GESPONSORDE SUPPORTER FONS COMPERNOLLE: PHIL AN1 Japanse tvv beheerst marathon DE MAANDAG 14 OKTOBER 1985 T47 PAGINA SPORT; iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimii spoor van het Nederlands elftal ORANJE-SUPPORTER CEES VAN GROESEN: blijft de afstand. Oosterhouter Cees van Groesen heeft op zijn vele bui tenlandse reizen met Oranje slechts af en toe contact met de uitverkore nen. Soms een handtekening, een praatje in het hotel of vliegtuig, meer niet. Een sup porter op de achtergrond. Peetvader Gemoedelijker Geld Sponsor Vaderland miniui Happel Karakter Speibos Diplomaat Apart MAANDAG 14 OKTOE Boksteam wint van Wales 'Ik ben den peetvader van de nationale ploeg lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Cees van Groesen in zijn Oranje-uitrusting. „Als je eenmaal in zo'n sfeervol stadion gezeten hebt, blijf je gaan". - foto de stem johan van gurp Door Romain van Damme 'Iedere kreet Is er één' iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijLiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vraag in het kamp van de Rode Duivels naar Fons Com pernolle en iedereen wijst hem onmiddellijk aan. 'Ah, den Fons moet ge hebben'. En Fons duikt op. In paviljoen 't Zoute,' aan de rand van Knokke, waar de Belgische ploeg zich voorbereidt op de twee beslis sende interlands tegen die Ol- landers. Met Fons. Want Fons hoort er bij. Ergens in het gesprek zegt hij: 'Awel, ik ben den peetvader van de nationale ploeg'. En zo is het. Waar de Belgische ploeg is, is Fons. Niet zo maar een supporter. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is: „Awel ja, ik eet met de jongens mee. Hier in het paviljoen. Overal in de wereld. Als er geklapt wordt over den tactiek, zal er nie mand zijn die zegt, awel Fons, kunt ge niet ergens anders gaan zitten. Ik zit daar bij. Nie altijd hè. Ik zoek da nie op. Maar niemand stoort zich daar aan. Da's zo gegroeid hè". Moet je eens in Nederland proberen. Als vaste supporter het tactisch praatje van Leo Beenhakker meemaken. Vol strekt onmogelijk. „Ach", zegt Cees van Groesen, „ik ben niet zo opdringerig. Voor mij hoeft dat niet zo. Tijdens het EK in Italië ben ik in het hotel waar de Nederlandse ploeg zat, ge weest. Kon je wat praten. En op het vliegveld lukt dat meestal ook wel. Toen we te rugkwamen vanuit Argentinië heb ik de spelers in het vlieg tuig handtekeningen op een pesos-papierke laten zetten. Niet eens van alle spelers. Vooraan zaten er een paar te kaarten. Dan denk ik, laat ze maar. Die zijn ook moe, te leurgesteld en dan kom ik nog eens zeuren. In Londen ben ik wel eens met Van Hanegem en zijn vrouw een krantje wezen kopen. Was gezellig". Die afstand kent Fons Com pernolle dus niet. De supporter uit Zeebrugge staat er tussen. „Dat gaat bij ons wat makke lijker. Wat gemoedelijker. Ge kent da wel. Het is begonnen in '70, het WK in Mexico. Ben ik voor het eerst meegegaan. Dan legt ge wat contacten met de spelers. Een beteke klap pen. Zo groeit dat. Ik ken iedereen, iedereen kent mij. Vanaf Mexico ken ik alle jon gens die voor de nationale ploeg gespeeld hebben. Van Mexico is er natuurlijk nie mand meer over. Alleen den kinesist nog. Af en toe doe ik eens wat voor de jongens. Luistert, die jongens zitten in trainingskamp. Kunnen moei lijk weg, maar ze willen ook wel eens wat meenemen voor thuis, of nie dan. Dan is het, allez Fons, kunt ge nie wa ko pen voor mij. En dan ga ik op pad. Kom ik afgeladen gelijk n'n winkeljuffrouw het hotel weer binnen. Of ik bestel vis en garnalen voor de jongens. Ik zit in Zeebrugge en werk als mekanieker op n'en sleep boot. Ik zit daar dicht bij den vis en zo. En de jongens moe ten vers eten hebben. Da doe ik dan". Zoiets moet toch veel geld kosten. Cees van Groesen, hoofdagent bij Dagblad De Stem op het kantoor Oostór- hout, heeft zowat heel de we reld rondgereisd om Oranje te ondersteunen. Je gaat niet zo maar even naar Argentinië of Mexico. Fons Compernolle heeft uitgerekend dat hij er reeds '105 Europese verplaat singen' heeft opzitten. „Ik heb alle landen in de wereld ge had, behalve China." „Het kost wel wat", zegt Cees van Groesen laconiek, „vroeger moest je vrijwel alles met het openbaar vervoer doen. Vanaf '68 rij ik auto. Dat is toch wat gemakkelijker als je naar de omringende landen gaat. Ik geloof dat het gehele WK in Argentinië volgen meer dan 8000 gulden kostte. Ik ben er na de kwartfinales heen ge gaan. Het moet niet te ge- kworden". Den Fons kent dat probleem niet. Althans, niet meer. Want Fons heeft het keurig voor mekaar. Jawel, Fons heeft sponsors. „Ik doe op mijn ma nier de public relations voor Lano. Kent ge wel hè. N'en groten tapijtenfabrikant. Awel, als ik dan ergens ben, laat ik die mappen van Lano eens zien. En voetballers ver huizen nog al eens hè. Ga ik daar bijzitten en over Lano praten. Als tegenprestatie be taalt Lano mijn reis-en ver blijfkosten." Maar dat is nog niet alles. Op vrijwel ieder kledingstuk dat Fons aan heeft, lopen drie strepen. Voor Fons zeer be langrijke strepen. „Ook zoiets. Adidas geeft me kleding. Als er iets nieuws uitkomt. Da draag ik in die trainingskam pen. Ge weet oe da gaat. Dan is't, hé Fons da's schoon spul- leke, waar kunt ge da krij gen?" Fons heeft in paviljoen 't Zoute waar een deel van de Belgische selectie zich bezig houdt met het dartsspel en uiteraard kaarten, zijn pers kaart dan al laten zien. „Luis tert, ik zit overal vlak bij. Ik hoor veel. Meer dan de journa listen. Daarom heb ik een perskaart gekregen, kan ik overal komen en eens wat door vertellen. Als het kan hè." Voor Cees van Groesen is het dan maar behelpen. Maar voor de Oranje-supporter is dat geen ramp. Het gaat hem vooral om het voetbal. Maar: „Daar zit ook een deel vader landsliefde bij. Waarom niet? Als ik in het buitenland het Wilhelmus hoor, zegt me dat wel wat. En ik wil Oranje steunen. Iedere kreet is er één, zeg ik altijd maar. Ik doe dit nu ongeveer twintig jaar. Zo veel mogelijk wedstrijden van Oranje volgen. Maar ik volg ook andere sporten. Wielren nen. Probeer ik ook zoveel mo gelijk bij te zijn. Als je een maal in zo'n sfeervol stadion gezeten hebt, blijf je gaan. Je komt vaak dezelfde personen tegen. Dat is gezellig. Een pilske drinken voor de aftrap, wat kletsen. En weet je, je moet het betrekkelijke van dat alles blijven inzien. Ik ben in veel landen geweest, veel ge zien. In Napels bijvoorbeeld. Veel armoe, veel criminaliteit en veel ellende. Daar kun je niet zomaar aan voorbij gaan." Bijna vijftiger Fons Com pernolle hoeft daar weinig aan toe te voegen. „Het is n'en mi- croom hè. Zeker voor mij is het iets speciaals. Ik mag in het innerlijke van de keuken kijken, overal bij zijn. Da's schoon. Ik heb thuis wel eens gezegd, ik stop er mee. Maar dan zegt mijn vrouw, Fons, blijf gaan, anders wordt ge ziek. Vaderlandsliefde? Da's minder dan in het begin. Awel, België zie ik zeer graag win nen, maar bij mij gaat het toch ook vooral om het voetbal." Een duidelijke overeen komst tussen de twee suppor ters. Cees van Groesen was er bijvoorbeeld bij in Spanje. Op het WK waar Oranje als toe schouwer fungeerde. „Ben ik een aantal weken opgetrokken met de Belgische supporters. Dat vonden ze aanvankelijk wat raar, een Hollander bij de Belgische ploeg. Maar dat was Twee supporters. Oosterhouter Cees van Groesen al meer dan twintig jaar in het spoor van Oranje. Fons Compernolle uit Zeebrugge sinds het WK in Mexico deel uitmakend van het Belgische kamp. i Twee supporters die op hun manier de nationale teams ondersteunen. Cees van Groesen veelal op een eerbiedwaardige afstand van de vedetten. I Fons Compernolle staat er tussen. Is in ieder e trainingskamp te vinden, eet en helpt de spelers en is wellicht de enige gesponsorde supporter ter wereld. 'Ik ben de peetvader van de nationale i ploeg'. f Twee supporters die gemeen hebben dat ze i vooral om het voetbal de nationale teams van s beide landen volgen. Al stelt Cees van Groesen aan de vooravond van de eerste interland tussen de twee rivalen in Brussel: „Vaderlandsliefde speelt wel wat mee. Het is toch mooi als de Nederlandse leeuw wint". I Twee supporters die niet hoog van de toren blazen. Niet roepen dat hun land Mexico haalt. i Cees van Groesen is iets optimistischer dan zijn Belgische collega. „In wedstrijden tegen België kan Oranje altijd iets meer." f Het optimisme van Fons Compernolle wordt iets i groter als hij verneemt dat Speibos wellicht in de 1 basis staat. „Da's schoon. Daar zijn we heel blij mee. Ronald is nogal traag hè? Voor hem zijn we niet bang". snel voorbij. Het waren gezel lige weken. Beter een goede buur dan een verre vriend zeg ik maar. Trouwens, ik probeer altijd contact te maken met de buitenlandse supporters. In Argentinië ook. Teleurgesteld toen? Ja, maar in zo'n stadion is dat toch anders. Thuis, bij de televisie kan ik dan wel janken, maar daar niet. Je wordt meegetrokken in die sfeer. Dat is heel anders. Het is telkens weer een geweldige belevenis". Fons Compernolle was er bij in Argentinië. Toen niet als supporter van België dat des tijds Nederland knarsetan dend voorrang moest verle nen. „Happel is een goede vriend van mij. Sinds '39 ben ik supporter van Club Brugge. Ge weet, Happel is daar trai ner geweest. Met hem ging ik vaak kijken naar matchkes voor talent te zien. In Spau- beek, da's een klein plaatske bij Hasselt, René Vander- eycken gezien. Wat doen we Fons, zei Happel. Nemen hè. Vandereycken naar Brugge, voor hem n'en groten stad. Ik heb hem daar wat opgevan gen. Nou is hem n'en vedette. Maar René is da van toen nie vergeten. Daar profiteer ik van. Awel, in Argentinië heb ik bij Happel in het hotel geze ten. N'en schonen tijd". De wedstrijden dan. België- Nederland en omgekeerd. Van oudsher wedstrijden die aan spreken. Die in beide kampen heel wat los maken. Met Ne derland in belangrijke wed strijden vaak aan de win nende hand. Tot twee keer toe hield Nederland (in '74 en '78) België van het wereldpodium af. België heeft ten opzichte van Nederland een minder waardigheidscomplex heette het alras. „In belangrijke wed strijden heeft België het nog nooit gehaald", weet Cees van Groesen, „ja, ik geloof dat Bel gië ook nu weer banger is. Dat is nou eenmaal zo gegroeid. Weet je nog dat Cruyff die schitterende goal tegen Pfaff maakte. Pfaff gaf Cruyff een hand en wilde later het shirt van Cruyff hebben. Dat zegt toch wat. De Belgen kijken er tegenop. België weet dat Ne derland in dergelijke wed strijden altijd iets meer kan." Fons Compernolle schudt slechts het hoofd als hij daar mee geconfronteerd wordt. „Vroeger ja. Maar pas op hè, toen had Olland een wereld- ploeg. Wie had daar geen schrik van? Nu is dat voorbij. 'Tis waar, Olland kan tegen ons altijd iets meer. Maar wij zijn nu toch niet slechter. Nee, kijk hier maar rond. Niemand is zenuwachtig. Albanië of Ne derland. Dat maakt niets meer uit. Vroeger wel. Ja, wa wilt gij. Cruyff, Neeskens, Krol, ga maar door. Amai." En in een adem er aan toe voegend: „Olland heeft geen karakters meer zoals vroeger. Zoals n'en Krol. Die stond er. Daar konde nie omheen. Luis tert, Olland heeft goede voet ballers. Maar nie meer als vroeger. Nee, nee. Pas op, 't zal nie makkelijk zijn voor ons. Maar wij hebben toch routien. Vandereycken ja. Da's wat he. Die spot mee alles. Awel ja, zo als vroeger bij jullie Van Ha negem. Die halen je uit de .wedstrijd. Hier, laatst tegen Polen. Boniek tegen Vander eycken. Boniek kwam er niet aan te pas in Brussel. Maar het moet voetbal blijven. Ik ben Belg maar zie de fouten wel. In Frankrijk, op het EK. Tegen Denemarken. Vandereycken ging te ver. Da heb ik hem na de match gezegd. René, ge hebt niet gevoetbald, daarom heb ben we verloren. Die gele kaart voor hem toen was te recht. Daar sluit ik mijn ogen niet voor. Maar allez, hij kan zeer belangrijk zijn voor een team. Eentje met karakter." Clubliefde Nodig in het tegenwoordig zeer proffesionele en zakelijke voetbal. Daarom klinkt het verrassend als Cees van Groe sen opmerkt: „Ik vond dat het voetbal vroeger harder was dan nu. Ik zal dat uitleggen. Vroeger was er veel meer clubliefde. Ik ben al sinds '53 supporter van NAC. Daar za ten ook spelers met echte club liefde. Die werkten zich kapot voor de club. Toen waren er ook wel eens beenbreukskes. Njet omdat er zo vuil gespeeld werd. Maar omdat het voor de club was. Nu wordt er voor het geld gespeeld. Meer aan het eigen hachie gedacht. Er wordt in het Nederlands elftal minder gebikkeld. Ja, je speelt toch voor je land. Vroeger was dat een hele eer. Tegenwoor dig minder. Ik geloof dat het in Belgïe nog meer meespeelt. Spelen voor het vaderland." „Valt mee, valt mee", heeft Fons Compernolle in al die ja ren ontdekt, „ik geloof nie dat het hier meer speelt. Het gaat om het geld. Ja, het voetbal is slechter geworden. Tactiek overheerst teveel he. Vroeger, Carteus, Lambert bij Club. Da was voetbal, echt voetbal. Nu is iedereen gericht op een an der." Cees van Groesen, als hij op pad is voor Oranje steevast gekleed in in Oranje-shirt met leeuw, oranje-petje en sjaal, loopt vervolgens de selectie van Leo Beenhakker en Rinus Michels eens door. „Ik heb daar wel vertrouwen in ja. In deze groep. Er staat nu veel op het spel. En dan kan Neder land veel. Kijk maar naar Hongarije. Wie had dat ver wacht. Ja, België heeft een goede ploeg. Een ingespeelde ploeg. Ceulemans, daar zal een mannetje bijgezet moeten worden. Ik neem aan dat Ne derland in Brussel België wel zal laten komen. Dat zie ik toch niet zo graag. De aanval is toch nog altijd de beste ver dediging. Weet je wat het pro bleem met verdedigen is? Als je dan toch een goal tegen krijgt, is het niet gemakkelijk over te schakelen naar een aanvallender concept. Maar ik zie het desondanks wel zitten met dit team." Fons Compernolle draait dan de rollen even om. De vraag komt van hem. „Awel, speelt Speibos mee?" Als het antwoord ja is volgt er: „Da's schoon. Daar zijn we heel blij mee. Want. Ronald, ik ken hem zeer goed van bij dlub, is nogal traag hè. Vandenbergh is wel wat rapper. In ons voor deel dus. Ja, ja, Ronald kan fors spelen. Ik weet het. Maar ge moet op tijd zijn om te kun nen trappen hè." Fons Compernolle slaat daarna een zijweggetje in. Om duidelijk te maken dat hij al lang naar voetbal kijkt en toch wel iets begrijpt van dat spel letje. „In België wordt ieder jaar de gouden schoen uitge reikt aan de meest waarde volle speler. Ieder jaar stuur ik 24 uur voor de uitslag be kend is, een telegram aan de winnaar. Ik geef dan zelf de punten, hou dat allemaal bij. Slechts één keer was ik mis. Toen kreeg Vandereycken dat telegram. En Pfaff werd win naar. De overige keren had ik het steeds goed." En Fons Compernolle moet nog wat kwijt. Voor er over begonnen is zegt hij„Da drama in den Heizel. Hier, ik heb voor mezelf wat opge schreven omdat ik wel ver wacht had, dat ge daar over zoudt beginnen. Ik ben daar bij geweest. Twee uur voor den aanvang liep ik een rondje rond het stadion. Doe ik altijd. Ik zag die hooligans. Dronken, liggend in hun eigen braaksel. Fons Compernolle bij Belgische selectie. Kaarten de tijd dodend. Vlnr Georj Grün, den Fons, René Van dereycken en Eric Gerets. - FOTOWIMKOO» Verschrikkelijk. Ze zeggen dat er te weinig rijkswacht waren. Gelukkig zeg ik. Wai die hooligans hadden die wi pens afgepakt en waren schieten. Door het dolle Het was verschrikkelijk. Ze ker, die slachtoffers, da's ha erg. Maar het is gebeur: voorbij. N'en goeien Ollanda supporter en n'en goeien gische supporter hebben rijkswachten nodig. Ja,om df weg te vragen. Maar luiste goed, ik zeg, goeie supporter Ik vind het jammer dat niet in den Heizel mogen spf len. Daar hangt n'en aparte sfeer. Nu moeten de Vlamin gen ook naar het Anderlechi- stadion. Da's Brussel. Da" kan een Vlaming zich niet goed uiten. Geloof me, Of Thijs heeft het ook niet makkelijk met die twee werel den in dit landje. De V' pers wil veel Waalse spelers het team. De Vlaamse f houdt het op de Vlamingen' Maar: „Thijs is n'en dipt' maat. Als ge zegt, mijnheer Thijs, hebt ge tien minute voor mij. Dan kan dat of zei- hem, seffens. Beenhakker?.1' ja, ik weet wat hem over gië gezegd heeft. Daar laches we mee. Dat raakt ons nie- Laat hem maar zeggen. Strate op het plein moet het geW' ren. En dan kan Beenhakker alleen maar toekijken. Thijs in dat alles wat rustiger" Fons Compernolle haalt foto uit zijn binnenzak. Hij°f de bank met naast hem de on langs overleden Ludo Coeck „Dat is hier hard aangekomes De jongens kennen hem, h» ben met hem gevoetbald. TW pakt dat op zijn manier Hij heeft gezegd, 'tis schrikkelijk, maar wij moe® verder. Wij moeten wat doe» voor Ludo, winnen. Thijs". De uitslag. Want draait het immers allema3- om. Wie gaat er straks Mexcio om daar deel te ne®<* aan het WK. Cees van Groe* blijkt optimistisch te zijn geloof dat we het redden Brussel een gelijk spelletje wel winnen met 1-2. En dan -" Rotterdam de zaak afmak' Ja, als Nederland zich kwal' ceert ga ik naar Mexcio. Ik daar nog niet geweest, speelt ook wat mee. En oi voetbal. Dat blijft voot staan". Fons Compernolle zich wat meer op de vlakte gevraagd wordt naar hete®, resultaat. Even diploma'' als Thijs: „Hier in Brussel f! ik ons zestig procent kans- Rotterdam Olland zestig P cent kans. Ik denk dat de 6^ scoorde uitdoelpunten doorslag gaan geven. weet, dit zijn aparte match' KIJKDUIN (ANP) - Robby Naish heeft in Kijkduin bij pen Haag het derde en voor laatste toernooi om de wereld beker brandingzeilen gewon - „en zonder in een onderdeel de sterkste te zijn geweest. De Amerikaan, veelvoudig we reldkampioen, verzamelde in de afgelopen week voldoende punten voor de eindzege. In elk van de vijf onderde len eindigde Naish, ook leider in het algemeen klassement, in de subtop. Wegens de te zwakke wind werd in het Het eindklassement van de Super Prestige-trofee is: 1. Sean Kelly (Ier) 309 punten; 2. Phil Anderson (Aus) 288; 3. Greg Le- mond (Vst) 208; 4. Ber nard Hinault (Fra) 185; 5. Moreno Argentin (Ita) 170; 6. Joop Zoetemelk (Ned) 153; 7. Stephen Ro che (Ier) 130; 8. Eric Van- deraerden (Bel) en Ro bert Millar (Schot) 120. Het eindklassement van het klassement om de wereldbeker voor mer kenploegen is: 1. Panaso nic 93 punten; 2. Kwan tum 68; 3. Siil 57; 4. Ver- andalux 41; 5. Hitachi 38; 6. Campagnolo 37; 7. Re nault 35; 8. La Vie Claire 31; 9. Ariostea 27; 10. Sammontana 26. AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlands team, gevormd door boksers van de Amster damse school de Albert Cuyp, heeft een overtuigende zege geboekt op de ploeg van Wa les: 12-2. Lichtweltergewicht Rocky Elfallah, die met Reino van der Hoek een plaats in de WK- afvaardiging zal moeten be twisten, won op punten (3-0) van Peter Hanlon, die in 1980 Olympisch zilver won in Mos kou en een jaar later Europees kampioen werd. Hanlon keerde na hersteld te zijn van een gebroken hand in Amster dam terug in de ring. Hij nam wel het initiatief maar moest halverwege de tweede ronde duidelijk gas terugnemen. El fallah werd unaniem door de jury tot winnaar verklaard. Pedro van Raamsdonk bok ste slim tegen Morley, maar wilde een beslissing forceren. Zover kwam het niet. Dg pun- tenoverwinning van de mid dengewicht kwam niet in ge vaar. Gilbert Hallie versloeg Melfah, die dit seizoen de fi nale haalde van het Brits kampioenschap, op punten. De gedetailleerde uitslagen: Elfallah - Hanlon 3-0; Van Raamsdonk - Morley 3- 0; Hallie - Melfah 3-0; Kensmill - Nelos- sia 3-0; Koens - Noyolett 0-3, Krakshuis - Purcell 3-0; Linge - Riack 3-0. PEKING (RTR) - De brildra- gende tweelingbroers Shigeru en Takeshi So hebben zich zondag tijdens de vijfde mara thon van Peking, gadegesla gen door 60.000 mensen, wel erg onafscheidelijk getoond. Het Japanse duo kwam zij aan zij over de eindstreep in de knappe tijd van 2 uur 10 minuten en 23 seconden. De aankomstrechters zagen de de wenkbrauw van Shigeru iets eerder over de finishlijn ko men en klasseerden hem als eerste. „We hadden afgespro ken samen te winnen", zei Shi geru So ook namens zijn even beeld, „maar we zijn nog het meest tevreden over onze tijd". De Brit Hugh Jones, die in 1982 de marathon van Londen °P zijn naam bracht, werd derde in 2.10.36. Jones en de Japanse tweeling liepen na 22 kilometer weg bij de grote groep. De Brit kon het tempo volgen tot de veertigste kilo meter, maar gaf zich toen ge- Wonnen. „Het was een perfecte jamilie-taktiek. Ik dacht het te kunnen bijbenen, maar dat °leek niet het geval", zei Jo nes. Ook de Deen Svend Erik kristensen, die vierde werd, roemde na afloop de Japanse Winnaars. „Die tweeling liep ais één atleet, een unieke com binatie in de geschiedenis van de marathon". De broertjes So verbeterden "et record van de Peking-ma- athon, dat sinds vorig jaar met 2.12.16 op naam stond van min landgenoot Kita Hideki, uimschoots tot groot enthou- lasme van de toeschouwers. "Bet Chinese publiek rea geerde even positief als in ew York of Londen. Iedereen Werd aangemoedigd", zei

de Stem | 1985 | | pagina 12