Naish zonder zege toch winnaar Anatoli Karpov blijft moeiteloos overeind PHIL ANDERSON STRIJDEND TEN ONDER Japanse tweeling beheerst marathon van Peking 'Ideale finale' federatie-beker tennis voor dames afgebroken Moraing klopt Nijssen Verwarring in handbalverbond Van Kou wen vijfde in Britse formule-3-strijd aAGlNA SPORT 3 MAANDAG 14 OKTOBER 1985 UJbJ Boksteam wint van Wales MILAAN (ANP/AFP) - Sean Kelly is katho liek maar te nuchter om de grond te kussen. Kelly sterkste in Azencriterium Overtuigende zege Martinus in Boedapest NEDERLANDSE DAMES PRESTEREN SLECHT loeg' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllliHiiii,!!, Fons Compemolle bij de dgische selectie. Kaarten tijd dodend. Vlnr Georges rün, den Fons, René Van reycken en Eric Gerets. - FOTO WIM KOOYMAN erschrikkelijk. Ze zeggen nu it er te weinig rijkswachten aren. Gelukkig zeg ik. Wanl e hooligans hadden die wa rns afgepakt en waren gaan hieten. Door het dolle heen st was verschrikkelijk. Ze- :r, die slachtoffers, da's heel g. Maar het is gebeurd, ►orbij. N'en goeien Ollandse ipporter en n'en goeien Bel- sche supporter hebben geen "kswachten nodig. Ja,om eg te vragen. Maar luistert ►ed, ik zeg, goeie supporters. vind het jammer dat we et in den Heizei mogen spe- n. Daar hangt n'en aparten eer. Nu moeten de Vlamin- :n ook naar het Anderlecht- adion. Da's Brussel. Daar m een Vlaming zich niet zo ►ed uiten. Geloof me, Guy hijs heeft het ook niet iakkelijk met die twee werel- an in dit landje. De Waalse ars wil veel Waalse spelersin at team. De Vlaamse pers oudt het op de Vlamingen". )iplomaat Maar: „Thijs is n'en dipl°' iaat. Als ge zegt, mijnheer hijs, hebt ge tien minuten oor mij. Dan kan dat of em, seffens. Beenhakker? Ja, ik weet wat hem over Bel ië gezegd heeft. Daar lachen ►e mee. Dat raakt ons niet ,aat hem maar zeggen. Straks p het plein moet het gebeu- en. En dan kan Beenhakker lleen maar toekijken. Thijs is dat alles wat rustiger". Fons Compemolle haalt een ato uit zijn binnenzak. Hij °P e bank met naast hem de on- angs overleden Ludo CoecK .Dat is hier hard aangekomen >e jongens kennen hem, hep en met hem gevoetbald. Thijs ►akt dat op zijn manier aan- lij heeft gezegd, 'tis ver- chrikkelijk, maar wij moeten erder. Wij moeten wat doen oor Ludo, winnen. Da "hijs". \part De iraait uitslag. Want daa v het immers allemaa >m. Wie gaat er straks naa Vfexcio om daar deel te neme lan het WK. Cees van Groes?,, alijkt optimistisch te zijn- »eloof dat we het redden. 3russel een gelijk spelletje- .vel winnen met 1-2. En dan Rotterdam de zaak afmake Ia, als Nederland zich kwaln" :eert ga ik naar Mexcio. Ik j* laar nog niet geweest. D speelt ook wat mee. En om n voetbal. Dat blijft voor staan". Fons Compemolle h°u^ zich wat meer op de vlakte gevraagd wordt naar het ei» resultaat. Even diplom31 als Thijs: „Hier in Brussel g ik ons zestig procent kanS- Rotterdam Olland zestig P cent kans. Ik denk dat de 6^ scoorde uitdoelpunten doorslag gaan geven. weet, dit zijn aparte matcne T14 PAGINA SPORT 4 KIJKDUIN (ANP) - Robby Vaisb heeft in Kijkduin bij pen Haag het derde en voor laatste toernooi om de wereld ser brandingzeilen gewon nen zonder in een onderdeel de gterkste te zijn geweest. De Amerikaan, veelvoudig we reldkampioen, verzamelde in ji afgelopen week voldoende punten voor de eindzege. In elk van de vijf onderde len eindigde Naish, ook leider jnhet algemeen klassement, in ie subtop. Wegens de te zwakke wind werd in het weekeinde niet meer gezeild voor het klassement. Voor Olympisch kampioen Stephan van den Berg kreeg het toernooi, dat volgens de organisatie ruim tweehon derdduizend toeschouwers trok, na een slecht begin toch nog een goed slot. Vrijdag won de Nederlander de slalom, na dat hij donderdag al redelijk had gepresteerd in de course- race, gelijkend op de Olympi sche driehoek. Van den Berg moet in de algemene rang schikking vooralsnog genoe gen nemen met een bescheiden positie: tiende. Vrijdag kan hij beginnen aan een opmars. Die dag start voor de kust van La Porche, in Bretagne, het laat ste toernooi. Daarin heeft ook Onno Tellier nog mogelijkhe den voor een hoge klassering. In Kijkduin werd hij achtste. De Nederlander deelt in het klassement de vierde plaats met de Amerikaan Sayre. De beste kans voor Neder land op een medaille ligt bij de dames. Martine van Soolingen manifesteerde zich in Kijk duin telkens in de top. Ze be sloot het toernooi met de derde plaats. In het algemeen klas sement, dat wordt aangevoerd door de onaantastbare Fran- caise Nathalie le Lièvre, staat ze een plaats lagpr De eindstanden van bet toernooi in Kijk duin zijn: Kleren: 1. Robby Naish (VSt) 41,0 punten; 2. Alex Aguera (VSt) 32,0; 3. Stepnan van den Berg (Ned) 31,0; 4. Ra phael Salles (Fra) 29,5; 5. Tim Aagesen (Den) en Ken Winner (VSt) 26,5; 7. Robert Teriitehau (Fra) 24,5; 8. Onno Tellier (Ned) 22,5; 16. Olaf van Tol (Ned) 11,5; 17. Dick van der Speck (Ned) 10,5. Dames: 1. Nathalie le Lièvre (Fra) 45,0; 2. Claire Seeger i; 6. Pe- 36,5; Julie de Werd (VSt) 40,0; 3. Martine van Soolingen (Ned) 39,0; 4. Cla (Can) en Rhonda Smith (VSt) tra Oudendijk (Ned) 32,5. Algemeen klassement na drie van de vier toernooien: Heren: 1. Naish 44,0 punten; 2. Aguera 36,0; 3. Salles 32,0; 4. Nevin Sayre (VSt) en Tellier 28,5; 10. Van den Berg 17,5; 21. Van der Speek 4,0; 24. Van Tol 3,5. Dames: 1. Le Lièvre 46,0; 2. De Werd 44,5; 3. Shawn O'Neill (VSt) 43,5; 4. Van Soo- lingen 40.0; 13. Oudendijk 14,0. MOSKOU (Reuter/AFP/ Tass/ANP) - Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft zaterdag in de vijftiende partij in de schaaktweekamp om de we reldtitel moeiteloos het voor deel van de witte stukken ge neutraliseerd. Met zwart be- Sean Kelly wint laatste klassieker Het eindklassement van de Super Prestige-trofee is: 1. Sean Kelly (Ier) 309 punten; 2. Phil Anderson (Aus) 288; 3. Greg Le- mond (Vst) 208; 4. Ber nard Hinault (Fra) 185; 5. Moreno Argentin (Ita) 170; 6. Joop Zoetemelk (Ned) 153; 7. Stephen Ro che (Ier) 130; 8. Eric Van- deraerden (Bel) en Ro bert Millar (Schot) 120. Het eindklassement van het klassement om de wereldbeker voor mer kenploegen is: 1. Panaso nic 93 punten; 2. Kwan tum 68; 3. Siil 57; 4. Ver- andalux 41; 5. Hitachi 38; 6. Campagnolo 37; 7. Re nault 35; 8. La Vie Claire 31; 9. Ariostea 27; 10. Sammontana 26. AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlands team, gevormd door boksers van de Amster damse school de Albert Cuyp, heeft een overtuigende zege geboekt op de ploeg van Wa les: 12-2. Lichtweltergewicht Rocky Elfallah, die met Reino van der Hoek een plaats in de WK- afvaardiging zal moeten be twisten, won op punten (3-0) van Peter Hanlon, die in 1980 Olympisch zilver won in Mos kou en een jaar later Europees kampioen werd. Hanlon keerde na hersteld te zijn van een gebroken hand in Amster dam terug in de ring. Hij nam wel het initiatief maar moest halverwege de tweede ronde duidelijk gas terugnemen. El fallah werd unaniem door de jury tot winnaar verklaard. Pedro van Raamsdonk bok ste slim tegen Morley, maar wilde een beslissing forceren. Zover kwam het niet. De pun- tenoverwinning van de mid dengewicht kwam niet in ge vaar. Gilbert Hallie versloeg Melfah, die dit seizoen de fi nale haalde van het Brits kampioenschap, op punten. De gedetailleerde uitslagen: Elfallah - Hanlon 3-0; Van Raamsdonk - Morley 3- 0; Hallie - Melfah 3-0; Kensmill - Nelos- sia 3-0; Koens - Noyolett 0-3, Krakshuis - Purcell 3-0; Linge - Riack 3-0. De Lombardische bodem is dit eerbetoon wel waard gebleken. Tussen de vallende bladeren pakte de Ier voor de tweede keer de draad op, waar hij triomfen in klassiekers mee aaneen kan rijgen. In 1983 was Kelly al lang de voor Kelly, na dat eerbetoon beste wielrenner van alle profs in de eendaagse wed strijden gebleken. Hij was na lange leerjaren hard en snel genoeg voor grote overwin ningen geworden. Het kwam er maar niet van. Soms stak iemand in een supervorm- van-de-dag, dikwijls was iemand slimmer, een aantal keren werd hij eenvoudig ge flikt, meestal ontbrak het hem aan zelfvertrouwen. In de Ronde van Lombardije van 1983 brak Kelly door als klas- sieker-renner. Hij sprintte in Como van iedereen weg en was het seizoen erop niet meer te houden: winnaar van Pa- rijs-Roubaix, winnaar van Luik-Bastenaken-Luik en winnaar van de Grote Herfst- prijs. Kelly bezette de eerste in het Super-Prestigeklassement met een straatlengte voor sprong. Dit seizoen kwam de terug val. Had Kelly zichzelf in de roes van 1984, toen hij in totaal 35 wedstrijden won, over de kop gejaagd? Kelly reed dit jaar inder daad minder dan in zijn top jaar 1984. Toch presteerde hij regelmatig en goed. Geen ren ner kon dit jaar zo'n lange ere lijst overleggen. Zestien over winningen tussen ruim dertig tweede en derde plaatsen. In een beter gestructureerde ploeg dan het samenraapsel van De Gribaldy zou Kelly aanzienlijk meer hebben ge wonnen. Nu stond hij vaak als favoriet tegen een overmacht. Zijn tweede overwinning in de Ronde van Lombardije was een bekroning van zijn onver zettelijkheid. Hij kon het, om dat hij weer een beetje meer Ier was geworden. Vorige maand werd hij als een held in eigen land gevierd toen hij de eerste ronde van Ierland won en tienduizenden dagelijks bij de aankomsten vooral naar hem kwamen kijken. Was het leven al nooit hard genoeg PEKING (RTR) - De brildra- gende tweelingbroers Shigeru en Takeshi So hebben zich amdag tijdens de vijfde mara- thon van Peking, gadegesla gen door 60.000 mensen, wel erg onafscheidelijk getoond. Het Japanse duo kwam zij aan zij over de eindstreep in de knappe tijd van 2 uur 10 minuten en 23 seconden. De aankomstrechters zagen de de wenkbrauw van Shigeru iets eerder over de finishlijn ko men en klasseerden hem als eerste. „We hadden afgespro ken samen te winnen", zei Shi geru So ook namens zijn even beeld, „maar we zijn nog het meest tevreden over onze tijd". De Brit Hugh Jones, die in 1982 de marathon van Londen °P zijn naam bracht, werd derde in 2.10.36. Jones en de Japanse tweeling liepen na 22 Blometer weg bij de grote Sroep. De Brit kon het tempo volgen tot de veertigste kilo meter, maar gaf zich toen ge- Wonnen. „Het was een perfecte jamilie-taktiek. Ik dacht het je kunnen bijbenen, maar dat eek niet het geval", zei Jo nes. Ook de Deen Svend Erik kristensen, die vierde werd, oemde na afloop de Japanse W'nnaars. „Die tweeling liep fs eén atleet, een unieke com- miatie in de geschiedenis van «marathon". De broertjes So verbeterden het record van de Peking-ma- jjjthon, dat sinds vorig jaar met 2.12.16 op naam stond van mm landgenoot Kita Hideki, munschoots tot groot enthou- asme van de toeschouwers. "Het Chinese publiek rea geerde even positief als in ,„ew,Tork of Londen. Iedereen aangemoedigd", zei Werd Kristensen. De beste Chinese loper was Zeng Chaoxue, die als zesde eindigde. Official Zhao Xue- hong verklaarde dat China zich nog niet zo lang bezig houdt met de klassieke af stand van 42,195 kilometer, maar de achterstand op de wereldtop snel inloopt. „Geef ons nog een jaar of vijf en we kunnen een Chinese winnaar begroeten bij deze marathon". De uitslag van de vijfde marathon van Peking ia: 1. Shigeru So (Jap) 2.10.23; 2. Takeshi So (Jap) z.t; 3. Hugh Jones (GBr) 2.10.36; 4. Svend Erik Kristensen (Den) 2.11,51; 5. Shigeyuki Himeno (Jap) 2.14.45; 6. Zeng Chaoxue (Chi) 2.15.25; 1. Gidamis Shahanga (Tan) 2.15.41; 8. Gra ham Macky (NZe) 2.16.11; 9. Takayumi Mineoka (Jap) 2.16.31; 10. Ryszard Misiewicz (Pol) 2.17.05. De Belgische atleet Fred van der Vennet heeft zondag de marathon van Melbourne ge wonnen. De 32-jarige Van der Ven- net, die vorig jaar de Olympi sche Spelen miste door een blessure, leek tot 12 kilometer voor de finish het parkoersre cord van de Amerikaan Bill Rogers (2.11.08) te kunnen ver beteren. Maar toen er in de slotfase niemand meer was om hem op te jagen, zakte het tempo. Van der Vennet kwam uit op 2 uur 12 minuten en 35 seconden. De Schot Fraser Clyne werd werd op ruime af stand tweede, gevolgd door de Australiër Alan Thurlow. De Amerikaanse favoriet Ron Tabb verloor al na zeven tien kilometer het contact met de leiders en kwam ruim vijf minuten na de winnaar over de eindstreep. De uitslag is: 1. Fred van der Vennet (Bel) 2.12.35; 2. Fraser Clyne (Sch) 2.14.20; 3. Alan Thurlow (Aus) 2.16.07; 4. Ron Tabb (VSt) 2.17.45; 5. Laurie Adams (Aus) 2.17.48. kon hij weer ietsje meer. Voor zijn triomf in de laat ste klassieker van het seizoen 1985 kreeg Kelly een dubbele beloning. Hij stapte namelijk bij de laatste gelegenheid over Phil Anderson heen naar de eerste plaats in het klassement om de Super Prestige, zodat hij zijn wereldtitel regelma tigheid behield. Door de derde plaats in de Herfstprijs werd Kelly onver wacht nog een belager in het Super Prestige-klassement voor de uitgebluste Australiër van Peter Post. Anderson was al lang aan rust toe, maar fietste door om waar mogelijk nog een paar puntjes bij el kaar te sprokkelen. In de Herfstprijs mislukte dat door een lekke band op een onge lukkig moment. Voor de Ronde van Lombardije was hij te geblesseerd om te star ten. Verzorger Ruud Bakker vertelde dat hij voor Anderson zelfs het eten moest voorsnij den, omdat hij het zelf niet kon. Hij kreeg van zijn ploeg genoten weinig steun.. Vande- raerden was even uitgeblust als Anderson en Planckaert niet meer te motiveren. Phil Anderson heeft in Lombardije de tactiek van de verschroeide aarde niet willen toepassen. Hij had vanaf de start aan het wiel van Kelly kunnen gaan hangen. De Australiër verkoos strijdend ten onder te gaan. Om de Vi- gorellibaan een beelje eer te geven, werd de Ronde van Lombardije dit jaar andersom gereden. De start was in Como en de finish op de beroemde piste in Milaan. Hierdoor la gen de heuvels in het eerste deel van het 255 kilometer lange traject. De laatste dertig kilometer waren vlak. Voor de beklimming van de Mont Lario (76 km) koos An derson de aanval. De Italianen Santimaria en Saronni, die voor de start viel en een schouder bezeerde, gingen mee. Tijdens de klim werd Santimaria gelost. Anderson en Saronni kwamen samen nooit verder weg dan ander halve minuut. Met zijn drieste aanval bereikte Anderson dat het peloton van 171 werd gere duceerd tot veertig. Voor de Mont Ghissallo, 55 km voor het einde, werd het tweetal inge lopen. Op dat moment was Anderson definitief kansloos voor punten en moest hij maar afwachten wat Kelly zou doen. Dat was veel, maar eveneens in een afwachtende houding. Op de Ghissallo kozen de Italiaan Mario Beccia en de Fransman Mare Madiot de ruimte. Op de top hadden zij 55 seconden op een groep van veertien renners, aangevoerd door de Italiaan Contini, we reldkampioen Joop Zoetemelk en ook Kelly. De groep haalde dertig kilometer voor het einde de twee leiders in. Bij de zestien vluchters waren zeven Italianen, drie Fransen, twee Nederlanders (Zoetemelk en Van der Poel) en vier eenlin gen. De snelheid lag zo hoog, dat ontsnappen onmogelijk was. Madiot reed als eerste de baan. Hij trok de sprint aan voor Charly Mottet, favoriet voor de sprint om zijn baan- verleden. De winnaar van de Landenprijs werd echter voorafgegaan door Kelly en Van der Poel. De overwinning van de Ier beloofde iets voor volgend seizoen... De uiuiag: Sean Kelly (Ier) 255 kilometer in 6 uur 11 minuten 17 seconden; 2. Adrie van der Poel (Ned); 3. Charles Mottet (Fra); 4. Marino Lejaretta (Spa); 5. Leo Schonen berger (Oos); 6. Claudio Corti (Ita); 7. Sil- vano Contini (Ita); 8. Alfio Vandi (Ita); 9. Gianbattista Baronchelli (Ita); 10. Mario Beccia (Ita); 11. Fabrizio Vannucci (Ita); 12. Mare Madiot (Fra); 13. Claude Cri- quielion (Bel); 14. Pascal Simon (Fra); 15. Joop Zoetemelk (Ned); 16. Alessandro Pozzi (Ita) allen in dezellde tijd als Kelly; 17. Rolf Golz (BrD) op 3.13 minu ten; 18. Steven Rooks (Ned) op 3.21; 19. Luciano Rabottini (Ita) op 3.34; 20. Bruno Leali (Ita); 21. Giuseppe Petito (Ita); 22. Giuseppe Calcaterra; 23. Heinz Imboden (Zwi); 24. Alfredo Chinetti (Ita); 25. Clau dio Chiappucci (Ita); 26. Benno Wiss (Zwi); 27. Hubert Seiz (Zwi); 28. Marino Amadori (Ita); 29. Jean-Marie Grezet (Zwi); 30. Moreno Aregentin (Ita); 31. Hennie Kuiper (Ned); 32. en laatste Eric Salamon (Fra) allen in dezelfde tijd als Rabottini. 184 renners gestart, 32 geklasseerd. Belangrijkste uitvallers: Phil Anderson (Aus), Robert Millar (GBr), Giuseppe Sa ronni (Ita). MONTREUIL (AFP) - Een dag na zijn overwinning in de Ronde van Lombardije toonde de Ier Sean Kelly zich ook de sterkste in het Criterium der Azen, een koers over 99 kilo meter achter demies in Mon- treuil, een voorstad van Parijs. De uitslag Is: 1. Sean Kelly (Ier) 99 km in 1 55.27 (gem. 49.164 km/u); 2. Eric Vande- raerden (Bel) z.t.; 3. Claude Criquielion (Bel) z.L; 4. Joop Zoetemelk (Ned) z.t; 5. Hennie Kuiper (Ned) z.t; 6. Jörg Muller (Zwi) z.L; 7. Adri van der Poel (Ned) z.t.; 8. Ludo Peeters (Bel) z.t.; 9. Thierry Ma rie (Fra) z.t; 10. Acacio da Silva (Por) op 1.55; 11. Stepheb Roche (Ier) op 2.06; 12. René Mariens (Bel) op 2.33; 13. Mare Ma diot (Fra) op 3 ronden. Opgegeven: Hans-Henrik Oersted (Den), Silvano Contini (Ita), Gerrie Knetemann (Ned), Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) en Charly Mottet (Fra). reikte hij na 22 zetten remise, waardoor de stand in even wicht bleef: 7 (4 -7 (4. Uitdager Gari Kasparov was zaterdag in de Tsjaikovs- ki-zaal zichtbaar verrast door de Russische openingskeuze van zijn tegenstander, die de Petroff-variant op het bord bracht. De Armeniër dacht 45 minuten na over zijn strategie en bouwde vervolgens zijn ge bruikelijke pionoffer in om de druk op de zwarte stelling te handhaven. Maar Karpov speelde snel en vol vertrou wen, gaf het materiaal terug om zijn koning met de rochade in veiligheid te brengen en eli mineerde daarna het micro scopische voordeel van wit. Na 22 zetten zag Kasparov het nutteloze van zijn pogingen in en bood remise aan. Hetgeen door Karpov met een glimlach werd geaccepteerd. Voor Kasparov gaat de tijd dringen. Hij hanteert nog vier keer de witte stukken en zal in die partijen nog een overwin ning moeten behalen, wil hij de wereldtitel van zijn landge noot overnemen. Karpov, die de laatste partijen simpel re mise hield, heeft aan een ge lijke eindstand (12-12) vol doende om zijn titel te prolon geren. Dinsdag staat de zes tiende partij op het program ma. Verloop partij: WH: Kasparov. Zwart: Karpov. 1. e2-e4 e7-e5, 2. pgl-£3 pg8-f6, 3. pf3xe5 d7-d6, 4. pe5-f3 pf6xe4, 5. d2-d4 d6-d5, 6 lf l-d3 pb8-c6,7. 0-0 Ic8-g4,8. c2-c4 pe4-f6, 9. pbl-c3 Ig4xf3, 10. ddlxf3 pc6xd4, 11. tfl-el+ If8-e7,12. df3-dl pd4-e6,13. c5xd4 p£6xd5, 14. Id3-b5+ c7-c6, 15. pc3xd5 c6xb5,16. ddl-b3 0-0,17. pd5xe7+ dd8xe7, 18. db3xb5 a7-a6, 19. db5-b3 tf8-d8, 20. Icl-e3 ta8-c8. 21. tal-cl h7-h6, 22. a2-a3 pe6-d4. Remise op voorstel van wit. Sean Kelly heeft in de eindsprint geen enkele moeite om afstand te nemen. En wie wordt er tweede, Adrie van der Poel. - FOTOEPA. NAGOYA (SID/RTR) - De ideale finale tussen de tennis- teams van Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten om de Federatie-beker is zondag in Nagoya in het water gevallen. Bekerhouder Tsjechoslowa kije leidde met 1-0 door een zege van Helena Sukova op de Amerikaanse invalster Elise Burgin. Hana Mandlikova was een eind op weg de titel te prolon geren in het enkelspel tegen Kathy Jordan (7-5, 3-0), toen de organisatoren wegens de hevige regenval moesten be sluiten de eindstrijd te ver plaatsen naar maandag. Tot groot ongenoegen ook van hun collega's in Filderstadt waar een flink gedoteerd dames- toernooi op de komst van Mandlikova en Sukova wacht. Sukova, die de negende plaats bezet op de wereldrang lijst maar in Nagoya veran derlijk was als de wind, ser veerde zondag eindelijk weer eens vol vertrouwen en had in de volley eveneens een ge vaarlijk wapen. Burgin, die de met maagklachten in het zie kenhuis opgenomen Garrison verving, beet drie sets dapper van zich af maar kwam uit eindelijk nog net iets tekort. Mandlikova moest in de eerste set Jordan elf games naast zich dulden. De winna res van het open Amerikaanse kampioenschap sloeg in de twaalfde toe met enkele schit terende service-returns en een even fraaie lob. De Tsjechoslo- waakse begon de tweede set al even voortvarend (3-0). Het weer stond haar echter niet toe het karwei af te maken, zodat de Amerikaanse coach Tom Gorman nog even enige hoop mag koesteren. Resultaat finale: Tsjechoslowakije - Verenigde Staten 1-0 (gestaakt en uitge steld tot maandag). Helena Sukova - Elise Burgin 6-3, 6-7, 6-4;Hana Mandli kova - Kathy Jordan 7-5, 3-0 (afgebro ken wegens regen). De uitslagen van de halve finales zijn: Tsjechoslowakije - Bulgarije 2-1; Helena Sukova - Katerina Maleeva 3-6,6-7 (6-8); Hana Mandlikova - Manuela Maleeva 3-6, 6-2, 6-1; Suko- va/Mandlikova - Maleeva/Maleeva 6-3, 7-6(7-4). Verenigde Staten - Australië 2-1 (ge staakt): Elise Burgin - Anne Minter 6-3, 6-4; Kathy Jordan - Wendy Tumbull 4-6, 7-6 (9-7), 5-7;Burgin/Jordan - Turn- bull/Elizabeth Smylie 0-6,6-1,6-4. De Fransman Yannick Noah heeft zondag het met 175.000 dollar gedoteerde tennistoer nooi van Toulouse gewonnen. In de eindstrijd versloeg hij de Tsjechoslowaak Tomas Smid met twee keer 6-4. Finale herenenkelspel: Yannick Noah (Fra) - Tomas Smid (Tsj) 6-4 6-4. De niet geplaatste Ameri kaan Matt Anger heeft het met bijna een miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi om de Zuidafrikaanser titel in Jo hannesburg gewonnen. In de eindstrijd versloeg Anger zijn landgenoot Brad Gilbert in vier sets. Anger, die op Wimbledon precies vier ga mes maakte tegen de latere winnaar Boris Becker, had in de halve eindstrijd de veel ho ger aangeslagen Jimmy Arias uitgeschakeld. Gilbert be reikte de finale ten koste van de voormalige Zuidafrikaan Johan Kriek. Uitslag finale: Matt Anger (VSt) - Brad Gilbert (VSt) 6-4,3-6,6-3,6-2. De Amerikaan Paul Anna- cone heeft, zoals de organisa toren hadden verwacht, het met 300.000 gulden gedoteerde tennistoernooi van Brisbane gewonnen. Annacone had zondag in de finale weinig gevaar te duch ten van de onbekende Nieuw- zeelander Kenny Evemden. De Amerikaan won met twee keer 6-3. Finale enkelspel: Paul Annacone (VSt) - Kelley Evemden (NZe) 6-3,6-3. Finale dubbelspel: Brad Drewett/Marty Davis (Aus/VSt) - Ben Testerman/Bud Schultz (VSt) 6-2.6-2. SILVERSTONE (ANP) - Ger- rit van Kouwen heeft de Britse titelstrijd formule 3 op de vijfde plaats afgesloten. De Nederlandse autocou reur in Engelse dienst ein- BOEDAPEST (ANP) - Marti nus, de Nederlandse volley- balkampioen bij de heren, heeft zondag in Boedapest een sterk bezet internationaal toernooi gewonnen. In de fi nale versloeg de Amstelveense formatie de Joegoslavische vereniging Vojvodina Novi Sad met 3-0. De setstanden waren 16-14,15-3,15-10. Het toernooi werd georgani seerd door de Hongaarse kam pioen Honved dat met het eve nement het 25-jarig bestaan luister bijzette. In Boedapest kwamen de landskampioenen van acht landen aan de start. In de halve finales schakelde Martinus Honved uit met 3-0 (15-10,15-4,15-9). De toernooizege was niet de enige onderscheiding voor de Nederlandse ploeg. Bert Goed koop, afwezig bij de Europese titelstrijd, werd uitgeroepen tot beste speler en coach van het toernooi. Ook Teun Buys en Marco Brouwers, wel actief bij het Europees kampioen schap, waren goed op dreef. Goedkoop nam in Boedapest de honneurs waar voor Arie Selinger. De nieuwe trainer/ coach van de Amstelveense vereniging, die met de dames- ploeg van Amerika zilver ver overde op de Olympische Spe len van Los Angeles, komt pas in het begin van november naar Nederland. digde in de slotrace, zondag op Silverstone, als vierde. De Braziliaan Gugelmin won met een gemiddelde van bijna 200 kilometer per uur de race op het oude vliegveld, waardoor hij tevens het kampioenschap voor zich opeiste. Van de twee andere Nederlandse deelne mers in Engeland eindigde Cor Euser als negende en bezette Hendrik ten Cate de vierde plaats in de B-klasse. Uitslag formule-3-race Silverstone, achttiende en laatste ronde voor het Brits kampioenschap: 1. Maurizio Gu gelmin (Bra); 2. Andy Wallace (GBr); 3. Gilbert Scott (GBr); 4. Gerrit van Kou- wen (Ned); 9. Cor Euser (Ned). Eindstand Brits kampioenschap: 1. Gu gelmin; 2. Wallace; 5. Van Kouwen. VALKENSWAARD (ANP) - Peter Moraing heeft zondag in Valkenswaard het eerste Sa telliet-toernooi gewonnen. In de eindstrijd versloeg de 24-jarige Westduitser de Ne derlander Tom Nijssen in twee sets: 6-4 7-6 (7-4). De zege in het dubbelspel ging naar de Italianen Colombo en Devidé. In de finale wonnen zij een voudig van de Tsjechoslowa- ken Vogel en Vojticek: 6-2 6-2. Uit8lagen:Finale Enkelspel: Peter Mo raing (WD1) - Tom Nijssen (Ned) 6-4,7-6 (7-4) Dubbelspel: Simone Colombo/Nevio De vidé (Ita) - Richard Vogel/Pavel Vojti cek (Tsj) 6-2,6-2. Halve finales: Enkelspel: Tom Nijssen (Ned) - Paul Chamberlin (VSt) 7-6 (tie break 7-2), 6-4; Peter Moring (WD1) - Christian Geyer (WD1) 2-6, 7-6 (7-4), 7-6 (7-4). Heren, dubbelspel: Richard Vogel/Pavel Vojticek (TSj) - Chris Vermeeren/Eric Wilborts (Ned) 6-4, 6-7, 7-5; Simone Co lombo/Nevio Devidé (Ita) - Tom Nijs sen/Johan Vekemans (Ned) 3-6,7-6,6-2. ENSCHEDE (ANP) - Veertien maanden voor het toernooi om het wereldkampioenschap voor dames verkeert het Ne derlands Handbal Verbond behoorlijk in verwarring. Be stuur en bondscoach erkennen dat de financiële mogelijkhe den ontbreken voor een gede gen voorbereiding. Een hernieuwde afgang in eigen land, nadat de heren- ploeg twee jaar geleden al de gradatie naar mondiaal C-ni- veau moest slikken, lijkt on vermijdelijk. Anderszij ds heeft het bronzen succes van de volleybalsters binnen handbalgelederen jaloezie ge wekt en de discussie over amateur-topsport in Neder land aangewakkerd. De speel sters reageren enigszins gela ten op de gretigheid van de handbalbestuurders om titel- toernooien binnen de grenzen te halen. Hun idee is het niet, maar de ploeg toont zich be reid mee te werken, is de heer sende opvatting. Op de slotdag van het door Hongarije gewonnen Holland- toernooi toonde de Noorse jeugdploeg eens te meer aan dat Nederland ten hoogste mo daal in de B-groep kan mee handballen. Slechts in een bij zondere situatie zit er bij vla- gen iets meer in. Die deed zich voor in het laatste kwartier van de wedstrijd, toen Neder land na een achterstand van 10-19 terug vocht tot 19-20. Twintig seconden voor tijd be zegelde de Noorse cirkelloop ster Trine Haltvik het lot van Nederland: 19-21. Door de tweede nederlaag in het toernooi eindigde de ploeg van Jan Kecskemethy als der de, de Noorse meisjes klas seerden zich op grond van een beter doelsaldo (plus acht ver sus plus zeven) als tweede. Jong Oranje, dat in Enschede ten koste van IJsland zijn derde overwinning behaalde (20-19) werd met een gelijk aantal punten vierde. Honga rije sloot het toernooi af met een plichtmatige zege op Frankrijk (16-12). Voor die klus mocht de beste speelster van de handbal vijf daagse, Marianne Godor, in trainings pak aan de kant blijven. Bondstrainer Kecskemethy opperde na afloop dat het mis schien beter zou zijn de tegen stander een voorgift van vijf doelpunten te geven ten einde de handbalmachine wat vlot ter op gang te laten komen. Kecskemethy meent dat een vergelijking met de volleybal sters van Peter Murphy van wege het onontkoombare fy sieke contact bij handbal niet opgaat. Niettemin handhaaft de Slowaak zijn stelling, dat hij met de huidige selectie in theorie binnen twee jaar tot de wereldtop zou kunnen door dringen. De praktijk is momenteel echter anders. Het NHV is nog naarstig op zoek naar een sponsor voor de seniorenselec ties voor het volgend jaar. Be langstellenden dienen bereid te zijn er tenminste 75.000 gul den in te steken, want voor minder is NHV-voorzitter Nico Witte niet bereid zijn se lecties te 'verkwanselen'. Ook voor het oefenprogramma waarin de vijf beste clubteams als sparringpartner fungeren voor het Nederlands team moet geldgever verschijnen. Ook als een geldschieter wordt gevonden, krijgt Kecs kemethy naar het qordeel van Witte onvoldoende mogelijk heden het werk waarvoor hij is aangesteld uit te voeren. Witte: „Het is in wezen krank jorum. In vijf, zes jaar is het bedrag uit de SNS-pot van acht en een halve naar vier en een halve ton gedaald. De overheid verwacht dat de bon den de beoefening van sport stimuleren. Dat kan door het leveren van goede prestaties. Maar de kansen daarop wor den nihil als voor geen geld beschikbaar komt voor een se rieuze voorbereiding. Het is een vicieuze cirkel". Kecskemethy berust in het feit dat hij zijn selectie pas half januari voor een trai ningsstage in Arnhem terug ziet. Een toernooi in Frankrijk in november werd om finan ciële redenen van de agenda afgevoerd. De noodgreep staat in direct verband met de deel neming van Nederland aan het wereldkampioenschap voor meisjes in Seoel. Prepa ratie voor en aanwezigheid bij dit toernooi in Seoel (groeps wedstrijden tegen sovjet- Unie, Roemenië en Noorwe gen) slokten zo veel geld op, dat ook de nationale heren- ploeg een reeks interlandwed strijden in Zweden moest inle veren. De zevende editie van het Holland-toernooi vormde voor de jeugdploeg van trainer George van Noesel de laatste test voor deze titelstrijd.uiuia- gen: Nederland - Noorwegen 19-21 (7-11). Nederland: Georgina van Iersel, Ma rianne Bult (2 strafworpen), beiden 4, Monique Geitz, Cecile Leenen, beiden 3, Hanneke van Eyl 2, Ingrid Wagner, Diana Niemantsverdriet, Carla Kleintjens, allen 1. Noorwegen: Trine Haltvik 9 (5 strafwor pen), Gunn Ekset 5, Ingrid Steen 3, Anne Migliosi, Tone Notto, Ruta Myhre, Siri Eftedal, allen 1. Frankrijk - Hongarije 12-16 (4-8). Frankrijk: Christine Manenc 5, Carole Martin 3 (1 strafworp), Isabelle Piel 2, Sylvie Lagarrique, Marie Jose Cuny, beiden 1. Hongarije: Anne Gyorgy, Es ze bet Su- lyok, beiden 4, Ildiko Barna 3 (strafwor pen), Katalin Major 2, Julianna Jonas, Klara Hajdu, Eva Lorincz 1. Jong Oranje-Ijsland 20-19. Jong Oranje: Nicole van Thor 7 (3 straf worpen), Petra Jordens 3, Wendy Kers- se ns, Karina van der Minnen, Monique Reuver, Mirjam Collart (1 strafworp) allen 2, Ingrid Witte, Caren Geelen, bei den 1. IJsland: Magret Theodorsdottir 8 (5 strafworpen), Erla Rafnsdottir 5, Kristin Amthorsdottir 3, Sigrun Blomsterberg 2, Erna Ludviksdottir 1. Eindstand: 1. Hongarije 5-10; 2. Noorwe gen 5-6 (95-87); 3. Nederland 5- 6 (99-92); 4. Jong Oranje 5-6 (93-90); 5. Frankrijk 5- 2; 6. IJsland 5-0.

de Stem | 1985 | | pagina 13