De kunstheup ONENIGHL ECHTPAAR ROMPA UIT DONGEN OVER DE KAPING: c Man uit Biervliet enkele keren overreden maandag 14 oktober 1985 EXTRA OP MAANDAG MEDISCHE RUBRIEK VAN EIJSDEN HA PAPIER VOOR UW PEN Smartegeld Emancipatie Zwarte makelaars pagina zeeland ZWAAR GEWOND T48 De vier Nederlanders, gistermorgen op Schiphol. Weer wat bijgekomen na hun avontuur, kunnen het echtpaar Nienhuis (links) en de heer en mevrouw Rompa, met kleindochter Stepahanie op de arm, weer lachen. - FOTO ANP DE HEER en mevrouw Rompa-Van Loon zijn weer thuis in Dongen, na een spannend en hachelijk avontuur op het cruiseschip 'Achille Lauro'. Zondagochtend arriveerden zij samen met het echtpaar Nienhuis dat zich eveneens aan boord van het gekaapte Ita liaanse schip had bevonden, met een KLM- vlucht uit Cairo op Schiphol. Begroet door opgeluchte familieleden. Dit is hun relaas. SCHIPHOL/DONGEN (ANP) - „Het begin en het einde van de kaping waren de naarste mo menten", zegt de heer Rompa (67). Dat begin was maandag middag, toen vier gewapende kapers het restaurant op de Achille Lauro binnenstormden. Het echtpaar Nienhuis - 80 en 78 jaar oud - bevond zich daar. Dongenaar Rompa en zijn 61-jarige echt genote niet. De heer Rompa: „Wij lagen te zonnen op het dek. Een Duitser kwam ons vertellen dat er sprake was van een kaping. We geloofden dat niet, maar besloten toch maar om naar onze hut te gaan. We dachten daar veilig te zijn. Via de boordradio werd even later echter iedereen die zich in een hut bevond, gesommeerd naar het restaurant te komen". 4Begin en einde waren het Grimmig Nadat de 400 passagiers twee tot drie uur 'op elkaar gepakt' hadden gezeten, moesten zij naar de veel ruimere Aruzzi-lounge, die tot het einde van de kaping woensdagmiddag hun verblijfplaats zou worden. Al die tijd werden de passagiers bewaakt door twee van de kapers. De passagiers werden op basis van hun na tionaliteit in twee groepen gescheiden. De Amerikaanse en Engelse passagiers moesten aan de ene kant van de lounge bivakkeren, de overigen aan de andere zijde. De beman ningsleden werden in het midden neergezet. Het optreden van de kapers was volgens Rompa met name de eerste dag hard en grimmig. Maar lichamelijk geweld gebruik ten zij niet. „Onze grootste zorg was dat het lang zou duren. We wisten niets over hun eisen, over eventueel op gang zijnde onder handelingen of wat er zou gaan gebeuren. De kapers spraken slechts twee woorden Engels. Alles ging in het Arabisch". Grootste ongemak in de lounge was aan vankelijk vooral het ontbreken van sanitaire voorzieningen. De mannelijke passagiers kregen als toiletruimte de opslagplaats voor muziekinstrumenten toegewezen. De vrou wen konden gebruik maken van twee toilet ten. Voedsel was er voldoende in de vorm van sandwiches. Ook sigaretten en dekens wer den in opdracht van de kapers door de be manningsleden in ruime mate uitgedeeld. De heer Rompa: „Dit alles onder de voort durende dreiging die uitging van vier grote vaten met brandstof die de kapers op de dansvloer hadden neergezet. Verder hadden ze de geweren die gebruikt werden voor het kleiduivenschieten, nadat ze onbruikbaar waren gemaakt, op de grond gegooid. Kenne lijk met de bedoeling om ons angst aan te ja gen". De kapers zelf liepen voortdurend met een geweer in de hand. Ook hadden zij ieder twee handgranaten bij zich. De snor De tweede dag werden de kapers soepeler. De vrouwen mochten naar hun hut om zich te wassen en te verkleden. Op die tweede dag moet de Amerikaanse invalide passagier Leon Klinghoffer door de kapers zijn ver moord. Maar daar heeft het Dongense echt paar niets van gemerkt. Mevrouw Nienhuis wel; die heeft schoten gehoord. De herinnering van de heer Rompa: „De Amerikaanse en Engelse passagiers moesten op de tweede dag op een zeker moment naar het dek waar zij vier uur hebben gezeten. In die tijd zou de man zijn doodgeschoten. Het gerucht ging aan boord dat dit gedaan zou zijn door de kaper die wij 'de snor' noemden. Deze had opdracht gekregen van de com mandant van het viertal en zou ook het stof felijk overschot overboord hebben gezet. Hij zou zelf zijn doodgeschoten wanneer hij de opdracht zou hebben geweigerd, zo ging het verhaal". Volgens Rompa had niemand aan boord iets begrepen van het waarom van deze moord. Bewering Ook de bewering dat de kapers niet als doel hadden gehad de Achille Lauro te kapen maar in het Israëlische Ashdod een gewa pende actie hebben willen uitvoeren, deed op het schip de ronde. Rompa daarover: „Ze zouden een Israëlische vrouw aan boord ge schaduwd hebben. Deze merkte dit echter en lichtte de gezagvoerder in. Zelf ging zij in Alexandrië van boord. Toen de kapers dit merkten, kregen zij argwaan en gingen tot de kaping over". Dreiging De Nederlanders zelf hadden van een drei ging voordat de kaping een feit was, niets ge merkt. De vier kapers waren tot dat moment passagiers die door de Nederlanders niet wa ren opgemerkt. Na vele onzekere uren, waarin het een paar maal leek of de kaping afgelopen was en waarin hoop op een spoedig einde en angst voor het voortduren van de kaping elkaar af wisselden, verlieten de vier kapers woens dagmiddag de Achille Lauro en stapten over op een andere boot. „Terwijl we dachten dat ze al weg waren, stonden ze plotseling weer in de lounge om afscheid te nemen van ons en van de beman ning. Ze openden heel nadrukkelijk hun ba gage om aan te tonen dat ze niets hadden ontvreemd. Het leek op een show. Van de verklaring die zij kennelijk aflegden om ons uitleg te geven van hun handelen, hebben we niets begrepen", aldus de heer Rompa. De stemming direct na het verdwijnen van de kapers was volgens mevrouw Rompa be drukt en terneergeslagen. De opluchting kwam pas later. Volgens haar is heel veel te danken geweest aan het rustige en beheerste optreden van de gezagvoerder. „Hij wist ook de bemanningsleden, van wie velen zeer bang waren, goed in de hand te houden. Hij was het die voortdurend opriep tot kalmte, die ons dringend verzocht niets te ondernemen en die ook herhaalde malen heeft gevraagd niets aan te raken dat we niet kenden", vertellen de Dongenaren. Onzeker Aanvankelijk wilden de twee echtparen doorvaren naar de Israëlische plaats Ashdod waar zou worden bezien pf de bootreis naar het punt van vertrek Genua al dan niet zou doorgaan. „We hadden geen reden van boord te gaan. Toen echter het vertrek uit Port Said onzeker werd en er hierop vrijdagmiddag nog geen zicht was, zijn we maar op het aan bod van de vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade ingegaan en van boord ge stapt", zegt de heer Rompa. Alle vier waren vol lof over de wijze waarop functionarissen van de Nederlandse ambassade in Cairo hen hadden opgevangen. Per ambassade-auto werden ze naar de Egyptische hoofdstad ver voerd en in een hotel overgebracht. Zaterdag werden ze ontvangen door de Nederlandse ambassadeur met wie ze hebben geluncht. Over de hele wereld lopen 2 miljoen mensen met een kunstheup rond. In Neder land (cijfers 1982) wordt een kleine 10.000 medelanders per jaar van zo'n geval voor zien. Een enorm aantal, maar goed beschouwd valt het nog mee ook. Het is eigenlijk on begrijpelijk dat een heupge wricht een heel mensenleven mee kan. Zo'n heupgewricht bestaat uit een fraaie halve bol bo venop het dijbeenbot, dat precies past in een holte van het bekken. Beiden zijn be dekt met superglad kraak been. Bol in hol, dat wil wel draaien. Maar het verba zingwekkendste is dat het gewricht bijna ongevoelig is voor slijtage. Dat komt om dat het gladde kraakbeen steeds weer aangroeit. Het heupgewricht is zoals elk an der gewricht een superko- gellager met ingebouwd re paratievermogen. Onkwetsbaar zijn onze ge wrichten niet. Zeker niet het heupgewricht. Bij alle bok- kesprongen die we in ons le ven maken, kan de belasting in die gewrichten ongeloof lijk oplopen. Een ongeluk is gauw gebeurd. De kop kan verbrijzelen, een infectie kan toeslaan, of de spiegelgladde oppervlakken van kop en kom kunnen gaan slijten. En hoe ouder je wordt, hoe gro ter de kans op malheur. Vooral het slijten van de |0| to? titüi bfhv vt .3 De kunstheup wordt met een lange steel in het dijbeenbot veran kerd. Ondanks dat, en het gebruik van cement, blijkt deze op het oog stevige bevestiging niet zo stevig te zijn als men wel zou willen (links een normaal dijbeen bot). spiegelgladde draaivlakken van het gewrricht komt op oudere leeftijd veel voor. Waarom? Daarom, niemand die het precies weet. Erfe lijke aanleg, overbelasting of gewoon slijtage?, wie het weet mag het zeggen. Het is De totale heupprothese, kop en steel zijn van ce ment. De kom is van een kunststof zodat het hele kunstgewricht toch nog schokken kan opvan gen. dan net of je zand gooit tus sen soepeldraaiende kogella gers. Met elke beweging wordt de gladde laag uit het gewricht geslepen, totdat op een gegeven moment ruw bot over ruw bot knarst. Het gewricht wordt dan steeds stijver en elke beweging doet vlammend pijn. Zoveel pijn dat de patiënt ten lange leste van elke beweging afzient en zich blijvend in een stoel parkeert. Arthrosis Defor mans, zo heet deze afwijking, leidt uiteindelijk tot invali diteit. Wat daaraan te doen? Eerst maar de afdeling pap pen, poederen en nathouden. Injecties met corticosteroi- den helpen, maar ze helpen slechts tijdelijk. Vermageren doet heel vaak goed omdat de slijtage door overbelasting vanwege overgewicht in de hand wordt gewerkt. Een wandelstok heeft hetzelfde nuttige effect. Maar ja, als dan ook pijnstillers niet meer helpen, en ook niet de goede zorgen van een fysio therapeut, wat dan? Tot pakweg 1960 hadden de orthopeden (de chirurgen van het hang- en sluitwerk van het skelet) maar één ra dicale oplossing: Het ge wricht simpelweg stilleggen. Voor die tijd hadden ze wel eens geprobeerd om een kunstheup in te brengen, maar al die pogingen had den maar matig resultaat. Niet eens door chirurgische onkunde: Ze konden dood- simpel niet de goede mate rialen vinden waaruit zo'n kunstheup moet worden sa mengesteld. Trouwens, de ideale kunstheup bestaat tot op de dag van vandaag nog steeds niet. Wat zijn de problemen? Op de eerste plaats moet het lichaam al die niet levende materialen kunnen verdra gen. Dat probleem is opge lost. Verder moet het kunst gewricht bestand zijn tegen slijtage. De eerste kunstheu pen bestonden uit kop en kom die allebei van metaal waren. Onvermijdelijk sle- pen kop en kom metaal deeltjes van eikaars opper vlak af. Bovendien gaf zo'n gewricht niet mee en ketste bij een sprongetje beide op pervlakken met een belas ting van tot 8 keer het li chaamsgewicht op elkaar. Dat moest mis gaan, en dat ging ook mis. Dit probleem is nu opgelost door de kom van de kunststof polyethyleen te maken. Dat geeft minder slijtage en ook nog veer kracht in het gewricht. Maar het lastigste probleem is eigenlijk nog steeds niet on dervangen. Hoe bevestig je zowel kop als kom muurvast in het bot? Dat gaat als volgt. Als het heupgewricht is opengelegd wordt de heupkop verwij derd. In het dijbeenbot wordt acrylcement gestort en daarin wordt de 'kunstkop' afgezonken. Men bijtelt de kom uit het bekken, stort die vol met hetzelfde cement, en plakt daarin de nieuwe kunstkom. De gewrichtsban den worden weer hersteld en na een dag of twee kan de patiënt al met zijn nieuwe heup oefenen. Zo simpel gaat dat natuurlijk niet. Een 'to tal hip' is een zware operatie die eisen stelt aan de krach ten van de patiënt. Boven dien moet het overblijvende bot van redelijke kwaliteit zijn, ivant het heeft geen zin om een kunstheup muurvast te verankeren in poreus ma teriaal. Dus je zou zeggen dat de operatie de beste resulta ten geeft bij jonge mensen. Tja, en dat is het probleem, dat is niet zo. Men is er eigenlijk nog steeds niet in geslaagd om zo'n kunstheup in alle geval len blijvend muurvast in het bot te bevestigen. Op een of andere manier lukt het maar niet om het cement omwrik-_ baar hecht met het bot te la ten versmelten. Bovendien lijkt het bot rondom het ce ment zich na een tijdje op te lossen. Gaat de prothese maar een beetje los zitten dan wrikt het zich onvermij delijk helemaal vrij. Een hersteloperatie is dan erg moeilijk en de resultaten duidelijk minder. Welnu. Die kans is evenredig met het aantal jaren dat je met zo'n kunstheup rondloopt. Vandaar dat specialisten zo'n operatie vooral geschikt vin den voor oudere mensen. De beetje cynische gedachten- gang daarachter is dat men hoopt dat de patiënt het eer der begeeft dan zijn kunst heup. Over vrouwen en het sportgebeuren schreef ik laatst. En over het plakken van waarde- punten voor een Ajax-pyjama via de SRV-man. Nu hoop ik dat in deze eerste zin van dit stukje ook werkelijk het woord SRV staat, met de letter S voorop en dan de R gevolgd door de V. Want in die bewuste column een paar weken geleden veranderde onze brave melkbe zorger onderweg van mijn schrijfmachine naar de Stem- pagina in een RSV-man, of hij dat leuk vond of niet. Er is de laatste tijd ontzaglijk veel te doen geweest rond de RSV, maar dat ze Ajax-pyjama's le verden is zo ongeveer het enige dat dit bedrijf niet in de schoe nen geschoven kan worden. Hadden ze zich maar gewaagd aan zo'n ongevaarlijke, politiek onbesmette business. Bedrijven die op de tocht staan zouden dit soort omschakeling van produktie in overweging kun nen nemen. Als het spelresul- taat van Ajax tenminste genoeg perspectief biedt, zoals in die tijd van de SRV-pyjama-actie. Een ander soort verschrijving moet ik hier ook melden. Bij het begin van de zomer werd een rijwiel geïntroduceerd, spe ciaal ontworpen voor ouderen en voor wie niet zo soepel van lijf en krachtig van benen is. Deze Abraham-fiets heeft pre cies de goeie aanpassingen om je er veilig en betrekkelijk moeiteloos mee te kunnen ver plaatsen, schreef ik enthousiast. En ik bejubelde de lage instap, de mogelijkheid bij een stop licht beide benen op de grond te plaatsen, de verlichte rich tingaanwijzers die ook bij stil staan functioneren en de min der kracht vergende traphou- ding. Dit ontwerp werd door de firma Rivel in produktie geno men en als Abram-fiets in de handel gebracht. Die verkorte naam stond zwart-op-wit in de folder, die ik na een proefritje op de fiets had meegekregen. Maar Abram békt kennelijk niet. Niet bij mij - niet bij an deren. Ik nam de proef op de som en stapte fietsenwinkels binnen. „Verkoopt u ook die nieuwe fiets voor ouderen met richting aanwijzers, waarbij je je han den aan het stuur kunt hou den?" Het antwoord was dan: „O, u bedoelt de Abraham- fiets, ja, die heb ik hier staan." Elders kon-ie voor me besteld worden, maar steeds had de rij wielhandelaar het over de Abraham-fiets. Zodat ik ver wacht dat dit toch wel de roep naam zal worden. Abraham kennen we immers allemaal als rnro de vertrouwenwekkende man van de mosterd, terwiiil half ingeslikte Abram zo'n i, kie lijkt aan wie je lijf en niet graag toevertrouwt, onrechte in dit geval. Het wemelt van de misverst den in de samenleving. han je dat er een handige hulpmotortje in de komt, dan kijkt iedereen of je gek bent. „Kennén toch, zo'n mobilet zeker, ouwe koek dat gekke fc Maar het gaat nu over doodgewone fiets waar die» tor als een extraatje Een fiets waarop je nor® trapt en rijdt en alleen bij moeidheid, harde wind of k» helling overschakelt op meet nische kracht. En niks zwengelen of krampachtig trappen dan, maar al rijden even aan een touwtje onder k zadel trekken. Inderdaad, je in een auto zit en gaat rijden. Het aantrekkeli) is natuurlijk dat het géén bro; mer is, zodat de helmplicht valt. Ik ben benieuwd welke ni de volksmond zal geven j zo'n vervoermiddel dat bromt en niet snort. Het woi vast een leuke typering. Ik h ook benieuwd of ooit nog een fiets uitgevonden zal »t den, waarbij je als hel ga genen een doorzichtige over je heen kunt trettt Zoiets als een waterdicl klamboe. Niemand zou a meer gaan autorijden, zelfs in de stromende r je mooiste plunje op de li kon stappen om bij tegenin ook nog lekker op een over te schakelen. Eén li zwaar: met zo'n luxueusti voermiddel zou je geneigd a; automatisch de grote weg op gaan. Zoals ik laatst bij eenk kend kruispunt gedachte!» met de auto het rijwielpad reed. En klein foutje maar? Nou» alles begint immers in het kit: Wèl een vergissing van heelï dere orde dan het RSV-g maar wat voor letters geldt ook voor mensen: jen» je plaats weten. kun je de centrales gewoon illllllllllllUllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIlillllllllllllllllllllllimilllllllllllllll 1 openhouden. v°oide bühne roep je zo nu en dan nog: ze .moeten dicht, maar je hoeft verder niets te doen," aldus Goedmakers, volgens wie een aantal partij bestuursleden 'blijkbaar niet begrepen' heeft dat het afvalprobleem steeds groter wordt. In dezelfde Voorwaarts zegt het Partij bestuurs- en Tweede Kamerlid Hans Kombrink, die zich altijd tegenstander heeft getoond van een snelle sluiting van de bestaande kerncentra les, dat financiële overwegin- De Belgische regering is er de schuld van dat er on schuldige mensen worden vermoord in een supermarkt omdat die regering het toe laat gevaarlijke wapens te laten verkopen zonder ver gunning. De nabestaanden van deze vermoorde mensen hebben het volste recht smartegeld te vragen. Ze moeten een advocaat in de hand nemen. Helpt dit niet dan een brief geschreven naar het Euorpese Hof. P.S. Een medelezer van uw Stem Groenendijk Frans van Leuven Op de voorpagina van De Stem van 4 okt. jl. was een berichtje geplaatst met als titel 'Geld voor Emancipa tie'. In dat stukje staan een aantal onduidelijkheden die wij hierbij willen toelichten. Het geld waarover wordt gesproken is een jaarlijks beschikbaar bedrag vanuit de WES-pot WVC-Emanci- patie Stuurgroep) en be draagt ƒ800.000,- voor het hele land wat, rekening hou dend met een redelijke ver deling over de type aanvra gen, over alle provincies wordt verdeeld. De WES-pot (voorheen STEC-pot) is be doeld voor financiering van eenmalige projekten die een landelijk karakter of een landelijke uitstraling heb ben, die niet uit een andere regeling bekostigd kunnen worden, die liggen op het terrein van welzijn volksge zondheid of cultuur en die uitdrukkelijk zijn gericht op de emancipatie van de vrou wen. Vrouwen(groep) die denken met hun initiatief in aanmerking te komen voor deze regeling kunnen het beste eerst kontakt opnemen met het provinciaal bureau Landelijk Kontakt van WVC. Er zijn twee indie- ningstermijnen t.w. vóór 1 dec. en vóór 1 maart. Breda Trudy Wajon en Ela Vloet Kennelijk ontleent de socia list Kombrink zijn stelling, als zouden ook makelaars a- sociaal handelen, aan een 'enquêteverslag' van eet Boulevard-blad. Dat derge lijke bladen daarbij specule ren op de sensatiezucht var, hun lezers, is nog tot daar toe, maar als zij bij het ver garen van 'inlichtingen' on der valse vlag varen stellet zij zich op als anonieme on verlaten, aan wier bedenke lijke acties geen zinnig mens enige aandacht zou moget schenken. Voor de VAM scheen dit echter koren haar molen en met veel op hef en een haar eigen be smuikte lach werd dit 'ver slag' door Sonja ten tones gebracht in haar t.v.-uitzen- ding. Afgezien van het fel dat er uiteraard geen trans acties tot stand kwamen et dit 'onderzoek' beperkt blei tot uitsluitend grote, moei lijk af te stoten objecten, zijl de antwoorden van een 'geënquêteerden', ook al zijn deze onder bedrieglijke valse voorwendsels uitge lokt, niet goed te prater- Hier gaat het om eventuele ontduiking van 6% tierecht, maar er zijn andere, grootschalige en be wezen gevallen van frau® om maar te zwijgen van* wijze waarop deze zijn er- worden berecht. Ten slow telt iedere categorie 'f°uK* rikken'. Ritselende gezags dragers, die met belasting gelden smijten, gemeen!» die te lichtvaardig doen uitvoeren onder motto: 'Den Haag be 90%, frauderende en mei» edige ambtenaren, maar i alles wil niet zeggen dat doorsnee fout is! 't Is een™ wel zo dat er met twee ten wordt gemeten, imj® de 'kleinen' worden als 've dachten', dus als hun niet is bewezen, z.g. belang van het onderzo® opgesloten, uit hun werk gezin gerukt en broden" gemaakt. De 'groten' daa entegen worden van j> kanten ontzien en hunza* maar al te vaak gesepon#- en in de doofpot ge Voorbeelden hiervan zijn te over! De niveller®, woede t.a.v. het mate heeft haar uiterste i reeds lang bereikt, zo ruimschoots overschre0, maar op het gebied mensenrechten met een eerlijke rechtsbejttj» als vorenbedoeld, is all# het oude gebleven en va' nog veel te nivelleren. Hoogerheide H. van Opstal sr. Van onze correspondent AXEL - De showband Axel is zaterdag in de klasse ere divisie show kampioen van Nederland geworden. Op het jn Barneveld gehouden KNF-topconcours kreeg de Axelse showband 324 pun ten, een eerste prijs met lof en dat was voldoende voor de titel. Aan dit concours werd door 32 topkorpsen uit Nederland deelgenomen. De leden van de Axelse band kregen deze verheu gende mededeling pas te ho ren zaterdagavond vlak voor hun optreden in Vee- r r c c u PvdA met c Van onze parlementair DEN HAAG - Binnen de blijft onenigheid bestaan sluiting van de bestaanc Borssele en Dodewaard. Dat blijkt uit de jongste edit! gaan Voorwaarts. Partijvoorzitter Max van den Berg en bestuurslid Anne- marie Goedmakers kondigen daarin aan te zullen streven naar aanscherping van het concept-program, dat de slui ting nu afhankelijk stelt van technische èn financiële voor waarden. „Met die formule BIERVLIET - Vrijdagavond om 23.10 uur werd de 62-jarige P. de J. uit Biervliet zwaar ge wond liggend op een rijbaan van rijksweg 61 aangetroffen. Volgens de politie is de man verschillende keren door een auto overreden. Aan een misdrijf wordt vooralsnog niet gedacht. Hij werd eerst per ambulance overgebracht naar het Julia- naziekenhuis in Terneuzen en vandaar direct naar het Aca demisch Ziekenhuis te Gent. Zijn toestand is zorgwekkend. Het slachtoffer, liggend op de weg nabij de afslag van de Weststraat, was kort daarvoor °P zo'n honderd meter afstand van de plaats van het ongeluk nog lopend gesignaleerd. De gemeentepolitie te Terneuzen verzoekt eventuele getuigen, die de man tussen 23.00 en 23.10 uur hebben gezien, zich met haar in verbinding te stellen, telefoon 01150-94151. gen kui der teli los1 zijr vel ger ver kin Boi Koi con mij lag een ger ove kui ma wo gel act hee me dei mi; I ste ger Door Theo Giele WOENSDRECHT - Een kater b'i de actievoerders en glim- Jhende neuzen bij 'de autori- •*Wen'. Dat was het beeld na wee dagen 'hekje ontdekken' 'ondom de vliegbasis Woens- drecht. Door de aanwezigheid Van 350 man Mobiele Eenheid en 200 man marechaussee was 0' voor de meeste actievoer ders de lol af. „Dan kan ik net J? goed meteen naar het poli tiebureau lopen", was het ant- Wo°rd van een Friese activist "P de vraag of hij nog de .naar in het hekwerk zou zet ten. op pc tie ve de kc Vi he ge he ge he vc de di de

de Stem | 1985 | | pagina 4