt was voor zijn taak. Die man kwam uit Noord-Ier- land en was waarschijnlijk voor het eerst actief in een in ternationale wedstrijd. Voor de aftrap zat hij met een span- ningsmeterje over de bal ge bogen. Het gevolg was, dat het ding de spelers bij een kopduel zowat over de oren zakte". Ook de straf van 50.000 gul den voor het gooien van voor werpen op het veld werd door Kraay heftig bekritiseerd. „Kennelijk is Europees voet bal onmogelijk geworden. PSV wordt gestraft, omdat een paar zotten een sinaasappel op het veld gooiden. En dan te be denken wat PSV allemaal niet heeft gedaan om aan alle eisen, ook die van de scheids rechter, tegemoet te komen. Manager Ploegsma heeft daardoor nauwelijks iets van de wedstrijd gezien". Sparta-aanvaller Robin Schmidt kwam er relatief ge nadig van af. De Rotterdam mer kreeg in Hamburg tegen HSV twee gele kaarten en moest eveneens vroegtijdig naar de kleedkamer. In de Kuip zal Schmidt tegen Bo- -russia Mönchengladbach ont breken, twee weken later bij de uitwedstrijd is hij weer speelgerechtigd. Feyenoord moet de UEFA 2000 Zwitserse franken over maken wegens niet nader om schreven misdragingen van het elftal tegen Sporting in Lissabon. Porto, de tegenstan der, die het verblijf van lands kampioen Ajax in het toernooi tot een ronde beperkte, moet 1400 gulden betalen, omdat het duel in Portugal te laat begon.

de Stem | 1985 | | pagina 9