ONENIGHEID OVER TIJDSTIP SLUITING De lol in Woensdrecht was eraf Auditie Stichting Dansz levert nieuw talent op 5 WAO'ers vragen aan Lubbers uitstel stelselherziening HET WEER Man uit Biervliet enkele keren overreden )KS EIJSDEN [arte makelaars MAANDAG 14 OKTOBER 1985 Vrij zonnig OP KNF-TOPCONCOURS IN BARNEVELD Axelse showband wint nationale titel BRABANTSE EN ZEEUWSE GROEPEN IWAAB GEWOND Geautoriseerd dealer Personal Computers Voor demonstratie en inlichtingen: aan Subsidie éftïA, Weer in Europa Oudercursus NKO in Z-Vlaanderen KATER BIJ DE ACTIEVOERDERS trtrouwenwekkende tój Ivan de mosterd, terwijl a ingeslikte Abram zo'n j™ Jkt aan wie je lijf en y. ■graag toevertrouwt. Ta Ihte in dit geval, wemelt van de misversta In de samenleving. Vei er een handige fiets i notortje in de handel dan kijkt iedereen je a gek bent. „Kennen zo'n mobilet zeker, da'I koek dat gekke dij het gaat nu over fgewone fiets waar die i ds een extraatje aan zij I fiets waarop je non en rijdt en alleen bij verf Idheid, harde wind of hoi pg overschakelt op meet; ie kracht. En niks Igelen of krampachtig en dan, maar al rijdeni [aan een touwtje onder htj trekken. Inderdaad, also I een auto zit en wat hardeJ I rijden. Het aantrekkelijk Rtuurlijk dat het géén brom lis, zodat de helmplicht verf len benieuwd welke naa l-olksmond zal geven vervoermiddel dat nieL kit en niet snort. Het wordl I een leuke typering. Ik l I benieuwd of ooit nog een, Ifiets uitgevonden zal wol I waarbij je als het gaat re- In een doorzichtige hoej r je heen kunt trekken, ets als een waterdichü jtboe. Niemand zou to gaan autorijden, als in de stromende regen ij nooiste plunje op de fiel I stappen om bij tegenwin I nog lekker op een motortja te schakelen. Eén bel r: met zo'n luxueus veil niddel zou je geneigd zijd pmatisch de grote weg op t h. Zoals ik laatst bij een b fd kruispunt gedachtelo de auto het rijwielpad Jein foutje maar? Nou nu begint immers in het klem. 1 een vergissing van heel anl orde dan het RSV-gedraaJ wat voor letters geldt? Bt ook voor mensen: je ma plaats weten. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllilHM nelijk ontleent de socia- Combrink zijn stelling, I louden ook makelaars a- pal handelen, aan een uêteverslag' van een I levard-blad. Dat derge-1 bladen daarbij specule-1 op de sensatiezucht van I J lezers, is nog tot daar-1 Jmaar als zij bij het ver- pn van 'inlichtingen' on- 1 valse vlag varen stellen lich op als anonieme on- Eaten, aan wier bedenke- i acties geen zinnig mens ke aandacht zou mogen pnken. Voor de VARA en dit echter koren op molen en met veel op- I en een haar eigen be- (tikte lach werd dit 'ver-1 door Sonja ten tonele racht in haar t.v.-uitzen- g. Afgezien van het feit Ier uiteraard geen trans-1 les tot stand kwamen en I [onderzoek' beperkt bleef I I uitsluitend grote, moei-1 I af te stoten objecten, zijn antwoorden van een paar I pnquêteerden', ook al zijn I onder bedrieglijke en I he voorwendsels uitge-1 Jt, niet goed te praten. I Ir gaat het om eventuele I [duiking van 6% registra-1 recht, maar er zijn wel I pere, grootschalige en be-1 zen gevallen van fraude, I maar te zwijgen van de I Ize waarop deze zijn en I Brden berecht. Ten slotte l iedere categorie 'foute-1 ken'. Ritselende gezags-l agers, die met belasting-1 Iden smijten, gemeenten I l te lichtvaardig werken I in uitvoeren onder he I ptto: 'Den Haag betaalt I frauderende en mein-1 lige ambtenaren, maar dat I [es wil niet zeggen dat d I lorsnee fout is! 't Is echte pl zo dat er met twee ma-1 wordt gemeten, immer» I 'kleinen' worden als 'ver' I |chten', dus als hun zaa I et is bewezen, z.g. ia P Jang van het onderzoeM Igesloten, uit hun werk e I zin gerukt en brodetóyl naakt. De 'groten' daar-l itegen worden van I inten ontzien en hun zak aar al te vaak geseponee in de doofpot gesWPJ xrrbeelden hiervan zijn over! De nivellering oede t.a.v. het maten ïeft haar uiterste ffe eds lang bereikt, zo n' limschoots overschreo aar op het gebied v ensenrechten met na ;n eerlijke rechtsbedeh™' s vorenbedoeld, is alle^ ;t oude gebleven en Dg veel te nivelleren. loogerheide van Opstal sr. valt er VANZEELAND l PAGINA ZEELAND 1 T15 Van onze correspondent AXEL - De showband Axel is zaterdag in de klasse ere divisie show kampioen van Nederland geworden. Op het in Barneveld gehouden KNF-topconcours kreeg de Axelse showband 324 pun ten, een eerste prijs met lof en dat was voldoende voor de titel. Aan dit concours werd door 32 topkorpsen uit Nederland deelgenomen. De leden van de Axelse band kregen deze verheu gende mededeling pas te ho ren zaterdagavond vlak voor hun optreden in Vee- nendaal, waar aan een tap toe werd deelgenomen. Een mededeling die uiteraard met vreugde werd ontvan gen. Alle spanning was op dat moment weggevallen en de hierop volgende show werd zo mogelijk nog beter uitgevoerd dan 's middags in Barneveld. Hetgeen door het talrijke publiek zeer werd gewaardeerd. Vergezeld door een vijf tigtal supporters was de showband zaterdagmorgen in redelijk optimistische stemming naar Barneveld afgereisd met de weten schap dat een gedegen voor bereiding achter de rug was en het deze dag moest ge beuren. Aan dit unieke con cours mag alleen worden deelgenomen door korpsen die in het vorige jaar op een regionaal concours van de KNF een eerste prijs met lof hebben behaald. Showband Axel presteerde dit in okto ber 1984 te Sas van Gent. De nu verworven titel is een goede opsteker aan het eind van het seizoen, waarin ook weer een druk en zwaar programma werd afgewerkt met twee zware concoursen en een dertigtal optredens in binnen- en buitenland. Het winnen van dit con cours betekent ook dat voor volgend jaar de nodige aan vragen verwacht kunnen worden voor deelname aan taptoes. Het succes in Bar neveld leverde al twee aan vragen op. Verder staan voor 1986 al vijf optredens vast en zijn nog een tiental aanvragen daarvoor in be handeling. PvdA is nog niet klaar met centrale Borssele Van een onzer verslaggeefsters OISTERWIJK - De gezame- lijke WAO-groepen in de pro vincies Noord-Brabant en Zeeland hebben premier Lub bers in een brief hun veront waardiging kenbaar gemaakt over de op handen zijnde her ziening van het sociale verze keringsstelsel. De arbeidsongeschikten schrijven de minister-presi dent dat zij 'dubbel' gepakt worden als de herziening van het sociale stelsel in zijn hui dige vorm doorgang vindt. Zij menen, zo blijkt uit de brief, dat het begrip arbeids ongeschiktheid zal worden uitgehold. Dat heeft negatieve consequenties voor de uitke ringspositie van de WAO'ers 'die juist door hun handicap al een kwetsbare groep vormen', aldus de brief. De WAO'ers schrijven Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Binnen de top van de PvdA blijft onenigheid bestaan over het tijdstip van sluiting van de bestaande kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Dat blijkt uit de jongste editie van het partij-or gaan Voorwaarts. Partijvoorzitter Max van den Berg en bestuurslid Anne- marie Goedmakers kondigen daarin aan te zullen streven naar aanscherping van het concept-program, dat de slui ting nu afhankelijk stelt van technische èn financiële voor waarden „Met die formule kun je de centrales gewoon openhouden. Voor de bühne toep je zo nu en dan nog: ze .moeten dicht, maar je hoeft verder niets te doen," aldus Goedmakers, volgens wie een aantal partij bestuursleden 'blijkbaar niet begrepen' heeft dat het afvalprobleem steeds groter wordt. In dezelfde Voorwaarts zegt het Partij bestuurs- en Tweede Kamerlid Hans Kombrink, die zich altijd tegenstander heeft getoond van een snelle sluiting van de bestaande kerncentra les, dat financiële overwegin- BIERVLIET - Vrijdagavond 23.10 uur werd de 62-jarige P. de J. uit Biervliet zwaar ge wond liggend op een rijbaan wn rijksweg 61 aangetroffen. Volgens de politie is de man verschillende keren door een auto overreden. Aan een misdrijf wordt vooralsnog niet gedacht. Hij werd eerst per ambulance overgebracht naar het Julia- "aziekenhuis in Terneuzen en vandaar direct naar het Aca demisch Ziekenhuis te Gent. rijn toestand is zorgwekkend. Het slachtoffer, liggend op weg nabij de afslag van de "eststraat, was kort daarvoor °P zo'n honderd meter afstand van de plaats van het ongeluk n°g lopend gesignaleerd. De Semeentepolitie te Terneuzen verzoekt eventuele getuigen, "ie de man tussen 23.00 en 23.10 :Ur hebben gezien, zich met Jaar in verbinding te stellen, telefoon 01150-94151. gen niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten. Hij denkt daarbij aan de ontman- telingskosten, nog niet afge loste leningen die bij de bouw zijn afgesloten - „daar zijn al vele honderden, miljoenen mee gemoeid" - en de kosten voor vervangende energie-opwek king. Speciaal in het geval van Borssele komen daar volgens Kombrink nog bij de geheime contracten waarin voor som mige grootafnemers een heel lage elektriciteitsprijs is over eengekomen. Goedmakers brengt daar te genin dat je de extra kosten over een groot aantal jaren kunt uitsmeren en dat de ont- mantelingskosten steeds hoger worden, naarmate - bij langer gebruik - de installaties radio actiever worden. Volgens haar heeft het partijbestuur maar met een uiterst krappe meer derheid voor sluiting op ter mijn gekozen. De partijraad van de PvdA stelt het concept-program vol gend jaar februari vast. (ADVERTENTIE) tel.: 076-784883/784911 Van een onzer verslaggeefsters ONWENNIGHEID IN GOES GOES - De door de Stichting Dansz georganiseerde audi tie in Goes, afgelopen zater dag, leverde zes jonge ta lentvolle dansers op. De Stichting wil de belangstel ling voor deze vorm van kunst in de provincie wat vergroten en startte daarom vorig jaar met een groep ge vorderde amateurs, die ook na auditie pas tot het gezel schap konden worden toege laten. De groep kon nog wel enige dansers gebruiken en daarom was er opnieuw een toelatings-test op touw ge zet. De kandidaten waren voornamelijk van de Beve- landenrafkomstig, hoewel er ook belangstelling was uit andere regio's, zelfs, heel be perkt, uit Zeeuwsch-Vlaan deren. Argw; Onder de 24 deelnemers ook twee jongens, hoewel ballet voor mannen nog al tijd met argwaan bekeken wordt (volgens Okke Ver- strenge 'vooral in Zeeland'). Tijdens de klassieke oefe ningen kan bij deze twee al leen moed en durf opge merkt worden, de bewegin gen gaan houterig en on wennig. Als echter het on derdeel Jazz aan de orde is laten de mannelijke kandi daten zien dat dit de vorm is waarin zij zich thuis voelen. Expressie, vaart en talent. Zij horen na afloop dan ook bij degenen die zijn uitver koren zich bij het gezelschap aan te sluiten. Vier meisjes behoren eveneens tot de ge selecteerden. In november start de reeds bestaande groep dan sers met een toernee door de Provincie. Zij brengen een avondvullend programma. Een jaar lang is er gerepe teerd en veel vrije tijd inge stoken. Kostuums, choreo grafie, decors, alles hebben zij zelfstandig in orde ge maakt. De zalen in de Zeeuwse steden zijn op eigen kosten en risico gehuurd. Na succes tijdens het straatfes tival in Vlissingen en een geslaagd optreden op het Jeugd Dansfestival, durven ze het wel aan. Overheidssubsidie krijgt de Stichting niet. Wel kwam er een meevallertje van 3000 gulden uit het Anjerfonds. Dansz heeft wel een grote - FOTO WILLEM MIEHAS groep donateurs die de geld zorgen enigszins verlicht. „We hopen op volle zalen tij dens onze toernee", zegt Verstrenge. Nu is het er op of er onder. Voor de pre miere in Middelburg hebben we de commissaris van de koningin Boersma uitgeno digd, misschien dat we ooit eens een subsidietje krijgen, op een groot bedrag rekenen we ai helemaal niet". In de komende tijd kan dansminnend Zeeland zien wat amateurs in een jaar tot stand brachten. Niet alleen omdat de Stichting Dansz en zijn medewerkers bezeten zijn van deze kunst maar te gelijkertijd willen zij dat deze culturele tak wat meer aandacht krijgt. De uitvoeringen zijn: Za terdag 9 november. 20.15 uur Zierikzee - try-out in de Concertzaal. Zaterdag 16 no vember 20.15 uur Middel burg - Première in de Schouwburg. Zaterdag 23 november 20.15 Terneuzen in het Zuidland Theater. Za terdag 30 november 20.15 Goes in de Prins van Oranje. De kandidaten komen bin nen. voorts verontwaardigd te zijn over de wijze waarop 'stelsel matig het gebouw van sociale zekerheid -waaraan een ieder heeft bijgedragen- wordt ge sloopt'. De onvrede hierover wordt niet weggenomen door de verzachtingen die het kabi net heeft aangekondigd. De WAO'ers voelen zich gesteund te voelen door een groot aantal maatschappelijke en kerke lijke organisaties, schrijven zij. Zoals bekend heeft ook een aantal prominente CDA'ers onlangs hun bezorgdheid uit gesproken over de stelselher ziening, en met name over de positie van de arbeidsonge schikten. De Brabantse en Zeeuwse WAO-groepen vragen de mi nister-president tot slot om de plannen voor de stelselherzie ning in te trekken. >rv is.* In de ochtend nevel of mist. Na het optrekken van de nevel en mist vrij zonnig weer. Minimum temperatuur van 0 graden tot 8 graden aan de kust. Overdag maximum temperatuur tot 16 graden. Zwakke wind uit zui delijke richting, maar het meest uit oostelijke richting. De vooruitzichten voor dins dag en woensdag: aanhou dend mooi en droog weer, maar nog steeds nevel of mist 's nachts en 's morgens. (Bron: Ukkel). Amsterdamonbew.17 gr Eindhovenonbew.JSgr Vlissingenlicht bew.14 gr Aberdeenzwaar bew. 17gr Athenezwaar bew. 22 gr Barcelonaonbew.28 gr Berlijnzwaar bew..... 14 gr Boedapestonbew.13 gr Bordeauxonbew.26 gr Brusselonbew13 gr Dublinzwaar bew.16gr Frankfortonbew.14 gr Genèveonbew.18 gr Helsinkiregen8 gr Innsbrucklicht bew.16 gr Klagenfurtonbew.18 gr Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Neder landse Katholieke Oudervere niging (NKO) gaat een ouder cursus organiseren in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met name leden van oudervereni gingen, ouderraden en mede zeggenschapsraden worden daarvoor uitgenodigd. Doel van de oudercursus is om ouders te informeren over zaken waarmee zij door hun schoolgaande kinderen in aanraking komen. Daarnaast krijgen de deelnemers trai ning in vergader- en discus sietechniek, 'om tot een meer gericht samenspel te komen' met andere betrokkenen. De cursus beslaat zes tot ze ven wekelijkse bijeenkomsten van ongeveer twee uur. Als er in Zeeuwsch-Vlaanderen vol doende belangstelling is, zal de cursus in de tweede week van november beginnen. Informa tie is niet alleen verkrijgbaar bij de NKO in Den Haag, maar ook op een informatiestand, waarmee de vereniging vrij dag 18 oktober is vertegen woordigd op de KRO-jubi- leumtoernee, als die het Zuid- landtheater in Terneuzen aan doet. BRESKENS - Zondagmorgen is tijdens een trimkoers een tweetal renners ten val geko men. Het zijn R. de W. uit Aar denburg en S.C. uit Aarden burg. Er waren alleen mate riële schade en wat lichte schaafwonden. CADZAND - Op de Boulevard De Wielingen reed C.V. uit Hippolytushoef achteruit toen een andere geparkeerd staande auto van de heer K.S. uit Tegelen zijn portier open had staan. Dit portier werd in de kreukels gereden. GROEDE - Op de kruising Buitenlust heeft een personen auto bestuurd door C.S. uit Hoofdplaat toen hij van de richting kwam geen voorrang gegeven aan een auto be stuurd door C.G. uit Axel die van de richting veerboot kwam. Er was materiële scha de. GOES - Op de kruising Delta- weg-Langeweg ontstond za terdagmiddag een aanrijding tussen twee personenauto's waarbij twee gewonden vie len. De personenauto bestuurd door de 48-jarige M.G.M. uit Duitsland wilde op de kruising linksaf slaan richting Wilhel- minadorp. Vanuit Goes na derde een personenauto be stuurd door de 44-jarige T.H.M.T. uit Helmond, die dit te laat zag en geen vrije door gang verleende aan M. Er ont stond een frontale botsing waarbij de heer T. en zijn echtgenote dusdanig gewond raakten dat ze per ambulance overgebracht dienden te wor den naar het Bergzicht zieken huis. Beide auto's waren total- loss. HOOFDPLAAT - Op de Ha venstraat is een auto bestuurd door C.B. uit Hoofdplaat toen hij een inrit in wilde rijden in aanraking gekomen met de bromfietser R.S. uit Hoofd plaat. IJZENDIJKE - Een auto be stuurd door E.C. uit IJzendijke kreeg geen voorrang toen deze de Gaaiperstraat uitkwam op hetzelfde moment toen O. de L. uit Aardenburg de Schut terstraat kwam uitgereden. Er was materiële schade. SLUIS - Tijdens ploegwerk- zaamheden is op een perceel landbouwgrond van de heer C. aan de St. Annastraat een gra naat gevonden. Het projectiel is 34 bij 10 centimeter. De mijnopruimingsdienst zal het onschadelijk maken. TERNEUZEN - Bij een bot sing tussen twee personenau to's op de Haarmanweg, ont stond vrijdagavond flinke schade aan beide voertuigen. Het ongeval gebeurde toen Terneuzenaar J. de K. vanuit parkeerstand wegreed en daarbij werd aangereden door F.S. uit Oostburg. De K. werd een bloedproef afgenomen. TERNEUZEN - Uit een heren modezaak aan de Noordstraat te Terneuzen is vrijdagmiddag omstreeks drie uur een leren jack, waarde 495 gulden, ge stolen. Door de eigenaar J.D. werd hiervan bij de gemeente politie aangifte gedaan. TERNEUZEN - Zaterdagmor gen ontdekte F. van de B. dat in de voorgaande nacht enkele vernielingen aan zijn voor zijn woning aan de Scheldekade geparkeerd staande personen auto waren toegebracht. Het linker tochtraampje en de achterruit waren vernield. Uit het voertuig wordt niets ver mist. TERNEUZEN - Tussen zater dagmiddag en half twee 's nachts werd de aan de Schel dekade geparkeerd staande bestelbus van J.R. uit Axel open gebroken, waarna men met het voertuig ging rijden. Later werd het busje onbe schadigd teruggevonden aan de Willem Andriessenlaan te Terneuzen. Door Theo Giele WOENSDRECHT - Een kater 1 de actievoerders en glim mende neuzen bij 'de autori tten'. Dat was het beeld na Wee dagen 'hekje ontdekken' ""dom de vliegbasis Woens- yteeht Door de aanwezigheid ta350 man Mobiele Eenheid o 200 man marechaussee was r voor de meeste actievoer en de lol af. „Dan kan ik net "goed meteen naar het poli ebureau lopen", was het ant- bord van een Friese activist B de vraag of hij nog de baar in het hekwerk zou zet ten. De politie had een kordaat optreden aangekondigd: „De politie hoopt door aanwezig te zijn op die plaatsen waar ac ties te verwachten zijn, pre ventief te kunnen optreden en daarmee vernielingen te voor komen". En aanwezig was de politie. Voor elke demonstrant had het gezag twee ordebewakers gereserveerd. .Wie zich bij het hek vertoonde, kreeg al snel gezelschap. 'Meelopertjes' was het koosnaampje van de actie voerders voor de jongens van de luchtmachtbewakings dienst die aan 'de andere kant' de bewegingen van vermeende belagers van het hek volgden. De taktiek van ontmoedi ging werd het gehele week einde door de politie volgehou den. Zaterdagavond moesten de woordvoerders van Atoom- vrij Staat toegeven dat het massaal knippen van het hek 'onmogelijk' was. Maar een mislukking, nee: „Ondanks alle repressie zijn toch nog ze venhonderd mensen hier na toegekomen. Ze krijgen ons niet klein, al halen ze de hemel boven ons hoofd weg", klonk het vastberaden. Buiten het dorp, in de kou van de nacht, was de stem ming gelaten. Hier en daar werd gewag gemaakt van wat prikakties, maar de massale aanwezigheid van de politie had de animo om de in aanval op het 'Hek' in te zetten tot een nulpunt gereduceerd. Laat staan om de basis te bezetten. Met kampvuurtjes probeer den de honderden actievoer ders zich nog enigzins warm te houden. Het optreden van de politie leidde ertoe dat de de monstranten bij elkaar ver troosting zochten. Zo was er het kamp 'Zuid-Holland' waar zo'n tweehonderd mensen op de heuveltjes in het bos slie pen, zongen, plannen bedach ten. De combinatie van kamp vuurtjes en nevel boden een feeëriek gezicht. De meeste kampjes konden zondagochtend, het voordu rende gejank van de helicop ters buiten beschouwing la tend, in alle rust ontwaken. Wie in kamp 'Noord' de nacht had gebracht had pech. Nog voor het ochtendgloren wer den ze door de Mobiele Een heid gewekt. Zondagochtend werd op een veldje nabij het huis van Atoomvrij Staat door een der tigtal afgevaardigden van de verschillende kampen overleg gevoerd. Vanaf het bunkervak zou door de straten van Hoo- gerheide in optocht naar de hoofdingang worden gelopen. De actievoerders zouden daar dan demonstratief soep gaan eten. En zo geschiedde. Onder grote belangstelling van dag jesmensen en natuurlijk de politie werd om twee uur met toeters en fluiten het startsein voor de demonstratieve tocht gegeven. Een groot deel van de actievoerders deed onderweg nog even het politiebureau aan. De luiken gingen meteen naar beneden en de politie wachtte af. Nadat luidkeels de vrijlating van de demonstran ten was geëist ging het verder richting hoofdpoort. Daar slaagden de actievoerders er in toch nog een stukje militair terrein te bezetten. Nadat een actievoerder binnen de sluis die door de twee poorten van de hoofdingang was gedron gen, volgden ras tientallen an deren. Het wegdek werd mei leuzen beschilderd en stenen en verf vlogen door de luchl richting bewakers. Maar ook bij deze acties deed het gezag niets. Men liet de bui als hei ware over zich komen. Dc zichtbare aanwezigheid var marechaussee, luchtmachtbe waking en politie liet echtei opnieuw zien dat een daad werkelijke confrontatie geer. zin had.

de Stem | 1985 | | pagina 5