Scouting in Axel breidde activiteiten uit Johnny Groosman snelste brandweerman DE TWEE DUIVEN IN GROEDE Drukte bij viering van eerste lustrum kinderclubwerk Eede Geestelijke vermogens verdachten ter discussie Weinig vertrouwen in goede voornemens jeugdige inbreker •amilie bcric BRILMIJ ZORGT» Gyminstuif EMM voor kinderen t RUT VAN DEN B TANDPROTHETI NIEUWE KUNSTGEBI KUNSTGEBITTENREPA VAN ZEELAND Terneuzen doet mee aan onderzoek naar marktsector Aardenburg SMIT-KROES: Geen uitbreic bewegwijzerinl naar Zeeland H/nOR TELEFONISCH OPGEGEVEN ADVE ANVAARDEN WIJ GEEN ENKELE VERANT1 ALOIJSIUS AJ. BEER Johanna A.F. Schraau klaar terwijl u wa MAANDAG 14 OKTOBER 1985 T6 PAGINA ZEELANDb^==== Theaterhuis afgeladen bij opening SCHIPHOL (ANP) - Vier ge meenten die zich daartoe be reid hebben verklaard, zijn door minister Rietkerk van binnenlandse zaken aangewe zen om mee te werken aan een onderzoek naar de rol die ge meenten kunnen spelen bij de versterking van de marktsec tor. De aangewezen gemeen ten zijn Den Bosch, Hooge- veen, Terneuzen en Haarlem mermeer. Dit blijkt uit een be kendmaking van de gemeente Haarlemmermeer zaterdag. Het ministerie van binnen landse zaken heeft gesigna leerd dat steeds meer gemeen ten voor zichzelf een taak on derkennen bij het nieuw leven inblazen van de economie en hierbij samenwerking zoeken met het bedrijfsleven. Volgens de minister bestaat er geruime tijd een grote afstand tussen de gemeentelijke overheid en het bedrijfsleven. Dit lijkt echter te veranderen. Volgens de minister in een schrijven aan de betrokken gemeenten beschouwt het ministerie van binnenlandse zaken dit als een positieve ontwikkeling die het functioneren van de gemeente op zinvolle wijze kan aanvul len. Het doel van het onderzoek is het verkrijgen van een oriënterend beeld over de mo gelijkheden en onmogelijkhe den en van de knelpunten en wensen van de gemeentebe sturen op het terrein van het stimuleren van lokale econo mische bedrijvigheid. Het onderzoek, dat zal wor den uitgevoerd door een orga nisatie adviesbureau, moet in januari van 1986 gereed zijn. Het onderzoek moet een juiste beeldvorming verschaffen omtrent de mogelijkheden van de gemeentelijke activiteiten 'op dit vlak. Volgens de minis ter gaat het hierbij om zaken als decentralisatie, differen tiatie tussen gemeenten, ge meentelijke herindeling en sa- menwerking, de financiële verhouding en toezicht op de gemeente. Voor velen zouden, volgens minister Rietkerk, wel eens onvermoede kanten van de gemeente naar voren kun nen worden gebracht. Van een onzer verslaggevers GROEDE - „Uitzonderlijk goed, heel ge slaagd." De superlatieven schieten Adrie Oos terling tekort bij een terugblik op de opening van zijn theaterhuis aan de Slijkstraat in Groede, afgelopen zaterdag. Met meer dan tweehonderd aanwezigen was het huis De Twee Duiven afgeladen vol tijdens de enkele uren durende receptie. dank voor zijn bijdrage aan paptaart ter grootte van een tafeltje aangeboden. Een strijkje met drie violen, met onder andere Terneuze- naar Arthur Nele, en een vo cale medley door Marie-Cecile Moerdijk en haar vriendin, hielden de stemming er ver volgens in. Oosterling: „Toen kwam het pas echt op gang." Volgens hem vormden de pop pen in het voorhuis een ware blikvanger. „Ik heb trouwens alleen nog maar goede reacties gehoord op het hele gebeuren. Deze ruimte is heel geschikt voor muziek en exposities." 's Avonds leverde Adrie Oosterling zelf een belang rijke bijdrage aan het feest programma, waarmee hij de genodigden geruime tijd on derhield. Deze week is De Twee Duiven dagelijks open van 10 tot 17 uur, daarna al leen in weekends en op af spraak. Woensdag en zaterdag geeft Oosterling nog een voor stelling uit eigen werk, aan vang 20 uur. Muziek en beeldende kunst staan centraal in het nieuwe onderkomen van de Groedse muziekleraar. Daar kon ook bij de opening weinig twijfel over bestaan. Burgemeester mr. C. Spijkerboer van Oost burg loste eerst een mand met duiven, alvorens het laatste schilderij dat nog op de ezel stond, op te hangen. De expo sitie van drie Zeeuws- Vlaamse kunstenaars in De Twee Duiven, ging daarmee officieel van start. Nadat Marie-Cecile Moer dijk het papier van voor de ra men had gehaald, drukte de burgemeester achterin de ruimte op een knop van de ge luidsinstallatie. De gasten konden zodoende een deel van de plaat beluisteren die Oos terling samen met Marie-Ce cile Moerdijk heeft opgeno men. Als 'openingstune had de Groedenaar gekozen voor het toepasselijke 'Boamesse, kermesse'. In dezelfde stijl kreeg mr. Spijkerboer als MIDDELBURG - Het college van rechters, meervoudige strafkamer te Middelburg, trok zich vrijdag even terug om te beraden over de vraag of er psychiatrisch onderzoek moest worden gedaan naar de verstandelijke vezmogens van de twee verdachten, A.B (18) en J.W. (25) uit Zierikzee. Dit eventuele onderzoek was voorgesteld door de raadsman van W., mr. Nijland, maar werd afgewezen. Gezien de byzondere om standigheden eiste officier van justitie, mr. Maan, tegen de beide daders een geldboete van 2500 gulden. Dit omdat geldzucht het motief was ge weest van het door hen ge pleegde misdrijf. Omdat op- MIDDELBURG - Officier van justitie mr. Maan voelde maan dag weinig voor een straf in de vorm van vrijwillige dienstver lening in de zaak R.H. (19) uit Vlissingen en eiste een gevange nisstraf van 8 maanden waarvan 4 voorwaardelijk. H. hoorde al zijn wandaden nog eens op een rijtje gezet door de rechter van de meervoudige strafkamer te Middelburg, mr. M. Vermeulen. H. was bij alle strafbare fei ten vergezeld geweest van W.S. die onder doktersbehan- deling is en derhalve verstek moest laten gaan. Hij wordt als zijn lichamelijke conditie het toelaat in december ter verantwoording geroepen. Het duo was in oktober '84 naar j een rijwielhandel in Vlissin gen gestapt. Terwijl S. infor matie vroeg over een fiets eigende H. zich een porte feuille toe uit een in de zaak opgehangen jas. De inhoud be droeg 350 gulden. De volgende dag was het tweetal naar Schoondijke afgereisd en had daar bij een benzinestation, H. speelde hierbij weer de hoofd rol, geld uit de kassa gegrist. De pompbediende zag het ge beuren, maar H. sloeg op de vlucht en vervolgde zijn reis naar Breskens waar hij zich een portofoon toeëigende ter waarde van 250 gulden. Ook had H. nog 17 gestolen Euro cheques van een bekende overgenomen, zodat hem he ling ten laste werd gelegd. De ernstigste feiten waren echter i de inbraken op 7 en 8 januari '85, aan de Herman Heyer- manlaan in Vlissingen. In samenwerking met S. was H., nadat er eerst een ruit met een baksteen was ingesla gen, het pand binnen gegaan. Niet alleen het zilveren bestek maar ook een staartklok, spaarbankboekjes, gouden kettingen en horloges werden hierbij ontvreemd. De 19-ja- rige H.is, zo bleek uit dossiers, in de periode '81/'83 enkele malen door de kinderrechter veroordeeld, wat verblijf in een tuchthuis tot gevolg had. Raadsman mr. Verpalen, deed in het kort de ongeluk kige jeugd van H. uit de doe ken. Op school kreeg de jongen van alles en iedereen de schuld, vaak werd hij van school verwijderd. De weinig emotionele binding met het ouderlijk huis hadden tot ge volg dat hij zich bij een min der gunstige groep leeftijdge noten aansloot. Zo kwam het van kwaad tot erger. „Mijn cliënt heeft hele goede voorne mens", sprak de advocaat. „Het zijn de laatste puber- teitsstuipen. Opsluiting heeft zeker geen resultaat, zijn uit kering zal worden gestopt en de huisje-boompje-beestje si tuatie die hij met zijn relatie heeft opgebouwd loopt dan ge vaar. Door vrijwillige dienst verlening kan mijn cliënt be wijzen wat hij waard is". De officier leek niet te vermur wen. Uitspraak over 14 dagen. sluiting, gezien de beperkte geestelijke vermogens van de twee naarlingen, een complete ontreddering teweeg zou brengen, was de geëiste ge vangenisstraf van vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In december van het vorige jaar hadden A.B. en J.W., bei den werkzaam op een sociale werkplaats, de 25-jarige niet volwaardige K.v.O., achter volgd en hem meegenomen naar de speeltuin van het Slingebos te Zierikzee. Daar was O. geschopt en geslagen. Het slachtoffer verloor door de mishandeling het bewustzijn. Toen hij weer bij kennis was, bleek hij met gebonden voe ten, het hoofd naar beneden, vastgebonden aan een klim- rek. Na enige tijd werd hij door passanten uit deze be narde situatie bevrijd. De por temonnee van O., waarin 100 gulden, was door de twee bela gers afgepakt. Het geld had den zij verdeeld. Het slachtof fer koesterde vóór het ge beurde ook al een panische angst voor A.B. en J.W., zijn twee collega's van de sociale werkplaats. Vaak was hij ge pest. Hetzelfde was de 36-ja- rige F. overkomen, eveneens collega van de twee verdach ten. Onder bedreiging was hem al eens 1200 gulden afge perst, later beloofde hij nog eens 100 gulden uit angst voor represailles. Toen dit geld niet werd afgedragen was F. ook naar de speeltuin gelokt waar hem hetzelfde overkwam als zijn lotgenoot O. Door het ge gil van pijn en angst werd F. door voorbijgangers opge merkt en losgemaakt. A.B. en J.W. waren ook deze keer wegerend. Het laatste slacht offer heeft lang geaarzeld om hetgeen hem overkomen was, bij de politie te melden, ang stig als hij was voor de man nen die hij dagelijks op het werk tegenkwam. De beide slachtoffers hebben een geestelijk vermogen van een 10-jarige, was de conclusie van de politie. Op de zitting ontkenden A.B. en J.W. alles wat zij aan vankelijk hadden toegegeven, terwijl diverse mensen van hulpverlenende instanties met hen over het feit hadden ge sproken en zelfs enige spijt hadden geconstateerd. "In hoeverre is mijn clieënt geestelijk volwaardig", vroeg de advocaat van J.W. zich af. De politie maakt melding van de verstandelijke vermogens van de slachtoffers maar gaat wat betreft de daders aan deze vraag voorbij. Rechter mr. M. Vermeulen doet over 14 dagen uitspraak. Van onze correspondent AXEL - Zaterdag werd de en kele weken geleden opgerichte scouting in Axel uitgebreid met twee nieuwe groepen. Achttien jongens en zeventien meisjes maakten voor het eerst kennis met de verken ners- en gidsenactiviteiten. Beide groepen, bij de scouting speltakken genoemd, zijn be doeld voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. De groepen vinden on derdak in de kelder van de St. Antoniussschool in Axel. Deze ruimte werd hiertoe in de af gelopen weken geschikt ge maakt. Doch door het mooie weer vonden de eerste activi teiten vooral in de buitenlucht plaats. Enkele weken geleden gin gen voor de jeugd vanaf zes jaar de kaboutergroep (meis jes) en de welpengroep (jon gens) van start. In totaal telt de scouting Axel nu 85 jeug dige leden. Gezien de belang stelling, die door het bestuur overweldigend wordt ge noemd, leven er plannen om te kijken of er speltakken voor de jeugd vanaf 14 jaar kunnen worden opgezet. Vrijdagavond was er in het Gezellenhuis in Axel een ouder- en kennismakings avond, waarvoor een redelijke belangstelling bestond. Ouders en overige belangstel lenden konden deze avond kennis maken met de leiders en leidsters van de verschil lende speltakken. Daarnaast werden diverse diaseries ver toond, die een idee moesten geven over wat scouting in houdt. Voorzitter Theo Mat- theeuws ging nader in op het ontstaan van de Axelse afde ling. Ook ging hij in op de di verse problemen waaronder het vinden van een geschikte ruimte. Men is volop aan het rondkijken om dit grootste probleem op te lossen en er vinden ook gesprekken plaats hierover met het Axels ge meentebestuur. De ruimte die voor de jongste groepen wordt gebruikt, de voormalige kleu terschool de Sprinkplank, kan slechts tot begin december worden gebruikt. Het wordt dan een vast onderkomen voor de buurtvereniging De Boe merang. Tijdens de kennismakings avond werd ook ingegaan op de actie van Jantje Beton, waarvoor scouting Axel de in zameling verzorgt. Men is nog op zoek naar collectanten voor de actie, waarvan vijftig pro cent van de opbrengst voor de scouting is. Een van de spelletjes waar de kinderen aan deel konden nemen, was het vissen van eendjes - FOTOWIMKOOYMAN Van onze correspondente EEDE - Onder grote belangstelling van de plaatselijke bevolking, vierde kin derclubwerk Eede zaterdag en zondag in Eede in de Hof van Eede het eerste lustrum. In de gymzaal konden de kin deren gedurende twee dagen deelne men aan allerlei spelletjes, zoals sjoe len, blikgooien, grabbelen enzovoorts, waarmee vele nuttige prijzen te win nen waren. Vele ouders maakten van de gele genheid gebruik om de foto-albums van de kinderclub en de tentoonge stelde werkstukken te bezichtigen. Het clubbestuur vertoonde doorlopend te kenfilms, en als klap op de vuurpijl kreeg de Eedense jeugd zaterdagavond in de gemeenschapsruimte een fraaie roek-demonstratie te zien door twee Kloosterzandse dansparen. Na het wervelende optreden van Ly- dia en Peter de Roose, Karin Voet en Harry Bakker, kon de jeugd deelnemen aan een rock-annex discobal. De beste dansers en de mooist geklede deelne- mertjes konden hierbij toepasselijke prijzen winnen. Na afloop van deze danswedstrijd mochten Bart van de Wijnckel, Robin Prijs, Patricia de Croock en Miranda van Rie zich de beste rockers noemen. De singeltjes voor de fraaiste kledij werden gewon nen door Marco Dhondt, Rini Boek hout, Ruth Cools en Bianca Beerends. Zondag nam de Eedense schooljeugd massaal deel aan de rommel- en ruil beurs voor en door kinderen. Daar naast trok ook de doe-dag weer veel publiek. Het was dan ook een voortdu rend komen en gaan in de Hof van Eede. Het bestuur van kinderclubwerk Eede toonde zich na afloop uitermate tevreden over de publieke belangstel ling. Maandag 21 en dinsdag 22 oktober gaan de clubmiddagen van het kinder clubwerk Eede opnieuw van start. De Eedese schooljeugd wordt hierover nog nader geïnformeerd. Wijkvolleybal - Volleybals De Kikkers in Aardenbt houdt deze week (te begin vandaag, maandag) het gende wijk volley baltoernjl De deelname is deze keer minder dan in voorgaande J ren, maar er doen nog ste veertien teams mee. Ze speij de voorronden in twee pot? van zeven, waarna vrijt) avond de halve finales en finale worden betwist. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Mensen i vanuit de Randstad met auto naar Zierikzee willen J weten dat ze de Beneluxtui moeten nemen. Er is geen» den apart nog een uitgebte bewegwijzering te voor Vlissingen en de landroute op de Van Bril nenoordburg. Dat antwoordt minisii Smit-Kroes (Verkeer en terstaat) op vragen van t VVD-kamerleden Te VeldhJ en Jorritsma. Die hadden zi| gestoord aan wat ze een onl gische bewegwijzering vinda Op de Van Brienenoordfcj staat Vlissingen niet aangeJ ven. Wie eenmaal op die «J zit en naar Zierikzee mj loopt het risico dat hij daiu| Moerdijk en Roosendaal land ingestuurd wordt en s daar de weg naar Zieriln vindt. Dat is flink om. Smit-Kroes vindt deze t dachtegang een beetje gezo „Het heeft nimmer in de t doeling gelegen dat verkaj met bestemming Zierikzee i| aangegeven route zou antwoordt de bewindsvrc.J en meldt ze erbij, „er wot vanuit gegaan dat degenen 4 onbekend zijn met de route ij kaart raadplegen". TERNEUZEN - De gymn: tiekvereniging EMM in Ti neuzen houdt op donderdag oktober in sporthal Zwaantje een grote spel- gyminstuif voor alle kindei uit Terneuzen en omgeving, de ochtenduren, van 10 tot uur kunnen kinderen tot met 8 jaar de instuif bezoeki 's Middags, van 13.30 tot 11 uur, is het evenement bedi voor alle kinderen van 9 jat en ouder. EMM houdt de instuif gelegenheid van het 55-jaii bestaan van de vereniging, de sporthal kunnen die d dan ook leden en niet-leèi terecht en de toegang is gra De kinderen krijgen de legenheid om zich volledig u te leven op en om de toestellen Op het programma staan® der meer klauteren en klim men, video bekijken, sen en jazzgym, minitrampo line springen, en allerlei spel letjes. Alle gymtoestella staan op de vloer, waar zorgt voor voldoende deskun dige leiding. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Johnny Groosman was zaterdag tij dens de volgkoers te IJzen- dijke de snelste brandweer man. Vanaf de eerste ronde ging de pompier aan de lei ding en zijn collega's hadden het nakijken. Walter de Schoolmeester probeerde nog aansluiting te krijgen, maar ook hij kwam lucht te kort. Terese van Lare kon Groosman nog enigszins in zijn kielzog volgen en pakte dan ook de tweede plaats. Tijdens deze volgkoers, georganiseerd door het wie- Iercomité Het Snelle Wiel en de plaatselijke winkeliers vereniging, was er weer veel jeugd van de partij. Roger van den Bunder, zoon van de bekende wielerschicht An- toine, pakte in de groep 8 en 9 jaar de eerste plaats. Peter Desein was de rapste bij de 7-jarigen, Cindy de Muynck heerste weer bij de 10-12-ja- rigen terwijl ook hier een Van den Bunder, ditmaal Jean-Paul bij de eersten eindigde. Andy de Schipper liet iedereen achter zich bij de 13-15-jarigen. Jeroen van der Vlies beet op zijn tan den, maar hij kwam toch te- De spuitgasten op de fiets kort. Klapstuk was natuur lijk het 'vliegende' IJzen- dijkse brandweerkorps. leen 'rerese en Bram van Lare wilden de strijd met hen aanbinden, maar zoals reeds gezegd, Johnny Groos man was ditmaal niet te kloppen. Terese van Lare reed zeer knap maar een tweede plaats, vele sterke brandweermannen achter zich latend. De Oostburgse wethouder van sportzaken, J. Ver gouwe reikte na afloop de prijzen uit. Uitslag: 7 jaar: 1. Peter Desein, 2. Bart van de Broecke. 8-9 jaar: 1. Roger van den Bunder, 2. Abby van Lare, 3. Edwin Blondeel. 10-12 jaar: 1. Cindy de Muynck, 2. Jean-Paul van - FOTOWIMKOOVMAN den Bunder, 3. Marco Claeys. 13-15 jaar: 1. Andy <>e Schipper, 2. Jeroen van de Vlies. 16 jaar en ouder: Johnny Groosman, 2. Terese van lare, 3. Bram van Lare. 4. Walter de Schoolmeester Bedroefd om zijn heengaan, mi baar voor de liefde en goedheid c hem mochten ontvangen, delen v dat op de leeftijd van 81 jaar in duinazieltenhuis te Hulst is overl innig geliefde man, onze lie schoonvader en opa echtgenoot van Hulst: J.A.F. Beerens- Schraauwers Loon op Zand: Louk en Netty Louk, Marieke St. Niklaas: Jacques en Erna Jackie, Alain Gemert: Martin en Dorot Jaap, Tom Zuid-Scharwoude: Marlou en Gijsb Alexander, Soph 4561HR Hulst, 13 oktober 1985. Wilhelminalaan 9. pe Eucharistieviering zal plaats woensdag 16 oktober 1985 om 11.00 Basiliek van de H. Willibrordus tc Samenkomst voor aanvang van c ristieviering in de Basiliek. Na de Eucharistieviering is er ge tot condoleren in zaal „Tiffany", 1 te Hulst. De teraardebestelling zal pla; woensdag om 16.00 uur op de Cer graafplaats West, Hoflaan 150 te T Dinsdag 15 oktober om 19.00 uu avondwake gehouden worden in liek. Gelegenheid tot het brengen van ste groet dinsdag van 14.00-15.0< 19.30-20.30 uur in de rouwkamer v Liduinaziekenhuis te Hulst. zij die door onvoorziene omstan geen rouwbrief hebben ontvangen dit bericht als zodanig te beschouw Reg. nr. 23 Steeland 3-5 Westdorpe 011 OHO zin Brilmij heeft oog voor t en heeft een volwassen assortin kinderballen in al hun favorie en kleuren. Da's fijn passen na Ook omdat u weet dat u bij E ^tijd op deskundig advies en o superscherpe prijzen kunt rekt En van diesuperscherpe prijzei u nu bij een compleet montuu nog eens 25 gulden aftrekken. Nóg een zoig minder. Enlmij heeft sportmonturen vj 39 gulden. Nu kunnen uw kinc ftn voortaan onbelemmerd spo en spelen, rennen en ravotten. Over ravotten gesproke eet u dat u zelfs op ons aller- voordeligste montuur de beroei e Brilmij Ravot Garantie krijg Daarmee heeft u gratis e '^g garantie op breuk en bescl Van glas en montuur. Keer op k Per artikel kunt u van n 'Ze aanbieding is geldig t/m 9 novembei W BREDA: EINDSTRAAT2: BERGEN OP ZOOM: KORTEMEESTI ROG

de Stem | 1985 | | pagina 6