Wie zich door zijn tegenstrever laat leiden, verliest zijn identiteit' l/V) id ing rzaken intje iiitje pecialisten jrote resultaten ce Maatschappij n machinefabriek DE VAART ZIT ERIN! Beenhakker en Thijs, spreken van een loterij. Twee keer de derby en daarna is het 'Olé', althans voor één van de twee. In Nederland praat men over aanvallend voetbal, vooruit verdedigen en spektakel. In België niets van dat alles. Het voorkomen van doelpunten is er nog altijd belangrijker dan het maken ervan en het ganse land speelt op de counter, met het nationéle team als grote voorbeeld. Saai, maar doeltreffend, zeker aan het internationale front. BRUSSEL - Stade du Heysel, Heizelstadion. Vier maan den na het drama hadden onkiese Belgische voetbalbe stuurders de 104de 'derby der lage landen' in dezelfde riste willen laten spelen. Vak ZZ. Een licht kleurverschil in het beton is de enige stille verklik ker van 's lands grootste voetbalramp. Stress Nederlanders heeft de opvatting postgevat dat de Belgen aan een Oranje complex lijden. Aan bondscoach Guy Thijs is dat niet te merken. Terwijl zijn Nederlandse confrater Leo Beenhakker nog steeds worstelt met het geraamte van zijn ploeg, heeft Thijs zijn equipe al lang en breed op papier. Beenhakker wringt zich in de rol van underdog en past zich aan de Belgen aan, maar andersom is dat bepaald niet het geval. Ook na de machteloze 0-0 van Chorzov tegen de Polen is het Belgische zelfvertrouwen onaangetast. „In Mexico hebben wij alles al geregeld. Ik weet zelfs de nummers van de hotelkamers al", beweert Guy Thijs. Schandaal Puinhoop Mexico A5 - -• -s. ije eden in dienst, nketelinstallaties, ipsvoortstuwings- chemische en petro- de industriegroep e functie van erken in 2-ploegen- ngelse taal strekt tot h onderzoek kan deel selectieprocedure. belangrijk als goede len en een prettig werk- d woonklimaat. Ook wat lissingen veel mogelijk- i sollicitaties te rich- ng Personeelszaken Mij. "de Schelde", lAA Vlissingen. :oeken we een administra- -opleiding. U bent al bezig n of bent bereid met deze te starten. en ervaring in het werken erde systemen en uw er- /oorkeur opgedaan in een ing. Uw leefijd ligt tussen eresseerd bent in deze uw schriftelijke sollicitatie |M. Haest, afdeling Perso- Sampermans BV, Dreef A elefoon 076-223855. h onderzoek kan deel uit eet! eproced u re Op 16 oktober en 20 november spelen de beste voetballers van België en Nederland om een plaats voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal 1986. Beide coaches, Door Ted van Leeuwen Geen Oranje-complex Guy Thijs Alles wat in mei onder val lende lichamen verpletterd werd, is in exact dezelfde staal teruggebracht Alsof de Bei- het gebeurde willen nege ren. Het bezweken muurtje is angstwekkend nauwkeurig hersteld, er staan nieuwe dranghekken, de platgetrapte veldomheining is vervangen. Het beton van de sta-tribune kan nog altijd moeiteloos mei de hand worden afgebroken. Buiten is het even warm als i die fatale 29ste mei, alleen het voorplein nu een oase van rust. De Heizei is inmid dels geen morbide beziens waardigheid meer. Van hoger hand zijn de bussen nieuws gierige toeristen geweerd, die een bezoek aan het Atomium uitbreidden met een kijkje op de plek des onheils. Binnen zit Guy Thijs, bondscoach der Belgen, op kalme wijze een sigaar te ro ken en verongelijkt te doen, dat hij 'den Ollanders' niet op De Heizei mag ontvangen. „Het stadion ligt er toch weer piekfijn bij," meent Thijs. „Op morele gronden afgekeurd. Ik heb me daar maar bij neer te leggen. Maar jammer blijft het. Weet U dat we hier de laatste achttien kwalificatie wedstrijden allemaal gewon nen hebben. Geen enkel punt begrepen dat hij en niemand anders bij de volgende gele genheid opnieuw libero zal staan." Al bijna tien jaar (en 68 in terlands) trekt Thijs aan de touwtjes van het nationale elftal. Hij is de langst die nende bondscoach in Europa. Zelf speelde Thijs (6-12-1922) twee keer in het shirt van de Rode Duivels. Al 31 jaar is hij trainer, maar de stress die bij dat be roep schijnt te horen, heeft op Thijs geen vat gekregen. Het moet fijn werken zijn in Bel gië, want de man ziet er nog patent uit. Thijs: „Neemt U nog iets te drinken van mij. Maar serieus, of het fijn werken is, zal blij ken als we ons niet kwalifice ren. De vorige drie kwalifica ties heb ik gehaald, in dat ge val blijft het altijd rustig." „Ik mag de indruk wekken het vak niet au-serieux te ne men, ik kan U verzekeren met tweehonderd procent inzet te werken. Ik loop alleen niet ze nuwachtig rond. Dat is ner gens goed voor, bovendien de achterlijn scoorde. Ik heb destijds een puinhoop aange troffen. Dat is geen kritiek aan het adres van Goethals. Hij heeft goede resultaten ge boekt, maar was de opleiding uit het oog verloren. Met de ploeg rond Piot, Lambert, Dockx en Van Himst was het gedaan. Ik heb toen een pers conferentie gegeven en gezegd dat we de WK van 1978 maar moesten vergeten, omdat ik aan een nieuwe ploeg wilde bouwen." „Ik heb inderdaad veel kre diet gekregen. Ik hoopte dat er tussen 1978 en 1980 wat bewe ging zou komen, maar we plaatsten ons al direkt voor de EK in Italië, waar we zelfs als tweede eindigden. Voor de Mundial in Spanje waren we al in september '81 geplaatst, hetzelfde gebeurde met be trekking tot de EK in Frank rijk. Mij werd de tijd gegund. In Nederland hebben Zwart kruis en Rijvers die niet ge had. Een bondscoach is afhan kelijk van generaties. Zwart kruis en Rijvers hadden met de groep van 1974 ook de finale gehaald." „Aan het eind van dit jaar loopt mijn contract af. Dan Guy Thijs, de bondscoach der Belgen: „De Kuip is een hel, maar ik zeg maar zo, er staan maar elf Nederlanders op het plein, dus laat de fans maar schreeuwen. Die kunnen de bal er toch niet inschoppen." - foto de stem/ johan van gurp passen. Voor mij is Holland een tegenstander gelijk als Oostenrijk. Dat wil niet zeg gen dat ik Oranje onderschat, maar overschatten lijkt ook wat overtrokken." „Als een coach zijn elftal aan dat van zijn tegenstander aanpast, wijst dat te allen tijde op zwakte. Wie zich door zijn tegenstrever laat leiden, ver liest zijn identiteit. Afgezien van de spitsen, ga ik geen Ne derlanders persoonlijke dek king geven. U denkt toch zeker niet dat ik iemand op Gullit laat spelen? Het is belachelijk om daarvoor spelers uit de veldbezetting op te offeren. Op één of twee posities na, staat mijn elftal allang vast, blessu res daargelaten. Er is weinig verandering ten opzichte van Chorzov te verwachten, hoog uit in de aanval. Ik ben con tent dat Claesen terug is in België. Nico is afgegaan in Stuttgart, bij Standard kan hij zich positief ontwikkelen. Jammer is dat hij en Voordec- kers zo klein zijn. Met manne- kes van 1.60 meter is het inter nationaal toch moeilijk." Thijs predikt met zijn elftal de counter. Een weinig avon tuurlijke, maar realistische strategie. Ajax - FC Porto, met Thijs als oplettend toeschou wer, onderstreepte dat weer eens. Thijs zal nimmer aan zijn beproefde concept tornen, ook al weet hij dat het in Zeist tot op het bot ontleed zal wor den. Thijs: „U mag het verwer pelijk vinden, het is wel het spel zoals het op topniveau ge speeld wordt. Ik weet, en Belgische speler past. Natuur lijk, komt er een uitzonderlijk talent, dan pas ik het systeem aan hem aan. Als bondscoach moet je je internationals zo veel mogelijk laten spelen zo- ais zij dat bij hun club gewend zijn. Nooit mag je het ploeg- spel afhankelijk maken van één speler. Ik ben het niet, die zegt dat ons systeem het goede is, maar de resultaten bewij zen het wel." „Als er nieuwe generaties komen, is dat geen probleem. Al jaren hebben we wekelijks jeugdtrainingen voor de gese lecteerden uit het hele land. Vanaf de kleinste jongens uit de kleinste clubs. Zij worden geoefend in hetzelfde systeem. Wij hebben zes bondstrainers, er gaat in België geen talent meer verloren." „Van de nationale selectie heeft iedereen in vertegen woordigende elftallen ge speeld, behalve Scifo, die net Belg is. De enige, die door de mazen geglipt is, is Vander- eyeken, een oudere speler, een laatbloeier bovendien. Maar zoals bij U Rob de Wit zomaar doorbreekt, dat is bij ons haast ondenkbaar. Dat is toch een teken dat bij U de jeugdoplei ding niet 100 procent funktio- neert." In het vrij rimpelloze be staan van de Belgische keuze heer heeft zich een gebeurte nis voltrokken, die hij zich als de dag van gisteren herinnert. Het omkoopschandaal van Guy Thijs steekt de brand ineen nieuw sigaartje, dat zo past bij zijn happy-go-lucky image. Ofschoon Mexico niet de eerste aanloop gehaald is de Antwerpse signoor de fust zelve. „Dat ik zo kalm i, komt omdat 0-0 in Polen ieen slechte uitslag is. Ze »erd slecht, omdat we moes- winnen. Als we daar nou iet 3-0 verloren hadden, wa- 'w de twijfels gerezen, maar "f hebben drie punten geno men van Polen." Kritiek Thijs verder: „Ik heb kri ek gehad dat we te voorzich- begonnen waren. Maar pas '»ee uur voor de wedstrijd mijn belangrijkste scha al Vercauteren, definitief af. te moest nogal wat omzetten de ploeg." ■k dacht, als iedereen zijn «aai maar gevonden heeft, «i komen we wel. En dat teeft te lang geduurd. Maar hebben de eerste plaats "ft in Chorzov verspeeld, [»aar tijdens die Balkan-trip. 'december '84 hebben we het «ten afweten, één op vier Punten tegen Griekenland en "Ibanië. Toen waren Vander- 'ïtken en Vandenbergh ge masseerd, Ceulemans niet fit zat met Anderlecht-spe- die juist daarvoor in Ma- "d met 6-1 door Real versla- waren en die domper nog ■"etzich meedroegen." 'n Polen kwam voor het ïst wat kritiek van spelers 6: Vooral Plessers en Ren- ™n, libero bij hun clubs, lr niet in het Belgische elf- lieten dreigend weten dat [met hen niet gesold dient te [orden. Thijs neemt het alle maal niet zo zwaar. „Ach, die dalingen zijn gedaan in de ['goocheling van de 0-0. Te- Renquin en Plessers heb vooraf gezegd: 'Gij zijt po rtent genoeg om op een an- Ju plaats te voetballen.' Ik ik eigenlijk dat Plessers en hquin hebben aangevoeld Vanderelst in Polen voor la lelijk gespeeld heeft als li- Guy Thijs: „Ik mag de indruk wekken het vak niet au-serieux te nemen, ik kan U verzekeren met tweehonderd procent inzet te werken." gaat men zo langer mee. Ner veus gedrag slaat ook altijd over op de spelers." a Zij hebben dus ook wel „Mijn debuut was hier op De Heizei tegen Nederland, op 22 mei 1976 voor de EK-kwali- ficatie". „Het werd 1-2 door een we reldgoal van Cruijffdie vanaf zien we wel verder. Ik heb veel bereikt met België, maar het leven bestaat natuurlijk niet uit herinneringen alleen. Op mijn palmares zal de KB VB mij geen contract-verlenging geven. Ik heb al wel met de bond over deze kwestie ge sproken. Dat moest, omdat ik aanbiedingen gehad heb van clubs uit Griekenland en Por tugal. Negen kansen op tien dat ik bij de bond blijf. In welke hoedanigheid is nog niet bekend. Wellicht in de rol van technisch directeur, zoals Mi chel Hidalgo bij de Fransen. Er zal dan een nieuwe trainer aangesteld dienen te worden. Er circuleert een aantal na men. Van Himst, Heylens, Van Moer, Martens. Concreet is er echter nog niets." Op papier lijkt Oranje de beste kansen te hebben in de dubbele WK-herkansing. Van de 113 derbies won Oranje er 52 en verloor er 37. In Nederland wordt gespro ken over een Oranje-complex bij de Belgen. In de praktijk zal het echter zo zijn, dat Leo Beenhakker zijn elftal aan dat van Guy Thijs zal aanpassen. Thijs: „Een Oranje-com plex? Laat me niet lachen. Mijn voorganger had dat en met recht. Er was tegen Cruijff en diens generatiege noten nauwelijks te spelen. Met alle respect, maar ik ga me niet aan Nederland aan- Beenhakker ook, dat wij op de counter het sterkst zijn. Daar blijf ik dan ook aan vasthou den, want het levert per speler het meeste rendement op. Of fensief spel wordt niet bepaald door het aantal spelers dat voorin staat, maar voorin komt. Het is ons eigen spelcon- cept, dat we al vanaf 1980 spe len en niet meer is aangepast. In mijn beginjaren als bonds coach heb ik gezocht naar het concept dat het beste bij de - foto de stem/johan van gurp Standard. Zijn verdedigings- blok Gerets, Meeuws, Mille- camps, Renquin, waarmee hij 45 wedstrijden geopereerd had, viel uiteen. Thijs: De 28ste februari 1984, de avond voor België - West-Duitsland, zal ik nooit meer vergeten. Het was een geweldige ontgooche ling. Ik diende de ganse defen sie te vertimmeren. Anders hadden we ten minste de halve finales van de EK in Frankrijk gehaald. Wij, de specialisten van de buitenspelval, lieten een 2-0 voorsprong tegen De nemarken glippen. Met Gerets en Meeuws was dat nooit ge beurd." Guy Thijs is destijds het verwijt gemaakt, dat hij te weinig gedaan zou hebben voor de geschorste internatio nals. De aangesprokene heft een hand bezwerend op, laat zijn stem tot fluisterniveau dalen en lispelt: „Luister, in de eerste weken heb ik me erg in gespannen de spelers voor de selectie te behouden. Van ho gerhand is mij toen ingefluis terd: zet de boel niet op stelten, stel uw contacten met de be trokkenen op een laag pitje. Ik had inderdaad persoonlijk ini tiatief kunnen nemen. Via de pers. Maar dan waren de ver halen gekomen dat de bonds coach positie zou kiezen. Het was in mijn macht het volk op de hand van de geschorsten te krijgen. Maar dat mocht niet, vanwege het aanzien van het voetbal in België, dat een enorme deuk had opgelopen. Op mij is ingepraat en ik be greep dat een snelle terugkeer onmogelijk was. Had ik die initiatieven ondernomen en waren zij niet beschikbaar ge weest, dan waren de verhalen ontstaan dat ik geen vertrou wen had in de plaatsvervan gers." Kennelijk had Thijs al re kening gehouden met de mo gelijkheid, dat België de be stofte sombrero's van 1970 uit de kast kon trekken. Deze zomer nam een Belgi sche delegatie onder leiding van Guy himself alvast een kijkje in Mexico. Een team van vier artsen, allen 'hoogte specialisten', nam een fiks aantal tests met de voetballer Hugo Broos als proefkonijn. Thijs: „We zijn in mei bij dat toernooi gaan kijken. Dat is noodzakelijk geweest. Geen kwestie van bluf, maar als ik tot 20 november moet wach ten, dan zijn we het 23ste of 24ste gekwalificeerde land. De beste hotels zijn dan al weg. We hebben nu opties op uitste kende gelegenheden. Alles is geregeld, ik weet de kamer- nummers al. Ook hebben wij een tien-daagse hoogte-stage in Zwitserland georganiseerd, dan keren we voor drie dagen terug in België en gaan tien dagen voor het toernooi begint naar Mexico." „We hebben veel opgestoken van onze trip. De aanpassing aan de acht uur tijdsverschil, welke voeding er genuttigd dient te worden. Ik ben veel opgetrokken met Bobby Rob- son, de Engelse bondscoach. Hij vertelde me dat spelers na een sprint van dertig, veertig meter volledig buiten adem waren. We zagen veel passes te ver eindigen. Ook reageer den keepers nogal eens te laat. Het juist calibreren van de bal is een probleem. Door de la gere luchtweerstand wordt een pass van veertig meter er één van vijftig meter. U ziet, we hebben er alles al geregeld, alleen moeten we ons nog kwalificeren." „De tweestrijd kan alle kan ten uit. Eerst thuisspelen er vaar ik als een nadeel, behalve wanneer het 3-0 wordt. Mijn spelers zijn gelouterd. Wij brengen ervaring mee. Onze clubs komen Europees meestal verder dan de Nederlandse. We hebben in Rome voor 100.000 toeschouwers gespeeld en in Barcelona de openings wedstrijd van de WK tegen Argentinië voor nog meer mensen zelfs gewonnen. Ze ker, De Kuip is een'hel, maar ik zeg maar zo, er staan maar elf Nederlanders op het plein, dus laat de fans maar schreeu wen. Die kunnen de bal er toch niet inschoppen."

de Stem | 1985 | | pagina 9